- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Akvaryum - Akvaryum Malzemeleri Fiyat Aralığı
45 Cevap28993 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

2280 Mesaj
12 Ağustos 2008; 17:57:26 

Bu konuda sizlere acizane bir akvaryum nasıl olmalıdır, ve alacağınız ürünlerin yaklaşık fiyat aralıklarını yazdım. Umarım faydalı olur.

Akvaryum, balıkların rahat yüzebileceği rahat hareket edebileceği bir yer olmalı. Ne çok fazla kaya ya da dekor malzemesi kullanmak balıkların yüzme alanını daraltır ve balığı sitrese sokar. Bu yüzden onların doğal ortamlarındaki gibi gücümüz el verdiği şekilde hazırlamamız gerekir.

Yaptıracağınız ya da alacağınız akvaryum, almak istediğiniz balık türüne göre değişiklik gösterir.

Chicled türü dediğimiz balıklardan almak isterseniz akvaryumunuz minumum 100 litre kapasiteli, genişlik 80 cm olmalıdır. Bu akvaryumu sağlayamassanız, ya hiç başlamayın ya da balık türünüzü değiştirin.

Canlı doğuran dediğimiz türlerden alırsanız, Yukarıdaki gibi büyük bir akvaryuma gerek yok. 60 cm genişliği olan bir akvaryum yeterli olacaktır.

Bu akvaryumun altına yaptrıcağınız sehpada çok önemlidir. Sehpayı marangozlarda yaptırabilirsiniz, ama içine demir iskelet attırmayı unutmayınız. Akvaryumu sehpaya koyarken altına mutlaka şu sert köpüklerden alıp koymalısınız. Kötü görünür derseniz sehpanın üstüne 4-6 cm lik (köpük boyu kadar) derinlik yaptırırsanız köpük gözükmez.

Akvaryumumuzu aldık, sehpamızı yaptırdık, odamızın en güzel yerine koyduk. Lakin bu en güzel yer, cam önü olmamalıdır, ya da direk ışık gören bir yer olmamalıdır. Çünkü akvaryumuniçi yosun olur.

Alacağınız malzemelere gelince.

Eğer malavi alacaksan, biraz pahalı balıklardır, başlangıç için sarı prenses, beyaz prenses, iceman, mücevher ve ahli gibi türlerle başlayabilirsiniz.

Canlı doğuran alacaksanız, lepistes, moli, ay moli, verifera gibi türlerden başlayabilirsiniz.

Alacağınız Ekipmanlar:

Isıtıcı: 20 YTL den başlar 150 YTL ye kadar çeşitleri vardır, orta halli birşey alabilirsiniz.

Dış Filtre: 100 YTL den başlar 450 YTL ye kadar çeşit vardır, Atman F3 ya da F4 ünü tavsiye edebilirim. F3: 114 YTL 800 litre - F4: 127 YTL 900 Litre Temizler.

İç filtre: 10 YTL den başlar 477 YTL ye kadar çeşit vardır, Orta halli bir şey alabilirsiniz, Gene Atman markasını öneririm.

Hava Motoru: Çift çıkışlı alabilirsiniz, 6 YTL den başlar 50 YTL ye kadar devam eder. Çift çıkışlı olarak şöle kullanırsın. Disk hava taşları var, iki tane alıp akvaryumun sağına ve soluna koyarsın, güzel olur.

Işıklandırma: Elektrikçilerden alabilirsiniz, florasanın bir çeşidi var pembe yanıyor, akvaryum florasanı diye geçiyor. Ondan alabilirsiniz.

Yem: 10 YTL den başlar 50 YTL ye kadar çeşit yemler vardır. Sera ya da tetra marka yem alınız.

İlaçlama: Bir çok ilaç vardır, İlk etapta Sera nın mavi mürekeebi ve gene Sera nın açık mavi kapaklı bir ilacı var onu alabilirsiniz.

Kum: Akvaryumcularda satılan midye kırığı var ondan alabilirsiniz, hem ince bir kumdur hem de pisliği gösterir, temizlemesi kolay olur.

Kaya vb. Dekorasyon malzemeleri: Kesinlikle akvaryumcudan dekorasyon malzemesi almayınız. Şu kurutulmuş algler falan var, kesinlikle almayınız.

Malavi çikletleri sert suyu sever o yüzden doğada bulduğunuz kaya ve taşları akvaryuma koyabilirsiniz. Lakin bulduğunuz taşı iyi dezenfekte edip, bir kaç gün tuzlu sıcak ve soğuk sularda bekletmeniz lazım.

Şimdiden hayırlı olsun

Not: Burada verdiğim bilgiler, kendi tecrübelerimden edindiğim bilgi ve becerilerdir. Başka kurum ve kişileri bağlamaz. Burada ki tavsiyelerden doğabilecek zararlar kişiyi bağlar.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

| Canon Eos 600D + EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II + EF 50mm f/1.8 II + EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II + Yongnuo 480 II Flash | Fotoğraflar için tıklayınız
Diziler: | Chuck | Fringe | Person of Interest | The Big Bang Theory | Dexter | The Walking Dead | Alcatraz | Merlin | Doctor Who | Torchwood | The IT Crowd
Saçmasapan bir hayatın içinde, Saçmasapan kişilerle, Saçmasapan fikirleri, Saçmasapan düşünceleri, Saçmasapan bir şekilde, Saçmasapan konuşarak, Saçmasapanlaşmaya devam ediyoruz...

Kendi İsteğiyle Uzaklaştırılmış
30 gün cezanın,
16 gün 18 sa. 19 dk. kadarı kaldı.
12 Ağustos 2008; 18:16:40 

çok faydalı bilgiler .
teşekkürler.

296 Mesaj
12 Ağustos 2008; 18:29:56 

Teşekkürler çok faydalı piyasayı öğrenmeye yardımcı olur.

Legend

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Ağustos 2008; 19:19:33 

balık bakmak için hepsini almak gerekir mi ?

1108 Mesaj
12 Ağustos 2008; 19:27:12 

quote:

Orjinalden alıntı: .MstF.

balık bakmak için hepsini almak gerekir mi ?

Akvaryumunuzun büyüklüğüne göre iç ya da dış filtreden birini seçebilirsiniz. Bunun dışında diğerleri en temel ekipmanlar. Bir de besleyeceğiniz balık türüne göre kaya gereksiz ya da zararlı olabilir.

@Salih (B.S.S.)

Bu konunun linkini akvaryum kulübüne ekliyorum önemli konuları orada topluyorum. Sakıncası var mı?

2443 Mesaj
12 Ağustos 2008; 21:02:05 

Süper Konu, üst konu olabilir. Teşekkürler.

Intel i5 4670k @3.8 GHz || MSI Z97 Gaming 5 || 2*8GB Kingston HyperX DDR3 1600 MHZ || EVGA GTX780 FTW Dual ACX || 128 GB HyperX SSD + 500 GB WD Caviar Black || Cooler Master RC-690 II || Corsair 750w

415 Mesaj
12 Ağustos 2008; 21:28:01 

Malzeme konusu buraya açılmışken belirteyim özellikle Çin menşeyli yemlerden uzak durulmasını tavsiye ederim.Balıkların renklerini canlandırırken üreme problemlerine yol açmaktadır.Tavsiye edeceğim yemler Sera,Tetra,Nls,Jbl,Tropical ülkemizde rahatlıkla bulunabilecek yemler.

2012 İbiza Reference

7070 Mesaj
12 Ağustos 2008; 21:42:57 

bende balık bakmaya hevesleniyodum ama ne zor işmiş ben 3 ytllik bir fanus alıyım 3-5 yutl lik de bir balık alıyım atıyım içine arada yem veririm içinede denizden opladığım taşları koyarım birde plastik oyuncak balığım vardı onuda atarım mis gibi yaşar gider

415 Mesaj
12 Ağustos 2008; 22:12:33 

Fanusta balık bakılmaz arkadaşım.Hiç bir canlıyı bulundugu ortamdan daha kötü bir ortamda beslemeye hakkı yok.Fanusta bakacaksanız bırakın akvaryumcuda kalsın sizde vicdan azabı çekmeyin.

2012 İbiza Reference

7070 Mesaj
12 Ağustos 2008; 22:48:49 

quote:

Orjinalden alıntı: FauFau

Fanusta balık bakılmaz arkadaşım.Hiç bir canlıyı bulundugu ortamdan daha kötü bir ortamda beslemeye hakkı yok.Fanusta bakacaksanız bırakın akvaryumcuda kalsın sizde vicdan azabı çekmeyin.

ama çoğu kişi fanusda bakıyo benim kuzen komşu vs onlarda gördüm ve taa yıllar önce yine biz fanusda balık beslemiştik sonra kaplumbağ besledik vicdan azabı çekilcek bir olay görmüyorum akvaryumcudada bir akvaryumda 50 tane balık nerde çokluk orda işte ben onu hatta 2 tane almayı düşündüm onları kalabalık yaşamdan sessiz sakin ev ortamına taşıyorum biraz araştırdım dekarasyon için fanus küçük gelir bu yüzden akvaryum almaya karar verdim bakalım ne olucak içinede 4-5 tane balık şu aksesuarlardan falanda alırım

415 Mesaj
12 Ağustos 2008; 22:58:04 

Akvaryum balıklar için fanustan çok daha iyi bir ortamdır.Fanusta beslenemiyeceğinin nedenleri fanusların çok küçük olması,filitre edilememesi,ısıtıcı kullanılmamasından dolayı balıkların hastalıklara çabuk yakalanabilmesi,havalandırmanın yapılamaması,su değerlerinin çok çabuk değişmesi gibi nedenlerden fanusta balık beslenmez.Akvaryumcular demişiniz akvaryumcularda satılan balılar kaç gün 50 si bir arada yaşıyor cevabını ben vereyim en fazla bir hafta.Size tavsiyem akvaryum alıp bu hobiden tam anlamıyla zevk alın kendinizi daha iyi hissedeceksiniz emin olun.

2012 İbiza Reference

7070 Mesaj
12 Ağustos 2008; 23:04:36 

inş zevk alırım beni sakinleştirir öğrenciyim ders aralarında kafa dinlendirmeye yararı olur diye düşündüm boş vakitlerimdede bana uğraş olur iyi olucağına inanıyorum teşekkürler

296 Mesaj
12 Ağustos 2008; 23:07:56 

quote:

çok doğru yazmısşın fanusta balık bakmak balığa acı çektirmekten başka bi işe yaramaz

Legend

1181 Mesaj
12 Ağustos 2008; 23:24:21 

quote:

Orjinalden alıntı: Legend©

çok doğru yazmısşın fanusta balık bakmak balığa acı çektirmekten başka bi işe yaramaz

Ben çok insanlar gördüm küçücük yerde lepistes yetiştiren vs.

415 Mesaj
12 Ağustos 2008; 23:36:39 

Birçok insanda gördünüz diye yapılan hareketin doğru olduğu anlamına gelmez.Eğer fanusta sağlıklı balık beslenseydi akvaryumlar olmazdı.Akvaryumcularda balıkları fanusların içinde satarlardı o kadar filitreleme ve ısıtma işlemleriyle uğraşmazlardı.Boşu boşunada elektirik parası vermezlerdi.

2012 İbiza Reference

2280 Mesaj
13 Ağustos 2008; 9:51:57 

Eğer faydalı olabildiysek ne mutlu bana.

@arf

bi sıkıntı yok istediğin yerde kullanabilirsin konunun linkini.

Arkadaşlar, FANUSTA BALIK BESLENMEZ. Sizler 10 metrekarelik bir odada mı rahat ederseniz, 100 metrekarelik bir oda da mı?

Bunu böyle düşünmek gerekir. Balık yaşar fanusta ama rahat edemez, O yüzden yapmışken en iyisini yapmak gerekir.

Yalnız şöyle bir şey var, BETA dediğimiz balık türleri var. Ben onlara psikolojik sorunları olan balık diyorum , çünkü kedi türleri ile yaşayamaz, ya o ya da karşısındaki ölecek, yoksa rahat edemez.

Bu Betaları akvaryumcular, plastik bardakların yarısına su koyarak, tutuyolar ve garibanlar orada satılmayı bekliyor. Bu balıkları fanusta besleyebilirsiniz. Bu balıklara hava motoru da gerekmemektedir. Bu balıklar aynı zamanda normal oksijen solunumu da yapmaktadır, o yüzden büyük bir fanusta besleyebilirsiniz. Tabi bu sadece BETA lar için geçerlidir.

Çeşitli Beta türleri

1

0

0

| Canon Eos 600D + EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II + EF 50mm f/1.8 II + EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II + Yongnuo 480 II Flash | Fotoğraflar için tıklayınız
Diziler: | Chuck | Fringe | Person of Interest | The Big Bang Theory | Dexter | The Walking Dead | Alcatraz | Merlin | Doctor Who | Torchwood | The IT Crowd
Saçmasapan bir hayatın içinde, Saçmasapan kişilerle, Saçmasapan fikirleri, Saçmasapan düşünceleri, Saçmasapan bir şekilde, Saçmasapan konuşarak, Saçmasapanlaşmaya devam ediyoruz...

2443 Mesaj
13 Ağustos 2008; 11:41:26 

Evet akvaryumca plastik bardak da duruyordu dikkatimi çekmişti. Ama bence bunlarıda akvaryuma koyalım hoş duruyorlar fanus balıklara işkence gibi geliyor.

Intel i5 4670k @3.8 GHz || MSI Z97 Gaming 5 || 2*8GB Kingston HyperX DDR3 1600 MHZ || EVGA GTX780 FTW Dual ACX || 128 GB HyperX SSD + 500 GB WD Caviar Black || Cooler Master RC-690 II || Corsair 750w

2280 Mesaj
13 Ağustos 2008; 12:10:30 

quote:

Orjinalden alıntı: Déaron

Evet akvaryumca plastik bardak da duruyordu dikkatimi çekmişti. Ama bence bunlarıda akvaryuma koyalım hoş duruyorlar fanus balıklara işkence gibi geliyor.

bu balıklar tek başına yaşar. Senin 160 litrelik akvaryuma sadece bunu koyabilirsin

2443 Mesaj
13 Ağustos 2008; 12:11:26 

quote:

Orjinalden alıntı: B.S.S.

bu balıklar tek başına yaşar. Senin 160 litrelik akvaryuma sadece bunu koyabilirsin

2443 Mesaj
13 Ağustos 2008; 12:41:08 

quote:

Ne halleri varsa görsünler ozaman.

2280 Mesaj
13 Ağustos 2008; 14:01:52 

quote:

Orjinalden alıntı: Déaron

Ne halleri varsa görsünler ozaman.

boşver sen Betaları, sarı prensese devam

1288 Mesaj
16 Ağustos 2008; 10:59:50 

quote:

Mesela ben 60litrelik akvaryumda 2 tane küçük balık besliyorum.5 ay önce yavruladılar 10 tane yavrum var.Rahat rahat geçinip gidiyolar koca akvaryumda

1288 Mesaj
16 Ağustos 2008; 11:03:28 

quote:

Orjinalden alıntı: CashRulez

Ben çok insanlar gördüm küçücük yerde lepistes yetiştiren vs.

Benim 60 litrede beslediğim 2 küçük balığımda lepistes

5405 Mesaj
21 Ağustos 2008; 1:57:41 

Arkadaşlar, çocukken çok istediğim ama o zaman maddi durumlardan dolayı bir türlü sahip olamadığım akvaryum olayını artık denemek istiyorum.

Çok merak ettiğim bir şey, isatnbulda avrupa yakasında balık ve akvaryumu nereden alabilirim.?
emin önü?

ve şu çizgi film nemo,
birkaç yerde gördüm,nemo türü bir balık var mı gerçekten, satılıyor mu_?

finding nemo
Canon eos 40D
Canon 70-200mm L
f/4 IS USM

2280 Mesaj
21 Ağustos 2008; 9:26:25 

@gorele2000

Eminönünde hayvan pazarında bir kaç akvaryumcu var. Oralardan akvaryum ve balık alabilirsin.

Nemo şeklinde bir balık türü var. İsmi Palyaço Balığı. Deniz balığıdıdır. Deniz akvaryumunda beslenmelidir. Doğal oalrak suyu tuzlu olacak, tuz dengesi dalgandırma bir sürü meşakati vardır. Ayrıca pahalı bir balıktır. ( Deniz türlerinin hepsi pahalıdır)

30 gün cezanın,
21 Ağustos 2008; 12:52:18 

quote:

Orjinalden alıntı: arf*

Akvaryumunuzun büyüklüğüne göre iç ya da dış filtreden birini seçebilirsiniz. Bunun dışında diğerleri en temel ekipmanlar. Bir de besleyeceğiniz balık türüne göre kaya gereksiz ya da zararlı olabilir.

@Salih (B.S.S.)

Bu konunun linkini akvaryum kulübüne ekliyorum önemli konuları orada topluyorum. Sakıncası var mı?

ayrıca dış filtre varsa,birde hava taşı veya iç filtre takmakta fayda var diye düşünüyorum.Okuduklarıma göre iç filtre büyük pislikleri süzmekte daha başarılıymış.ama bazı balıklar aşırı debiden hoşlanmıyorlar.
bence dış filtre haricinde sessiz çalışan bir hava motoru işinizi görecektir.

5405 Mesaj
28 Ağustos 2008; 21:23:59 

Teşekkürler cevap için..
acaba eminönündeki balıkçılarda palyaço balığı var mı?
tuzlu su akvaryumu forumda kimse de var mı ki?

quote:

@gorele2000

Eminönünde hayvan pazarında bir kaç akvaryumcu var. Oralardan akvaryum ve balık alabilirsin.

Nemo şeklinde bir balık türü var. İsmi Palyaço Balığı. Deniz balığıdıdır. Deniz akvaryumunda beslenmelidir. Doğal oalrak suyu tuzlu olacak, tuz dengesi dalgandırma bir sürü meşakati vardır. Ayrıca pahalı bir balıktır. ( Deniz türlerinin hepsi pahalıdır)

finding nemo
Canon eos 40D
Canon 70-200mm L
f/4 IS USM

415 Mesaj
28 Ağustos 2008; 22:15:45 

Benim size tavsiyem eğer deneyiminiz yoksa Eminönünden balık almamanız yönünde heleki deniz akvaryumları konusunda deneyiminiz bilginiz yoksa ilk önce tatlı suyla başlayın deneyim kazanın.Eminönünden iyi pazarlıkla mal alınır onda bile çok dikkat edin aldığınız malı kontrol edin.Birde bir mağazadan birden fazla malzeme almayın.

2012 İbiza Reference

2280 Mesaj
28 Ağustos 2008; 23:57:55 

orada var mı bilmiyorum ama FauFau nun da dediği gibi deniz akvaryumu ile kesin başlamayın, ocağınıza incir ağacı dikersiniz

393 Mesaj
4 Eylül 2008; 18:34:16 

quote:

Orjinalden alıntı: gorele2000

Teşekkürler cevap için..

evet palyaço balığı orda görmüştüm ben vardı ayrıca bayılıyorum o balıklara süperler bence kesinlikle onlardan almalısın onun bakımı masraflı oluyor sanırım onunla her balıkta olmuyormus tuzlu su akvaryumu falan yapıcaksın sanırım masraflı oluyor ama benim net bir bilgim yok tuzlu su akvaryumları için fakat eminönünde palyaço balığı bulabilirsin ben görmüştüm ve akvaryum yapıcaksan eminönü en doğru yer bence...

30 gün cezanın,
8 Eylül 2008; 19:23:44 

quote:

Orjinalden alıntı: gorele2000

Teşekkürler cevap için..

tuzlu su akvaryumlarının bakımları zahmetlidir.yapılan masraf bir tarafa doğal ortamı aynen kopya etmelisiniz.
size bilgi edinmeniz için birkaç link vereceğim:
http://www.akvaryumforum.com/forum/minyatur-resif-t17987.html
burada da deniz akvaryumu sistemleri ile ilgili bilgi var:
http://www.akvaryumforum.com/forum/deniz-akvaryumu-sistemleri-t25096.html
deniz akvaryumu için gerekli ekipmanlar:
1-Filtre : Sump ve yağmurlama mantıgı ile çalısan bioball ile desteklenmiş taşırmalı bir sistem kullanılmalıdır.Kaliteli sirkülasyon motorları ve ana motor kullanımıda esastır.
2-Kum :Aragonit çok ince taneli veya biyolojik denge adına canlı kum kullanılmalıdır.
3-Kaya : Canlı Kaya dekoratif amacının yanında akvaryumdaki biyolojik dengenin oturması ve nitrifikasyonla savas konusundaki etkin rolü ile kullanılmalıdır.Secilirken iyice kürlenmiş ve mümkünse üzeri coraline alg ile kaplanmış olanlarının tercih edilmesi cok önemlidir.
4-Aydınlatma : Marine akvaryumları için kaliteli florasanların yeterli olacagı gibi Reef akvaryumlarında canlıların gelişimi adına Metal Halide veya T5 kullanılmalıdır.Bu ürünlerin coraline alg gelişimine katkısı olduguda unutulmamalıdır
5-Tuz : Kaliteli deniz tuzu kullanılmalıdır.Uygun tuzluluk düzeyi :1022-1024.Olcumu tuz olcer veya en saglıklı olan hidrometre ile yapılmalıdır.
6-Kurulumda veya balık eklemesinde kullanılacak katkılar: Sera Aquamarin veya Hagen Cycle.
7-Su değerleri sabitlemek veya iyi durumda tutmak ve canlı + mercanlara besin ve gelişim için gerekli farklı markalara ait temel sıvıların genel adları : Iodine + Buff + Trace + Calcium +Strontium + Green + Coral Food
8-Protein Skimmer : Tankta bulunan organik kirlerin nitrata dönüşmeden atılmasını ve biolojik filtrenin yükünü hafifleten bu cihaz deniz akvaryumunun olmazsa olmazıdır.Ekonomik imkanlar dahilinde en kalitelisi seçilmelidir.
9-Uv Filtresi : Sudaki mikropların yokedilmesi,yosun engelleyici özelliği ve suyun berraklaşmasını sağladığından kullanılmasında fayda vardır.
10-Ozanizatör : Protein Skimmer'ın daha aktif çalışmasını sağlamaktadır.Uygun dozajda kullanılması önemlidir aksi takdirde kötü sonuçlar doğurması kaçınılmazdır.Deniz akvaryumunda tecrübeli kişiler tarafından kullanılması daha uygundur.
11 Chiller :Deniz balıkları ve canlıları ısı değişikliklerine oldukça hassastır.Bu sebepten dolayı deniz akvaryumunda bu dereceleri sabit tutmak adına kullanılmalıdır.İdeal sıcaklık 25 derecedir.
12-Denitratör : Deniz akvaryumlarında nitratın akvaryumdan atılması konusunda oldukça yararlı bir cihazdır. Orp (Redox)kontrol ünitesi ile beraber daha aktif kullanımı sağlanabilir
13-Calcium reaktör : Zengin kalsiyum katkısı için kullanılmaktadır.Ph kontrol paneli veya ph computer ile kullanılması zorunludur.Uygun kalsiyum düzeyi olcusu 400-450 ppm'dir.
14-Ph kontrol ünitesi: Deniz canlılarının ph değerlerine hassasiyetinde dolayı ph ın elektronik olarak ölçümü için gereklidir.Farklı türleri bulunmaktadır.
15-Test kitleri : Ph, Nitrat, Fosfat, Alkalinite, Nitrit, Amonyak ve Kalsiyum test kitleri bulundurulmalıdır.
not:marmara akvaryum kulübü sitesinden alıntıdır...
ayrıca bir kullanıcının görüşü:
maliyetler haricinde deniz akvaryumu çok ilgi ister. ortam oturana kadar gün aşırı test yapılması!, bozuk değerlerin hemen müdahale edilerek düzeltilmeye çalışılması! gerekir. bir deniz akvaryumunda su değerlerinin oturmaya başlaması kurulumdan itibaren yaklaşık olarak 3-4 hafta sonra başlar. bu süre zarfında kayalarınızı ve kumlarınızı seyretmek, dönüp duran suyun değerlerinin olması gereken düzeye gelmesini beklemek zorundasınız.!

yeni başlayanların ve tatlı sudan tuzlu suya geçenlerin deniz akvaryumundan hemen uzaklaşmalarının en büyük nedenlerinden bir kaç tanesi; tatlı su akvaryumlarında olduğu gibi bu hobiye "bugün akvaryum yarın balık" şeklinde yaklaşıyor olmaları, ya da etraflarındaki kişilerin "ne o kayaları mı besliyorsun" şeklindeki "ti"lerini ciddiye almalarıdır.

tuzlu suya başlayacak olanların öncelikle akvaryuma ayırabilecekleri, başlangıçta günde 1-2 saatlerinin!, akvaryum değerlerinin oturması ve alınan canlıların adaptasyon dönemlerinin geçmesinden sonra da günde 15-30 dakikalarını akvaryumları ile ilgilenmeye ayırmaları gerekir. hemen belirteyim, bu süreler karşısına geçip akvaryumu seyretme süresi değildir.!
*!= dikkat çekmek için yaptım...

1913 Mesaj
2 Ekim 2008; 21:42:02 

Tuzlu akvaryumun kurulumu gerçekten zordur, bakımı da öyle. Bence tatlı su akvaryumlarını iyice tecrübe etmeden tuzlu su akvaryumu işine başlanmamalı. Ayrıca tuzlu su akvaryumları için güzel paraya ihtiyaç vardır.

304 Mesaj
25 Aralık 2008; 9:16:04 

Betalar yalnız yaşamaz Beta bir erkek ve en az sağlıklı iki dişi şeklinde bakılmalıdır iki erkeği bir fanusa sokarsan biri ölecektir illaki.Yoksa bu hayvanlar nasıl türüyor sanıyorsunuz kendi türüne düşman değil iki erkek üstünlük mücadelesine girdiği için kavga olur bir dişi iki erkek olarak besleyin tüm cinsler kavga eder dişi için ve üstünlük için.Arkadaşlar canlılara eziyet etmeyelim.
Fanusta bardakta bilmem nerede balık yaşamaz.Her balığın yaşayacağı boyda akvaryumda beslenmelidir.
Birisi birşey yapıyor diye bizde aynısını yaparsak sakata geliriz.Herkese sağlıklı balıklar.

Her İnsan Ölür Ama Her İnsan Gerçekten Yaşamaz.

1488 Mesaj
25 Aralık 2008; 12:32:49 

fanusta balık bakılmaz arkadaşlar.
yok orda gördüm yok burda gördümle olmaz bu işler.
fanusun bırakın küçük olmasını o yuvarlak tasarımı bile balığı strese sokan bişeydir.eziyettir balık için.
düşünsenize sizi hücre gibi biyere koyduklarını adam gibi hava yok, temiz değil ve sıkışık.
günahtır yani.illaki küçük bişeylerde bakıcaksanız gidin bi camcıya 4mm kalınlığında 35*30*30 ölçülerinde cam kestirin.
iki dakkada bi silikonla birleştirin 2..3 gün sonra atın balıkları içine bari eziyet çekmesin hayvancağızlar.
küçük bi filtre, balığına göre 50 wattlık bi ısıtıcı balığı stresten uzaklaştırır bari.

Genel akvaryum malzemelerine gelirsek..
Ben şunu anladımki akvaryumda çok dandik çin mallarını almamak lazım.
Benim iç filtre, dış filtre ve ısıtıcı atman ve bunlardan çok memnunum yavru akvaryuma dandik ucuz bişey aliyim dedim almaz olaydım.
arkadaş bi ısıtıcının ayarı bu kadar mı dandik olur ya.24 e ayarlıyorum 28 yapıyo 22 dereceye gitirdiğimde ısıtıcı devreye bile girmiyor.bir türlü 26 ya düşüremiyorum.
ucuz etin yahnisi işte.

Eğer çin malı alacaksanız atman gibi bilindik markalar dışındaki ürünlerden uzak durun.
atman gerçekten fiyatına göre çok başarılı.

ışıklandırma ise grolüx+daylight şeklinde yapılmalıki hem balıkların renkleri canlansın hem de akvaryum pespembe olmasın.(gerçi ben genelde pembe kullanıyorum ya neyse)
birbirini tamamlasın yani.

kumu denizden taşları ise akvaryumcudan değilde yazlık yerlere yakın yerlerdeki peyzajcılardan- bahçe malzemeleri satan yerlerden alırsanız işi ucuza kapatmış olursunuz.
tabi orta büyüklükte veya bundan daha büyük bi malawi akvaryuu kuracaksanız.Çünkü 170 litrelik akvaryumda ben 20 kilo kaya kullandım.Bunu akvaryumcudan alsam en az 40 lira vericektim peyzajcıdan alınca 15 lira verdim.kum en az 15 kiloydu bunun fiyatına bilmiyorum bana zaten denizden aldığım için beleşe geldi.

Yemlerde de ucuza kaçmayın derim.hatta ucuza kaçılacak en son şey diyebilirim.sera,tetra,jbl,otto gibi bilindik markalar dışında çin malı veya merdiven altı yaplan yemlerden uzak durun.yemi aldığınız zaman kutusuyla almayın akvaryumcular kaliteli yemleri büyük paketlerde alıp bölüyorlar ve öyle satıyorlar bunlar çok daha ucuza geliyor.
balıklarınıza hep aynı yemi vermeyin.
mesela ben bi ara sera flora diğer gün tetramin diğer gün ise ismin unuttuğum seranın protein içerikli yemini veriyordum.böyle yaparsanız her türlü vitamini alırlar değişik değişik yem yedikleri için daha mutlu olurlar, haftada bir de canlı yem verirseniz deymeyin keyiflerine

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
19 Eylül 2010; 11:44:26 

izmirde oturanlara tedarıkte yardımcı olabılırım

2008 Mesaj
21 Eylül 2010; 13:46:09 

guzel bilgiler fakat neden kurutulmus alg almayin dediniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

526 Mesaj
22 Şubat 2011; 17:01:43 

bilgiler için çok tşk.ler

DELL XPS 502X Performance Series | iPad 4 64GB Wifi (White)

131 Mesaj
24 Şubat 2011; 3:30:14 

Merhaba
Ben başka bir işte kullanmak için aşağıdaki resimdeki gibi boyanmamış yada kırılmamış doğal canlı renklerde sahil çakıl taşları arıyorum. 3 tane pet shop'a baktım genelde tenk renk boyanmış taşlar var. İstediğim taşları istanbulda tercihen mecidiyeköy taraflarında nerede bulabilirim?

0

Ekteki dosya (1)

psn: exsina

116 Mesaj
20 Mart 2011; 1:37:16 

Fanusta betta dahil hiçbir balığa bakılmaz.
Avrupada 20lt altı akvaryum satışının neden yasak olduğunu düşünün yeter.
Ayrıca işin ucunda bi canlı hayatı varken bilgi sahibi olmadan kesin fikirlerle kimseyi yönlendirip o canlınında günahına girmeyin.
Bi çok kişi akvaryum hobisine bilinçsiz bakım ve paragöz petshopların yanlış yönlendirmesiyle balık ölümleri yaşaması nedeniyle bu güzel hobiden vazgeçiyor.
Lütfen özenli davranalım.

160 Mesaj
20 Mart 2011; 22:00:20 

bu aralar evde bir akvaryum kurmaya hevesliydim , fakat akvaryum cidden sabır gerektiren bir uğraş.Isıtıcısı , kumu ıvırı zıvırı derken en iyisi siz içinde sadece bitki olan 50 litrelik ufak bi akvaryum yapın kendinize:) hem duruşu çok güzel olur hemde gece ışıklarını yakınca mükemmel bir manzara oluyor. İsterseniz içine canlı doğuranlardan 2-3 tane ufak balık yada 2 tane karides atabilirsiniz.Hem bakımı kolay olur hemde göz zevkinize hitap eder.

0 Mesaj
23 Mart 2011; 23:31:12 

arkadaşlar madem akvaryumdan söz açıldı size süper bi önerim var, fiyat performans açısından mükemmel bir fırsat. belki bu için ticaretini yapanlar için daha cazip olabilir ama tutkunu için de gayet iyi olacaktır.

1800.00-TL 1 adet 180*100*50cm ebadında akvaryum ve altlığı
1500,00-TL 1 adet 150*100*50cm ebadında akvaryum ve sehpası
1250,00-TL 1 adet 130*50*70 cm ebadında akvaryum ve sehpası
1250,00-TL 1adet 150*50*70 cm ebadında akvaryum ve sehpası

yukarıda özellikleri ve fiyatları belirtilen akvaryumlar icra aracılıyla fatih 3. icradan satılacaktır. bilgilerinize sunulur

Satış günleri:

07.04.2011 saat:10.30 – 10.40
12.04.2011 saat 10.30 – 10.40 ‘tır.

borçlu bu işle uğraştığı için akvaryumlar yenidir.

Türküm doğruyum Fenerliyim mutluyum

31 Mesaj
9 Mart 2012; 22:32:27 

pek etik gelmiyor icradan almk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi butka -- 9 Mart 2012; 22:35:09 >

64 Mesaj
25 Eylül 2012; 16:25:37 

slm arkadaslar... eski bi konu ama yinede msj atayim dedim... daha 1 haftalik balik besliyorum daha onceden en ufak bi tecrubem yok... akvaryumun boyutu 105 cm uzunlugu 49 cm yuksekligi 41 cm genisligi... 1dis filtre 1 30 cm ince rulo seklinde havatasi 1 adet isitici var.. 4sari prenses 7 ahli 2 mavi prenses 2beyaz prenses 3 kuyrugu turuncu kendi siyah copcu 2 tane vatoz toplam 20 balik var... ic filtre alsam mi almam gerekliysede hangi tur nasil bi tur ic filtre alsam...

304 Mesaj
26 Eylül 2012; 15:52:16 

quote:

Orijinalden alıntı: siwaslii

slm arkadaslar... eski bi konu ama yinede msj atayim dedim... daha 1 haftalik balik besliyorum daha onceden en ufak bi tecrubem yok... akvaryumun boyutu 105 cm uzunlugu 49 cm yuksekligi 41 cm genisligi... 1dis filtre 1 30 cm ince rulo seklinde havatasi 1 adet isitici var.. 4sari prenses 7 ahli 2 mavi prenses 2beyaz prenses 3 kuyrugu turuncu kendi siyah copcu 2 tane vatoz toplam 20 balik var... ic filtre alsam mi almam gerekliysede hangi tur nasil bi tur ic filtre alsam...

İç filtre alınması iyi olur.Akvaryumun 200 litre civarı olduğuna göre 1000 debilik bir iç filtre iyi olur.
Dış filtre akvaryumun hem temizliği hemde biyolojik döngüsünü sağlamak maksattır.
İç filtre ise tamamen içerdeki pislikleri temizlemek ve akvaryumda bir akıntı oluşturmak için gereklidir.

Balıkların boylarını bilmesemde akvaryumun kalabalık o nedenle iç filtre bence şart.Biraz balık sayısını azaltabilirsin.Sarı prenses ile ahli kalsın diğerlerini çıkar bence.Vatoz kalabilir.

Yalnız çöpçü balığı ile ciklet balıkları yan yana beslenmemeliler farklı suların balıklarıdır. Çöpçülerinizi muhtemelen yerler yemeselerde rahat bırakmazlar.

64 Mesaj
27 Eylül 2012; 12:57:32 

baliklari aldigim kisi bi nevi beni kandirdi diyebilirim... ciklet copcusu degilmis o copculer... onlari degistircem saten... o olcudeki akvaryuma 20 balik normal degilmi,., bombos gorunuyo hala dahada alacaktim buyuduklerinde sigmaz die almadim... ic filtre ne tavsiye edersiniz...

304 Mesaj
27 Eylül 2012; 18:49:34 

Ciklet çöpçüsü diye bir çöpçü yok.Vatoz olabilir.

Bu iki filtrede iş görür bence.Fazla akıntı olmaması için ilk linkteki 650lt alınabilir.
650 lt
http://www.otuz.com/pro...8_881&products_id=13031

1000lt
http://www.otuz.com/pro...8_881&products_id=17064

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Evcil Hayvanlar » Akvaryum ve Canlıları » Akvaryum - Akvaryum Malzemeleri Fiyat Aralığı
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.629