- x
Ehliyet alma rehberi
209 Cevap126897 Görüntüleme12 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2085 Mesaj
11 Ağustos 2008; 23:30:07 

Ehliyet almak isteyen herkes için yazdım bu makaleyi.

(pdf formatıda bilgisayarınıza indirebilirsiniz: http://rapid share.com/files/136614962/Ehliyet_Alma_Rehberi.pdf)

Ehliyet Alma Rehberi

Arkadaşlar; sizlere, sürücü kursuna başvurmak ile başlayıp ehliyeti cebime koymakla sonuçlanan yaklaşık 2 aylık süreyi anlatacağım. Ben ehliyet almayı çok zor sanırdım. Nasıl başvurulur, hangi evraklar gerekir, sağlık raporu nasıl alınır, sınavları geçmek kolay mı.. diye uzayıp giden sorular zinciri vardı aklımda. Ancak hiç de zor olmadığını gördüm. Bu makaleyi yazmamdaki amacım; şu an ehliyet almak isteyip, aklında bu gibi sorular bulunan arkadaşlara yardımcı olmak.

Öncelikle işyerinden birkaç arkadaşla sürücü kurslarının fiyat araştırmasını yaptık. Bazı yerler (özellikle acemi yerler) sanki müşteriye ihtiyaçları yokmuş gibi hiç fiyat indirmedi. Tanıdık bir sürücü kursundan fiyat aldık ve o fiyatın altında bir yer bulamadık. En son bir yere daha baktık. Sürücü kursundaki kişiyle aramızda geçen konuşma:

- Fiyat araştırması yaptınız mı?
- Evet, yaptık.
- En ucuz ne kadara buldunuz?
- X YTL.
- Bende X – 35 YTL
- Her şey dâhil mi? Cebimizden başka para çıkmayacak dimi?
- Eğer tüm sınavları geçerseniz başka para ödemeyeceksiniz.
- Tamam, biz diğer arkadaşlarla görüşüp size haber verelim.

Diğer arkadaşlardan da daha ucuza bulan olmadı. Siz de mutlaka pazarlık yapın. Eğer fiyatı düşmezlerse başka yerlere bakın. Çünkü bir sürü sürücü kursu var piyasada. Sonuçta elbette fiyatı düşürecek olan birçok yer olacaktır.

Kurs için gerekli evrakları tamamladık. Gerekli evraklar;

1. 4 adet fotoğraf (renkli fotokopi de kabul ettiler)
2. Diplomanın aslı (kurs bitene kadar saklıyorlar) ya da öğrenci belgesi
3. Nüfus Cüzdanı fotokopisi
4. İkametgâh
5. Adli sicil kaydı

Kayıt olduk. Ücreti 3 taksit olarak ödeyeceğimizi kararlaştırdık. Ders anlatım ve test kitabı olmak üzere 2 adet kitap verdiler. Ders günlerini ve saatleri söylediler. Ücreti anlaşırken kurs ücreti, sınav harcı, sağlık raporu, emniyet müdürlüğü vb. tüm giderleri dâhil ettik.

Eğer kursun anlaştığı bir doktor varsa sağlık raporu için doktor kursa geliyor. Hastaneye falan gitmenize gerek kalmıyor yani.

Derslere gitme zorunluluğu yok. Ben hiçbir derse katılmadım. Ama katılan arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla dersleri güzel anlatıyormuşlar. Belki sizlere yardımcı olabilir diye çalışma sistemimi anlatayım;

Öncelikle en son yapılan sınavdan başlayarak son 2 yılın tüm sorularını çözdüm. Bana göre yapılaması gereken en önemli şey; testi çözdükten sonra cevapları kontrol ederek yanlış cevapladığınız soruların doğru cevaplarını öğrenmek. 2 yılın soruları bitince sürücü kursunun kitabından yalnızca motor dersini okudum. Zaten her konu 1’er 2’şer sayfa ve her konudan sonra 30’ar 40’ar tane test sorusu var. Motor dersinin tüm konularını bitirince son 1 yılın testlerini baştan sona doğru gelerek çözdüm. Yani ilk çözdüğüm test 1 yıl önce yapılan sınavın testiydi, son çözdüğüm test en son yapılan sınavın testi. Testleri çözerken şunu fark edeceksiniz; neredeyse her sınavda sorular aynı. Hatta bazı sınavlarda şıkların yerleri bile değişmiyor.

Yazılı sınava 1 hafta kalmıştı. Kursun 2. taksitini ödeyerek sınava giriş belgemi aldım. Sınavdan 1 saat 15 dakika önceden evden çıktım. Daha önce www.maps.google.com adresinden okulumun yerini öğrenerek krokisini yazıcıdan çıktısını almıştım. Okulun yerini bulmak kolay oldu. Sınava kesinlikle cep telefonu almadılar. Yanında telefon getirenler okul girişindeki görevliye teslim ettiler telefonlarını. Derken sınav başladı. Sınav süresi 2,5 saat. 1 saatte tamamladım sınavımı. Sınavda 30 ilkyardım bilgisi, 50 trafik ve çevre bilgisi, 40 motor ve araç tekniği bilgisi olmak üzere toplam 120 soru soruluyor.

Ertesi gün kursun direksiyon dersleri başladı. Ben çalıştığım için yalnızca hafta sonu gidebildim derslere. Benim sınava girdiğim dönemde yazılı sınav ile direksiyon sınavı arasında 3 hafta vardı. Yani yalnızca 2 hafta direksiyon dersi verebildiler. Ben yalnızca 1 kere Cumartesi bir kere de Pazar günü katılabildim derse. Kalabalık olduğu için 2.haftaya yer kalmamıştı. Bende arkadaşımın arabasıyla çalıştım.

Direksiyon sınavına 5 gün kala yazılı sınavın sonuçları açıklandı. Sınav saat 15:00 civarında açıklandı. Kursa kayıt olan 7–8 kişi vardı. Hepimiz geçmiştik. Geçmek için 3 dersten de en az 70’er puan almak gerekiyor. Ben 98, 92 ve 87 aldım. Yani direksiyon sınavına girmeye hak kazandım. Sınavdan 2 gün önce kursun 3. taksitini ödeyerek direksiyon sınavına giriş belgemi aldım.

Sınavdan yarım saat önce kursun önünden servis kaldırdılar. Servisle gittik sınav yerine. Direksiyon sınavı sürücü kursunun araçlarıyla yapılıyor. Aracın ön koltuğunda direksiyon kursunun hocası, arka koltuğunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2 adet komisyon üyesi oturuyordu. Sıra bana geldi. Araca bindim. Selam verdim. Kimliğime baktılar. Resimdeki kişi ben miyim diye arkaya dönmemi istediler. Sonra koltuğu biraz geriye alarak ayarlamış oldum. Dikiz aynasını düzelttim. Sağ ve sol aynalara baktım, normaldi. Emniyet kemeri takmayı unuttum. Tam kalkacakken baktım kalkmıyor. Vitese geçmedi galiba. Tekrar boşa alıp vitese geçirdim. Sola sinyal verip kalktım. 2. vitese aldım. Arkada oturanlardan biri “araba kullanıyor musun?” diye sordu. “Evet” dedim onlara bakmadan. Şuradan dön dedi. Vitesi 1’e alıp U dönüşü yaptım. Tekrar 2. vitese alp giderken sağda dur dediler. Sürücü kursunun hocası “kenarda duran otobüsle otomobil arasına park et bakalım edebilecek misin” dedi. Sağ sinyal verdim, tam yanaşacakken baktım otobüs gitti, sağda durdum, el frenini çekip indim. En fazla 30 saniye sürdü.

Akşam sürücü kursuna gittim. Sınava giren 7–8 arkadaşımdan biri 50 alıp kalmış. Diğerleri geçmiş. En yüksek ben almışım: 90.

Sınavdan 9 gün sonra sürücü kursundan dosyamı verdiler. Dosya için 5 YTL istediler ama bozuk para yok diye almadılar.

Dosyanın içeriği:

• Sürücü kursuna müracaat formu
• Ehliyet kazananlar listesi
• Motorlu taşıt sürücü sertifikası
• Nüfus cüzdanı fotokopisi
• Diploma ya da öğrenci belgesi
• Adli sicil kaydı
• Sağlık raporu

Kurstan aldığım dosyaya 3 adet fotoğraf, kan grubu kartı fotokopisi ve şoförler odasından aldığım formu ekledim. Şoförler odasından alacağınız formu boş olarak almanızı tavsiye ederim. Doldurması basit zaten. Kimlik bilgileri, sertifika bilgileri gibi şeyler yazılıyor. Şoförler odasında doldurtursanız doldurma parası alıyorlar.

Emniyet Müdürlüğüne akşamdan gidip listeye ismimi yazdım. Ertesi günün sabahında tekrar Emniyet Müdürlüğüne gittim. Akşamki isim listesine göre sırayla içeri aldılar. İçeride sıra numarası aldım. Ehliyet harcını Emniyet Müdürlüğünde bulunan Maliye Bakanlığı görevlisine ödedim. Sıram geldiği zaman polis memuruna dosyamı teslim ettim. Kart ücreti ödedim. Polis memuru “Haftaya gel, ehliyetini al” dedi.

Ve mutlu son. 5 gün sonra gittim Emniyet Müdürlüğüne. Kimliğimi göstererek ehliyetimi teslim aldım sonunda. Sürücü kursuna kayıt olduktan 67 gün sonra ehliyeti cebime koymuş oldum.

376 Mesaj
11 Ağustos 2008; 23:58:11 

eline sağlık kardeş güzel yazmışsın. kursa gitmeyi düşüen bi kişi için iyi bilgiler olmuş.

yalnız sen demişsin dosya için 5 ytl istediler. bizim kurs 25 istedi. bu ücreti neye göre alıyor ya anlamadım gitti .bu dosyayı vermek onların görevi değilmi zaten onun için para vermedik mi bunlara. şimdi yine para.

Mazda 626 2.0

2085 Mesaj
12 Ağustos 2008; 1:04:30 

quote:

Orjinalden alıntı: Hakan5434

eline sağlık kardeş güzel yazmışsın. kursa gitmeyi düşüen bi kişi için iyi bilgiler olmuş.

yalnız sen demişsin dosya için 5 ytl istediler. bizim kurs 25 istedi. bu ücreti neye göre alıyor ya anlamadım gitti .bu dosyayı vermek onların görevi değilmi zaten onun için para vermedik mi bunlara. şimdi yine para.

adam senin verdiğin belgeleri sana geri bir dosya içerisinde geri veriyor ve para istiyor
benden 5 ytl istediler ve alamadılar. benden sonra giden arkadaşlara sordum, onlardan hiç almamışlar. vermeyin bence arkadaşlar. yani öyle bi imkanınız varsa

2104 Mesaj
12 Ağustos 2008; 1:19:56 

teşekkürler

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

12 Mesaj
12 Ağustos 2008; 10:10:09 

gerçekten çok yararlı bir paylaşım olmuş..
Teşekkürler..

http://img170.imageshack.us/img170/8815/toyotalifedt3.jpg

|DH| TOYOTA KARDEŞLİĞİ
2011 TOYOTA COROLLA D-4D COMFORT EXTRA

1148 Mesaj
12 Ağustos 2008; 15:27:47 

quote:

• Sürücü kursuna müracaat formu
• Ehliyet kazananlar listesi
• Motorlu taşıt sürücü sertifikası
• Nüfus cüzdanı fotokopisi
• Diploma ya da öğrenci belgesi
• Adli sicil kaydı
• Sağlık raporu

Kurstan aldığım dosyaya 3 adet fotoğraf, kan grubu kartı fotokopisi ve şoförler odasından aldığım formu ekledim.

@..::SU::..,

Hocam bunlara ilaveten eklenecek herhangi bir şey var mı? İkametgah belgesi vs... (kursa verilen belgeler arasında bu da olduğu için aklımı takıldı.)

Bir de ben sürücü kursuna kaydolurken eski kimliğimin fotokopisini çektirip vermiştim, daha sonraki hafta kimliğim kaybolunca yeniletmek zorunda kaldım. (Yeni çektirdiğim vesikalık ile) Acaba diyorum ki, trafiğe başvururken bir sorun teşkil eder mi yoksa, yeni kimliğimin fotokopisini çektirip belgeye koysam olur mu? (Tabi eğer eski kimlik fotokopisinin üzerine damga vs... vurulmadıysa)

2085 Mesaj
12 Ağustos 2008; 20:17:38 

quote:

Orjinalden alıntı: Te Queiro

@..::SU::..,

Hocam bunlara ilaveten eklenecek herhangi bir şey var mı? İkametgah belgesi vs... (kursa verilen belgeler arasında bu da olduğu için aklımı takıldı.)

Bir de ben sürücü kursuna kaydolurken eski kimliğimin fotokopisini çektirip vermiştim, daha sonraki hafta kimliğim kaybolunca yeniletmek zorunda kaldım. (Yeni çektirdiğim vesikalık ile) Acaba diyorum ki, trafiğe başvururken bir sorun teşkil eder mi yoksa, yeni kimliğimin fotokopisini çektirip belgeye koysam olur mu? (Tabi eğer eski kimlik fotokopisinin üzerine damga vs... vurulmadıysa)

dosyaya ikametgah koymana gerek yok. zaten ikametgahı yakında sürücü kursuna kayıt olurken de istemiyeceklermiş.

dosyandan kimlik fotokopisini çıkartıp yenisinin fotokopisini koyabilirsin. hatta böylesi daha sağlıklı olacaktır

1148 Mesaj
12 Ağustos 2008; 23:19:22 

quote:

Orjinalden alıntı: ..::SU::..

dosyaya ikametgah koymana gerek yok. zaten ikametgahı yakında sürücü kursuna kayıt olurken de istemiyeceklermiş.

dosyandan kimlik fotokopisini çıkartıp yenisinin fotokopisini koyabilirsin. hatta böylesi daha sağlıklı olacaktır

Sağol hocam, ehliyetler için artık ıslatırız bir ara.

825 Mesaj
13 Ağustos 2008; 0:24:05 

çok bilgilendirici bir yazı olmuş sağol

1252 Mesaj
13 Ağustos 2008; 10:12:06 

Hep merak ediyordum kursa başladıktan kaç gün sonra alırız ehliyeti diye öğrendim. 67 gün.İnşallah önümüzdeki yıl bu zamanlarda ehliyetimi almış olurum.

ŞEREFinle oyna, HAKKInla kazan, SEBAt et.

2085 Mesaj
13 Ağustos 2008; 11:27:50 

quote:

Sağol hocam, ehliyetler için artık ıslatırız bir ara.

ayıp ediyosun ıslatırız ama seninkinide ıslatcaz

eyvallah sağolasın

quote:

Orjinalden alıntı: chelick

Hep merak ediyordum kursa başladıktan kaç gün sonra alırız ehliyeti diye öğrendim. 67 gün.İnşallah önümüzdeki yıl bu zamanlarda ehliyetimi almış olurum.

istanbulda 67 gün sürdü. diğer yerlerde daha kısa sürer sanırım

274 Mesaj
15 Ağustos 2008; 4:48:31 

Eline sağlık güzel hazırlamışsın bende 8 gün sonra yazılı sınava gireceğim dediğin gibi geçmiş soruları çözüyorum hayırlısı bakalım takıldığımız bir yer olursa yardımını isteriz..

2085 Mesaj
15 Ağustos 2008; 23:54:10 

quote:

Orjinalden alıntı: Tasud0

Eline sağlık güzel hazırlamışsın bende 8 gün sonra yazılı sınava gireceğim dediğin gibi geçmiş soruları çözüyorum hayırlısı bakalım takıldığımız bir yer olursa yardımını isteriz..

tabiki nedemek. zevkle yardım ederiz

851 Mesaj
16 Ağustos 2008; 15:10:56 

ben mayıs sonunda sertifikamı aldım ehliyetimi hala almadım emniyetten ehliyeti almak için bir süre var mı

1014 Mesaj
16 Ağustos 2008; 15:26:58 

Güzel bilgilendirici bir yazı teşekkürler.

851 Mesaj
16 Ağustos 2008; 17:47:57 

quote:

Orjinalden alıntı: uguroz89

ben mayıs sonunda sertifikamı aldım ehliyetimi hala almadım emniyetten ehliyeti almak için bir süre var mı

2085 Mesaj
16 Ağustos 2008; 17:56:24 

quote:

Orjinalden alıntı: uguroz89

1 sene diye biliyorum ama daha uzunda olabilir

1148 Mesaj
16 Ağustos 2008; 20:12:38 

quote:

1 sene diye biliyorum ama daha uzunda olabilir

Evet 1 sene süresi var.

422 Mesaj
16 Ağustos 2008; 21:40:17 

sistemi değişti ben ehliyetimi 1 gün içinde aldım...
dosyamı ve gereknelri teslim ettim sabahtan saat 16.00 gibi gelin alın dediler...
7,30 saat sonra ehliye sahibi oldum...
ankara -emniyet sene 2004

2085 Mesaj
16 Ağustos 2008; 23:41:06 

quote:

Orjinalden alıntı: daschund

sistemi değişti ben ehliyetimi 1 gün içinde aldım...
dosyamı ve gereknelri teslim ettim sabahtan saat 16.00 gibi gelin alın dediler...
7,30 saat sonra ehliye sahibi oldum...
ankara -emniyet sene 2004

bize 1 hafta sonra gel al dediler ama ehliyetin arkasındaki basma tarihine baktım, ertesi gün basmışlar. ertesi gün bastıkları halde haftaya gel al diyolar

640 Mesaj
22 Ağustos 2008; 16:17:06 

walla bizden de 15 mi 20 mi ne almışlardı şahsen o an hiç düşünmeden çıkarıp vermiştim ama sonradan niye aldılar diye benimde kafama takılmadı değil
bu arada konuyu açan arkadaşada ehliyeti hayırlı olsun

quote:

Orjinalden alıntı: Hakan5434

ρѕη: edore1907_88

531 Mesaj
    22 Ağustos 2008; 16:31:22 

Çok Yararlı Bir Topic Olmuş İnşallah Üstte Kalır Her Zaman...

2614 Mesaj
    22 Ağustos 2008; 18:25:45 

Ehliyeti almadan önce sertifika ile trafiğe çıkılabiliyor mu arkadaşlar?

1148 Mesaj
    22 Ağustos 2008; 21:28:55 

quote:

Orjinalden alıntı: bykanca

Hayır.

2085 Mesaj
    22 Ağustos 2008; 22:40:17 

quote:

Orjinalden alıntı: egulova

walla bizden de 15 mi 20 mi ne almışlardı şahsen o an hiç düşünmeden çıkarıp vermiştim ama sonradan niye aldılar diye benimde kafama takılmadı değil
    bu arada konuyu açan arkadaşada ehliyeti hayırlı olsun

teşekkürler arkadaşım
    öğrendiğime göre benden sonra giden arkadaşlardan hiç para istememişler kurstan

2085 Mesaj
    22 Ağustos 2008; 22:42:39 

quote:

Orjinalden alıntı: OnlyArdream

Çok Yararlı Bir Topic Olmuş İnşallah Üstte Kalır Her Zaman...

teşekkür ederim. İnşallah

quote:

bende araştırmıştım bunu ama malesef imkansız. eğer ehliyetsiz yakalanırsan 600 ytl cezası varmış. ceza 600 ytl, ehliyet almak 225 ytl. sen kararını ver

2614 Mesaj
    23 Ağustos 2008; 3:06:46 

Teşekkürler. Artık 1 hafta - 10 gün kadar bekleriz ehliyeti ne yapalım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bykanca -- 23 Ağustos 2008; 4:57:37 >

2614 Mesaj
    26 Ağustos 2008; 14:22:32 

Bugün evrakları teslim ettim. Adama sordum ne zaman elimizde olur diye. Çarşamba dedi. Yalnız haftaya Çarşambayı mı yoksa yarın ki Çarşambayı mı söyledi anlamadım.

7077 Mesaj
    26 Ağustos 2008; 23:40:09 

yararlı bir yazı olmuş yol gösterici olur sanırım.

FIRE (Fully Integrated Robotized Engine)

2085 Mesaj
    29 Ağustos 2008; 0:14:33 

quote:

Bugün evrakları teslim ettim. Adama sordum ne zaman elimizde olur diye. Çarşamba dedi. Yalnız haftaya Çarşambayı mı yoksa yarın ki Çarşambayı mı söyledi anlamadım.

bana 1 hafta sonra al demişlerdi. ehliyeti aldığımda baktım arkasında ertesi günün tarihi var. yani aslında 1 günde basmışlar

523 Mesaj
    29 Ağustos 2008; 0:26:43 

Ark. Pazartesi Çevik Kuvvete belgeleri verdi cuma gel dediler Çarşamba ehliyeti elindeydi

274 Mesaj
    29 Ağustos 2008; 3:58:14 

[font="Verdana"]Ben 23 ağustos sınavına girdim şimdi eylül de direksiyon var belgeleri verip 1 hafta sonra gel olayı nasıl oluyor ya ertesi gün diye geçiyor kayıta..

Yani ben o belge olayında napmalayım belgeleri verip ertesi gün gitsem verirler mi ehliyeti yoksa tam 1 hafta sonra mı gidiyim...
    [/font]

2085 Mesaj
    29 Ağustos 2008; 22:11:59 

quote:

[font="Verdana"]Ben 23 ağustos sınavına girdim şimdi eylül de direksiyon var belgeleri verip 1 hafta sonra gel olayı nasıl oluyor ya ertesi gün diye geçiyor kayıta..

Yani ben o belge olayında napmalayım belgeleri verip ertesi gün gitsem verirler mi ehliyeti yoksa tam 1 hafta sonra mı gidiyim...
    [/font]

bi kaç gün sonra gitsen alırsın

1148 Mesaj
    4 Eylül 2008; 18:15:35 

@..::SU::..

Hocam bende "ehliyet kazananlar kazananlar" listesi diye bir şey yok verilen evraklar arasında? Nedir bu ya ulan şu kurs bir işi düzgün yapsa dişimi kıracam.

2085 Mesaj
    5 Eylül 2008; 10:37:41 

quote:

@..::SU::..

Hocam bende "ehliyet kazananlar kazananlar" listesi diye bir şey yok verilen evraklar arasında? Nedir bu ya ulan şu kurs bir işi düzgün yapsa dişimi kıracam.

bi sayfa kağıt vardı benim dosyada. kazanan 5-6 kişinin resimi, adı soyadı falan. benim ismimi fosforlu kalemle çizmişler. emniyette ona da dikkat etmişlerdi

1148 Mesaj
    5 Eylül 2008; 11:03:40 

quote:

bi sayfa kağıt vardı benim dosyada. kazanan 5-6 kişinin resimi, adı soyadı falan. benim ismimi fosforlu kalemle çizmişler. emniyette ona da dikkat etmişlerdi

Benim ne yapmam gerekiyor hocam? Birde bizim kurs yasal kurs değilmiş, müracaat formunda yasal olmayan kursun adı, sertifikada farklı kurs adı yazıyor, üstüne üstülük bu ........... babamın isminide yanlış yazmışlar, götürdük üstüne çizik atıp el yazısıyla düzeltmişler. Allah'ından bulsunlar şu mübarek günlerde küfrettiriyorlar ya, hepsini Allah'a havale ediyorum, üçkağıtçılar.

2085 Mesaj
    7 Eylül 2008; 0:13:08 

quote:

Benim ne yapmam gerekiyor hocam? Birde bizim kurs yasal kurs değilmiş, müracaat formunda yasal olmayan kursun adı, sertifikada farklı kurs adı yazıyor, üstüne üstülük bu ........... babamın isminide yanlış yazmışlar, götürdük üstüne çizik atıp el yazısıyla düzeltmişler. Allah'ından bulsunlar şu mübarek günlerde küfrettiriyorlar ya, hepsini Allah'a havale ediyorum, üçkağıtçılar.

bizim işyerinde de birinin doğum tarihini yanlış yazmışlardı. kursa götürdü kağıdı. üstünü çizip düzeltmişler
    kazananlar listesi için kursa danış mutlaka. en azından telefon et. emniyete boşuna gitmiş olma

274 Mesaj
    7 Eylül 2008; 3:41:38 

23 ağustos sonuçları bugun açıklandı :)
    motor 93
    trafik 86
    ilk yardım 90 şeklinde sınavı geçmişim...

Direksiyon sınavı 20 eylül dedi kursu aradım... Niye bu kadar geç? (Ankara)

Ayrıca direksiyon sınavından kaç gün sonra belgelerimi alıp ehliyeti almaya gitcem yardımcı olursanız sevinirim...

825 Mesaj
    7 Eylül 2008; 12:35:28 

arkadaşlar ben şimdi aralıkta ki sınava gircem ehliyet kursuna ne zaman kayıt olmam gerekiyor ?

2085 Mesaj
    7 Eylül 2008; 15:03:23 

quote:

motor 93
    trafik 86

Ayrıca direksiyon sınavından kaç gün sonra belgelerimi alıp ehliyeti almaya gitcem yardımcı olursanız sevinirim...

tebrikler, kutlarım.
    sınav öncesi ve sonrası ile ilgili detaylı bilgi ilk mesajda mevcut

quote:

Orjinalden alıntı: LooK

arkadaşlar ben şimdi aralıkta ki sınava gircem ehliyet kursuna ne zaman kayıt olmam gerekiyor ?

3 ekimdeden itibaren kayıt olabilirsin:

http://egitek.meb.gov.t...SAS_UygulamaTakvimi.pdf

376 Mesaj
    7 Eylül 2008; 17:23:06 

quote:

motor 93
    trafik 86

öncelikle hayırlı olsun.
    bizim direksiyon sınavından 12 gün sonra çıkmıştı sertifika.sertifikayı alıp emniyete verdikten sonrada 1 hafta sonra gelip alın dediler ehliyeti. yani direksiyon sınvaından sonra ortalama bi 20 günü bulur ehliyetin eline geçmesi. tabi bu süreyi bulunduğun şehir falan etkiler mi bilmiyorum belki daha kısa olur belki uzun. not: ben istanbuldayım.

Mazda 626 2.0

617 Mesaj
    7 Eylül 2008; 18:01:38 

Cok merak ettigim sorulara cevap buldum sayende tesekkurler... Bu yaz ins bende ehliyet alcam.

2085 Mesaj
    7 Eylül 2008; 22:40:44 

quote:

Orjinalden alıntı: LeFransız

Cok merak ettigim sorulara cevap buldum sayende tesekkurler... Bu yaz ins bende ehliyet alcam.

yardımcı olduğuma sevindim

990 Mesaj
    8 Eylül 2008; 13:37:28 

ben öss sonrasını beklemek zorundayım (ama yanında 2009 mini cooper s geliyo )

bilgiler için teşekkürler hocam

Test Drive Unlimited:CooperCrew
    Test Drive Unlimited 2:CooperTR

666 Mesaj
    10 Eylül 2008; 10:18:57 

bende ağustos 23 ünde sınava girdim ve geçtim. direksiyon sınavı bu cumartesi bizim.
    ben birşey sormak istiyorum
    kursa yazılırken 3 taksit diye yazıldım ve 2. takside kadar ödedim şuan ekimin sonundada son takisidi ödüyecem fakat kurstan arkadaşıma kurs ücreti tamamen bitmeden ehliyeti alamıyorsunuz denmiş doğru mu acaba ?

1148 Mesaj
    10 Eylül 2008; 10:32:24 

quote:

bizim işyerinde de birinin doğum tarihini yanlış yazmışlardı. kursa götürdü kağıdı. üstünü çizip düzeltmişler
    kazananlar listesi için kursa danış mutlaka. en azından telefon et. emniyete boşuna gitmiş olma

Kursa gidip sordum, emniyete MEB yolluyor dedi, bilemiyorum inşallah öyledir. Yardımlar için sağol hocam.

1148 Mesaj
    10 Eylül 2008; 10:45:02 

1-Sertifikanın aslı.
    2-Nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi
    3-Diploma aslı.
    4-Şoförler Derneğinden dosya (Dosya içindeki evraklar nüfus bilgilerine göre doldurulacaktır.)
    5-Sağlık Raporu (aslı) (1 Yıl Geçerli)
    6-Sabıka Kaydı (aslı) (1 Yıl Geçerli)
    7-Kan grubu belgesi
    8-Maliyeden harç makbuzu (Sürücü belgesi sınıfına göre)
    9-5 (Beş) adet fotoğraf
    10-Sürücü belgesi ücreti 35 YTL

Dostum istenenler bunlarmış ehliyet kazananlar listesi yazmıyor, bu arada işin maddi kısmı nedir, vergisi, harcı hurcu? Ödemeleri anlatabilir misin?

2085 Mesaj
    11 Eylül 2008; 15:34:57 

quote:

Orjinalden alıntı: Mortal_Abas

bende ağustos 23 ünde sınava girdim ve geçtim. direksiyon sınavı bu cumartesi bizim.
    ben birşey sormak istiyorum
    kursa yazılırken 3 taksit diye yazıldım ve 2. takside kadar ödedim şuan ekimin sonundada son takisidi ödüyecem fakat kurstan arkadaşıma kurs ücreti tamamen bitmeden ehliyeti alamıyorsunuz denmiş doğru mu acaba ?

bizim kurs son taksitleri alarak direksiyon sınavına giriş belgelerini verdi.
    ehliyet ile kursun ilgisi yok ama. evrakların tam olduktan sonra ehliyetini alabilirsin

quote:

1-Sertifikanın aslı.
    2-Nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi
    3-Diploma aslı.
    4-Şoförler Derneğinden dosya (Dosya içindeki evraklar nüfus bilgilerine göre doldurulacaktır.)
    5-Sağlık Raporu (aslı) (1 Yıl Geçerli)
    6-Sabıka Kaydı (aslı) (1 Yıl Geçerli)
    7-Kan grubu belgesi
    8-Maliyeden harç makbuzu (Sürücü belgesi sınıfına göre)
    9-5 (Beş) adet fotoğraf
    10-Sürücü belgesi ücreti 35 YTL

Dostum istenenler bunlarmış ehliyet kazananlar listesi yazmıyor, bu arada işin maddi kısmı nedir, vergisi, harcı hurcu? Ödemeleri anlatabilir misin?

belki senin bulunduğun ildeki emniyet müdürlükleri istemiyordur
    b sınıfı için toplam gider: 225 ytl

1148 Mesaj
    11 Eylül 2008; 21:11:54 

quote:

belki senin bulunduğun ildeki emniyet müdürlükleri istemiyordur
    b sınıfı için toplam gider: 225 ytl

Nakit mi? ve bu ödemenin tamamını emniyette mi yapıyoruz belgeleri teslim ederken?

2085 Mesaj
    11 Eylül 2008; 23:00:16 

quote:

Nakit mi? ve bu ödemenin tamamını emniyette mi yapıyoruz belgeleri teslim ederken?

ilk mesajda da belirttiğim gibi tamamı emniyete veriliyor. kredi kartı, çek, senet geçmiyor

1148 Mesaj
    11 Eylül 2008; 23:06:09 

quote:

ilk mesajda da belirttiğim gibi tamamı emniyete veriliyor. kredi kartı, çek, senet geçmiyor

Neyse yarın bir gidelim bakalım, sıra olmaz heralde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Te Queiro -- 11 Eylül 2008; 23:03:15 >

2085 Mesaj
    12 Eylül 2008; 20:52:00 

quote:

Neyse yarın bir gidelim bakalım, sıra olmaz heralde.

naptın gittin mi emniyete?

1299 Mesaj
    12 Eylül 2008; 23:22:55 

@ ..::SU::.. eline sağlık çok güzel açıklamışsın ehliyet periyodunu bende bugün yazıldım 25 Ekimde sınava gireceğim.ama derslere katılsam mı katılmasam mı acaba

COMINGSOON

1148 Mesaj
    13 Eylül 2008; 22:42:16 

quote:

naptın gittin mi emniyete?

Evet, haftaya elimizdeymiş ehliyet. Hadi bakalım.

2085 Mesaj
    15 Eylül 2008; 17:14:30 

quote:

Orjinalden alıntı: vedkum

@ ..::SU::.. eline sağlık çok güzel açıklamışsın ehliyet periyodunu bende bugün yazıldım 25 Ekimde sınava gireceğim.ama derslere katılsam mı katılmasam mı acaba

ben hiç bir derse katılmadım. ama katılmak faydalı oluyor diyo katılanlar. geçmiş yılın sınavlarını çözmek yeterli oluyor

2085 Mesaj
    15 Eylül 2008; 17:34:46 

dün nato yolunda direksiyon sınavına girenleri gördüm. gözlerim doldu

9 Mesaj
    23 Eylül 2008; 20:13:20