Şimdi Ara

ELEKTRİKLİ BİSİKLET - MERAK EDİLENLER... (40. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.987
Cevap
72
Favori
754.334
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Karslan_GS

Arkadaşlar elektrikli bisiklet almak istiyorum da bana önereceğiniz marka model nedir sabah 10 km işe Akşama kadar yatacak akşam 10 km eve sabaha kadar yatacak gene Max 1500 lira param var

TEŞEKKÜRLER

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medvet -- 20 Mayıs 2015; 14:10:14 >
  • Stmax 2500 safire modelinde kilometre sayacı yok.Digital kablosuz ve kablolu var piyasada tavsiye edeceginiz bir urun var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: murat tek_

Stmax 2500 safire modelinde kilometre sayacı yok.Digital kablosuz ve kablolu var piyasada tavsiye edeceginiz bir urun var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medvet -- 20 Mayıs 2015; 14:18:08 >
  • Tesekkurler..Sigma bc 5.12 aldım...lastk ebatı ayarı(wheel size) kac girmek lazım?benim ön lastik cevresi 136 cm..
  • Herkese merhabalar.
    2009 dan beri st max 206 L modelini, yazdan yaza (3-4 ay) severek kullanıyorum.
    Şimdiye kadar kullandığım en pratik ve en ekonomik alet bu oldu.
    Zaman zaman ufak tefek sorunlar çıkarmasına rağmen, buna o kadar alıştım ki, araba kulanmak zorunda olduğum zamanlar hayattan soğuyordum.
    Ama malesef yaklaşık 7000 km den sonra batrayasının ömrü tükendi.
    Şimdi, yeni bir motor almak istemiyorum. Çünkü 250 watt üzerini tescil ettirmek gerekiyor.
    A2 ehliyetim olmasına rağmen trafiği, sigortası, plakası, vergisi gibi şeylerle uğraşmak istemiyorum.
    Bu tescil işi de artık günden güne yaygınlaşıyor.http://www.milliyet.com.tr/emniyetten-elektrikli-bisiklet-aciklamasi-samsun-yerelhaber-327338/
    Dünkü bir haber.http://www.yeniasir.com.tr/kenthaberleri/2015/04/02/elektrikli-bisikleti-olanlar-dikkat

Şimdi sizlere sorum hangi batarya markasını tercih etmeliyim ve nereden almalıyım.
    Güvenilir iş yapan firmalar hangileridir. on-line alabilir miyim.
    (Yanılmıyorsam kullandığım batarya 12 volt - 20 amper X 4)
    Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ek: Ayrıca kendi bisikletimde (merida speeder t1) aşadaki link teki kablolu sayaçı kullanıyorum.Genel olarak memnunum. Tavsiye ederim.
    http://www.dx.com/p/1-7-lcd-electronic-bicycle-speedometer-1xcr2032-101787#.VR6EavA5r0E

• quote:

Orijinalden alıntı: murat tek_

Tesekkurler..Sigma bc 5.12 aldım...lastk ebatı ayarı(wheel size) kac girmek lazım?benim ön lastik cevresi 136 cm..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medvet -- 20 Mayıs 2015; 14:11:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: batuhan3555

Herkese merhabalar.
    2009 dan beri st max 206 L modelini, yazdan yaza (3-4 ay) severek kullanıyorum.
    Şimdiye kadar kullandığım en pratik ve en ekonomik alet bu oldu.
    Zaman zaman ufak tefek sorunlar çıkarmasına rağmen, buna o kadar alıştım ki, araba kulanmak zorunda olduğum zamanlar hayattan soğuyordum.
    Ama malesef yaklaşık 7000 km den sonra batrayasının ömrü tükendi.
    Şimdi, yeni bir motor almak istemiyorum. Çünkü 250 watt üzerini tescil ettirmek gerekiyor.
    A2 ehliyetim olmasına rağmen trafiği, sigortası, plakası, vergisi gibi şeylerle uğraşmak istemiyorum.
    Bu tescil işi de artık günden güne yaygınlaşıyor.http://www.milliyet.com.tr/emniyetten-elektrikli-bisiklet-aciklamasi-samsun-yerelhaber-327338/
    Dünkü bir haber.http://www.yeniasir.com.tr/kenthaberleri/2015/04/02/elektrikli-bisikleti-olanlar-dikkat

Şimdi sizlere sorum hangi batarya markasını tercih etmeliyim ve nereden almalıyım.
    Güvenilir iş yapan firmalar hangileridir. on-line alabilir miyim.
    (Yanılmıyorsam kullandığım batarya 12 volt - 20 amper X 4)
    Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ek: Ayrıca kendi bisikletimde (merida speeder t1) aşadaki link teki kablolu sayaçı kullanıyorum.Genel olarak memnunum. Tavsiye ederim.
    http://www.dx.com/p/1-7-lcd-electronic-bicycle-speedometer-1xcr2032-101787#.VR6EavA5r0E

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medvet -- 20 Mayıs 2015; 14:14:36 >

• medvet M kullanıcısına yanıt
    Tesekkurler sizin dedigiz gibi girdim halloldu tesekkurler...
  • quote:

Sizi bulmuşken eski mesajlarımdan fark etmişsinizdir, elektrikli bisiklet-moped konusunda bir arşiv oluşturmaya çalışıyorum, bu anlamda eski bir kullanıcı olduğunuzdan size bazı sorularım var.
    1- Şu an değiştirmeyi düşündüğünüz aküler kaç km gidiyor?
    2- Mopedi sürekli akü bitene kadar kullanıp sonra mı şarj ettiniz, bitirmeden şarj ettiyseniz % olarak ortalama ne kadar kullanıp şarj ettiniz? Şarj ederken şarj bitiminde fişten çekme konusuna ve şarja bağlayınca tam dolana kadar beklemeye dikkat ettiniz mi?
    3- Yılın 8 ayı kullanmadan bekletirken aküleri söktünüz ve ara sıra şarja bağladınız mı? Yoksa kışın bırakıp yaza tekrar kullanana kadar ilgilenmediniz mi?
    Kusura bakmayın, uzun oldu ama. Farketmişsinizdir, anlamaya çalıştığım aküler 7000 km'ye geldiğinde ne kadar km götürüyor, ve bu seviyeye hassas kullanımla mı, özensiz kullanımla mı düşüyor.
    Teşekkürler.

Hızlı cevabınız için teşekkürler. Elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışıyım.
    Öncelikle 7000 km tahmini. Ama 6000 km den az veya 8000 km fazla değildir. Bilindiği üzere bunlarda km sayaç yok. Ne işe yarıyorsa anlamsız devir saati var.

1- Şu an ki batarya 5 km bile götürmüyor. Geçen yazın sonu böyleydi. Şimdi ki hali daha da kötüdür büyük olasılıkla. Yani tamamen kullanışsız. (bu bitik aküler başka ne şekilde değerlendirilebilir. Ağır metal olduğu için doğruca çöpe atılmaz bildiğim kadarı ile)

2- Sizin önceki yorumlarınızın aksine ben her zaman tamamen bitirdikten sonra şarj ettim. Çünkü kullanım klavuzunda öyle yazıyordu. Kendimce bir metod belirleyip hafta da iki kez şarj ediyordum. Buna oldukça dikkat ettim. Şarjdan sonraki 3.günü performansının az da olsa düşmesine rağmen bile buna uydum.
    Genelin aksine pedalları çıkarmadım. Özellikle ilk kalkışları gaz vermeden pedalla yaptım. Zaten bildiğiniz üzere bir devir pedal ile kendi otomatik gaz vermeye başlıyor.
    Ortalama bir şarj ile 50-60 km gidiyordum. Evim merkeze 3 km uzakta. Son 1 km ortalama %5 eğim. Ağırlığım 90 kg. (çoğu zaman 20-30 kg lık yükler taşıdım. 2 yetişkin olarak sadece 4 veya 5 defa, o da rampa aşağı şeklinde kullanıldı)
    Şarjı gece 22 den sonra(ucuz elektrik tarifesi) yaptım daima akşam serinliğinde. Sabahleyin 8 de şarjdan alırdım. Şarj aletinde yeşil ışığı hiçbir zaman görmedim. Bir keresinde ısrarla 12 saat şarj da tutmama rağmen yine de yeşil ışık olmadı. Geçen yazın başın da şarj aletinden yanık kokusu gelmesi üzerine yeni şarj aleti aldım. Onda yeşil ışığı 10 saatin sonunda gördüm. Fakat 1 ay sonra da batarya öldü. Belki de yeni şarj aleti iyi gelmemiştir. Bilemiyorum.
    Şarj ederken uzatma olarak hem uzun hem de kısa kablolar kullandım. Hiçbir fark görmedim.

3- Aküleri hiç sökmedim. Ya da şöyle söyleyim mopedi hafifletip eve çıkarmak için batarya kabını çıkardım. Ama bu batarya kabının içini hiç açmadım. Kışın batarya kabı mopedden ayrı bir şekilde durdu. Kullanılmadığı süre tam veya yarım şarj ile bırakmışımdır. Hatta 8-9 ay dan sonra ilk kullandığımda çalışması hep tuhafıma gitmiştir. Nasıl oldu da tamamen boşalmadı diye.
    Mopedi hiçbir zaman güneş altında uzun süre bırakmadım. Kışın kapalı kuru ortam da muhafaza ettim.
    Her yaz başında zinciri temizleyip yağladım. Fren bakımını her sene yaptırdım. Kendimce özenli bakmaya çalıştım.

Ben de birkaç soru sorayım.
    Anladığım kadarıyla bu akülerden 4 adet sipariş edip batarya kabına kendimiz bağlayacağız. Bunların boyutları standart mıdır? Bu batarya kabına tam uyar mı ?
    Bunları bağlamak kolay mıdır ? Bir teknik bilgi gerekiyor mu ?
    20 amper yerine 26 amper kullanılsa beyne zara verir mi ?
    Elde ki mevcut şarj aleti ile 26 amper lik akü şarj edilebilir mi?

Elektrikli motorlar ile ilgili gerçek ve doğru bilgilere ulaşmak çok zor. Bu işi yapanlarda bile bu bilgiler çok sınırlı ve birbiriyle tutarsız. Bunlarla ilgili ciddi ve yararlı bilgiler verdiğiniz için size çok ama çok teşekkürler.

• batuhan3555 B kullanıcısına yanıt
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medvet -- 20 Mayıs 2015; 14:15:42 >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medvet -- 20 Mayıs 2015; 14:23:45 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: medvet

quote:

Orijinalden alıntı: Karslan_GS

Arkadaşlar elektrikli bisiklet almak istiyorum da bana önereceğiniz marka model nedir sabah 10 km işe Akşama kadar yatacak akşam 10 km eve sabaha kadar yatacak gene Max 1500 lira param var

TEŞEKKÜRLER

Benim daha önceki soran arkadaşlara da yazdığı önerim; bu aletler kalite anlamında üç aşağı beş yukarı aynı. Hepsi Çin'de üretiliyor, üzerine buradaki ithalatçının istediği marka basılıp getiriliyor.
    Bu nedenle bulunduğunuz çevrede servisi ve yedek parçası çok olan markayı tercih edin. Bir kaza durumunda grenaj parçaları veya bir arıza durumunda, yaygın markanın yedek parçası hızlı ve ucuza bulunabiliyor.
    Zannedersem dolar kurundaki yükselmeye bağlı bu mopedlerin fiyatları da yükseldi. Bu nedenle 1500 TL'ye sıfır bulabilmek zor, olsa da ilk çıkan 250 watt modeller olabilir belki, onlar da pek tat vermez, bütçeyi 1800- 2000 civarına yükseltirseniz 800-1000 watt modeller alınabilir. Ya da mevcut bütçeyle ikinci el bir şeyler bakabilirsiniz. Sıfır alırsanız satışı hızlı olan bir yerden uzun süre beklememiş bir ürün almaya çalışın, çünkü aküler beklerken dahi eskiyor, özellikle tam dolu şarjla bekletilmeyen aküler daha hızlı eskiyor. İkinci el alırsanız da aküleri tamamen ölü maksimum 700-800 TL'ye bir moped alın, ilk planda 10 km'lik yolu götürürse yeter. Benim eski mesajlarımda bahsettiğim desülfatör - akü yenileme özelliği olan şarj makinesinden alarak ölü aküleri kurtarmayı denersiniz. Başarılı olursa ne güzel, olmazsa baştan düşük bütçeyle araç aldığınız için aküleri kendiniz yenileyip bu makine ile yeni akülerin standarttan daha uzun ömürlü olmasını sağlarsınız.

Hocam bilgiler için çok Sağolun Dediğiniz gibi ileride kafam ağrımaması için fiyatı yükselteyim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ŞARJ OLAN ELEKTRİKLİ SCOOTERLAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medvet -- 20 Mayıs 2015; 14:16:38 >
  • medvet hocam bu şarj aleti benim işime yararmı sadece şarj dolduğunda dursun yeter bu görevi görürmü sizce bide benim mopedin resmini atıyorum buna hangi şarj aletinden almam gerek 72 voltmu 60 voltmu 5 akülü .

şarj aleti
    http://www.n11.com/72-volt-20-amper-elektrikli-bisiklet-akilli-sarj-cihazi-P52191799?cid=604001&gclid=CJTM58763MQCFagfwwodSXkA9A

moped

http://www.yukimotor.com/include/urunfotogaleri2.asp?urunid=4544&urunadi=YK-05%20D%DCNYA&urunmodel=YK-05%20D%DCNYA&urunanakategori=YUKI%20MOTOR

• quote:

Orijinalden alıntı: kursat32

medvet hocam bu şarj aleti benim işime yararmı sadece şarj dolduğunda dursun yeter bu görevi görürmü sizce bide benim mopedin resmini atıyorum buna hangi şarj aletinden almam gerek 72 voltmu 60 voltmu 5 akülü .

şarj aleti
    http://www.n11.com/72-volt-20-amper-elektrikli-bisiklet-akilli-sarj-cihazi-P52191799?cid=604001&gclid=CJTM58763MQCFagfwwodSXkA9A

moped

http://www.yukimotor.com/include/urunfotogaleri2.asp?urunid=4544&urunadi=YK-05%20D%DCNYA&urunmodel=YK-05%20D%DCNYA&urunanakategori=YUKI%20MOTOR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medvet -- 20 Mayıs 2015; 10:30:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: medvet

quote:

Orijinalden alıntı: kursat32

medvet hocam bu şarj aleti benim işime yararmı sadece şarj dolduğunda dursun yeter bu görevi görürmü sizce bide benim mopedin resmini atıyorum buna hangi şarj aletinden almam gerek 72 voltmu 60 voltmu 5 akülü .

şarj aleti

moped

Linkini verdiğiniz şarj aleti için akıllı ifadesi kullanılmış ancak bundan ne kastetildiği bilinmez. Bu nedenle şarj dolduğunda durur mu bilmiyorum.
    Ancak sizin moped 5 akülü ise 60 voltluk şarj aleti almalısınız. Linkteki 72 volt mopedler için. Bazen şu durum kafa karışıklığına sebep oluyor. 60 Volt mopedler için olan şarj aletleri aküyü tam doldurabilmek ve şarj bitiminde akünün yüklenen voltajı koruyabilmesi için 70-72 volta kadar gerilim yüklerler. Bu nedenle bu şarj aletleri 60 voltluk diye satılır (60 volt modep için anlamında) ancak arkasındaki etikette output 70-72 volt gibi bir yazı olur. Bu normaldir.
    Linkte verdiğiniz alet ise 72 voltluk mopedler için olduğundan 84-86 volt civarı bir gerilimle şarj eder bu da sizin mopedin akülerine zarar verir.
    Gerçek anlamda akıllı şarj cihazı olarak tanımlanan, akünün başlangıçtaki şarj durumuna göre değişken gerilim ve akımla çoklu basamak halinde şarj eden ve şarj bitiminde kapanan cihazlar yurtdışında var ama maalesef biraz pahalı olduğundan galiba benim bildiğim kadarıyla Türkiye'de satışı yok.

Satıcıyı biraz ararştırdım şansıma 3km uzaktaki bi bisiklet aksesuarı satıcısıymış yarın açık olmaz ama yakın zamanda gidip sorucam şarj aletinin üstünde 2 tane küçük ekran var galiba kendisi ayarlıyor alıırsam burdan anlatırım cihazı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kursat32 -- 4 Nisan 2015; 19:35:56 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medvet -- 20 Mayıs 2015; 10:32:01 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • sonunda internette sizin şarj aletinden bulabildim

http://tr.aliexpress.com/item/60V-2-5A-Car-Battery-Charger-Smart-7-stage-Full-Auto-Charging-Intelligent-Battery-Maintenance-Desulfation/32226547879.html

aralarında en ucuzu bu fakat kargo şirketi cihina mail falan bişey diyor sizce güvenilirmidir böyle sitelerden almak bide bu ilanın en altında aletin giriş ve çıkış tipleri verilmiş bunu sipariş ederken bildirirsek istediğimiz gibi gönderirlermi acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kursat32 -- 5 Nisan 2015; 14:18:24 >

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi medvet -- 20 Mayıs 2015; 10:32:53 >
  • eski bi cihazı nerden bulabilirim gül gibi çalışan cihazı telef etmek yazık olur
  • 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.