Şimdi Ara

## ATi'nin RV870 GPU'su 40nm Üretim Teknolojisi ile Hazırlanacak ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
0
Favori
3.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi'nin RV870 GPU'su 40nm Üretim Teknolojisi ile Hazırlanacak ##

Çift grafik işlemcili yeni performans modeli HD 4870 X2'yi piyasaya sunmaya hazırlanan ve GeForce GTX 280 karşısında performans liderliğini geri almayı hedefleyen AMD-ATi, 2009 için çalışmalarına devam ederken firmanın muhtemelen önümüzdeki yılın ilk yarısı içerisinde kullanıma sunacağı RV870 gpu'su hakkında detaylar gelmeye devame diyor.

Bilindiği üzere bir süredir RV870 gpu'sunun 40 yada 45nm üretim teknolojisi ile hazırlanacağına dair haberler kulaktan kulağa dolaşıyordu. Son gelen bilgilere göreyse RV870'in 40nm üretim teknolojisi ile üretilmesi kuvvvetle muhtemel. 65nm üretim teknolojisini masaüstünde yaygınlaştıran ve 55nm üretim sürecine rakibi Nvidia'dan aylar önce geçen AMD-ATi yine bir ilki gerçekleştirmeyi planlıyor.

Bilindiği üzere şu an grafik işlemciler 55nm üretim teknolojisiyle, merkezi işlem birimleri yani CPU'lar ise 45nm üretim teknolojisi ile hazırlanıyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde nanometrik küçülme anlamında AMD-ATi, RV870 gpu'su ile dikkat çekici bir hamle gerçekleştirebilir. Tabi gelecek senenin sonuna doğru Intel'in 32nm üretim sürecine geçiş yapmayı hedeflediğini de hatırlatalım.

Yeni üretim teknolojisi ile RV770 gpu'suna göre daha çok transistör içermesi beklenen ayrıca üretim maliyetlerinin de aşağı çekilmesi beklenen RV870, güç tüketim ve yüksek saat hızlarına ulaşma noktasında da mevcut grafik işlemcilerine göre daha iddialı olabilir. TSMC tarafından üretilecek RV870 gpu'sunun mimari detayları hakkındaysa henüz net bir bilgi bulunmuyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Hayırlı olsun.Ati gerçekten geçmişin acısını çıkartıyor.
  • Herşey nm küçülmesi değil 55nm gt300 480sp olursa tek rv870'i ezer geçer

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 11 Ağustos 2008; 11:00:15 >
  • hadi bakalim neler olacak
  • quote:

Orjinalden alıntı: ValouR

Herşey nm küçülmesi değil 55nm gt300 480sp olursa tek rv870'i ezer geçer

Ben gelişme açısından söylemiştim.
  • quote:

İşallah ezer geçer diyelim.rekabet olmazsa bu piyasa nsl döner değil mi?Nvidia ezerse nvidia alırız ati ezerse ati alırız bu kadar basit
  • 45nm'yi de aştı adamlar!!! Nvidia 55nm'e daha yeni geçiyor!!!

Demek ki rekabet devam edecek!!! Ati heralde tek gpu'da da performasns liderliğine oynar artık.
  • nvidianın işi zor görünüyo
  • quote:

Orjinalden alıntı: mamad

45nm'yi de aştı adamlar!!! Nvidia 55nm'e daha yeni geçiyor!!!

Demek ki rekabet devam edecek!!! Ati heralde tek gpu'da da performasns liderliğine oynar artık.

Tek gpu da olacagını sanmıyorum adamların high end strategisine uymuyor yine X2 olur...
  • Bu iş bakalım nereye kadar küçülecek
  • 18 nm küçülme açısından son nokta. Hatta mümkün olup olmayacağı tartışılıyor halen.

32 nm ile üretim yapmak mümkün. Yine intelin 22 nm için de planları var. ancak daha ufak üretim yapılması çok olası gözükmüyor.
  • evet bu tek gpu olursa süper olur ama x2 olursa pek bilmiyorum şimdi cıkan x2 leri göreceğiz
  • 65,55,45,40,30... Kardeşim yapın adam gibi bi 10 nm, bitsin bu iş yahu
  • quote:

acaba parasıylamı ezer geçer performansıylamı
    gördük gt280 nin f/p sini şimdi ezme sırası 4870x2 ile atide
  • BEYLER BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ ŞÖYLE GÖRÜNÜYOR Tanıtım+ Satın alma+Ürünün montajı ve anında demode olması=yaşasın Tüketim çılgınlığı

• Nanometrik küçülmenin belli bir maliyeti var.Milyon $ seviyesinde hemde.65 45 32 22 yapana kadar harcayacağı parayı bir kerede harcasa toplamda daha az bedel öder.Ama mantık nanometrik küçülme sırasında da kart satıp para kazanmak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: traton

BEYLER BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ ŞÖYLE GÖRÜNÜYOR Tanıtım+ Satın alma+Ürünün montajı ve anında demode olması=yaşasın Tüketim çılgınlığı

Sende alma arkadaş. Sana zorla satmıyorlar ya!
    Bak ben 4 senedir aynı sistemi kullanıyorum.

• Bu haberden şu sonucu çıkartıyoruz;
    ATI hakkında çıkan söylentilerin %90' ı kesinlik payı taşıyor.

Mimari detayları netleşmeden konuşmak pek mümkün değil.Millette bir söylentidir aldı başını gidiyor.Hayır sanki kartı biz üretiyoruz da şimdiden o bunu geçer gibi söylentiler yapıyoruz.Geçip geçmemesi bir kenara daha detay falan yok meydanda.Erken konuşmamak gerek.

ATI, 55nm' ye geçerken yaşadığı ilk sıkıntıları burada yaşamazsa eğer rekabet biraz kötüye düşebilir.Her ne kadar üretim maliyeti düşsede ATI transistörlere yüklenmediği sürece yine f/p kartları ATI tarafında sıkça duyacağımız aşikar.İlk başlarda pahalı bir seri olacak gibi geliyor bana ama bekleyip görmekten başka çaremiz yok.
  • yakında kartların boyuda küçülür hatta cepte felan taşırız :D çıkartıp 2 crysis oynar kapatırız
  • Ati bunları yaparken Nvidianın eli armut toplamıyor ya
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.