Şimdi Ara

KABLO TAVSİYESİ LÜTFEN

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
982
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yakın zamanda front olarak wharfedale 9.6 lara geçtim. 9.6 lara daha etraflıca bir test yapamamakla beraber, eski frontlarımı rear olarak bir süre değerlendirmek istiyorum. 9.6 larımda kullandığım kablo Van den Hul Cs-122, diğer bileşenlerimde üst model ürünler olmadığından bu kablo beni tatmin ediyor açıkcası, yanma süreleride tamamlanmıştır muhtemelen.

Rear olarak kullanacağım kolonlar için f/p ürünü yada uygun fiyatlı fakat tatminkar kablo tavsiyesi bekliyorum. 7 şer metreden toplam 14 metre kablo ihtiyacım var. İlla frontlarımda kullandığım gibi markalı bişi olmasıda gerekmiyor aslında. Hatta aklıma sıradan gümüş alışımlı 1.5 luk bakır kablo almak bile geliyor ama yinede sizin fikirlerinizide almak istiyorum.

Vereceğiniz tavsiyelerdeki ürünleri nerelerden ve kaç liraya bulabileceğimin bilgisinide verirseniz bende bir kıyas yapma fırsatı bulabilirim.

Sevgiler...

• Merhaba...

Hayırlı olsun.

1. Seçenek;
    Hoparlör kablosu için Bimeks'te Thx onaylı Moonster komple kablo seti var. Uçlarında da Altın kaplama bananaları dahil ve ayrıca içinden altın kaplama Scart kablosu da çıkıyor. Komple kablo setinin fiyatı 49.- Ytl.

2. Seceçek;
    MediaMarkt'ta da açık hoparlör kablosu metre ile satılıyor ve her boyu var. Oradan da bakabilirsin.

3. Seçenek;
    Lookab Marka OFC 2x1.5 kablo almak istersen metresi 1 Euro. Dışı da yuvarlak korumalı çok iyi bir kablodur. İstediğin metrajda da verebiliriz. Pm atarsan.

Bahsettiğin gibi elektrik kablosu kullanmamanı öneririm. Elektrik kabloların da iç teller kalın ve sayısı azdır. Ayrıca Bakır seviyesi düşük ve karışımlıdır. Diğer bir husus da OFC tipi olmamaları. Yani Çabuk oksitlenme ve kararma yaparlar.
  • Sevgili teknika

1. Bimeksteki monster setin içindeki hop. kablolarının metrajı hakkkında bilginiz varmı?

2. MediaMarkt daki açık hop. kabloları marka kablolarmı, kalitesi hakkında bilginiz varmı?

3. Elinizdeki kablo alternatifinide düşünecegim

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  • 9.6 lar için takas düşünüyordun, nasıl ve kaça hallettin?
  • Monster THX kablo seti
    6m front x2
    3m center
    10m surround x2
    6m subw.

toplam 42m lik kablo 1,5mm lik sanırm +30ytl değerinde monster scart var pakette.

mediamarkt da açık kablo var ama metresi 7ytl gibi acayip fiyatları var.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Oronra

2. MediaMarkt daki açık hop. kabloları marka kablolarmı, kalitesi hakkında bilginiz varmı?

medıamarkt takı kablolar hama markasının pro serıes kabloları.ıstersen daha ucuzları da vardı ama hatırladıgım kadarı ıle pro serıes pahalıydı
  • quote:

Orjinalden alıntı: amf23

9.6 lar için takas düşünüyordun, nasıl ve kaça hallettin?

Takas için bir ses çıkmayınca sıfırına yoneldim. Türkiyede sadece top-pop elektronikte var sıfırı 9.6 ların. Başka yerlerede vermiyor ve tek elinde tutuyor malesef :) Magazanın verdiği nakit fiyatından aldım 657$ teslimatıda bu rakama dahil ettim.

Orada bana yaptıkları demodan çokta fazla etkilenmemiştim açıkcası onkyo 506 avr ile film ve stereo perfonmansı idare ederdi. Ben kendi avr me güveniyordum. Marant sr5001 kullanıyorum bu arada. Neyse ürünü aldım eve geldim kurdum vs..

ve kulaklarıma inanamadım, demo daki ses rengiyle alakasız bir performans duydum evde, muhtemelen kullandığım front kablolarında bunda çok buyuk olmasada etkisi vardı. Ve anfimle çok iyi uyum sagladılar. Sinema performansı demo dakinden çok daha iyiydi. Heleki o tizleri kapalı basları on planda dedikleri kolonların stereo performansı bu para için cidden çok iyiydi. Üstelik radyo ile test etme imanım olmuştu yanımda cd olmadığından cd playerla test edemedim.

Stereoda dengeli ve çok geniş olmasada geniş bir sahne yaratto diyebilirim. Ufak bir iki ayardan sonra o kapalı dediklere sesten eser kalmadı. Yanlız flat dinlemek için uygun bir hop. degil 9.6 lar. Mutlaka eq ayarı icap ediyor.

Verdiğim paraya oranla oldukça tatmin oldum diyebilirim. Daha etraflıca bir testten sonra son görüşlerimi yazarım.

quote:

Monster THX kablo seti
    6m front x2
    3m center
    10m surround x2
    6m subw.

toplam 42m lik kablo 1,5mm lik sanırm +30ytl değerinde monster scart var pakette.

mediamarkt da açık kablo var ama metresi 7ytl gibi acayip fiyatları var.

Bu arada kablo metraj ve paket içerik bilgileri için teiekkür ederim. Sanırım Monster kablo setine yonlenicem cunku scart ihtiyacım da vardı. Ne alim diye düşünüyordum. Paket içinden çıkan rear kablolar benim için fazla fazla yeticek. Scartıda kullanırım. Bi süre beni idare edebilir diye düşünüyorum bu kabloların.

• Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

wharfedale ler ve avr alternatifleri için, @sadays'ın başka bir topicteki mesajından alıntı yapıyorum, ilgilenen arkadaşlar değerlendirebilir, sizin için biraz geç oldu ama, alınmış alınmıştır Bu arada bahsi geçen firma Bursa cdbank, firmayla hiçbir ilişkim olmadığını da eklemek isterim, amaç paylaşım

"saitin yanından geliyorum çay içmekten wharfedale her ne kadar fabrika çinde de olsa parçaların çoğunun avrupadan gitmesi ve bunun navlunu v.s. nedenlerle %10-15 oranında ürünlere zam yapmış elimde 5-6 tane 9.6 kaldı 700 ytlden satabileceğim bu mallar bitince benim alışım bile 800 ytl civarında olacak dedi bu aralar hoparlör düşünen arkadaşlara duyurmuş olayım liste fiyatı 729 dolar olan bu hoparlörler f/p oranı ile dh ve tf 'nin sempatisini kazanmış hoparlörlerdir ah ben alırken saitle tanışmış olacaktım ki yatırmışım B&W ya dünyanın parasını

bu arada yine bir arkadaşına tavsiye etmiş sherwood newcastle ithal edin diye kendisi de dağıtımını üstlenmiş

www.hifial.com diye bir site kurmuş tanıtım amaçlı r-871i 999 ytlye satıyor amerika fiyatı bile 999 dolar düşünün artık sattığım her üründe 150 dolar zarar ediyorum ama olsun diyor teşhire bile koymamış bir tane depodan getirdi papirus vallahi cihaz çok kallavi room2 için ayrı kumandası var öğrenebilir ışıklı kumanda yapmışlar 18 kg stereo için ayrı katı var üst düzey cihazlarda görebileceğimiz power+standby+speaker on-off olmak üzere 3 adet açma kapama tuşu var adamlar işi ciddiye almış

http://www.sherwoodusa.com/prod_r871.html

bu ürünü isveçte bir site test etmiş hem de rakipleri bayağı ciddi

Marantz sr6001, sony str-da3200es, Yamaha rx-v861 sınıfının iddialı amfileri

http://forum.donanimhaber.com/m_24877777/mpage_1/key_//tm.htm#24877777

burada bir arkadaş bahsetmiş tamam amfi belki yeni nesil ses kodeklerine destek vermiyor ama işini layıki ile yapıyor testlere bakılırsa 861den bile daha iyi 6 yıldız almış 6 yıldız üzerinden

dükkanda açık 9.6 yoktu akşam forumdan bir arkadaş ısrar etti dinleti yapmak için dedi aman dedim düzeneği bozma yarın birgün de ben gelir dinlerim

dinledikten sonra yorumlarım ama şu an için bu fiyata şahane bir amfi gibi duruyor sinema +stereo da olsun diyenler için"

edit:tırnak işareti!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amf23 -- 9 Ağustos 2008; 15:16:00 >

• Ben anfimi 2008 in 2 ayında aldım, oldukçada memnunum.

9.6 lar konusuna gelincede, sait bayin elinde şu an 9.6 olmadığını biliyorum. Bizzat telefonla görüşen arakadaşlarım oldu bu sebepten tekrar ben aramak istemedim. Zaten Top-Pop da aynısını soylüyor. Tüm ürünleri stok yapmışlar ellerinde yaklaşık 45 çift 9.6 var. Hepsi depolarında :)

Satmak için isteyen diger bayilerede satış yapmıyolar. Olay tatmamen tek elde diyebiliriz. Farklı mazalarda 9.1 yada 8.x gibi modeller mevcut ama tek 9.6 top-pop daymış ve kimseyede satmıycaz diyolar. Bu arada verdikleri nakit fiyat üzerinde az da olsa pir pazarlık yapıp sait beyin bahsettiği rakama yakın bir rakamda aldım bende kolonları

Taksitli fiyatı 720$ üzerinden veriliyor o doğrudur.

---------------------------------------------

Bu arada monster kablo seti için bimeks ve teknosaları arıyorum ama herkez yok diyor bu ürünü bulabileceğim bir yer yok mu. İstanbul anadolu yakasında ikamet ediyorum ama avrupa yakasınada geçerim problem yok. Nerden alıcam bu ürünü ben, kimin elinde var şu an.

• Yeşilköy Teknoport bimekste ve Beylikdüzü bimekste yığılı var!

quote:

Ben anfimi 2008 in 2 ayında aldım, oldukçada memnunum.

9.6 lar konusuna gelincede, sait bayin elinde şu an 9.6 olmadığını biliyorum. Bizzat telefonla görüşen arakadaşlarım oldu bu sebepten tekrar ben aramak istemedim. Zaten Top-Pop da aynısını soylüyor. Tüm ürünleri stok yapmışlar ellerinde yaklaşık 45 çift 9.6 var. Hepsi depolarında :)

Satmak için isteyen diger bayilerede satış yapmıyolar. Olay tatmamen tek elde diyebiliriz. Farklı mazalarda 9.1 yada 8.x gibi modeller mevcut ama tek 9.6 top-pop daymış ve kimseyede satmıycaz diyolar. Bu arada verdikleri nakit fiyat üzerinde az da olsa pir pazarlık yapıp sait beyin bahsettiği rakama yakın bir rakamda aldım bende kolonları

Bu arada monster kablo seti için bimeks ve teknosaları arıyorum ama herkez yok diyor bu ürünü bulabileceğim bir yer yok mu. İstanbul anadolu yakasında ikamet ediyorum ama avrupa yakasınada geçerim problem yok. Nerden alıcam bu ürünü ben, kimin elinde var şu an.

• quote:

Orjinalden alıntı: teknika

Yeşilköy Teknoport bimekste ve Beylikdüzü bimekste yığılı var!

quote:

Ben anfimi 2008 in 2 ayında aldım, oldukçada memnunum.

Sevgili teknika içerenköy bimeks te ürünü buldum, çok teşekkür ederim ilgine.

• Bimeks bir enteresan çalışıyor, teknosa daki gibi tüm depo ve stok durumunu gorebildikleri bir sistemleri yok. Eğer ürünü bir magazada bulamıyorsanız hangi magazada olduğunu bilemiyorlar bu sebepten tüm magazaları tek tek arayıp ürünün stoklarında olup olmadığını ogrenmek durumunda kalıyorsunuz.

Ben istanbul anadolu yakasında ikamet ettiğimden teknoport felan bana uzak, bir iki yeri de arayıp ellerinde olmadığını ogrenince demoralize oldum açıkcası, sonra son bir gayretle içerenköy bimeksi aradım ellerinde 15-16 tane oldunu soyleyinde koşa koşa gittim

Şimdi gelelim asıl probleme, kabloları aldım eve geldim açtım vs..

scart kablonun benim kullandığım standart kablodan ne kadar kalın olduğunu gorunce once bi şaşırdım hatta, hemen DT ün scart kablosunu paketten çıkan monsterla degiştirdim. Ama ne görim görüntü kalitesinde fark sezemedim, ama yuksek seslerde parlak kırmızı ve beyazlarda cızırtı vardı bu sorunumu giderdi. Görüntüyede çok fazla takmadım belki çok ufak bir oranda fark yaratmıştır ama açıkcası pek seçemedim desem yeri

Hmm asıl problemden bahsediyordum konu dagıldı biraz.

Hop. kabloları iyi güzel metrajlarıda fazla fazla yetiyor hatta, (zaten sadece front için verdikleri 6m lik kabloları kullandım) ama kabloların uçlarına taktıkları altın kaplama zımbırtılar banana degil. incecik enteresan bişi nasıl kullancağımı şaşırdım. Hop. ve anfinin girişlerine çıplak uçlu kablo takarsınız ya aynı o şekilde takılabiliyor. Yuvaların vidalarını gevşetip aradaki boşluğa sıkıştırıyor ve vidayı sıkıyorsunuz. Hadi eski frontları rear yaptım onu baglarken çok sıkıntı olmadı. Tamamen çıkn bir vida yapısı vardı. Ama anfiye baglarken çok sıkıntılı oldu ve pekte temiz olduğunu düşünmüyorum.

Anfide baglantı yerlerindeki vidalar sadece gevçetilip sıkıştırılıyor ve tamamen çıkmıyor. Üstelik çıplak kablo için düşünüldüğünden vidayı gevşettikten sonra kabloyu soktuğumuz ufacık deliğin göbeginde bir parça var ve monster kabloların ucları oraya tam girmiyor, ucundan biraz geçirip sıkıştırıyorsunuz. çok güvenli olmadığını düşündüğüm halde bu şekilde baglamak durumunda kaldım ve akabinde rear ları test etmek istedim.

Aslında savaş filmi ile test etmek isterdim malum kurşunlar vs.. efektler rear lar için daha uygun olacaktı. Fakat elimde hiç savaş filmi yoktu ve elimdekilerle yetinmek durumundaydım. Tahminim ya kabloları tam istedigim gibi baglayamadığımdan yada elimdeki filmlerin çok fazla surround efekti barındırmadığından, rear lardan tam istediğim fperformansı alamadım, bir yetersizlik olduğunu düşünüyorum. Gerçi elimdeki rear için kullandığım hop. de iyi kolonlar degiller ama.. (Sony MF 450) Muazzam bir bas efekti ile karşılaştım, hem rearlardan kaynaklanan hemde frontlarımdan kaynaklanan hacim yapısından kaynaklandığını düşünüyorum ki.. bir apartman dairesi için oldukça tatminkardı ve subw aratmadı.

Transformans ı izleyenler bilir film kötü helikopterin katardaki hava üssüne zorunlu indirilmesi ve akabinde orayı dagıtmasıyla başlıyor. Helikopter sahnelerinde bir surround efekt yoktu. Dönem dönem ufak tefek müzik kanallarını rear lardan duydum dönem dönem de ufak tefek efektleri.

Şimdi düşünüyorum acaba snfide yapmama gereken bir ayar vardıda benmi atladım, yada kabloların baglantı şekli tahmin ettiğim gibi problem yaratmış olabilirmi, yada.. MF450 ler surrond için bu kadar yetersiz olabilirlermi, ve sonuncusu acaba izlediğim filmden kaynaklanan surround efekt eksigimi yaşadım.

Şu an için center ve subw kullanmıyorum, sadece bir çift front ve bir çift rear ım var. Bu sistemi test edebileceğim bir medya mevcutmu? Sadece müzik olmasın ama görüntülü bir medyadan bahsediyorum.

Herkeze sevgiler...

• Unutmadan birde ek olarak bu kabloların anfiye bagladığım uçlara banana takmak istiyorum. F/P ürünü olabilecek uygun fiyatlı ve ses dengesini bozmayacak bir banana öneriside alabilirmiyim. Mümkünse marka model ve nerden kaça bulabileceğimide belirtirseniz sevinirim.
  • @oronra.

Elektrik kablosunun bile o kadar kalitesiz ses vereceğini düşünmüyorum. Heleki bahsettiğin kablo setinin hiç düşünmüyorum. Mutlaka bir yanlışlık vardır.

Kablo pişmesi diyeceğim daha çok var pişmesine diye ama. Takar takmaz bariz kötü bir performans alıyorsan mutlaka bir anormallik var. Yani sen de bir hata olabilir diye düşünüyorum. İyicene bir kontrol etmeni öneriim. Bir de olabilir insanlık hali acaba kabloları yanlış kolon girişlerine mi taktın acaba. Hani center kablosu rear a takmak gibi mesela.

Mutlaka bir anormallik var bence. Diyorum ya. Sıradan bir elektrik kablosu bile o dediğin kadar kötü sonuç vermez. Kontrol et iyicene bence.
  • Sevgili @teknika inan defalarca kontrol ettim ama, yanlış bir baglantı yok. Rear lardan ses alıyorum ama yeterli göremedim. Dediğim gibi belkide izlediğim film de yeteri kadar surround efekt yoktu da bana o yuzden çok eksik geldi rear lardan aldığım ses.

Birde dediğim gibi kabloların uçlarındaki baglantı pimleri incecik bişi yani banana felan degiller. Hadi hop. arkasına baglarken temas yuzeyi daha yuksek kalıyor ama anfinin arkasına bagladığım çok ufak bir alanı (ki.. bana çok yetersiz geldi) temas ediyor.

En azından anfiye denk gelen kısmını mutlak banana ile değiştiricem. F/P bir banana taviyen olurmu, seste dengeleri bozmayacak orta sınıf uygun fiyatlı bişi mesela. 4 adet (2 çift) banana ya ihtiyacım var, tabi birde bu bananaları hakkıyla kablo uclarına baglıyacak birine :)

Şimdi DTS ve Dolby demo lar indiriyorum netten, onlar gelsin bir DVD ye çekip sistemde test edicem. Kesin sonuçu o zaman alırım gibime geliyor.

• Diyorum ya. Fişleri kesip kabloyu direkt bağlasana.
  • ANfi kısmına zor o iş dar alanda kısa paşlaşmalar söz konusu sevgili @teknika

Frontlarımıda banana ile kullanıyorum ve memnunum çıplak bağladığımda ki ses rengiyle arasında pekte bir fark duymadım/duyamadım belkide. Temiz pak olması sebebiyle anfi kısmında banana kullanmak istiyorum. Israrla
  • oronra dostum ben çok kurcaladım ,araştırdım . heves ettim bende alıcaktım az daha .

ama öğrendim ki çıplak kalması en iyisi imiş . bilgin olsun . selamlar çok
  • quote:

Orjinalden alıntı: hakansolak

oronra dostum ben çok kurcaladım ,araştırdım . heves ettim bende alıcaktım az daha .

ama öğrendim ki çıplak kalması en iyisi imiş . bilgin olsun . selamlar çok

Hakan dostum işin kıl kısmı kullandığım kablo zaten OFC degil malesef

üstelik anfinin arka kısmı gerek televizyon gerek DT gerek DVD ve gerekse diger hop kabloları yüzünden kablo mezarlığı gibi.

Birde üstüne anfinin baglantı vidalarına kablo baglantıları çapraz şekilde baglandığından her baglantı bir yanındaki baglantı girişini sıkıştırıyor. O sebeple en temiz banana ile baglayabiliyorum. Çıplak kablo çok sıkıntı yaratıyor, aslında çıplak kablodan degil baglantıların çapraz olması sıkıntı yaratıyor ki bunuda çıplak kabloyla kullanınca oluyor. Banana gibi direk ve düz baglamak için baska alternatifim varsa onuda degerlendirim ama şu an için tek özüm banana gibi.

Yaw bide ben van den hul ları çıplakta bagladım banana ilede bagladım fakat banana ile daha iyi ses aldığımı düşünüyorum. Bu konu hakkında farklı farklı görüşler var herkez farklı çözümlere gitmiş. Dipsiz kuyu yani

• sıkışık ise arka taraf yapabılecek bısey yok .bılırım o karısıklıgı . haklısın . banana kullanmak ıyı olabılır o zaman . ama en onemlısı kabloların bırbırıne temas etmesı çıplak ıken o zaman sakatlık cıkabılır biliyosun .
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.