Şimdi Ara

Marş basmıyor. Anahtarı çevirince tık diyor kalıyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
48
Cevap
2
Favori
541.105
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    öncelikle araç Corolla 2003 1.6 terra. Araçta şöyle bir sorunum oluştu. kontak anahtarını çeviriyorum araç tık diyor fakat marş dinamosu hiç çalışmıyor bu arada anahtarı çevirdiğim için farlar vs. herşey çalışıyor. 2 -3 kere daha deniyorsun bu sefer marş basıyor. Gelen sadece tık diye bir ses. Geçen günlerde derin su birikintisinden ( 50 - 60 cm gibi) geçmiştim belki onunla ilgisi olabilir. Akü kutup başlarını kontrol ettim. söküp tekrar taktım ama değişen bir şey yok. yedek anahtarı denedim yine sorun devam ediyor. Voltmetre ile akü voltajını ölçtüm normalde 12.8 V gösteriyor marş basabilirken 11.5 olup tekrar 14- 15 lere geliyor. O tık sesini verdiğinde ise 12.8 V hiç değişmiyor. Sanırım marş dinamosu bir şekilde hareketine başlayamıyor. Nasıl sökerim ne yapabilirim. Acil ilgi bekliyorum :)

• verecegim bilgi işine yararmı bilmem ama dediklerinin aynısı eski springimde olmuştu.

farlar, teyp, vs vs sorunsuz çalışıyor. ama marş basmıyor. sanki akü tamamen bitmiş gibi.

vurdurup çalıştırıyordum. bu yüzden hep yokuşa park etmem gerekiyordu. bazen aklına eserse çalışıyordu marşa basınca.

yeni akü alınca hiç bir sorun kalmadı. akünün içindeki katot ( emin degilim) gibi bişeyler kopmuş, yada hasar görmüş. kutup başlarıda oksitlenmişti. neticede akü degişince sorun ortadan kalktı.

marş dinamosunu söktürmeyin boş yere. farklı bir akü ile deneyin önce. düzelmezse başka yerde sorun vardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fisherman06

verecegim bilgi işine yararmı bilmem ama dediklerinin aynısı eski springimde olmuştu.

farlar, teyp, vs vs sorunsuz çalışıyor. ama marş basmıyor. sanki akü tamamen bitmiş gibi.

vurdurup çalıştırıyordum. bu yüzden hep yokuşa park etmem gerekiyordu. bazen aklına eserse çalışıyordu marşa basınca.

yeni akü alınca hiç bir sorun kalmadı. akünün içindeki katot ( emin degilim) gibi bişeyler kopmuş, yada hasar görmüş. kutup başlarıda oksitlenmişti. neticede akü degişince sorun ortadan kalktı.

marş dinamosunu söktürmeyin boş yere. farklı bir akü ile deneyin önce. düzelmezse başka yerde sorun vardır.
    Akünün garantisi henüz bitmedi. Olmassa akü aldığım yere götürüp kontrol ettirteyim. Saol bilgin için

• quote:

Orijinalden alıntı: excalibur13

Akünün garantisi henüz bitmedi. Olmassa akü aldığım yere götürüp kontrol ettirteyim. Saol bilgin için

Alıntıları Göster
    Aküyü kontrol ettirmen bişey değiştirir mi ki? Ölçtüm güzel çalışıyor diyosun.
    Marş dinamosuyla ilgili olma olasılığı yüksek.

Suya girmişsin bi de.

Aman diyim vurdurarak çalıştırma. Şmdiki arabalar hassas vurdurmaya gelmiyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ünal

Aküyü kontrol ettirmen bişey değiştirir mi ki? Ölçtüm güzel çalışıyor diyosun.
    Marş dinamosuyla ilgili olma olasılığı yüksek.

Suya girmişsin bi de.

Aman diyim vurdurarak çalıştırma. Şmdiki arabalar hassas vurdurmaya gelmiyorlar.

Alıntıları Göster
    yok vurdurmaya gerek kalmıyor. 3 enfazla dördüncü denememde gayet güzel araba çalışıyor.
  • quote:

yok vurdurmaya gerek kalmıyor. 3 enfazla dördüncü denememde gayet güzel araba çalışıyor.

Alıntıları Göster
    ben elektirikçiye götürdügümde oda ölçmüştü aküyü. bi sorun çıkmamıştı. degerler normaldi.

diger elektiriklli sistemler çalışıyor bi tek marş basmıyordu. ilk başta marş motorunun kömürleri sıkışmış olabilir deyip marş dinamosunu söktü. baktı bi şey yok geri taktı.

önce basit bi işlem olarak başka bir aküyü deneyin. zaten garantiside varsa sorun olmaz sanırım. denemekte fayda var.

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: excalibur13

enjeksiyonlu arabayı sakın vurdurmayın. Allah korusun motoru elinize alırsınız sonra. o yüzden sakın vurdurmayın

• quote:

Orijinalden alıntı: aolcer

quote:

enjeksiyonlu arabayı sakın vurdurmayın. Allah korusun motoru elinize alırsınız sonra. o yüzden sakın vurdurmayın

Alıntıları Göster
    2-3 denemede çalışıyorsa akü bitmiş olamaz elektrik tesisatı ile ilgili bir sorun gibi görünüyür benzer bir olay benim eski aracımda olmuştu durup dururken marş basmamızlık ediyor, farları açıp kapadıktan sonra marş basıyordu, biryerlerde oksitlenme veya temassızlık gibi birşeyler bulmuşlardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

2-3 denemede çalışıyorsa akü bitmiş olamaz elektrik tesisatı ile ilgili bir sorun gibi görünüyür benzer bir olay benim eski aracımda olmuştu durup dururken marş basmamızlık ediyor, farları açıp kapadıktan sonra marş basıyordu, biryerlerde oksitlenme veya temassızlık gibi birşeyler bulmuşlardı.

Alıntıları Göster
    Sorun marş dinamosunun kömürlerinin bitmesinden kaynaklanıyor %90. Siz yine de hem aküyü hem de marş dinamosuna bir baktırın...
  • quote:

Orijinalden alıntı: demir_mert

Sorun marş dinamosunun kömürlerinin bitmesinden kaynaklanıyor %90. Siz yine de hem aküyü hem de marş dinamosuna bir baktırın...

Alıntıları Göster
    Teşekürler arkadaşlar,
    Ben bir oto elektrikçisine gideyim. Nede olsa marş dinamosunu kendim sökemem. Bakalım hayırlısı. TEŞEKÜRLER ...
  • quote:

Teşekürler arkadaşlar,
    Ben bir oto elektrikçisine gideyim. Nede olsa marş dinamosunu kendim sökemem. Bakalım hayırlısı. TEŞEKÜRLER ...

Alıntıları Göster
    valla bende de olmuştu bi aralar ama benim marş hiç basmıyordu. Marş motoru yanmıştı. Arabayı durdurmadan önce arabada yanık kokusu duyuluyordu. Gitmek istediğim yere gidip arabamı parkettikten sonra bi daha çalıştıramamıştım. Servise götürdüğümdü motorun yanmış olduğunu söyledi ve garantinin bitmesine 3 gün kala garanti sayesinde değiştridiler. Yoksa 600-700 lira gidiyordu.

Neden yandığına gelince de marş motoru bozulmadan önceki çalıştırmada volan'a takılı kalmış, volandan marşı ayırma mekanizması çalışmamış.

• quote:

Orijinalden alıntı: muratp87

valla bende de olmuştu bi aralar ama benim marş hiç basmıyordu. Marş motoru yanmıştı. Arabayı durdurmadan önce arabada yanık kokusu duyuluyordu. Gitmek istediğim yere gidip arabamı parkettikten sonra bi daha çalıştıramamıştım. Servise götürdüğümdü motorun yanmış olduğunu söyledi ve garantinin bitmesine 3 gün kala garanti sayesinde değiştridiler. Yoksa 600-700 lira gidiyordu.

Neden yandığına gelince de marş motoru bozulmadan önceki çalıştırmada volan'a takılı kalmış, volandan marşı ayırma mekanizması çalışmamış.

Alıntıları Göster
    aküde problem olsa ne farlar çalışır nede merkezi kilit filan.

• quote:

Orijinalden alıntı: vestigo

aküde problem olsa ne farlar çalışır nede merkezi kilit filan.

Alıntıları Göster
    şu anda aracı 2 veya 3 üncü denememde çalıştırıyorum. Oto elektrikçisine sordum. marş otomatiği bozulmuş dedi.Fiyat olarakta bir elektrikçi 110 ytl dedi biri 150 Ytl. Biraz daha araştıma yapacağım sanırım. Bu marş otomatiğinin fiyatını bilen var mı? parçayı kendim alsam takabilirmiyim???
  • quote:

Orijinalden alıntı: aolcer

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: aolcer

quote:

neden ?

• Arkadaşlar öncelikle merhaba 93 model tofaş şahin aracımda dünden beri marş basmama sorunu vardı.Araca elektrik sorunsuz geliyordu ama anahtarı çevirdiğimde tık sesi gelip marş motoru çevirmiyordu.Bugün ustaya götürdüm. Usta öncelikle marş motorunu söktü. Yerli araba olduğu için parça çok ucuz. 3 tl ye marş motoru burcu aldım.Usta onu taktı ve özel bir ricayla marş motorunun içini temizlettim , zımparalattım. Tekrar taktığımızda ise araba eskisinden güzel marş almaya başladı. 20 tl de işçilik verdim.Ustanın bana önerisi bu model araçlarda fazla uzun marşa basmamak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ottoran

Arkadaşlar öncelikle merhaba 93 model tofaş şahin aracımda dünden beri marş basmama sorunu vardı.Araca elektrik sorunsuz geliyordu ama anahtarı çevirdiğimde tık sesi gelip marş motoru çevirmiyordu.Bugün ustaya götürdüm. Usta öncelikle marş motorunu söktü. Yerli araba olduğu için parça çok ucuz. 3 tl ye marş motoru burcu aldım.Usta onu taktı ve özel bir ricayla marş motorunun içini temizlettim , zımparalattım. Tekrar taktığımızda ise araba eskisinden güzel marş almaya başladı. 20 tl de işçilik verdim.Ustanın bana önerisi bu model araçlarda fazla uzun marşa basmamak.
    kesinlikle doğru o dinamonun içindeki kömür biterse tekrar o tık sesi gelmeye başlar .dikkat et güle güle bin

• quote:

Orijinalden alıntı: ceylantunıng

kesinlikle doğru o dinamonun içindeki kömür biterse tekrar o tık sesi gelmeye başlar .dikkat et güle güle bin

kardeş yaptırdım ama sorun bugunden itibaren gene başladı.Sanırım kömürler miadını doldurdu.en kısa zamanda yaptırıp bılgı verecegım. saygılar
  • Arkadaşlar marş otomatiği bozulmuş. 28 liraya yeni bir marş otomatiği aldm sorun düzeldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: demir_mert

muhtemelen sorun bu çalışmadığı zaman marş dinamosuna çekiçle levyeyle felan vurun çalışırsa kömürden.
  • SELAMINALEYKUM arkadaşlar bende Suzuki swift 1.0 gl 1991 model bir araç war.sorun nerde bilmiyorum ama.kontagı cevırdıgımde hıcbır ses gelmiyor.sanırım marş almıyor.akuyu daha 2 hafta once degıstırdım...daha once böyle bır sorun olmadı..yardımcı olursanız sevınırım.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.