Gömülü diş (ameliyat)
31 Cevap25697 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
7 Ağustos 2008; 21:37:55 

Arkadaşlar dişçiye gittim.Damağımdaki gömülü dişimin çıkmaya başladığını söyledi.4 Eylülde ameliyatla alacaklar.30-45 dk arası süren bir ameliyatmış.Böyle bir olay yaşayan arkadaşlar oldu mu?Ameliyat acılı ağrılı mı nasıl bir olay bu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi games for windows -- 7 Ağustos 2008; 21:36:56 >

Uzaklaştırılmış
8 Ağustos 2008; 1:49:19 

Hiç başından böyle bir olay geçen yok mu arkadaşlar ?

2216 Mesaj
8 Ağustos 2008; 8:47:33 

quote:

Orjinalden alıntı: games for windows

Arkadaşlar dişçiye gittim.Damağımdaki gömülü dişimin çıkmaya başladığını söyledi.4 Eylülde ameliyatla alacaklar.30-45 dk arası süren bir ameliyatmış.Böyle bir olay yaşayan arkadaşlar oldu mu?Ameliyat acılı ağrılı mı nasıl bir olay bu ?

Evet ben çektirdim.
Gömülü 20 yaş dişimi çektirmiştim zamanında.
İğne yapılıyor, sonra diş etinini neşterle kesip, dişi çeşitli aletlerle çekiyorlar.
Bu işler esnasında ağrı-acı sıfır. Fakat neşterin kesmesi ile ağzının içine akan kanı hissedersin, birde çekilme esnasında çatur çutur sesler, bunlar rahatsız etmediği sürece sorun yok.
Dişi çıkardıktan sonra dikiyorlar kesilen yeri.
Basit bir operasyon, rahat ol.
Çekilen gün zaten iğnenin etkisi çektikten sonra ağrı olmasın diye ağrı kesici alıyorsun.
Kesilen bölgede 1 hafta içerisinde iyileşiyor, dikişler kendiliğinden atıyor.
Geçmiş olsun...

Uzaklaştırılmış
8 Ağustos 2008; 15:01:30 

quote:

Orjinalden alıntı: LSG

Evet ben çektirdim.
İğne yapılıyor, sonra diş etinini neşterle kesip, dişi çeşitli aletlerle çekiyorlar.
Bu işler esnasında ağrı-acı sıfır. Fakat neşterin kesmesi ile ağzının içine akan kanı hissedersin, birde çekilme esnasında çatur çutur sesler, bunlar rahatsız etmediği sürece sorun yok.
Çekilen gün zaten iğnenin etkisi çektikten sonra ağrı olmasın diye ağrı kesici alıyorsun.
Geçmiş olsun...

Çok sağol kardeşim çok rahatlattın.Çok teşekkürler.

2783 Mesaj
9 Ağustos 2008; 9:47:48 

Benimde dişimin üstüne diş geldi.Alttaki dişte sallanıyor.Ameliyata filan gerek olmaz heralde dimi.Çekilecek türden dişe benziyor ama

Uzaklaştırılmış
10 Ağustos 2008; 2:40:12 

quote:

Orjinalden alıntı: Blackblue

Benimde dişimin üstüne diş geldi.Alttaki dişte sallanıyor.Ameliyata filan gerek olmaz heralde dimi.Çekilecek türden dişe benziyor ama

Yok benim damağımda diş çıktı.Oda 4 te 1'i çıktı.Almazlarsa ilerde kist vb yapabilirmiş.Zaten şuandada çevredeki dişlerimi hafiften ağrıtıyor.

2216 Mesaj
10 Ağustos 2008; 9:15:57 

Gene senin dişinin bir kısmı çıkmışsa daha rahat olur, gerçi bir zorluğu yokta.
Benim 20 yaş dişim tamamen gömülüydü, yan geldiği için (rontgen'de gozukuyor) diğer dişlere baskı yapmaması için çekilmişti.

1049 Mesaj
10 Ağustos 2008; 12:33:25 

benim ortaokuldayken çift diş çıkmıştı, birini kırarak çekmişlerdi aklıma geldikçe ürperirim hep. ama dişçiye alıştım artık kapıdan direk giriyorum eskiden girmeden önce derin nefes alıp öyle girerdim

TIKLA>>>W810i/Acoustic/CamDriver/Patch/Yazılım/ELF/sysgfx/FlashTema/HERŞEY:::
'İktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!' Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK - 20 Ekim 1927

Uzaklaştırılmış
10 Ağustos 2008; 22:58:38 

4 Eylülde operasyon geçirince neticeyi bildiririm size.

12 Mesaj
11 Ağustos 2008; 12:58:24 

benim de aynen böyle oldu
quote:

Evet ben çektirdim.
Geçmiş olsun...

3441 Mesaj
13 Ağustos 2008; 1:14:01 

Bende ameliyat olucam galiba ama benim küçük azım dişim çıkmamıştı,bugün gittim rontgende yan duruyo diş Acaba direk alırlar mı yoksa dişi oraya indirirler mi acaba?Cerrahiyle daha tam konuşmadım ama şimdilik bir ön sezi.

2012 Hyundai i30 CRDI Style Manuel

Uzaklaştırılmış
14 Ağustos 2008; 15:53:08 

Büyük ihtimal senin dişte alınacak.Gömülü dişse alırlar.

2627 Mesaj
14 Ağustos 2008; 19:28:55 

quote:

Orjinalden alıntı: games for windows

4 Eylülde operasyon geçirince neticeyi bildiririm size.

Dostum bildirirsen cidden sevinirim benim 2 tane yirmilik dişim çıktı gömülü diye normal dişçi ben bu dişleri çekemem dedi çene cerrahına gittik bizde bende ekim-kasım gibi çektirmeyi düşünüyorum.Hafif tırsıyorum dişçiden çünkü diş etini yarıp aldıkları için biraz ürkütücü geliyo bana

http://www.youtube.com/watch?v=SEtxc8PZ5WY&feature=feedlik
http://www.youtube.com/watch?v=WSy5RSdcbU8
http://www.youtube.com/watch?v=Vnzofi_QltI

1339 Mesaj
14 Ağustos 2008; 20:04:28 

Bizim arkadaşta benzer bir durum vardı.1 hafta falan katı yiyecek alamadı.Sıvı tüketti sürekli.Hatta bir haftadan uzun sanırım.Biraz ağrılı olabilir ):

3169 Mesaj
14 Ağustos 2008; 20:19:02 

Geçmis olsun arkadasim.

Bi de ben bisey danismak istiyorum bilen varsa. Benim ondeki dislerimin ortasinda curuk olusmaya basladi çok dikkatli firçalamama ragmen. Kaplama yapiliyormus sanirim. Bu nasil bir islemdir, kaplama islemi? Nasil yapilir, bilen varsa çok iyi olur.. Sagolun.

IF BLOOD IS YOUR DESIRE
BLOOD SHALL FLOW

2067 Mesaj
14 Ağustos 2008; 21:00:15 

quote:

Orjinalden alıntı: __RayAllen20__

Geçmis olsun arkadasim.

Bi de ben bisey danismak istiyorum bilen varsa. Benim ondeki dislerimin ortasinda curuk olusmaya basladi çok dikkatli firçalamama ragmen. Kaplama yapiliyormus sanirim. Bu nasil bir islemdir, kaplama islemi? Nasil yapilir, bilen varsa çok iyi olur.. Sagolun.

kaplamada çürük diş küçültülür ve ölçüsü alınır, daha sonra alınan ölçüye göre porselen diş hazırlanır ve küçültülen dişin üstüne hazırlanan porselen diş geçirilir.

Uzaklaştırılmış
15 Ağustos 2008; 1:43:43 

quote:

Orjinalden alıntı: DMUKKS

Dostum bildirirsen cidden sevinirim benim 2 tane yirmilik dişim çıktı gömülü diye normal dişçi ben bu dişleri çekemem dedi çene cerrahına gittik bizde bende ekim-kasım gibi çektirmeyi düşünüyorum.Hafif tırsıyorum dişçiden çünkü diş etini yarıp aldıkları için biraz ürkütücü geliyo bana

4 Eylüle ertelediler operasyonu

Bende tırsıyorum ama ne yaparsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi games for windows -- 15 Ağustos 2008; 1:42:58 >

524 Mesaj
15 Ağustos 2008; 2:42:55 

3 gün önce gömülü 20 dişimi çektirdim. eminim tecrübelerim çok işine yarayacaktır.

tel takmıştım ve dişlerimi bozmamaları için çekilmeleri gerekiyor. bu nedenle 1 tanesini çektirdim. çektirmeden 1 hafta önceden itibaren internette araştırdım ve çok tırstım. o yorumlar beni mahvetti resmen çocuk aldırmak gibi bir şey. bi de üstüne youtubeda videosunu izleyince iyice fena oldum. neyse sabah 9a randevu verdiler gittik. ve beni 11de ameliyata aldılar. o 2 saat var ya kalbim deli gibi atıyordu ve hiç azalmadı, sakinleşemedim. heyecan bitirdi beni. neyse 11de aldılar iğne yaptı uyuşması için. 10 dakika uyuşmasını bekledik. operasyona başladılar ve 20 dakikada çektiler. hiç bir ağrı-acı hissetmedim. çekilirken gözlerimi hep kapalı tuttum. arada böyle şekeri kırarsın ya ağzında onun gibi sesler geliyor ama o kadar yüksek sesle değil, çok daha hafif. bi ara gözlerimi açtım adam dikiş atıyordu yani ben çekildiğini anlamadım gerçekten o derece hafif bir operasyon. ağzıma pamuğu koydular yallah eve. ilk 2 saat buz tuttum. 30sn tutuyorsun 30sn çekiyorsun. ameliyattan 3-4 saat sonra acı ve inanılmaz bir başağrısı başladı. zor uyudum. o gece yatana kadar ağrıdı ama ertesi sabah bir şey kalmamıştı ağrı kesicinin etkisiyle. 2.gün biraz şişti yanağım, şu an 3. günüm bitiyor ve şişlik yarıya indi, ağrı hiç kalmadı.

yani dişi çektirmekte hiç bir şey yok.

çektirdiğim gün hiçbir şey yiyemedim acıdan

2. gün kahvaltı ve yemekte patates püresi
3. günümde çorba

sanırım dikişler alınana kdr böyle yumuşak şeylerle idare edeceğim

www.thefranksinatra.com

Uzaklaştırılmış
15 Ağustos 2008; 16:48:53 

quote:

Orjinalden alıntı: Mannomenax

3 gün önce gömülü 20 dişimi çektirdim. eminim tecrübelerim çok işine yarayacaktır.

tel takmıştım ve dişlerimi bozmamaları için çekilmeleri gerekiyor. bu nedenle 1 tanesini çektirdim. çektirmeden 1 hafta önceden itibaren internette araştırdım ve çok tırstım. o yorumlar beni mahvetti resmen çocuk aldırmak gibi bir şey. bi de üstüne youtubeda videosunu izleyince iyice fena oldum. neyse sabah 9a randevu verdiler gittik. ve beni 11de ameliyata aldılar. o 2 saat var ya kalbim deli gibi atıyordu ve hiç azalmadı, sakinleşemedim. heyecan bitirdi beni. neyse 11de aldılar iğne yaptı uyuşması için. 10 dakika uyuşmasını bekledik. operasyona başladılar ve 20 dakikada çektiler. hiç bir ağrı-acı hissetmedim. çekilirken gözlerimi hep kapalı tuttum. arada böyle şekeri kırarsın ya ağzında onun gibi sesler geliyor ama o kadar yüksek sesle değil, çok daha hafif. bi ara gözlerimi açtım adam dikiş atıyordu yani ben çekildiğini anlamadım gerçekten o derece hafif bir operasyon. ağzıma pamuğu koydular yallah eve. ilk 2 saat buz tuttum. 30sn tutuyorsun 30sn çekiyorsun. ameliyattan 3-4 saat sonra acı ve inanılmaz bir başağrısı başladı. zor uyudum. o gece yatana kadar ağrıdı ama ertesi sabah bir şey kalmamıştı ağrı kesicinin etkisiyle. 2.gün biraz şişti yanağım, şu an 3. günüm bitiyor ve şişlik yarıya indi, ağrı hiç kalmadı.

yani dişi çektirmekte hiç bir şey yok.

çektirdiğim gün hiçbir şey yiyemedim acıdan

2. gün kahvaltı ve yemekte patates püresi
3. günümde çorba

sanırım dikişler alınana kdr böyle yumuşak şeylerle idare edeceğim

Dikişler kendi kayboluyor sanıyordum.Gidip kendin mi aldıracaksın ?

2216 Mesaj
15 Ağustos 2008; 18:23:49 

"games for windows", artık kendi kendine atan dikişleri kullanıyorlar.
Fakat ben "Mannomenax"'ın bahsettiği gibi ne bir şişlik ne bir ağrı ile karşılaşmamıştım.
Verdikleri ağrı kesicide farketmiştir muhakkak ama.
Yemek yiyememe gibi bir durumda olmuyor normal şartlarda, zaten dişin çekilen tarafı yerine diğer tarafı ile yendiği sürece sorun yok..
Normal diş çekiminden tek farkı kesme ve dikme işinin olması. O da toplamda ekstra 10dk.

Uzaklaştırılmış
15 Ağustos 2008; 20:34:24 

quote:

"games for windows", artık kendi kendine atan dikişleri kullanıyorlar.
Fakat ben "Mannomenax"'ın bahsettiği gibi ne bir şişlik ne bir ağrı ile karşılaşmamıştım.
Verdikleri ağrı kesicide farketmiştir muhakkak ama.
Yemek yiyememe gibi bir durumda olmuyor normal şartlarda, zaten dişin çekilen tarafı yerine diğer tarafı ile yendiği sürece sorun yok..
Normal diş çekiminden tek farkı kesme ve dikme işinin olması. O da toplamda ekstra 10dk.

Çok sağol kardeşim çok manevi destek oluyor böyle yorumlar.

3169 Mesaj
15 Ağustos 2008; 23:30:36 

quote:

Orjinalden alıntı: ÖfKeLiKaLaBaLıK

kaplamada çürük diş küçültülür ve ölçüsü alınır, daha sonra alınan ölçüye göre porselen diş hazırlanır ve küçültülen dişin üstüne hazırlanan porselen diş geçirilir.

Kuçultulmeden olmaz mi yav?

Oluyormus, tesekkurler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi __RayAllen20__ -- 15 Ağustos 2008; 23:35:20 >

IF BLOOD IS YOUR DESIRE
BLOOD SHALL FLOW

3441 Mesaj
17 Ağustos 2008; 19:49:09 

@RayAllen ön dişlerdeki çürükleri temizlerler sonra kompozit dolgu yaparlar bence.Kaplama daha kötü durumlarda diye biliyorum ben.

2012 Hyundai i30 CRDI Style Manuel

1 Mesaj
22 Ağustos 2008; 19:57:36 

merhaba arkadaşım şansa bakki dün banada gömülü diş ameliyatı yaptılar.
sana anlatayım

benim ön dişim yaklaşık 4 senedir çıkmıyordu.onun altında çıkan çarpık bir diş vardı.1 sene önce gittiğimde çarpık dişi ve 4 numara dişlerimi çektiler(aynı anda).Tel taktım ve yaklaşık 8 ay böyle geçti .Diş etlerim çok şişti ve teli çıkardılar.Ön damağımda hala diş vardı ama bir türlü inmiyordu.5-6 ay serbest geçti ve 1 hafta önce dün için randevu aldım.Ben 5-10 dakika sürceğini zannettim.Doktora sorduğumda doktor bana yarım saat sürerse mucize olur dedi ve başladı.İlk önce 2 tane uyuşturucu iğne yaptılar damaktan ve ağzım uyuştu.Sonra Neşter gibi bir aletin ucuna jilet gibi bir alet taktı ve yardı.Uzun uğraşlar sonunda dişi bir türlü bulamadı ve bana yandaki dişi çekeceğini söyledi.İlk önce kabul etmedim ama sonra mecburen kabul ettim.Dişi çektiler ve gömülü dişi bulup zorla çektiler.Ağrı ve acı sıfır...Çekerken çıkan kemikler,bir şırınga senden çekilen kan ve özel bir sıvı(yarım gram 80 euro) kullanarak bir kemik tozu hazırladı ve dişi çektiği yere doldurdu.Ondan sonra toplam 14 dikiş attı ve operasyon başarıyla tamamlandı.Operasyon sonrası bir adet majezik içersen iyi olur.Doktor sana 2 antibiyotik ve 1 ağrı kesici verecek.Bunları kullanacaksın.Yiyecek ise sadece çorba ve meyve suyu...Süt,yoğurt,peynirr vb .yok(bunların hepsi 1 hafta)1 hafta geçince dikişlerini aldıracaksın.Ondan sonrada normal hayata devam....

ben 14 yaşındayım...ona göre....

hee bu arada operasyon 1 saat 45 dakika civarı sürdü...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ubis_ubis -- 22 Ağustos 2008; 19:56:00 >

0 Mesaj
10 Haziran 2010; 17:03:39 

rakadaşlar bn 15 yaşın dayım 11 lik dişim gömükmüş ama içe dogru dişimin neredeyse tamamı çıktı ama doktoru çekilecegin söyledi sadece zrkadaki 2mm lik kısmı çıkmadı çok az neşterle kesmeden çıkara bilirlermi şimdide teşekkürler....

110 Mesaj
7 Eylül 2011; 17:05:50 

Konu hortlayacak ama ben de de 20lik diş gömülü ne önerirsiniz ? peki vazgfeçme şansım var mı ? çekilmezse zararları olur mu acaba ?

0 Mesaj
12 Mart 2012; 21:06:45 

hepinize geçmiş olsun arkadaşlar..

benim sol köpek dişimin üstünden yeni bir köpek dişi geliyor. ama alttakini itemediği için yukarıdan çıkmaya başladı. alttaki dişime ağrı yapıyor. ameliyat dediler perşembe günü ameliyat olacağım o gün önemli bi sınavım var acaba bu ameliyatın süresi ne kadardır kaç saattir diye merak ettim birazda tırstım nasıl olacak diye.. şimdiden teşekkür ederim

866 Mesaj
3 Temmuz 2012; 17:29:49 

Merhaba, eşimde de aynı durum var. Ssk ile en iyi nereyi önerirsiniz?

110 Mesaj
21 Temmuz 2012; 11:12:29 

Çok acı verecek bir durum değil. Korkulacak bir şeyi yok.

194 Mesaj
28 Eylül 2013; 7:19:31 

quote:

Orijinalden alıntı: kiaydin

Konu hortlayacak ama ben de de 20lik diş gömülü ne önerirsiniz ? peki vazgfeçme şansım var mı ? çekilmezse zararları olur mu acaba ?

Ben 2 gün önce çektidim.Benimki tam gömülü dişti , yarım saat sürdü, çene cerrahisine gittim. Çokta korkulacak birşey değilmiş.

41 Mesaj
4 Mart 2014; 20:29:18 

Arkadaşlar bende de gömülü ama düzgün 20 liklerim var. yaşım 29 oldu hiç bi zararlarını görmedim. benimde çektirmem gerekiyor mu bu düzgün gömülü dişlerimi :)) gerçi doktor gördü filmde bişey demedi..

0 Mesaj
17 Mayıs 2014; 20:31:08 

Arkadaşlar yaşım 17 benimde damağın üstünde bir diş var fazla rahatsız etmiyor ama çekilmesi lazım bende çok korkuyorum hayati bi durum varmıdır ?

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Sağlıklı Yaşam » Gömülü diş (ameliyat)
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.342