Şimdi Ara

Akvaryum Alıcaklar Mutlaka okusun.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
25
Cevap
2
Favori
52.014
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Akvaryum Alıcaklar arkadaşlara kısa bir makale yazmak istedim buyrun başlayalım.

Bilgi:
    Çoğumuz akvaryum dünyasına genelde küçük akvaryum ve küçük balıklarla başlamışızdır.Sonradan arkadaşlarla ortam ve internet üzerinden araştırma zevkinizi yükseltmiştir ve sahip olduğunuz akvaryum küçük gelmeye başlamış,balıklarınız ise size heyecan vermemeye bailamıştır.Buna göre yavaş yavaş akvarist olmaya başlamışsınızdır.Öncelikle Akvaristlerin yaşadığı en büyük sorunlardan birisi "Ev'de yer sıkıntısı"dır.Bune ek olarak birde pinpirikli bir anneniz varsa herşey iyice kötüleşmiştir.Benim Tavsiyem Alabileceğiniz en büyük akvaryumu alabilmek.Mesela ev kapasitenizde 100*50*50 akvaryum sığacak bir sehpa üstü varsa ona uygun akvaryum almanızdır zira akvaryum gün geçtikçe size küçük gelmeye başlayacaktır.Akvaryumunuz ne kadar büyük olursa balıklarınızda ona göre büyür ve ona göre yaşama süresi uzar.Lafımı uzun tutmadan teknik bilgilere geçiyorum...

Akvaryum Alırken Seçiceğiniz Boyutlar.
    "Akvaryum alıcam boyutu ne kadar olmalı"diye konular açılmaya başladı ve açılacakta.Akvaryum alıcaksanız akvaryumdan önce alıcağınız balığı seçmeniz gerekiyor."Neden?"diye sorarsanız;Alacağınız balık eğer dip kısımlarda yüzen bir balıksa akvaryumun yüksekliğinin çok fazla olmasına gerek yok.Eğer balığınız insanlardan çekinen bir türse eninin fazla tutmanıza gerek yoktur.Birçok sitede balıkların istedikleri akvaryum tipleri yazar.Ayrıca yaptıracağınız akvaryuma göre cam kalınlığınızı seçin aksi taktirde 1-2 ay içinde akvaryum camınız patlıyabilir. .Sarı prensesleri baz alalım.120 Litre akvaryum kapasitesi isterler.Yüksekliği ve eninin geniş olması gerekir.Aksi taktirde yavru alımı ve büyümesi zorlaşır.Tavsiye ediceğim Akvaryum boyutu 75*45*35.Eğer ilk olarak başlıyorsanız sizi idare edecek 50*35*25 yeterlidir zira ilerde akvaryum sevdanız artıcak ve akvaryumunuzu büyüteceksinizdir.Şimdi balık türlerine göre akvaryum boyutu tavsiyelerimi yazacağım.Tabiki bütün balıkları yazamam fakat en çok tutulan ve yeni başlayanların tercihleri olanları yazıyorum.

Akvaryum Boyutuna Göre Cam Kalınlığı:
    Minimum Cam kalınlığınızın 6 mm. olmasını tavsiye ediyorum.
    uz.*yük. >mm.
    60*60 > 6 mm.
    75*75 > 9 mm.
    85*85 > 10 mm.
    100*100 > 12 mm.
    100*200 > 20 mm.

Tavsiye Akvaryum boyutları:
    Litre:
    40 lt. > Lepistes,Japon,Moli,Kılıç Kuyruk,SilverShark,Tetrazone vs.
    120-200 lt. > Sarı Prenses,Ahli,Yunus,Melek vs. (Malawi,Orta Amerika için ideal)
    300-500 lt. > İnka,severum,Discus,Altum,uaru(fakir discus'u) (Güney Amerika,Orta Amerika,Okyanus ve diğer tüm yerler için ideal)
    Boyutlar:
    Fanus (Eğlenme Amaçlı)
    50*25*35 (Amatör Hobici)
    70*25*40 (Profesyonel Hobici)
    80*35*45 (Amatör Üretimci)
    120*40*60 (Profesyonel Üretimci)
    200*70*80 (Ultra Prof. Hobi&Üretimci)
    250*80*100 (Profesyonel Deniz Akvaristi)
    (Sizde kendi tavsiyelerinizi belirtebilirsiniz)

Balık Seçimi:
    Yeni başlıyan arkadaşlar akvaryumculara gittiğinizde elinize bir kaç lepistes ve japon balığı sıkıştırılıp eve yollanırsınız.Veya eş-dost hediye olarak getirmiştir.Amatör bir hobici olarak başlayacaksanız tabi bu balıklar güzel balıklardır.Bakımları kolay ve üretimide kolaydır.Özelliklede Lepisteslerden aldığınız zevki çoğu balıktan alamayacaksınız.Eğer "Ben güzel bir akvaryum ve balıkla başlıyayım" diyorsanız [Zebra,Cüce Cichlidler,Neon ve köpek balığı] size en uygun balık tipleri olacaktır.Eğer ki ben profesyonel bir hobici olacağım diyorsanız Malawi Gölünün kolay balıklarını tavsiye ediyorum [Albino Zebra,Zebra ve Basit Orta Amerika Cichlidleri].Yine Amatör üretimciyseniz ve göz zevkinize düşkünseniz [Sarı Prenses,Yunus,Ahli,Portakal Prenses,Paslı Prenses] malawi gölünün balıklarının zor olanlarını seçebilirsiniz.Yeterli su kapasitesi ve bol taşlık bölge kullanarak yavru alabilirsiniz ama saldırganlıkları yüzüden biraz içiniz yanabilir.:) Gerçek bir profesyonelseniz Melek ve Güney Amerika cichlidlerini tavsiye ediyorum.Ultra profesyonelseniz yani artık aşmışsanız yapılacak en güzel şey;Yeterli boyda diskus alıp onların narin yüzüşlerini izlemektir.Fakat diskus çok zor balıktır.Sadece diskus değil diğer balıklarında internetten araştırmasını yapıp pH seviyesini öğrenmelisiniz.

Balıkların büyüme etkenleri:
    Balıklarınız ilk olarak su kapasitesine bağlı olarak büyürler.Sarı prensesi baz alalım 120 lt akvaryum istiyor.Siz bu balığı 50 litre akvaryuma koyarsanız ne eşleştirebilirsiniz nede büyütebilirsiniz.Ayrıca tank kapasitesinin üzerinde balık koyarsanız balıklarınız yine büyümeyebilir.Mesela 120 litre tankta 1 erkek 4 dişi sarı prenses yeterliyken. 3 erkek /10 dişi koyarsanız o akvaryumdan kavga hiç eksik olmaz ve sıkıntı yapan balık çok çabuk hasta olur veya ölür.Bunun yanında motorun düzgün çalışması suyun pH seviyesi ve suyun temiz ve durgun olmasıda etkendir.Balıklarınızın renklerine tam kavuşmasını ve hızlı büyümesini istiyorsanız bütün bu etkenlere uyun ve akvaryumcunuzdan balığınızın türüne uygun yem alın.

Dipnot:
    *Aldığınız Akvaryumu düzenli olarak temizlemelisiniz.suyun 1/3'ü değiştirilir.
    *Akvaryumunuzun Motor,filtre,ıstıcı ve pH dengeleyecilerinin tam olarak çalışması ve temizlenmesi gerekir
    *Balıklarınızın stresten uzak tutulması ve stres yaratıcı hareketler yapılmaması gerekir(Cama vurmayın,Elinizi suya sokmayın,Sürekli yakalamayın)
    *Akvaryumunuz pis kokabilir "ben temizliyorum hala kokuyor"diye konular açmanızada gerek yoktur.
    *Son Olarak sakın balıklarınızın türlerini araştırmadan haklarında işlem yapmayın

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Zhivago -- 6 Ağustos 2008; 11:58:39 >

• faydalı bilgiler bir iki gün içinde bir malawi akvaryumu yapmayı planlıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: jeanneau

faydalı bilgiler bir iki gün içinde bir malawi akvaryumu yapmayı planlıyorum
    quote:

Orjinalden alıntı: jeanneau

Yardımcı olabilirsem ne mutlu

• quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Zhivago

quote:

Yardımcı olabilirsem ne mutlu

Alıntıları Göster
    en önemli sorunum 120 lt akvaryumu nere sığdıracağım yer problemi var biraz 50*25*35 lik bi akvaryumda beslenemez mi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: jeanneau

en önemli sorunum 120 lt akvaryumu nere sığdıracağım yer problemi var biraz 50*25*35 lik bi akvaryumda beslenemez mi ?

Alıntıları Göster
    quote:

Yazdığım gibi beslenebilir ama sadece yaşar.Ömrü kısalır mutsuz olur.Üreyemezler.

• quote:

quote:

Yazdığım gibi beslenebilir ama sadece yaşar.Ömrü kısalır mutsuz olur.Üreyemezler.

Alıntıları Göster
    Yazı için tşkler.

FANUS, kesinlikle balık beslemek için alınmamalı.Ne japon nede betta için.Onun fiyatına 30*20*20h bir akvaryum yaptırabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: pygocentrus35

Yazı için tşkler.

FANUS, kesinlikle balık beslemek için alınmamalı.Ne japon nede betta için.Onun fiyatına 30*20*20h bir akvaryum yaptırabilirsiniz.

Alıntıları Göster
    güzel yazı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ata326 -- 6 Ağustos 2008; 20:49:59 >
  • Bekir hocam, izninle bu sayfanın linkini akvaryum kulübüne eklemek istiyorum. Ne dersin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: arf*

Bekir hocam, izninle bu sayfanın linkini akvaryum kulübüne eklemek istiyorum. Ne dersin?
    quote:

Orjinalden alıntı: arf*

Bekir hocam, izninle bu sayfanın linkini akvaryum kulübüne eklemek istiyorum. Ne dersin?

Sormana bile gerek yok arkadaşım
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: arf*

Sormana bile gerek yok arkadaşım

Alıntıları Göster
    En sonunda karar verdim. Ilk başta 120 LTlik bir akvaryum yaptırıcaktım, yer sorununu hallettim ve 500LTlik akvaryum almayı plânlıyorum. Şimdilik aklımda canlı doğuranlardan bir karma yapmak var. Ancak çiklet karması da yapabilirim. Bu sabah bunları araştırıcam kararımı vermeye çalışıcam. Yarında akvaryum fiyatını falan öğrenmeye gidicem

• quote:

Orijinalden alıntı: Iron Maiden

En sonunda karar verdim. Ilk başta 120 LTlik bir akvaryum yaptırıcaktım, yer sorununu hallettim ve 500LTlik akvaryum almayı plânlıyorum. Şimdilik aklımda canlı doğuranlardan bir karma yapmak var. Ancak çiklet karması da yapabilirim. Bu sabah bunları araştırıcam kararımı vermeye çalışıcam. Yarında akvaryum fiyatını falan öğrenmeye gidicem

Alıntıları Göster
    @Anıl (iron maiden),

Vallahi çok şaşırdım en son 120 litrede karar kılmıştın. 500 litreye mi karar verdin? Eğer yapabilirsen müthiş olur ama 500 litrelik akvaryumun maliyeti kat kat fazla olur. Ona sadece iç filtre de yetmez, kaliteli bir dış filtre gerekir diye düşünüyorum. Daha bir sürü masraf çıkar karşına...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arf* -- 7 Ağustos 2008; 5:45:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Iron Maiden

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Iron Maiden

eski bir binada oturuyorsan ve üst katlardaysan taşımama sorunu çıkabilir

çünkü 500lt su + sistem 700-750 kilo olur

• quote:

Orijinalden alıntı: ata326

quote:

Orjinalden alıntı: Iron Maiden

eski bir binada oturuyorsan ve üst katlardaysan taşımama sorunu çıkabilir

çünkü 500lt su + sistem 700-750 kilo olur

Alıntıları Göster
    ben tetra black hastasıyım (şu beşiktaş forması gibi olanları özellikle çok beğenirim).Hem çok güzeller hemde bakımları oldukça kolay.Hemen her sıcaklıkta ve ortamda gayet iyi yaşıyabiliyorlar.Ama sanırım onlar başka balıklarla yaşayamıyorlar.
    soru:her balığın ihtiyaç duyduğu (yani yaşaması için gereken alan)su alanı ortalama ne kadardır?

not:yeni başlık hayırlı olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0173FC748 -- 7 Ağustos 2008; 18:01:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0173FC748

ben tetra black hastasıyım (şu beşiktaş forması gibi olanları özellikle çok beğenirim).Hem çok güzeller hemde bakımları oldukça kolay.Hemen her sıcaklıkta ve ortamda gayet iyi yaşıyabiliyorlar.Ama sanırım onlar başka balıklarla yaşayamıyorlar.
    soru:her balığın ihtiyaç duyduğu (yani yaşaması için gereken alan)su alanı ortalama ne kadardır?

not:yeni başlık hayırlı olsun.

Alıntıları Göster
    Bende yeni başlıyorum akvaryum hobisine.. Yazıyı baştan aşağı okudum ve bunun gibi onlarca yazı okudum. Bana köpekbalıkları çok çekici geliyor fakat ilk olarak Lepistes ve onunla yaşayabilecek tropikal türlerden beslemek istiyorum.. Eğer onları büyütüp istediğim seviyeye ulaştırabilirsem ne mutlu..

Bu güzel bilgiler için çok teşekkürler..

• quote:

Orijinalden alıntı: SchwadorFF

Bende yeni başlıyorum akvaryum hobisine.. Yazıyı baştan aşağı okudum ve bunun gibi onlarca yazı okudum. Bana köpekbalıkları çok çekici geliyor fakat ilk olarak Lepistes ve onunla yaşayabilecek tropikal türlerden beslemek istiyorum.. Eğer onları büyütüp istediğim seviyeye ulaştırabilirsem ne mutlu..

Bu güzel bilgiler için çok teşekkürler..

Alıntıları Göster
    fanus diye tabir edilen mezarı makaleden kaldırmak hobiciler için güzel bir adım olur heralde yapısı nedeniyle ışık her yönden kırılıyor filtreleme yapılamıyor yapılsa bile zaten az olan yüzme alanı iice azalıyor şekilsiz duruyor ve balıkların ölümüyle sonuçlanıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: RespecT

fanus diye tabir edilen mezarı makaleden kaldırmak hobiciler için güzel bir adım olur heralde yapısı nedeniyle ışık her yönden kırılıyor filtreleme yapılamıyor yapılsa bile zaten az olan yüzme alanı iice azalıyor şekilsiz duruyor ve balıkların ölümüyle sonuçlanıyor

Alıntıları Göster
    Bencede fanustan eğlence amaçlı bir balık bakımı olamaz.Sonuçta fanusta hayvanlar eziyet çeker,onun açısından bu tam bir zindan hayatıdır dolayısıyla ben bir canlı eziyet çekerken eğlenmenin ne kadar ahlaki olduğunu düşünüyor ve fanusta balık beslenmesine şiddetle karşı çıkıyorum.
    Şu anda piyasada fanus fiyatından çok az üzerinde satılan plastik veya cam akvaryumlar var.Onlarda beslemek hem besleyen hem de beslenen açısından daha iyi olacaktır kanaatindeyim.

• quote:

Biraz düzeltelim arkadaşımızın ifadeleri.

Benim Tavsiyem Alabileceğiniz en büyük akvaryumu alabilmek.Mesela ev kapasitenizde 100*50*50 akvaryum sığacak bir sehpa üstü varsa ona uygun akvaryum almanızdır zira akvaryum gün geçtikçe size küçük gelmeye başlayacaktır.Akvaryumunuz ne kadar büyük olursa balıklarınızda ona göre büyür ve ona göre yaşama süresi uzar.Lafımı uzun tutmadan teknik bilgilere geçiyorum...(şu bölüm doğru büyük tankla başlamak her zaman daha iyidir.)
    .Eğer balığınız insanlardan çekinen bir türse eninin fazla tutmanıza gerek yoktur(insanlardan çekinen türle akvaryum eninin uzaktan yakından alakası yoktur.).Birçok sitede balıkların istedikleri akvaryum tipleri yazar.Ayrıca yaptıracağınız akvaryuma göre cam kalınlığınızı seçin aksi taktirde 1-2 ay içinde akvaryum camınız patlıyabilir. .Sarı prensesleri baz alalım.120 Litre akvaryum kapasitesi isterler.Yüksekliği ve eninin geniş olması gerekir.Aksi taktirde yavru alımı ve büyümesi zorlaşır.Tavsiye ediceğim Akvaryum boyutu 75*45*35.Eğer .(burası yanlış.Sarı prenses enine ve UZUNLAMASINA tank ister.Ayrıca 15 cm boya ulaşan bir canlının 90 cm tank uzunluğunun altında beslenmesi uygun değildir.

Litre:
    40 lt. > Lepistes,Japon,Moli,Kılıç Kuyruk,SilverShark,Tetrazone vs. (yanlış.silver sharkın 10 cm yi geçen,ve tank hacmine göre 30 cm yi gören bir balık olmasından ötürü 40 litreye önerilmesi cinayet olur:http://www.facebook.com/photo.php?fbid=180501048693159&set=a.117038405039424.21410.116922315051033&type=3&theater
    120-200 lt. > Sarı Prenses,Ahli,Yunus,Melek vs. (Malawi,Orta Amerika için ideal)(yunus 200 litrede tek tür beslenebilir)
    300-500 lt. > İnka,severum,Discus,Altum,uaru(fakir discus'u) (Güney Amerika,Orta Amerika,Okyanus ve diğer tüm yerler için ideal)
    Boyutlar:
    Fanus (Eğlenme Amaçlı) ( balıkla eğlence olmaz.Fanus çiçek saksısıdır.Balığın fanusta işi de yeri de yoktur.Fanusa balık tıkmak CİNAYETTİR.)
    50*25*35 (Amatör Hobici)
    250*80*100 (Profesyonel Deniz Akvaristi)(böyle bir kıyaslama sistemi yoktur.Laf dinleyen,bilimsel gerçeklere uygun davranan hobici istediği boyuttan başlayabilir.)
    Eğer "Ben güzel bir akvaryum ve balıkla başlıyayım"(neon cüce cichlid tarzı balıklar amatör hobiciye gelmez.Ayrıca köpek balığından kastınız pangasus falansa havuz balığıdır akvaryuma sokulmaması gerekir.) diyorsanız [Zebra,Cüce Cichlidler,Neon ve köpek balığı] size en uygun balık tipleri olacaktır.Eğer ki ben profesyonel bir hobici olacağım diyorsanız Malawi Gölünün kolay balıklarını tavsiye ediyorum [Albino Zebra,Zebra(zebra ve albino zebra amerikan cichlididir.) ve Basit Orta Amerika Cichlidleri].Yine Amatör üretimciyseniz ve göz zevkinize düşkünseniz [Sarı Prenses,Yunus,Ahli,Portakal Prenses,Paslı Prenses](portakal prenses,mavi beyaz prenses gibi canlılar agresiftir,bu bahsedilen canlılarla ilk fırsatta akvaryumda top diye oynarlar. malawi gölünün balıklarının zor olanlarını seçebilirsiniz.Yeterli su kapasitesi ve bol taşlık bölge kullanarak yavru alabilirsiniz ama saldırganlıkları yüzüden biraz içiniz yanabilir.:)
    Balıklarınızın renklerine tam kavuşmasını ve hızlı büyümesini istiyorsanız bütün bu etkenlere uyun ve akvaryumcunuzdan balığınızın türüne uygun yem alın.(akvaryumcuya balığımın türüne uygun yem ver diye bir soruyla giderseniz temiz bir kazıkla dışarı çıkarsınız.Akvaryumcuların yüzde 90ının Allah 1 dahil hiçbir lafına inanılmaz)

Dipnot:
    *Aldığınız Akvaryumu düzenli olarak temizlemelisiniz.suyun 1/3'ü değiştirilir.(yanlış bilgi.Haftada 1 veya 2 dip çekimi yapılarak yüzde 20,yani 5te bir oranında su çekilir.Ve yerine dinlenmiş su eklenir.3/1 su eksiltmek demek 100 litrelik tankın 35 litresini çekmek demektir,bu da suyu bozmaya davetiye çıkarır.)

*Akvaryumunuz pis kokabilir "ben temizliyorum hala kokuyor"diye konular açmanızada gerek yoktur.(bakımı yapılan ve uygun ortam bulunan akvaryum asla kokmaz.

Sizi böyle alalım,biraz makale okutalım:
    http://www.facebook.com/media/set/?set=a.117038405039424.21410.116922315051033&type=3
    İnsanlara yardımcı olacaksak hakkıyla olmalıyız değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shadowgeist -- 28 Mayıs 2012; 21:45:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: shadowgeist

quote:

Biraz düzeltelim arkadaşımızın ifadeleri.

Benim Tavsiyem Alabileceğiniz en büyük akvaryumu alabilmek.Mesela ev kapasitenizde 100*50*50 akvaryum sığacak bir sehpa üstü varsa ona uygun akvaryum almanızdır zira akvaryum gün geçtikçe size küçük gelmeye başlayacaktır.Akvaryumunuz ne kadar büyük olursa balıklarınızda ona göre büyür ve ona göre yaşama süresi uzar.Lafımı uzun tutmadan teknik bilgilere geçiyorum...(şu bölüm doğru büyük tankla başlamak her zaman daha iyidir.)
    .Eğer balığınız insanlardan çekinen bir türse eninin fazla tutmanıza gerek yoktur(insanlardan çekinen türle akvaryum eninin uzaktan yakından alakası yoktur.).Birçok sitede balıkların istedikleri akvaryum tipleri yazar.Ayrıca yaptıracağınız akvaryuma göre cam kalınlığınızı seçin aksi taktirde 1-2 ay içinde akvaryum camınız patlıyabilir. .Sarı prensesleri baz alalım.120 Litre akvaryum kapasitesi isterler.Yüksekliği ve eninin geniş olması gerekir.Aksi taktirde yavru alımı ve büyümesi zorlaşır.Tavsiye ediceğim Akvaryum boyutu 75*45*35.Eğer .(burası yanlış.Sarı prenses enine ve UZUNLAMASINA tank ister.Ayrıca 15 cm boya ulaşan bir canlının 90 cm tank uzunluğunun altında beslenmesi uygun değildir.

Litre:
    40 lt. > Lepistes,Japon,Moli,Kılıç Kuyruk,SilverShark,Tetrazone vs. (yanlış.silver sharkın 10 cm yi geçen,ve tank hacmine göre 30 cm yi gören bir balık olmasından ötürü 40 litreye önerilmesi cinayet olur:http://www.facebook.com/photo.php?fbid=180501048693159&set=a.117038405039424.21410.116922315051033&type=3&theater
    120-200 lt. > Sarı Prenses,Ahli,Yunus,Melek vs. (Malawi,Orta Amerika için ideal)(yunus 200 litrede tek tür beslenebilir)
    Boyutlar:
    Fanus (Eğlenme Amaçlı) ( balıkla eğlence olmaz.Fanus çiçek saksısıdır.Balığın fanusta işi de yeri de yoktur.Fanusa balık tıkmak CİNAYETTİR.)
    50*25*35 (Amatör Hobici)
    250*80*100 (Profesyonel Deniz Akvaristi)(böyle bir kıyaslama sistemi yoktur.Laf dinleyen,bilimsel gerçeklere uygun davranan hobici istediği boyuttan başlayabilir.)
    Eğer "Ben güzel bir akvaryum ve balıkla başlıyayım"(neon cüce cichlid tarzı balıklar amatör hobiciye gelmez.Ayrıca köpek balığından kastınız pangasus falansa havuz balığıdır akvaryuma sokulmaması gerekir.) diyorsanız [Zebra,Cüce Cichlidler,Neon ve köpek balığı] size en uygun balık tipleri olacaktır.Eğer ki ben profesyonel bir hobici olacağım diyorsanız Malawi Gölünün kolay balıklarını tavsiye ediyorum [Albino Zebra,Zebra(zebra ve albino zebra amerikan cichlididir.) ve Basit Orta Amerika Cichlidleri].Yine Amatör üretimciyseniz ve göz zevkinize düşkünseniz [Sarı Prenses,Yunus,Ahli,Portakal Prenses,Paslı Prenses](portakal prenses,mavi beyaz prenses gibi canlılar agresiftir,bu bahsedilen canlılarla ilk fırsatta akvaryumda top diye oynarlar. malawi gölünün balıklarının zor olanlarını seçebilirsiniz.Yeterli su kapasitesi ve bol taşlık bölge kullanarak yavru alabilirsiniz ama saldırganlıkları yüzüden biraz içiniz yanabilir.:)
    Balıklarınızın renklerine tam kavuşmasını ve hızlı büyümesini istiyorsanız bütün bu etkenlere uyun ve akvaryumcunuzdan balığınızın türüne uygun yem alın.(akvaryumcuya balığımın türüne uygun yem ver diye bir soruyla giderseniz temiz bir kazıkla dışarı çıkarsınız.Akvaryumcuların yüzde 90ının Allah 1 dahil hiçbir lafına inanılmaz)

Dipnot:
    *Aldığınız Akvaryumu düzenli olarak temizlemelisiniz.suyun 1/3'ü değiştirilir.(yanlış bilgi.Haftada 1 veya 2 dip çekimi yapılarak yüzde 20,yani 5te bir oranında su çekilir.Ve yerine dinlenmiş su eklenir.3/1 su eksiltmek demek 100 litrelik tankın 35 litresini çekmek demektir,bu da suyu bozmaya davetiye çıkarır.)

*Akvaryumunuz pis kokabilir "ben temizliyorum hala kokuyor"diye konular açmanızada gerek yoktur.(bakımı yapılan ve uygun ortam bulunan akvaryum asla kokmaz.

Sizi böyle alalım,biraz makale okutalım:
    http://www.facebook.com/media/set/?set=a.117038405039424.21410.116922315051033&type=3
    İnsanlara yardımcı olacaksak hakkıyla olmalıyız değil mi?
    Bilgi için Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: carantinas

Bilgi için Teşekkürler.

Alıntıları Göster
    Çok detay yazıyor... Ben balıklarımı çiftleştirmek istiyorum ne yapabilrim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Athelstan

Çok detay yazıyor... Ben balıklarımı çiftleştirmek istiyorum ne yapabilrim..

Alıntıları Göster
    85 lt de sarı prenses yaşarmı ?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.