Şimdi Ara

Dünyanın gramer açısından en basit dili hangisi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
32.219
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merak ediyorum, hangisi? Ya da böyle bir araştırma yapılmış mıdır?

İngilizce zor değil. Hadi tamam çok Tense var, fiillerin değişik biçimleri var, 2. ve 3. hâlleri var ki yarısı düzensiz. Ama karışık gramer formülleri yok, mantığını kavramak yeterli. Sözcükler uzun değil. Gerçi zorluk göreceli de.

Almanca ise bana çok saçma kurallarla donatılmış bir dil geliyor. Niye aynı anlamda çeşit çeşit sözcük var ve hatta kullanımları bile farklı? Neden her fiili zamire göre ayrı ayrı çekimliyoruz? Ha bir de bunların değişik hâlleri var. Hepsi de düzenli çekilmiyor. Zaman farkları da var. Bak Türkçeye, bak İngilizceye... Saat okumak, sayıları söylemek bile ağır iş.

Türkçeye ise dünyanın zor dillerinden biri olduğu söyleniyor ama Türk olduğumdan ve Türkçe konuştuğumdan dolayı söylemiyorum, bence diğer dillere bakarsak gramer kuralları bolluğu olmayan bir dil. Mesela zamanlar, ekleri bilmek yeterli. Edilgen ve oldurgan çatı, zorunluluk, yeterlilik, yönelme hâli, bulunma hâli, hepsinin ekleri var.

Peki gramer kuralları açısından en basit dil hangisi? Afrika dilleri mi acaba? Ya da günümüzde geçerliliğini yitirmiş ilkel dillerden midir? Bir dilde gramer kurallarının çok olması o dilin gelişmişliğini ve kalitesini mi kanıtlar?

• Bence İnglizce Türkçe zor bi dil bize kolay geliyor,ancak öğrenmek zor ekler çok karışık.
  • yapay dillerden esperanto baya basit diye biliyorum
    çok az sayıda zaman ve kip içeriyor kurallar aşırı sıradan ve basit
  • bana japonca,çince gibi diller zor geliyor.çünkü orda kelimelerin anlamlarından önce şekillerin ne anlama geldini ögrenerek baslıyorsunuz.ve cogu da birbirine benziyor
  • Pomakça
  • yıllar önce bi araştırma okumuştum aklımda kaldığı kadarıyla;

bir dilin zorluğuna o dili anadili olarak konuşan çocukların kaç yaşında doğru dilbilgisi ile hata yapmadan cümleler kurabildiğini karşılaştırıyorlar

buna göre türkçe basit dillerden 3-4 yaşlarında doğru cümleler kurabiliyoruz
    ingilizce 6-7
    arapça 10-11

hatırladıklarım bunlar rakamlarda hata yapmış olabilirim ama bu üç dilin sıralaması böyle idi
  • İngilizce öğrenilmesi en kolay fakat geliştirilmesi en zor olan dillerden biridir.

Kanımca dilbilgisi açısından basit olarak gösterilebilecek diller, çekimsiz olanlar yani tek heceli dillerdir. Çin-Tibet dilleri ailesi bu gruba girer. Tek heceli dillerde sözcük her zaman kök halindedir, çekim ya da yapım eki almaz. Anlam sözcüklerin sırası ve vurgularla aktarılır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: WoraZ

İngilizce öğrenilmesi en kolay fakat geliştirilmesi en zor olan dillerden biridir.

Kanımca dilbilgisi açısından basit olarak gösterilebilecek diller, çekimsiz olanlar yani tek heceli dillerdir. Çin-Tibet dilleri ailesi bu gruba girer. Tek heceli dillerde sözcük her zaman kök halindedir, çekim ya da yapım eki almaz. Anlam sözcüklerin sırası ve vurgularla aktarılır.

hocam çince öğrenen arkadaşlarımdan aktarıyım
    çince hiç kolay değil üstelik anadili olarak kullananlar içinde böyle
    çünkü aynı kelimeyi 4-5 farklı vurguyla söylüyebiliyorsun ve hepsi farklı anlamlara geliyor

ayrıca çekimsiz dillerde ezber yapılması gereken kelime sayısı çok artıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: bahtiyar0011

quote:

İngilizce öğrenilmesi en kolay fakat geliştirilmesi en zor olan dillerden biridir.

hocam çince öğrenen arkadaşlarımdan aktarıyım
    çince hiç kolay değil üstelik anadili olarak kullananlar içinde böyle
    çünkü aynı kelimeyi 4-5 farklı vurguyla söylüyebiliyorsun ve hepsi farklı anlamlara geliyor

ayrıca çekimsiz dillerde ezber yapılması gereken kelime sayısı çok artıyor

Ben sadece Dilbilgisi kurallarını göz önünde bulundurarak fikrimi beyan ettim. İlla ki zordur, adamlarda on bin'den -10000- fazla kök sözcük var.

• cerkezce yada kurtce basit kelimeleri ögrenirseniz türkce gibi konusabilirsiniz
  • Ben Türkçe olarak görüyorum ama dilimiz lastik gibi uzayıp çok farklı yerlere çekilebildiği için diğer dillere göre daha zor gözüküyor
  • çincenin dünyadaki en zor dil oldunu biliyorum çinliler bile 10-11 yaşında öğreniyormuş ingilizcenin değerini almancayı gördükten sonra anladım .. İspanyolca galiba almanca ve ingilizceden daha kolay ..
  • Almanca en kolayı gramer anlamında. Ama konuşması bize çok ters. Biz ya diyaframdan ya da burundan konuşuruz ama Almanlar boğazdan konuşuyoır. RTL'deki bi' adamın boğazından konuştuğu için mikrofnun üzerindeki o peteğin tükrükler içinde kaldığını görmüştüm, o derece.
  • çince tabiki sıfır gramer tek zorluğu şekil anlamları ve kelime fazlalığı
  • quote:

Orjinalden alıntı: XilveR

çince tabiki sıfır gramer tek zorluğu şekil anlamları ve kelime fazlalığı

Çince mi gülerim ben buna kuzenimin sosyal kitabında çincede binlerce harf olduğu söyleniyordu ve sen en kolay Çince diyorsun
  • quote:

Orjinalden alıntı: ..FaTaLiTy..

quote:

Çince mi gülerim ben buna kuzenimin sosyal kitabında çincede binlerce harf olduğu söyleniyordu ve sen en kolay Çince diyorsun

arkadaş gramer açısından sormuş bende çince dedim çünkü gramer diye bişi yok ayrıca bende biliyorum 14 bin den fazla harf olduğunu.!!!
  • quote:

Orjinalden alıntı: ..FaTaLiTy..

quote:

Arkadaşlar başlığı "düzgünce" okuyup ona göre yanıt verin. Verilen yanıtları da okuyun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cagann

Almanca en kolayı gramer anlamında. Ama konuşması bize çok ters. Biz ya diyaframdan ya da burundan konuşuruz ama Almanlar boğazdan konuşuyoır. RTL'deki bi' adamın boğazından konuştuğu için mikrofnun üzerindeki o peteğin tükrükler içinde kaldığını görmüştüm, o derece.

Almanca dilbilgisel olarak Türkçe'den kolay bir dil değil. Almanca bükünlü dil grubuna girer ki bu da, çekime uğradığında kökün değişebileceği anlamına gelir. Türkçe ise eklemeli diller grubunda sondan eklemeli bir dildir. Sözcük kökleri değişmez ve bu anlamda baktığımızda bile Almanca'nın en azından Türkçe'ye göre zor bir dil olduğunu söyleyebiliriz.
  • quote:

quote:

Almanca en kolayı gramer anlamında. Ama konuşması bize çok ters. Biz ya diyaframdan ya da burundan konuşuruz ama Almanlar boğazdan konuşuyoır. RTL'deki bi' adamın boğazından konuştuğu için mikrofnun üzerindeki o peteğin tükrükler içinde kaldığını görmüştüm, o derece.

Almanca dilbilgisel olarak Türkçe'den kolay bir dil değil. Almanca bükünlü dil grubuna girer ki bu da, çekime uğradığında kökün değişebileceği anlamına gelir. Türkçe ise eklemeli diller grubunda sondan eklemeli bir dildir. Sözcük kökleri değişmez ve bu anlamda baktığımızda bile Almanca'nın en azından Türkçe'ye göre zor bir dil olduğunu söyleyebiliriz.

Almanca'yı okulda 2. yabancı dil dersi olarak veriyorlardı Almanca nedenini bilmediğim bir şekilde gramer kuralları mantıksal bi' açıdan birbirini tamamlıyordu.

• quote:

quote:

quote:

Almanca'yı okulda 2. yabancı dil dersi olarak veriyorlardı Almanca nedenini bilmediğim bir şekilde gramer kuralları mantıksal bi' açıdan birbirini tamamlıyordu.

Ben de lisede, üniversitede ve kurs tamamlayarak gördüğüm Almanca'ya ve üniversitede edindiğim bilgilere dayanarak bunları söylüyorum. "Mantıksal bi' açıdan birbirini tamamlamak" nedir ki?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.