- x
ZAMAN MAKİNESİ YAPILABİLİR Mİ?
249 Cevap34396 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

126 Mesaj
8 Nisan 2005; 18:05:38 

ECVET DÜŞÜNCELERİNİZ NELER?

http://members.lycos.co.uk/forumcu/forum/

2372 Mesaj
8 Nisan 2005; 18:40:00 

bence hayır. kısa ve oz

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
8 Nisan 2005; 18:41:03 

ışık hızı bir araçla aşıılabilirse olabilir

117 Mesaj
8 Nisan 2005; 18:57:35 

Ewt ışık hızı aşılırsa olur. Sonuçta zaman da bir boyuttur ve orda yolculuk yapabiliriz.

903 Mesaj
8 Nisan 2005; 19:49:19 

Zaman konusunda Albert Einstein'ın bir teorisi var;

"Madde ışık hızına yaklaştığında zaman onun için yavaşlar, ışık hızına geldiğinde zaman onun için durur, ışık hızını geçtiğinde de zaman gerilemeye başlar"

Bu teori kısmen deneylerle ıspatlanmıştır. Şöyleki; 2 adet saat saniyesine kadar herşeyi aynı olmak koşuluyla alınmış. ve bu saatlerin biri dünya üzerinde sabit herhangi bir noktaya ve diğeride çok süratli bir jet uçağına konulmuş! Jet son sürat havada bir müddet seyahat etmiş. Ve geri geldiğinde jette olan saatin yerde olanınkinden daha geride olduğu gözlemlenmiş!
Buradan çıkarılacak sonuç ışık hızına kısmen de olsa yaklaşmış olan jet için zaman Einstein'ın teorisinde olduğu gibi yavaşlamıştır! Şuan ki teknoloji Eistein'ın teorisini tamamen ıspatlamaya yetmemektedir.

Ama bana sorarsanız bu teoride yanlış olan bir şeyler var! Şayet ışık hızında zaman duracak olsa, ışığın saniyede 300.000 km gibi bir hıza sahip olmaması gerekir! (yani hız kavramını aşmış olur) Bu da demektir ki ışık geleceğe nakletmez yani görmemizi sağlayan ışık duramayacağı için o zaman dilimide kalması gerekir. Oysaki ışık için zaman durmuyor. ve böyleyse cisim için de durmaz! ( maddenin ışık hızında enerjiye dönüşme olayına girmiyorum, onun da deneyi yapılmış)

Kanaatimce zamanda yolculuk olamaz! Nedeni; zaman diye tarif edilen olgunun aslında var olmayıp sadece insanlar tarafından araç olarak kullanılmak üzere icat edilmesindendir! asıl var olan eskimedir. ve bu mekan farklılıklarında değişim gösterebilir.

"AŞK İMİŞ HER NE VAR ALEMDE İLİM BİR KIYLÜKAL İMİŞ ANCAK"

429 Mesaj
8 Nisan 2005; 19:54:37 

hayır fakat ışık hızına ulaşılırsa zaman yavaşlatılabilir.Zamanda yolculuk ile ilgili bir paradoks vardır;
mesala düşünün zaman makinesiyle geçmişe gidiyorsunuz ve babanızla anneniz evlenmeden önce annenizi öldürüyorsunuz,bu gidişata göre sizde doğamayacaksınız ve geleceği etkilemiş olacaksınız.Ama acaba bu olay olduktan sonra gelecekte var olacak mısınız?

"ne vakit bir yaşamak düşünsem sus deyip adınla başlıyorum içim sıra kımıldıyor gizli denizlerin..."

903 Mesaj
8 Nisan 2005; 20:04:04 

Zamanı yavaşlatmak için ışık hızına kadar çıkmana gerek yok! Az da olsa yavaşladığı gözlemleniyor zaten zamanın. deneyleri de yapılmış. Ama dediğin gibi paradoks oluşuyor. Ben doğamiycaksam anne babamı nasıl öldürebilirim. (güzel örnek)
Bir ihtimal belki zaman denen kavram durdurulabilinir! O da ışık hızını fazlasıyla geçtiğinizde olur bence. Çünkü evren okadar büyük ki ışık bile milyon yılda ancak belli bir kısım kat edebiliyor.
(bugün gece gördüğümüz yıldızlardan bize gelen görüntü milyon yıl öncesine aittir! Güneş ışınları bile bize bir kaç dakika sonra ulaşıyor)
Zamanın durması demek eskime (yaşlanma) olayını sıfıra indirmek demektir. Yani bu olayıda insan bünyesi algılayamıycağı için siz hariç çevrenizin müthiş bir şekilde hızlanması gibi görünür

429 Mesaj
8 Nisan 2005; 20:05:13 

quote:

Orjinalden alıntı: GurkanLee

"Madde ışık hızına yaklaştığında zaman onun için yavaşlar, ışık hızına geldiğinde zaman onun için durur, ışık hızını geçtiğinde de zaman gerilemeye başlar"

Bu teori kısmen deneylerle ıspatlanmıştır. Şöyleki; 2 adet saat saniyesine kadar herşeyi aynı olmak koşuluyla alınmış. ve bu saatlerin biri dünya üzerinde sabit herhangi bir noktaya ve diğeride çok süratli bir jet uçağına konulmuş! Jet son sürat havada bir müddet seyahat etmiş. Ve geri geldiğinde jette olan saatin yerde olanınkinden daha geride olduğu gözlemlenmiş!
Buradan çıkarılacak sonuç ışık hızına kısmen de olsa yaklaşmış olan jet için zaman Einstein'ın teorisinde olduğu gibi yavaşlamıştır! Şuan ki teknoloji Eistein'ın teorisini tamamen ıspatlamaya yetmemektedir.

Ama bana sorarsanız bu teoride yanlış olan bir şeyler var! Şayet ışık hızında zaman duracak olsa, ışığın saniyede 300.000 km gibi bir hıza sahip olmaması gerekir! (yani hız kavramını aşmış olur) Bu da demektir ki ışık geleceğe nakletmez yani görmemizi sağlayan ışık duramayacağı için o zaman dilimide kalması gerekir. Oysaki ışık için zaman durmuyor. ve böyleyse cisim için de durmaz! ( maddenin ışık hızında enerjiye dönüşme olayına girmiyorum, onun da deneyi yapılmış)

Kanaatimce zamanda yolculuk olamaz! Nedeni; zaman diye tarif edilen olgunun aslında var olmayıp sadece insanlar tarafından araç olarak kullanılmak üzere icat edilmesindendir! asıl var olan eskimedir. ve bu mekan farklılıklarında değişim gösterebilir.

yalnız bir hatan var hocam zaman vardır zaman olmasaydı yukarıda yazdığın şeylerde olmazdı
ayrıca ışık hızına yaklaşıldıkça zaman yavaşlar ve cisimlerin uzunlukları kısalır.Fakat dediğin gibi zamanın durması söz konusu değil.Ve madde ışık hızına eriştiğinde madde niteliğini kaybeder ve enerjiye dönüşür bu yüzden bir cismin(örn:kitap)ışık hızına ulaşması mümkün değildir.Ayrıca söylediğin deneyin sonucunun nedeni
jetteki zamanın geriye gitmesi değil yavaşlamasıdır

sevgilerle

"ne vakit bir yaşamak düşünsem sus deyip adınla başlıyorum içim sıra kımıldıyor gizli denizlerin..."

429 Mesaj
8 Nisan 2005; 20:11:15 

quote:

Zamanı yavaşlatmak için ışık hızına kadar çıkmana gerek yok! Az da olsa yavaşladığı gözlemleniyor zaten zamanın. deneyleri de yapılmış. Ama dediğin gibi paradoks oluşuyor. Ben doğamiycaksam anne babamı nasıl öldürebilirim. (güzel örnek)
Bir ihtimal belki zaman denen kavram durdurulabilinir! O da ışık hızını fazlasıyla geçtiğinizde olur bence. Çünkü evren okadar büyük ki ışık bile milyon yılda ancak belli bir kısım kat edebiliyor.
(bugün gece gördüğümüz yıldızlardan bize gelen görüntü milyon yıl öncesine aittir! Güneş ışınları bile bize bir kaç dakika sonra ulaşıyor)
Zamanın durması demek eskime (yaşlanma) olayını sıfıra indirmek demektir. Yani bu olayıda insan bünyesi algılayamıycağı için siz hariç çevrenizin müthiş bir şekilde hızlanması gibi görünür

tabii ki dediğin gibi ışık hızına gerek yok zamanı yavaşlatmak için.Ama ben yinede zamanın durabileceğini sanmıyorum
bir de madde ısındıkça ağırlaşır bunun nedeninin atomların hızlarının çok arttığı için o madde için zamanın yavaşlamasından kaynaklandığı söyleniyor fakat bu ağırlaşma çok az miktarda olduğu için tespit etmek epey zor

EDİT::Ekleme yaptım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi squ@dron -- 8 Nisan 2005, 20:14:39 >

903 Mesaj
8 Nisan 2005; 20:12:37 

quote:

Orjinalden alıntı: squ@dron

yalnız bir hatan var hocam zaman vardır zaman olmasaydı yukarıda yazdığın şeylerde olmazdı
ayrıca ışık hızına yaklaşıldıkça zaman yavaşlar ve cisimlerin uzunlukları kısalır.Fakat dediğin gibi zamanın durması söz konusu değil.Ve madde ışık hızına eriştiğinde madde niteliğini kaybeder ve enerjiye dönüşür bu yüzden bir cismin(örn:kitap)ışık hızına ulaşması mümkün değildir.Ayrıca söylediğin deneyin sonucunun nedeni

sevgilerle

Dostum bende aynı şeyleri söyledim zaten ve farkına varmışsan maddenin ışık hızında enerjiye dönüşme olayına girmiyorum dedim, konuyu dağıtmayalım

Zaman denen kavramın çok iyi ve ince düşünürsen olmadığını görürsün! çünkü bugün bizim zaman olduğunu sandığımız olay aslında çok farklıdır! Yoksa zamanın hiç bir koşulda ve gezegende farklılık göstermemesi gerekmezmiydi? ki evren bir bütündür!
Söylemek istediğim şey gerçek zaman kavramı, bizim olduğunu sandığımız zaman değil!

429 Mesaj
8 Nisan 2005; 20:18:02 

quote:

Dostum bende aynı şeyleri söyledim zaten ve farkına varmışsan maddenin ışık hızında enerjiye dönüşme olayına girmiyorum dedim, konuyu dağıtmayalım

Zaman denen kavramın çok iyi ve ince düşünürsen olmadığını görürsün! çünkü bugün bizim zaman olduğunu sandığımız olay aslında çok farklıdır! Yoksa zamanın hiç bir koşulda ve gezegende farklılık göstermemesi gerekmezmiydi? ki evren bir bütündür!
Söylemek istediğim şey gerçek zaman kavramı, bizim olduğunu sandığımız zaman değil!

anladığım kadarıyla sen zamanın bir tür boyut ve değişken birşey olduğunu düşünüyorsun doğru mu?
doğru ise bende görüşüne katılıyorum

903 Mesaj
8 Nisan 2005; 20:27:07 

Dostum öncelikle şunu söyliyim, bu benim araştırmalarım doğrultusunda çıkardığım bir sonuç! Yani kesin doğrudur diye bir şey söyleme hakkına sahip değilim! bugün zaman dediğimiz kavramın gezegenden gezegene ve mekandan mekana değişiklik göstermesi onun aslında zaman olmadığının göstergesi değil midir? Çünkü zamanın değişiklik göstermesi imkansız olan zamanda yolculuk olayının mümkün olabileceğine bir delildir! (paradokslar oluşur) O yüzden bizim için asıl var olan eskime, yaşlanmadır!

Aynı fikirde olmamız bunun mantıklı ve doğru olabileceğine bir işarettir

Uzaklaştırılmış
8 Nisan 2005; 20:27:56 

arkadasım hiç kurt deliği diye bişey duydunmu orda bilimadamlarının aeaştırmalarına göre ısiğı durduran bir enerji var ve boyut degişimlerinin orda oldugu söyleniyor...yani zaman makinesi o,mumkun olabilir kurt deliklerinin içinde ışık hıznı aşarsan boyut değişimi olabilir

903 Mesaj
8 Nisan 2005; 20:34:53 

quote:

Orjinalden alıntı: diablo666

arkadasım hiç kurt deliği diye bişey duydunmu orda bilimadamlarının aeaştırmalarına göre ısiğı durduran bir enerji var ve boyut degişimlerinin orda oldugu söyleniyor...yani zaman makinesi o,mumkun olabilir kurt deliklerinin içinde ışık hıznı aşarsan boyut değişimi olabilir

Kurt deliğinden kastın karadelik değilse onu hiç duymadım!

Karadelikler günümüz teknolojisiyle bile hala tam olarak bilinemeyen bir yapıdır! Uzay gibi bir ortamda yanmayı başaran yıldızların sönmesiyle oluşurlar! Ve önlerine gelen her şeyi (ışığıda) yutup, kendi boyutlarını büyütürler! Yani karadelik ortamında ışık durmaz yutulur! Buda kanaatimce zamanda yolculuk olayına bir delil olamaz! Ha zaten karadeliklerin içlerine düşen maddelerin ne oldukları nereye gittikleri belli değil. Allah'ın taktiri bu.

geçenlerde bir tv kanalında hubble teleskopuyla çekilmiş bir karadelik görüntüsü gördüm. Önüne gelen gezegeni önce parçaladı ve sonra içine çekti. ama önce paramparça etti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GurkanLee -- 8 Nisan 2005, 20:36:34 >

1259 Mesaj
8 Nisan 2005; 20:58:21 

tayyı mekan basti zaman denilen şey olduğuna göre ,nedenyapılmasın,bence olabilir

Uzaklaştırılmış
8 Nisan 2005; 21:06:14 

arkadasım karadelikleri bende biliyorum benim dedigim kurt deliği....

Uzaklaştırılmış
8 Nisan 2005; 21:13:52 

Profesör Stephen W. HAWKING, The Physics of Star Trek (Uzay Yolculugunun Fizigin adli yeni bir kitaba yazdigi ön sözde zamanda yolculugun mümkün olabilecegini söyledi.
Zamanin iki ya da tek yönlü bir yolculuk olup olmadigi konusu, Aziz Augustin'in "zaman geçici bir sey midir, yoksa her zaman mevcut olmus mudur?" sorusunu ortaya atmasindan bu yana 1500 yildir insanlarin kafasini kurcalamayi sürdürüyor.
Bundan 100 yil önce H.G.Wells, The Time Machine (Zaman Makinesi) adli romaninda bu konunun fizikçilerce arastirilmasini önermisti. Mekanda (gerçekte mekan-zaman ya da uzay-zaman) istenen yönde yolculuk yapilabildigine göre, acaba zaman içinde de istenen yönde seyahat edilebilir mi problemi teorik fizikçilerin zihnini kurcaliyor.
Cambridge Üniversitesi'ndeki Isaac Newton kürsüsü profesörü Stephan Hawking, daha önce, eger evrenin genislemesi sona erer ve küçülmeye baslarsa, zamanin geriye dogru isleyebilecegi fikrini ortaya atmisti.

Ama bu nasil bilinebilirdi? Çünkü, bu takdirde, düsünce de geriye dogru isleyecekti. Fakat 1980'lerin sonunda, Hawking'in Zamanin Kisa Tarihi adli, yalnizca ciltli baskisi 6 milyon satan kitabin ilk yayinlandigi sirada, tartismalar kizismaya basladi. Hawking yalin ve kati kabullerle zamanda yolculuga izin vermiyordu. Uzayda evrenin çesitli parçalarini birbirine baglayan "solucan delikleri" vardi. Kafalari karistiran da bu de Worm Hole'lardi zaten.
Hawking'in California Institute of Tecnoloy'deki dostu Kip Thorne 1194'te yayinlanan Kara Delikler ve Zaman Bosluklari adli kitabinda, genel relativiteye iliskin öndeyimlerin, uzaydaki bir solucan deliginden zamanda seyahat etmeyi mümkün kildigini öne sürdü. Ancak bunun için deliklerden birini açik tutmak ve buradan bir insani geçirmek gerekecegini yazdi. (Aslinda Philedelphia Deneyi'nde bilinmeden bir kurt deligi açilmis ve savas gemisi bu deligin içinden geçerek...)
"Solucan Delikleri", Einstein'in varligini öngördügü, varsayimsal uzay bosluklaridir. Eger uzayda bosluklar varsa, zamanda da bosluklar olmaliydi. Ne var ki bu bosluklar atomdan milyar kere daha küçük ve hayal edilemeyecek kadar kisa süre ile varoluyor. Dolayisiyla, bu bosluklardan birini yakalamak, açik tutmak ve insanin geçecegi kadar genisletmek hayli güç olabilir.
Baska bir bilim adami, Princeton Üniversitesi'nden Richard Gott'a göre de, evrenin baslangici olan patlamadan, Big Bang'den arda kalan, sonsuz uzunlukta ve hayli gizemli seyler olan "kozmik ipliklerden" ikisi alinip ayni hizla birbirlerinin yanindan geçmeleri saglanirsa, teorik bir zaman makinesi yapmak mümkün olabilir.

Kurt delikleri "sonsuz ihtimali" temsil eder. Bizim bildigimiz uzayin ötesindir. Sonsuz tünel burada üst üste labirent gibi yumak gibi dolanir. Onlarin içinde zaman yoktur. Imkansiz ve zamansiz bir bölgedir.
Bu atomalti tüneller sayisiz tanedir. Boylari uzar, kisalir, birbiri üzerine dolanan solucanlar gibi hep kipir kipirdir. Birbirlerine hiç dolasmayan 10E-33 cm'lik hortumlardir. Ve her an heryerdedirler. Salinimlariyla maddeye can verirler. Worm Hole'larda zaman olmadigi için dün ve yarin, en uzak ve en yakin, en büyük ve en küçük beraberdir. Zamanin ve mekanin ötesindedirler. Tünellerin kurgusu Geometrik-Dinamik denen iki yasayla yönetilir. Kipir kipir kaynayan bu geometrik biçim, dinamiktir. Tipki Windows'taki egriler ve renkler adli ekran koruyucu gibi. Döner, sallanir, uzar, kisalir, zamansizdir, dinamiktir. Philedelphia Deneyi'nde bu bölgeyi görmeleri muhtemel tayfalarin gözlerindeki dehsete ve saskinliga sasirmamak gerekir. Bu tüneller zaten imkansizi temsil ettikleri için her türlü garabete neden olabilirler. Telepati'den rüyalara, ilhamdan isinlanmaya kadar çözemedigimiz herseyin sebebi olabilirler.

Kurt delikleri hakkinda bu yazilanlardan sonra bir de sunu okuyun;
Misir Piramitlerinde Bulunmus Bir Yazi :

"Ey Insanoglu; bu parsomende yazili olanlari iyi oku
Oku; burada varolmadigin günleri bulacaksin,
Eger Tanrilarin bahsettigi bilgelige sahipsen...
Oku çocugum; çok uzaklardan sana henüz ulasan
Geçmis ve gelecegin sirlarini oku...
Insanoglu ebediyetten bugüne kadar sadece burda yasamadi.
BIRÇOK YERDE, ZAMANDA. DÜNYADA YASADI.
Herbirinin arasinda karanlik perdesi var.
VE SIMDI KAPILAR AÇILACAK VE BASLANGIÇTAN BERI VAROLAN
TÜM KARANLIK TÜNELLER AYDINLANIP; GÖRÜNECEKLER;
Inancimiz bize SONSUZ YASAMI ÖGRETTI; simdi ebediyeti
SONUN VE BASLANGICIN OLMADIGINI ANLADIK
Bu bir SONSUZ DAIRE... Çember yasasina göre;
eger bir sey dogruysa hersey dogrudur.
YARATICI çesitli sekillerle yüzünü gösterdi.
ASLINDA O, BIRDIR. ISTEDI KI; TEK BIR TANRI olarak bilinsin.
Henüz hersey yanlis.
GÖRÜNMEYEN ZAMANLARIN KUDRETI RUHLARIN TÜMÜNÜ BAGLAYACAK
DÜNYA ÖLDÜGÜNDE; SONA GELDIGINDE VE BU ARADA BÜTÜN AYRI
GEÇMISLER ONLARA AÇIKLANMIS olacak."

Peki buna ne diyeceksiniz? Misir Tanrilarindan Horus'a ait:
"Yildizlarin kararip, düstükleri dev kuyular gördüm.

903 Mesaj
8 Nisan 2005; 21:42:40 

Yazının ilk bölümünde anlatılmak istenen olay benim zaman yoktur teorime çok uygun düşüyo aslında! Çünkü zamanın olmaması küçülme (big bang'ten) teorisiyle doğru orantılı! Sence evren küçülmeye başlarsa zaman gerimi gidecek? Bence hayır! çünkü varolan şuan bilinen zaman değil.
Ha zaten bunların hepsi gerçekliği kanıtlanmamış teorilerdir. o yüzden tartışmaya gerek yok!

quote:

Kurt delikleri hakkinda bu yazilanlardan sonra bir de sunu okuyun;
Misir Piramitlerinde Bulunmus Bir Yazi :

"Ey Insanoglu; bu parsomende yazili olanlari iyi oku
Oku; burada varolmadigin günleri bulacaksin,
Eger Tanrilarin bahsettigi bilgelige sahipsen...
Oku çocugum; çok uzaklardan sana henüz ulasan
Geçmis ve gelecegin sirlarini oku...
Insanoglu ebediyetten bugüne kadar sadece burda yasamadi.
BIRÇOK YERDE, ZAMANDA. DÜNYADA YASADI.
Herbirinin arasinda karanlik perdesi var.
VE SIMDI KAPILAR AÇILACAK VE BASLANGIÇTAN BERI VAROLAN
TÜM KARANLIK TÜNELLER AYDINLANIP; GÖRÜNECEKLER;
Inancimiz bize SONSUZ YASAMI ÖGRETTI; simdi ebediyeti
SONUN VE BASLANGICIN OLMADIGINI ANLADIK
Bu bir SONSUZ DAIRE... Çember yasasina göre;
eger bir sey dogruysa hersey dogrudur.
YARATICI çesitli sekillerle yüzünü gösterdi.
ASLINDA O, BIRDIR. ISTEDI KI; TEK BIR TANRI olarak bilinsin.
Henüz hersey yanlis.
GÖRÜNMEYEN ZAMANLARIN KUDRETI RUHLARIN TÜMÜNÜ BAGLAYACAK
DÜNYA ÖLDÜGÜNDE; SONA GELDIGINDE VE BU ARADA BÜTÜN AYRI
GEÇMISLER ONLARA AÇIKLANMIS olacak."

Peki buna ne diyeceksiniz? Misir Tanrilarindan Horus'a ait:
"Yildizlarin kararip, düstükleri dev kuyular gördüm.

2. bölümdeyse; Kardeş her duyduğuna inanma! Hani firavun kendini tanrı ilan etmişti? Nerden çıktı başka tanrılar? çok çelişkili bir yazı.
Bir ilginçlik payıda var ki bazı ufak tefek yönleri islam inancıyla bağdaşıyor. (örneğin tanrıların bahsettiği bilgi; din! ve kapıların açılma olayı, ölüm sonrası ahiret hayıta bile olabilir! Sonuçta Allah her kavime bir uyarıcı göndermiştir) Belkide ozamanın adamlarına bir yerlerden ilahi bir bilgiler duyurulmuş!

Ama şu bir gerçekki eski mısır uygarlığı matematikte had safhada bilgiliydi. ama helak edildiklerinden midir bilmem günümüze yansımamış o başka mesele!

Uzaklaştırılmış
8 Nisan 2005; 21:46:59 

mısır tanrıları başka firavunlar başka.biraz araştır ra,osiris gibi lütfen arastırma yap birazda öyle konuş

903 Mesaj
8 Nisan 2005; 21:52:49 

Biliyoruz kardeş, olasılık olarak öyle dedim! Zaten devamında ilahi din filan derken firavunu kastetmemiş olduğumu anlamış olman gerekirdi.

Bi aralar mısıra takmıştım kafayı. Eric van Danikenin "Tanrıların arabaları" kitabı da çok ilginçti gerçekten!

Uzaklaştırılmış
8 Nisan 2005; 21:55:44 

arkadasım ilahi dinden maksat su bircok tanrı vardır fakat asıl tanrı(yunanlılıarda zeus gibi)mısırda RA dır tektir ve en güçlüdür

2372 Mesaj
8 Nisan 2005; 22:07:17 

uzun lafın kısası olamaz... aksını ıdda edenler TEORIK olsa bıle ıspatlasın... yanı ben gelecege gıdıcem... ama gelecek gelmeden gelecege nasıl gıdıcem ? yoksa gelecek var mı hersey yasanmıs bıtmıste ben bır bantta kı fılm mıyım ?

903 Mesaj
8 Nisan 2005; 22:07:24 

quote:

arkadasım ilahi dinden maksat su bircok tanrı vardır fakat asıl tanrı(yunanlılıarda zeus gibi)mısırda RA dır tektir ve en güçlüdür

Ya kardeş aynı şeyi söylüyoruz zaten. Hem bak tektir demişsin! Buda tek tanrı inancı değilmidir. Yani benim söylediğime uyan bir şey

134 Mesaj
8 Nisan 2005; 22:09:46 

İnsan zamansızlığı yaşayabilir fakat bunu makineyle keşfedileceğini sanmıyorum. Çünkü makine maddi bir nesne. Madde zamana mahkumdur. Zamansızlık ise maddi olmayan şeyler için geçerli bir durumdur. Mesela rüyada zamansızlığı yaşıyorsun zaten makineye gerek yok.

Uzaklaştırılmış
8 Nisan 2005; 22:52:00 

arkadaslar geçmiştede su anki kullanılan aygıtlar konusulsaydı eminim herkez imkansız diyecekti çünkü teknoloji yoktu(orta çağdan bahsediyorum)bizde öle diyoruz bence mümkün olabilir

647 Mesaj
9 Nisan 2005; 1:08:23 

zamanda yolculuk olabilir peki ama gecmişe yada gelecee gidildiğinde
orda kimse olmzazki
ne bir madde nede canlııı
hepsini aynı anda almak gerek ozman
bence olamaz öle bişey

Uzaklaştırılmış
9 Nisan 2005; 1:12:19 

imkansız diye birşey yoktur

IMPOSSIBLE IS NOTHING

47 Mesaj
9 Nisan 2005; 2:02:34 

Bilim adamları zaman makinesi denildiğinde ne anlıyor?
Üç uzay boyutu ve bir de zaman boyutundan oluşan bir koordinat sistemine uzay-zaman adı verilir.Bu koordinat sisteminde bir olay ,gerçekleştiği noktanın uzaysal koordinatları ve gerçekleştiği anı gösteren dört sayı ile temsil edilir.Bu durumda örneğin bir parçacığın hareketi dört boyutlu uzayda bir eğri ile temsil edilir.
Bir parçacığın zamanda geri dönmesi demek bu uzay zaman eğrisinin kendi kendisini kesmesi anlamına gelmektedir.İçinde hiç madde olmayan bir evrende bu mümkün değildir.Oysa içinde madde bulunan bir evrende, bazı kozmoloji (evren) modelleri bunu mümkün kılmaktadır.İşte bu tür evren modellerine "zaman makinesi" adını veriyor fizikçiler.
Bu anlamda ilk zaman makinesi 1949 yılında, matematikçi Kurt Godel tarafından bulunmuştu.Ancak o ve Einstein bu modeli ilginç ama gercekçilikten uzak bularak bir kenara koydular.
Bundan sonra bir başka "zaman makinesi" 1988 yılında Kip Thome tarafından öne sürüldü.Bu modele göre birbirine yakın iki kara delik arasında bir bağlantı oluşabilir ve böylece bir delikten giren bir cisim diğer delikten çıkarsa iki delik arasındaki mesafeyi ışıktan daha hızlı kat etmiş olur.Böylece örneğin kendisi ilk deliğe henüz yaklaşırken yansıtmış olduğu ışınlardan daha hızlı yol almış olduğu için onları ikinci delikten çıktığında yakalayabilir ve böylece geçmişteki halini uzaktan seyredebilir. Tabi bu durumda kendisinden çok uzakta olduğu için herhangi bir şekilde "eski kendisinin" deliğe girmesini önleyemeyecektir.Yani nedensellik ilkesi korunur.
Bu tarz bir zaman yolculuğu ile yapılabilecek şey geçmişte olanları uzaktan seyretmek olabilir ki bunun bile uygulamada çok büyük sorunları vardır.Örneğin kara deliklerin etrafında çok büyük bir çekim alanı vardır.Öyle ki teorik olarak bir kara deliğe giren bir cismin oradan tekrar çıkması mümkün görülmemektedir.Öte yandan iki kara delik arasındaki bağlantı kuantum etkileri sonucu ortaya çıktığı için bu bağlantının içinden bir insanın geçebileceği kadar büyük olduğunu düşünmek çok zor olur.

Görmeden ölürsem millette ümit ettiğim feyzi
Yazılsın seng-i kabrime vatan mahzun ben mahzun

47 Mesaj
9 Nisan 2005; 2:04:36 

ZAMAN BÜKÜLMELERİ

özel bir sistemle veya jeneratörle oluşturulan çok güçlü manyetik bir alan gemiyi saracak, ışınları veya radar dalgalarını büker ya da kırarken gemi görünmez olacaktı.

Dr. Alfred Bielek her 10 yılda bir Ağustos’un 12'sinde manyetik enerji alanının tekrar oluştuğunu öne sürüyordu.1943'ten sonra 1963 ve 1983'te aynı olay olmuştu. Sebebi ise "Senkronizasyon”du. Enerji alanları tekrar toplanıyor, dalgalanarak ortaya çıkıyordu, fakat bu alanlar karmaşıktı. Neumann, 1986'da ölen Bielek'in anılarından yazdığına göre bu olayları doğrulamıştı. İfadesi teyp bantlarında vardı. Oluşturulan büyük enerji, doğru açıda sekronize edilirken birden kontrol dışına çıkmış ve "Yönsüz dalgalar”a dönüşmüştü. Bunun sonucunda ortaya alışılmadık etkiler çıkmaya başlamıştı. Senkronize dalgalar zamanı eğiyor ve büküyordu.

Başka bir fikir de, Wisconsin Üniversitesi Matematik Profesörü olan Henry Levenson'dan gelmişti. Bu fikre göre zamanın merkezi bir alanın çevresinde yoğunlaştığını ve bir "Zaman Saati" oluşturarak, tüm varoluşun gerçekleştiği ve gerçekleşeceği şifrelerle çalıştığını söylüyordu. Dediğine göre "Şifrelerin içinde yaşayan herşey vardır, dünyadaki bütün maddesel varoluş dünya saat ve zamanına göredir; dünya, Güneş saatine göre, Güneş de galaktik saate göre ayarlıdır. Eğer zaman kilidi yüksek ve güçlü bir enerji alanı ile bozulursa,ortaya çeşitli zaman ve mekan dengesizlikleri çıkar. Ta ki zaman yeniden kendini tamir edip yeniden dengesini bulana dek."

Biz bir zaman dizisi içerisinde yaşıyoruz her hareketimizde bir an geçiyor ve zamanı olmadan süregelen uzayla çevriliyiz. Uzay-Zaman içinde bir yerde, bir an için var olduğumuzda, oluşan zaman karesi yani o anın resmi, lokal uzay / mekan koşulları gereğince yakalanır ve dünyadan çıkarak güneş sistemine yayılır ama uzaya gitmez ve Güneş sisteminin çevresinde yörüngeye girer. Bu, "Işınlanma" gibidir. Yani her hareketimizin bir resmi çekilip, uzaydaki albümde yerini almıştır. Bu sonsuz zaman resimleri veya dilimleri Yaradılıştan beri vardır. Yani dünya zamanı içinde değil de, uzay zamanı içinde geri dönüp tüm resimleri görebiliriz. Bu oluşumun diğer koşulu bugünün emilme özelliğidir, içinde bulunduğumuz an bir balon gibi şişerek holografik bir görüntü oluşturur; bu tek bir anlık resimlerin biriktiği bir alandır ve özel bir uzay alanındadır. Yani o alanda bu an geçmişteki tüm anlar vardır.

Eğer zaman alanını yeterince bozabilirsek, bir yerde görünebilir, dünya-zamanda değil, uzay-zamanda yer değiştirebiliriz. Elridge de öyleydi. Sebebi daha önce oradaydı. Eğer olay sırasında ve transfer tamamlanmadan önce birisi enerjiyi durdursaydı, madde parçacıkları ışınlanarak emilecek kaynağına doğru, yani geriye vakumlanarak bu andaki orijinal yerine dönecekti. İki tane balon düşünün; birisinin içinde Philadelphia'da USS Eldridge bulunsun; diğer balon ise Norfolk'ta ama içi boş. Bu boş balonda madde olmayan holografik görüntü beliriyor ve bu görüntü geçmişte bir yerde olan uzaysal bir imaj.

Geçmişteki her zaman resmi bir holografik bir imaj balonu olarak vardır. Bunu bir çizgi filmin kareleri olarak da düşünebilirsiniz. Bu resim dizisi her varolan her şey için oluşmaktadır. Eğer biz Philadelphia' da bulunan USS Eldridge'nin kendisinin bulunduğu dolu balonu sıkıştırırsak, Norfolk'daki boş balona giden maddi bir bağlantı koridoru yada madde tüpü oluştururuz. Yani imaj gemiye doğru...
Bu noktada, kaynağın dörtte biri boş, hedefin dörtte üçü doludur. İşte tam bu anda birisi balonu sıkıştırmayı durdurursa ne olur? Işınlanmış madde dalgalar halinde geri dönerek orijinal uzaysal alanına geri döner, yine vakum yaparak balonunu doldurur. Basınç yani sıkıştırma enerjisi "Yüksek şiddette titreşen manyetik alanlar" transferden önce serbest kalmıştır. Sonuç dalgaları dev bozucu veya distortional etkiler yaratarak kütleyi alanında hacimsiz bırakırlar. Canlı organizmaların kayıt alanındaki etkileri kağıt gibi incedir, dalga yerini alırken tüm dalgaların kaydı sırasında kurbanlar hayalet kayıtlara dönüşürler. Bu bio-plazmik alanın bozulması ciddi fiziksel sorunlara yol açabilir. Bu olasılık öldürücü ve şaşırtıcıdır; ama yapacak bir şey olamaz.

Bazı bilim adamları atomun temel yapısının, madde parçacıklarından değil, elektromanyetik alanlarda oluştuğu görüşündeler. Bu çok karmaşık enerji alanlarının birbirlerini etkilemesi olayıdır. Eğer böyle bir evrenin içinde maddenin katlı fazları bulunmasaydı, şaşılırdı. Bu fazların birisinden birisine geçilmesi bir yaşamdan ötekine geçmeye benzer. Boyutlar arası değişmedir yani dünyalar içinde dünyalar olabilir. Manyetik alanların karıştırıcı olarak değişimler yaratabileceğinden kuşkulanılıyordu. Maksatlı olarak, olağan dışı manyetik koşullar yaratılması hem fiziksel, hem de yaşamsal olarak maddenin fazını değiştirebilir. Bu durumda da, bağımsız bir varlık olmayan, ama içinde bulunduğumuz yaşama benzer belirli bir madde / zaman / enerji boyutunun bir parçası olan zaman faktörünü de çarpıklaştırır.

Görmeden ölürsem millette ümit ettiğim feyzi
Yazılsın seng-i kabrime vatan mahzun ben mahzun

2372 Mesaj
9 Nisan 2005; 10:34:08 

bu durumda bılım adamlarının dusundugu zaman makınesı ıle bızım kafamızda kurguladıgımız olay bırbırınden farklı sanırım.

903 Mesaj
9 Nisan 2005; 14:46:27 

quote:

Orjinalden alıntı: sakruh

Bilim adamları zaman makinesi denildiğinde ne anlıyor?
Üç uzay boyutu ve bir de zaman boyutundan oluşan bir koordinat sistemine uzay-zaman adı verilir.Bu koordinat sisteminde bir olay ,gerçekleştiği noktanın uzaysal koordinatları ve gerçekleştiği anı gösteren dört sayı ile temsil edilir.Bu durumda örneğin bir parçacığın hareketi dört boyutlu uzayda bir eğri ile temsil edilir.
Bir parçacığın zamanda geri dönmesi demek bu uzay zaman eğrisinin kendi kendisini kesmesi anlamına gelmektedir.İçinde hiç madde olmayan bir evrende bu mümkün değildir.Oysa içinde madde bulunan bir evrende, bazı kozmoloji (evren) modelleri bunu mümkün kılmaktadır.İşte bu tür evren modellerine "zaman makinesi" adını veriyor fizikçiler.
Bu anlamda ilk zaman makinesi 1949 yılında, matematikçi Kurt Godel tarafından bulunmuştu.Ancak o ve Einstein bu modeli ilginç ama gercekçilikten uzak bularak bir kenara koydular.
Bundan sonra bir başka "zaman makinesi" 1988 yılında Kip Thome tarafından öne sürüldü.Bu modele göre birbirine yakın iki kara delik arasında bir bağlantı oluşabilir ve böylece bir delikten giren bir cisim diğer delikten çıkarsa iki delik arasındaki mesafeyi ışıktan daha hızlı kat etmiş olur.Böylece örneğin kendisi ilk deliğe henüz yaklaşırken yansıtmış olduğu ışınlardan daha hızlı yol almış olduğu için onları ikinci delikten çıktığında yakalayabilir ve böylece geçmişteki halini uzaktan seyredebilir. Tabi bu durumda kendisinden çok uzakta olduğu için herhangi bir şekilde "eski kendisinin" deliğe girmesini önleyemeyecektir.Yani nedensellik ilkesi korunur.
Bu tarz bir zaman yolculuğu ile yapılabilecek şey geçmişte olanları uzaktan seyretmek olabilir ki bunun bile uygulamada çok büyük sorunları vardır.Örneğin kara deliklerin etrafında çok büyük bir çekim alanı vardır.Öyle ki teorik olarak bir kara deliğe giren bir cismin oradan tekrar çıkması mümkün görülmemektedir.Öte yandan iki kara delik arasındaki bağlantı kuantum etkileri sonucu ortaya çıktığı için bu bağlantının içinden bir insanın geçebileceği kadar büyük olduğunu düşünmek çok zor olur.

Bak işte biraz bu teori üstünde düşünürsen benim yukarda yazdıklarımın haklılık payı olduğunu görürsün! Çünkü bu teoride zamanda yolculuk olarak belirtilen şeyin sadece geçmişi görme olarak nitelendirilmesi aslında zamanda yolculuk değil geçmiş olduğumuz ışığın bizim gözümüze geç gelmesinden kaynaklanır! Çünkü bizim bir nesneyi görmemiz için önce ona çarpan ışığın gözümüze gelmesi gerekir! Yani eğer ışık hızını geçerseniz arkada bıraktığınız cismi göremezsiniz! bu da zamanda yolculukla alakalı bir şey değildir!

Burdaki teoriye baktığımız zaman geçmişi görme olayı, bugünkü yıldızlara baktığımızda nasıl milyon yıl önceki hallerini ve yerlerini görüyorsak (ışığın hızından) o teoride aynı sistemi kullanmıştır! Ve kesinlikle zamanda yolculuk olarak nitelendirilemez!

Bu zaman konusu oldukça ilgimi çektiğinden bir zamanlar bayağı araştırmalar yapmıştım. Bir de siz kontrol edin acaba sisnde mantığınıza uyacak mı yukarda yazdıklarım!
( bu arada yukarıda bahsi geçen zamanda yolculuk kitabını okumuştum, ondaki sistemide anladım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GurkanLee -- 9 Nisan 2005, 14:48:39 >

3245 Mesaj
12 Nisan 2005; 10:15:58 

Molecular Transpotation To Future:
Moleküler hücresel bölünme sonucu zaman ve mekan değiştirme şu an için mümkün olmamakla beraber.İleride bulunsa dahi kaçınılması gerken bir eylemdir.Nedeni ise şu an klonlama ile eş değer ve hatta ahlaki çerçevede çok tartışılacak bir konu.Bunun yanında da etrafoında bir sürü kaos ve komplo teorisi toplayabilen bu açılım kesinlikle bilim çevrleri tarafından kabul görmemeli.
Bir düşünün ,şu an zengin değilsiniz,fakat zaman makinası sayesinde zamanın bir dilim ötesine geçerek tüm yaşamsal konforunuzu değiştirme imkanınız var.Bunu herkesin aynı anda düşünüp uyguladığını varsayalım sonuç...?

865 Mesaj
14 Nisan 2005; 1:05:34 

Cogu insanoglunun kendi terimleri ve adi ustunde teori,boyle bir sey mumkun degil,kainatin kimyasina aykiri..

Uzaklaştırılmış
14 Nisan 2005; 1:09:20 

bizbukonuyugörmüştük.com

işte linki ... yalnızca 2 ay önceye ait ve orada çok bilgi var.

http://forum.donanimhab..._1/key_//tm.htm#1990547

4603 Mesaj
14 Nisan 2005; 4:28:45 

zaman diye birşey yoktur, zaman günlük işlerimizi kolaylaştırmak için bir araçtır, dünyadaki ömrümüz aslında bir andır...

bu bir işaret...

1194 Mesaj
15 Nisan 2005; 1:07:04 

quote:

aynen katılıyorum ben de aynı şeyleri yazıcaktım

79 Mesaj
21 Nisan 2005; 0:39:31 

"Zaman Makinası yapmak bir elektrik motoru yapmaktan daha zor değildir!!! Bir elektrik motoru fikrine ulaşmadan önce elektrik hakkında net bir fizik bilgisine sahip olmalıyız.Elektriğin fiziğini kavradığımızda ve onunla ilgili mıknatısı, bobin telinide tanıyaraktan inceliyerekten ortaya bir elektrik motoru fikrini koyabiliriz.İşte bu gibi bir zaman makinası fikrini ortaya koymadan önce zamanın fiziksel boyut düzeyindeki kavrayışına sahip olmamız lazım. Eğer maddeleri zaman içinde hareket ettirmeyi düşünüyorsak zamanın maddeyle olan bağlantısını sorgulamalı ve araştırmalıyız.Eğer zihinsel anlamda bir zamanda bilgi naklini düşünürsek o zaman zihin ve zaman arasındaki bağlantıyı sorgulamamız gerekirdi.Öylese doğru soru şu ‘ZAMAN’ maddeye nasıl bağlıdır? Bu anlamda ana düşünce zamanı değil asıl proplemin maddeyi, maddesel boyutu aşmak olduğu gerçeği ortaya çıkar.Dolayısıyla maddesel parametreye bağlı bir zaman mevhumu anlayışından hareketle yine maddedeki bir reaksiyonik çevrim ve dönüşüm sonucu ona bağlı olan zaman boyutunuda değiştirmiş olacağız.Sonuçta zamanın felsefesini, soyut düzeydeki kavrayışını ve anlayışını ortaya koymadan bir zaman makinesi fikrini ortaya süremeyiz.Nasıl ki insanlığın ilk zamanlarında ; Suyun yoğunluğu, kaldırma kuvveti, ve madde hakkındaki öz kütle kavramları...vb gibi olmadan suyun üstünde bir gemiyi bir maddeyi hareket ettirmeyi düşünmek temelsiz ve havada kalan bir sav(düşünce) ise aynı şekilde zaman’ ı tanımadan, bilmeden, çözmeden, kavramadan bir zaman makinasını yapmayı düşünmek elbette havada kalan bir iddia olur.Eğer gerçek anlamda hayalperestlikten bahsedeceksek işte bu tam bir hayalprestliktir.Olmaz yani yapamazsın.!! Demek’ ki önce zamanı ve zamansızlığı anlayacağızki ancak sonra zaman dediğimiz bu boyutları aşacak bir makine yapabilelim.Başka türlü olmaz..Zaten başka türlü olmasıda mümkün değil."
"Nasıl’ ki elektriği bilmeden, mıknatısı bilmeden, bobin telini bilmeden elektrik motorunu yapmak değil kurgulamak bile mümkün değilse, zaman kavramını ve onun fizik maddeyle bağlantısını, kuantum elektrodinamiğini, sinkrotron ışınım motorlarını, ‘Dairesel plazma akım sistemini’, -Manyetik elektron plazması tüplerini- anlamadan, Kristalleri bilmeden, elektronları ışık hızının üstüne çıkaracak teknikleri bilmeden , boyutları ve ışık frekansları olgusunu bilmeden anlamadan bir Zaman Makinasını yapmak mümkün değildir.En azında doğru yada yanlış olsada insanlık kavramsal düzeyde de olsa zamanda yolculuk olayını gündeme getirebiliyorlar. E’ artık bu kadar anlattıktan sonra size sadece geriye Zaman Makinasını yapmak kalıyor!! Size şimdiden başarılar dilerim. Zaten sistemi ben olmadanda kurabilirsiniz sanırım.E artık birde İngiltereye gelip bahsettiğim bu sistemleri bana monte ettirmezsiniz sanırım.Artık o kadarıda ayıp olur heralde!Zaten siz bu bahsettiğim sistemleri kurduktan sonra nasıl’ ki bir elektrik motorunu fişe takınca kendiliğinden sihirli bir şekilde çalışıveriyor ve size sadece seyretmek düşüyorsa bu gibi Zaman Makinasının iç donanımına ait bu helozonik plazma tüplerini çalıştırdığınızda manyetik helezon tüpler boyunca dolanan plazmatik enerji akımları ışık hızı ve (üst boyuta geçmek isterseniz ışık hızının üstünde bir hızla) üstü hızlarda devresini tamamlayarak tüm sistemi içine alan yüksek vibrasyonlu bir küresel enerji alanı meydana getirir. Bu alan gücü sistemin içerisinde yer aldığı uzay/zaman levhasına manyetik rezonans prensiplerince bağlanır.Ve araç alansal enerjinin genişleyen hacmi oranında havaya yükselir( alın size yıllardır laboratuvarlarda aradığınız karşıt çekim jenaratörü / Antigravity) ve bu küresel alan gücü hareket yönünde yeterince asimetrik bir şekilde huniye benzer şekilde bükülürse uzay/zaman levhası o yönde bir karadeliksel çekim potansiyeli yaratarak aracı proğramlanmış bilgisayarlar yardımıyla yönlendirerek ( tabiki bu sevk sistemi yolda araba kullanmaya yada uçak kullanmaya benzemez) bir zaman /uzay noktasından belirlenmiş olan diğer bir zaman /uzay noktasına doğru sevk eder.Bundan sonra geriye size sadece—gideceğiniz zaman /uzay noktasına transfer işlemi gerçekleşti—sesini bilgisayardan duymak kalıyor.Bir de unutmadan söyleyeyim de aklınızda bulunsun ZAMAN MAKİNASI ELEKTRİKSEL VE ELEKTROMANYETİK ALAN ENERJİSİ AKTİVİTESİYLE ÇALIŞAN BİR MAKİNADIR..(Bu alan frekansları belli bir eşik değerden sonra takyomanyetik bir enerji şekline dönüşüyor). Birde dikkat edeceğiniz bir husus daha varki bu Zaman makinasını çalıştırmak için evinizdeki elektrik prizini her zaman yanınızda taşıyamazsınız!!Onun için zaman makinesinin içerisinde -elektromanyetik bir havuz olan uzay /zaman dokusundan- enerji çeken ‘Kristal Prizmalar’ ı kullanmalısınız.Valla onu nasıl kullanacağınızı, yapacağınızı siz kendiniz çözün.Ben çözemedim!! zaman yolcuları anlattı ama benim kafam basmadı!! (tabi ki bu bir espiriydi).Bu sisteme spekülasyon aleminde serbest enerji sistemi yada FREE ENERGY diyorlar.Boşluk tıka basa enerji dolu diyorlar ama nerde bu enerji! ben göremiyorum.Eğer siz bu enerjiyi görürseniz benden selam söyleyin.)) Suyun içerisinde yaşayıpta suyu bilmeyen balıklar gibi!!)) Enerji uzay/zamanın kendisi!! Zaten. Tüm maddeler atomlarından molekül bağlarına kadar uzay/ zaman’ dan yapılmışlardır.Yani madde yoğunlaşmış uzay/zamandır.Tüm evrenin her noktası evimizdeki priz gibidir. Yalnız proplem bu prizden bedava enerjiyi çekmek için uygun bir fiş bulmakta gizli. Bu ‘fişte’ Kristal Prizma’ lardır.Ama bu iş nasıl oluyor onu anlamak zor. "

Yukarıdaki yazı www.zamandayolculuk.com adresinden alıntıdır..

www.yusufelim.com
Yöresel Haber Bilgi Portalı

5463 Mesaj
25 Nisan 2005; 12:37:50 

Suyun yoğunluğu, kaldırma kuvveti, ve madde hakkındaki öz kütle kavramları...vb gibi olmadan suyun üstünde bir gemiyi bir maddeyi hareket ettirmeyi düşünmek temelsiz ve havada kalan bir sav(düşünce) ise aynı şekilde zaman’ ı tanımadan, bilmeden, çözmeden, kavramadan bir zaman makinasını yapmayı düşünmek elbette havada kalan bir iddia olur

Yahu hiç öyle şey olur mu

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

Uzaklaştırılmış
25 Nisan 2005; 18:36:48 

quote:

Orjinalden alıntı: squ@dron

sevgilerle

Einstein'ın bugun soylediklerinin nerdeyse hepsine bütün ünlü kuramcılar katılıyor. Ama dikkat ederseniz einstein'ın teorisinde bir nokta var. Sadece gelecege gidebilirsiniz. Asla geçmişe gidemezsiniz. Dünyayı jetle dönen saat duran saatten daha geridedir cünkü gelecege gitmiştir. Yani yarı zaman makinamız var, einstein sagolsun.

Bir ikinciside einstein asla maddenin ışık hızına çıkamayacağını söylememiştir. Onun E=mc2 sinin söylediği tek şey maddeyi asla ışık hızına kadar hızlandıramazsınız. Eger bunu yaparsanız enerjiye dönüşür. Ama ağzından asla ışık hızına çıkılamaz lafı cıkmamıştır. Işık hızını yenmek için patentini almadığı bircok teorisi vardı ama en ünlüsü uzay zamanı sıkıştırmaktı. Böylece e=mc2 yi kandırmış oluyordu.

1175 Mesaj
25 Nisan 2005; 18:59:40 

henüz yaşanmamış bir zamana gidilemez çünkü daha öyle bir zaman yoktur.
daha önce yaşanmış bir zamana dönülemez.

belki şu olur; geçmiş zaman canlandırılabilir.

ışık hızına elbet 1 gün ulaşılacak ama ışık hızı uzayda yolculuk yapmak için bile yetersiz bir hızdır.

25 Nisan 2005; 19:15:12 

[Deleted by Admins]

Uzaklaştırılmış
25 Nisan 2005; 20:11:52 

Geleceğe gidilebilir. Birazcık yukardaki ornekleri okursaniz anlarsiniz. Saat örneği en basiti. Işık hızında güneşe en yakın yıldıza gidip gelirseniz eğer dünyadaki herkez sizden 7 yıl daha fazla yaslanmıs olacaklar. Sizin için zaman daha yavaş geçer. Size öyle gelmez ama gerçekte hız zamanı yavaşlatır. Bunun geri dönüşü yoktur ama. O yüzden geleceğe gidilebilir.

189 Mesaj
26 Nisan 2005; 5:07:31 

arkadaslar izin verirseniz einsteinin teorisini birde ben anlatim...
ısığın hızının hareket ettigi referans sistemine gore hiç bir zaman degişmedigi kanıtlanmıstır arkadaslar bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler Michelson vede morleyin deneyini daha yakından inceleyebilirler...Neyse Einstein diyorki egerki ısık hızı her referans sistemine gore sabit ise ben trenin içinde bulunurken yukarıdaki aynaya gore bir ısık demeti gonderdigimde (tabiki tren hareketli) bunu dısarıdan izleyen bir insan bagıl hız nedeni ile olayı farklı gorecekti (ısıgın daha uzun bir yol aldıgını gorecektir) ısıgın hızı her referans sistemine gore aynı ise vede o adam için ısık benim gordugumden daha uzun bir yol aldıysa hız = yol / zaman denkleminden yola cıkarak o adam benden daha hızlı yaslanacaktır... (bu arada bunuda belirtim bu sene fizik yılı cunku genel gorelilik teoremi 1905 de ortaya atıldı tam 100 sen once) bu durumda gerekli degişkenleri yerine koyarak (sadece pisagor bagıntısı gerekiyor ekstra bilgi olarak) hesaplamaları yaptıgınızda ısık hızıyla seyahat eden birisi yaklasık olarak 14 sene yaslandıgında trenin dısındaki sahız malesef 100 sene kaybediyor (bununda adı ikizlerin paradoksu) şimdi bunu gercek hayatta nerede gorebilecegimizi sorarsanız malesef jet ler falan degil atom altı parcacıklarda gorebiliyoruz vede evet ispatlandı sadece bait bir ornek verim daha geniş kapsamlı arastırmak isteyenler kaynak cok rahat edinebilirler. muon diye bir parcacık war bu parcacığım omrunu (rakamları atıyorum) 2 * 10 uzeri - 17 saniye diyelim bu parcacık ısık hızında seyahat ederse omru boyunda sadece 4 km yol alabiliyor vede atmosferin dısından dunyaya giriyor..fakat atmosfer 9 km oldugu halde bu parcacıgı yeryuzunde goerbiliyoruz biraz kafanızı yorun....:) iyi eglenceler...Ha birde son olarak bir sey daha yazmam gerekiyor Einsteinin teoremine gore arkadaslar ısık hızını hiçbir madde gecemez...

Uzaklaştırılmış
26 Nisan 2005; 12:27:19 

Leon Ledderman muon'un garipliği için cok güzel bir örnek vermişti. Aynada kendinize bakın mesala.sag elinizi kaldırdıgınızda aynada sol eliniz kalkar, ama diyelimki sag elinizi kaldırdıgınızda aynadaki görüntünüzde sag elini kaldırırsa ne yaparsınız ? işte muon aynada sag elini kaldırıyor. Ayrıca muon 1 milyon km kursun blogu cok cok büyük bir olasılıkla gecebiliyor.

EINSTEIN HICBIR MADDE ISIK HIZINI GECEMEZ DEGIL HICBIR MADDE ISIK HIZINA KADAR HIZLANAMAZ DEMISTIR.

Einsteina neden fizik diye sorduklarında " Tanrının fikrini anlamaya çalışıyorum." demiştir. Ama hemen arkasındanda " Umarım diger insanlarda beni anlarlar" demiştir. Eger newton kanunları cercevesinde kalırsak hicbir madde ışık hızına ulasamaz cünkü hızlanma ile ulasması gerekir. Ama eger kütle çekimi , uzay-zaman üzerinde oynamalar yaparsanız değil ışık hızını gecmek onun katlarına ulaşmak bile mümkün olabileceğini düşünüyordu, ama bunu ispatlayamadı hiçbir zaman.

Bir araba hızlandıgında kütleside artar. Araba 80 km hızla gidiyorken duruyor halinden daha agır olacaktır. Cünkü araba bünyesine eklenmiş olan enerjiyi ki buna kısaca kinetik enerji diyoruz, maddenin içinde absorve eder.

Işık hızına kadar hızlanmaya çalışırken kütleniz git gide artar, kütle arttıgı icin daha fazla enerji verirsiniz hızlansın diye, daha fazla enerji daha fazla kütle, daha fazla kütle daha fazla enerji. Sonunda sonsuz kütle sonsuz enerji problemi ortaya cıkar. Ama bu yolu denerseniz ışık hızına ulaşamazsınız. maddenin ışık hızına ulaşabilmesi için başka bir sürü yolu olabileceğini düşünen kişi yine einsteindı.

608 Mesaj
29 Nisan 2005; 22:42:36 

Tek cümle : Saçmalamayın, kanıtın alasını sürsen inanmam...

286 Mesaj
30 Nisan 2005; 0:08:53 

Zamana bağlısınız. O kadar bağlısınız ki düşünceleriniz de zamana bağlı. Zaman yoksa düşünce yok. Düşünemiyorsam öyleyse yokum...

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte o zaman muhteşem birşey olur...

1108 Mesaj
30 Nisan 2005; 16:04:27 

bence çok zor

1108 Mesaj
30 Nisan 2005; 16:06:34 

bence çok zor

335 Mesaj
30 Nisan 2005; 21:24:54 

inanıyormusunuz

6950 Mesaj
30 Nisan 2005; 23:59:32 

dünyada oluşan seslerin hepsi başka boyuta geçtiği için burada kalmıyor..yani aslında bütün sesler başka boyutta o boyuta bi şekilde ulaşılabilirse fatih sultan mehmetin istanbulu fethederken sarfettiği kelimeleri bile duyabiliriz

Eski kullanıcı adı: red a!ert

6950 Mesaj
1 Mayıs 2005; 0:04:02 

ayrıca şöyle bişey düşünebilirmiyiz?oluşan görüntülerin hepsi gözümüze ulaşan ışıkla olmuyor mu?görüntü sonra yok oluyor ama nereye gidiyor?görüntüler ışık enerjisi ile olmuşmuyormu? eee hiç bir madde/enerji yok olamaz.demek oluşan görüntüler de bi yerlere gidiyor ama biz göremiyoruz o zaman?

Eski kullanıcı adı: red a!ert

Uzaklaştırılmış
1 Mayıs 2005; 3:55:18 

quote:

Orjinalden alıntı: kırmızı a!arım

ayrıca şöyle bişey düşünebilirmiyiz?oluşan görüntülerin hepsi gözümüze ulaşan ışıkla olmuyor mu?görüntü sonra yok oluyor ama nereye gidiyor?görüntüler ışık enerjisi ile olmuşmuyormu? eee hiç bir madde/enerji yok olamaz.demek oluşan görüntüler de bi yerlere gidiyor ama biz göremiyoruz o zaman?

Dogru yoldasin iste. Anlattıklarımıza geliyorsun yavas yavas ama kendi sorularınla. Bir sonraki sorunu ben soruyimmi. Ya o görüntünün gittiği yere sen daha önce gidersen ?? Ve dönüp görüntünün gelmesini beklersen?? Ya görüntüyle aynı hızda gidersen ? Onunla birlikte. Bunları düşün bakalim cikabilecekmisin işin içinden :D

Uzaklaştırılmış
3 Mayıs 2005; 19:51:20 

quote:

Orjinalden alıntı: MuratOzsay

Einstein'ın bugun soylediklerinin nerdeyse hepsine bütün ünlü kuramcılar katılıyor. Ama dikkat ederseniz einstein'ın teorisinde bir nokta var. Sadece gelecege gidebilirsiniz. Asla geçmişe gidemezsiniz. Dünyayı jetle dönen saat duran saatten daha geridedir cünkü gelecege gitmiştir. Yani yarı zaman makinamız var, einstein sagolsun.

Bir ikinciside einstein asla maddenin ışık hızına çıkamayacağını söylememiştir. Onun E=mc2 sinin söylediği tek şey maddeyi asla ışık hızına kadar hızlandıramazsınız. Eger bunu yaparsanız enerjiye dönüşür. Ama ağzından asla ışık hızına çıkılamaz lafı cıkmamıştır. Işık hızını yenmek için patentini almadığı bircok teorisi vardı ama en ünlüsü uzay zamanı sıkıştırmaktı. Böylece e=mc2 yi kandırmış oluyordu.

aynen katılıyorum hatta bir ornek vermem gerekirse dünyanın cevresini dolasan(24000)km kateden bir astronotun 1/60000 saniye genclestigi kanıtlandı.(bkz.izafiyet teorisi-albert einstein)

Uzaklaştırılmış
3 Mayıs 2005; 21:28:28 

quote:

aynen katılıyorum hatta bir ornek vermem gerekirse dünyanın cevresini dolasan(24000)km kateden bir astronotun 1/60000 saniye genclestigi kanıtlandı.(bkz.izafiyet teorisi-albert einstein)
Bencede sadece geleceğe gidilebilir ve bence öyle fır fır dönen aletlere gerek yok dondurulmak yeterli tabi canlandırabilirlerse

286 Mesaj
4 Mayıs 2005; 0:31:51 

quote:

Şu kaynağı bize de söylesen inansaydık...
Zaman sadece dünya da mı akıyor, dünyayı geriye doğru katetince gençleşsin...

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte o zaman muhteşem birşey olur...

544 Mesaj
4 Mayıs 2005; 12:29:36 

ya geleceğe nası gidilir ya daha yaşanmamış ki gelecek
geçmişe gittik diyelim zaten biz şu an varız yani geçmişi etkilersek ne olacakki ?
biz şu an dünyada varız yani ne karışık bişey ya
nası zamanda yolculuk olsun ki ?

yaşanmamış bi zamana nası gidelim ?

226 Mesaj
4 Mayıs 2005; 20:53:36 

ışık hızına ulaşan cisim moleküllerine ayrılır.ve bu günün teknolojisiyle molekullerine ayrılmış bi maddeyi yeniden birleştrmek ne denli imkanlı tartışılır...

582 Mesaj
5 Mayıs 2005; 0:58:44 

güneş dünyanın etrafında dönmeyip hiç olmasaydı zaman olurmuydu.dünya kendi etrafında dönmeseydi zaman olurmuydu.aslında olurdu.zaman ışığa göre belirlenen bir şey gibi ama her yer karanlık olsa bile bir yerden başka bir noktaya gittiğimizde 2.noktadaki durumumuz 1.den farklıdır bu da zamanın varlığını gösterir.zaman sadece saat dakika değil durum değiştirmedir.yaşlanmak,büyümek gibi.hdd deki filmlerin 50dk sın dan 10 dk ya geriye dönebiliyoruz eğer yaşadıklarımız bir yerlerde kayıtlı ise zamanda yolculuk yapabiliriz.zaman makinesi yaşanılan kayıtlı zaman ile bilgi alış verişinde buluna bilirse zaman makinesine girilen bir tarih e gidilebilir.ancak böyle olur.Fakat filmde sadece bir bölüm ekranda gözüktüğü için geriye dönmek kolay.evrendeki milyonlarca nesnenin saniye saniye izledikleri yolu,yaptıkları şeyleri kaydedebilecek bir sistemin varlığı çok zordur.bu yüzden geriye dönmek zor.

Alıntı
'' teori kısmen deneylerle ıspatlanmıştır. Şöyleki; 2 adet saat saniyesine kadar herşeyi aynı olmak koşuluyla alınmış. ve bu saatlerin biri dünya üzerinde sabit herhangi bir noktaya ve diğeride çok süratli bir jet uçağına konulmuş! Jet son sürat havada bir müddet seyahat etmiş. Ve geri geldiğinde jette olan saatin yerde olanınkinden daha geride olduğu gözlemlenmiş!''

buna hiç inanmadım,bazı şeyleri denemeden anlayamıyom.Çünkü dünyadaki saat 1 ise
jet uçuşa saat 1 de başladıysa(veya tam hızına ulaştığında saat 1)

jetin havada kalma süresi(ne kadar hızla uçarsa uçsun)örneğin 30dk olsun

jet indiğinde her iki saatte 1.30 u göstermesi gerekir...

İmzam kural dışıdır! || Uymak gereken imzaları görmek için tıklayınız.

Uzaklaştırılmış
5 Mayıs 2005; 7:44:03