- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Dünyada en geçerli 2. dil
48 Cevap8139 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
[Poll]

Dünyada en geçerli 2. dil

İspanyolca
  27% (76)
Almanca
  17% (47)
Türkçe
  15% (42)
Çince
  14% (41)
Fransızca
  9% (27)
Rusça
  4% (13)
Japonca
  4% (12)
Arapça
  2% (7)
Çekçe
  1% (3)
Moğolca
  0% (2)
İsveççe
  0% (1)
Kazakça
  0% (1)
Hintçe
  0% (1)
Portekizce
  0% (1)
İtalyanca
  0% (1)
Lehçe
  0% (0)
Hollandaca
  0% (0)
Korece
  0% (0)
Yunanca
  0% (0)

Toplam oy : 275

(en son oy tarihi : 25 Haziran 2013; 16:30:29) 
Giriş

99 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:26:44 

Biliyorsunuz ki eskiden beri ekonomik gücü elde bulunduran sanayide sözü geçen ülkelerin dili ingilizceydi ve bu nedenle ingilizce dünya dili oldu...
Peki şimdi gelelim şuan ve gelecekte en geçerli dil 2. dil hangisi yada olacak...

...Adı ister komünizm, ister kapitalizm, ister başka bişey olsun. Dünya üzerindeki bütün yönetim şekilleri barışın, insanların, birbiriyle savaşmasından sonra geleceği tezini savunur gözüküyorlar.. Sürekli silahlanıp, savaşla besleniyorlar... Herkesi tek düzeleştirmek nasıl bir amaçtır ki ? İnsanlar farklıdır.. İnsanlar farklı olmalıdır.. Farklı olmasalar zaten anlaşmazlıklar çıkmazdı.. Önemli olan onları farklarıyla kabul etmek değil midir? Önemli olan onları ortak bir noktada, ortak bir harekette buluşturmak değil midir ? Yani önemli olan insanların birbirini sadece insan oldukları için sevmesini beklemek değil midir? Bunun için Bob Marley'in yolu müzik, Mevlana'nın yolu tasavvuftu... Milletler, tarihleri boyunca dünyayı daha da kötüleştirmek için harcadıkları paranın, emeğin yüzde birini tersi için harcasalar, insanların biribirini sevmesini sağlayacak projelere yoğunlaşsalar, dünya şu an çok farklı bir yer olabilirdi..Şu an belki pek yok böyle şeyleri savunan insanlar ama yine de var... Ve bu da gelecek için bir umut vesilesi.. Nice Bob Marley'ler gelsin geçsin bu dünyadan...

2456 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:28:37 

Rusça,Çince,Japonca olabilir..Tabii bilişim ile ilgilenenler için geçerli

...Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

1108 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:29:27 

Geçerlisini bilemem ama en yaygın konuşulan 2. dil İspanyolca.

729 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:29:35 

bence almanca.

Strateji Oyunu Tutkunları

2430 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:30:07 

Almanca

6372 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:30:09 

quote:

Orjinalden alıntı: arf*

Geçerlisini bilemem ama en yaygın konuşulan 2. dil İspanyolca.

+1905

yok size imza mimza, şımarıyorsunuz sonra...

3541 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:31:30 

Arapça neden yok

716 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:33:06 

Gelecekte çin ekonomisi 1numara olacak.Ama suan en cok Ispanyolca konusuluyor Ingilizcenin ardindan.

187 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:33:10 

ispanyolca veya fransızca olduğu kesin. bence ispanyolca.

while (true) { if (Me.Behavior == false) restoreMeGod(); }

5336 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:34:47 

Aşağıdaki liste George Weber’in Language Today (c.II, Aralık 1997) adlı dergide yayınladığı ‘The World’s 10 Most Influential Languages (Dünya’nın En Etkili On Dili)’ adlı makaleden alınmıştır:

(Parantez içindeki rakamlar ana dili olarak konuşanları verir.)

1. Çince –Mandarin- (1,2 milyar)
2. İngilizce (330 milyon)
3. İspanyolca (300 milyon)
4. Hindi/Urdu (250 milyon)
5. Arapça (250 milyon)
6. Türkçe ve lehçeleri (200 milyon)
7. Bengalce (185 milyon)
8. Portekizce (160 milyon)
9. Rusça (125 milyon)
10. Japonca (125 milyon)
11. Almanca (100)
12. Pencabi (90 milyon)
13. Fransızca (75 milyon)

Aşağıdaki listede ise bu dillerin kaç ülkede konuşulduğuyla ilgili rakamları verir. Parantez içindeki rakamlar toplam konuşulan ülke sayısını gösterir (Weber, aynı makale)

1. İngilizce (115)
2. Fransızca (35)
3. Arapça (24)
4. İspanyolca (20)
5. Rusça (16)
6. Türkçe ve lahçeleri (12)
7. Almanca (9)
8. Portekizce (5)
9. Hintçe Urduca (2)
10. Bengalce (1)
11. Japonca (1)

ama kaynak gördüğünüz gibi 1997

ama çince ve rusça çok önem kazanmaya başladı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arseniCem -- 31 Temmuz 2008; 21:33:37 >

144 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:36:02 

çince ve rusça ama özellikle çince geleceğin dili olacak bu çok belli ama 430 milyona yakin bir nüfus da Türkçe konuşuyor yada biliyor ( 800 diye hatirladim baktim 430 muş pardon )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BridgeOfDestiny -- 31 Temmuz 2008; 21:37:15 >

|| AMD Phenom II P820 1.8Ghz , 3600Mhz BUS , 1.5Mb L2 Cache ||
|| 2Gb 1333Mhz 7-7-7-20 RAM || ATI Mobility HD5470 512Mb ||
|| 250Gb 7200Rpm HDD || 15.6" Wide Screen ||

321 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:38:57 

İngilizce değişmez. Görürsünüz.

5134 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:40:26 

quote:

Orjinalden alıntı: SudaEriyenAspirin

+1905

en yaygın 2. dil ingilizcedır cınceden sonra.

ancak gecerlılık olarak sımdılık

1)ingilizce
2)ispanyolca dıye bılıyorum

316 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:41:46 

ispanyolca araştırın isterseniz

99 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:41:51 

bana sorarsanızda şuan İspanyolca ama yakın gelecekte Çince yada Rusça olacak gibime geliyo baksana adamlar durmadan gelişiyo mesela Çin bizim gibi devletler sayesinde köşeyi döndü dönüyorda bizden iyi ekonomileri var... neyse bu derin bi konu benim fikrim bu.

...Adı ister komünizm, ister kapitalizm, ister başka bişey olsun. Dünya üzerindeki bütün yönetim şekilleri barışın, insanların, birbiriyle savaşmasından sonra geleceği tezini savunur gözüküyorlar.. Sürekli silahlanıp, savaşla besleniyorlar... Herkesi tek düzeleştirmek nasıl bir amaçtır ki ? İnsanlar farklıdır.. İnsanlar farklı olmalıdır.. Farklı olmasalar zaten anlaşmazlıklar çıkmazdı.. Önemli olan onları farklarıyla kabul etmek değil midir? Önemli olan onları ortak bir noktada, ortak bir harekette buluşturmak değil midir ? Yani önemli olan insanların birbirini sadece insan oldukları için sevmesini beklemek değil midir? Bunun için Bob Marley'in yolu müzik, Mevlana'nın yolu tasavvuftu... Milletler, tarihleri boyunca dünyayı daha da kötüleştirmek için harcadıkları paranın, emeğin yüzde birini tersi için harcasalar, insanların biribirini sevmesini sağlayacak projelere yoğunlaşsalar, dünya şu an çok farklı bir yer olabilirdi..Şu an belki pek yok böyle şeyleri savunan insanlar ama yine de var... Ve bu da gelecek için bir umut vesilesi.. Nice Bob Marley'ler gelsin geçsin bu dünyadan...

697 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:43:39 

imkanım olsa çince öğrenirdim

Normal İmza

404 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:43:50 

Ben de araştırmıştım. Kesinlikle İspanyolca.

819 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:48:46 

araştırdım meraklıyım spanish learning cd lerim var

3948 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:52:07 

çince tabiiki bunun mu tartışması yapılıyor

850 Mesaj
31 Temmuz 2008; 21:52:43 

bence ikinci emoca örnek bu yazının tekrarı

bnc€ iknci 3m0a örnk bu yzınn tkrar

1667 Mesaj
31 Temmuz 2008; 22:32:52 

Tabiki ispanyolca.Sonrada fransizca.Ama yukaridaki verilen 10 ulke kesinlikle yanlis!!!
Rusya 125 milyondan fazladir.Butun eski dogu blokunun insanlari aralarinda rusça konusur.
Fransizca 75 milyon.Buda kesinlikle yanlis.Afrikanin yarisi fransizca konusuyor.
zaten konusulmaktan çok kullanilan dil onemli.Mesela seyahata gittigin zaman baska ulkelerdeki insanlarla ne konusacaksin?Herhalde mandarince degil
Boyle ele almak daha dogrudur.Boyle oluncada,dunyada en çok konusulacak dil siralamasi soyle olur.
1-ingilizce
2-ispanyolca
3-fransizca
4-rusça
5-arapça
6-turkçe
Iste dunyada en çok konusabilecegin diller.çinceyi,hinducayi,japonyayi katmiyorum zira bu diller yanliz kendi ulkelerinde konusuldugu için.Mesela afrikaya veya guney amerikaya gittin.ne japonca ise yarar nede çince!!!

modernlik yüksek bina dikmekle değil,herkesin ucuz ve hızlı bir internet bağlantısına sahip olması ile belli olur

3539 Mesaj
31 Temmuz 2008; 22:48:02 

1.si ispanyolca ve 2.si ingilizce doğru cevap

ana dili ispanyolca olan ülkeleri sayarsak : brezilya dışında bütün güney amerika + ispanya

dolayısıyla dünyadaki en fazla resmi dil ispanyolcadır

ingilizce ortak dil. en kolay olduğundan büyük ihtimal herkes ingilizce konusabiliyor

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
31 Temmuz 2008; 23:20:21 

En geçerli dil ingilizce değilki en geçerli dil çince.

1667 Mesaj
31 Temmuz 2008; 23:44:00 

quote:

Orjinalden alıntı: Börtü

En geçerli dil ingilizce değilki en geçerli dil çince.

Ulkenden bir disari çik.Komsularinla çince konus bakalim anlayan olacakmi?Avrupayada,amerikayada,afrikayada gidebilirsin.Bir ekmek su idte çince.Bakalim anlayan olacakmi?
Ama birde ingilizce sor bakalim.Kaç kisi anliyor!
En azindan ulkemizde kaç kisi ingilizce kaç kisi çince konusuyor?
Halada anlamiyorsan,senin için yapacak bir sey kalmamis

modernlik yüksek bina dikmekle değil,herkesin ucuz ve hızlı bir internet bağlantısına sahip olması ile belli olur

1486 Mesaj
31 Temmuz 2008; 23:47:45 

Sanayii bakımından çığır açmış ve dünyanın en büyük 2.ülkesi Almanya olduğundan İngilizceden sonra Almanca gelir.

Sanayii sektöründe çalışan herkes bilir ki Almanca olmadan çalışmak imkansızdır.

748 Mesaj
1 Ağustos 2008; 0:01:52 

5. sırada Türkçe var ama nedense çoğu programda ve internet sitesinde Avrupanın k.çı b.klu ülkelerinin hatta ülke olmayanların (katalanca) dil desteği varken Türkçe yok.
Bkz : facebook

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Knock Out -- 1 Ağustos 2008; 0:03:07 >

Moussa Sow #7

526 Mesaj
1 Ağustos 2008; 0:13:07 

Geçerli dil demek, çok kişinin konuştuğu dil yada çok ülkede konuşulan dil demek değildir!

Çin her alanda birinci olmayı kafasına koymuş bir kere...

Yakın gelecekte Çince'nin İngilizce'yi dahi geride bıraktığını görecek insanoğlu.

Bu kez ejder kolay kolay kendi kabuğuna çekileceğe benzemiyor

Uzaklaştırılmış
1 Ağustos 2008; 0:15:27 

quote:

Orjinalden alıntı: 2000watts

Ulkenden bir disari çik.Komsularinla çince konus bakalim anlayan olacakmi?Avrupayada,amerikayada,afrikayada gidebilirsin.Bir ekmek su idte çince.Bakalim anlayan olacakmi?
Ama birde ingilizce sor bakalim.Kaç kisi anliyor!
En azindan ulkemizde kaç kisi ingilizce kaç kisi çince konusuyor?
Halada anlamiyorsan,senin için yapacak bir sey kalmamis

Senin anlayışın biraz kıt açıklıyım çinde nerdeyse 2 milyar insan var çince konuşan asya ülkelerinide kat...... git asyadiki o insanlardan ingilizce su iste geberirsin açlıktan.

234 Mesaj
1 Ağustos 2008; 0:18:36 

+1 ayrıca Türkiyede yavaş yavaş dünyanın önemli ülkeleri arasına girmeye başladı ispatı ise bakınız bi kapatma davası oldu tüm dünya flash haber yaptı birinci sayfalara koydu gelecekte Türkiye ve Türki devletler önemli konumlarda olacaklar benim umudum var

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

1943 Mesaj
1 Ağustos 2008; 0:18:43 

quote:

Orjinalden alıntı: Börtü

Senin anlayışın biraz kıt açıklıyım çinde nerdeyse 2 milyar insan var çince konuşan asya ülkelerinide kat...... git asyadiki o insanlardan ingilizce su iste geberirsin açlıktan.

ööyle birşey olmaz. ingilizce her yerde bilinir. ama senin söyledigin gibi çince asya ülkelerinde:-)

5326 Mesaj

[28 Kasım 2014; tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

1 Ağustos 2008; 0:31:20 

Türkçenin olmadığı kesin.

İstiyorsanız çeşitli Web sitelerinde, programların kurulum aşamalarında dil menüsüne bakın. Dünyadan en tuhaf dilleri bile oradadır ama o kadar listenin içinde Türkçe yoktur.

Soruya gelince.

Çince veya İspanyolca diyorum.

O en geçerli dilin İngilizce olmadığını söyleyen arkadaşa da Gottingen'den selamlar gönderiyorum.

Almanca gibi abuk sabuk kurallarla donatılmış dilden de nefret ediyorum.

775 Mesaj
1 Ağustos 2008; 0:55:47 

2 || Vucut Dili

Erken Ekilen Darıdan, Kocasından Sonra Kalkan KARIdan, LACİVERTin Yanındaki SARIdan, HAYIR GELMEZ!..!
Seninle Uyanıp Erkenden Yola Çıkıp Gitmek Varya Bir Deplasmana Elimde Cigara Bir Yarım Bira Aşkının Tarifi Yok Bu Dünyada
Ormanı Seviyorsan Bir Ağaç Dik, Ülkeni Seviyorsan Bir pkk'lı s..
Evlenip Balayına Gideceğime Kombine Alır Kapalıya Giderim.
Erkek Adam Siyah Giyer Beyaz İçer
Kale Boş 2 Avans 3'te Biter

609 Mesaj
1 Ağustos 2008; 1:15:18 

şuan encok konusulan dil çince sonra ingilizce.

Eksik bir şey mi var?

8007 Mesaj
1 Ağustos 2008; 1:30:29 

quote:

Orjinalden alıntı: Yazat

Geçerli dil demek, çok kişinin konuştuğu dil yada çok ülkede konuşulan dil demek değildir!

Çin her alanda birinci olmayı kafasına koymuş bir kere...

Yakın gelecekte Çince'nin İngilizce'yi dahi geride bıraktığını görecek insanoğlu.

Bu kez ejder kolay kolay kendi kabuğuna çekileceğe benzemiyor

O ufacık adamlar ha...

2013 Citroen C4 E-Hdi Mcp 1.6 115 Hp Exclusive - SAM
2013 Toyota Corolla 1.4 D4D M/T 90 Hp Advance

Uzaklaştırılmış
1 Ağustos 2008; 1:32:01 

İsveççe

2176 Mesaj
1 Ağustos 2008; 1:51:17 

onu bunu bilmem ama bizim Türkçe'yi öğrenmeye heves eden birkaç ülkeden yabancı arkadaşım var!
bir bayan arlkadaşım beni çok sevdiği için Tükçe'yi tamamen öğrenmek istiyor ! hatta bir kısım öğrendi diyebiliriz kendisi Mısırlı bir şeyh kızıdır

diğer online ortamda takıldığım bir arkadaşım var kendisi hollandalı oda Türkçeyi çok seviyor ve kendisi her akşam benden ders alıyor

diğer arkadaşımda msn den kendisi Alman ve Türkçe'yi öğrenmek için kursa gidiyormuş

kendileri ana dillerini ve ingilizceyi süper konuşuyor ve şimdide Türkçe öğrenme yolundalar!

ama her defasındada kendileri bana bu der ve yakınırlar

sizin konuşma dilinizdeki kelimelerin telafuzları çok zor diyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkYNeT-06 -- 1 Ağustos 2008; 1:52:49 >

201 Mesaj
1 Ağustos 2008; 1:59:35 

FRANSIZCA

725 Mesaj
1 Ağustos 2008; 2:00:02 

kesinlikle rusça sonrada da ispanyolca en cok lzım olanı ing+ rusça en rahat iş imkanı boyle olur

INTEL i5-3570K 3.40GHz 6MB Ivy Bridge Gigabyte GA-Z77-DS3H DDR3 2400MHz CORSAIR CMZ8GX3M2A1600C9 Vengeance 8GB DDR3 1600Mhz CL9 XMP Dual Kit MSI GTX650 Ti OC 1GB GDDR5 128Bit SEAGATE ST500DM002 500GB 7200Rpm Cooler Master RC-K280-KKP500 Elite K280 500W Kingston SSD 120GB Sata3 Samsung S22B350H 21.5" 2ms Full HD Siyah Led Monitör

3740 Mesaj
1 Ağustos 2008; 2:09:06 

Genelde ingilizler falan almanca öğrenir öncelikle. çoğunlukla böyledir. ama artık asyanın çinle önem kazandığı şu sıralarda Çince de önemli bir yer edindi. Çince bilen bi eleman kesinlikle açıkta kalmaz artık.

Didier Yves Drogba Tébily

99 Mesaj
1 Ağustos 2008; 10:02:55 

quote:

Orjinalden alıntı: mskomek

+1 ayrıca Türkiyede yavaş yavaş dünyanın önemli ülkeleri arasına girmeye başladı ispatı ise bakınız bi kapatma davası oldu tüm dünya flash haber yaptı birinci sayfalara koydu gelecekte Türkiye ve Türki devletler önemli konumlarda olacaklar benim umudum var

Yanılıyorsun..
o haberleri neden ve niçin yapıyolar sence ?
çünkü biz başka ülkenin mallarını markalarını çok seviyoruz hatta bayılıyoruz hatta onlara özeniyoruz da.. kendi markalarımız kendi mallarımız dururken onlarınkini alıyoruz... doğal olarak bizi gelecek vaaadeden ülke sıfatına koyup pofpofluyolar ve yatırımları bize yapıyorlar.. bizden para koparıyorlar yani onların ekonomisine katkıda bulunuyoruz kendi ekonomimiz dururken zaten akp saolsun kendi şirketlerimizi markalarımızı sattık ne varsa başka ülkelere neyse gelelim asıl meseleye akp kapatılırsa dinci kesim ayağa kalkacak olaylar çıkacak sonra diğer görüştekilerde aynısını yapıcak sonra bu fırsattan yararlanıp bazı terör yandaşları ortaya çıkacak en sonunda Türkiye kaos ortamında bulucak kendini ekonomimiz iyice düşecek işte bu yüzden flash veriyorlar haberleri zaten abartılacak kadarda diiil kendilerini direk ilgilendirdikleri için haber yapıyorlar...

393 Mesaj
1 Ağustos 2008; 10:40:46 

çince olabilir çok fazla kişi konuşuyo çünkü

99 Mesaj
1 Ağustos 2008; 17:05:28 

yukarı.. oy vermeyen kalmasın.!

108 Mesaj
1 Ağustos 2008; 17:10:51 

Bence Ana Dilimiz Olan Türkçe En Saygın Dillerden biri

İçki Nedir Bilmezdim $imdi Bir Ayya$ oldum, Kederle Izdırapla ben Arkada$ Oldum

478 Mesaj
1 Ağustos 2008; 17:15:37 

LAZCA.

2430 Mesaj
1 Ağustos 2008; 17:17:29 

Beyler en çok çince konuşulur ama en geçerli dil ingilizce.Sonra almanca.Kaç kişinin konuşulduğuna bakılmıyor geçerlilikte.

5760 Mesaj
1 Ağustos 2008; 17:18:10 

en anlamlı dil bence türkçe...fakat sahip çıkmalıyız..

6 Mesaj
1 Ağustos 2008; 18:11:30 

ispanyolcadır tabiki.. yalnız ben franszcaya oy verdim .. ben konuşuyorum ya yetr die düşünerek

vivre ma vie come un gitan...

1320 Mesaj
1 Ağustos 2008; 18:17:19 

Bence 2. dil Çince olacak. Şuan bile heryerde Çince kursları var. Çince bilenin maaşı 5000 tlden başlıyor. Dünya ticaret merkezi Çindir. Çinle ticaret olayına girmeyen iflas edecek. Yeni süper güç Çin olacak.

Bboy Kenex

1226 Mesaj
1 Ağustos 2008; 18:18:34 

sömürgeyle ya da bol nüfüsla dil fazla bir yerlere gelemez bence. rusça diyorum

Keep Walking...

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Dünyada en geçerli 2. dil
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.484