Şimdi Ara

## Hindistan 10$'lık Dizüstü Bilgisayar Geliştiriyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
2.774
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Maliyet odaklı ultra-taşınabilir dizüstü bilgisayarların oldukça popüler olduğu şu günlerde dikkat çekici önemli bir haber de Hindistan'dan geldi. Yazılım dünyasının en önemli merkezlerinden biri olan hatta büyüme hızı ve sahip olduğu potansiyel ile gelecek yıllarda dünyaya yön vermesi beklenen birkaç ülkeden biri olacağı öngörülen ülkenin Bangalore bölgesindeki Hindistan Bilim Enstitüsü ve Chennai bölgesindeki Hindistan Teknoloji Enstitüsünün 10$'lık dizüstü bilgisayar üzerinde çalıştıkları belirtiliyor. Eğitim amaçlı kullanılması düşünülen yeni dizüstü bilgisayarın hangi özelliklere sahip olacağı yada 10$ hedefini aşıp aşmayacağı şu an için bilinmiyor fakat düşük maliyet hedefiyle yola çıkan pek çok projeninin hedefleri tutturma noktasında sıkıntı çektiği de biliniyor. Son olarak OLPC (One Laptop Per Child, Her Çocuğa Bir Dizüstü Bilgisayar) projesinde 100$ hedefiyle yola çıkılan dizüstü bilgisayarın maliyeti 180$'a ulaşmıştı. Bu arada Hindistan'da dikkat çekici bir gelişme daha yaşanıyor, ülke hükümeti duyurduğu yeni program ile eğitim amaçlı kullanılmak kaydıyla tüm vatandaşlarına ücretsiz bant genişliği sağlayamayı planladığını açıkladı. Hindistan'ın dikkat çekici bu iki projesi nasıl sonuçlanacak bekleyip göreceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 30 Temmuz 2008; 17:35:37 >

• Bunu rakibi bir firmada reklam şöyledir heralde ''Dünyanın en ucuz laptopu alana 10$ da biz veriyoruz ''
    Bu arada helal olsun kendilerini tebrik ediyorum
  • Küçükken Oynadığımız Gameboy olmasın o laptop
  • bu haberde ilgimi çeken tüm kullanıcılarına bedava bant genişliği sunmaları oldu.10 dolara yapsalarda bizim kullanımımıza yönelik olucagını sanmıyorum.
  • Hindistan gelismenin ve zenginlesmenin egitimden gectigini anlamis takdir etmek lazim. bizim hukemet interneti gelir kapisi olarak gormeye devam ededursun. yarin obur gun japonya gibi bir yere gelirler bizde burdan sadece seyrederiz sonra donup birbirimizde cekismeye devam ederiz. japoya bugun japonyaysa okur yazarlik orani 1800lerin sonralarinda yuzde 90lara dayandigi icindir. acaba o devirde bizde bu oran kacti?
  • maşaallah böyle yoksul ülkelerin kalkınması beni çok mutlu ediyor
  • 10 usd maliyet nasıl olacak bence saçma haber için teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: realcem

Bunu rakibi bir firmada reklam şöyledir heralde ''Dünyanın en ucuz laptopu alana 10$ da biz veriyoruz ''
    Bu arada helal olsun kendilerini tebrik ediyorum

bizimkiler üste para versende almazlar o laptopu
  • 10 dolara anakartının çipini bile alamazsın
  • quote:

Orjinalden alıntı: IhtiyarDelikanli

Küçükken Oynadığımız Gameboy olmasın o laptop

• hesap makinası tarzı bsydır kesınlıkle olmaz demeyın arkadaslar.renklı ekran kesınlıkle deıldır zatende.10 dolara dizustu dıe yazılan baslık ınsanları yanlıs anlmasına neden olmusdur brz gelısmıs hesap makınazı mesela yazı yazılabılıyodur.olpc ıle uzakdan yakından alakası yokdur hele bzm alısdıgımız pclerle kesınlıkle alakası yokdur dıe dusunuyorum
  • bi ara hatırlıyorum renaultta da klima 1 ytl miydi öyle bir reklam vardı...
    buda ona benzemiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kartalaraz -- 30 Temmuz 2008; 20:29:24 >
  • bizim bir arkadaş hanımına şaka yapmış geçenlerde laptop aldım diye... nasıl mı :

gitmiş plastik bir top almış üstünede lap yazmış ... işte sana lap top

bu o lap top olmasın 10 $ a başka ihtimal bulamadım
  • bence yine yeterli olur 10 dolara fakültede kullandıgımız hesap makinaları dahi birçok işi beceriyor.
  • ekranı 5*20 karakterlik falan bişey olur tahminim gelişmiş bir hesap makinesi olacaktır haberin kaynağını verirsen inceleme şansımız olur
  • neden olmasınki p2-mmx işlemcili laptoplar olabilir kendisi yazılım ulkesi zaten bide işletim sistemi yapar düşük seviyeli
    satar bal gibide satar
  • 10 dolara Dizüstü hayalden yada projeden öteye gitmez
  • 10 usd ye klavye+mause bile alınmıyo kalkıp dizüstümü yapıcaklar arkadaşların dediği gibi gameboy gibi bişi olur heralde
  • 10 dolar gerçekten çok çok düşük yani o fiyata bataryası bile zor gibi duruyor ama iş gücü yüksek bir ülke bakalım ne olucak tabi beecrirlerse amd intel microsoft gibi firmalara acayip kapak olur.
  • vay be bakalım ne cıkacak ortaya
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.