Yol bilgisayarları neden Türkçe değil ?
59 Cevap4668 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

149 Mesaj
30 Temmuz 2008; 16:43:09 

Türkiye'ye ye ithal edilen yabancı araçların (Audi , BMW) yol bilgisayarlarına neden Türkçe program yüklenmiyor ?
Özellikle Audi de bırakın Türkçe yi İngilizce bile değil, herkes Almanca bilmek zorundamı, araç fren arızası uyarısı veriyor ama Almanca uyarıyor, servise gösterene kadar arabayı 3 gün arızalı kullanmak zorunda kaldım bilmeden.
El kadar cep telefonlarında bile 20 tane dil seçeneği konuluyor, 100 milyar para verilerek alınan arabaları neden anlamadan kullanmak zorunda kalıyoruz.

Ayrıca bu araçları İngiltere ye satarken de Almanca olarak satabiliyorlarmı merak ediyorum.

Bu konuda Volvo'yu tebrik ediyorum herşeyi tamamen Türkçe ve geçen sene araba alırken Volvo'yu tercih etme nedenlerimin başında geliyor bu özellik.

XE-2 + 35 mm

3952 Mesaj
30 Temmuz 2008; 16:57:00 

benimki de türkçe hemde 3 te 1 fiyatına

kesinlikle haklısın acaba başka ülkelerdede almanca mı olarak satıyorlar kaldı ki türkçeleştirmek çok mu zor o kadar çok satılan ve milyarlarca para verilen arabaların yol bilgisayarları ingilizce yada almanca

149 Mesaj
30 Temmuz 2008; 17:13:19 

Arkadaşlar arabalarınızın markasını ve hangi dili kullandığını burada paylaşabilirmisiniz ?

XE-2 + 35 mm

119 Mesaj
30 Temmuz 2008; 17:15:15 

hop orda durun cörmın enciniringelaf yok..

doğuş oto nun basiretsizliğidir dahada bişey değil. düzeltmekte çok kolay olduğunu düşünüyorum alt tarafı bi program yüklicekler. satmadan önce serviste kaç dakka alırki müşteriyi keriz yerine koyuyolar resmen..

ford focus kullanıyorum YB Türkçe. fiatlardada öyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kvas -- 30 Temmuz 2008; 17:15:01 >

149 Mesaj
30 Temmuz 2008; 17:19:59 

Valla ben Audi servise sordum özellikle yüklemek için öyle bir program daha yok dediler. Yani hazırda bile yok böyle birşeyleri sonradan bile yüklenemiyor.

XE-2 + 35 mm

1548 Mesaj
30 Temmuz 2008; 17:33:14 

bu konu bence de önemli.türkiye yasalarına göre üzerinde türkçe açıklaması olmayan ürünler satılamaz.yol bilgisayarı bu yasaya dahil oluyormu bilmiyorum ama dahil olsa çok iyi olur.

ayrıca benim audi min yol bilgisayarı ingilizce.

Beşiktaş JK1903

Audi A5 Coupe 3.0 TDI S Line 7 Speed
B7 Audi A4 3.0 TDI Quattro Tiptronic 6 Speed

1984 Mesaj
30 Temmuz 2008; 17:44:55 

quote:

Orjinalden alıntı: emre 77

Türkiye'ye ye ithal edilen yabancı araçların (Audi , BMW) yol bilgisayarlarına neden Türkçe program yüklenmiyor ?
Özellikle Audi de bırakın Türkçe yi İngilizce bile değil, herkes Almanca bilmek zorundamı, araç fren arızası uyarısı veriyor ama Almanca uyarıyor, servise gösterene kadar arabayı 3 gün arızalı kullanmak zorunda kaldım bilmeden.
El kadar cep telefonlarında bile 20 tane dil seçeneği konuluyor, 100 milyar para verilerek alınan arabaları neden anlamadan kullanmak zorunda kalıyoruz.

Ayrıca bu araçları İngiltere ye satarken de Almanca olarak satabiliyorlarmı merak ediyorum.

Bu konuda Volvo'yu tebrik ediyorum herşeyi tamamen Türkçe ve geçen sene araba alırken Volvo'yu tercih etme nedenlerimin başında geliyor bu özellik.

arkadaşım tebrik ederim güzel bir tespit bu bizim yetkililerin pasifligi tr ye giren araçlara mecburiyet getirsinler bak bakalım oluyormu olmuyormu dilimize sahip çıkmazsak başımızdakiler bizide satar dilimizide

• 2011 Peugeot 3008 Allure 1.6 HDI 6AutoR
• ACER AS6930G P7350 4GB DDR2 nVIDIA 9600M GT 512MB GDDR3
• Galaxy Nexus + LG Optimus Black P970
• Samsung 40B650 + Samsung HT-TZ325

621 Mesaj
30 Temmuz 2008; 17:57:01 

arkadaşlar bende bir vw kulllanıcısıyım,
aracımı aldığımda yol bilgisayarı Almancaydı, bu durum çok sinir bozucuydu,
çünkü o yol bilgisayarında ne yazdığı konusunda hiçbir fikrim yoktu
böyle saçma birşey olamaz hadi diyelim Türkçesini yapmadın koymadın ama en azından ingilizce olarak getir bari arabalarını
bende servise gittim yol bilgisayarını İngilizceye çevirttim.

9094 Mesaj
30 Temmuz 2008; 18:16:31 

bencede bu markanın hatası değil
o markayı bu şekilde getirtenin hatası

madem Türkiyede satılacak o zaman Türkçe yol bilgisayarı da koyacaksın.
mesela renault laguna II nin amortisörleri tamamen Türkiye koşullarına göre yeniden revize edilerek satıldı.
ayrıca yerden 2 CM yüksekti diğer fransız kardeşlerine göre.

aynı şekilde tüm renaultların yol bilgisayarı Türkçe olması lazım.

bu tarz revizeleri diğer markalar da kolaylıkla yapabilir.

ama burada tuhaf olan şey renault a kim söylediği
yani madem söyleyen yok.kural yok.
renault neden yapsın böyle birşey?

not:
aracım renault değil

7954 Mesaj
30 Temmuz 2008; 18:36:01 

Fordların türkçe

Badass Nova

14040 Mesaj
30 Temmuz 2008; 19:25:46 

das doğuş oto
burda markanın pek suçu yoktur.....

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

5811 Mesaj
30 Temmuz 2008; 20:01:39 

quote:

Orjinalden alıntı: emre 77

bu tamamen sanayi bakanlığının hatası.

yol bilgisayarına gelinceye dek göstergeler- airbag uyarı yazıları- motor bölümündeki uyarı etiketleri hep yabancı dilde.

ben neden sürat göstergemde km\h görmek zorundayım km\s yazsın.

devir saatimde 1000*rpm yazacağına 1000*ddh ( dakikadaki devir hızı)

ben sanayi bakanlığı olsam tek bir kanun maddesi çıkarırım hemen göreve gelir gelmez.

"Türkiye ye ithal edilecek tüm sanayi ürünlerinin, dışında,içinde, ambalajında mevcut ise elektronik sistem ekranlarında bulunan her tür yazı işaret ve ibarenin Türkçe olması zorunludur. aksi durumda türkiye de satış ruhsatı verilmeyecektir."

BAK BAKALIM O ZAMAN BÜTÜN MARKALAR ŞAKIR ŞAKIR TÜRKÇELEŞMİYORMU.

hayırlı günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasshelhoff -- 30 Temmuz 2008; 20:00:28 >

:::::DH MITSUBISHI TAKIMI:::::
2006 MİTSUBİSHİ COLT 1.3 İNVİTE 6 İLERİ AMT 95 HP

1882 Mesaj
30 Temmuz 2008; 20:02:09 

quote:

Orjinalden alıntı: Whisper911

das doğuş oto

megane II sedan baştan aşağı türkiede birleştirildi ve yol bilgisayarı dahil herşey türkçe aracımla gurur duyuorum

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

14040 Mesaj
30 Temmuz 2008; 20:12:09 

quote:

Orjinalden alıntı: |_-0zZie-_|

quote:

das doğuş oto

megane II sedan baştan aşağı türkiede birleştirildi ve yol bilgisayarı dahil herşey türkçe aracımla gurur duyuorum

reno türkiyenin türkçe koyması çok güzel....

ancak senelerce esp yi opsiyon bile koymadılar....
fabrikadan yan yana çıkan araçlar biri gemiye yükleniyor esp var yurtdışına gidicek
biri tırlara yükleniyor bizlere satılıcak esp hakgetire

bu nedenden dolayı reno türkiye yi asla affetmicem 5 para etmezler benim gözümde......
(çok acemice şeyler yapılorlar akıl alır gibi değil kataloglarda falan)

4643 Mesaj
30 Temmuz 2008; 20:15:11 

Opel - İngilizce yol bilgisayarı.
Dil bilmeyen için sorun, doğru.

1882 Mesaj
30 Temmuz 2008; 20:37:12 

o maisin allah cezasını versin
quote:

quote:

quote:

das doğuş oto

fabrikadan yan yana çıkan araçlar biri gemiye yükleniyor esp var yurtdışına gidicek

bu nedenden dolayı reno türkiye yi asla affetmicem 5 para etmezler benim gözümde......

2814 Mesaj
30 Temmuz 2008; 20:39:15 

Opel
Türkçe yol bilgisayarı....

Birisi bana 'Napıyorsun' diyince, kısık bir sesle 'Hiç' diyorum.
Kimse anlamıyor;
H'ayatın İ'çinden Ç'ıkamıyorum.

"Yüreğin, kadını erkeği yoktur. Bi mert olanı vardır, bir de namert olanı"...

182 Mesaj
31 Temmuz 2008; 0:09:04 

Lüks segment aabaların Türkiye pazar hedeferi yok, yalnızcaarz talep meselesi, Yıllık satışları aylara göre homojen değildir, Bugün Audi'nin kesinlikle Türkiye'de bu ay 3000 araç satacak diye bir hedefi yok, Peki diyelim ki doğuş getirdi satamadı bu Audi'leri bu araçları ellinde mi patlacak mecburen diğer ülkelere sevk edilecek ve her defasında bu arablar PDI'lara sek edilip cip değişimine kalmak zorundadır sonra kim alır 100'lerce kişinin el değimiş 0km araçları. Ayrıca ülkemizd bu araçların satışı için teşvik veriyormu? Basic bmw, audi veya mercedeslere 40Bin€'lar ödeniyor halbukki avrupda yarı fiyatına?! ... Dolayısıya Tr pazarına gelen araçlar ister BMW ister Mercedes isterse Audi olsun Almanca, Frnasızca ve İngilizce gelmektedir. Yukarıda Renault örneklerini okuyorum merak ettiniz mi Velsatis'in menüsü Türkçe mi?... . Sonuç olarak hepimiz iyi biliyoruz ki ülkemizde otomobil satışları yıllık olarak çk düşüktür veyalnızca sınırlı modellere ithalat teşviki veriliyor ve bu araçların mönüsü türkçe dir yerl, üretimler zaten türkçe'dir.

924 Mesaj
31 Temmuz 2008; 1:30:55 

quote:

Orjinalden alıntı: lsblack

Lüks segment aabaların Türkiye pazar hedeferi yok, yalnızcaarz talep meselesi, Yıllık satışları aylara göre homojen değildir, Bugün Audi'nin kesinlikle Türkiye'de bu ay 3000 araç satacak diye bir hedefi yok, Peki diyelim ki doğuş getirdi satamadı bu Audi'leri bu araçları ellinde mi patlacak mecburen diğer ülkelere sevk edilecek ve her defasında bu arablar PDI'lara sek edilip cip değişimine kalmak zorundadır sonra kim alır 100'lerce kişinin el değimiş 0km araçları. Ayrıca ülkemizd bu araçların satışı için teşvik veriyormu? Basic bmw, audi veya mercedeslere 40Bin€'lar ödeniyor halbukki avrupda yarı fiyatına?! ... Dolayısıya Tr pazarına gelen araçlar ister BMW ister Mercedes isterse Audi olsun Almanca, Frnasızca ve İngilizce gelmektedir. Yukarıda Renault örneklerini okuyorum merak ettiniz mi Velsatis'in menüsü Türkçe mi?... . Sonuç olarak hepimiz iyi biliyoruz ki ülkemizde otomobil satışları yıllık olarak çk düşüktür veyalnızca sınırlı modellere ithalat teşviki veriliyor ve bu araçların mönüsü türkçe dir yerl, üretimler zaten türkçe'dir.

Bir yanlislik var galiba Siz Tr ye gelip satilmayan araclarin baska ülkeleremi gittigini iddia ediyorsunuz yani..

6357 Mesaj
31 Temmuz 2008; 3:12:10 

quote:

Orjinalden alıntı: marcopolo

quote:

XXX

Bir yanlislik var galiba Siz Tr ye gelip satilmayan araclarin baska ülkeleremi gittigini iddia ediyorsunuz yani..

Dediği dogru ama bu bir Q7 için hayatta yapılmaz RR gelmişti geri gitti mesala

Keza arabaların nakliyeleri oyle ucuz değil yani ABD ye 2.000 dolara gidiyor ama paperwork ugrasması fln sigortası

Fiyat yukseliyor bu nedenlede cok cok buyuk bir kriz olup millet ekmege muhtac olmadıkca kotasını dolduramayan luks araba firması nerdeyse yoktur tr de

Ha araba serbest bolgeden gectikten sonra olayı bitti zaten ama arada fuarlar yada bu sekilde ozel sergiler için arabalara 30-60 gunluk izinler weriyorlar

Yani wergisini odemeden ulkeye sokup sergiliyebiliyorsun mesala yatlarıda yapabiliyorsun bole bu araçlar birde gumrukten girmemiş aracların donme imkanı war

En kotu olu fiyattan weriyorlar arabayı kar marjını dusurup nakletmek yerine mesala Borusanın 80K euroya sattıgı Z4 M coupe wede Roadsterlar

RMP - DDK yada km/h - km/s hususunda tek kelime ile sacmalıyorsunuz bunlar "metrik" olcu birimleridir alaskadada bu formatta türkiyedede

Bunlar değişmez değiştirilemez nasıl trafik tabelaları fix bunlarda bu şekilde fixtir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drahte 1905 -- 31 Temmuz 2008; 3:12:41 >

[drahte1905 | Cennetlik Zebani] love me or hate me, i promise it won't make me or break me.[/right]

2155 Mesaj
31 Temmuz 2008; 9:12:46 

Albea doblo...vb. yol bilgisayarı türkçe.Ama active modellerde ingilizce dynamiclerde türkçe .niye böyle yapmışlar anlamak güç

375 Mesaj
31 Temmuz 2008; 10:02:05 

Valla benim Opel'in Türkçe seçeneği var ama o kadar kötü ve komik çevirmişler ki ben ingilizce kullanıyorum.

149 Mesaj
31 Temmuz 2008; 18:36:45 

Türkiye de satılmayıp başka ülkelere gönderilecek bile olsa , bilgisyara bağlanıp basit bir Türkçe program yüklemesi yapılabilir, bu ne kadar zor olabilir ki.

XE-2 + 35 mm

799 Mesaj
31 Temmuz 2008; 18:49:11 

opel vectra
Türkçe

2324 Mesaj
31 Temmuz 2008; 19:09:21 

Rusyada Audi mercedes BMW ve bayisi olan tüm araçlar rusca,demekki dil yükleme seçeneği var.

182 Mesaj
31 Temmuz 2008; 23:42:09 

Çin de Audi üretiliyor dolayısıyla çince menü var ve bu arabalar rus pazarına gönderiliyor... Dediğim hedef pazarlarda dil var! Ama bir daha söylüyorum Audinin Mercedes ve BMW satışları yıla endekslediğinizden HOMOJEN değildir. Dolayısyla Türkiye pazarına gelen araçlar PDİ PARKLARINDA siparişlere göre ve distribitör bayinin tecihine göre ithalatyapılmaktadır. atıyorum 10 nolu Almanaya park alanındaki audi veya mercedes Türkiye pazarına yönelik olacağı gibi Yunan pazarına veya iran pazarına yönelik olabilir. Umarım net bir şekilde anlatmışımdır. Hala Doblo'nun mönüsü Türkçe olduğunu anlatmayın. Türkiye pazarına yönelik arabalar:
- Tüm yerli üretimler,
- ith lar: ford focus, opel astra, kango, doblo, gibi etrafımızda sık göreülen ve anadolununher yerinde gördüğümüz arablardır. Bir Bentley'in mönüsü Türkçe olarak beklemeyin....

182 Mesaj
1 Ağustos 2008; 7:59:22 

--------------------------------------------------------------------------------

Türkiye de satılmayıp başka ülkelere gönderilecek bile olsa , bilgisyara bağlanıp basit bir Türkçe program yüklemesi yapılabilir, bu ne kadar zor olabilir ki.

Cevap: Zordur: Aracı 2 noktada bilgisayara bağlarsın;
1 PDI alanlarında: Türkiyede lüks segmentlerin alnları 100% dolu değildir burada yapılan işlemler yıkama, yağlama, plastik jant kağ takma, koruma şeritlerini çıkarma, ve çizik var ise pasta cila. ile sınırlıdır. Ayrıca araçların bayiye telim edilene kadar kapıların açılmasının bir limiti var bir ön kaputu 3 defa açamazsınız gibi...
2. si ise servis alanlarında bu da işçilik + kdv dir,

Otomobil satıcıların karları bildiğiniz gibi yedek parça + servistir otomobilde düşük oranda kar yapmaktadır.
Örnek diyelim ki türkçe cip değişiminde 1 mühendis bir ayda farazi rakam söylüyorum 1000 arabanın mönüsünü değiştirebiliryorsa, lüks segmente gelen araçları sayısı pareto üsülü düşünürsek yaklaşık 200'dür. Bölün bu rakam adam saat maliytine lüks segmentin pdi maliyeti neredeyse 5 katına çıkacak bu da toplamda ithalatçıyı zorlar veya maliyetini arabaya yansıtır. zaten bir audiyin a3 için konuşuyorum 25k€ dan başlayan fiyat olacak 26k€... Şunu da demeyein bu parayı veren buna katlanır ama ülkeye zarar sira senin türkiyedeki pdi alanların kar etmiyor başka ülkelerin lojistik firmlrı kar edecek...
net midir?

2394 Mesaj
1 Ağustos 2008; 10:27:17 

yani ingilizce olsa anlarsın
bizimkiler almanca

en uyuz olduğumda

BITTEN TANKEN

6357 Mesaj
1 Ağustos 2008; 22:43:40 

quote:

Orjinalden alıntı: giza

BITTEN TANKEN

Bak almanca dersi weriyorum,

İki cumleyi değiştir, TANKEN BİTTEN sonra N E leri i gibi okucan yani TANKİN BİTTİN bu kadar basit aslında

[drahte1905 | Cennetlik Zebani] love me or hate me, i promise it won't make me or break me.[/right]

404 Mesaj
1 Ağustos 2008; 22:59:07 

Bence kesinlikle bu konuda bi kanun değişikliği gerekiyor. Tüketici yasasındaki kullanım kılavuzu Türkçe olmalıdır ibaresi yol bilgisayarı konusuna genişletilmelidir.
Ama hala Türkçe kullanım kılavuzu olmayan ürünler var.
Dil bilmekle ilgili bi durumda değil biraz Bakanlığın ilgili olması lazım.

1874 Mesaj
2 Ağustos 2008; 2:35:42 

quote:

Orjinalden alıntı: drahte 1905

quote:

Orjinalden alıntı: giza

BITTEN TANKEN

Bak almanca dersi weriyorum,

İki cumleyi değiştir, TANKEN BİTTEN sonra N E leri i gibi okucan yani TANKİN BİTTİN bu kadar basit aslında

Gecenin bir yarısında çok güldüm.
Allah sizi de güldürsün...

DH 2005 Üyesi

1874 Mesaj
2 Ağustos 2008; 2:47:12 

ben yurtdışından gelen bilgisayara hala daha format atmadım.
bahaneyle canavar gibi compüter ingilişcem oldu.
türkçe xp yi düzgün kullanamıyorum bile..

aracımda yol compüteri yok.
olsaydı da çince olsaydı.
onu bile çözerdik alimallah..

distribütör sorunu tamamen.
vw fransa'ya yollladığı arabaların yol bilgisayarlarına kesinlikle fransızca yüklemiştir.
amerikaya gidenlere ingilizce, çine gidene çince.
bizim ülkemize fransadan daha mı az satıyor sanki arabayı..
veyahut italyadan...
zannetmiyorum. bizim ülkemizde daha çok satıyordur.
çünkü KENDİ ARABAMIZ YOK...

DH 2005 Üyesi

2682 Mesaj
2 Ağustos 2008; 14:37:47 

quote:

Orjinalden alıntı: kedhy

Opel
Türkçe yol bilgisayarı....

+1

2042 Mesaj
2 Ağustos 2008; 22:05:18 

quote:

quote:

quote:

das doğuş oto

3091 Mesaj
2 Ağustos 2008; 22:31:32 

ÇÜNKÜ BİZ AB ÜYESİ DEĞİLİZZZZZZZZZZZZZ.

Tanrı, Amerika'ya kaçan hocamızı korusun...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Ağustos 2008; 23:18:28 

Mercedeslerin makyajli E serisinde ve 2007 den sonra uretilen CLS class ta turkce menu var.

5301 Mesaj
2 Ağustos 2008; 23:27:44 

quote:

Orjinalden alıntı: ATTRACTION

Mercedeslerin makyajli E serisinde ve 2007 den sonra uretilen CLS class ta turkce menu var.

Evet E-Class'ta yol bilgisayarı Türkçe ve gayet te detaylı.

149 Mesaj
4 Ağustos 2008; 10:05:25 

Volvo kaç tane araba satıyor ki Türkiye 'ye, Volvo bile TÜrkçe menü kullanabiliyorsa WV grubu da yapabilir.

XE-2 + 35 mm

48 Mesaj
4 Ağustos 2008; 16:31:19 

quote:

--------------------------------------------------------------------------------

Cevap: Zordur: Aracı 2 noktada bilgisayara bağlarsın;
1 PDI alanlarında: Türkiyede lüks segmentlerin alnları 100% dolu değildir burada yapılan işlemler yıkama, yağlama, plastik jant kağ takma, koruma şeritlerini çıkarma, ve çizik var ise pasta cila. ile sınırlıdır. Ayrıca araçların bayiye telim edilene kadar kapıların açılmasının bir limiti var bir ön kaputu 3 defa açamazsınız gibi...
2. si ise servis alanlarında bu da işçilik + kdv dir,

Otomobil satıcıların karları bildiğiniz gibi yedek parça + servistir otomobilde düşük oranda kar yapmaktadır.
Örnek diyelim ki türkçe cip değişiminde 1 mühendis bir ayda farazi rakam söylüyorum 1000 arabanın mönüsünü değiştirebiliryorsa, lüks segmente gelen araçları sayısı pareto üsülü düşünürsek yaklaşık 200'dür. Bölün bu rakam adam saat maliytine lüks segmentin pdi maliyeti neredeyse 5 katına çıkacak bu da toplamda ithalatçıyı zorlar veya maliyetini arabaya yansıtır. zaten bir audiyin a3 için konuşuyorum 25k€ dan başlayan fiyat olacak 26k€... Şunu da demeyein bu parayı veren buna katlanır ama ülkeye zarar sira senin türkiyedeki pdi alanların kar etmiyor başka ülkelerin lojistik firmlrı kar edecek...
net midir?

siz PDI da mı çalışıyordunuz?

182 Mesaj
16 Ağustos 2008; 19:49:42 

Yaklaşık olarak 12 yıldır otomotiv endüstrsinde çalışıyorum. Avrupanın büyük pdi alanları veya stok alanlarda bulundum ve çeşitli projelerde çalıştım.

3599 Mesaj
16 Ağustos 2008; 20:01:18 

astrayı güncelleyip türkçe yapın dedim uymuyor dediler

5409 Mesaj
16 Ağustos 2008; 20:36:26 

Benim aracın da Türkçe

Nikon D5100 18-55mm VR Kit , 50mm F1.8G , 55-300mm VR // iPhone 5 16GB // Sennheiser CX-300-II

Kendi yıldızını takip et.

12087 Mesaj
16 Ağustos 2008; 22:32:36 

Opel Astra Türkçeee

.:: İzmir Ekonomi Üniversitesi ~ Logistics Management ::.

.:: 2012 Opel Astra J 1.3 95 hp & Olimpik Beyaz & Navi 600 & Cosmo ::.

14817 Mesaj
17 Ağustos 2008; 3:04:41 

Benimki de bitte tanken

Renault almak isteyen benden fiyat alsın

2061 Mesaj
17 Ağustos 2008; 3:53:17 

firmaların işi

3276 Mesaj
17 Ağustos 2008; 10:27:19 

ya eskiden yol bilgisayarımı varmış

1838 Mesaj
17 Ağustos 2008; 12:51:39 

@lsblack:

ben pdi falan anlamam ama dil değiştirmek sandığın kadar zor değil.

ben bilgisayar programcısıyım. en nihayetinde o yol bilgisayarlarının içindede bişeyler yüklü. ve dil değiştirmek 1 dosyaya bakar. xml dosyası gibi.

hatta tüm dillerin dosyalarını hafızasına atarsınız adam istediğini seçer. bir yol bilgisayarında nekadar metin olabilirki ? 100 cümle ? 200 cümle ? bırak onları 1000 olsun hadi.

eğer dillerin şablon şeklinde değilde direk programın içine yani hardcoded dediğimiz olay ile yerleştirilmişse programın yeniden derlenmesi gerekir. e bi zahmet onuda yapsınlar gönderirken, çokmu zor.

1675 Mesaj
17 Ağustos 2008; 15:00:48 

opel astra n koy 2004 modelde yol bilgisayarı türkçe.

2005'ten beri burada !

1570 Mesaj
4 Eylül 2008; 0:31:42 

25 bin euro olan A3'ün fiyatı 26 bin euroya cıkar demişsin.Araca bir laptopla bağlanıp, önceden hazırlanmış bir dil paketini araca yüklemek 1000 euro ise hiçbişey söylemiyorum.

1151 Mesaj
4 Eylül 2008; 2:02:22 

quote:

Orjinalden alıntı: individual

bencede bu markanın hatası değil
o markayı bu şekilde getirtenin hatası

madem Türkiyede satılacak o zaman Türkçe yol bilgisayarı da koyacaksın.
mesela renault laguna II nin amortisörleri tamamen Türkiye koşullarına göre yeniden revize edilerek satıldı.
ayrıca yerden 2 CM yüksekti diğer fransız kardeşlerine göre.

aynı şekilde tüm renaultların yol bilgisayarı Türkçe olması lazım.

bu tarz revizeleri diğer markalar da kolaylıkla yapabilir.

ama burada tuhaf olan şey renault a kim söylediği
yani madem söyleyen yok.kural yok.
renault neden yapsın böyle birşey?

not:
aracım renault değil

o zaten hemen hemen bütün araçlarda yapılıyor her ülkeye göre ayrı düzenlemeler yapılır süspansiyonda klimalarda falan.

bu iş tamamen araçları getirten firmaların ayıbı, kompleksi, aşağılığıdır. kendi dillerinden utanmasıdır. "bak ben taa alamanyadan getirtiyorum adamlar yapmış yav arabayı. onlar bizden kat kat üstün insanlar, daha zeki insanlardır. bizler de onların dillerine saygı gösterip öğrenmeliyiz mutlaka" demektir bana göre. bu tam bir kopleksli insan davranışıdır. kendinden utanan insan davranışı.

kendi dilini korumayacaksan sen istersen dünyanın en büyük şirketi ol terbiyesiz. kendi aramızda konuşurken, msn'de konuşurken, forumda yazışırken dilimiz bozuk olabilir belki; ancak bu tip dış konularda dilimize sahip çıkmalıyız.

dilimizi kaybedersek veya diğer ülkelerin karşısında savunamazsak, kendimizi ve kültürümüzü de savunamayız, saygı göremeyiz.

akşam akşam insanın canını sıkıyorlar...

The Power of Dreams Honda

Civic Premium 2007 lacivert

6722 Mesaj
4 Eylül 2008; 2:10:52 

Clio III de Türkçe

Laguna III de çoklu dil desteği var ayarlar menüsüne girip Türkçe de dahil olmak üzere bir çok dili seçmeniz mümkün

1778 Mesaj
4 Eylül 2008; 2:20:32 

Sayın arkadaşlar,

Çok önemli bir konuya değinmişsiniz,eğer bu şikayetinizin düzeltilmesini istiyorsanız. Sanayi Bakanlığının şu linkinde bulunan formu doldurup gönderiniz.
Bakın nasıl sonuç alıcaz.

http://www.sanayi.gov.t...Tur=Ayipli&SektorKey=23

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

182 Mesaj
8 Eylül 2008; 21:40:34 

İstediğiniz yere şikayetleriniz yazabilrisiniz. Türkiye Otomobil sektöründe ödenen ÖTV'nin haddi hesabı yok önce dili şikayet edeceğimize şu ÖTV ve Alınan vergiler vs düzeltilsin. Bence her Tük insanın hakkıdır mercedes, bmw veya audi'ye binmesi dil bence minör denizde kum tanesi sorunudur. Keşke ötv'ler avrupa normalerinde olsa da TÜRKİYE'ye dedike veya pazarına yönelik araçlar gelsin böylece mönüler türkçe de olur.
VE son olarak Audiye 30Bin€'dan (Avrupada 15bin€) 200Bin€'lara (avrupada 120Bin€) kadar para verenler yani avrupada alacağınız arabaya neredeyse 2 kat para ödeyenler; de hem parasını ödeyecek hemde şikayet edecekler neden alırken Doğuş otoya şikayet etmiyorlar,..., bence markayı protesto edip almasınlar... Sistemin mantığını bildiğim için ben şahsen etmedim. Neden 40Bin€'luk araca yaklaşık 17Bn€ ötv ödeniyor, Senden kat kat fazla kazana avrupalı da daha mı zenginsin? Asıl bu konuyu tartışalım.
Türkiyede 52Bin€'ya aldığım 2,0Tdi Ambition a4'ü Fransadaki kuzenin 41Bin€'ya 3,0Tdi ambition lux'ünü aldı. nerede adalet nereye şikayet edelim beyler...

5655 Mesaj
8 Eylül 2008; 23:56:19 

renaultun yol bilgisayarıda Türkçe

2607 Mesaj
9 Eylül 2008; 1:00:51 

bitek bıtte tankeni anlıyoruz zaten,geri kalan herşey için servis

BMW M POWER TEAM
strobist = SmT #

3676 Mesaj
9 Eylül 2008; 3:12:37 

geçen sene milleti az kandırmamıştım. hiç yiyeceklerini düşünmedim, geyik olsun diye söyledim, "passatlarda balata azalınca ışık yerine Bitte Balata! diyo lan diye" orda unuttum olayı. 1.5 ay sonra dediğim adamla bağlantısı olan bi kaç kişi geldi "sen biliyo musun passatlarda bitte balata diyomuş yav" diye

Mobil imza versek?

5655 Mesaj
9 Eylül 2008; 22:46:43 

quote:

Orjinalden alıntı: ccaparli

geçen sene milleti az kandırmamıştım. hiç yiyeceklerini düşünmedim, geyik olsun diye söyledim, "passatlarda balata azalınca ışık yerine Bitte Balata! diyo lan diye" orda unuttum olayı. 1.5 ay sonra dediğim adamla bağlantısı olan bi kaç kişi geldi "sen biliyo musun passatlarda bitte balata diyomuş yav" diye

hadi canım deseydin

1689 Mesaj
9 Eylül 2008; 23:59:08 

2005 model vectranın türkçe

Opel Corsa 1.2 Enjoy spor paket

1817 Mesaj
10 Eylül 2008; 8:42:37