Şimdi Ara

## ATi 40nm Üretim Teknolojisine Sahip GPU'lar Üzerinde Çalışıyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
3.095
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi 40nm Üretim Teknolojisine Sahip GPU'lar Üzerinde Çalışıyor ##

Masaüstü platformu için hazırlanan grafik işlemcilerinde 65nm ve 55nm üretim teknolojilerine rakibi Nvidia'dan önce geçiş yapan AMD-ATi, nanometrik küçülmeye ara vermeden devam etmek istiyor. Radeon HD 4800 serisine güç veren RV770 gpu'sunu 55nm üretim teknolojisiyle hazırlayan firmanın hedefinde 40nm üretim teknolojisinin olduğu bildiriliyor. Gelen haberlere göre AMD-ATi, RV730 (RV740) gpu'su endüstrinin 40nm üretim teknolojisi ile hazırlanan ilk grafik çözümü olabilir. 45nm yerine 40nm üretim sürecine geçmeyi planlayan ATi cephesinde yeni üretim teknolojisi ile birlikte hem hatırı sayılır ölçüde maliyet avatanjı elde edilmesi hemde daha yüksek saat hızlarına çıkılabilmesi hedefleniyor. Gelecek sene içerisinde duyuracağı RV8x0 serisi grafik işlemcilerinin de 40nm üretim teknolojisiyle hazırlaması beklenen ATi'yi takiben Nvidia'nın da gelecek sene içerisinde 40nm üretim teknolohisine geçiş yapması beklenebilir. Öte yandan Nvidia ve ATi'nin grafik işlemcileri için üretim yapan TSMC'nin de gelecek yıl içerisinde 40nm üretim teknolojisi için hacimli üretime başlayabileceği belirtiliyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• yakında gpu lar boncuk tanesi kadar olur heralde bu arda ati coştu tabi nvidia dan önce cıkardı 55nm likleri ondan sonra gerisini getiricek nvidia dan önce gene HD4800 serisi gibi cok konuşulcak

haber için sag ol fx57
  • anlaşılan bunları beklesek hiçbişey alamayız
  • süper haber
  • ömrümüz beklemekle geçer, bunlara kalırsak...
    en iyisimi işe yarar bi kart almak kazım, bekleyenler için...
  • Ati işi biliyor fazla söze gerek yok
  • beyler ekran kartında en mantıklısı kesınlıkle beklemek degıl...yıllardır savundugum teorı ıslevını surduruyor..oncelıkle pıyasanın nabzı olculur..sonrada max 200 dolarlık f+p kartı alınır..mın 1 yıl kullanılır..baktınız kartınız yavaslamaya ve fıyatı asırı dusmeye meyıllı hemen satılır ve o zamankı f+p kartı alınır..bu sayede zararınız mın duzeyde olacaktır..
  • cebindeki para neye yetiyorsa onu alacaksın.

Bekle bekle bu işin sonu yok.

Bütçesi kısıtlı olan 3650 alsın, taksitle olsun ucuz olsun diyen 3850 alsın. ben oyun oynamak için para harcarım diye 4850 alsın

Sıkıntısı hiç olmayan da ne alırsa alsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akin.ozsk -- 29 Temmuz 2008; 11:07:02 >
  • Şahane haber. Teşekkürler.
  • Hep Yeni Modeller çıkıyo. Olmucak ama böle. İnsan beklesinmi şimdikinimi alsıın.
  • Bekleyin nasıl olsa doğru düzgün oyun yok şu aralar
  • iyi bu gelişmeler olumlu böylelikle fiyatlarda düşük cıkar
  • Güzel haber
  • haber icin tesekkürler..
  • Amd işlemcilerde yavaş bir küçültme yapıyor, gpu da ise küçültme konusunda önde giden o. Güzel bir gelişme.
  • Valla bu haberi nVIDIA nın duyması kötü olabilir ati açısından...çünkü 55nm ye yoğunlaşmış olan nVIDIA direk 40 nm için çalışmalar başlatabilir...yine de ati eski günlerine döndü....böyle devam eder inşallah..
  • İlginç bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.

Arkadaşlar dikkat edelim bu gün İntel işlemcilerini 45 nm teknolojisi ile üretiyor. Ve dikkatinizi çekiyorum AMD gelecek yıl başında 40 nm 'ye VGA 'da geçiş yapacak. Peki soruyorum size madem vga 'da bu geçişi yapıyorsun neden işlemcilerini 40 nm ile üretip intele karşı maliyet avantajı elde etmiyorsun. neden aynı çetin rekabeti işlemci alanında yapmıyorsun.

Piyasada phenom işlemciler halen gerekli başarıyı yakalayamadı. intel ile boy ölçüşebilecek durumda değiller. Üstelik intel şimdi nehalm ile arayı daha da açacak.

AMD 'nin VGA 'daki başarısını işlemcilerde de sürdürmesini bekliyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hikmetg

İlginç bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.

Arkadaşlar dikkat edelim bu gün İntel işlemcilerini 45 nm teknolojisi ile üretiyor. Ve dikkatinizi çekiyorum AMD gelecek yıl başında 40 nm 'ye VGA 'da geçiş yapacak. Peki soruyorum size madem vga 'da bu geçişi yapıyorsun neden işlemcilerini 40 nm ile üretip intele karşı maliyet avantajı elde etmiyorsun. neden aynı çetin rekabeti işlemci alanında yapmıyorsun.

Piyasada phenom işlemciler halen gerekli başarıyı yakalayamadı. intel ile boy ölçüşebilecek durumda değiller. Üstelik intel şimdi nehalm ile arayı daha da açacak.

neden olmasın bakarsın amd de direk 40 nm ye gecer olabilir de

• quote:

Orjinalden alıntı: hikmetg

İlginç bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.

AMD'nin VGA'larını Tayvanlı TSMC üretiyor. Kendileri 170 firmaya üretim yapan devasa bir şirket. İşlemcilerini ise Almanya Dresden'deki fabrikalarında üretmekte. Yeni üretim teknolojisine geçiş yüzmilyonlarca dolarlık yatırımı gerektiriyor. Artı AMD'nin üretim olanakları TSMC ve Intel'le kıyaslandığında sınırlı kalıyor. Bu yüzden yeni bir üretim teknolojisine diğer iki firmadan daha sonra geçebiliyor.

• 40 nm.'de 1ghz hızı görebiliriz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.