- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Fırçasız/Köpüklü/Cilalı oto yıkamanın zararı var mı?
66 Cevap13787 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

740 Mesaj
27 Temmuz 2008; 11:22:02 

Yıkamacıların bazıları zararı olur,bazıları da olmaz diyorlar.Zararı olmaz diyenler kimyasal içeriği hakkında bilgileri yok.Sadece zararı olmaz diyorlar.Bazen düşünüyorum;sünger ya da fırça ile çamur,kuş pisliği vs. gibi kirleri çıkartmak için ne çok uğraştığımızı..Bu fırçasız/köpüklü yıkama da nasıl bir kimyasal madde var ki 5 dakika hallediyor.

Sizce fırçasız/köpüklü yıkamanın zararları nedir?
Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

3667 Mesaj
27 Temmuz 2008; 11:31:09 

Ben kendi aracımda fırçasız yıkama yaptırıyorum. Köpük değil ama suyla karıştırılan bir malzeme ismi aklıma gelmedi. Aynı şelikde tabancayla uygulanıyor ve 2-3 dk bekledikten sonra suyla yıkanıyor. Tertemizde olduğu gibi zararınıda görmedim.

Yıkamacı kankim olur. Zararı olsa kendi aracınada uygulamaz banada tavsiye etmez

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1528 Mesaj
27 Temmuz 2008; 11:53:25 

quote:

Orjinalden alıntı: marea8875

Ben kendi aracımda fırçasız yıkama yaptırıyorum. Köpük değil ama suyla karıştırılan bir malzeme ismi aklıma gelmedi.

Sevgili marea,
Bu malzeme sadece oto yıkamacılarda mı oluyormuş acaba, büyük alışveriş merkezlerinden bulmamız mümkün olur mu acaba? Yıkamacı arkadaşına sorar mısın sana zahmet, tabii bir de malzemenin adını...
Teşekkürler, saygılar...

SAMSUNG GALAXY S4 16 GB BEYAZ

3667 Mesaj
27 Temmuz 2008; 12:30:37 

Adını sorar yazarım o sorun olmaz ama toptan aldığı için nerden bulunur nasıl bulunur onu bilemiyorum ama onuda sorarım
quote:

Orjinalden alıntı: munans
Sevgili marea,
Bu malzeme sadece oto yıkamacılarda mı oluyormuş acaba, büyük alışveriş merkezlerinden bulmamız mümkün olur mu acaba? Yıkamacı arkadaşına sorar mısın sana zahmet, tabii bir de malzemenin adını...
Teşekkürler, saygılar...

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1683 Mesaj
27 Temmuz 2008; 14:39:00 

Zararı yok ama bildik bir yerde yıkatın, zira bazı şerefsiz yıkamacılar uyduruk ilaç hatta çamaşır suyu bile katıyorlar o sıvıya...

1385 Mesaj
27 Temmuz 2008; 15:18:46 

Ben ev kullanımı için tüp ve şampuandan aldım.Tüpe 250 gr şampuan geri kalanınıda 10 lt ye tamamlayacak su koyuyorsun.Artık zahmetsizce araba yıkıyorum ve kullanalı 4-5 ay kadar oluyor daha hiçbir zararını görmedim.

6386 Mesaj
27 Temmuz 2008; 15:42:10 

Yıllardır çok zorunlu olmadıkça aracımı kendim yıkarım ...

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE !!!

291 Mesaj
27 Temmuz 2008; 15:48:42 

quote:

Orjinalden alıntı: marea8875

Ben kendi aracımda fırçasız yıkama yaptırıyorum. Köpük değil ama suyla karıştırılan bir malzeme ismi aklıma gelmedi. Aynı şelikde tabancayla uygulanıyor ve 2-3 dk bekledikten sonra suyla yıkanıyor. Tertemizde olduğu gibi zararınıda görmedim.

Yıkamacı kankim olur. Zararı olsa kendi aracınada uygulamaz banada tavsiye etmez

kopuklu yikamada kullanilan sey kimyasal bir sividan ibarettir. beliri oranda su ile karistirilip kullanilir(1/10 gibi)
basincli hava ile beraber araba uzerine atildiginda kopuk kopuk oldugu icin kopuklu yikama diye adlandirilir.

http://forum.donanimhaber.com/m_23135353/mpage_1/key_//tm.htm#23160410
basligina bakarsaniz ayrintili bilgi edinebilirsiniz.

14179 Mesaj
27 Temmuz 2008; 16:28:48 

kimyasal olduğu bir gerçek...
aracın iyi durulandığından emin olmak gerek....
lastikleri falan iyice ıslatmalı...

1531 Mesaj
27 Temmuz 2008; 19:23:18 

Kimyasal herşeyin mutlaka bir zararı vardır. Bazı kimyasalların zararlı etkileri 1 ayda ortaya çıkar, bazılarınınki ise yıllar sonra... Kısa vadede arabayı parlatıyor ama o köpüğün uzun vadede boyayı matlaştıracağını tahmin ediyorum. Zarar vermeyen bir kimyasal görmedim. (Kimyacıyım)

2047 Mesaj
27 Temmuz 2008; 19:35:54 

Ziebart o tip yıkamalara karşı , aracımın cilasını yaptırdığım yer her seferinde bu tip yerlerde yıkatmayın diye öneride bulunuyor , ancak neredeyse her yıkamacı bu tip yıkamaya yönelmiş durumda daha kolaylarına geliyor, ancak bu tip bir yıkamadan sonra eğer sabaun artığı araçta kalırsa o kısımı bozuyor deneyimle sabittir. Tabiaracı normal sabunla yıkayıp da gene sabunlu kaldığı takdirde aynı şeyin olması muhtemeldir.En iyi çözüm şampuanınızı kendiniz götürüp yıkamacıya 3-5 lira fazla verip süngerle yıkatmak.

805 Mesaj
28 Temmuz 2008; 1:01:27 

Prill'le yıkamanın araca ne gibi zararı olur?

1683 Mesaj
28 Temmuz 2008; 8:31:14 

quote:

Orjinalden alıntı: erbilge

Prill'le yıkamanın araca ne gibi zararı olur?

Pril gibi fosfat içeren deterjanlar arabanın parlak tabakasını matlaştırır. O nedenle fosfatsız (phosphate-free) ürünler kullanın sadece...

1097 Mesaj
28 Temmuz 2008; 10:13:22 

çok yerinde çok doğru bir başlık bilgiler için teşekkür ederim.

Güç Para İktidar ve Hız

11879 Mesaj
28 Temmuz 2008; 10:25:12 

düzgün kimyasal kullandıkları sürece hiçbir zararı yok

en azından fırçanın mekanik hasarından boya korunmuş oluyor

Sokak hayvanlarından bir kap su ve bir kap yemeği esirgemeyin

3667 Mesaj
28 Temmuz 2008; 10:26:33 

Benim dediğim malzeme farklı su gibi şeffaf yani. Adı EASYWASH ve yıkamacılar toptan olarak alıyormuş. Yani perakende olayı yok. Köpükte var ama o başka benim dediğim başka. Aynı basınçlı su tabancası gibi tabancayla (basınçsız) tatbik ediliyor. 2-3 dk bekledikten sonra basınçlı suyla durulanıyor
quote:

Orjinalden alıntı: ayi terbiyecisi
kopuklu yikamada kullanilan sey kimyasal bir sividan ibarettir. beliri oranda su ile karistirilip kullanilir(1/10 gibi)
basincli hava ile beraber araba uzerine atildiginda kopuk kopuk oldugu icin kopuklu yikama diye adlandirilir.

http://forum.donanimhaber.com/m_23135353/mpage_1/key_//tm.htm#23160410
basligina bakarsaniz ayrintili bilgi edinebilirsiniz.

2184 Mesaj
28 Temmuz 2008; 10:36:42 

Herşeyde olduğu gibi köpük olayında da çeşitli kalitelerde malzemeler mevcut. Yıkamacının köpüğünü alıp analiz ettirecek halimiz yok tabi ama en azından güvenilir olduğuna inandığınız bir yerde yıkatmaya çalışın.

Esasta bende köpükle yıkamayı pek tercih etmiyorum ancak hem çok yaygın olması, hem de zamandan kazandırması yüzünden mecbur kalıyorum. Aslında Sonax'larda falan çok güzel süngerle yıkama yapıyorlar. İmkanı olan bence köpük tercih etmemeli.

2012 Citroén C4 Exclusive MCP + Cam tavan

550 Mesaj
23 Ağustos 2008; 13:59:07 

ANTALYA CLEAN PLUS OLARAK KULLANDIĞIMIZ KİMYASALLARIN ARACA VE İNSAN SAĞLIĞINA ZARARSIZLIĞI AMERIKAN LABARATUVARLARINDAKİ TESTLER SONUCU KANITLANMIŞ VE SERTİFİKALANDIRILMIŞTIR. CLEAN PLUS AMERİKAN ŞİRKETİ OLUP ARACINIZIN 1000 LERCE KEZ YIKANMASINDAN SONRA DAHİ KESİNLİKLE ZARAR GÖRMEYECEĞİNE DAİR GARANTİ VERMEKTEDİR. UCUZ KİMYASALLAR İLE ARACINIZI YIKATTIĞINIZ TAKTİRDE 20-30 YIKAMADAN SONRA ARACINIZIN PLASTİK AKSAMLARINDA BEYAZLIKLAR FARKEDECEKSİNİZ.BU HER YIKAMADA PARLATICI İLE KAPATILIR FAKAT TAMAMEN GÖZ BOYAMADIR. CLEAN PLUS ANTALYA OLARAK KULLANDIĞIMIZ KİMYASALLAR İSE TAMAMEN KORUCU ÖZELLİKTE OLUP KESİNLİKLE ZARAR VERMEZ.CLEAN PLUS ÜRÜNLERİNİ WWW.CLEANPLUS.COM ADRESİNDEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

CLEANPLUS AUTO CARE CENTERA BEKLİYORUM.ANTALYA'NIN GÖZBEBEĞİ CLEAN PLUS OLDU.ARACINI SEVENLER BURAYA.CLEAN PLUS CAR CARE CENTER.ASPENDOS BULVARI YÖRÜKOĞLU KAVŞAĞINDA HİZMETİNİZDE.OTO YIKAMA BOYA KORUMA MOTOR KORUMA VE DETAYLI TEMİZLİK.FARKI GÖZLERİNİZLE GÖRECEKSİNİZ.DETAYLI TEMİZLİK İÇİN KAPALI ARAÇ ODAMIZ, WIRELESS INTERNET, MÜŞTERİLERİMİZİN KULLANIMINA AÇIK NOTEBOOK BİLGİSAYARLAR KLİMALI NEZİH ORTAMDA BEKLEME SALONUMUZ.TÜM ANTALYA YI VE ARABASINA TUTKUN OLANLARI BEKLİYORUZ. 242 321 61 21 www.cleanplus.com ÜRÜNLERİMİZİN TAMAMI KORUCU İÇERİKTE OLUP AMERİKA'DAN İTHALDİR VE ARACIN HİÇ BİR AKSAMINA ZARAR VERMEZ.
ASPENDOS BULVARI - YÖRÜKOĞLU KAVŞAĞINDA

www.yysigorta.com Konut Trafik Kasko Saglık DASK TARSİM Sigortaları Antalya info@yysigorta.com Tlf: 02423212142 GSM: 05445030707

491 Mesaj
23 Ağustos 2008; 14:32:15 

Yıkamacılarda hiç yıkattırmam.Kendim ozel arac yıkama sampuanı ve sünger ile temizliyorum.Açıkçası yıkamacılara pek güvenmiyorum

Hyundai i30 1.6 Crdi ELİTE

2460 Mesaj
23 Ağustos 2008; 19:16:36 

Bu zararlımıdır sizce arabayı aldığımız günden beri böyle yıkatıyorum.

0

6582 Mesaj
23 Ağustos 2008; 19:45:28 

artık heryerde bu şekilde yıkanıyor mecburen yıkatıyoruz bizde umarım bir zararı yoktur boyaya.

2853 Mesaj
23 Ağustos 2008; 21:34:18 

@dodo
sanırım GP senin araç.

Bende de Gp vardı ve sırf köpükle yıkama yaptırırdım fırçasız.

Belli bir süre sonra bi baktım arabanın kaput kısmı araba yıkandıktan sonra bezle kurulanırken bile dairesel çiziliyor.

Arabayı aldıktan sonra hiç fırça sürdürmeme rağmen arabada habire dairesel çizikler oluyordu. (kurulama yaparken)

Sonra biraz araştırınca (amatörce tabiki) bu kimyasalların hassas ayarda olması gerektiğini eğer dengenin kaçarsa boyaya zarar vereceğini öğrendim.

gp yi çeşitli sebeplerden satıp corsa aldım yaklaşık 1 sene oldu. Haftada bir yıkatırım. Ancak hiç köpüklü yıkatmıyorum.
kendim cilalı oto şampuanı aldım. Yıkamacıma verdim sadece onunla sünger ile yıkatıyorum. Aradaki fark inanılmaz. Boya çok parlak ve sağlıklı duruyor.

Bu arada Gp ye 6 ayda bir ziebart boya koruma yaptırdım. Corsaya bir kere yaptırdım senesi dolsun öyle 2. sini yaptıracağım.

Birisi bana 'Napıyorsun' diyince, kısık bir sesle 'Hiç' diyorum.
Kimse anlamıyor;
H'ayatın İ'çinden Ç'ıkamıyorum.

"Yüreğin, kadını erkeği yoktur. Bi mert olanı vardır, bir de namert olanı"...

2460 Mesaj
23 Ağustos 2008; 22:01:45 

quote:

Orjinalden alıntı: kedhy

@dodo
sanırım GP senin araç.

Bende de Gp vardı ve sırf köpükle yıkama yaptırırdım fırçasız.

Belli bir süre sonra bi baktım arabanın kaput kısmı araba yıkandıktan sonra bezle kurulanırken bile dairesel çiziliyor.

Arabayı aldıktan sonra hiç fırça sürdürmeme rağmen arabada habire dairesel çizikler oluyordu. (kurulama yaparken)

Sonra biraz araştırınca (amatörce tabiki) bu kimyasalların hassas ayarda olması gerektiğini eğer dengenin kaçarsa boyaya zarar vereceğini öğrendim.

gp yi çeşitli sebeplerden satıp corsa aldım yaklaşık 1 sene oldu. Haftada bir yıkatırım. Ancak hiç köpüklü yıkatmıyorum.
kendim cilalı oto şampuanı aldım. Yıkamacıma verdim sadece onunla sünger ile yıkatıyorum. Aradaki fark inanılmaz. Boya çok parlak ve sağlıklı duruyor.

Bu arada Gp ye 6 ayda bir ziebart boya koruma yaptırdım. Corsaya bir kere yaptırdım senesi dolsun öyle 2. sini yaptıracağım.

Değerli bilgileriniz için teşekkürler hocam. Şu cilalı oto şampuanının adını ve nerelerde satıldığını söylerseniz çok makbule geçecek.

2853 Mesaj
23 Ağustos 2008; 22:12:56 

Lafı olmaz arkadaşım.

Dönüşümlü olarak ya sonax cilalı şampuan alıyorum Yada carpex kullanıyorum.

Ama sonax daha iyi gibi.

Ben carrefour ve kipadan alıyorum. Sanırım bauhause da daha çeşit çok varmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kedhy -- 23 Ağustos 2008; 22:12:49 >

Birisi bana 'Napıyorsun' diyince, kısık bir sesle 'Hiç' diyorum.
Kimse anlamıyor;
H'ayatın İ'çinden Ç'ıkamıyorum.

"Yüreğin, kadını erkeği yoktur. Bi mert olanı vardır, bir de namert olanı"...

1531 Mesaj
24 Ağustos 2008; 2:29:10 

quote:

Orjinalden alıntı: alional

ANTALYA CLEAN PLUS OLARAK KULLANDIĞIMIZ KİMYASALLARIN ARACA VE İNSAN SAĞLIĞINA ZARARSIZLIĞI AMERIKAN LABARATUVARLARINDAKİ TESTLER SONUCU KANITLANMIŞ VE SERTİFİKALANDIRILMIŞTIR. CLEAN PLUS AMERİKAN ŞİRKETİ OLUP ARACINIZIN 1000 LERCE KEZ YIKANMASINDAN SONRA DAHİ KESİNLİKLE ZARAR GÖRMEYECEĞİNE DAİR GARANTİ VERMEKTEDİR. UCUZ KİMYASALLAR İLE ARACINIZI YIKATTIĞINIZ TAKTİRDE 20-30 YIKAMADAN SONRA ARACINIZIN PLASTİK AKSAMLARINDA BEYAZLIKLAR FARKEDECEKSİNİZ.BU HER YIKAMADA PARLATICI İLE KAPATILIR FAKAT TAMAMEN GÖZ BOYAMADIR. CLEAN PLUS ANTALYA OLARAK KULLANDIĞIMIZ KİMYASALLAR İSE TAMAMEN KORUCU ÖZELLİKTE OLUP KESİNLİKLE ZARAR VERMEZ.CLEAN PLUS ÜRÜNLERİNİ WWW.CLEANPLUS.COM ADRESİNDEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

CLEANPLUS AUTO CARE CENTERA BEKLİYORUM.ANTALYA'NIN GÖZBEBEĞİ CLEAN PLUS OLDU.ARACINI SEVENLER BURAYA.CLEAN PLUS CAR CARE CENTER.ASPENDOS BULVARI YÖRÜKOĞLU KAVŞAĞINDA HİZMETİNİZDE.OTO YIKAMA BOYA KORUMA MOTOR KORUMA VE DETAYLI TEMİZLİK.FARKI GÖZLERİNİZLE GÖRECEKSİNİZ.DETAYLI TEMİZLİK İÇİN KAPALI ARAÇ ODAMIZ, WIRELESS INTERNET, MÜŞTERİLERİMİZİN KULLANIMINA AÇIK NOTEBOOK BİLGİSAYARLAR KLİMALI NEZİH ORTAMDA BEKLEME SALONUMUZ.TÜM ANTALYA YI VE ARABASINA TUTKUN OLANLARI BEKLİYORUZ. 242 321 61 21 www.cleanplus.com ÜRÜNLERİMİZİN TAMAMI KORUCU İÇERİKTE OLUP AMERİKA'DAN İTHALDİR VE ARACIN HİÇ BİR AKSAMINA ZARAR VERMEZ.
ASPENDOS BULVARI - YÖRÜKOĞLU KAVŞAĞINDA

Dostum kusura bakma ama ben hiç zararı olmayan kimyasal görmedim. Eczanelerden aldığınız ilaçlar dahil.

El sabunları ve deterjanlar bile doğaya ve canlılara zararlıdır.

Saygılar

602 Mesaj
24 Ağustos 2008; 10:44:07 

Butun yazıları okudum arada reklam yapan arkadasları da gordum ama yaptıgı reklam kadar bırazda durust davransalar.butun kımyasal maddelerın zararı vardır aksını nasıl belgelemısler anlamadım.Isın puf noktası su arkadaslar.Oncelıkle araca sıkılıan ılacın kalıtelı olması,Yıkama ıslemıs sırasında ılacın arac ustunde cok bekletılmemesı ve ustunde kurumasına ızın verılmemesı,Aracın ıyıce durulanması ve son ılacla yıkamaya bıraz ara vermek yanı eskı usul yıkamak.

Bu saydıklarımı yapmazsanız 6 ay gecmez aracınızın boyası solmaya plastık parcaların beyazlamaya basladıgını gorursunuz.

Güvenli ve konforlu sürüşler

1 Mesaj
5 Nisan 2009; 21:37:41 

slm arkadaşlar ben reklamı sevmem doğrusu neyse budur size açıkça söylüyeceğim şudur KESİNLİKLE ZARARLIDIR zamanla yani bu 1 yada iki sene içinde belli eder kendini plastik olan yerlerde ve boya solmalara sebeb olur ve pasta cilada kurtarmaz fırçasız yıkama detarjanlarının içinde koztik vardır bu kimyasalı bilenler ne demek istedimi anlar koztik boyayı söker bu derece kuvvetli bir maddedir bu arada ben tekirdağda yıkamacıyım şimdi tavsiyem size fırçala yıkadınız zaman leke kalmaz artı senede 1 defa pasta cila yapmanız yeterli olur şimdi araba çizilir diyeceksiniz zaten araba hiç çizilmiyormu kamyon rakasında giderken yada ufak bir cisimle çizilmiyormu yani anlıcanız en sağlık EN SAĞLIKLISI FIRÇADIR ben bu güne kadar yıkadığım arabalarda hiç çizmedim ama şöyle tarif edeyim fırçayı kovanın dibine sokmayın üstten alın çamur kovanın altında birikir ve fırçala onu almamalısınız arabayı çizen alttaki çamurdur bunu unutmayın

şimdi yorum sizin hangisi daha faydalı sizce

4025 Mesaj
5 Nisan 2009; 22:39:47 

Son zamanlarda fırçasız,süngerli,köpüklü vs vs bir yıkama furyasıdır aldı başını gitti.Yıllarca fırça ile yıkadık araçlarımız birşey de olmadı.Belli periyotlarlada cila sürdünüz mü aracınız ilk günkü gibi pırıl pırıl olur.Araba yıkama işini bence fazla abartıyoruz.

12366 Mesaj
5 Nisan 2009; 22:49:11 

Eskieşhirde köpüklü yıkamaya gittim, basınçlı bi aletle köpük fışkırttı adam bi güzel aa dedim negüzel fırçasız yıkamaymış 10 sn sonra adam bi daldı fıçayla kese yapıo sanki ben bile oakdar zedelemeiyorum ya. Benim için oto yıkamacı bitmiştir birdaha otoyıkamacıya gitmem Cilalı şampuan, tertemiz sünger ve black&decker basınçlı yıkama aletim ile kendim mis gibi yıkıyorum nazik nazik.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
Ne mutlu Türküm Diyene

4613 Mesaj
6 Nisan 2009; 18:12:02 

Fırça sürmezsin araca ister süngerle yıkat ister köpük sıktır sonuçta araba boyadır solarsa gider cilalarsın ilk günkü gibi olur bu kadar takmaya gerek yok diye düşünüyorum.Sonuçta insanlar araçları ulaşım kolaylığı ve verdiği keyif için alıyor bu kadar dert etmemek lazım.Amaç değil araç olsun

Golf VI 1.4 TSİ

1113 Mesaj
6 Nisan 2009; 18:51:10 

Ben Rusya`da 5 seneden beridir boyle yikatiyorum. Zaten sungerle yikayan bir yer bulamazsiniz hele ki Moskova`da. Zira hem zaman kaybi, hem de boyanin cizilme olasiligi daha fazla. Kesinlikle sungerle ya da fircayla arabami yikatmam. Zira burada camur, kum cok oluyor yollarda. Araba yikamacilarda kuyruk cok oldugundan kimse itinayla aracini yikamiyor. Ha normalin 2-3 kati para verirsen adam aracinla ugrasiyor ama pek de degmiyor. Nitekim ertesi gun aracin yine kirleniyor.

Zaten yer bulursam ben de oto yikamaci acacagim. Cok karli is ama Moskova`da pek yer yok gibi. Bir aracin sadece dis yikamasi (paspaslar dahil degil) Turk parasiyla yaklasik 15YTL. Yikanma ve kurulama suresi toplamda 20 dakika.

5 Mesaj
8 Nisan 2009; 10:43:55 

Arabayı ilk kez yıkadığımda keskin bir koku duydum. Bu acaba üzerindeki cilası mı veya galerinin uyguladığı boya koruma mı.
Benim gibi aracına özen gösterenler için araba yıkamak çok önemli bir iş. Bu nedenle arabayı yıkarken deterjan kullanmadan yıkamak için acaba içine yumuşatıcı bir madde konulabirir mi (tabii köpürmemek kaydıyla). Konulabilir ise bu yumuşatıcı türü madde ne olabilir. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

2293 Mesaj
8 Nisan 2009; 16:29:05 

Odakta kırmızı opak aracı bu şekilde yıkadılar özellikle kaputta su fıskiyelerinin etrafı ve başka yerlerdede boyayı söküp beyaza yakın şekilde boya sökülüp gitmiş .Söyledikten sonrada makineyle cila yaptılar yani bu madde boyanın üzerinden kat alıyor.

merhaba

18966 Mesaj
8 Aralık 2010; 8:27:31 

Fırçasız
Köpüklü
Cilalı

oto yıkama teknolojinin gelişmesi ile birlikte kimyasal alanlarda ortaya yeni amaçlar doğrultusunda kullanılabilen kimyevi ürünlerle yapılan bir temizlik hizmeti. İşin özü pH derecesi optimize edilmiş kir çözücüler, bir ucu pozitif ve diğer ucu negatif yüklü deterjan (detergent) moleküllerinin nötr kir kümelerine yapışıp adhezyon (adhesion) kuvvetini ortadan kaldırmasına dayalı bir uygulama. Fırçalı uygulamaya karşı farkı mekanik olmaması, çünkü mekanik kısmı asit ile çözüyorlar fakat bu inceltilmiş olduğundan yüzey gerilmesi ancak boyanın verniğini çözmeyecek bir derecededir fakat tam anlamında da köpüklü değildir, su oranı daha az olduğundan köpük bir tür krem, jel, puf tarzındadır.

Şahsen hiçbir otomobilimi bu şekilde yıkatmam. Bu tüy dökücü ile traş olmaya benziyor, kimyasal ve digital. Ama kılları kökünden kesmek ve daha temiz olmasını sağlamak için keskin jiletle mekanik traş olmak daha iyi, analog.

Bu nedenle aracım daima ve daima KADİFE bez, OTO ŞAMPUÂNI ve BOL SU ile yıkanır. Önce DURULANIR, kir yumuşatılır. Sonra kadifeden kesesi, kahveden gelir sesi, oturmuş kumar oynar, ah ciğerimin, ah ciğerimin köşesi oto şampuânı ile yıkanır, nazik narin, itina özen, hassas yumuşak bir şekilde. Asla ama asla aracımı bu tür asit yağmurlarına ve işçilikten kaçma muamelelerine tabi tutmam, ne kadar sorunsuz, ne kadar "birşey olmaz abi" olursa olsun. Herşeyin bir kuralı var! Koyun kesmenin bile kuralı var, bu nedenle otomobil yıkamanın kuralı otomobil toptan hepten topyekün ortadan kalkana kadar bu şekilde yıkanacak.

Arzu eden tabi ki Fırçasız, Köküklü, Cilalı yıkatabilir... Tercih sizin.

Saygılarımla,

Taner Göde

8180 Mesaj
8 Aralık 2010; 8:39:34 

quote:

Orijinalden alıntı: Valentino Balboni

Bu zararlımıdır sizce arabayı aldığımız günden beri böyle yıkatıyorum.

0

Kabortaya olan uzun vadeli zararını geçtim de güneşin altında ve lastiklere sürülerek yapımlası doğru değil. Ben Sonax'ın yoğunlaştırılmış şampuanını bile sürmem lastiklere. Eğer çamur varsa ıslatıp bezle silerim. Aynı şekilde jantları da ve bunları hepsini kapalı garajda; dışardaysam da gölge bir yerde veya bulutlu havada yaparım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tahrikk -- 8 Aralık 2010; 8:40:07 >

...

18966 Mesaj
8 Aralık 2010; 8:50:56 

Eski kafa
Eski tas
Eski hamam

8180 Mesaj
8 Aralık 2010; 8:52:14 

Aslında hamam iyi fikir.

Yalnız o Şafak Sezer'li iğrenç Cherry reklamı aklıma geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tahrikk -- 8 Aralık 2010; 8:53:43 >

...

1022 Mesaj
8 Aralık 2010; 8:57:52 

bizimde kullandığımız aynı model araçların ;

kars, erzurum gibi şehirlerde 7-8 ay kar altında yada kuzey avrupa ülkelerinde ve rusyada sürekli yağmur ve kar altında ve arabistanda 40-60 derece sıcakta güneş altında kullanıldığını düşünürsek ;

ayda minumun bir, max dört defa ve 2-5 dk arası süren köpüklü yıkama aracın boyasına kanaatimce hiçbir zarar vermez

kaldı ki bunu takıntı yapmak ve araca gereğinden fazla değer vermek duygusunu/dürtüsünü çok yadırgıyorum

satılık masaüstü pc
Guest
8 Aralık 2010; 9:11:38 

quote:

Orijinalden alıntı: tahrikk

Aslında hamam iyi fikir.

Yalnız o Şafak Sezer'li iğrenç Cherry reklamı aklıma geldi.

unutmuştum hatırlattın

2 Mesaj
25 Mart 2012; 14:41:44 

Ayni modelde,ayni renklerdeki arabaların renk parlaklığı birbirinden farklı kılan etkenlerden biri,yıkamda kullanılan yıkama deterjanı veya köpüklü yıkama ilacındandır. Grewash oto yıkama ilacı bunların üzerinde yaptığı Ar-Ge araştırması sonucu,içeriğinde kullanılan kimyasal maddelerden kaynaklaniyor.Kiri çıkarmak için kullanılan kimyasal ürün,boyanın matlaşmasına sebeb vermektedir.Grewash oto yıkama ilacı bu hasas noktada Ekolojik ürün kullanarak bu sorunu aşmış,güneş ışığından koruma yapması için,ince koruma tabakası oluşmasını sağlayan,boya koruma maddesi ilave etmiş,kullananların memnuniyeti,matlaşmış arabaların boyasınında her yıkamadan sonra parlaklık kazandığı gözlenmiş ve garantilenmiştir.Tavsiye edilir.

907 Mesaj
25 Mart 2012; 15:53:43 

Bazı yıkamacılarda ucuz yollu köpüklü yıkama ilaçları kullanılıyor ve bunlar kesinlikle aracın üzerindeki vernik tabakasını aşındırıyor.Aracın boyası daha soluk ve matlaşmış duruyor.Bu dediklerim tecrübeyle sabittir.Kardeşim arabasını kendi yıkamaz ve hep köpüklü yıkamacılarda yıkatır,bense arac yıkamayı bir hobi olarak görürüm ve arabamı hep kendim cilalı şampuanla yıkarım,benim aracımın boyası çok daha parlak duruyor,kardeşimin arabasının boyası solmuş vaziyette.

3996 Mesaj
25 Mart 2012; 17:55:54 

kaliteli ürün kullanıldığı zaman birşeycik olmaz

ph dengeleri fosfat bulunup bulunmaması önemli

10' Skoda Fabia II 1.2 Şeker Beyazı

Apple iPhone 5S 16GB

907 Mesaj
25 Mart 2012; 21:22:09 

quote:

Orijinalden alıntı: Energetic

kaliteli ürün kullanıldığı zaman birşeycik olmaz

ph dengeleri fosfat bulunup bulunmaması önemli

Hangi yıkamacıda ne kalitede ürün olduğunu nasıl anlayacağız peki?Adamlara ph dengesini sorsak bön bön yüzümüze bakarlar.Onlar için genelde ucuz olsun bizim olsun mantığı geçerli oluyor.

3102 Mesaj
25 Mart 2012; 21:35:43 

İstanbul yolunda bir çok benzinlikte, iki adet bir lira ile çalışan basınçlı su makinaları var. İlk partide güzelce su tutup "meguiars soft wash" şampuan ve kurtçuklu mikrofiber eldiven ile köpürtüyorum. Sonra bir daha jeton atıp duruluyorum. En temizi bu, yıkamacılar ile uğraşamam.

2047 Mesaj
25 Mart 2012; 21:40:25 

en iyisi kendin yıkamak orta kalite şampuanı büyük marketlerden alıp kovamla hortumumla kendim yıkıyorum tatil günlerinde hem zevk alıyorum hemde dip köşe bilnçli bi şekilde yıkıyorum çoğu düzenbaz olan yıkamacılarla işim olmaz

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Mart 2012; 22:07:11 

Taner bey sizin Şampuan'ı kendiniz mi götürüyorsunuz? Markası nedir?

Bir de youtube videosu izlenmiyor. "This video is private" diyor

4404 Mesaj
25 Mart 2012; 23:27:46 

Kimyasal olan herşey bişekilde zararlıdır diye düşünüyorum. Bir kısmının henüz zararı ispat edilemese de ileride ortaya çıkar ve ondan vazgeçilir.

3996 Mesaj
27 Mart 2012; 20:30:59 

quote:

Orijinalden alıntı: gh912

Hangi yıkamacıda ne kalitede ürün olduğunu nasıl anlayacağız peki?Adamlara ph dengesini sorsak bön bön yüzümüze bakarlar.Onlar için genelde ucuz olsun bizim olsun mantığı geçerli oluyor.

bildik yer olması lazım haklısınız...

10' Skoda Fabia II 1.2 Şeker Beyazı

Apple iPhone 5S 16GB

2293 Mesaj
27 Mart 2012; 21:25:05 

Odakta iki kırmızı aracı da bu şekilde yıkadılar,sonuç boya yandı ,pasta cila yapılmak zorunda kalındı.

merhaba

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Mart 2012; 7:21:10 

su ardindan kuruduktan sonra silikon sprey sonuc mükemmel kolay gelsin..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

3264 Mesaj
20 Nisan 2012; 19:30:09 

Bu konuda uzun zamandır forum sitelerinde sörf yapan biri olarak ufak bir yazı yazıyım. 4 yıkama alternatifimiz var.
1- Benzincilerdeki hızlı otomobil yıkama fırçaları. Bunların oldukça zararının olduğunu bilenimiz çoktur. Harelenmeler, kılcal çizikler, kalıntılar, boya üstünde kalan kimyasallar gibi etmenler yüzünden boya büyük zarar görebilir.
2- Evimizin önünde fırçayla otomobilimizi yıkamak. Bunun benzincilerde bulunan makineden daha fazla zararı vardır. Çünkü kendi bilek gücümüzde fırçayı hareket ettiriyoruz. Tüm gücümüzle fırçayı ileri geri kullanıyoruz ve her tarafta harelenmeler, büyük boylu kılcak çizikler, eskiden bulunan kirin fırçayla gidip gelirken bıraktığı çizikler olarak birçok zararı vardır.
3- Evimizin önünde köpüklü ve fırçasız şekilde otomobili yıkamak. Ki konumuzda geçen tür. Görünüşte hiçbir problem oluşturmuyor. Aksiye mükemmel parlaklık, kayganlık ve şık görünüm sağlıyor. Ama boyamız bundan memnun mu? En büyük soru bu olmalı. Yüksek PH değerli her kimyasal boyaya zarar verir ki benim kanaatime göre pH derecesi 10'dan yüksek olanlar aracımızın boyasına zarar verir. Hatta dışarda bu uygulamayı yaptırıyorsanız ve güvenmediğiniz bir yerse içine toz deterjan atıp atıp yıkayanlar çok. Onlar sayesinde boyanızın özelliğini yitirebilirsiniz. Atas - Proteo bu alanda kendini kabul ettirmiş bir markadır. pH derecesi 11.5 olarak hatırlıyorum fakat dediğim gibi kendini ispatlamış bir marka ve kötü bir üne sahip değil. Ama pH derecesi yüzünden kuşkuları hala mevcut. Kısa vadede tabiki sorun yaratmaz sadece uzun vadede sorun yaratabileceği pH değerlerinden belli olmakta.
4- Günümüzde en iyi yıkama yöntemi olarak kabul gören sünger-kova kombinasyonu. En son çift kova yöntemi ile bu konuda basamakları çıkartabilecek yöntemlerden biri. Çift kova yöntemini de kısa olarak anlatıyım. Ayrıca pH derecesi 8.50 yukarısı da derinize zarar verebilir.
Malzemeler: 1 adet Mikrofiber yıkama eldiveni (Meguiar's) , 2 adet kova, bulundurmanız şart. En önemli kısım nasıl bir şampuan alınmalı? Cilalı mı cilasız mı? Eğer hemen yıkıyım cila görünümü kazansa yeter diyorsanız, kaliteli cilalı şampuanlar: Turtle Wax Zip(pH=6.0), Meguiar's Nxt Generation® Car Wash(pH=8.5) vs. Ama ben uğraşmayı severim cila görünümü daha kaliteli olsun diyorsanız cilasız kaliteli şampuanlarla birlikte hızlı cila spreyi işinizi görür. Kaliteli cilasız şampuanlar: Sonax Turuncu(pH=7.0), Atas Autobella(pH=7.0) ve hızlı cila için Sonax hızlı cila. Olabildiğince mikrofiber ya da yeni teknoloji olan mikrowiper bezlerden edinin. Kurutmada büyük kolaylık sağlıcak ve aracınızı kurularken çizilmesini azaltıcak.
Uygulama: İki kova suyla doldurulur. Gerekli olacak kadar araç şampuanı bir kovaya doldurulur. Köpürtülür. Mikrofiber yıkama eldiveni takılır ve başlanır. Tavandan başlayarak yıkamaya başlayın. Kaputa geçin sonra bagaja sonra kapıların eteklerine kadar olan kısım. Bunları yaparken her bölümden sonra yada her bölümde 2 kere 2. kovadaki temiz suya daldırın eldiveni. Bu kısım önemli çünkü gün boyu boyanın üzerine yapışan toz zerrecikleri, küçük parçalar gibi boyayı çizebilcek şeylerden ikinci kovada kurtulun ve devam edin. En son etek altını tamamlayın. Yıkama bittikten sonra kurulamadan yani araç yarı ıslak iken hızlı cila uygulamasına geçin. Eğer cilalı bir şampuan aldıysanız buna zorunlu değilsiniz. Size o parlaklık yettiyse yapmayabilirsiniz. Bir de cilalı şampuan, plastiklerde iz bırakabilir. Buna da dikkat edin. Hızlı cila uygulamasını yaparsanız plastiklere bulaştırmayın. İz oluşuyor ve izler zor çıkıyor. Mikrofiberle hızlı cilayı iyice yedirin. Yedire yedire kurulayın. Bu sayede aracınız daha sağlıklı fakat zahmetli bir şekilde parlatmış olucaksınız.

"07 Peugeot 207 1.4 HDi Trendy - "08 Opel Astra 1.3 CDTI Enjoy - "12 Fiat Punto EVO 1.3 Multijet Dynamic
Nokia Lumia 820 - iPad 2 WiFi - iPhone 5S
1. Anadal Maden Mühendisliği - 2. Anadal Metalurji ve Malzeme Mühendisliği - ÇAP - DEU Mühendislik Fakültesi

Bunlarla ilgili tüm soruları cevaplandırırım

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
1 gün 21 sa. 21 dk. kadarı kaldı.
30 Nisan 2012; 17:12:31 

Beyler arabanızı kendiniz yıkayın eğer basınçlı su aparatnız varsa muazzam yoksa benim gibi asla bir şampuan vb. kullanmam önce arabaya güzel bir su atarım sonra 2 kova 2 microfiber bez kovaların birine bezi daldırır arabayı silerim diğerinde önce bezin üstünde kalabilecek kum vs. yıkar temizlerim sonra diğer kovaya daldırır yine arabayı yıkarım.Az önce yıkadım arabamı birde üstüne sonax hızlı cila attım hemencecik buyrun resimler.

0

Ekteki dosya (1)

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
1 gün 21 sa. 21 dk. kadarı kaldı.
30 Nisan 2012; 17:14:40 

buda kovalar

0

Ekteki dosya (1)

749 Mesaj
3 Mayıs 2012; 19:15:29 

quote:

Orijinalden alıntı: meganers

Beyler arabanızı kendiniz yıkayın eğer basınçlı su aparatnız varsa muazzam yoksa benim gibi asla bir şampuan vb. kullanmam önce arabaya güzel bir su atarım sonra 2 kova 2 microfiber bez kovaların birine bezi daldırır arabayı silerim diğerinde önce bezin üstünde kalabilecek kum vs. yıkar temizlerim sonra diğer kovaya daldırır yine arabayı yıkarım.Az önce yıkadım arabamı birde üstüne sonax hızlı cila attım hemencecik buyrun resimler.

0

aracınız çok güzel temizlenmiş ama şampuan kullansanız bence daha iyi olur.Özellikle sonax cilalı oto şampuanı deneyin aradaki farkı kesinlikle anlarsınz.

<