- x
En iyi mühendislik hangisi ?
119 Cevap32813 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

904 Mesaj
23 Temmuz 2008; 0:48:00 

Arkadaşlar tercih döneminde sonlara yaklaşıyoruz.

mühendislik veya mimarlıklardan birini seçmeyi düşünüyorum.

buralarda(doğu) harita mühendisleri çok iyi kazanıyor . şehirdekilerden biri aylık ortalama 300-400 milyar civarı(lütfen nasıl o kadar kazanıyo vs şeklinde sorular sormayın çünkü konu bu değil) , diğeri de ortalama 15-20 milyar kazanıyor.
büyük şehirlerde bu iki mesleğin iş imkanları ve maddi getirisi ne boyuttadır bilmiyorum..yengemin babası harita mühendisi ve bugün konuştuğumda haritayı mimarlık ve inşaatla kıyaslamanın yanlış olacağını,mimarlık ve inşaat mühendisliğinin çok daha iyi meslekler olduğunu,harita mühendisliğinin küçük şehirler dışında pek iş imkanı olmadığını, vs söyledi.
ayrıca diğer bi yengem mimar,kardeşine de harita mühendisliği yazdırıcak.. mimarlıkta iş yok ,maaşlar çok az vs diye yakınıyo sürekli..inşaat mühendisliği için de aynı şeyi söylüyor yengem..
diğer mühendislikler hakkında çok bişey bilmiyorum.. bilgisayar mühendislğinde de çok çok iyi bi üniversite olmadıkça iş yok diyolar.
sizce ne yapmalıyım ?
özellikle mühendis ve mimarlardan yorum bekliyorum ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KayTheRock -- 26 Temmuz 2008; 0:47:00 >

742 Mesaj
23 Temmuz 2008; 0:53:57 

harita mühenisi olmak varmış ya. aylık 300-400 milyar fena para değil

393 Mesaj
23 Temmuz 2008; 1:46:31 

mimarlık daha geçerli bi meslek hocam harita muhendisi sanırım sadece devlette çalısır eger öyleyse ister itü yi biter ister baska biyeri yani sırf itu olsun die seçme çunku develete girerken öneli deil nereyi bitirdigin mimarlık daha çok iş imkanı var hem özelde hemm develtte tartırsmasız mimarlık

393 Mesaj
23 Temmuz 2008; 1:48:40 

bu arda iç mimarlık okuyorum mimar değlim ama sektörun içindeyim ama bence yetenegin varsa mimar ol sonucta senden çok ii fikirler çıkarsa mimr olrak sen 300-400dende çok kazanırsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yhtalp -- 23 Temmuz 2008; 1:48:03 >

904 Mesaj
23 Temmuz 2008; 1:51:03 

quote:

Orjinalden alıntı: yhtalp

mimarlık daha geçerli bi meslek hocam harita muhendisi sanırım sadece devlette çalısır eger öyleyse ister itü yi biter ister baska biyeri yani sırf itu olsun die seçme çunku develete girerken öneli deil nereyi bitirdigin mimarlık daha çok iş imkanı var hem özelde hemm develtte tartırsmasız mimarlık

harita mühendisleri özel sektörde de çalışabiliyor

1108 Mesaj
23 Temmuz 2008; 3:07:48 

Hocam buradaki forumlarda itü harita mühendisliği hakkında ayrıntılı bilgiyi bulabilirsin.

http://www.teknikforum.com/

904 Mesaj
24 Temmuz 2008; 3:28:12 

up

2128 Mesaj
24 Temmuz 2008; 4:57:40 

Bu iş böyle olmaz ikide bir mesleklerle ilgili konular açıyorsun.Sırf merak ettiğin kaç para kazandıkları.Senin bu yazdığın meslekler hakkında detaylı bilgin var mı?Bu mesleklerden herhangi birini seçtiğinde severek yapacak mısın?Biri 300-400 kazanmış öbürü 15-20 senin üniversite bitirince bu paraları kazanacağın garanti değil.Sevmediğin meslekte ayda 10000 liraya istemeyerek çalışabilirsin yada hayalin olan bir meslekte 1 milyara severek çalışabilirsin.Hangi mesleği istiyorsan onu seç.

3504 Mesaj
24 Temmuz 2008; 5:01:34 

bu forumda bir abi vardı harita müh. istanbulda oturuyor ve belediyede düşük bir ücretle çalışıyor. ek iş olarak hosting vs ile anca geçimini sağlıyor. sadece 300-400 milyarın yanında bu tip durumlarda var bilmeni istedim

3901 Mesaj
24 Temmuz 2008; 5:44:05 

harita mühendisliğini yazma, istisnai örneklere bakıp aldanma.

2682 Mesaj
24 Temmuz 2008; 8:37:09 

quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

Bu iş böyle olmaz ikide bir mesleklerle ilgili konular açıyorsun.Sırf merak ettiğin kaç para kazandıkları.Senin bu yazdığın meslekler hakkında detaylı bilgin var mı?Bu mesleklerden herhangi birini seçtiğinde severek yapacak mısın?Biri 300-400 kazanmış öbürü 15-20 senin üniversite bitirince bu paraları kazanacağın garanti değil.Sevmediğin meslekte ayda 10000 liraya istemeyerek çalışabilirsin yada hayalin olan bir meslekte 1 milyara severek çalışabilirsin.Hangi mesleği istiyorsan onu seç.

Katılıyorum... Para zaten gelir, yeter ki yaptığı şeyi sevsin insan.

904 Mesaj
24 Temmuz 2008; 22:05:39 

quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

evet meslekler hakkında çok detaylı olmasa da bilgim var.ne yaptıkları,mesleklerin,derslerin zorlukları vs ..
maddiyata önem veren biriyim,sevdiğim mesleği yaparken az para kazanmak istemiyorum.
misal : mimarlık zor bi meslek,okurken ve mezun olduktan sonra sık sık sabahlamak,sürekli çizim yapmak gerekiyor.. meslek olarak güzel görünmesine rağmen en yorucu mesleklerden biri.
sırf seviyorum diye heyecanla mesleğe girip mezun olduktan sonra 700-800 e çalışırken yıllar önce severek girdiğim mesleğimden nefret etmek istemiyorum ..

904 Mesaj
25 Temmuz 2008; 18:50:32 

up

904 Mesaj
25 Temmuz 2008; 23:06:32 

178 Mesaj
25 Temmuz 2008; 23:37:55 

arkadaşlar bence kazanılacak para önemli değil,önemli olan yaptığınız işi severek,zevk alarak yapmaktır,bence.

uhb-irdb-izdb

904 Mesaj
25 Temmuz 2008; 23:40:25 

quote:

Orjinalden alıntı: gm7pro

arkadaşlar bence kazanılacak para önemli değil,önemli olan yaptığınız işi severek,zevk alarak yapmaktır,bence.

hocam para gelmeyince de zevki de azalıyo işin.
sonuçta aile kurcaz,çoluk çocuğa karışcaz falan filan

84 Mesaj
25 Temmuz 2008; 23:49:15 

ayda 300-400 milyarı bi tarafını yırtsa kazanamaz

4569 Mesaj
25 Temmuz 2008; 23:49:31 

Bende bu tarz şeyler düşünmüştüm şuan metalurji malzeme mühve jeodezi arasında kalmış durumdayım.3-4 tane harita mühendisi daha dogru adıyla jeodezi ve fotogrametri mühendisiyle konuştum hiç bir şekilde iş sıkıntısının olmadıgını söylediler ve mezun olunca 1-2 hafta içinde askerlik yapmamış olmalarına ragmen iş bulduklarını söylemişlerdi bana ve 1250-1500 ytl gibi ücretlerden bahsediyorlardı yeni mezun biri için bence çok iyi para..İnşaat yavaş yavaş ölüyor malesef kendi işini yaparsan ayrı tabi.Mimarlık için bişey diyemicem ama harita mühendisi bilinmiyor cogu kişi tarafından ve iş yapmaz sanılıyor.

Golf VI 1.4 TSİ

904 Mesaj
25 Temmuz 2008; 23:56:14 

quote:

Orjinalden alıntı: omerf

Bende bu tarz şeyler düşünmüştüm şuan metalurji malzeme mühve jeodezi arasında kalmış durumdayım.3-4 tane harita mühendisi daha dogru adıyla jeodezi ve fotogrametri mühendisiyle konuştum hiç bir şekilde iş sıkıntısının olmadıgını söylediler ve mezun olunca 1-2 hafta içinde askerlik yapmamış olmalarına ragmen iş bulduklarını söylemişlerdi bana ve 1250-1500 ytl gibi ücretlerden bahsediyorlardı yeni mezun biri için bence çok iyi para..İnşaat yavaş yavaş ölüyor malesef kendi işini yaparsan ayrı tabi.Mimarlık için bişey diyemicem ama harita mühendisi bilinmiyor cogu kişi tarafından ve iş yapmaz sanılıyor.

hocam ben de diğer bi yengemin babasıyla görüştüm.kendisi harita mühendisi.harita mühendisliğini hiçbi şekilde tavsiye etmediğini söyledi.iş imkanlarının çok az olduğunu söyledi.özellikle inşaat müh. ve mimarlıkla kıyaslamamam gerektiğini söyledi.bilemiyorum ya.. kafam çok karışık !

2554 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:02:56 

Şimdi mühendislikten mühendisliğe kaf dağı kadar mesafe var..Bir bilgisayar ile ziraat mühendisi arasında aldığı eğitim bakımından dağlar kadar fark var..keza bir ee mühendisliği ile tekstil müh arasında..Şimdi senin amacın ne çok para kazanmak mı sevdiğin işi yapmak mı ? yoksa ben para kazanınca her türlü mesleği severim mi? Eğer paraysa ilk amacın mühendislik yazarsan çok büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsin çünkü malesef ülkemizde ne getireceği en belirsiz olan meslek dalı (üretim çok çok az olduğu için)..Git tıp yaz sevsen de sevmesen de hastanın yüzüne gülersin arkasından söversin ama her türlü kazanırsın..Haa böyle bir yaşamdan mutlu olurmusun burası senin hayata bakışınla alakalı..

Tonight is the night...

4569 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:03:17 

Yengemin babası diyorsun yaşı epey olsa gerek evet belkide ona göre iş imkanları oldukça kısıtlıdır benim konuştuklarımın hepsi yeni mezunlar ve Yıldız teknik,itü gibi universitelerden mezun kişiler.Ben girersem şayet yıldız jeodeziye giricem ve iyi bir bölüm bence.Benim tavsiyem daha yeni mezunlarla konuşman ayrıca artık adıda degişiyor bu sene itibariyle Geomatik mühendisi olucak

Golf VI 1.4 TSİ

2439 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:12:21 

Eskiden Atom mühendisliği vardı. Şaka değil gerçek. En yüksek puanla alıyordu. Türkiyede İş alanı açılmadığından kaldırdılar. Artık atom dürüm var. O kadar puana o bölüme girip bitirenlerde artık atom dürümü ya yiyordur ya da satıyordur.
Türkiyenin acı gerçeklerinden bir parça..........

904 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:16:29 

quote:

Orjinalden alıntı: дltuğ

Şimdi mühendislikten mühendisliğe kaf dağı kadar mesafe var..Bir bilgisayar ile ziraat mühendisi arasında aldığı eğitim bakımından dağlar kadar fark var..keza bir ee mühendisliği ile tekstil müh arasında..Şimdi senin amacın ne çok para kazanmak mı sevdiğin işi yapmak mı ? yoksa ben para kazanınca her türlü mesleği severim mi? Eğer paraysa ilk amacın mühendislik yazarsan çok büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsin çünkü malesef ülkemizde ne getireceği en belirsiz olan meslek dalı (üretim çok çok az olduğu için)..Git tıp yaz sevsen de sevmesen de hastanın yüzüne gülersin arkasından söversin ama her türlü kazanırsın..Haa böyle bir yaşamdan mutlu olurmusun burası senin hayata bakışınla alakalı..

hocam ben hem sevebiliceğim işi yapmak,hem de geleceğime yatırım yapabiliceğim kadar para kazanabileceğim bi meslek istiyorum,evet çok şey istiyorum ama bu isteğime en yakın mesleği seçmem gerekiyor.

@omerf:
hocam bana da itü geliyor ancak yengemin babası kesinlikle tavsiye etmediğini söyledi.. bu kadar yıllık mühendisin mutlaka bildiği bişey vardır diye düşünüyorum.

4569 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:20:07 

quote:

Orjinalden alıntı: KayTheRock

hocam ben hem sevebiliceğim işi yapmak,hem de geleceğime yatırım yapabiliceğim kadar para kazanabileceğim bi meslek istiyorum,evet çok şey istiyorum ama bu isteğime en yakın mesleği seçmem gerekiyor.

@omerf:
hocam bana da itü geliyor ancak yengemin babası kesinlikle tavsiye etmediğini söyledi.. bu kadar yıllık mühendisin mutlaka bildiği bişey vardır diye düşünüyorum.

Doğrudur illaki bildiği şeyler vardır ama bu kadar yıldada epey birşeyler değişmiştir diye düşünüyorum Bu kadarda düşünmemek lazım sen kendine bişeyler katabildiysen,azimli ve çalışkan bi insansan o işi severekde yaparsın paranıda kazanırsın..Yeterki iste

Golf VI 1.4 TSİ

904 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:29:15 

quote:

Doğrudur illaki bildiği şeyler vardır ama bu kadar yıldada epey birşeyler değişmiştir diye düşünüyorum Bu kadarda düşünmemek lazım sen kendine bişeyler katabildiysen,azimli ve çalışkan bi insansan o işi severekde yaparsın paranıda kazanırsın..Yeterki iste

hocam kendisi selçuk üniversitesini 1.likle bitirmiş ve devlette çalışırken yurtdışına yollanma hakkına sahip olmuş tek mühendismiş söylenenlere göre.
mesleğinde bu kadar başarılı biri mesleği hakkında olumsuz konuşuyorsa ve başka meslekler öneriyorsa haklı olabilir diye düşünüyorum ,umarım mimarlık falan yazarsam da yanılmam

2554 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:30:29 

Hmm o zaman haritayı ele.. 3-5 sene önce kimse haritacıların yüzüne bakmıyordu tıpkı bir zamanlar ziraat mühendisliğindekilerin çok para kazanıp şimdi işsiz gezmleri gibi..Tekstil de öyle 90 yılların en revaçta mühendisliği idi şimdi ne yazık ki çin sayesinde sektör öldü..Sen daha genel skalası fazla sapmayan müh yaz o zaman benim nacizane önerilerim bil,ee,mak. bunlar olmazsa inşaata yönelmen çünkü inşaat da çok çalkantılı sektör..

Tonight is the night...

256 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:31:16 

arkadaşım bak ben piyasayı tanıyan biri olarak sana şöyle söyliyeyim, benim üniversiteye girdiğim sene bu kariyer programlarına çıkan uzmanlar gıda,çevre ve tekstil mühendisliklerini öve öve bitireniyorlardı, şimdi o bölümleri bitirenler kafalarını taşlara vuruyorlar, benden sana söylemesi makine, inşaat, elektrik,-elektronik bu meslekler türkiyede ölmez, eğer dersen ki ben çok para sitiyroum itü gemi makineleri işletme mühendisliği var puanı çok yüksek değil, bitirenler 4-5 sene tecrübeyle ayda 5000 dolar kazanıyor.sormak istediğin ne varsa sor bana yardımcı olabilirim.

Universite ve Bolum Tavsiyeleri Icin Danisabilirsiniz.Makine Muhendisi olarak, ozellikle muhendislik bolumleri hakkinda sormak istediklerinizi cevaplamaya hazirim.Ozel mesaj atin.

904 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:34:28 

quote:

Orjinalden alıntı: ata1606

arkadaşım bak ben piyasayı tanıyan biri olarak sana şöyle söyliyeyim, benim üniversiteye girdiğim sene bu kariyer programlarına çıkan uzmanlar gıda,çevre ve tekstil mühendisliklerini öve öve bitireniyorlardı, şimdi o bölümleri bitirenler kafalarını taşlara vuruyorlar, benden sana söylemesi makine, inşaat, elektrik,-elektronik bu meslekler türkiyede ölmez, eğer dersen ki ben çok para sitiyroum itü gemi makineleri işletme mühendisliği var puanı çok yüksek değil, bitirenler 4-5 sene tecrübeyle ayda 5000 dolar kazanıyor.sormak istediğin ne varsa sor bana yardımcı olabilirim.

ben daha çok mimarlık düşünüyorum,yani mühendislikler ve mimarlıklar arasında tercih yapmama en yakın meslek gibi duruyo ..

514 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:37:46 

MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ (Gemi inş)

ELEKTRONİK-HABERLEŞME -ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ(Otomasyon )

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ (Mimarlık)

ve Yakın gelecekte MALZEME MÜHENDİSLİĞİ

bu mühendislikler türkiye şartlarında herzaman revaçta ve en kolay iş bulunabilecek bölümlerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PALADİUS_ARAGONES -- 26 Temmuz 2008; 0:37:20 >

세르다르 비치크.
나는 반은 한국인이고 반은 터키인입니다.
L@ND@N€R- S€@UL-€R€ĞLİ
Uygarlık tarafından yokedilme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir uygarlık çağını yaşıyoruz.^Nietzsche^

67 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:37:55 

Her meslegin güzel tarafları ve bol kazançları vardır. önemli olan kişinin kendini geliştirmesidir.

Eğer Birgün O Kahrolası Gururun Biter Ve Bana Geri Dönmeye Karar Verirsen Sakın Deneme Çünkü Senin Gururunun Bittigi Yerde Benim Onurum Başlar!

3901 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:47:32 

quote:

malzeme dediğin metalurji mi?

256 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:48:42 

bence makine mühendisliği seç madem bu kadar mühendislik istiyorsun, ben makine mühendisiyim, bizim bölüm mezunlarını her yerde görebilirsin, inşaatçılar genelde şantiyede çalışır ama makineciler hem fabrikalarda, isterlerse şantiyede , isterse gemide her yerde iş bulabilir, zamanı gelince yükselme durumları da diğer mühendisliklere göre yüksek ancaki 5 senede piyasada maaşlar yarıya indi, yani 5 sene önce 10 lira teklif ediliyosa şimdi 5 lira teklif ediliyo, enflasyon farkını da unut.

Universite ve Bolum Tavsiyeleri Icin Danisabilirsiniz.Makine Muhendisi olarak, ozellikle muhendislik bolumleri hakkinda sormak istediklerinizi cevaplamaya hazirim.Ozel mesaj atin.

904 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:53:02 

quote:

Orjinalden alıntı: ata1606

bence makine mühendisliği seç madem bu kadar mühendislik istiyorsun, ben makine mühendisiyim, bizim bölüm mezunlarını her yerde görebilirsin, inşaatçılar genelde şantiyede çalışır ama makineciler hem fabrikalarda, isterlerse şantiyede , isterse gemide her yerde iş bulabilir, zamanı gelince yükselme durumları da diğer mühendisliklere göre yüksek ancaki 5 senede piyasada maaşlar yarıya indi, yani 5 sene önce 10 lira teklif ediliyosa şimdi 5 lira teklif ediliyo, enflasyon farkını da unut.

hocam makineyi kesinlikle düşünmüyorum.
aslında belirtmeliydim makine istemiyorum diye.

256 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:55:38 

quote:

hocam makineyi kesinlikle düşünmüyorum.
aslında belirtmeliydim makine istemiyorum diye.

mimarlık zor meslek, çizimi filan adamı öldürür, inşaat seçecen o zaman, sakın harita filan yaziyim deme, pişman olursun.

341 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:58:40 

quote:

Orjinalden alıntı: Kido

ayda 300-400 milyarı bi tarafını yırtsa kazanamaz

aynen
değil 300-400
30-40 bile kazanamaz..
3-4 anca oda istisna yanii.
bir kişi tek başına 300 milyar kazanıyorsa, çalıştığı şirketin trilyon(lar) kazanması lazım.
yaptığı iş ne imiş ki 300 milyar kazanıyor..ben aynısını 30 milyara yaparım..
salla baba balık tutarsın..

Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez.
Mustafa Kemal Atatürk

952 Mesaj
26 Temmuz 2008; 0:59:10 

hazır konu varken sorayım ne iş yapar malzeme mühendisi?iş imkanları artıcak deniyor ama neden böyle bi iddaa dolaşıyo ortalıkta?=

burdancikisyok.blogspot.com

904 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:04:49 

quote:

Orjinalden alıntı: Mechanical24

aynen
değil 300-400
30-40 bile kazanamaz..
3-4 anca oda istisna yanii.
bir kişi tek başına 300 milyar kazanıyorsa, çalıştığı şirketin trilyon(lar) kazanması lazım.
yaptığı iş ne imiş ki 300 milyar kazanıyor..ben aynısını 30 milyara yaparım..
salla baba balık tutarsın..

hocam konumuz bu değil,ayrıca adam şirkette çalışmıyo.adamın bürosunda 7 tane harita teknisyeni çalışıyo..
neyse..

@ata1606 : hocam inşaatı düşünüyorum da,mimarlık sanki daha çok itibar görüyo gibi.. ve iş imkanı falan daha iyi görünüyo.. inşaat mühendisliğinde sermayen yoksa asgari ücrete ancak iş bulunabiliyo başlangıçta ,hadi asgari ücret olmasa bile taş çatlasa 1 milyara ..

341 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:07:06 

quote:

Orjinalden alıntı: hEnrY_rDL

hazır konu varken sorayım ne iş yapar malzeme mühendisi?iş imkanları artıcak deniyor ama neden böyle bi iddaa dolaşıyo ortalıkta?=

kalite nedeniyle
artık imalat yapan firmalar yurtdışına mal satmak istiyorsa kalitesini belgelemek zorunda
işte bu noktada malzeme mühendisleri devreye giriyor..
özellikle kaynak konusunda..
kaynak kontrolleri ve testleri.. (tahribatlı / tahribatsız muayene)
avrupaya mal satacaksan ürünlerin CE belgeli olması şart..
Rusya için GOST, Amerika için ASME, Çin için bilmem ne..
ISO ve TSE havagazı..
ben daha ASME alabilmiş mekan görmedim..
ayrıntılı bilgi için ODTÜ ve Bureau Veritas ile bağlantıya geçebilirsin.
LEVEL 3 kaynak mühendisi demek ver elini avrupa demek..
bu belgenin en kralını TÜV almanya veriyor..
deli gibi bilgi, tecrübe ve yabancı dil lazım..
velhasıl ileride çok aranacak ve maaşı bol bi meslek..
ancak biraz pis bi iş..

Mustafa Kemal Atatürk

514 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:11:29 

quote:

Hemen cevap vereyim malzeme mühendisliği günümüzde gittikçe popüler bir meslek haline gelmekte .
Aslında ne ilginçtir ki bunun cevabını sadece sanayi de imalat ve üretim kısmında çalışan makina mühendislerine danışarak anlayabilirsiniz.Çünkü metalurji ve malzeme makina mühendisliğinin alt kolu olmakla beraber günümüzde malzemenin derinlemesine analizine ihtiyaç duyulmakta ve malzeme ve üretim için hammadde seçimi önem arzetmektedir.Bu yüzden genelde makina mühendisleri ve malzeme mühendisleri birlikte çalışırlar .Ağır sanayinin olmassa olmaz mühendislikleri saten 3 mühendislik dalı dediğimiz makina , elektrik ve malzeme mühendisliğidir.

Benim fikrim yakın etrafında olan makina mühendisleri ağbilerine sorup metalurji hakkında daha detaylı bilgi alman ,Çünkü sana en doyurucu bilgiyi makina mühendisleri verebilirler.

세르다르 비치크.
나는 반은 한국인이고 반은 터키인입니다.
L@ND@N€R- S€@UL-€R€ĞLİ
Uygarlık tarafından yokedilme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir uygarlık çağını yaşıyoruz.^Nietzsche^

256 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:14:52 

quote:

hersene böyle iddiaları birileri yumurtlar bundan 5 sene öncede tekstil gıda 1 numara mesleklerin başında geliyodu nooldu onlara,, sallayım malzemeyi filan,

kaytherock senin puanın mimarlık için biraz düşük anadolunun ücra kentlerinde okuyacaksan sakın yazma, inşaat yazabilirsin ama ben senin bir ağabeyin olarak sana makine ve elektriği tavsiye ediyorum, fabrikalarda bir şekilde yolunu bulursan nezih ortamda çalışma ortamın olabilir, ama inşaat filan zor işler ve bu zorluğu ölçüsünde aynı oranda para da kazanamıyosun, dersen ki ben istediğim mesleği seçicem sakın öle bi hata yapma, çıkınca ayık ayık gezmek adama çok koyar, türkiyede yaşıyoruz herşey paraya bakıyor, ayrıca makine-elektrik mühendisi olursan istersen mimarın yanında şantiyede de çalışırsın.

341 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:15:38 

quote:

hocam konumuz bu değil,ayrıca adam şirkette çalışmıyo.adamın bürosunda 7 tane harita teknisyeni çalışıyo..
neyse..

@ata1606 : hocam inşaatı düşünüyorum da,mimarlık sanki daha çok itibar görüyo gibi.. ve iş imkanı falan daha iyi görünüyo.. inşaat mühendisliğinde sermayen yoksa asgari ücrete ancak iş bulunabiliyo başlangıçta ,hadi asgari ücret olmasa bile taş çatlasa 1 milyara ..

aslında konumuz tamda bu
harita mühendisi ayda 300 milyar kaznıyor diye konuya sen girmişsin..
şimdide diyosunki şirketi var şirketi kazanıyoo...
yaa ben sana ayda trilyonlar kazanan ilkokul mezunlarını sırlayayım o zaman..
o bahsettiğin şahıs ticaret yapıyor..
hiç bir mühendis maaşı 300 milyar olamaz..
ne burda ne başka yerde ne marsta nede venüste....
ayda 300 milyarı birşeyler satarak kazanırsın..yani ticaret ile.. mühendislik yaparak değil..
çoğu KOBİ nin yıllık cirosudur bahsettiğin rakam...(500 ytl kazanmamış, hepsini bir arada görmemiş veletler 300 milyarı ne sanıyor anlamak güç)

Mustafa Kemal Atatürk

341 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:20:36 

quote:

Orjinalden alıntı: PALADİUS_ARAGONES

Hemen cevap vereyim malzeme mühendisliği günümüzde gittikçe popüler bir meslek haline gelmekte .
Aslında ne ilginçtir ki bunun cevabını sadece sanayi de imalat ve üretim kısmında çalışan makina mühendislerine danışarak anlayabilirsiniz.Çünkü metalurji ve malzeme makina mühendisliğinin alt kolu olmakla beraber günümüzde malzemenin derinlemesine analizine ihtiyaç duyulmakta ve malzeme ve üretim için hammadde seçimi önem arzetmektedir.Bu yüzden genelde makina mühendisleri ve malzeme mühendisleri birlikte çalışırlar .Ağır sanayinin olmassa olmaz mühendislikleri saten 3 mühendislik dalı dediğimiz makina , elektrik ve malzeme mühendisliğidir.

Benim fikrim yakın etrafında olan makina mühendisleri ağbilerine sorup metalurji hakkında daha detaylı bilgi alman ,Çünkü sana en doyurucu bilgiyi makina mühendisleri verebilirler.

bir üst mesajda konuyu açıkladım...
aslında olay malzeme seçimi değil.
yada kompozit malzeme üretimi değil.
Türkiyedeyiz..
kimse senden teflon gibi bi malzeme bulmanı istemez.
en ucuzu hangisi ise en uygunu odur.
dediğim gibi kalite konusunda mecburiyetten malzemecilere ihtiyaçları var
yoksa malzemeciler aç kalır..
bu durum bütün mühendislikler için geçerli.(zorunlu olmasa hiç bir şirket mühendis çalıştırmaz..çünkü mühendislik adına hiç birşey yapılmıyor..lise mezunu adamda yapabilir rahatlıkla)

Mustafa Kemal Atatürk

952 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:22:33 

sağolun ya bilgiler için ben iyice bir araştırayım Anadolu Üniversitesinde okuma şansım varda bu bölümü

burdancikisyok.blogspot.com

341 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:24:17 

quote:

sağolun ya bilgiler için ben iyice bir araştırayım Anadolu Üniversitesinde okuma şansım varda bu bölümü

anadoluda malzeme varmıydı yaaa?
ne zaman açılmış??

Mustafa Kemal Atatürk

296 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:32:39 

Ben makina mühendisliği ögrencisiyim (3.sınıf), en başta bu mesleğe girerken senin gibi tereddütlerim vardı fakat iş imkanının tartışmasız en geniş oldugu meslek olması ve kendimi geliştirince alabileceğim maaş beni cezbetti. Nitekim de iyi ki o yönden düşünmüşüm, makina mühendisliğinin sanıldıgı kadar agır iş ortamında, çalısma kosullarında icra edilemeyeceğini gördüm. FArklı bölümlerde uzmanlaşmanız yeterli oluyor size, baktınız kirin, yagın içinde üretimde bulunmaktan memnun değilsiniz, satış kısmında klimalı büronuzda önunuzde internetiniz baglı bilgisayarınızda çayınızı yudumlayarak bi yandan da gelen sipariş ve teklif formlarını inceleyebilirsiniz. Her ne kadar makina mühendisliği okumak istemesen bile merak eden kişiler olabilir diye yazdım, kararın senin ve biz anca sana fikir verebiliriz.

Ukala ama bilgili insana saygı duy. Bilgili ama mütevazi olanı hem say hem sev. Salak ama mütevazi olana yol göster. Hem salak hem ukala olandan kaç.

904 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:41:28 

quote:

Orjinalden alıntı: kamil8135

Ben makina mühendisliği ögrencisiyim (3.sınıf), en başta bu mesleğe girerken senin gibi tereddütlerim vardı fakat iş imkanının tartışmasız en geniş oldugu meslek olması ve kendimi geliştirince alabileceğim maaş beni cezbetti. Nitekim de iyi ki o yönden düşünmüşüm, makina mühendisliğinin sanıldıgı kadar agır iş ortamında, çalısma kosullarında icra edilemeyeceğini gördüm. FArklı bölümlerde uzmanlaşmanız yeterli oluyor size, baktınız kirin, yagın içinde üretimde bulunmaktan memnun değilsiniz, satış kısmında klimalı büronuzda önunuzde internetiniz baglı bilgisayarınızda çayınızı yudumlayarak bi yandan da gelen sipariş ve teklif formlarını inceleyebilirsiniz. Her ne kadar makina mühendisliği okumak istemesen bile merak eden kişiler olabilir diye yazdım, kararın senin ve biz anca sana fikir verebiliriz.

hocam teşekkür ederim ancak makina mühendisliğine hiç ilgi duymuyorum nedense.
çok kararsızım.
mimarlıklardan osmangazi veya çukurova geliyor büyük ihtimalle.
veya atılım üniversitesi burslu bilgisayar mühendisliği mi yazsam bilmiyorum ..
veya mersin elektrik elektronik..
kafam çok karışık

341 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:47:22 

quote:

Orjinalden alıntı: kamil8135

obaa
kamil geçmiş olsun sende bize katılacaksın demek... gerçi daha bitmemiş.
3 e başladığını varsayarak ısı transferi, akışkanlar mekaniği, termal sistemler tasarımı... derslerini bu sene alacaksın muhtemelen..
bu sene bırakmazsan okulu bitti say.. olayın koptuğu sene bu sene..geri dönüş yok..
ben 5 yıllık makinacıyım
şimdiki aklım olsa bilgisayar yada elektronik okurdum
diyorsun yaaa ofiste klimalı odada internet başında çay yudumlarsın...
doğru..
ama çalışma ortamı fabrika..şehrin taaaa bip bip yerinde..
gitmesi 1 saat gelmesi 1 saat..
ortam %90 erkek.. (sivil askeriye)
altında çalışanların %90 senden çok bildiğini düşünen okuması yazması olmayan elemanlar..
aşırı gürültülü ve pis bir mekan.. (özellikle döküm tesisleri)
patron yada müdürün meslekten değilse zaten çin işkencesi...
yemekler berbat..her pazartesi kuru fasulye pilav..
makinacı olarak çaışacağın ortam %90 böyle olacak..
kısacası bana uygun ortam değilmiş.
elektronikçilerin altında şirket arabası...ofis merkezde...1 saat orda 2 saat burda.. çevre desen deli gibi.. her gittiğin yerde süpermen gibi karşılanıyosun..
ikram desen ganii..canın sıkıldı, çek arabayı AVM nin birine takıl...
sana tavsiyem dil öğrenmendir..birde elektronik master yaparsan tadından yenmez...

Mustafa Kemal Atatürk

296 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:47:55 

quote:

hocam teşekkür ederim ancak makina mühendisliğine hiç ilgi duymuyorum nedense.
çok kararsızım.
mimarlıklardan osmangazi veya çukurova geliyor büyük ihtimalle.
veya atılım üniversitesi burslu bilgisayar mühendisliği mi yazsam bilmiyorum ..
veya mersin elektrik elektronik..
kafam çok karışık

Rica ederim, en iyi kararı verebilmeniz için tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız.
Ben de yok atılım, yok doguş, yok ışık uni burslu düşünüyordum fakat o tip universitelerin fos oldugunu gördüm, bu yüzden oraları kafandan rahatlıkla çıkarabilirsin. Ha burslu unilerın hepsi kötüdür demiyorum; girebiliyorsanız sabancıya,bilkente,koça tabiki girin ama gerisi yalan.
Bana kalırsa şöyle yap;ilk mimar mı mühendis mi olmak istediğine karar ver? Eğer cevabın mimarlık ise okumak istediğin uniye karar ver, fakat muhendis olmak istiyor isen ki elektrik elektronik istiyorum demişsin, o zaman mersin elektrik yaz. Karar senin ama ilk mesleğine sonra universitene karar vermeyi unutma. Aynı anda hem uni hem meslek tercihi yapmak zor elma ile armutu kıyaslamak yerine , ayrı ayrı kıyasla

Ukala ama bilgili insana saygı duy. Bilgili ama mütevazi olanı hem say hem sev. Salak ama mütevazi olana yol göster. Hem salak hem ukala olandan kaç.

256 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:51:11 

iç mimarların dönemi başlıyor bende iç mimarlık bölümünde okuyorum artık her inşaat mimarlık yapı şirketi bir içmimar bulundurmak zorunda mecburi iç mimarın imzası gerekiyor eskiden gerekmediği için bütün mimarlar iç mimarlık yapıyordu ama artık yapamıyor ayrıca birde okulu bitirdiğimde normal mimarlık bölümünün yükseğini yaptığım taktirde hem normal mimarlık hemde iç mimarlık yapıp çifte imza yetkisine sahip olucam

100 YIL

Şampiyonluk Yarınlara Kaldı...

341 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:52:11 

quote:

Orjinalden alıntı: Fabregas.

iç mimarların dönemi başlıyor bende iç mimarlık bölümünde okuyorum artık her inşaat mimarlık yapı şirketi bir içmimar bulundurmak zorunda mecburi iç mimarın imzası gerekiyor eskiden gerekmediği için bütün mimarlar iç mimarlık yapıyordu ama artık yapamıyor ayrıca birde okulu bitirdiğimde normal mimarlık bölümünün yükseğini yaptığım taktirde hem normal mimarlık hemde iç mimarlık yapıp çifte imza yetkisine sahip olucam

bu zorunluluklar olmasa aç kalacağız vesselam..

Mustafa Kemal Atatürk

1009 Mesaj
26 Temmuz 2008; 1:52:19 

quote:

neyse..

7 tane harita teknisyenini geç 7 tane piri reis çalışsa 300-400 milyar kazanamaz

904 Mesaj
26 Temmuz 2008; 2:20:38 

şimdi durum mimarlık vs elektrik elektronik oldu sanırım

234 Mesaj
26 Temmuz 2008; 2:23:08 

inşaat forever en serbest meslek ister bi şirkete girersin ister kendin yaparsın babam mühendis vala en serbes meslek bu dio ondan biliom

edit:

ayrıca türkcellde bi elektronik mühendisi ayda 20000ytl kazanıyo iyi para

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mskomek -- 26 Temmuz 2008; 2:22:51 >

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

3901 Mesaj
26 Temmuz 2008; 2:24:07 

quote:

şimdi durum mimarlık vs elektrik elektronik oldu sanırım

çok alakasız bölümler, bence karar vermek zor değil. Kendini ölç biç. Bilişime ilgin varsa tabii ki ee. Benim tercih listemde 2 tane bölüm vardı Elektronik ve bilgisayar.

296 Mesaj
26 Temmuz 2008; 2:30:57 

quote:

Orjinalden alıntı: Mechanical24

obaa
kamil geçmiş olsun sende bize katılacaksın demek... gerçi daha bitmemiş.
3 e başladığını varsayarak ısı transferi, akışkanlar mekaniği, termal sistemler tasarımı... derslerini bu sene alacaksın muhtemelen..
bu sene bırakmazsan okulu bitti say.. olayın koptuğu sene bu sene..geri dönüş yok..
ben 5 yıllık makinacıyım
şimdiki aklım olsa bilgisayar yada elektronik okurdum
diyorsun yaaa ofiste klimalı odada internet başında çay yudumlarsın...
doğru..
ama çalışma ortamı fabrika..şehrin taaaa bip bip yerinde..
gitmesi 1 saat gelmesi 1 saat..
ortam %90 erkek.. (sivil askeriye)
altında çalışanların %90 senden çok bildiğini düşünen okuması yazması olmayan elemanlar..
aşırı gürültülü ve pis bir mekan.. (özellikle döküm tesisleri)
patron yada müdürün meslekten değilse zaten çin işkencesi...
yemekler berbat..her pazartesi kuru fasulye pilav..
makinacı olarak çaışacağın ortam %90 böyle olacak..
kısacası bana uygun ortam değilmiş.
elektronikçilerin altında şirket arabası...ofis merkezde...1 saat orda 2 saat burda.. çevre desen deli gibi.. her gittiğin yerde süpermen gibi karşılanıyosun..
ikram desen ganii..canın sıkıldı, çek arabayı AVM nin birine takıl...
sana tavsiyem dil öğrenmendir..birde elektronik master yaparsan tadından yenmez...

doğru diyorsun, söylediklerinin bir çoguna şahip oldum ve duydum, derslere gelince onlar şimdiden üzerimde baskı yapmaya başladı, seneye için yaz okuluna erken rezervasyon yaptırmak istiyorum şuan daha mukavemet ve termodınamikleri vermekle uğrasıyorum
Diğer arkadaşlara gelince 1 kişi şu mühendis olmuş surda işe girmiş şu maaşı alıyor gibi muhabbetler hep boştur, mezun olunca kimin ne maaş aldıgı belli olmuyor.Herkes 20 milyar maaş almak için girmek ister ama 1 milyar alanlar da vardır.

256 Mesaj
26 Temmuz 2008; 2:53:07 

quote:

Orjinalden alıntı: mskomek

inşaat forever en serbest meslek ister bi şirkete girersin ister kendin yaparsın babam mühendis vala en serbes meslek bu dio ondan biliom

edit:

ayrıca türkcellde bi elektronik mühendisi ayda 20000ytl kazanıyo iyi para

bir 0 fazla koymuşsun maaşa .

904 Mesaj
26 Temmuz 2008; 2:53:26 

quote:

Orjinalden alıntı: niko_jr

çok alakasız bölümler, bence karar vermek zor değil. Kendini ölç biç. Bilişime ilgin varsa tabii ki ee. Benim tercih listemde 2 tane bölüm vardı Elektronik ve bilgisayar.

bilişime de tasarıma da ilgim var hocam.

2421 Mesaj
26 Temmuz 2008; 3:00:19 

300-400 milyarı kim demişse iyi kafalamış seni, bırak 300-400 milyarı en fazla kazanan harita mühendisi taş çatlasa 5-6 milyar alıyordur o da binde bir denk gelir.

Mühendislikte tamamen ilgi ve kendini geliştirmeyle alakalı bir şey. Mesela ben makina mühendisliği okuyorum, aylık 10 milyara çalışanda biliyorum 700 milyona çalışanda.