Şimdi Ara

En iyi mühendislik hangisi ? (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
0
Favori
34.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: KayTheRock

quote:

Orjinalden alıntı: fuzbing

300-400 milyarı kim demişse iyi kafalamış seni, bırak 300-400 milyarı en fazla kazanan harita mühendisi taş çatlasa 5-6 milyar alıyordur o da binde bir denk gelir.

Mühendislikte tamamen ilgi ve kendini geliştirmeyle alakalı bir şey. Mesela ben makina mühendisliği okuyorum, aylık 10 milyara çalışanda biliyorum 700 milyona çalışanda.

hocam ne kafalaması ya.. 50 keredir söylüyorum inanmıyosunuz.
    adamın bürosu dedemin apartmanında,dedemin apartmanı da bizim apartmanın hemen arkasında..
    adamı 2-3 günde bir mutlaka görürüm sürekli civarda git gel yaptığım için. her ay farklı bi jiple görüyorum.. yengem arasıra adama belge falan yollar.ben götürürüm ve dikkat ettim. neredeyse her gittiğimde farklı bi telefonu var.son gördüğümde de motorola v8 luxury gold modeli vardı.ondan önce de türkcell pda treo ..
    ayda 5-6 milyar kazanan adamın masasında cragganmore viski şişesinin ne işi var ?
    ayda 5-6 milyar kazanan adamın şehir dışında nasıl triplex evi olabiliyor ?
    daha önceki konuda da çok çektirdiniz bana,inanmıyorum falan diye,yeter ama artık canım
    neyse biz konumuza dönelim

O zaman o kişinin harita mühendisliği dışında ek işleri vardır, mafya gibi.
  • Peki Uzay Mühendisliği bitirenler Ufo mu avlıyor ne iş yapıyor?
  • quote:

quote:

quote:

300-400 milyarı kim demişse iyi kafalamış seni, bırak 300-400 milyarı en fazla kazanan harita mühendisi taş çatlasa 5-6 milyar alıyordur o da binde bir denk gelir.

Mühendislikte tamamen ilgi ve kendini geliştirmeyle alakalı bir şey. Mesela ben makina mühendisliği okuyorum, aylık 10 milyara çalışanda biliyorum 700 milyona çalışanda.

adamın bürosu dedemin apartmanında,dedemin apartmanı da bizim apartmanın hemen arkasında..
    adamı 2-3 günde bir mutlaka görürüm sürekli civarda git gel yaptığım için. her ay farklı bi jiple görüyorum.. yengem arasıra adama belge falan yollar.ben götürürüm ve dikkat ettim. neredeyse her gittiğimde farklı bi telefonu var.son gördüğümde de motorola v8 luxury gold modeli vardı.ondan önce de türkcell pda treo ..
    ayda 5-6 milyar kazanan adamın masasında cragganmore viski şişesinin ne işi var ?
    daha önceki konuda da çok çektirdiniz bana,inanmıyorum falan diye,yeter ama artık canım

adam koca bir arsayı(tam olarak kaç dönümdü hatırlamıyorum) , 55 parsele bölmek için adamdan bu arsanın 3-4 parselini alıyorsa , ve yaptığı bu bölme işi 1 gününü bile almıyorsa 300 milyar kazanması normaldir ..

neyse konumuza geçsek iyi olucak sanırım.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

adam koca bir arsayı(tam olarak kaç dönümdü hatırlamıyorum) , 55 parsele bölmek için adamdan bu arsanın 3-4 parselini alıyorsa , ve yaptığı bu bölme işi 1 gününü bile almıyorsa 300 milyar kazanması normaldir ..

neyse konumuza geçsek iyi olucak sanırım.

maaş konusunda yaptığın savunmalar çok saçma geldi bana... telefona arabaya bakarak nasılda anladın 300-400 milyar gelir sağladığını... entresan doğrusu.... konumuza gelirsek mimarlıkta bir takım yeteneklerin olması gerekiyor bu konuda kendine ne kadar güveniyorsun... bunu bir tespit et kafana yatıyorsa mimarlık yaz... türkiyede makine sanayisi çok sağlam... iş bulma konusanda cok sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum... inşaata gelirsek dönem dönem yüksek iniş çıkışlara sahip bir sektör kendi işini yaptığında gerçekten büyük paralar kazanmak çokta zor değil... kendi işini yapman içinde sağlam
    bir sermayeye ihtiyaç var... bilgisayar konusandaki düşüncelerinin doğru olduğunu düşünmüyorum.... çevremde bil mh. bitiripte işsiz kalan insan görmedim... bilgisayar mh. su anda gözde bir meslek sebebi ise teknolojinin yaygınlaşması.... kafayı çalıstırdıgında bil mh. den çok büyük paralar kazanabilirsin yabana atılmayacak bir mh.... bunun yanında elektronik her zaman geçerliliği olan bir mh... saydığım mh. içinde okuması kolay olanı sorarsan bil. mh. derim sebebine gelirsek. (bu arada ben bil mh. 3. sınıf öğrencisiyim) .... en az mühendislik dersi içeren bir bölüm.... en çok ihtiyacın olacak sey mantık olacaktır... ayrıca zevkli bir bölümdür... bil mh. hakkında soruların olursa severek yanıtlayabilirim....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trkahraman -- 26 Temmuz 2008; 4:30:37 >
  • trkahraman hocam,atılım üniversitesi burslu bilgisayar müh. tutturabiliyorum ..
    ancak üniversite çok dandik gibi duruyor
    gerçi ekşide okuduğum yorumlara göre eğitimi gayet iyiymiş ancak o yorumlar ne kadar doğrudur bilemicem ..
  • quote:

trkahraman hocam,atılım üniversitesi burslu bilgisayar müh. tutturabiliyorum ..
    ancak üniversite çok dandik gibi duruyor
    gerçi ekşide okuduğum yorumlara göre eğitimi gayet iyiymiş ancak o yorumlar ne kadar doğrudur bilemicem ..

atılım hakkında bir bilgim yok .... üzgünüm....
  • atılım matılım. Önemli olan bilgisayar mühendisliği olması. Çıktığın zaman software developer'sın babalar gibi.
  • Atılım'da okuyan bir tanıdık vardı 2. sene ayrıldı oradan tavsiye etmiyorum.
  • quote:

Atılım'da okuyan bir tanıdık vardı 2. sene ayrıldı oradan tavsiye etmiyorum.

hocam ekşi'de atılımla ilgili yorumlara baktım da .. mühendisliklerdeki hocalar genelde odtu kökenliymiş.eğitim kadrosunun iyi olduğundan bahsediliyo.ancak üniversitenin bi adı yok malesef.
  • Yukarıda bi arkadaş çok güzel bir şey söylemiş 700ytl'ye çalışan makinacıda var.İşsiz kalıp bakkal işleten inşaat mühendiside var.Hatta zamanında gazetede çıkmıştı bilmem hatırlamısınız 2000 yada 2001 senesi öss birincisi Bogaziçi elektrik elektronik mezunu işsizim diye gazetelerdeydi.Bence saydığın mesleklerden hangisini seçersen seç eğer para kazanıcam diye bi hırs var içinde kesinlikle kazanırsın..Çünkü söledigin mesleklerin hepsinide belirli imkanlar var.
  • gemi mühendisliği
  • Bende ileride makine mühendisi olmayı düşünüyorumda eğer saygın bir üniversiteden mezun olursam iş imkanlarım ve 2-3 sene içinde aldığım ortalama maaş ne olur? [Birde tavsiye edermisiniz bu bölümü?]
  • arkadaşlar bu soruyu daha önce çok sordum,biliyorum ama yine konu açılmışken sormak istiyorum,hem tercih yapan arkadaşlara da faydası dokunur..
    mimarlığın iş imkanları nasıldır ? yeni mezun bi mimar ortalama ne kadar para kazanır?
  • iyi bir mimar oldukça güzel paralar kazanır. ama, başarılı olacak, ileride iyi yerlere gelecek bir mimar adayının mimarlıktan başka bir bölüm düşüneceğine ihtimal vermiyorum. çünkü mimarlık bir takım özel yetiler ve ilgiler gerektirir. sanat, tasarım, yaratıcılık, 3 boyutlu düşünme, sentez... mimarlığın bir üstüne mühendislik 1 altına tıp yazanın iyi bir mimar olacağını düşünmüyorum.
    quote:

arkadaşlar bu soruyu daha önce çok sordum,biliyorum ama yine konu açılmışken sormak istiyorum,hem tercih yapan arkadaşlara da faydası dokunur..
    mimarlığın iş imkanları nasıldır ? yeni mezun bi mimar ortalama ne kadar para kazanır?
  • quote:

Orjinalden alıntı: QamiQaze

iyi bir mimar oldukça güzel paralar kazanır. ama, başarılı olacak, ileride iyi yerlere gelecek bir mimar adayının mimarlıktan başka bir bölüm düşüneceğine ihtimal vermiyorum. çünkü mimarlık bir takım özel yetiler ve ilgiler gerektirir. sanat, tasarım, yaratıcılık, 3 boyutlu düşünme, sentez... mimarlığın bir üstüne mühendislik 1 altına tıp yazanın iyi bir mimar olacağını düşünmüyorum.
    quote:

arkadaşlar bu soruyu daha önce çok sordum,biliyorum ama yine konu açılmışken sormak istiyorum,hem tercih yapan arkadaşlara da faydası dokunur..

ağzından bal damlıyor kamikaze
    tercih listesinde en fazla 2 farklı meslek, olabildiğine farklı üni bulunmalı
    herkes bütün tercihleri doldurma peşinde (sayısal oynar gibi, yanlışlar doğruyu götürmüyor diye, bedava diye...)
    ben 5 tercih yapmıştım vakti zamanında
    makina ve uçak mühendisliği vardı..
    sen hem tıp, hem mimarlık hemde makina yazarsan hayatınla loto oynamış olursun..
    üni bitince 1 netim daha olsaydı doktor olacaktım, 2 netim olsa mimar olacaktım gibi ahlar vahlarsın..
    mimarlık okumak isteyenlerin sanatsal yetenkleri iyi olmalı.eğer para kazanmak istiyorlarsa..
    yoksa arsaya bina sığdırmaya çalışan inşaat müh. farkı kalmaz...üç oda bir salon yürü gitsin .. üç beş kuruşla idare eder..
    bir ara izlemiştim CNNtürk Design 360 programında
    ingilterede çalışan bir türk mimar vardı programda adını aklımda değil
    adam, sunucu hatunu hergün farklı bir araçla eserlerini gezdirdi.. (ferrari, lamborghini, aston martin... falan filan)
    ağzım açık izlemiştim
    her işte durum bu.. it is up to you...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fabregas.

iç mimarların dönemi başlıyor bende iç mimarlık bölümünde okuyorum artık her inşaat mimarlık yapı şirketi bir içmimar bulundurmak zorunda mecburi iç mimarın imzası gerekiyor eskiden gerekmediği için bütün mimarlar iç mimarlık yapıyordu ama artık yapamıyor ayrıca birde okulu bitirdiğimde normal mimarlık bölümünün yükseğini yaptığım taktirde hem normal mimarlık hemde iç mimarlık yapıp çifte imza yetkisine sahip olucam

Böyle birşey yok. Mimarlık lisans dereceniz olmadan, Mimarlar Odası'na kayıtlı olmadan hiçbir yapının altına mimar diye imza atamazsınız. Mesleğiniz ''İç mimarlık'' olacaktır, her durumda. Neyden yüksek lisans yaparsanız yapın.
  • Babamın inşaat malzemeleri dükkanı var ,35 bin nufuslu bir ilçede yaşıyoruz ve nufus hızla artıyor (2000 sayımında 23 bind.i).İnşaat sektoru de gelişmekte, Babam oğlum sen yine bildiğimiz sektörde çalış Mimar ol diyor ve okyunca müteahitlik flan yaparmışız...
    Benimde kafama yatıyor bu durum.
    Mesela Bi mimar arkadaşı vardı babamın bizim evi falan o çizmişti,babamın dediğine göre şuan 40 tane villa lı bi yerin işini almış bütün işle o ilgileniyorum,organizasyon,işçiler falan filan
    Geçen de bizim dükkana da bi abi gelmişti anlatmıştı falan oda mimarlık okumuş bitirdiği ilk an İskandinav ülkelelerinden birinde 3500$ a iş bulduğunu ve yurt dışında çok iş imkanının olduğunu söylemişti.
    Ben yurtdışı düşünmüyorum tabi de

Merak ettiğim nokta şu Mesela ben böyle güzel araba resimleri,Grafiti resimler falan çizemiyorum ne alaka diyen olacaktır çevremdeki böyle insanlar mimar oldu hep .Yani doğrusunu söyleyeyim pek güzel resimde çizemiyorum,Mimarlığı kıvırabilirmiyim ???(Azimliyimdir.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dhqwer -- 27 Temmuz 2008; 0:49:39 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dhqwer

Babamın inşaat malzemeleri dükkanı var ,35 bin nufuslu bir ilçede yaşıyoruz ve nufus hızla artıyor (2000 sayımında 23 bind.i).İnşaat sektoru de gelişmekte, Babam oğlum sen yine bildiğimiz sektörde çalış Mimar ol diyor ve okyunca müteahitlik flan yaparmışız...
    Benimde kafama yatıyor bu durum.
    Mesela Bi mimar arkadaşı vardı babamın bizim evi falan o çizmişti,babamın dediğine göre şuan 40 tane villa lı bi yerin işini almış bütün işle o ilgileniyorum,organizasyon,işçiler falan filan
    Geçen de bizim dükkana da bi abi gelmişti anlatmıştı falan oda mimarlık okumuş bitirdiği ilk an İskandinav ülkelelerinden birinde 3500$ a iş bulduğunu ve yurt dışında çok iş imkanının olduğunu söylemişti.
    Ben yurtdışı düşünmüyorum tabi de

Merak ettiğim nokta şu Mesela ben böyle güzel araba resimleri,Grafiti resimler falan çizemiyorum ne alaka diyen olacaktır çevremdeki böyle insanlar mimar oldu hep .Yani doğrusunu söyleyeyim pek güzel resimde çizemiyorum,Mimarlığı kıvırabilirmiyim ???(Azimliyimdir.)

Onlarla mimar olunmaz.

Ben mimarlık son sınıfa geçtim. Resim çizmen önemli değil, üç boyutlu düşünebileceksin, sabırlı ve dikkatli olacaksın en başta. Gerisi gelir.
  • mimarlığın özel bir statüsü var. mimar kişi iç mimarlık da yapabiliyor endüstri ürünleri tasarımcılığı da( özellikle yurtdışında çok yaygın) fakat tam tersi olmuyor. yani farklı bir lisans bölümünü okuyup mimari tasarımda ya da daha farklı bir mimari alanda yüksek lisans yapsanız da mimar olamıyorsunuz. ama duyduğum kadarıyla iç mimar ve endüstri ürünleri tasarımcısı olmasına rağmen tanju özelgin'in mimari tasarımları da varmış. tabii büyük ihtimale (hatta kesinlikle) bir mimarla ortak çalışıyordur. ayrıca içmimaride iyi para kazanabilmek için varlıklı bir çevreye sahip olmalısınız.
    quote:

Orjinalden alıntı: fernsehn

quote:

Orjinalden alıntı: Fabregas.

iç mimarların dönemi başlıyor bende iç mimarlık bölümünde okuyorum artık her inşaat mimarlık yapı şirketi bir içmimar bulundurmak zorunda mecburi iç mimarın imzası gerekiyor eskiden gerekmediği için bütün mimarlar iç mimarlık yapıyordu ama artık yapamıyor ayrıca birde okulu bitirdiğimde normal mimarlık bölümünün yükseğini yaptığım taktirde hem normal mimarlık hemde iç mimarlık yapıp çifte imza yetkisine sahip olucam

Böyle birşey yok. Mimarlık lisans dereceniz olmadan, Mimarlar Odası'na kayıtlı olmadan hiçbir yapının altına mimar diye imza atamazsınız. Mesleğiniz ''İç mimarlık'' olacaktır, her durumda. Neyden yüksek lisans yaparsanız yapın.
  • endüstri mühendisliği geleceğin mesleği diyorlar.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.