Şimdi Ara

## Panasonic, 10.1 MP sensörlü DMC-LX3K modelini duyurdu ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.877
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  ## Panasonic, 10.1 MP sensörlü DMC-LX3K modelini duyurdu ##
     ## Panasonic, 10.1 MP sensörlü DMC-LX3K modelini duyurdu ##

Dünyanın sayılı dijital kamera üreticilerinden Panasonic, bir kaç yıl önce fotoğraf meraklılarının huzuruna sunduğu LX2 modelinin yeni varisini en sonunda duyurdu.

LX3'ün teknik detaylarını yakından inceleyecek olursak dikkatimizi 1/1.63 inç boyutunda 10.1 megapiksel çözünürlüğe sahip CCD sensör çekiyor. Kamerada kullanılan sensörün boyutu kendi sınıfındaki pek çok rakibine göre büyük görünmekte. Sensör boyutunun ISO performansını olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Firma yetkililerinin iddialarına göre LX3'te kullanılan CCD sensör piyasadaki diğer 10 megapiksel çözünürlüklü Panasonic kameralara göre %40 daha fazla hassasiyet sunarken %35 daha doygun renkler verebiliyor. Bunlar dışında sensör, kullanıcılara 4:3, 3:2 ve 16:9 en-boy oranlarında fotoğraf çekebilme imkanı tanıyor.

Kamerada 24-60 mm'lik Leica lens kullanılmış ve nesnelere 2.5x'e kadar optik; 4x'e kadar dijital yakınlaştırma yapılabiliyoruz. Dijital kameralarda yaygınlaşmaya devam eden görüntü stabilizasyon teknolojisinin LX3'te de unutulmadığını görmek sevindirici bir gelişme. Bu özellik belli enstantane değerlerinde istenmeyen titreşimlerin önüne biraz da olsun geçebiliyor. ISO seviyesini 80 ile 6400 arasında ayarlayabiliyoruz. Ancak kompakt sınıfta bir kamera için 6400 çok yüksek bir değer olduğunu ekleyelim. Fotoğraf kalitesi yüksek ISO seviyelerinde olumsuz yönde etkilenecektir.

Bunlar dışında kamera 1280x720 piksel çözünürlükte saniyede 24 kare video kaydedebiliyor. Çektiğimiz görüntüleri 3.0 inç boyutundaki ekranda izleyebiliyoruz. Kameranın 50 MB'lık dahili belleği SD ve SDHC kartlarla arttırılabilmekte. RAW formatında da çekim yapabilen DMC-LX3K'nın ağustos ayına doğru 500 dolar civarında satışa sunulması planlanıyor.

Kaynak: Panasonic
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Tipi karizmatik geldi bana. Ağır bir duruşu var gibi.
  • gerçekten çok hoş makina
    yalnız yukarda denmiş ki "Fotoğraf kalitesi yüksek ISO seviyelerinde olumsuz yönde etkilenecektir."
    bilen biri bana bunun sebebini açıklayabilir mi?
  • 50 MB dahili bellek gerçekten iyi bi kapasite
  • Yüksek iso; fotoğrafların karanlık ortamda biraz daha aydınlık çıkmasını sağlarken bir noktadan sonra bu aydınlık resimde kumlanma denen noktalanmalara, renklerin üst üste binmesi gibi sorunlara sebep oluyor. Bu tüm makinelerde böyledir. Bazıları İso 200 de başlar kumlanmaya, bazı makineler 400.
    Bu tüm makinelerde olan teknik bir sorun.

Bence bu makineye birazcık optik zum eklense tercih edilebilir bir hal alırdı. Manuel ayarları varsa ve fiyat düşük olursa alınabilir. Yoksa beklemeye devam bence.
  • fiyatı bu makıneye gore cok fazla - 6400 ınanılmaz yuksek kulanılması zor gercekten
    800 un ustu nu kullandıgımı hatırlamıorum - ılgınc ve bu makıneye gereksız gıbı
  • Bunun kendi üzerinde flaşı var mı, ben mi görmüyorum.
  • Leica lens gerçekten mükemmel kaliteli bir lens.
  • quote:

Orjinalden alıntı: AKINLASINN

Bunun kendi üzerinde flaşı var mı, ben mi görmüyorum.

boyunluk klipsinin hemen üstünde gövdeye gömülü flaş mevcut ......(harici flaş da takılıyor)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcebi001 -- 22 Temmuz 2008; 23:16:48 >
  • optik zoom u biraz az gibime geldi
  • Kucuk sensor ve 10 mp cozunurluk. Foto kalitesinin cok iyi olmayacagı kesin. Ozellikle yuksek asalarda birde 6400 ıso koymaları cok gereksiz olmus. Pazarlama hilesi tamamen .Buyuk sensorlerde bile bu fazla.
    Bu makina bu sensorle 1/1.63 inç (8x6mm) ortalama 25 MP/cm² pixel yogunlugu verirki iyi bir sey degil.
    D-SLR makinaların temiz ve duzgun foto vermesinin etkenlerinde biride budur. Onlarda ortalama 3 MP/cm² pixel yogunlugu vardır. Pixellerin boyutu buyuktur. Sonucta bu makina kompakt sınıf ama bence 10.1 mp degilde aynı sensorde 5 mp olsa cok daha kaliteli fotograf verirdi. 5 mp de A3 ve ustu cıktı alınmayacaksa gayet yeterli rakam.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ikarahal

Kucuk sensor ve 10 mp cozunurluk. Foto kalitesinin cok iyi olmayacagı kesin. Ozellikle yuksek asalarda birde 6400 ıso koymaları cok gereksiz olmus. Pazarlama hilesi tamamen .Buyuk sensorlerde bile bu fazla.
    Bu makina bu sensorle 1/1.63 inç (8x6mm) ortalama 25 MP/cm² pixel yogunlugu verirki iyi bir sey degil.
    D-SLR makinaların temiz ve duzgun foto vermesinin etkenlerinde biride budur. Onlarda ortalama 3 MP/cm² pixel yogunlugu vardır. Pixellerin boyutu buyuktur. Sonucta bu makina kompakt sınıf ama bence 10.1 mp degilde aynı sensorde 5 mp olsa cok daha kaliteli fotograf verirdi. 5 mp de A3 ve ustu cıktı alınmayacaksa gayet yeterli rakam.

Hocam kesinlikle katılıyorum. benim makinamda da 5000 ıso var, ama gel gör grenden birşey göremezsin. Bu da megapiksel kandırmacası gibi birşey. Neymiş 10 mp.... Ben 3 mp den yukarı çekmedim daha fotolarımı..

70*100 cm fotoğraf bastırmak isteyen de pek olmaz diye düşünüyorum..

• BU MAKİNA BANA LEİCANIN BİR ZAMANLAR ÜRETTİĞİ KOMPAKT MAKİNALARI ANDIRDI.FLASH KANIMCA SLR MAKİNALARIN GİBİ OLACAK.
  • Aynısının Leica modeli kaç para olur acaba?
  • quote:

Orjinalden alıntı: AKINLASINN

Yüksek iso; fotoğrafların karanlık ortamda biraz daha aydınlık çıkmasını sağlarken bir noktadan sonra bu aydınlık resimde kumlanma denen noktalanmalara, renklerin üst üste binmesi gibi sorunlara sebep oluyor. Bu tüm makinelerde böyledir. Bazıları İso 200 de başlar kumlanmaya, bazı makineler 400.
    Bu tüm makinelerde olan teknik bir sorun.

Bence bu makineye birazcık optik zum eklense tercih edilebilir bir hal alırdı. Manuel ayarları varsa ve fiyat düşük olursa alınabilir. Yoksa beklemeye devam bence.

tşk ler
  • slr forumda yazı vardı:
    1x zoom lensin varsa süper
    2x zoomun varsa o lensş nerden buldun
    3x zoom varsa bir şeyler belki yapabilirsin.
    4x zoom varsa adamım ne çekeceksin öyle
    5x zoom varsa ......vs vs vs..

Kaliteli istiyorsunuz 10mpx çok diyorsunuz 2.4x wide angle leica mercek buluyorsunuz ona da buğuz ediyorsunuz anlayamıyorum. DC vario elmarit değil summicron lend kullanılmış. Muhtemelen ccd sensörü çok iyi besleyecek ve çok çanlı renklerin ortaya çıktığı fotolar çekecek. Ayrıca geliştirilmiş sensörün ve venusIV işlemci ile ortalama nın az üzerinde iso performansısunacağı kanısındayım. Oldukça şık ve kaliteli bir kamera bence. Leica ve panasonic i kutlamak gerekir diye düşünüyorum.

Edit: DSLR lar ile karşılaştırılan devasa sensöre sahip sigma DP1 x3faveon işlemcile kamera 800 dolar dan daha fazla fiyata sahip fakat sadece 28 mm geniş açı lensi var zoom YOK!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ardicli2000 -- 24 Temmuz 2008; 5:07:18 >

• Fiyatı görmeden kimseyi kutlamamak lazım diye düşünüyorum.
    Buna da yaparlar 890 ytl. O parayı ödeyeni kutlarım ben olsam.
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

optik zoom u biraz az gibime geldi

az kelimesi gene iyi,utanmasalar onu da koymayacaklarmış
    En azından insan bir 6X optik zoom koyar...
    sensör büyük tutulmuş,bu hiç değilse olumlu yön.10Mp değilde 7mp falan yapsalardı,daha güzel olurdu...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hirotaro

quote:

Orjinalden alıntı: max975

optik zoom u biraz az gibime geldi

az kelimesi gene iyi,utanmasalar onu da koymayacaklarmış
    En azından insan bir 6X optik zoom koyar...
    sensör büyük tutulmuş,bu hiç değilse olumlu yön.10Mp değilde 7mp falan yapsalardı,daha güzel olurdu...

Optiklerde 3x idealdir yukarısı kayıptır. 3x altı daha iyidir tabi. Ne kadar cok x o kadar ısık kaybı, renk sapması, distorsiyon, keskinlik azalması demektir. Kalite isteniyorsa mumkun oldugunca az x. D-SLR dunyasında genis ve tele nin ayrı kullanılma zorunlulugu burdan gelir. Bu arada 24mm genis acısı gayet iyi bir deger. İc mekan ve manzara cekimlerinde cok iyi gider. Daha dusuk mp olsa iyi olurdu tabi ama noise performansına bakmak lazım bu makinanın. Neticede kucuk sensorlu fuji f31 gibi bir makina gorduk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 24 Temmuz 2008; 9:28:00 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.