Şimdi Ara

USB cihazları en uzak köşeye taşıyın ; Micro Innovations USB 2.0 repeater

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
11.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir çoğumuzun evinde bir (1) yada daha fazla USB portundan bağlanan cihaz bulunmakta. Son zamanlarda özellikle USB'den bağlanan kameraların fiyatlarındaki düşüşten sonra bir çoğumuz bu güzel cihazlara sahip olduk. USB kameralar aslında her ne kadar anında mesajlaşma programları üzerinden görüntülü chat için kullanılsalar da kablolarını uzatmak kaydıyla güvenlik amacı ile de kullanılabilirler.

Kablo uzatma konusunda ne yazık ki USB standartının 3-5 metre sonrasında yetersiz kalması nedeniyle (ieee1394 (firewire) de bu limit 4.5 metre) ucuza alabileceğimiz noktadan noktaya kablo uzatma kabloları işimizi görmeyecektir. Arada bir USB güçlendirici kullanmamız gerekecek. Genelde ev veya ofislerimizde kullanabileceğimiz ve harici güç beslemesi gerektiren USB hublar, bu güçlendirme işini bizim için sorunsuz şekilde yapacaklardır. Fakat tam salonla odanızın arasında yada pencere yakınlarında her zaman USB hub'ı besleyecek bir elektirik prizi bulabilecekmiyiz? Ayrıca uzatma kablosu yetmezmiş gibi birde USB hub'ın güç kablosu bu kirliliğe eklenecek. Bu tip dertleri olanlar için Micro Innovations USB 2.0 repeater oldukça etkili bir çözüm.

Micro Innovations USB 2.0 repeater, cihazlarınızı USB portunun güçlendiriciler kullanarak ulaşılabilecek en üst limiti olan 24 metreye kadar ek kablolarla taşımanıza olanak sağlayan ve bunu yaparken sürücüye, windows tarafından tanınmaya ve ek güç girişine ihtiyaç duymayan oldukça güzel bir ürün. Ürünün USB 2.0 destekli olması eğer harici bir disk yada tarayıcı gibi bir ürün kullanacaksanız sizi performans kaybından kurtarıyor, gerçi bir diski veya tarayıcıyı kim 24 metre öteye koyar tartışılır.

Cihaz oldukça basit bir yapıya sahip PC ye bağlanan kısmında bir erkek USB ucu varken cihazların bağlandığı kısımda ise USB'den gelen sinyalleri güçlendiren kısım ve dişi USB girişi bulunmakta. USB'den gelen sinyalleri güçlendirme işlemi sırasında gerekli bütün enerji USB portundan karşılandığı için ek bir güç girişine ihtiyaç duyulmuyor. Bu çok güzel çünkü artık kabloyu uzattığınız yerde priz aramak zorunda değilsiniz.

Cihazın oldukça basit bir iç yapısı var öğleki bütün işi sadece tek entekre yapmakta. Her ne kadar satışı yapılan sitelerde dört (4) metreden sonrası için yazsada USB 1.0 olan versiyonunun bir incelemesini yapan theinquirer editörü, cihazı sekiz (8) metre uzatma kablosundan sonra yerleştirmiş ve diğer ucunada sekiz (8) metrelik diğer bir kabloyu takarak güçlendirici ile 16 metre uzaklığa kadar USB destekli kamerasını sorunsuz bir şekilde kullanabilmiş.

Ürün çok yeni birşey değil. Yabancı bir çok sitede 14$ ile 30$ arasında satışı yapılmakta. Eğer bu tip USB kablo uzatma sorunları yaşıyorsanız Micro Innovations USB 2.0 repeater, mutlaka ilginizi çekeceğinizi düşündüğümüz oldukça pratik ve kullanışlı bir cihaz.

• güzel bişi.. İstanbulda nerden temin edebiliriz?
  • yav buna benzer bir alet bimel istanbulda var galiba bununla web kamera çalışır değil mi?kullanan arkadaşlar yardım ediniz.
  • benim sorum farklı:
    bu usb kablolarının neden bukadar kalın ve kullanışsız olduğu ile ilgili?
    örneğinbende bi notebookPC hdd var taşınabilir kutusu içinde,
    ama bide kablosu varki inanın hdd den fazla yer kaplıyor?
    sorum ince ve esnek kablo kullanamazmıyız bu iş için (örneğin bazı kulaklık kabloları oldukça kaliteli .. ve ip gibi)
    ve kullanabilirsek jackı ayrıca satılırmı elektronik parçacılarda?
  • bluetoothlar için işe yarar.... kasanın arkasında, duvar altında kaldıkları için bazen problem oluyo.çekmiyorlar..
  • quote:

Orjinalden alıntı: deepthrone

benim sorum farklı:
    bu usb kablolarının neden bukadar kalın ve kullanışsız olduğu ile ilgili?
    örneğinbende bi notebookPC hdd var taşınabilir kutusu içinde,
    ama bide kablosu varki inanın hdd den fazla yer kaplıyor?
    sorum ince ve esnek kablo kullanamazmıyız bu iş için (örneğin bazı kulaklık kabloları oldukça kaliteli .. ve ip gibi)
    ve kullanabilirsek jackı ayrıca satılırmı elektronik parçacılarda?

USB cihazdan aktarılacak bilginin önemi ve hızı arttıkça bilgilerin taşındığı sinyallerin dış ortamdaki elektromanyetik alanlardan etkilenme ve bu nedenle bozulmalara uğrama hassasiyetleri artıyor. Bu yüzden genelde harici harddisk gibi önemli ve hızlı bilgi aktarımı gereken cihazlarda kablo olabildiğince kısa tutulur ve içinden aktarılacak olan sinyalleri koruması içinse bir elektromanyatik koruyucu kaplama içerirler. Bu yüzden hem kalınlardır hemde fazla uzun değildirler.

Zaten denediyseniz harici Harddisk kutularını 1 metre bile uzatmaya kalktığınızda sorunlar yaşamaya başlarsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Speed-Step -- 6 Nisan 2005, 10:10:25 >

• Bu tip bir cihazı daha önceden yakından inceleme fırsatım olmuştu. Ancak yazıda da belirtildiği üzere çoğu cihazlar güçlerini harici bir elektrik kaynağından alıyorlar. Bu da hem ilave priz hemde adaptör vs vs gibi zorluklar getiriyordu.

Ancak merak ettiğim konulardan bir tanesi şu. her ne kadar kasalarımızda 400 - 500 watt lara varan psu lar kullansakta sonuçta usb portlar anakart üzerinde, ayrıca fanları ile birlikte işlemci, ve bir çok ekran kartları elektirik ihtiyaçlarını anakart üzerinden sağlıyorlar. Birde bunlara tv kartı gibi ilave donanımlar eklediğimizi düşünürsek vede 8 usb portlu bir anakart düşünürsek, üzerine yetmezmiş gibi 10-20 metre uzaklıkara taşır isek bu cihazları, anakartların bu kadar yükü nasıl kaldıracakları ve ayrıca psu ların bu kadar yükü nasıl kaldıracakları doğrusu çok merak ediyorum.

Sanırım ileryen günlerde bu tip yükleri azaltmak için anakart üreticileri alternatifler üzerinde durmaları gerekecek.

Cihaz hakkında ise söylenebilecek çok fazla bir şey yok. Benim ilk tercihlerim zaten ilave güç olmadan yani enerji ihtiyacını hep usb den gideren cihazlar olmuştur. Bu yüzden faydalı bir cihaz..

• Görünüş itibarikle güzel ve küçük bir şey ama kullanılabilirliği ben ce çok kötü üzerinde daha çalışmaları lazım
  • iyide arkadaşlar bu cihazı nerden bulabiliriz ????
  • nerde buluruz bu cihazdan..?
  • ben böyle hortlatma görmedim
  • Güzel Bi şey ama Nerden Temin Edilir Bilende yok Kimse Alınmasın ama

Delinin Biri kuyuya Taş Atmış misaLi heheheh Hadi Kolay GelSin :))

• quote:

Orijinalden alıntı: solid

ben böyle hortlatma görmedim

gördükya işte
  • abi güzel yazmışsın ama nerede bulacaz 25 metreye kadar kablo.yazıcıyı farklı yere taşıyacam bulamıyorum.varsa elinizde veya bildiğiniz yerde alalım.

• bende arıyorum bu aralar alfa için repeater lazım,varmı tavsiyesi olan
  • Normal kablo ile taşısanızda çalışmaz, güçlendirilmiş USB kablo ile yapılması gerekiyor.

Bu cihaz ise bunun için çok iyi bir seçenek olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: *Furious*

Normal kablo ile taşısanızda çalışmaz, güçlendirilmiş USB kablo ile yapılması gerekiyor.

yalnız konu fena hortlamış hocam 2005 te yazılmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: CloserTR

quote:

Orijinalden alıntı: *Furious*

Normal kablo ile taşısanızda çalışmaz, güçlendirilmiş USB kablo ile yapılması gerekiyor.

yalnız konu fena hortlamış hocam 2005 te yazılmış

Biz hortlatmadık ki, 2010 da yazan olmuş Temmuz'da yazan olmuş sen yazmışsın en son işte :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.