Şimdi Ara

Konu güncelliğini kaybettiği için verilen bilgiler yanlış yönlendirebilir. KONU SİLİNEBİLİR (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
452
Cevap
14
Favori
463.371
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • burada mı okudum tam hatırlamıyorum ama tıptaki fizik tedavi uzmanlığı kalkacak gibisinden bir şey yazıyordu, bunu hiç duymamıştım. bir bilgisi olan var mı?
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alper Tunga NOYAN -- 20 Ağustos 2013; 10:14:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: uyuzcuk

burada mı okudum tam hatırlamıyorum ama tıptaki fizik tedavi uzmanlığı kalkacak gibisinden bir şey yazıyordu, bunu hiç duymamıştım. bir bilgisi olan var mı?

Şu anlık öyle bir durum söz konusu değil. Ancak İngiltere başta olmak üzere büyük ülkelerde bu tarz bir uzmanlık söz konusu değil. Türkiye'de uygulanan bir sistem. Yani bu süreç çok devam etmez. Uzmanlık kalkabilir.

Bu arada biz fizyoterapistleri ilgilendiren çok güzel bir gelişme söz konusu.

quote:

Değerli Meslektaşlarımız,

Dernek Avukatımız tarafından Sağlık Bakanlığına sağlık kuruluşlarına fizyoterapistlerin ortak olabilmesi ve fizik tedavi hekimi dışında yasada adı geçen diğer branş hekimleri ile birlikte yapılan uygulamaların SGK tarafından ödenmesi ile ilgili iki dilekçe verilmiştir. Yakın zamanda çıkacak olan Ayaktan Teşhis ve Tedavi yönetmeliğinde sağlık kuruluşlarına ortak olabilme hakkımızın yer alabileceği bilgisi tarafımıza iletilmiştir. Konularla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla.

TFD YÖNETİM KURULU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StopDream -- 1 Şubat 2013; 15:58:59 >

• Arkadaşlar bugün lys sonuçları açıklandı
    ygs2 den sıralamam 12000 9 eylül ftr 13400 gelir değil mi çok korkuyorum :(
    forumu baştan sona okudum. genel olarak bu işin sadece maddi anlamda yapılamayacağı, kendini geliştirirsen aynı oranda maaş alacağını vs vs söyleyebiliriz.
    fakat bana İstanbul üniversitesi eczacılıkta geliyor, ftr istiyorum fakat ailem eczacılık üstünde duruyor.
    ve şu anki fizyoterapistlere soruyorum, mesleğin şu anki durumu nasıl ve bir 5 sene sonra nasıl olur? sizin böyle bi kararsızlığınız olsaydı eczacılık seçer miydiniz? şimdiden teşekkür ederim :)
  • Değerli arkadaşlar, vaktim kısıtlı olduğundan dolayı sorularınıza cevap veremiyorum.. Bana görüntülü toplu konferans yapabileceğimiz bir sistem önerirseniz.. O sistem üzerinden önceden belirlemiş olduğumuz saatler arasında sizlere bilgi verebilirim.. Önerisi olan arkadaş varsa bana ulaşsın
  • Değerli arkadaşlar, yarın herhangi bir sıkıntı olmaz mac den bağlanabilirsem, öğle saatlerinde canlı yayındayım...

http://tr.twitch.tv/abdullahagar
  • quote:

Orijinalden alıntı: merve999

Arkadaşlar bugün lys sonuçları açıklandı
    forumu baştan sona okudum. genel olarak bu işin sadece maddi anlamda yapılamayacağı, kendini geliştirirsen aynı oranda maaş alacağını vs vs söyleyebiliriz.
    fakat bana İstanbul üniversitesi eczacılıkta geliyor, ftr istiyorum fakat ailem eczacılık üstünde duruyor.
    ve şu anki fizyoterapistlere soruyorum, mesleğin şu anki durumu nasıl ve bir 5 sene sonra nasıl olur? sizin böyle bi kararsızlığınız olsaydı eczacılık seçer miydiniz? şimdiden teşekkür ederim :)

geçen sene benzerikilemde eczaciligi seçmiştim.zor tercih olacak senin acindan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: repIay

quote:

Orijinalden alıntı: merve999

Arkadaşlar bugün lys sonuçları açıklandı

geçen sene benzerikilemde eczaciligi seçmiştim.zor tercih olacak senin acindan

peki memnun msunuz yani keşke ftr seçseydim dediniz mi ? hala çok kararsızım ve 3 gün sonra tercihler başlıyor :s

• Arkadaşlar merhaba. ben biyomedikal cihazları ve tıp tek. bölümünü bitirdim bu yıl lisede. bu bölümün ELEKTRONÖROFİZYOLOJİye geçişi var. elektronörofizyolojiyi 2YIL okuduktan sonra DGS ile FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYONa geçebiliyorum. sizce ne yapmalıyım çok mu zor gelir tercih yapmama az kaldı ve karar veremiyorum yardımcı olun lütfen
  • fizyoteraapist.wordpress.com buraya bir bakın arkadaşlar.

Bu mesleğin 15 senelik periyotta 'popülaritesini' yitirmesi pek olası değil.
  • arkadaşlar gazi fizyoterapi konusunda bilgisi olan okuyan biri var mı ?
  • arkadaşlar yazıldımı bilmiyorum bütün sayfaları okumadım. söylenmişsede birkezde benden duyun. sonrada beklentileri yükseltmeyin.
    1)hasta geldiği zaman hastalığın tanısını ftr doktoru(6 yıl tıp fak+ 4 yıl asistanlık) koyar
    2)ftr doktoru tanıyı doğrulamak için hertürlü muayenesini yapar gerekli durumlarda kan ,idrar tetkiki grafi fln ister..
    3)ilaç yazma---> sadece ftr doktoru yazabilir
    4)hastaya hangi tedavi modalitesi uygulanacağını ftr doktoru belirler
    5)hastanın hangi makinede çalışması gerektiğini- hangi hareketi yapıcağını-ne kadar süre yapacağını yine ftr doktoru belirler
    6)hastayla ilgili tüm sorumluluk doktordadır

özet geçersek olayın tanı tedavi muayene ilaç kısımları fln olması gerektiği gibi doktordadır

şimdi bu temel şeyleri geçtükten sonra gelelim fizyoterapist ne yapar. onlarda doktorun verdiği order da ne yazıyosa onu hastaya uygular.şu hareketleri şukadar şu şekilde yaptır yazar o da yaptırır.

ÖNEMLİ NOT: son günlerde fizyoterapistlerin lobi yapıp doktordan bağımsız ilaç yazması, sgk karşılasın fln diyolardı. yasa geçmedi iptal oldu oda.bilginiz olsun.
    ÖNEMLİ NOT2 : yukarda ftr uzmanlığı kaldırılabilir denmiş. böyle bişey tabiki olmayacağınıda bilin. hatta tus(tıpta uzmanlık sınavı) ta ftr puanları yükseliyor bile.ayrıca romatoloji ve algoloji yan dallarıda bu sene açıldı.

bunları niye mi yazdım benim kardeşimde sınava girdi kazanabilecek puanı aldı ve aynen onada bunları anlattım.her meslek kutsal ama bi mesleği ömür boyu yapıcaksınız ve neyle karşılaşacağınızı bilin. hastane ortamı sıkıntılıdır onuda yazın bi köşeye

• furkants F kullanıcısına yanıt
    Mesleğinizi tahmin etmek zor olmadı.

Merhaba Doktor Bey,

Öyle bir anlatmışsınız ki, bunu yap diycem çayımı içicem sende yapacaksın der gibi. Bu kadar küçümsemeyin. Her meslek kutsaldır ancak Fizyoterapistlik tek bir cümleyle irdelenecek kadar basit değildir.

İşinizi öğretmeyeceğim ancak Türkiye'de tanı koyup geçme aşamasından sonra 1-2 yıla kadar bulan tedavi sürecinde siz hastayla neredeyse birkez daha karşılaşmazken Fizyoterapist onunla yol arkadaşı olur neredeyse. Beraber aynı yolu paylaştığımız birey tedavi sonrası bize teşekkür eder, size uğramaz bile.

Fizyoterapistlerin ilaç yazma isteği gibi herhangi bir isteği olmadı. Farmakoloji dersi almamız Türkiye müfredatıyla ilaç yazabilecek kıvamda olduğumuz anlamına gelmiyor. Bunu istediler, babayı aldılar der gibi boş muhabbetlere girecekseniz cevap alamayacaksınız bilginiz olsun.

Bu arada mesleğinizi size öğretmek istemem ancak tanı sonrasında tedaviyi planlama gibi bir durumunuz yoktur. Tedaviyi fizyoterapist belirler. Kişiye özgü tedavi programının, hangi hareketin kaçar dakikalık periyotlar halinde yapılacağı, egzersiz programları Fizyoterapistler tarafından belirlenir. zira sizler tedavi yöntemlerine tam anlamıyla vakıf değilsiniz. Olsaydınız, fizyoterapiste ihtiyaç kalmazdı. Kısacası bizi arzuladığınız gibi 'ezemediniz'

Bu küçümser tavrınızla hiyerarşi kavramının idrakına varamamanız, küçük dağları ben yarattım edasıyla yaşamanız, hasta sağlığına zarardan başka birşey değildir. Unutmayın, her meslek kutsaldır ve en kutsal doktorluktur tarzında bir beyanat görülmemektedir.

Haydi uğurlar ola, bir daha da meslek fanatizmine kapılıp diğer meslekleri küçümseyecek kadar küçülmeyiniz.

Edit; 4. maddeden sonrası komik olmuş, Allah yolunuzu açık etsin.

Fizyoterapist, hastalık durumları dışında, kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini arttırmak için mesleğiyle ilgili ölçüm ve testleri yaparak kanıta dayalı koruyucu ve geliştirici protokolleri belirler, planlar ve uygular.

Anlayacağınız 4. maddeden sonra hayal gücünüzü biraz kullanmışsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StopDream -- 21 Temmuz 2013; 3:19:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: thron

hükümetin çıkardığı bir yasa ile amiyane tabir ile piyango vurmuş bir bölüm ve şu an çok revaçta fakat sonuçta 10-12 yıl uğraşıp cerrah yetiştirmiyorsunuz. hatırlarsanız yakın zamanda eczaneler hariç diğer dükkanların da ilaç satabilmesine olanak sağlayan yasa çıkacaktı.

şahsi görüşüm 10 yıl içinde eczacılığın esnaflıktan; fizyoterapistliğin de hemşirlikten farkı kalmayacağıdır. yasalar ile sağlanan imtiyazlar gayette geri alınabilir.

Hükümetin çıkardığı hangi yasa ile piyango vurmuş acaba bizede söyle bilelim, aslı astari olmayan kulaktan dolma laflarla insanların kafasını karıştırma, hükümet tam tersine verdiği her kararda bize zarar veriyor, itibarlı mesleği iki paralık ettiler.

• Arkadaşlar ben elektronörofizyoloji kazandım,amaç tabi ki fizyoterapiye tamamlamak..Sizde bu olasılık çok düşük mü,bilgisi olanalr lütfen yazsın..Bir de dgs ile fizyoterapiye geçtikten sonra bu 4 yıllık fakülteyi,3.yıldan devam etmek yerine 1.yıldan başlatıyorlar diye duydum.Rica ediyorum yardım edin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: furkants

arkadaşlar yazıldımı bilmiyorum bütün sayfaları okumadım. söylenmişsede birkezde benden duyun. sonrada beklentileri yükseltmeyin.
    1)hasta geldiği zaman hastalığın tanısını ftr doktoru(6 yıl tıp fak+ 4 yıl asistanlık) koyar
    2)ftr doktoru tanıyı doğrulamak için hertürlü muayenesini yapar gerekli durumlarda kan ,idrar tetkiki grafi fln ister..
    3)ilaç yazma---> sadece ftr doktoru yazabilir
    4)hastaya hangi tedavi modalitesi uygulanacağını ftr doktoru belirler
    5)hastanın hangi makinede çalışması gerektiğini- hangi hareketi yapıcağını-ne kadar süre yapacağını yine ftr doktoru belirler
    6)hastayla ilgili tüm sorumluluk doktordadır

özet geçersek olayın tanı tedavi muayene ilaç kısımları fln olması gerektiği gibi doktordadır

şimdi bu temel şeyleri geçtükten sonra gelelim fizyoterapist ne yapar. onlarda doktorun verdiği order da ne yazıyosa onu hastaya uygular.şu hareketleri şukadar şu şekilde yaptır yazar o da yaptırır.

ÖNEMLİ NOT: son günlerde fizyoterapistlerin lobi yapıp doktordan bağımsız ilaç yazması, sgk karşılasın fln diyolardı. yasa geçmedi iptal oldu oda.bilginiz olsun.
    ÖNEMLİ NOT2 : yukarda ftr uzmanlığı kaldırılabilir denmiş. böyle bişey tabiki olmayacağınıda bilin. hatta tus(tıpta uzmanlık sınavı) ta ftr puanları yükseliyor bile.ayrıca romatoloji ve algoloji yan dallarıda bu sene açıldı.

bunları niye mi yazdım benim kardeşimde sınava girdi kazanabilecek puanı aldı ve aynen onada bunları anlattım.her meslek kutsal ama bi mesleği ömür boyu yapıcaksınız ve neyle karşılaşacağınızı bilin. hastane ortamı sıkıntılıdır onuda yazın bi köşeye

Önemli not bir tamamen uydurma ve iftiradır.

FTR hekimlerinin şu an için Türkiye'de revaşta olduğu ve çok güçlü oldukları mutlak bir gerçektir.

Bir başka mutlak gerçekte ABD, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde FTR hekimliği diye bir alanın tanımlanmamış olmasıdır.

Türkiye gelişmekte olan bir ülke, mevcut sistem 30 yıl daha devam edecek bu da sizi şu an için rahatlatabilir. Lakin kardeşinize tavsiyelerde bulunurken bu gerçekleri de göz önünde tutsanız iyi olur.;)

Bir başka konu da şu FTR doktorunun bize ne yapacağımızı söylemesi kısmı. Ben İstanbul Üniversitesi mezunu bir fizyoterapist olarak 3. sınıf öğrencilerinize FTR dersi veren FTR Hekimliği asistanlarını dinleme şansım oldum. Tens'in akımın artması sonucu kontraksiyon ortaya çıkacağını bununda rus akımı olduğunu bu arkadaştan öğrendim (!) Lakin malesef kendisine bu akımlarının frekansının farklı olduğunu siz öğretememişsiniz. Hatta muhtemelen sizde bilmiyorsunuz. Neyse yasalar sizden yana nasıl olsa biz sustuk.

Defaatle tekrarlamakta fayda var. Hiçbir fizyoterapistin ilaç yazmak ya da tanı koymak gibi bir derdi yok. Fizyoterapistlerin tek istekleri var, özgürce bütün hekimlerle çalışabilmek hastayla geçirdiği 40 dakikalık egzersizden sonra ilgili hekimin imzası ile (kardioloji, romatoloji, ortopedi...) ödeneğini alabilmek.

Şu ön yargılarınızdan kurtulun!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Galvanik -- 28 Temmuz 2013; 1:52:35 >

• FTR yazmayı düşünen arkadaşlar. Üniversitenizi seçerken bölüm başkanınızın kim olduğuna bakın. Eğer bölüm başkanınız Fizyoterapist değilse bence kesinlikle yazmayın. 4 yıl sonra bir diplomanız olur belki ama bilginiz çok eksik kalacaktır. Sizin bilgili olmanız bir takım statükoçu anlayışa sahip dinazor tarafından iyi karşılanmıyor malesef.
  • Ygs puani ile 4 yillik fizyoterapi bolumune gidebilir miyiz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: RadTek1710

Ygs puani ile 4 yillik fizyoterapi bolumune gidebilir miyiz ?

evet ygs 2puani ile ogrenci alan bir cok universite var.bunlardan en iyisi ise 9eyluldur

• 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.