Şimdi Ara

## Dell'den Linux Tabanlı 3 Yeni Bilgisayar ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.972
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Dell'den Linux Tabanlı 3 Yeni Bilgisayar ##

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan Dell, Linux işletim sistemi kullanan üç yeni bilgisayarını duyurdu. Firmanın yeni modellerinden biri masaüstü diğer ikisiyse dizüstü bilgisayar segmenti için hazırlandı. Linux tabanlı dizüstü bilgisayarlardan ilki XPS serisi dahilinde kullanıma sunulan 1330 modeli. Bu model İntel'in Core 2 Duo T5550 (T5750 yerine) işlemcisinden gücünü alırken, Inspiron serisi altında hazırlanan 1525 modeliyse Core 2 Duo T2370 işlemcsini (T2390 yerine) kullanıyor. Ayrıca her iki dizüstü bilgisayar da Windows Vista'lı varyasyonlarından farklı olarak 2GB yerine 1GB sistem belleği ile geliyorlar. Ayrıca Linux işletim sistemi olarak Ubuntu 8.04'ün kullanıldığı dizüstü bilgisayarlar Vista'lı varyasyonlarından farklı olarak 50$ daha ucuza satılıyorlar. Dell'in masaüstü kullanıcıları için hazırladığı Linuxlu modeli ise Inspiron 530N. 449$'a satılacak olan modelin Vista işletim sistemiyle gelen Inspiron 530 modeliyle aynı sistem konfigürasyonuna sahip olduğu bildiriliyor. Gelen bilgilere göre Dell, Linux tabanlı model sayısını da arttırmayı planlarken sıradaki modelin Ağustos ayında duyurulması beklenen XPS M1530n modeli olacakğı ifade ediliyor. Linuxlu dizüstü bilgisayarların fiyatlarına gelecek olursak eğer XPS 1330 ve Inspiron 1525 modellerinin sırasıyla 949$ ve 549$'dan kullanıma sunulacağı belirtiliyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• işletim sistemi beleş olduğundan fiyatlar ucuz

Bu arada teşekkürler Fx57

SAygılar
  • Hem ram den çalmışlar, hem linux kullanmışlar. (linux a lafım yok bu arada) DELL in karı kabaca

1GB ram 25,00$
    Vista 100,00$

Toplam 125,00$

Ama vistalı 2 gb bellekli modelden sadece 50,00$ ucuz. DELLi etmeyin adamı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 19 Temmuz 2008; 9:43:32 >
  • RenkLer güzeL de, fiyatı biraz daha ucuz oLabiLirdi. Sonuçta 1GB RAM ve Linuxla geliyor.
  • Linus yaygınlaşıyor
  • işlemci de değişmiş onu hiç hesaba katmıyorsunuz.
  • Linuxlu olmasına rağmen komik bir fiyat farkı var
  • şimdi bunlar asus eee pc ye rakip herhalde bende vistali dell var çok memnunum güzel ve kaliteli .... :D
  • Bunun yerine isteyen kullanıcılara FreeDOS şeklinde verseler çok daha iyi olacak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ddelphi

işletim sistemi beleş olduğundan fiyatlar ucuz

SAygılar

linux bedava değil oda paralı senin dediğin free-dos
  • quote:

Orjinalden alıntı: kralkobra_kralkobra

quote:

SAygılar

Ubuntu dagitimi ve normal kullanciya yonelik dagitimlarin tamamina yakini bedavadir. RedHat gibi sunucu tipi sistemlere yonelik dagitimlar ucretlidir ve bu ucret kullanim sirasinda verilen teknik destegi de kapsar. Ubuntuyu ya da pardusu bedava olarak indirip kullanabilirsiniz

• quote:

quote:

SAygılar

çoğu linux dağıtımı ücretsizdir. (özgürdür ). bu bilgisayarlarda kullanılan ubuntu dağıtımını da ücretsiz internetten indirmek mümkün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lucifer_Sam -- 19 Temmuz 2008; 17:42:10 >

• Çok pahalı bence !

Bu model iş yapmaz. Böyle bir platfom üreteceğine AMD puma üretse daha akıl karı olur. En azından onboard vga adam gibi bir şeye benziyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: RCox

quote:

quote:

SAygılar

Ubuntu dagitimi ve normal kullanciya yonelik dagitimlarin tamamina yakini bedavadir. RedHat gibi sunucu tipi sistemlere yonelik dagitimlar ucretlidir ve bu ucret kullanim sirasinda verilen teknik destegi de kapsar. Ubuntuyu ya da pardusu bedava olarak indirip kullanabilirsiniz

evet dediğim bu sanırım 35 $ + kdv idi...

• quote:

ubuntu mu 35$+kdv? nerede? kim satıyor?
    http://www.ubuntu.com/getubuntu/download buradan indirebilirsiniz.
    https://shipit.ubuntu.com/ buradan da ücretsiz cd siparişi verebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lucifer_Sam -- 19 Temmuz 2008; 17:48:32 >

• Linux tabanlı olması güzel gerçekten , haber için teşekkürler.
  • Linux varken kurulu sistemleri Windows ile satmanın anlamı yok zaten.

## Dell'den Linux Tabanlı 3 Yeni Bilgisayar ##
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: RCox

quote:

quote:

SAygılar

Ben geçen ay internetten ücretsiz siparişi verdim ubuntunun tüm versiyonlarını 3 haftada yolladılar

• quote:

yapma yaaa...
    biraz araştırın da öğrenin...
    linux bedava
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fb100.Yil

quote:

yapma yaaa...
    biraz araştırın da öğrenin...
    linux bedava

Linux çekirdeği KERNEL GNU/GPL lisansıyla korunmakta ve ticari amaçla satılıp çoğaltılamaz. Fakat Mandriva ve Suse gibi firmalar bir takım geliştirme amaçlı extra özellikler yaptığı için Mandriva Üyelik ücreti Suse ise çıkardığı sürümden ilk 3 ay cuzi bir ücret para almaktadır. (20-30$ gibi) Suse ise son olarak openSUSE dağıtımından ücret almayı bırakmıştır. Şu anda sadece cd ücretleri almaktadır. Örneğin Susenin sahibi Novel gibi firmalar dağıtımlarından ücret almaktadır. Fakat Microsoft gibi fahiş fiyatlar değil tabi. Dell hangi dağıtımı kullanıyor bilmiyorum fakat muhtemelen ücretsiz dağıtımları kullanıyordur.

Burada Dell'in işletim sisteminden karı ise son kullanıcı ücretlerinden baz alınamaz. Sonuçda Dell 1-2 lisans değil 50000-100000 lisans birden almakta ve yaklaşık 100$'lık işletim sistemi 40$ gibi bir ücrete gelmektedir. Dell Kullanıcılarına Lisans mağliyetini yansıtmış.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.