Şimdi Ara

Düşük bütçe için D-SLR seçimi: K100D Super! Ankara'da nerede ucuzdur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
0
Favori
4.430
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Üç-dört yıldır fotoğraf çekiyorum. Analog Canon EOS 350 kullanıyorum, artık dijital bir makinaya geçmenin vaktidir sanırım.

SLR makinalar hakkında bilgim var fakat DSLR makinalar hakkında fazla bir bilgiye sahip değilim.

Bütçemi zorlamadan alacağım bir DSLR önerirseniz sevinirim. 799 YTL'te Nikon D40 ve 850 YTL'ye Olympus E420 modellerini gözüme kestirdim.

Forumdaki arkadaşların önerisi ile listeye Pentax K100D girdi.

Nikon D40 eski bir model, Olympus E420 ise son derece taze... Seçiminiz ne olurdu ve neden bu seçimi yapardınız yardımlarınızı rica ediyorum.

Selamlar, Fatih Arıkan

Seçenekler:

- Canon EOS 350D
    - Nikon D40
    - Olympus E420
    - Pentax K100D Super

Ve tabi sizin önerecekleriniz...

NOT: Nikon D40 özellikleri bakımından zayıf halka görünüyor. Büyük ihtimalle bu seçeneği fazla düşünmeyeceğim.

NOT: Vereceğiniz cevaplar ile aynı bütçede DSLR arayan arkadaşlara da yardım etmiş oluruz. Konunun faydalı olması dileği ile...

Sonuç olarak:K100D super satın aldım, makina hakkındaki fikirlerimi paylaşırım.

Ankara Optimum'da Media Markt'ta 799YTL. Daha ucuza bulabileceğinizi sanmıyorum. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÖnceVatan -- 20 Temmuz 2008; 13:39:51 >

• 775YTL ye Pentax K100D derim ...
    Başka da bir demem
  • Yanıt için teşekkürler...

Forumda çok tutulan bir makina anladığım kadarıyla. Fiyat nereye aittir?
  • E420'de sarsıntı önleyici yok bildiğim kadarıyla; canlı ön izleme de yok (gerçi bunlar d40'ta da yok); arada "oldukça" fiyat farkı var ama E510 kampanyası var gittigidiyor'da; iki lensle beraber 1.236 YTL; bence sarsıntı engelleme+ toz temizleme + canlı ön izleme + 14-45 (28-90 muadili) ve 40-150 (80-300 muadili) iki lensle beraber kağıt üzerinde güzel bir seçenek gibi duruyor...
  • barkodd teşekkürler.

Ben de baktım E420'de sarsıntı önleyici göremedim. Bütçe olarak 1000 YTL'yi pek aşmak istemiyorum.

Canon Eos modellerine de bakacağım. Ama karar vermek gerçekten zor.

(Nikon D40 zayıf halka olarak elenecek sanırım.)
  • Lens yatırımına önem veriyorsanız Canon EOS 400D modeli bence daha iyi bir seçenek olur.
  • Katze merhaba...

Lens yatırımı aslında kafamı kurcalıyor. Bildiğim kadarıyla EOS 400 D 18-55 lens ile geliyor. Ne gibi bir avantajı olacak EOS 400D almamın?

Ayrıca fiyat olarakta 350D bana daha yakın...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ÖnceVatan

Katze merhaba...

Lens yatırımı aslında kafamı kurcalıyor. Bildiğim kadarıyla EOS 400 D 18-55 lens ile geliyor. Ne gibi bir avantajı olacak EOS 400D almamın?

350D alacağına K100D al daha mantıklı.
  • quote:

Katze merhaba...

Aslında 350D modeli de olabilir ama malzeme kalitesinin 400D'ye göre daha kötü olduğu söyleniyor (oyuncak hissi), ileride gövdeyi değiştirebilirsiniz o sorun değil. Bunların yanında CMOS sensörün avantajı da unutulmamalı diye düşünüyorum.
  • Chryin teşekkürler.

Aşağıdaki karşılaştırma ilgimi çekti, paylaşayım...

Düşük bütçe için D-SLR seçimi: K100D Super! Ankara'da nerede ucuzdur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÖnceVatan -- 17 Temmuz 2008; 12:49:16 >
  • Katze

Bugün gidip birkaç yere bakacağım. EOS350D'nin malzeme kalitesini merak ettim.

Canon kuvvetli bir seçenek olmakla beraber, Pentax ve Olympus'a da bakacağım. Bu konuda fikrin nedir?
  • Daha önce Samsung GX-10 (Pentax K10D) kullanmış biri olarak, cihazdan çok memnundum. Sunduğu ayarlar, RAW performansı, gövdenin rahatlığı ve büyüklüğü vs. tabii bunun orta sınıf olmasından da kaynaklanıyor. Kafamı kurcalayan nokta kuşkusuz lens seçenekleriydi. Kendi otofokus lenslerini bulmak oldukça güç olabiliyor ve Pentax'ın daha kaliteli lensleri varken gidip te Sigma ya da Tamron almak pek mantıklı gelmiyor bana. Bu yüzden kardeşimin 400D makinesiyle değiştirdim, şu an içim çok rahat ve makiden çok memnunum. Fotoğraf kalitesi olsun, CMOS sensörün verdiği ISO avantajı olsun çok başarılı. Lens setimi tamamladıktan sonra üst model gövde alırım, uzun zaman kullanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Katze -- 17 Temmuz 2008; 13:01:21 >
  • Katze detaylı anlatım için teşekkürler..

Sonuç kısmına gelirsek yaklaşık 1000 YTL'lik bir fiyat seviyesinde hangisini tercih ederdin?

-Olympus E420 (Yeni bir model, aslına bakarsan ilgimi çekiyor)
    -Canon EOS 350D (Önereceğinden eminim :])
    -Pentax K100D (Forumda çok tavsiye ediliyor, fakat yukarıdaki karşılaştırma [canon ve nikon ile] kafamı karıştırdı)
  • Lens yatırımına önem verdiğim için tercihimi 350D'den yana kullanırdım. Sonuç olarak "body hiçbir şeydir, lens herşey" .

Bu arada, E420 modeli de güzel bir model ama aslında gövde tutuşu da çok önemli, bu bakımdan gövde rahatlığı olarak pek cazip gelmiyor sanki.
  • Eos 350d cazip geliyor hakikaten, kuvvetli bir seçenek benim için.

Olympus ve Pentax ise hala listemde...
  • quote:

Eos 350d cazip geliyor hakikaten, kuvvetli bir seçenek benim için.

Olympus ve Pentax ise hala listemde...

Git bayiye, eline al hangisi daha iyi eline oturuyorsa onu al.

K100D'nin şu avantajı var;

Shake Reduction ( makinede sarsıntı önleyici )
    11 AF noktası
    Makinede AF motoru

(350D dede af motoru olabilir tam bilmiyorum )
  • Pentax K100D 350D den daha hizli odaklaniyor onu unutmayiniz ..

her iki cihaz da cok iyi

:)
  • Chryin

Dediğin gibi gidip bir de bayiye ve fiyatlara bakmak lazım. Olympus hakkında ne diyebilirsin?
  • quote:

Chryin

Dediğin gibi gidip bir de bayiye ve fiyatlara bakmak lazım. Olympus hakkında ne diyebilirsin?

Olmpus hiç kullanmadım fakat Media Markt'te elime alıp inceledim. Bana pek güven hissi vermedi. Yada acele edip hemen elime alıp bıraktığım için öyle oldu acelem vardı çünki.
  • olympus un çok büyük iki dezavantajı var. birincisi boyutu ve bu yüzden sensörünün küçük olması. neredeyse compact boyutlarda bir dslr. bana kalırsa ergonomisi çok kötü ve ilerde büyük bir lens takıldığında bu daha büyük sorun olur tutuş bakımından. foto kalitesi için birşey diyemem bir bilgim yok.
    ikinci dezavantajıda lenslerinin çok pahalı ve Türkiyede az bulunuyor olması. ilerde sorun yaratabilir.

canon için konuşursak 350D her ne kadar iyi makina olsada 3 sene oldu çıkalı ve artık eskidi. ayrıca malzeme kalitesi vasat ve yine olympus gibi küçük bir body ye sahip. tutuşu iyi değil. 3 sene öncenin teknolojisiyle ilgilenmek pek doğru değil.
    canon düşünecekseniz 400D yi düşünün ama onuda 1000 ytlye bulabilirmisiniz bilmiyorum. gerçi spot bulunabilir belki ama garantili sanmıyorum o fiyata.

ben pentax için K100D super modelini öneririm. K100D ile aralarında 50-60 ytl fark var sanırsam. fotozeynepte K100D super kdv dahil garantili 1057 ytl kit olarak satılıyor. bence en mantıklısı bu olur. body kalitesi, ergonomi, imaj kalitesi ve gelişmiş özellikleriyle diğerlerinden birer gömlek üstün.

birde şu lens olayı konusunda bir kaç bişey yazmadan edemiyeceğim.

evet doğru foto kalitesi için lens kalitesi body den önce gelir ama canon aldığınızda L serisi lensler yani canon un kaliteli lensleri 2000 ytlden başlıyor. yani çok büyük para bu. L olmaya canon lenslerinde kalitesi aşağı yukarı sigma tamron yada tokinalarla eş değer. hatta bir çok tamron ve sigma daha iyidir bile. şimdi dünyanın parasını ayırıp L serisi almayacaksanız nerde kaldı canonun lens çeşitliliği?
    ki anladığım kadarıyla makinaya 1000 ytl ayırdığınıza göre hobi amaçlı kullanacaksınız ve bütçeniz pekte bu L serisine uygun değil. tabii yanılıyorda olabilirim eğer öyleyse lütfen düzeltin beni.

bugün bu işi hobi edinerek yapan bir çok kişinin lens portfolyosundaki lensler üç aşağı beş yukarı bellidir. nedir bunlar,

10-20 sigma
    17-50 tamron
    70-300 apo sigma
    17-70 sigma
    105 sigma macro
    90 tamron macro
    70-200 sigma
    50-200 pentax
    70mm limited pentax
    18-250 tamron... vs.

şimdi bu lenslerin her biri gayet kaliteli lensler ve uygun fiyata çok iyi kalite görüntü veriyorlar. ve bu işi profesyonel olarak değilde amatörce hobi olarak yapıyorsanız yeterde atarlar bile. ve bu lensleri her marka model makina için bulmak mümkün. yani iş böyle olunca canonda lens çok pentaxta sonyde lens bulunmuyor demek doğru olmuyor.
    ama hobide kalmaz profesyonelleşebilirim derseniz o zaman birşey diyemem karar size kalmış

bunlar nacizane görüşlerim. umarım yardımcı olur size...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZEITGEIST -- 17 Temmuz 2008; 15:12:07 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.