Şimdi Ara

## ATi'de 2009 Hazırlıkları; 40/45nm Üretim Teknolojisine Geçiş Gündemde ##

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
2.815
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi'de 2009 Hazırlıkları; 40/45nm Üretim Teknolojisine Geçiş Gündemde ##

Çift grafik işlemcili Radeon HD 4870 X2 modeliyle rakibi Nvidia'dan performans liderliğini geri almayı hedefleyen AMD-ATi, yeni nesil grafik işlemcileri üzerindeki çalışmalarına da devam ediyor. Üretim teknolojilerinde grafik endüstrisine öncülük eden, ayrıca 55nm ve 65nm üretim teknolojilerine rakibinden önce geçmeyi başaran AMD-ATi'nin gelecek yıla dönük hazırlıkları arasında RV740 gpu'su da yer alıyor. RV710 gpu'sunun Radeon HD 4400 serisine, RV730 gpu'sunun ise Radeon HD 4600 serisinde kullanılacağını düşündüğümüzde RV740 kod adlı grafik işlemcisinin hangi modellerde kullanılacağı henüz bilinmiyor fakat Nordic Hardware RV740 gpu'sunun 40nm üretim teknolojisi ile üretilebileceğini iddia ediyor. Öte yandan firma RV870 gpu'sunu da gelecek yılın ilk ayları içerisinde kullanıma sunmayı planlıyor. RV740 ile benzer şekilde muhtemelen 40/45nm üretim teknolojisi ile hazırlanması beklenen gpu'nun detayları hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte daha önce grafik işlemcinin 2000x paralel işlem birimine sahip olacağı iddia edilmişti. Son bir not olarak hem ATi hemde Nvidia adına grafik işlemci üretimi yapan ve alanında sektörün en büyüklerinden biri olan TSMC firmasının 40nm gpu üretimine gelecek yılın ilk çeyreği ile başlayacağına yönelik haberler geçtiğimiz günlerde konuşulmuştu.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Artık Biraz dursunlar hangisini alcağımızı şaşırdık..
  • Ati neden bu kadar hırslandı yahu?
    Hangi teknoloji ile üretecekleri önemli değil, yeter ki kullanıcı dostu olarak kalmaya devam etsin.
  • Ohoo bu ne hız ATI..

Harbi ATI'N intikamı gibi oldu..

Tamda 4870 almaya heveslenmiştim..
  • Yakışır ati ye..
  • Nvidia 2008 in sonuna kadar tamamen 55nm ye geçmiş olacak.
    Ati ise 2009 başında 40nm ye geçecek.

Nvidia boşuna geçiyor 55nm ye, Çünki bu geçiş masraflarını karşılayamadan ati 40nm ye geçecek ve yine çok iddialı ürünler ortaya çıkarak ve hepsinden önemlisi maaliyet avantajını yine eline geçirecek. Nvidia'nın direk 40nm ye geçmesi lazım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fettah34

Nvidia 2008 in sonuna kadar tamamen 55nm ye geçmiş olacak.

Nvidia boşuna geçiyor 55nm ye, Çünki bu geçiş masraflarını karşılayamadan ati 40nm ye geçecek ve yine çok iddialı ürünler ortaya çıkarak ve hepsinden önemlisi maaliyet avantajını yine eline geçirecek. Nvidia'nın direk 40nm ye geçmesi lazım.

2009 da nvidia da 40-45 nm de
  • quote:

Orjinalden alıntı: Assasin_creed

quote:

Biliyorum, 55nm ye geçmesini saçma buluyorum. Sırf bu tekenoloji geçişini absorbe edecek vakti olmayacak. Yazık 55nm ye harcanan paralara yani.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • zaten yeterince 55nm de kaldı ati bu doğru bi adım olur henüz 1 yıldan fazla süre var önlerinde geçiş yumuşak bi biçimde gerçekleşebilir nvidia neredeyse 2.5 yıl geriden geliyor ati ye göre bu da maliyet ve transistör sayısı açısından dezavantaj yaratıyor trend düşük maliyetli fiyat/performans gpu ları üreterek yüksek satış rakamlarını yakalamak üst sevi kart yapmak isterlersede aynı gpu dan 2 tane koyuyor oluyor bitiyor gtx280 deki gibi bi fantaziye girmeye gerek yok
  • nm bitince ne olacak ecp?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fallout

Ati neden bu kadar hırslandı yahu?
    Hangi teknoloji ile üretecekleri önemli değil, yeter ki kullanıcı dostu olarak kalmaya devam etsin.

Hırs belli düzeye kadar iyidir bu 1
    2. olaraksa üretim teknolojisi maliyetler icin cok önemli bu sayede fiyatta ucuz oluyor atinin hd3800 serisindeki rahat indirimleri sonra 4870-4850 gibi kartları düsük fiyatlardan satabilmesi hep 55nm üretim teknolojisinin avantajı
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Assasin_creed

quote:

Biliyorum, 55nm ye geçmesini saçma buluyorum. Sırf bu tekenoloji geçişini absorbe edecek vakti olmayacak. Yazık 55nm ye harcanan paralara yani.

bu görüşünüzü doğru bulmuyorum!!! her geçiş çok büyük önem arz eder:::::: çevreci faydalar olarak daha az güç çeken ve daha az hammadde harcanan gpu lar

teknoloji olarak da daha küçük alana daha fazla transistör sğıdırıp daha başarılı gpu lar üretmek gibi faydaları var

sonuç olarak her geçiş ve ona harcanan para/iş gücü/zaman çok değerli!!!!!
  • ne güzel işte maliyet düşer bizler için daha iyi olmuş olur...
  • quote:

Orjinalden alıntı: zevksiz

ne güzel işte maliyet düşer bizler için daha iyi olmuş olur...

o iş öyle olmuyor bu geçiş belli bi yatırım gerektiriyor o parayı ati çıkarmadan fiyatlarda düşüş yaşanmıyor ati şu an 55 nm için yaptığı masrafları çıkartdığı için fiyatları düşürebiliyor 40nm ilk etapda tek faydası kullanıcılara daha güçlü ve daha iyi o.c olan gpu lar olucakdır 1 yıl sonra buna düşük fiyatlar eklenir
  • Yürüüü beeeeee
  • Her teknoloji değişikliği ile savaş yeniden başlıyor arkadaşlar.
    Çünkü bir hattaki üretim başarı oranın (yield) ürünün maliyetini ve fiyat segmentini belirliyor.
    Mesela ATİ'nin 4850 ve 4870 serisi kartları 400-500$ gibi fiyatlara piyasaya sürdüğünü düşünsenize...
    O zaman büyük bir başarıdan değil, ATİ'nin yine fos çıktığından konuşuyor olacaktık.

Tabi bir de NVidia'nın önünde yapılması gereken bir GDDR3-GDDR5 geçişi var ki,
    ATI bu geçişte 256 bit arayüze geri döndü. Bunun asıl nedeni 55nm'de 512 bit arayüz için yeterince yer olmayışı idi.
    Allah'tan GDDR5'le çıkılan hızlarda 256 bit ile yeterli bellek genişliği sağlandı.
    NVidia daha monolitik tasarım anlayışı ile bu soruna nasıl bir çözüm üretecek görelim bakalım.
    Eğer GT200 benzeri bir tasarıma 55nm'de 512 bit arayüz yapmayı başarırlarsa seneye bu zamanlar
    inanılması zor işlem güçlerinden bahsedildiğini duyabiliriz.
    ATİ de boş durmayacak, 40 nm ile çok daha energy efficient çekirdeklere yönelecek.
    Yine seneye bu zamanlar 200$ segmentinde X2 kartları, üst segmentte ise X3, X4 kartları görebiliriz.

Yaşasın Rekabet :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biologic -- 14 Temmuz 2008; 23:44:54 >
  • dün ati 4850 sipariş ettim bunla başlayim sözlerime sonra fanatik olmayım bi tarafın

Ya ati onu yaptı bunu yaptı 38 serisinde noldu ddr3 lü hedeli hüdeli 8800 ler 9600 ler ezdi geçti adamlar boylede iyiyim öylede dedi devam ettiler bu sefer ati çok iyi bi kart çıkardı , nvidianın elinde teknoloji olmadiginimi zannediyosunuz direk 40 nm ye gecemicekmi zannediyosunuz ya bunlar bos firmalar degil ne ati ne nvidia bu bi taktik birisi demiş nvidia 55 e geçemedi ati 40 a geçicek , mrk etme nvidiada geçer 40 nmye ,

vede ben şöyle bakıyorm artık bunlar danışıklı dövüş yapıyolar 2 firma bi dönem sen iyi çıkar bi dönem ben iyi çıkarayım diye hep oyle oluyo arka arkaya çıkarılan kartlarda uzun donem bi taraf ezici ustunluk saglamadi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sykra -- 14 Temmuz 2008; 23:58:14 >
  • Valla aslında kart almadan bu haberleri izlemek daha güzel oluyor.Kart almayı ertele erteleye grafik kartı haberlerinini mazoşisti oldum.Bu haberleri izleyip kart almamaktan mutluluk duyuyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: engin_9091

nm bitince ne olacak ecp?

pm yani picometre tabi olursa 1pm=1000nm
  • bilinen bir haber eskidi
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.