Şimdi Ara

## Intel Dizüstünde 3GHz Barajını Aşıyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.860
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  ## Intel Dizüstünde 3GHz Barajını Aşıyor ##

Montevina kod adlı yeni nesil mobil platformu Centrino 2'yi kısa süre içerisinde duyuracak olan Intel, yeni platformu ile birlikte farklı hız ve özelliklteki çok sayıda mobil işlemcisini de kullanıma sunacak. Firma endüstrinin dört çekirdekli ilk mobil işlemcisi olan Core 2 Extreme QX9300'ün yanı sıra Extreme serisi dahilinde hazırladığı yeni işlemcisi ise mobil sahada 3GHz barajını da aşmaya jazırlanıyor.

Geçtiğimiz sene içerisinde Extreme serisi mobil işlemcilerini duyuran ve takip eden süreçte Core 2 Extreme X7800 ile Core 2 Extreme X7900 modellerini pazara sunan Intel, Centrino 2 platformuyla birlikte 45nm üretim teknolojiisnin sağladığı avantajları yeni mobil işlemcilerine yansıtmış durumda.

Intel'in Centrino 2 platformu ile birlikte kullanıma sunacağı çift çekirdekli en hızlı mobil işlemci Core 2 Extreme X9100 olacak. 45nm üretim teknolojisi ile hazırlanan çift çekirdekli işlemcinin saat hızı 3.06GHz olarak belirlenmiş durumda. 6MB büyüklüğünde seviye 2 bellek ile donatılan X9100, 1066MHz FSB hızını destekliyor ve 44 watt'lık ısıl güç tasarımı ile geliyor.

Yine Centrino 2 platformu için hazırlanan ve detaylarını daha önce sizler ile paylaştığımız dört çekirdekli Core 2 Extreme QX9300 işlemcisine göre TDP seviyesi sadece 1 watt daha düşük olan (QX9300: 45Watt, X9100: 41Watt) ayrıca çarpan kilidi açık olarak gelecek Core 2 Extreme X9100 işlemcisinin 851$'lık fiyat üzerinden kullanıma sunulacağı belirtiliyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Yakında laptop'lar masaüstlerini geçer valla, ama çok ısınmasalar öyle güzel olcakki, bu arada fiyatta çok uygun gözüküyor.

Haber için saol Fx57
  • oc yapılabilse çok rahat aşılırdı şimdie kadar da
  • quote:

Orjinalden alıntı: IhtiyarDelikanli

oc yapılabilse çok rahat aşılırdı şimdie kadar da

Alev almasıda cabası dimi
  • AMD-ATI bekledi, bekledi, Nvidiadan tokat yiye yiye akıllandı 4XXX serisi ile piyasayı altüst etti.

Acaba diyorum, aynı durum İNTEL inde başına gelmesin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bulut_Taciri

AMD-ATI bekledi, bekledi, Nvidiadan tokat yiye yiye akıllandı 4XXX serisi ile piyasayı altüst etti.

Masaüstü işlemcilerde belki yetişebilir ama Mobil işlemcilerde İntel aldı başını gitti...
  • sıcaklık olaylarını nası halletcekler acaba farklı bişeyler yapacaklar mı artık bildigim masaüstü pc lerimiz oldular
  • AMD / ATI işlemci alanında akıllanmayacak Halen üstlerinde Athlon X2 ^'lerin başarılı geçmişi var.

Önce bundan kurtulup da biz gerçekten iyi durumda değiliz deyip hamle yaparsa anca o zaman.

AMD ATI ye uyuz oluyorum şu anda. ( İşlemciler için ) Ama yine de halen amd cpu kullanıyorum.
  • intel 45nm'ye geçsede düşmüyor bu TDP değeri neden acaba??? 45W sadece işlemci??* halbuki herkesin daha farklı bir beklentisi vardı 45nm ile ilgili... en azından benim...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Yuni

quote:

Orjinalden alıntı: IhtiyarDelikanli

oc yapılabilse çok rahat aşılırdı şimdie kadar da

Alev almasıda cabası dimi

voltaj attırmadanda 3.0ghz barajı aşılabilirdi oc ile
  • gerekli laptoplar çok takoz kalmaya başlamıştı
  • vay be intelde olmasa işlemçi hızları artmayacak
  • quote:

Orjinalden alıntı: enoman

quote:

AMD-ATI bekledi, bekledi, Nvidiadan tokat yiye yiye akıllandı 4XXX serisi ile piyasayı altüst etti.

Masaüstü işlemcilerde belki yetişebilir ama Mobil işlemcilerde İntel aldı başını gitti...

İşlemci bazında bakacak olursak, Intel lider. Ama AMD'nin yeni Puma serisi oyunlarda lider. Grafik birimleri ile arayı kapatıyor, hâttâ kendi lehine gelecek şekilde açıyor bile.
  • Çok pahaLı ama yaa
  • Ben yanlış okumadıysan yukarıda çarpan kilidinin açık olduğundan bahsediliyor artık Dizüstülerde de mi oc. imkanlarını sunacaklar ama bu iş sadece cpu ile olmazki birde gpu'ları masaüstü seviyelerine taşıyabilselerdi gerçekten güzel bir durum olurdu.Tamam Crysis gibi oyunları değilde diğer oyunları full çözünürlükte oynayabildiğinizi düşünsenize mükembel bişi olur.Bir zamanlar Abit diye bir firma wardı ve yanlış hatırlamıyorsam oc. mevzusunu o getirmişti anakart olarak şimdide dizüstü'nde böyle şeylere girişecek firmalar aranıyor yetkililere duyrulur .Artık dizüstüler içinde firmalar soğutucu çözümleri üretmeye başlarlar ve böyle sürer gider.
  • quote:

Orjinalden alıntı: scaniaperest

quote:

Orjinalden alıntı: enoman

quote:

İşlemci bazında bakacak olursak, Intel lider. Ama AMD'nin yeni Puma serisi oyunlarda lider. Grafik birimleri ile arayı kapatıyor, hâttâ kendi lehine gelecek şekilde açıyor bile.

Pazarı İntel domine ettiği için AMD'nin Mobil piyasada işi zor gibi ama inşallah başarılı olur,İntel tekelini kimse istemez malum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.