Şimdi Ara

klimaya gaz basmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
24
Cevap
0
Favori
55.118
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar klimamım verimi düştü zannedersem gazı eksik elimdede montajdan kalma tüplü ve hortumlu 410 gaz var ne yapmam gerekiyor.(ayrıntılı açıklarmısınız)
    cihaz mitsubishi elektric GC 25

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yilo67 -- 14 Temmuz 2008; 16:07:27 >

• R410 gazlı ise klima gaz ilavesi olmaz.gaz boşaltılır,vakumdan sonra gremına göre gaz şarjı yapılır.gaz eksik se bir yerden kaçırmış olabiliri.onun için önce kaçak varmı yokmu diye bakın
  • Arkadaşa katılıyorum R 410 gaz iki çeşit gazın eşit miktarda bileşiminden meydana gelmektedir. Kaçak olma durumunda gaz ilave edilmesi söz konusu değildir. Bu durumda gazın tamamen boşaltılıp iyi bir vakum işinden sonra ürün etiketinde belirtilmiş grama uygun gaz verilmesidir. Tabi en önemlisi kaçak yerinin tespit edilip sorunun giderilmesidir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yilo67

arkadaşlar klimamım verimi düştü zannedersem gazı eksik elimdede montajdan kalma tüplü ve hortumlu 410 gaz var ne yapmam gerekiyor.(ayrıntılı açıklarmısınız)

Teşekkürler.

Ya gaz tüpünü ve hortumu montaj yaparken mi unuttular merak ettim.
  • hayır arkadaşım montajdan sonra verim alamayınca montajı yapan klimacı geçinen ustaya 2 kg gaz ve hortumu ben almıştım.sonradan gaz ilavesi yaptı 1 gün güzel randıman aldık fakat daha sonra verim iyice düştü.bende forum aracılığı ile elimde kalanı değerlindirmek istedim ama yukarda cevap veren arkadaşların sayesinde işi bilmeyen klimacıların eline düştüğümü geçte olsun anladım.

quote:

Orjinalden alıntı: mbirol

quote:

Orjinalden alıntı: yilo67

arkadaşlar klimamım verimi düştü zannedersem gazı eksik elimdede montajdan kalma tüplü ve hortumlu 410 gaz var ne yapmam gerekiyor.(ayrıntılı açıklarmısınız)

Teşekkürler.

Ya gaz tüpünü ve hortumu montaj yaparken mi unuttular merak ettim.

• R410 da gaz ilavesi olmaz gaz tamamen atılır ve yeni gaz doldurulur çünkü R410 gazı karışım bir gazdır gaz kaçtığında A maddesinden ne kadar kaçtı Bden ne kadar kaçtığı bilinmez o yüzden gaz boşaltılır ve yeniden doldurulur
  • Bu sadece R 410 gazla çalışan klimalarda geçerli, diğer R 22 gazla çalışan klimalarda manometre ile ölçüm yapılarak kaçan miktara göre gaz ilavesi yapılır.Bu normaldir saygılar.
  • r 22 gazda ne kadar eksikse o kadar gaz verilir ama mutemelen senin elinde r410 gaz kaldıysa enin klimaya da onu bastılarsa snin klima ayvayı yedi bence
  • quote:

Orjinalden alıntı: göktuğ_ölmez

r 22 gazda ne kadar eksikse o kadar gaz verilir ama mutemelen senin elinde r410 gaz kaldıysa enin klimaya da onu bastılarsa snin klima ayvayı yedi bence

ayvayı yedi derken tesisatı kontrol edip yenilesek ve vakum yapıdıktan sonra yeniden 750 gr gaz verilse (dış ünitede 750 gr gaz yazıyor.) randımanlı çalışmaz mı veya ne yapmalıyız.
  • tamamen vakum yapılıp tam gramajında gaz verilirse olur daha detaylı bilgi için verdiğim linki inceleyin
    http://forum.donanimhaber.com/m_25253508/tm.htm
  • konuyu hortlatmış olayım ama gecenlerde yediğim kazık içime oturdu.r410 a gazı kullanan toshiba daisekai klimamın bakımı için telefonla arayıp indirimli bakım hizmeti sunan servis eve gelip temizlik yaptı.panelini gazla temizledi filtrelerini v.s yıkadı.ve en son klima gazının eksik olduğunu ve 4 bar gaz basılması gerektiğini söyledi.önce istemedim.gaz sorunu olsa ısıtma soğutmasında sorun olur dedim.ama içime kurt düşürdüler sonra arıza yapar masrafa açar deyince basın dedim.gitii r 22 tüpü aldı geldi.dedimki bu klima r410 a gazı kullanıyor..o zaman hemen kıvırdı tüpün içindeki r410 zaten dedi.herneyse beni iyi bi saaate kıstırmışlar ki ne yaptıysam kazık yemekten kurtulamadım ve 25 tl den 4 bar gaz bastık deyip toplam 100 tl gaz parası ilaveten aldılar ve gittiler.
    sonra araştırdım ve malesef r410 gaz da eksiklik varsa tamamen bşaltılıp vakumlandıktan sonra eşit şekilde gaz baılarak işlem yapıldığını üzülerek öğrendim.bana bağladıkları tüpün r 22 olduğunu ve hiç gaz basmadan basıyormuş gibi yapıp para aldıklarını anladım.çünkü r22 bassalar klimam bozulacakmış.veelhasıl bu yazıyı görünce eklemede geçemedim.malesef acı bir tecrübe oldu.bu arada bu işlemi yapan izmirde bornova merkzli çalıştığını söyleyip herkese telfon eden Vatan klima adlı bir servis.lütfn bu servisten uzak durun.Selamlar.

• 12 bin lik 410 gazlı klima ortalama kaç gr gaz alır?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Blindfire kullanıcısına yanıt
    880 gr olanı var - 700gr olanı var - 1020 gr olanı var hocam etiket verileri yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ado
    880 gr olanı var - 700gr olanı var - 1020 gr olanı var hocam etiket verileri yok mu?

Akşam etiketine bakarım hocam, sanırım dış ünite üzerinde olması gereken etiketten bahsediyorsunuz. Klimam 2 defa yer değişikliğine uğradı her defasında bir miktar gaz eksildi, ve borular deforme oldu, aslında soğutmasında sıkıntı yok gibi, ama gaz eksikse tamamlatmak istiyorum. (R410 olmaz diye duydum doğrumu) Bakır boruda 6m çok uzun sanki bana 3-4m yeter, fazla pahalı değilse boruyu da değiştirmek istiyorum.
  • Blindfire kullanıcısına yanıt
    Bakır boru bir zaman sonra sertleşir hocam, o nedenle 1-2 taşınma sonrası zaten isteseniz de bazı durumlarda kullanamıyorsunuz zira ya kırılır (esnekliğini yitiriyor) veya bükülür her durumda kullanılmaz hale gelir yoksa aslında eskimez bozulmaz öyle durduk yerde.
    Minimum 3 metre olmak şartı ile boru ne kadar kısa olursa performansınız o derece yüksek olur bu nedenle doğru düşünmüşsünüz.
    410 gaza ilave olmaz hocam, sebebi ise 410 gaz içerisindeki kimyasalın ne kadarının likit ne kadarının gaz veya karışımın X inden ne kadar Y sinden na kadar kaçtı bilinmez, dolayısı ile ilave ederken de X den şu kadar Y den bu kadar ilave edeyim deme şansınız yoktur. Bu doğrultuda gazın salınıp, vakum yapılıp yeniden gramınca gaz verilmesi en doğru olanıdır.
    Haa ben ilave ettim mi? klima benim olduğu için ettim, çalışıyor mu? canavar gibi çalışıyor o ayrı konu lakin biz işin içinde olduğumuzdan, elimizde imkan da olması nedeniyle her türlü test uygulaması veya umursamamazlık durumu olabiliyor. Benim şu an çalışan klimam vakumsuz takılmış devşirme borulu ilave gazı kendi ellerimle verdiğim klimadır ve çıkış derecesi 7.2 ye kadar düşmektedir.
    Elbette ki biz, olması gerekeni, doğru uygulamayı yazmak ve önermek zorundayız

• Allah razı olsun Ado hocam, çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz. Tşk.ler :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Blindfire

Allah razı olsun Ado hocam, çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz. Tşk.ler :)

Herkese alm bir sorum oluçaktı 5 yıllık 13000 btu luk klimam var.ama performansı düştü diye bir usta çağırdım gazını ölçelimsiz dedi ve manometre bağladı sonuç 6 bar derdi ve basıncı 4 bar a düşürdü. Bu doğru bir işlem mi oldu sizce saygilar

• Ado hocamızı alintilayin, o bu işlerin piridir, size yardımcı olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blindfire -- 11 Temmuz 2017; 6:40:27 >
  • cbulutgenc C kullanıcısına yanıt
    Günaydın;

Ben teknik bir kaç veri paylaşacağım size lakin kafama takılan nokta şu oldu.

siz ürünün performansı DÜŞTÜ diyerek usta çağırıyorsunuz zira önceki performansından memnundunuz, Enteresandır ki gelen usta ''Aaaaa olmaz bunun gazı fazla'' demiş ve gaz boşaltmış demek ki yoksa basıncı başka türlü düşürmesinin teknik bir açıklaması yok. Eğer gaz boşaltmadı ise o usta o klimada hiç bir işlem yapmamış, çok özür dileyerek yazıyorum ki sizin gazınızı almış zira buna PLASEBO ETKİSİ deriz biz. Tüketicinin hassasiyetine istinaden aslında hiç bir işlem yapmadığı halde YAPMIŞ GİBİ gösterip sizin bilinçaltınıza o sorunun giderildiği izlenimi yaratılır.

Bir çok alicengiz ustamız vardır Tıss Pıss sesleri ve boş gaz tüpleri ile böyle iş yapan maalesef.

Sabah sabah böyle insanları töhmet altında bırakacak bir cevap yazmak istemezdim kusura bakmayınız sadece bu mantıksız anlamsız işler inanın üzüyor artık bizleri.

Sorunuzun cevabına gelirsek sayın hocam, basınç değerleri dediğimiz unsur üreticiye, kompresöre , inverter mi yoksa on/off mu olacağına, ısıtmada mı soğutmada mı olduğuna göre değişir yani sabit bir değer yoktur. En önemlisi ise tüm veriler biliniyor dahi olsa yine de sabit bir veri yoktur zira dış ortam sıcaklığı da bu konuda etkendir

Şöyle örnek verelim. ''Normal şartlarda soğutmada 12000BTU bir klimanın basınç değeri kaç olmalıdır?'' sorusunun cevabı 3-5-10-50-100 şeklinde değildir.

Dış ortam sıcaklığı 18 derece ise 5-6 bar
    Dış ortam sıcaklığı 35 derece ise 6.5-7.5 bar
    Dış ortam sıcaklığı 40 derece ise 8-9 bar
    Dış ortam sıcaklığı 47 derece ise 10-11 bar

olmalıdır diye cevap vermek gerekir.

Kaldı ki tekrar ediyorum burada etken olan fabrika verileridir.

Ne şekilde olursa olsun 4 bar ile soğutma olmaz düşüncesindeyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ado

Bakır boru bir zaman sonra sertleşir hocam, o nedenle 1-2 taşınma sonrası zaten isteseniz de bazı durumlarda kullanamıyorsunuz zira ya kırılır (esnekliğini yitiriyor) veya bükülür her durumda kullanılmaz hale gelir yoksa aslında eskimez bozulmaz öyle durduk yerde.
    Minimum 3 metre olmak şartı ile boru ne kadar kısa olursa performansınız o derece yüksek olur bu nedenle doğru düşünmüşsünüz.
    410 gaza ilave olmaz hocam, sebebi ise 410 gaz içerisindeki kimyasalın ne kadarının likit ne kadarının gaz veya karışımın X inden ne kadar Y sinden na kadar kaçtı bilinmez, dolayısı ile ilave ederken de X den şu kadar Y den bu kadar ilave edeyim deme şansınız yoktur. Bu doğrultuda gazın salınıp, vakum yapılıp yeniden gramınca gaz verilmesi en doğru olanıdır.
    Haa ben ilave ettim mi? klima benim olduğu için ettim, çalışıyor mu? canavar gibi çalışıyor o ayrı konu lakin biz işin içinde olduğumuzdan, elimizde imkan da olması nedeniyle her türlü test uygulaması veya umursamamazlık durumu olabiliyor. Benim şu an çalışan klimam vakumsuz takılmış devşirme borulu ilave gazı kendi ellerimle verdiğim klimadır ve çıkış derecesi 7.2 ye kadar düşmektedir.
    Elbette ki biz, olması gerekeni, doğru uygulamayı yazmak ve önermek zorundayız

Peki hocam bu r410A küresel ısınmaya karşı önlem olarak üretilmedi mi?R220 zararlı elbet biliyoruz da bu r410 nun direk salınması zararlı değil mi ?Hem doğaya hem insana ?

Gerçi R220 zararlıydı ancak ilave ediliyordu mantığını anlamadım ben bu r410A nın :)

açıklarsanız sevinirim hocam .

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.