uçak mı? havacılık ve uzay mühendisliği mi?
54 Cevap6423 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

591 Mesaj
11 Temmuz 2008; 13:15:00 

Arkadaşlar bu 2 bölüm arasında kaldım uçak ve havacılık ve uzay mühendisliğinin birbirlerinden farkı nedir?

2 sininde alanları farklımıdır.Hangisinde okumak daha avantajlıdır. Hangisinin yüksek lisansı daha geçerlidir.

Okuyanlar bilgi verirse sevinirim.

309 Mesaj
11 Temmuz 2008; 13:18:19 

senin yerinde olsam bunu internetten araştırırım..
ama bence uçak mühendisliği

VAHŞİ DALGALAR VURUYOR SEKSİ BEDENİMİN SARP KAYALIKLARINA...

591 Mesaj
11 Temmuz 2008; 13:40:22 

quote:

Orjinalden alıntı: metalgardiyan

senin yerinde olsam bunu internetten araştırırım..
ama bence uçak mühendisliği

saol hocam bende burda okuyan varsa bir sorayım dedim nede olsa okuyanlar daha iyi bilir.

337 Mesaj
11 Temmuz 2008; 13:43:10 

ben havacılık ve uzay mühendisliğinde okuyorum, ve bilip bilmeden konuşanlara aldırma ben işin içindeyim sorularının yanıtlayabilirim...

insan olmak yetmez yetmiyor bazen, süpermen süpermen olmak lazım bazen....

337 Mesaj
11 Temmuz 2008; 13:50:46 

yüksek teknoloji üretim ihtiyacımızdan (insansız hava araçları, uydu teknolojileri, rüzgar türbinleri vb.)
bahsedilmekte ve bahsi geçen teknolojiler için çalısmalar ve yatırımlar hayata geçirilmektedir.
Havacılık ve uzay mühendisleri için çalısma alanlarını “sektör içi” ve “çevresel disiplinler” olmak üzere
iki ana baslıkta toplayabiliriz.
Sektör içi kurumların ve mühendislerin amaçlarına göre sınıflandırması söyle özetlenebilir:
· Tasarım - Üretim Mühendisi: Üniversiteler (ör: ODTÜ, ĐTÜ), TÜBĐTAK, Enstitüler (ör:
Đzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, BĐLTEN), ROKETSAN, TAI, TEI…
· Bakım-Onarım Mühendisi: THY, Hava Kuvvetleri Đkmal Bakım Merkezleri (Eskisehir,
Kayseri)
· Hava Tasıt Đsletmeciliği: THY, yerli ve yabancı özel havayolu sirketleri.
Havacılık ve Uzay Mühendisliği pek çok disiplinle kaynasmıs olmasının yanı sıra kapsamlı eğitiminin bir
getirisi olarak pek çok alanda da yetkinlik sahibidir. Bu nedenle havacılık ve uzay mühendisleri baska
disiplinlerde de çalısabilmektedir.
· Otomotiv
· Beyaz Esya
· Enerji
Halen devam eden ve geleceğe yönelik bilinen istihdam olanakları arasında ise:
· Yakın gelecekte planlanan uçak tasarım ve üretim projeleri (Đnsansız Hava Araçları, A400M,
Atak Helikopter projesi)
· Uydu ağırlıklı olmak üzere uzay çalısmaları
bulunmaktadır.
(5) Yurtdısında eğitim ve çalısma olanakları nelerdir?
Havacılık ve Uzay Mühendisliği’nden mezun olan, özellikle yüksek öğrenimini tamamlayan pek çok
mühendis gerek çesitli arastırma programları için gerekse doktora yapmak amacıyla yurtdısına dünyanın sayılı
üniversitelerine gitmektedir. Bu kisiler TÜBĐTAK, YÖK vb. burslardan faydalanabildikleri gibi gittikleri
üniversitelerde asistanlık ya da arastırma görevlisi kadrolarına girmeye de hak kazanabilmektedirler.
Çalısma olanakları açısından bakıldığında, havacılık ve uzay sektörünün dünya üzerindeki önemi ve
büyüklüğünden dolayı çok fazla isletme ve kurulus bulunmaktadır. Bu sayede akademik çalısma alanları
dısında, ilgili ülkenin üretim, hava tasıt isletmeciliği vb. sektörlerinde de bölüm mezunlarımız bulunmaktadır.
Lisans eğitimi sırasında yurtdısı staj ve öğrenci değisimi olanakları da bulunmaktadır. (ALINTI)

bu bölümle ilgili bilgi yani iş sıkıntısı olmadığını biliyoruz...

eğer bi kıyasalama yapılacak olursa...

ODTÜ Havacılık ve Uzay VE İTÜ uçak arasında

Adından belli ODTÜ ---

İngilizce eğitim veriyor Türkçe

ingilizce eğitim verdiği için yurtdışı olandağı çok çok fazla fazla Sınırlı

Uçağın herşeyini görüyorsun ztn +olarak uydu Uçakla sınırlıil
iletişim olaylarını görüyorsun buda + bir iş olanağı demek

Odtü makineden farklı olarak 7 ders alıyorsun
yani hadi olmaz ya havacılık sektöründe iş bulamadın aynı şekilde
makine sektörüne kayarsın...

Zaten öss puanındanda belli, geçen sene biri 358 le kapatmış diğeri itü uçak 351,203 kapatmış...

uzay kelimesine takılıyor bazıları uzay da ne var falan astornotmu olcan diyorlar, (bunlar cahil okumamış , oturdğu yerden ahkam kesen insanlar oluyor)

uzay sadece seçmelide var almazsın atıyorum başka bi ders alırsın kendini o yönde gelitşririsin

bayağ bi açıklayıcı olmuştur umarım

Ayrıca :İkiside çok kral bölümdür, yani ikisindede açıkta insan sayısı yok denecek kadar azdır açıkta olanların kendi mallığıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baycan87 -- 11 Temmuz 2008; 13:54:18 >

591 Mesaj
11 Temmuz 2008; 13:57:32 

quote:

Orjinalden alıntı: baycan87

yüksek teknoloji üretim ihtiyacımızdan (insansız hava araçları, uydu teknolojileri, rüzgar türbinleri vb.)
bahsedilmekte ve bahsi geçen teknolojiler için çalısmalar ve yatırımlar hayata geçirilmektedir.
Havacılık ve uzay mühendisleri için çalısma alanlarını “sektör içi” ve “çevresel disiplinler” olmak üzere
iki ana baslıkta toplayabiliriz.
Sektör içi kurumların ve mühendislerin amaçlarına göre sınıflandırması söyle özetlenebilir:
· Tasarım - Üretim Mühendisi: Üniversiteler (ör: ODTÜ, ĐTÜ), TÜBĐTAK, Enstitüler (ör:
Đzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, BĐLTEN), ROKETSAN, TAI, TEI…
· Bakım-Onarım Mühendisi: THY, Hava Kuvvetleri Đkmal Bakım Merkezleri (Eskisehir,
Kayseri)
· Hava Tasıt Đsletmeciliği: THY, yerli ve yabancı özel havayolu sirketleri.
Havacılık ve Uzay Mühendisliği pek çok disiplinle kaynasmıs olmasının yanı sıra kapsamlı eğitiminin bir
getirisi olarak pek çok alanda da yetkinlik sahibidir. Bu nedenle havacılık ve uzay mühendisleri baska
disiplinlerde de çalısabilmektedir.
· Otomotiv
· Beyaz Esya
· Enerji
Halen devam eden ve geleceğe yönelik bilinen istihdam olanakları arasında ise:
· Yakın gelecekte planlanan uçak tasarım ve üretim projeleri (Đnsansız Hava Araçları, A400M,
Atak Helikopter projesi)
· Uydu ağırlıklı olmak üzere uzay çalısmaları
bulunmaktadır.
(5) Yurtdısında eğitim ve çalısma olanakları nelerdir?
Havacılık ve Uzay Mühendisliği’nden mezun olan, özellikle yüksek öğrenimini tamamlayan pek çok
mühendis gerek çesitli arastırma programları için gerekse doktora yapmak amacıyla yurtdısına dünyanın sayılı
üniversitelerine gitmektedir. Bu kisiler TÜBĐTAK, YÖK vb. burslardan faydalanabildikleri gibi gittikleri
üniversitelerde asistanlık ya da arastırma görevlisi kadrolarına girmeye de hak kazanabilmektedirler.
Çalısma olanakları açısından bakıldığında, havacılık ve uzay sektörünün dünya üzerindeki önemi ve
büyüklüğünden dolayı çok fazla isletme ve kurulus bulunmaktadır. Bu sayede akademik çalısma alanları
dısında, ilgili ülkenin üretim, hava tasıt isletmeciliği vb. sektörlerinde de bölüm mezunlarımız bulunmaktadır.
Lisans eğitimi sırasında yurtdısı staj ve öğrenci değisimi olanakları da bulunmaktadır. (ALINTI)

bu bölümle ilgili bilgi yani iş sıkıntısı olmadığını biliyoruz...

eğer bi kıyasalama yapılacak olursa...

ODTÜ Havacılık ve Uzay VE İTÜ uçak arasında

Adından belli ODTÜ ---

İngilizce eğitim veriyor Türkçe

ingilizce eğitim verdiği için yurtdışı olandağı çok çok fazla fazla Sınırlı

Uçağın herşeyini görüyorsun ztn +olarak uydu Uçakla sınırlıil
iletişim olaylarını görüyorsun buda + bir iş olanağı demek

Odtü makineden farklı olarak 7 ders alıyorsun
yani hadi olmaz ya havacılık sektöründe iş bulamadın aynı şekilde
makine sektörüne kayarsın...

Zaten öss puanındanda belli, geçen sene biri 358 le kapatmış diğeri itü uçak 351,203 kapatmış...

uzay kelimesine takılıyor bazıları uzay da ne var falan astornotmu olcan diyorlar, (bunlar cahil okumamış , oturdğu yerden ahkam kesen insanlar oluyor)

uzay sadece seçmelide var almazsın atıyorum başka bi ders alırsın kendini o yönde gelitşririsin

bayağ bi açıklayıcı olmuştur umarım

Ayrıca :İkiside çok kral bölümdür, yani ikisindede açıkta insan sayısı yok denecek kadar azdır açıkta olanların kendi mallığıdır

Teşekkürler hocam saolsın ilgilendiğin için.

337 Mesaj
11 Temmuz 2008; 16:53:47 

quote:

Orjinalden alıntı: the turk

Teşekkürler hocam saolsın ilgilendiğin için.

ne demek

1404 Mesaj
11 Temmuz 2008; 16:56:15 

uzay mühendisliğinin forsu yeter

173 Mesaj
11 Temmuz 2008; 16:59:36 

insan işi değil bu meslekler. Hele uzay mühendisliği için piskopata bağlaman lazım. Okulu bitircem diye balatayı sıyırmazsan son senede diplomayı alıp uzaya çıkarsın.

1404 Mesaj
11 Temmuz 2008; 17:02:37 

quote:

Orjinalden alıntı: CCYBORG

insan işi değil bu meslekler. Hele uzay mühendisliği için piskopata bağlaman lazım. Okulu bitircem diye balatayı sıyırmazsan son senede diplomayı alıp uzaya çıkarsın.

uzay mühendisi olmak demek illa uzaya çıkmak demek değildir

173 Mesaj
11 Temmuz 2008; 17:05:29 

Onu lafın gelişi dediydim.

Son senede o dersleren kayışı koparır adam kendi kafasında uzaya çıkar zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CCYBORG -- 11 Temmuz 2008; 17:06:17 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Temmuz 2008; 17:10:11 

quote:

Orjinalden alıntı: oeste

uzay mühendisliğinin forsu yeter

Fosru yetermiş. Fors atmak için mi okuyorsun?

337 Mesaj
11 Temmuz 2008; 17:57:21 

quote:

Orjinalden alıntı: Mr.Karsi

Fosru yetermiş. Fors atmak için mi okuyorsun?

bencede severek okumak çok önemşli

1268 Mesaj
11 Temmuz 2008; 18:11:50 

peki maaşları nasıl bu işlerin? Lütfen parası için iş seçmeyin demeyin ben parsı için seçiyorum 2sinden de zevk alırım

Well done. Here come the test results: 'You are a horrible person.' That's what it says. We weren't even testing for that.

77 Mesaj
11 Temmuz 2008; 18:16:26 

astronot ol kesın iş bulursun bu ülkede.kpss e gırer marsın taşrasına atanırsın

ahhh ahh öss den önce adamın aklı havada oluyo ünv bıtınce değiyo suya

East of Tota | <boHem style__
-----------------------------------

337 Mesaj
11 Temmuz 2008; 18:21:51 

quote:

Orjinalden alıntı: K/M/

astronot ol kesın iş bulursun bu ülkede.kpss e gırer marsın taşrasına atanırsın

ahhh ahh öss den önce adamın aklı havada oluyo ünv bıtınce değiyo suya

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan biri daha o mesleklerden astronıt mu çıkıyor [

quote:

peki maaşları nasıl bu işlerin? Lütfen parası için iş seçmeyin demeyin ben parsı için seçiyorum 2sinden de zevk alırım

odtülüler kafadan 1750 yle falan başlıyorlar, çünkü mezun sayısı az, ona göre iş çok

1120 Mesaj
11 Temmuz 2008; 18:25:22 

İş imkanını düşünecek olursan uzay mühendisliği okumak Türkiyede saçma olur bence..Uçak mühendisliği çok daha mantıklı..

337 Mesaj
11 Temmuz 2008; 19:12:37 

quote:

Orjinalden alıntı: UsbÇaydanlık

İş imkanını düşünecek olursan uzay mühendisliği okumak Türkiyede saçma olur bence..Uçak mühendisliği çok daha mantıklı..

uzay değil havacılık ve uzay, uzay kısmı yok arkadaşım istersen uzay dersi alıyorsun , seçmelilerde

655 Mesaj
11 Temmuz 2008; 19:14:58 

ben itü uzay mühendisliğindeyim
sana şöyle söyliyim
SAKIN AMA SAKINNNNNNN !!!!!! GİRME !!!!!!
nefret ettım itü den kaçıp gıtcem
3-4 ay önce uçuş eğitimi verdiler akrobasi uçağıyla falan uçurdular bi o güzeldi yani
itü de kız desen yok hiç bi halt yok alayı sakat hocaların

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Temmuz 2008; 19:18:13 

quote:

Orjinalden alıntı: metathrone

ben itü uzay mühendisliğindeyim
sana şöyle söyliyim
SAKIN AMA SAKINNNNNNN !!!!!! GİRME !!!!!!
nefret ettım itü den kaçıp gıtcem
3-4 ay önce uçuş eğitimi verdiler akrobasi uçağıyla falan uçurdular bi o güzeldi yani
itü de kız desen yok hiç bi halt yok alayı sakat hocaların

558 Mesaj
11 Temmuz 2008; 19:21:38 

kısacası İTÜ mü ODTÜ mü olmuş soru..bence odtüye git ama eminim ki iki üniv. de iş yapar

[link=http://forum.donanimhaber.com/m_2873466/mpage_1/key_/tm.htm]
ESKİŞEHİR D.H.Tüm Eskişehir'lilerin Buluşma Noktası

2246 Mesaj
11 Temmuz 2008; 19:45:37 

Hocam ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği'nde okuyorum. Seneye mezun olacağım ama içimde en ufak bir korku yok. Niye dersen şimdiye kadar bizim bölümden mezun olup da iş bulamayanı olmadı. Zaten senede 50 mezunu var. İTÜ'yü düşünme bile ODTÜ varken. İş konusunda bir sıkıntın olmaz ama biraz kasman lazım -tabiri caizse- bitirmek için. Bir de Eskişehir'de yaşıyormuşsun bak [hemşerim benim] gel Ankara'ya işte

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasan_hzl -- 11 Temmuz 2008; 19:57:09 >

Geri sayım sen doğduğunda başladı !
Eğer (9) canlı bile olsaydın en fazla (8) kez kaçabilirdin ölümden !
Bil ki (7) düvele sultan dahi olsan yerin (6) mekan olacak sana.
En fazla (5) metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsan da gözlerini !
Bu (3) günlük fani dünyada Azraile (2) kat olup yalvarsan da nafile.
Ecel geldiğinde (1) gün öleceksin ! İşte, o an herşey (0) dan başlayacak.

2246 Mesaj
11 Temmuz 2008; 19:49:49 

quote:

Orjinalden alıntı: UsbÇaydanlık

Bölümün adında uzay var diye illa ki uzay alanında çalışacaksın değil ya. Bölümün adı Havacılık ve Uzay Mühendisliği. Uzayla ilgisi ancak %10'dur. Seçmeli derslerini uzay alanından alırsan ancak işin Uzay kısmıyla ilgileniyorsun. Ben tanıdığım herkese tavsiye ediyorum.

Ekleme yapayım: Bölüm hakkında bir bilgi birikimine sahip olmadan "He he astronot olursun anca", "Yav isminde uzay geçiyo, Türkiye'de uzay ne alaka" gibi, tercihlerinde bu bölümü yazacak olan arkadaşlarımızın aklını karıştıracak yorumlar yapmayalım.

Ben ve baycan87 arkadaşımız bölüm hakkında bilmek istediğiniz herşeyi cevaplayabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasan_hzl -- 11 Temmuz 2008; 20:05:48 >

En fazla (5) metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsan da gözlerini !

77 Mesaj
11 Temmuz 2008; 20:00:11 

quote:

Orjinalden alıntı: baycan87

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan biri daha o mesleklerden astronıt mu çıkıyor [

astronot çıkmadığını astronotluğun okulu olmadığını biz de biliyoruz bay AYKÜ bu ülkede öyle bölümler pirim yapmıyor.bunu anlatmaya çalışıyoruz.ben öss de benım 1/3 um kadar net yapıp benım 1,5 katım para kazanan adamları gordukten sonra gerısı boş.ben de zamanın moleküler bıyolojı ve genetık yazacaktım babam makına muhendıslıgı yazdırdı.ıyıkı de oyle yapmısım sımdı elımde sayılı kısıde olan dıplomayla bı yerde tezgahtarlık yapardım herhalde.he aılenın parası coktur yurtdısına acılman kolaydır ona bısey demem.

East of Tota | <boHem style__
-----------------------------------

5068 Mesaj
11 Temmuz 2008; 20:10:21 

quote:

Orjinalden alıntı: hasan_hzl

Hocam ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği'nde okuyorum. Seneye mezun olacağım ama içimde en ufak bir korku yok. Niye dersen şimdiye kadar bizim bölümden mezun olup da iş bulamayanı olmadı. Zaten senede 50 mezunu var. İTÜ'yü düşünme bile ODTÜ varken. İş konusunda bir sıkıntın olmaz ama biraz kasman lazım -tabiri caizse- bitirmek için. Bir de Eskişehir'de yaşıyormuşsun bak [hemşerim benim] gel Ankara'ya işte

Neden İTÜ?

Bir kere 1773 ten beri çağdaş, üniversite dediğin köklü olmalı, dünyadaki üniversitelerin çoğuna bakın belli bir kültürü tarihi vardır.

Neden İTÜ?

Bir kere İtü İstanbulda.

Neden İTÜ?

Odtüyü kuranlar İtüden giden hocalar.

Neden İTÜ?

Yüzde 100 İngilizce değil, Türkçeyi, konuşamayan adamların ağız burun yamultup gözünde küçülmelerini izlemezsin İngilizce.

Neden İtü?

İSTANBULDA

Neden İTÜ?

Türkiyede ismi TEKNİK ÜNİVERSİTE olan okul İTÜ dür.

Yani çevrendeki amcana dayına TEKNİK ÜNİVERSİTE dediğinde, o İTÜ dür :)

Türkiyede köprüleri barajları, demir yolarını yapanlar hep İTÜ lülerdir.

Bir sürü ünlü isyasi ünlü insan İTÜ den çıkmıştır,bir sürü başbakan...

Neden İTÜ?

Emperyalist amaçlarla kurulmamıştır, çoğu bölümü bizzat Atatürk emriyle kurulmuştur. Vatanı için çalışır, o yüzden TÜM baskılara rağmen hala TÜRKÇE eğitim verir

Neden İTÜ?

İSTANBULDA

NEDEN İTÜ?

İSTANBULDA
Neden İTÜ?

İSTANBULDA

NEDEN İTÜ?

İSTANBULDA
Neden İTÜ?

İSTANBULDA

NEDEN İTÜ?

İSTANBULDA
Neden İTÜ?

İSTANBULDA

NEDEN İTÜ?

İSTANBULDA
Neden İTÜ?

İSTANBULDA

NEDEN İTÜ?

İSTANBULDA
Neden İTÜ?

İSTANBULDA

NEDEN İTÜ?

İSTANBULDA
Neden İTÜ?

İSTANBULDA

NEDEN İTÜ?

İSTANBULDA

May The Force Be With You

2246 Mesaj
11 Temmuz 2008; 20:46:49 

quote:

Orjinalden alıntı: hasanmerto

Neden İTÜ?

Bir kere 1773 ten beri çağdaş, üniversite dediğin köklü olmalı, dünyadaki üniversitelerin çoğuna bakın belli bir kültürü tarihi vardır.

Neden İTÜ?

Bir kere İtü İstanbulda.

Neden İTÜ?

Odtüyü kuranlar İtüden giden hocalar.

Neden İTÜ?

Yüzde 100 İngilizce değil, Türkçeyi, konuşamayan adamların ağız burun yamultup gözünde küçülmelerini izlemezsin İngilizce.

Neden İtü?

İSTANBULDA

Neden İTÜ?

Türkiyede ismi TEKNİK ÜNİVERSİTE olan okul İTÜ dür.

Yani çevrendeki amcana dayına TEKNİK ÜNİVERSİTE dediğinde, o İTÜ dür :)

Türkiyede köprüleri barajları, demir yolarını yapanlar hep İTÜ lülerdir.

Bir sürü ünlü isyasi ünlü insan İTÜ den çıkmıştır,bir sürü başbakan...

Neden İTÜ?

Emperyalist amaçlarla kurulmamıştır, çoğu bölümü bizzat Atatürk emriyle kurulmuştur. Vatanı için çalışır, o yüzden TÜM baskılara rağmen hala TÜRKÇE eğitim verir

Neden İTÜ?

İSTANBULDA

NEDEN İTÜ?

İSTANBULDA
Neden İTÜ?

İSTANBULDA

NEDEN İTÜ?

İSTANBULDA
Neden İTÜ?

İSTANBULDA

NEDEN İTÜ?

İSTANBULDA
Neden İTÜ?

İSTANBULDA

NEDEN İTÜ?

İSTANBULDA
Neden İTÜ?

İSTANBULDA

NEDEN İTÜ?

İSTANBULDA
Neden İTÜ?

İSTANBULDA

NEDEN İTÜ?

İSTANBULDA
Neden İTÜ?

İSTANBULDA

NEDEN İTÜ?

İSTANBULDA

İTÜ teknik üniversite de ODTÜ [açılımı Orta Doğu Teknik Üniversitesi] değil mi? İTÜ mezunları ülkesi için çalışıyor da ODTÜ mezunları çalışmıyor mu? Ne biçim bir fikirdir bu anlamak mümkün değil. Eğitim dili İngilizceymiş: Geçin bu kıt fikirleri. Yurt dışından bir sürü öğrenci geliyor değişim programlarıyla [Erasmus], karşılığında bizler de oralara gidiyoruz. Şimdi eğitim dili Türkçe olsa ne yapacaklar? Gelmeyecekler mi bu öğrenciler? Köprü de yapar barajda İTÜ mezunu aferin ona ama mevzumuz bu değil. Konumuz ODTÜ İTÜ'den iyi mi değil mi konusu değil, İTÜ Uçak Müh. mi yoksa ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği mi yazayımdır İTÜ İstanbul'da olabilir ODTÜ'de Ankara'dadır. İstanbul'dan ODTÜ'ye gelen biçok arakadaşım da vardır -İTÜ'ye gidebilecekleri halde. Yer konusunun çok bir önemi yoktur. Bazı konularda İTÜ, bazı konularda da ODTÜ ağı basar. Tartışmaya gerek bile yok.

Sonuç olarak, İTÜ Uçak Mühendisliği'nden mezun olursun diplomanda sadece Uçak Mühendisi yazar. ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliğinden mezun olursan Havacılık ve Uzay Mühendisi yani hem Uçak Mühendisi, hem Uzay Mühendisi yazar. İş bakımından her iki bölümde oldukça şanslı diyebiliriz. İTÜ Uçak'ta okuyan bir tanıdığım olmadığı için mezunları iş bulabiliyor mu bulamıyor mu bilmiyorum ama bilmeyen veya anlamakta güçlük çeken arkadaşlara ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği'nden mezun olan birisinin kesinlikle açıkta kalmayacağını söylüyorum. TAI'si, ROKETSAN'ı, TÜBİTAK'ı vb... fellik fellik Havacılık ve Uzay Mühendisi aramaktadır.

Konuyu ODTÜ-İTÜ karşılaştırmasını yapmaya çekmekten ziyade bölüm bazında fikirlerinizi söylerseniz eminim daha faydalı bir konu olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasan_hzl -- 11 Temmuz 2008; 20:51:50 >

337 Mesaj
11 Temmuz 2008; 20:58:07 

quote:

Orjinalden alıntı: hasan_hzl

hasan_hzl arkadaşım son noktayı koymuş , fazla söz söylemeye gerek yok
ama hasanmerto'nun yazdığı sebepler üstün kılmıyor , yani türkçe eğitim vermek, yurtdışı bazında itüyü üstün kılmaz, neden itü , çünkü istanbul da da mantıklı glemedi...

o zaman neden akdeniz üniversitesi çünkü antalyada rus kaynıoyr çünkü mantığınıa dönümüş

quote:

astronot çıkmadığını astronotluğun okulu olmadığını biz de biliyoruz bay AYKÜ bu ülkede öyle bölümler pirim yapmıyor.bunu anlatmaya çalışıyoruz.ben öss de benım 1/3 um kadar net yapıp benım 1,5 katım para kazanan adamları gordukten sonra gerısı boş.ben de zamanın moleküler bıyolojı ve genetık yazacaktım babam makına muhendıslıgı yazdırdı.ıyıkı de oyle yapmısım sımdı elımde sayılı kısıde olan dıplomayla bı yerde tezgahtarlık yapardım herhalde.he aılenın parası coktur yurtdısına acılman kolaydır ona bısey demem.

arkadaşım ne kadar bilgi sahibisin, sorabilir miyim ben bölümde okuyorum ve mezunlarını tanıyorum, pc başından sallamak kolay, bi araştır bakalım TAİ , ROKETSAN , ASELSAN, HAVELSAN VS VS. gibi şirketlerde kaç havacılık mühendisi çalışıyor diye

ayrıca havacılığın kaç mezun verdiğinide araştır .Belki yorulursun senede taş çatlasa 50 kişi (50 bile olmuyor çünkü dersler kaızn çoğu kişi takılıyor)

ve hala bilip bilmeden konuşuyorsunuz, uzay adına takılmayın , uzayla alakası yok seçmelide istersen uzay la ilgili ders alırısn , istersen daha değişik seçmeliler alırısn otomotiv sektöründe çalışrsın .

Ayrıca Odtü makineyle derslerinin neredeyse aynı olması da bir avantajdır, her konu hakkında (makine) bilgi sahibi olabilirsin

gelelim para kazanma olayına , bir dayın olur öss de barajı geçemezsin 10 milyar kazanırsın...

önce bi araştırın sonra gelip konuşun milletide yanlış bilgilendirmeyin

337 Mesaj
13 Temmuz 2008; 22:08:22 

740 Mesaj
13 Temmuz 2008; 22:17:23 

benimde hedefim havacılık ve uzay mühendisliği

odtünün tanıtım konferansına gitmiştim yanlış hatırlamıyorsam çok az üniversite mezun veriyormuş o bölümden daha da odtüden mezun olup işsiz kalan olmamış

337 Mesaj
13 Temmuz 2008; 22:51:56 

quote:

Orjinalden alıntı: trizor

benimde hedefim havacılık ve uzay mühendisliği

odtünün tanıtım konferansına gitmiştim yanlış hatırlamıyorsam çok az üniversite mezun veriyormuş o bölümden daha da odtüden mezun olup işsiz kalan olmamış

bekleriz

1514 Mesaj
13 Temmuz 2008; 22:59:02 

Uçak mühendisliği gerçekten güzel bir bölüm. Ancak ülkemizde kaç tane uçak varki :S Ayrıca benim bildiğim Anadolu üniversitesindede bu bölüm var ve her sene birsürü mezun vermekte :S Yani iş sıkıntısı çekilebilinir. Hele uzay mühendisliği ilk defa burada duyuyorum açıkçası ( : Bence makine müh ve elektroniğin birleşimi olan mekatronik okumak çok daha iyi bir tercih olacaktır

337 Mesaj
13 Temmuz 2008; 23:09:01 

quote:

Orjinalden alıntı: sierra

Uçak mühendisliği gerçekten güzel bir bölüm. Ancak ülkemizde kaç tane uçak varki :S Ayrıca benim bildiğim Anadolu üniversitesindede bu bölüm var ve her sene birsürü mezun vermekte :S Yani iş sıkıntısı çekilebilinir. Hele uzay mühendisliği ilk defa burada duyuyorum açıkçası ( : Bence makine müh ve elektroniğin birleşimi olan mekatronik okumak çok daha iyi bir tercih olacaktır

attığım diğer mesajları okumanı tavsiye ederim, sonra yorum yapabilirsin

1721 Mesaj
13 Temmuz 2008; 23:37:38 

1anadolu üniversitesindeki sivil havacılık yüksekokulu
uzay ve havacılıkla aynı değil

2Ben olsam odtü uzay ve havacılığı seçerdim ki puanım biraz daha düşük gelse hedefim orasıydı. ama ben elektronik yada bilg. istiyorum orası ayrı

3İTÜ İSTANBULDA diye nakarata bağlayan arkadaş için söylemek isterim

ODTÜ ANKARADA
ODTÜ ANKARADA
ODTÜ ANKARADA
ODTÜ ANKARADA
ODTÜ ANKARADA
ODTÜ ANKARADA
ODTÜ ANKARADA
ODTÜ ANKARADA
ODTÜ ANKARADA

4 Bu demek değil ki itü kötüdür. Tabii ki en iyi üniversitelerden. Ama benim takıldığım nokta illa kendi okuduğumuz üniversiteyi abartıp diğerlerini yerin dibine sokmayalım. hepsinin ayrı yönlerde başarıları vardır

5 Arkadaşım yabancı dil konusuna takılmamayı düşünüyorum ben de. Hatta itüyü istememe rağmen gitmememi düşündüren 2 sebep var. birincisi yüzde 30 ingilizce ama genel olarak türkçe. ancak bildiğimiz üzere maalesef ki BİLİM DİLİ İNGİLİZCE (Tıp için latinceyi karıştırmayın işe) ve ÇOĞU KAYNAK DA İNGİLİZCE VE ister istemez öğrenmek zorundasın. Dersler ingilizce olursa öğrenirsin ingilizceni de ayrıca zaten ingilizcesini bildiğin şeyin türkçesini de bilmiş olursun
Gelelim ikinci sebebe. (BU SADECE BENİ İLGİLENDİRİYOR BİRAZ KONU DIŞI)
ODTÜDE ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜH. İKEN
İTÜDE SADECE ELEKTRİK YADA SADECE ELEKTRONİK
Odtü mezunu orta ölçeğe kadar elektrik şebekelerinde proje imza yetkisine sahip olabilirken İtü den mezun olunca böyle bir şansımız malesef yok. Keşke olsa tabi

6UMARIM istediğin gönlünden geçen bölüme yerleşirsin ama ben olsam seçimim ODTÜ olurdu
Mezun olursun girersin ROKETSAN a hem vatana millete hizmet hem maaşa hizmet

10 Mesaj
13 Ağustos 2009; 15:15:49 

şanseseri girdim birçok arkadaş itü, odtü arası çekişme yapmış sonuçta yanlış bilgilendirme yapmış. ben boğaziçi makinadayım yakında aerospace alanında yüksek lisans yapacağımdan araştırdığım hocalarımdan dinlediğim bilgiler ışığında yazıyorum, kimseye garezim yok, biçok bölümde odtü çok iyi ama bu alanda itü daha öne çıkıyor.

havacılık ve uzay okuyan arkadaş şunu bilmeli, havacılık ve uzay mühendisliği tabiki makine temellidir. havacılık+uzay yazması diplomanda bişey ifade etmez. 3. sınıfın sonuna kadar havacılık olarak düşün mühendisliği, 4. sınıfta alacağın seçmeli derslerle uçak yada uzay mühendisi bilgisine sahip olursun, yani bir alanda uzmanlaşırsın. fakat diplomanda bu ayrım yazmaz, sadece işe girerken ne konuda uzman olduğun sorulur sana. yani ilanlarda havacılık uzay mühendisi yazar ama altında ne biliyosun ne isteniyor senden diye belirtilir, herkesi almazlar. roketsan genelde rocket propulsion la ilgili olarak dersleri almadıysan onda uzmanlaşmadıysan ne yapsın seni.

gelelim itü ye. itünün kendi politikası gereği alanalrda uzmanlaşma politikası ile uçak ve uzay ayrıdır. en önemlisi kendi fakültesi vardır. fakülte demek ayrı bir bütçe demek, büyük bir kaynak demek. uçak okuyan kişi bu dallaşmadan dolayı kendi alanında daha çok ders görür, birçok ülkede yüksek lisans düzeyinde olan dersleri de alır, uçak mühendisi 4. sınıfta benim ilgim uzay alanında çalışmalardır dediyse onunda yandal-çap ile uzay hakkında çalışma-ders alma hakkı vardır. uzayla yandal-çap fakülte içi olduğundan kolaydır. isimlere takılmayın, sana derslerde ne öğretildiği önemlidir, bir bölüme girecek arkadaş verilen dersleri ne öğreitldiğini incelesin.

gelelim itü uzay mühendisliğine bana göre asıl önem verilmesi gereken puanının halen niye yükselmediğini düşündüğüm bölümdür, çünkü alınan dersler çok ilginç ve programına bakınca keşke okusaydım diyor insan; elektronik, kontrol, bilgisayar dan seçmeli dersleri çok ilgi çekici.

birde itünün %30 ingilizce olması uluslararası anlamda bir sonuç doğurmaz. yurt dışına giderken türkiyedeki 6-7 üniversiteyi aynı kefede değerlendirirler. hatta bizim boğaziçine laf atan bir akademisyen tanıdğım (itülü yar doç); yurt dışına marie curie dolaşımı(araştırma çalışmaları için) için başvurduğunda 7 üniye bşvurdum hepsinden kabul aldım dedi, yurt dışında akedemisyenler tarafından iyi tanındağına oda çok şaşırmış. ama şu var itünün eksik olduğu nokta ingilizce eğitimini beğenmiyorum. çok iyi ingilizce konuşanlar var ama çok kötüde konuşanlar var. hazırlığında bir standart oturtamamış demekki.

anlaaycağınız olay odtü itü boğaziçi sidik yarışı olmamalı. amerikada üniler sıralnaırken bölümler için bile sıralamalar var. türkiyede böyle şeyler eksik ama yavaş yavaş odtü eski rektörü ural akbulut öncülüğünde ranking sistemi-araştırmaları yapıalrak bu sıralama nın bilimsel yapılamsı yavaş yavaş oluyor. ilk etapta eksik olur, yavaş yavaş abd ayarında yapılır. abd de her bölüm için hangi okulda daa iyi diye sıralanır.

bu havacılık konusunda görüş belirttim çünkü yakında yüksek yapcam. hocalarımın tavsiyesi ışığında bu alanda artık yurt dışımı olur bilemem ama başvuracağız büyük ihtimal olacak ama olmasaydı itü de yüksek yapardım odtüde değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nykzanae -- 13 Ağustos 2009; 15:18:59 >

40 Mesaj
25 Aralık 2009; 16:32:45 

aslında odtü daha iyi. ancak itü istanbulda olduğu için sponsor bulmaları bizlere göre çok daha kolay oluyor. biz 10 milyarı bir araya getirmek için didinirken itü 100 milyarlık proje yapıyor. şanslılar :) ama mezuniyet sonrası master düşünülüyorsa odtü daha avantajlı oluyor.

5253 Mesaj
25 Aralık 2009; 16:44:20 

İkisi de cillop gibi bölümdür.

quote:

Orjinalden alıntı: CCYBORG

Şöyle mesajlara deli oluyorum.

Bana kolay bir bölüm gösterebilir misiniz? Tıp fakültesi için çıkar herkes aynı şeyi söyler. Elektrik mühendisliği için birisi çıkar, aynı şeyleri söyler. Fizik bölümü için birileri çıkar, aynı şeyleri söyler. Makine mühendisliği için birileri çıkar, aynı şeyleri söyler. Nükleer enerji mühendisliği için herkes aynı şeyleri söyler. Matematik bölümü için aynı şeyleri söylerler.

Eee, ne yapalım? Zorsa okumayalım mı? Psikopata bağlanırmış, insan işi değilmiş, şuymuş, buymuş. Henüz ÖSS düzeyinde olan bir insandan bölümün zorluğu-kolaylığı konusunda bir düşünceye varmasını nasıl düşünebilirsiniz ki? Değil son sınıf, oturup 1. sınıf ders notlarına, ders içeriklerine bakınca bile bir şey anlayamam zorluğu konusunda. 150 kişilik kontenjanda 149 kişi nasıl yapıyorsa sen de öyle yapacaksın.

278 Mesaj
25 Aralık 2009; 17:40:16 

Mühendisin alacağı parayı bölümü değil,kalitesi belirler...

Benim birsürü arkadaşım var İtüde Odtüde daha iki kelimeyi biraraya getiremiyorlar..

337 Mesaj
26 Aralık 2009; 14:06:37 

quote:

Orijinalden alıntı: zerzavatçı

Mühendisin alacağı parayı bölümü değil,kalitesi belirler...

Benim birsürü arkadaşım var İtüde Odtüde daha iki kelimeyi biraraya getiremiyorlar..

odtü çekememzliği

şu ezikliği anlayamıyorum, tamam arkadaş süpersin sen, harikasın, odtülerin hepsi gerizekalı, bu ne ya 7 yaşında çocuk tripleri

52 Mesaj
26 Aralık 2009; 14:10:25 

Mesajın atıldığı tarihe bakın bi ...
İstanbuldaysan İTÜ Ankaradaysan Odtü nesi zor bunun ?

5253 Mesaj
26 Aralık 2009; 14:11:36 

quote:

Orijinalden alıntı: baycan87

odtü çekememzliği

şu ezikliği anlayamıyorum, tamam arkadaş süpersin sen, harikasın, odtülerin hepsi gerizekalı, bu ne ya 7 yaşında çocuk tripleri

Vallahi ben ODTÜ'lü, İTÜ'lü olsam da aynı düşünceyi savunurdum. Senin de üstüne alınmaman gerekir ki arkadaş genelleme yapmamış. Elbet etrafımızda iki lafı bir araya getiremeyen tipler de olabilir ODTÜ'de de, İTÜ'de de, Boğaiçi'nde de, YTÜ'de de...

Çünkü buralara girmek için gerekli olan şey ÖSS/YGS-LYS'de iyi bir puan almak. Bu, kişinin kalitesini fazla belirlemez. Girişken değildir, fazla konuşmaz, kendini düzgün ifade etmez; ama süper soru çözer. ODTÜ'lü oluverir.

337 Mesaj
26 Aralık 2009; 14:14:22 

quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

Vallahi ben ODTÜ'lü, İTÜ'lü olsam da aynı düşünceyi savunurdum. Senin de üstüne alınmaman gerekir ki arkadaş genelleme yapmamış. Elbet etrafımızda iki lafı bir araya getiremeyen tipler de olabilir ODTÜ'de de, İTÜ'de de, Boğaiçi'nde de, YTÜ'de de...

Çünkü buralara girmek için gerekli olan şey ÖSS/YGS-LYS'de iyi bir puan almak. Bu, kişinin kalitesini fazla belirlemez. Girişken değildir, fazla konuşmaz, kendini düzgün ifade etmez; ama süper soru çözer. ODTÜ'lü oluverir.

bu zerzavatçı nicki kişinin mesajlarında bu var onu anlatmak istiyorum, sürekli yok odtülü böyle yok itülü böyle, en son buradada birsürü arkadaım var derken , direkt genelleme yapmış dayanamadım , adama odtülüler ,itülüler ne yaptıysa, her mesajında kendi çapında laf sokmaya çalışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baycan87 -- 26 Aralık 2009; 14:24:51 >

5253 Mesaj
26 Aralık 2009; 14:16:36 

Ha pardon o zaman.

140 Mesaj
20 Mart 2012; 1:45:00 

HAVACILIK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ

188 Mesaj
20 Mart 2012; 3:02:03 

Uçak Mühendisliği

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ''15

111 Mesaj
25 Mayıs 2013; 15:05:20 

Uçak

Bu mesajda bahsedilenler: @the turk

Ajda Pekkan Öldi mü ?
Hülya Avşar Kaldı mü ?
Gülben Ergen Aldi mü?
Keremcem Yırtılır...

85 Mesaj
8 Temmuz 2013; 3:56:07 

UÇAK-UZAY-HAVACILIK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMLERİ İLE İLGİLİ GÜZEL BİR BİLGİLENDİRME YAZISI. TERCİH SÜRECİNDEKİ ARKADAŞLARA YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

İnsanlık tarih boyunca merak duygusunun peşinden gitmekten hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Bu merakın bizleri sürekli yönelttiği en önemli inceleme alanı ise gökyüzü olmuştur. İnsanların uçma isteği tarihin eski dönemlerine kadar gitmektedir. Bu amaca yönelik birçok tasarım ve deneme, bilim tarihi içinde göze çarpmaktadır.

Havacılık mühendisi, havada ve uzayda hareket eden her türlü aracın tasarlanması, projelerinin hazırlanması, üretilmesi, bakım ve onarım teknolojisi ve işletmesi konularında eğitim ve araştırma yapar. Uçak yapımı için gerekli üretim yöntemleri arasından hangisinin niçin daha ekonomik olacağına karar verir. Bu konuda gerekli analitik yaklaşımları kullanarak ön tasarım hesaplarını yapar, deneyler gerçekleştirir ve tasarladığı hava taşıtının performans özelliklerini saptar.

Neden Türkiye'de Havacılık Mühendisliği Bölümü?

Bugün ses hızının üzerinde hareket kabiliyetine sahip uçaklar, atmosfer dışına çıkan ve uzun yıllar görevlerini devam ettirebilen uydular geliştirildi. Hatta uzayın boşluğuna bırakılan ve biz insanların evrende nerede bulunduğunu gösteren uydularımız bile var. Hedefte daha hafif, daha hızlı, çevreye daha az zarar veren ve daha az gürültü salınımına sahip hava araçlarının yapılması var. Bu hedeflerin gerçekleşmesi ise kendi içinde iyi programlanmış ve eğitim kalitesi yüksek kurumlar ile gerçekleşebilir. Türkiye'deki Havacılık Mühendisliği bölümlerinin bu nitelikleri sağladıkları rahatlıkla söylenebilir.

Tübitak ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından üzerinde çalışılan en önemli proje, Türkiye'nin kendi hava aracını üretebilmesidir. Bu eksende gerçekleştirilen önemli ve uzun soluklu ilk araştırma projesi İTÜ'de geliştirilmekte olan helikopter projesidir. Bunun yanında Türkiye'de uçak üretiminde yer alacak tüm araştırma birimleri, üniversiteler ve Türk Hava Yolları ile teknik düzeyde çalışmalar devam etmektedir. Uzay çalışmalarında ise, kısa süre önce yörüngeye gönderilen Göktürk 2 uydusu tamamen Türk mühendislik imkanları ile üretilmiştir. Bu önemli projenin yanında Tübitak Uzay tarafından uzayda elektrik itki ile hareket edecek uydularda kullanılacak motor üretimi çalışmaları devam etmektedir.

Havacılık Mühendisliği Eğitimi

Lisans süresi 4 yıldır. Mezunlarına lisans diploması ve "Uçak Mühendisi/Havacılık Mühendisi/Uzay Mühendisi" unvanı verilir. Türkiye'de Havacılık Mühendisliği dalında eğitim veren iki kurum vardır: İstanbul Teknik Üniversitesi, "Uçak Mühendisliği" ve "Uzay Mühendisliği" adı altında iki ayrı lisans programı yürütmektedir. Ortadoğu Teknik Üniversitesi ise, "Havacılık ve Uzay Mühendisliği" adı altında benzer bir lisans programı yürütmektedir. Her iki üniversitede de yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir.

Tüm mühendisliklerde olduğu gibi ilk yıllarda matematik, fizik, kimya, gibi temel fen dersleri ağırlıklı olarak verilir. Daha sonra termodinamik, statik, dinamik, mukavemet, akışkanlar mekaniği, elektrik, elektronik, aerodinamik, gaz dinamiği, yapı-malzeme, itki sistemleri, ısı transferi gibi mühendislik dersleri okutulmaktadır. Yüksek lisans ve doktora programlarında okutulan derslere örnekler de şu şekildedir: Introduction to Aircraft Performance, Propulsion Systems Automatic Control Systems, Aircraft Engine Design, Introduction to Rocket Technology, Introduction to Helicopter Aerodynamics and Helicopter Design, Finite Element Applications in Aerospace Structures, Space Propulsion, Wind Energy and Wind Turbine Technology.

Havacılık Mühendisliğinin araştırma alanlarından bazıları şunlardır: Deneysel aerodinamik ve akışkanlar dinamiği, yanma ve içten yanmalı motorlarda türbülans, insansız hava taşıtları, kompozit malzemeler, yapısal tasarım, kontrol sistemleri, robot kontrolü, uydu tasarımı, helikopter tasarımı ve prototip imalatı.

Adaylarda Aranan Özellikler ve İş İmkanları

Türkiye'de eğitim vermekte olan tüm mühendislik bölümlerine girişte gerekli eğitim alt yapısını matematik ve fen bilimlerindeki düzey belirlemektedir. Ayrıca analitik düşünme, mekanik sistemlere ve matematiksel ifadelere yatkınlık ile üç boyutlu düşünebilme yeteneği dört yıllık mühendislik eğitiminde önemlidir. Bu özellikler ayrıca mühendislik bölümlerinde eğitim süresince öğretilen matematik, fizik, kimya gibi temel bilimler ve statik, malzeme, mukavemet, dinamik, akışkanlar mekaniği, termodinamik, ısı iletimi, otomatik kontrol gibi mühendislik derslerinde de kolaylık sağlar.

Yüksek lisans eğitiminde ise, başvurulan bölüm mezuniyet alanından farklı ise, örneğin Makine Mühendisliğinden gelen bir aday Endüstri ya da Havacılık Mühendisliğine başvurursa, kabul alması halinde bu öğrencinin bir yıllık (genelde 6 ile 8 ders arasında değişen) bilimsel hazırlık eğitimi alması gerekir.

Havacılık Mühendisliği, yukarıda sayılan alanların yanı sıra kara taşıtları gibi diğer endüstri dallarını ilgilendiren konularda da araştırma-geliştirme ve tasarım etkinliklerine katkıda bulunur. Dolayısıyla Uçak/Uzay mühendislerinin savunma ve uçak endüstrisinden otomotiv endüstrisine kadar uzanan geniş bir alanda iş bulma olanağı vardır. Bu çerçevede Uçak/Uzay mühendislerinin başlıca çalışma alanları olarak şunlar sayılabilir: Ticari havayolu şirketleri, uçak bakım Şirketleri, otomotiv sanayii, üniversiteler (akademik kariyer).

Kaynak: http://www.egitimekrani..._id=43389#ixzz2YVJNeWrv

Ek olarak çalışma alanlarına savunma sanayii şirketleri (tai ,tei, baykar makina, kale havacılık, vestel havacılık, roketsan, havelsan, tübitak uzay, tübitak sage vs.) ve beyaz-eşya firmaları (arçelik, bosch vs.) eklenebilir.

79 Mesaj
8 Temmuz 2013; 3:58:44 

teyyare

1996 sezonu bittiğinde Fb 13 Gs 10 ve Bjk 9 şampiyonluğa sahipti.2013 sezonu bittiğinde ise Fb 18 Gs 19 ve Bjk 13 şampiyonluğa sahip oldu. 17 senede Gs 9 Fb 5 Bjk 2 Bursa 1 Şampiypnluk elde etti. 3 Şampiyonluk geriden gelip 1 fark atan ve bunu 17 senede yapan bir takım. Fatih Terim...

522 Mesaj
8 Temmuz 2013; 4:08:50 

La adam mezun olmuş, lisansını yapmış evlenmiş çocuğu sünnet olup askere gitmiş siz hala akıl veriyorsunuz

85 Mesaj
8 Temmuz 2013; 15:48:18 

quote:

Orijinalden alıntı: ǤЅ

La adam mezun olmuş, lisansını yapmış evlenmiş çocuğu sünnet olup askere gitmiş siz hala akıl veriyorsunuz

Tercih yapacak öğrenciler bu sayfaları tek tek okuyor güzel kardeşim. Arada bilgiyi güncellemek iyidir ;)

131 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Tony-Stark
8 Temmuz 2013; 17:46:40 

quote:

Orijinalden alıntı: sierra

Uçak müh. leri sadece uçaklarla ilgilenmiyolar Makina müh. nin gördüğü derslerin hemen hemen hepsini uçak müh. de görüyor. Ayrıca şunu belirtmek isterim Renault un Ceo su da Uçak mh. dir. Mekatronik müh. ni ben de bi ara düşündüm ama sonra vazgeçtim ülkemize yeni girmiş bi mühendislik dalı. Bence o mühendislik dalının da pek başarılı olacağını düşünmüyorum bilgisayar, makina, elektrik-elektronik ve donanım müh. lerinin birleşmesiyle oluşmuş bir mühendislik dalı değil mi yani 4 yılda hangi birini adam akıllı öğreneceksin ki :S

İstanbul Teknik Üniversitesi 2015 Girişli

146 Mesaj
8 Temmuz 2013; 17:50:35 

ben olsam ucak muhendisligi yazardım havacılık ve uzay muhendisliginin gelecekte bilgisayar muhendisligi gibi olabilir heleki Türkiye'de

85 Mesaj
10 Temmuz 2013; 18:49:30 

UÇAK-UZAY-HAVACILIK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMLERİ HAKKINDA GÜZEL BİR YAZI.
İnsanlık tarih boyunca merak duygusunun peşinden gitmekten hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Bu merakın bizleri sürekli yönelttiği en önemli inceleme alanı ise gökyüzü olmuştur. İnsanların uçma isteği tarihin eski dönemlerine kadar gitmektedir. Bu amaca yönelik birçok tasarım ve deneme, bilim tarihi içinde göze çarpmaktadır.

Havacılık mühendisi, havada ve uzayda hareket eden her türlü aracın tasarlanması, projelerinin hazırlanması, üretilmesi, bakım ve onarım teknolojisi ve işletmesi konularında eğitim ve araştırma yapar. Uçak yapımı için gerekli üretim yöntemleri arasından hangisinin niçin daha ekonomik olacağına karar verir. Bu konuda gerekli analitik yaklaşımları kullanarak ön tasarım hesaplarını yapar, deneyler gerçekleştirir ve tasarladığı hava taşıtının performans özelliklerini saptar.

Neden Türkiye'de Havacılık Mühendisliği Bölümü?

Bugün ses hızının üzerinde hareket kabiliyetine sahip uçaklar, atmosfer dışına çıkan ve uzun yıllar görevlerini devam ettirebilen uydular geliştirildi. Hatta uzayın boşluğuna bırakılan ve biz insanların evrende nerede bulunduğunu gösteren uydularımız bile var. Hedefte daha hafif, daha hızlı, çevreye daha az zarar veren ve daha az gürültü salınımına sahip hava araçlarının yapılması var. Bu hedeflerin gerçekleşmesi ise kendi içinde iyi programlanmış ve eğitim kalitesi yüksek kurumlar ile gerçekleşebilir. Türkiye'deki Havacılık Mühendisliği bölümlerinin bu nitelikleri sağladıkları rahatlıkla söylenebilir.

Tübitak ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından üzerinde çalışılan en önemli proje, Türkiye'nin kendi hava aracını üretebilmesidir. Bu eksende gerçekleştirilen önemli ve uzun soluklu ilk araştırma projesi İTÜ'de geliştirilmekte olan helikopter projesidir. Bunun yanında Türkiye'de uçak üretiminde yer alacak tüm araştırma birimleri, üniversiteler ve Türk Hava Yolları ile teknik düzeyde çalışmalar devam etmektedir. Uzay çalışmalarında ise, kısa süre önce yörüngeye gönderilen Göktürk 2 uydusu tamamen Türk mühendislik imkanları ile üretilmiştir. Bu önemli projenin yanında Tübitak Uzay tarafından uzayda elektrik itki ile hareket edecek uydularda kullanılacak motor üretimi çalışmaları devam etmektedir.

Havacılık Mühendisliği Eğitimi

Lisans süresi 4 yıldır. Mezunlarına lisans diploması ve "Uçak Mühendisi/Havacılık Mühendisi/Uzay Mühendisi" unvanı verilir. Türkiye'de Havacılık Mühendisliği dalında eğitim veren iki kurum vardır: İstanbul Teknik Üniversitesi, "Uçak Mühendisliği" ve "Uzay Mühendisliği" adı altında iki ayrı lisans programı yürütmektedir. Ortadoğu Teknik Üniversitesi ise, "Havacılık ve Uzay Mühendisliği" adı altında benzer bir lisans programı yürütmektedir. Her iki üniversitede de yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir.

Tüm mühendisliklerde olduğu gibi ilk yıllarda matematik, fizik, kimya, gibi temel fen dersleri ağırlıklı olarak verilir. Daha sonra termodinamik, statik, dinamik, mukavemet, akışkanlar mekaniği, elektrik, elektronik, aerodinamik, gaz dinamiği, yapı-malzeme, itki sistemleri, ısı transferi gibi mühendislik dersleri okutulmaktadır. Yüksek lisans ve doktora programlarında okutulan derslere örnekler de şu şekildedir: Introduction to Aircraft Performance, Propulsion Systems Automatic Control Systems, Aircraft Engine Design, Introduction to Rocket Technology, Introduction to Helicopter Aerodynamics and Helicopter Design, Finite Element Applications in Aerospace Structures, Space Propulsion, Wind Energy and Wind Turbine Technology.

Havacılık Mühendisliğinin araştırma alanlarından bazıları şunlardır: Deneysel aerodinamik ve akışkanlar dinamiği, yanma ve içten yanmalı motorlarda türbülans, insansız hava taşıtları, kompozit malzemeler, yapısal tasarım, kontrol sistemleri, robot kontrolü, uydu tasarımı, helikopter tasarımı ve prototip imalatı.

Adaylarda Aranan Özellikler ve İş İmkanları

Türkiye'de eğitim vermekte olan tüm mühendislik bölümlerine girişte gerekli eğitim alt yapısını matematik ve fen bilimlerindeki düzey belirlemektedir. Ayrıca analitik düşünme, mekanik sistemlere ve matematiksel ifadelere yatkınlık ile üç boyutlu düşünebilme yeteneği dört yıllık mühendislik eğitiminde önemlidir. Bu özellikler ayrıca mühendislik bölümlerinde eğitim süresince öğretilen matematik, fizik, kimya gibi temel bilimler ve statik, malzeme, mukavemet, dinamik, akışkanlar mekaniği, termodinamik, ısı iletimi, otomatik kontrol gibi mühendislik derslerinde de kolaylık sağlar.

Yüksek lisans eğitiminde ise, başvurulan bölüm mezuniyet alanından farklı ise, örneğin Makine Mühendisliğinden gelen bir aday Endüstri ya da Havacılık Mühendisliğine başvurursa, kabul alması halinde bu öğrencinin bir yıllık (genelde 6 ile 8 ders arasında değişen) bilimsel hazırlık eğitimi alması gerekir.

Havacılık Mühendisliği, yukarıda sayılan alanların yanı sıra kara taşıtları gibi diğer endüstri dallarını ilgilendiren konularda da araştırma-geliştirme ve tasarım etkinliklerine katkıda bulunur. Dolayısıyla Uçak/Uzay mühendislerinin savunma ve uçak endüstrisinden otomotiv endüstrisine kadar uzanan geniş bir alanda iş bulma olanağı vardır. Bu çerçevede Uçak/Uzay mühendislerinin başlıca çalışma alanları olarak şunlar sayılabilir: Ticari havayolu şirketleri, uçak bakım Şirketleri, otomotiv sanayii, üniversiteler (akademik kariyer).

Kaynak: http://www.egitimekrani..._id=43389#ixzz2YVJNeWrv

Ek olarak çalışma alanlarına savunma sanayii şirketleri (tai ,tei, baykar makina, kale havacılık, vestel havacılık, roketsan, havelsan, tübitak uzay, tübitak sage vs.) ve beyaz-eşya firmaları (arçelik, bosch vs.) eklenebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aerosoldreams -- 10 Temmuz 2013; 18:50:27 >

865 Mesaj
5 Mayıs 2014; 22:50:41 

quote:

Orijinalden alıntı: baycan87

bekleriz

Aradan 6 yıl geçmiş naptınız nerede çalışıyorsunuz bizi bilgilendirirmisiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

405 Mesaj
5 Mayıs 2014; 22:53:06 

uzay mühendisliği

81 Mesaj
5 Mayıs 2014; 22:55:17 

İkisi de değil makine

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » uçak mı? havacılık ve uzay mühendisliği mi?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.918