Şimdi Ara

## Nvidia 55nm GT200'ü Beklenenden Önce Kullanıma Sunulabilir ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.549
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Nvidia 55nm GT200'ü Beklenenden Önce Kullanıma Sunulabilir ##

AMD-ATi'nin çift grafik işlemcili R700 modeli için geri sayım başladı. 12 Ağustos itibariyle endüstrinin beğenisine sunulması beklenen 2.4TeraFLOP hesaplama gücüne sahip yeni ekran kartı ile liderliğe oynmayı hedefleyen AMD-ATi karşısında Nvidia'nın nasıl bir strateji izleyeceği ise merak konusu. Yıl bitmeden tüm ürün gamını 55nm üretim sürecine dahil etme planları yapan firma cephesinde 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan GT200b gpu'sunu kullanacak yeni grafik kartları beklenenden daha önce, rakip ATi'nin R700'ünü takip eden süreçte kullanıma sunulabilir. Bu plan çerçevesinde herhangi bir tarih henüz telaffuz edilmiş olmasa da 55nm GT200b gpu'sunun tasarım çalışmalarının bir süre önce bittiği biliniyor. R700'ün 12 Ağustos'da kullanıma sunulacağını düşündüğümüzde Nvidia, 55nm GT200b gpu'sunu donanım üreticileri için son derece önemli olan ve okula dönüş dönemi olarak ta bilinen Eylül ayı içerisinde sahaya sürebilir. Bilindiği üzere nanometrik küçülme ile daha yüksek saat hızlarına daha düşük sıcaklık seviyesi ile ulaşılabilmesi ayrıca düşen maliyetlere paralel olarak son kullanıcılara daha güçlü kartları daha uygun fiyatlar sunabilmek söz konusu olabiliyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• beklesinde adam gibi bişey sunsun bari.
  • 55nm yapinca geciyor muymus 2.4TeraFLOP'u?fiyat da indirmiyor boyle bakip kaliyoruz biz de ne yapiyor bu adamlar diye.
  • nvidia dan umudur kesmeye gereq yok sürekli okuduuumuz ATI haberlerine rağmen forumun çoğu nvidia kullanmakta...

sadece fiyatı nedeniyle gt200 gpu lu modeller yaygınlaşmadı

bu durumu bilen nvidia 55nm de hız arttırımı ve fiyat indirimine giderse firma için yararlı sonuçları olacaktır ve hatta 55nm revize ettiii gpu suna gddr5 desteii verirse ATI nin x2 modellerine bile yaklaşabilir
  • nVidia 55nm'ye geçtikten sonra zaten arkası yine gelecek. 55nm bir GX2, ne crossfire bırakır ne de X2. Burada önemli olan fiyatlar.
  • Nvidia Hazırlayana kadar ATİ başka bir ürünü saha sürecektir...
  • Nvidia performans arttırmak için geçmiyor 55nm teknolojisine. Maaliyetleri düşürüp,GTX serisini, HD4800 ler karşısında tutunabileceği bir fiyata indirebilmek için geçiyor. Elbetteki saat hızını arttırıp daha performanslı GPU lar da üretecektir ama maksat performansı arttırmak değil F/P yi arttırmak.

Sitenin birinde okumuştum. GTX280 de 1FPS nin maaliyeti 13-14$ civarı iken, HD4870 de 1FPS nin maaliyeti 8.5$ di. Nvidianın derdi o 1FPS nin maaliyetini 10$in altına indirebilmek.
  • bu durumda nvidia acaba bu kartlar için ne kadar fiyat çıkaracak bu gün 4870X2 den çok daha pahalı olması muhtemel ve onu geçememesi olası bi durum öyleyse insanlar 4870X2 den CF yaparlar
  • bu haberleri duymak amd-ati adına sevindirici herkes amd-ati övüyor nvidia şuan için 2. plana düştü. ben bile nvidia kart kullanmama ragmen bu haberlere çok seviniyorum.hiç ati kart kullanmadım (kendi bilgisayarımda) böyle giderse bende ati'ye döncem
  • Bıraksın revizyon yapmayıda gddr5 e geçsin 5000mhz de çalışan belleklerle nvidia gpu su uçacaktır
  • Gtx 280 Extreme 55lik olacak galiba.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

nvidia dan umudur kesmeye gereq yok sürekli okuduuumuz ATI haberlerine rağmen forumun çoğu nvidia kullanmakta...

sadece fiyatı nedeniyle gt200 gpu lu modeller yaygınlaşmadı

bu durumu bilen nvidia 55nm de hız arttırımı ve fiyat indirimine giderse firma için yararlı sonuçları olacaktır ve hatta 55nm revize ettiii gpu suna gddr5 desteii verirse ATI nin x2 modellerine bile yaklaşabilir

nVidia da geçse şu DDR5'e bence performansa bayaa bi katkısı oLur.
  • Bu arada yine Hardspell'in belirttiği üzere durumdan rahatsız olan nVidia üzerinde çalıştığı ve GT200 grafik işlemcisinin 55nm teknolojili sürümü olan G200b'yi geliştirmeye ara verip çalışmalarını GT300 üzerinde yoğunlaştırmaya başladı.

GT300'ün 384 shader birimi, 45nm fabrikasyon işlemi ve 4.00 GHz'te çalışan (efektif) 1 GB GDDR5 belleği olacakken grafik işlemcinin çekirdeğinin 800 MHz, shader biriminin ise 2.00 GHz olacağı söyleniyor.

nVidia'nın HD 4870 X2'yi alt etmek için tüm umutlarının bu karta bağlı olduğu söyleniyor.

Kaynak:http://www.chip.com.tr/konu/Ejderha-uyaniyor-mu-Nvidia-ne-yapacak_7734_2.html

• quote:

Orjinalden alıntı: coolrecep

Bu arada yine Hardspell'in belirttiği üzere durumdan rahatsız olan nVidia üzerinde çalıştığı ve GT200 grafik işlemcisinin 55nm teknolojili sürümü olan G200b'yi geliştirmeye ara verip çalışmalarını GT300 üzerinde yoğunlaştırmaya başladı.

GT300'ün 384 shader birimi, 45nm fabrikasyon işlemi ve 4.00 GHz'te çalışan (efektif) 1 GB GDDR5 belleği olacakken grafik işlemcinin çekirdeğinin 800 MHz, shader biriminin ise 2.00 GHz olacağı söyleniyor.

nVidia'nın HD 4870 X2'yi alt etmek için tüm umutlarının bu karta bağlı olduğu söyleniyor.

Kaynak:http://www.chip.com.tr/konu/Ejderha-uyaniyor-mu-Nvidia-ne-yapacak_7734_2.html

Haber tamamen uydurma bence.

HD2900XT serisi 8800 serisi karşısında başarısız olunca da bu tarz haberler çok yapılmıştı.

Yok Ati scaler hesap yapan shaderlara gelecek, 256 shader işlemcisi 1ghz core hızı ile Nvidia nın tozunu attıracak fln gibi.

• o haber direk uydurma zaten.
  • şimdi nvidia bak yumurta sıkıştı 55nm ye geçip gerçek performanslı ürünlerini sunacak ama atı bu şekilde atak yapmasaydı millete eski teknoloji ürünlerini kakalayacaktı
  • Haber doğrudan uydurma.

bir kere tmsc 45 nm üretim yapmayacak. 40 nm üretim yapacak. ve bu üretim de ertelendi. yani gelecek yılın mart ayına ertelendi sanırım. art ayına kadar AMD ve nVidia bu ürünlerle ortada kalırlarsa AMD nvidiayı yer.

Ek olarak GT200 çıkmadan çok şey söylendi. Yok amdyi katlarmış. yok bilmem kaç kat daha iyiymiş. iyi salladılar. Hatırlayın.
  • nvidia 55 nm yegecenekadar ati 40 nm yegecer
  • onu bunu bilmem bildiğim tek şey yeni sistemimde VGA ati olacak. aklımdayken hiç ati kart kullanmadım sistemlerimde, değişiklik iyidir derler bakacaz artık
  • 55nm işe yarar hız arttırılır iyi perf artısı yasanır
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.