Şimdi Ara

## Nvidia Yıl Bitmeden Tüm Ürün Gamını 55nm Üretim Sürecine Dahil Edecek ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
2.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Nvidia Yıl Bitmeden Tüm Ürün Gamını 55nm Üretim Sürecine Dahil Edecek ##

Solda 55nm G92 hemen yanında ise 65nm G92 grafik işlemcileri

AMD-ATi geçtiğimiz Kasım ayından bu yanan 55nm üretim teknolojisi ile grafik işlemciler hazırlayabilirken an itibariyle Nvidia piyasaya 55nm tabanlı herhangi bir grafik kartı sunabilmiş değil. Fakat Nvidia'nın bu konuda sıkı bir çalışma içerisinde olduğu ve çok kısa süre içerisinde somut adımlar atacağı da biliniyor. Bu ay içerisinde önce 55nm üretim teknolojisine sahip G92b gpu'sunu kullanan GeForce 9800GTX+'ı duyuracak olan firma ay sonuna doğru ise yine 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan G96b gpu'su üzerine inşa ettiği GeForce 9500GT modelini anons edecek. Tabi Nvidia'nına atacağı adımlar bunlar ile sınırlı kalmayacak. Firma üçüncü çeyreğin sonu veya dördüncü çeyrek içerisinde GeForce GTX 200 serisine güç vermekte olan GT200, GeForce 9600GT'nin kullandığı G94 ve giriş seviyesinde GeForce 8400'ün üzerine inşa edildiği G98 gpu'larını da 55nm üretim sürecine dahil etmeyi planlıyor. 55nm üretim teknolojisini kullanan grafik işlemcilerinin model tanımlamasına "b" takısı ekleyen firmanın önümüzdeki yıl kullanıma sunacağı yeni nesil grafik işlemcilerini de muhtemelen 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanması bekleniyor. Bilindiği üzere nanometrik ilerleme üreticilere maliyet avantajı sağlarken ürünlerin daha az ısınma ile daha yüksek saat hızlarına ulaşmasına da olanak tanımakta. Öte yandan son kullanıcılar da daha uygun fiyatla daha güçlü çözümleri satın alabilme şansı yakalayabiliyorlar. Son bir not olarak hem Nvidia hemde ATi adına üretim yapan TSMC'nin gelecek yılın ilk çeyreği içerisinde 40nm üretim sürecine geçiş yapmayı planladığını da belirtelim. Bakalım AMD-ATi iddia edildiği gibi R8x0 serisiyle 40nm üretim sürecine geçecek mi bekleyip göreceğiz.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• R870 40nm 2000SP 2GB GDDR5
  • quote:

Orjinalden alıntı: saidakkas

R870 40nm 2000SP 2GB GDDR5

ATi ve Nvidia'nın u yıl sonuna kadar 40nm gpu'lar için tasarım çalışmalarını bitirebilecekleri konuşuluyor. Öte yandan 55nm üretim teknolojisinin Nvidia cephesinde ortalama üretim maliyetlerini %20 düşüreceği de iddia ediliyor.
  • fx57 yani ATi ve nVidia aynı anda mı geçmeyi planlıyor 40nm'e?
    O zaman nVidia kısa süre geçmeden 55nm i terketmiş olacak?
  • umarım bu sayede ekran kartları daha küçük olur.. gün geçtikçe büyüyo bunlar yav
  • quote:

fx57 yani ATi ve nVidia aynı anda mı geçmeyi planlıyor 40nm'e?
    O zaman nVidia kısa süre geçmeden 55nm i terketmiş olacak?

Yıl sonuna kadar gpu'ların tasarım çalışmalarının bitmesi umuluyor. Yıl sonunda bitse bile hacimli üretime hazırlık, TSMC'nin geçiş süreci vs. pek çok parametre var. Ama görünen o ki, gelecek yılın en iyi ihtimalle ilk yarısı içerisinde 40nm grafik işlemciler hayatımıza girecek gibi.
  • Bu yılın başlarında biz 40nm e hazırız diye haber okumuştum TSMC için. O yüzden daha erken umuyordum açıkcası.
  • bu teknoloji başımı döndürmeye başladı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x1650Pro -- 9 Temmuz 2008; 21:41:59 >
  • İlginç olan ATI yeni nm ürünlerini en yüksek performans gamında ilk olarak piyasaya sürerken nvidia daha aşağı seviyerdeki modellerde sunuyor..Yanılıyor muyum..?
  • Belki de bu dediğinin sebebi nVidia'nın sürekli elinde oyun hamuru gibi oynadığı G80-G92 mimarisidir. Neyde ustaysa ve satışından emin olursa onu çıkarır tabi ilk.
  • tsmc için amd ati vip üye diye biliyorum onun için ilk ati geçecek ikisine aynı anda destek verme kapasitesine sahip mi bilmiyorum
  • quote:

Belki de bu dediğinin sebebi nVidia'nın sürekli elinde oyun hamuru gibi oynadığı G80-G92 mimarisidir. Neyde ustaysa ve satışından emin olursa onu çıkarır tabi ilk.

Artık oynayamaz çünkü karşısında dişli bir rakip var mecbur daha iyisini yapmaya yapmazsa da kendi sorunu
  • quote:

Orjinalden alıntı: strikeforce

quote:

Belki de bu dediğinin sebebi nVidia'nın sürekli elinde oyun hamuru gibi oynadığı G80-G92 mimarisidir. Neyde ustaysa ve satışından emin olursa onu çıkarır tabi ilk.

Artık oynayamaz çünkü karşısında dişli bir rakip var mecbur daha iyisini yapmaya yapmazsa da kendi sorunu

9800GTX+ ile yaptığı bu. Yeni mimariye geçene kadar da yapacağı yine o olur diye tahmin ediyorum. Yoksa zaten belli transistör yığmanın belli bir noktadan sonra işe yaramadığı.
  • eee baştan bu 55nm işini yapsaydı iyi kazanırdı ve prestijde kaybetmezdi valla ben kendi adıma konuşıyayım ben atı kartımı 4870 ile daha önceki(1300 1600 1900 serisi kartlarını kullanmıştım) nvidia yada tnt2 ile ve bu 8800gt kullandım ama atı ye devam çünki hem daha tek. hemde fiyat olayı da daha iyi
  • Yongaları üreten firma TSMC, 40 nm yonga üretimini 2009 Martına ertelemiş.

Ati birkaç hafta içinde, Nvidia ise Eylülde geçmeyi planlıyordu. Artık ikisi de 2009 Baharında birlikte geçecekler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

ATi ve Nvidia'nın u yıl sonuna kadar 40nm gpu'lar için tasarım çalışmalarını bitirebilecekleri konuşuluyor. Öte yandan 55nm üretim teknolojisinin Nvidia cephesinde ortalama üretim maliyetlerini %20 düşüreceği de iddia ediliyor.

maliyetler bu kadar düşüncede indirimlerde doğru orantılı olarak gelecektir
  • quote:

• bu adamlarda 120lerden 55nm lere düştüler maliyet yarıyarıyadan fazla düşmüş hala fiyatlar phalı maliyeti düşürüyo lafı bizim için bişi ifade etmiyor yani
  • quote:

Orjinalden alıntı: K0rkunc

bu adamlarda 120lerden 55nm lere düştüler maliyet yarıyarıyadan fazla düşmüş hala fiyatlar phalı maliyeti düşürüyo lafı bizim için bişi ifade etmiyor yani

o iş öyle değil. aynı gpu'yu daha küçük üretmek maliyeti düşürür fakat aynı gpu'lari küçültmüyorlar dikkatini çekerim. 130nm de kullandiğimiz gpu'dan üç beş kat daha fazla transistöre sahip aletler kullaniyoruz artik. yani şu noktadan bak nanometrik küçülme sayesinde(ve tabi başka faktörler de etkili) 200 usd seviyesine her sene %30-40 daha performansli bir kart satin alinabiliyor. yani başka açidan bakildiğinda %30-40 daha ucuzlamiş oluyor. yani bizim için çoook şey ifade ediyor.

ekleme. ayrıca bir de şu var ki marjinal maliyeti(her bir ek birim gpu üretme maliyeti) düşürüyor orasi kesin fakat sabit maliyetler(makinelerini yenilemeleri lazim daha ufak üretim süreçleri için) sebebiyle ortalama maliyet o kdar da fazla düşmüyordur. neyse bu son yazdiklarim fazla mikro iktisada giriş havasi sezdirdi. umarim anlatabilmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mithrelios -- 10 Temmuz 2008; 0:50:04 >

• 40NM BİRAZ UÇUK GİBİ GÖRÜNÜYOR
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.