- x
MİMARLIK MI İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ Mİ_??_
91 Cevap45224 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

230 Mesaj
6 Temmuz 2008; 22:47:22 

Arkadaşlar konuyla ilgili yorumu olanlar fikir verebilirler mi ?

mimarlık-inşaat mühendisliğinin farkları nelerdir artıları eksileri nelerdir_?_

maaşları nasıldır vb...._??_

137 Mesaj
6 Temmuz 2008; 22:50:16 

Mimarlık ta çok para var diyorlar Ama İnşaat İşi de iyi be abii

Ben sadece futbol oynuyorum, futboldan zevk almak istiyorum ---> Harry Kewell !

230 Mesaj
6 Temmuz 2008; 22:50:49 

Arkadaşlar üniversite derslerinde zorlukları nelerdir_??_

konu hakkında bilgili olanlar paylaşabilirler

2823 Mesaj
6 Temmuz 2008; 22:53:37 

...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aBaBaDaN -- 20 Mart 2014; 14:47:15 >

VW Golf 1.6 Fsi Comfortline
Opel Vectra 2.0 CD
İPhone 4s 16gb White---Xbox 360 Arcade Pack---Sony PS3 320 gb---Logitech Z5500---Sony a290 dSlR

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Temmuz 2008; 22:55:33 

ikiside olur farketmez.
ıkısındende tanıdıklar var 5 yıl ıssız kalınca sagda solda tezgahtar oldular

968 Mesaj
6 Temmuz 2008; 22:56:56 

quote:

"Mimarlık mı inşaat mühendisliği mi" diye sorma ihtiyacı hisseden herkese istinasız inşaat mühendisliği demişimdir bugüne kadar.

Mimarlık gerçekten istemiyorsanız, o mu bu mu diyorsanız, çekilecek nane değildir.

Mimarlık bir hedef değildir; hedef Mimari'dir.

Aşk gibi.. Aşık mı olsam yoksa sadece sevsem mi diye soru olur mu? Mimarlık bence böyle birşey işte..

Behey yunus sana söyleme derler. Ya ben öleyim mi söylemeyince.

2073 Mesaj
6 Temmuz 2008; 23:08:32 

...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fîrzen -- 2 Temmuz 2013; 0:27:17 >

1701 Mesaj
6 Temmuz 2008; 23:15:35 

mimarla inşaat mühendisi arasında üst ast olayı yoktur ikisinin de yetkileri kanunlarla belirlenmiştir.
mimar statik projeye imza atamaz inşaat mühendisi ise mimari projeye.

457 Mesaj
6 Temmuz 2008; 23:35:22 

quote:

Orjinalden alıntı: MERTTT

ikiside olur farketmez.
ıkısındende tanıdıklar var 5 yıl ıssız kalınca sagda solda tezgahtar oldular

ee yılda 5000 tane inşaat mühendi,si mezun olup en parlak döneminde talep 4400 lerde kalırsa olacağı tabiki o ne olcaktı başka bakalım millet krizdeyken görcez bide inşaatcıları öle her yere ev dikmeye benzemez kriz bakalım kaçı batacak kaç tane daha işsizlik ordusuna katılacak

2845 Mesaj
7 Temmuz 2008; 0:03:39 

İnşaatçının yanında mimarın sözü geçmez diye biliyorum sonuçta teknik mi sanat mı ?

1129 Mesaj
7 Temmuz 2008; 0:11:31 

maaşı için meslek seçilmemeli

Kılıçla herşeyi yaparsın ama üstüne oturamazsın
Talleyrand

1216 Mesaj
7 Temmuz 2008; 1:00:06 

Kardeşim 9 Eylül Mimarlık mezunu, isteyerek ve severek bu bölümü seçti, baya zordu okul yılları, proje çizimlerinde bende yardım ediyordum ona, şimdi İstanbul da Uluslararası bir firmada proje sorumlusu olarak çalışıyor, İnşaat Mühendisliği ile ortak gördükleri dersler vardı ancak mimarlık daha çok kişinin yaratıcılığına dayanıyor, yani Mimar kişi yaratıcı olmalı, klişelere saplanıp kalmamalı, ben kendisinede mimarlık mı, inşaat mühendisliğimi diye sorduğumda kızardı, çünkü mimarlıkta kendinden birşeyler vermen gerekiyor, inşaat mühendisliğinde ise fizik, matematik kuralları neyi gerektiriyorsa o, bu şekilde, yani kendime güveniyorum, gerekirse haftalarca düşünüp projeler çıkarırım daha sonrada bunları günlerce sabahlara kadar çizip kağıda aktarabilirim diyorsan mimarlık derim, bu arada emeğinin karşılığını tam olmasada tatmin edecek miktarda alıyorsun...

2682 Mesaj
7 Temmuz 2008; 1:12:47 

quote:

Orjinalden alıntı: aBaBaDaN

Ben inşaat okuyorum.Mimarlıkla çok farklı olmaz herhalde program.Yani olurda öyle büyük farkılıklar olmaz.Bence inşaat oku mimarlık üzerine doktora yap

Ben mimarlık okuyorum. Program çok farklıdır. İnşaat mühendisleri tasarım dersi almaz ama biz statik dersi falan aldık. İnşaat okuyup üstüne mimarlıktan yüksek lisans ya da doktora büyük ihtimal yapılmaz ama bizim mimar olup inşaat mühendisliğinden yüksek lisans ve doktora yapmış hocalarımız var.

Bir de, yapı mimarın denetimindedir. Telif hakları yasasına göre, o bina onun eseri olarak geçer. Her türlü karar en son mimarın önüne gelir.

1524 Mesaj
7 Temmuz 2008; 1:48:55 

Benim daha çok var gerçi ama bende aylardır bu ikisi arasında düşünüp duruyorum çocuklu hayalimdi otomobil tasarımcısı olmak yeteneğiminde olduğuna inanıyorum çizim konusunda, yaratıcılık konusunda ama bu alanda iş fırsatları çok sınırlı bende inşaat mühendistliği ile mimarlı arasında kaldım. Mimarılı düşünme sebebim hem ÖSS'de daha düşük puan ile daha iyi yerler kazanabieceğimi düşünmem, zevkli bir iş olduğunu düşünmem ve üniversitedeki derslerin daha kolay olduğunu düşünmemdi sizce bunlar doğrumu? Mimarlık daha zevkli ve kolaymı?

230 Mesaj
7 Temmuz 2008; 11:54:48 

quote:

Ben inşaat okuyorum.Mimarlıkla çok farklı olmaz herhalde program.Yani olurda öyle büyük farkılıklar olmaz.Bence inşaat oku mimarlık üzerine doktora yap

güzel düşünmüşsünüz teşekkürler

230 Mesaj
7 Temmuz 2008; 11:56:54 

quote:

Orjinalden alıntı: ottocu

bence göz önünde bulundurulmalıdır

230 Mesaj
7 Temmuz 2008; 12:37:12 

yorumlara göre Mimarlık daha önde gözüküyor ve daha mantıklı geliyor

?

1420 Mesaj
7 Temmuz 2008; 13:01:20 

Bizim Bilader mimarlık okuyor eskşlehirde baya zor dersleri ama bitirince deyecek sanırım.

.C-max 1.6 Ecoboost Titanium X.Nikon d700.

2823 Mesaj
7 Temmuz 2008; 13:08:50 

...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aBaBaDaN -- 20 Mart 2014; 14:47:47 >

VW Golf 1.6 Fsi Comfortline
Opel Vectra 2.0 CD
İPhone 4s 16gb White---Xbox 360 Arcade Pack---Sony PS3 320 gb---Logitech Z5500---Sony a290 dSlR

730 Mesaj
7 Temmuz 2008; 13:18:13 

İnşaat mühendisliği çok daha geniş iş alanına sahiptir. Mimarlık inşaat mühendisinin üstünde diye birşey yok. Mimar yaptığı bina projesini inşaat mühendisinin yaptığı statik ve dinamik hesaplarına göre değiştirmek zorundadır. Artı inşaat mühendisliği mimarlık gibi bina işine sıkışıp kalmamıştır. Kanal, tünel, köprü, baraj, yol, elektrik santralleri, çelik yapılar, altyapı hizmetleri, sulama-kurutma.....uzar gider inşaat mühendisliğinin iş kolları. Sadece bina işi sanmayın inşaat mühendisliğini.

AMİGA

39 Mesaj
7 Temmuz 2008; 18:52:21 

inşaat müh okuyuorum, mimarlık bölümüyle yandal yapıyordum (bıraktım).Mimarlık hakkında söylebilceğim şey ise inşaat müh. çok farklı bir disiplin olduğudur.

2622 Mesaj
7 Temmuz 2008; 19:22:52 

quote:

Orjinalden alıntı: bookworm

inşaat müh okuyuorum, mimarlık bölümüyle yandal yapıyordum (bıraktım).Mimarlık hakkında söylebilceğim şey ise inşaat müh. çok farklı bir disiplin olduğudur.

en iyi yorum budur...

ikisi çok farklı alanlar herkes aynı ne farkı var sanıyor ama alakası hemen hemen hiç yoktur...

BOZBAYKUŞLAR @respect

230 Mesaj
7 Temmuz 2008; 19:31:18 

quote:

İnşaat statikten oluşuyo sanıyosunuz galiba?Statik inşaatın çözümleme olarak en basit ve temel dersidir.Yüksek lisans yapılmaz diye de birşey olacağını sanmıyorum.Ben nasıl inşattan mezun olup işletme üzerine doktora düşünüyorsam ve olabilecekse mimarlıktan haydi haydi olur.Son cümlenize kesinlikle katılmıyorum.Yapı nasıl mimarın denetimimdedir.Mimar yapıyı tasarladıktan sonra işin içinden %90 oranında çıkar artık.Geri kalan inşaat mühendisinin kontrolünde gerçekleşir.Ama bildiğim kadarı ile mesela ben mimari bir proje hazırlayabilirim tabi ki bunun bir sınırı var.Mimarda statik projeye imza atabilir tabi ki onun da bir sınırı var.Sonuç olarak ikiside güzel mesleklerdir para kazanılabilecek mesleklerdir.Ancak mimar yaratıcı olmalıdır.Mühendis ise mühendis beynine sahip olmalıdır.Yaratıcı değilseniz mimarlığa,pratik zekanız yoksa ve bilgilerinizi etkin olarak kullanamıyorsanız mühendisliğe gitmeyin

saol hacam

230 Mesaj
7 Temmuz 2008; 22:35:26 

quote:

Orjinalden alıntı: POFUDUK

İnşaat mühendisliği çok daha geniş iş alanına sahiptir. Mimarlık inşaat mühendisinin üstünde diye birşey yok. Mimar yaptığı bina projesini inşaat mühendisinin yaptığı statik ve dinamik hesaplarına göre değiştirmek zorundadır. Artı inşaat mühendisliği mimarlık gibi bina işine sıkışıp kalmamıştır. Kanal, tünel, köprü, baraj, yol, elektrik santralleri, çelik yapılar, altyapı hizmetleri, sulama-kurutma.....uzar gider inşaat mühendisliğinin iş kolları. Sadece bina işi sanmayın inşaat mühendisliğini.

48 Mesaj
25 Eylül 2009; 23:09:21 

Up..

Sınavda benden yüksek puan alman, sınavdan sonra senden daha başarılı biri olacağım gerçeğini değiştirmiyor zenci dostum...

4368 Mesaj
25 Eylül 2009; 23:12:39 

İnşaat mühendisliği

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

947 Mesaj
25 Eylül 2009; 23:35:16 

olaya daha somut ve ortadan yaklaşmak isterdim ama polemik yaratayım
mimarlık rocks bakınız profilim

Tüm Mimari Proje , Modelleme ve Animasyon Hizmetleri
Metraj ve Keşif Hesapları
İnşaat Taahhüt , Konut Üretimi ve Satışı

115 Mesaj
25 Eylül 2009; 23:50:21 

inşaat kolaydır mimarlık zordur. Çalışmadan geçiyorum dersleri düşük ortalamayla da olsa inşaatta. Mimarlıktan arkadaşlar ödevleri yapacam diye kafayı yiyor.

Edit: bu arada teknik resim dersini veren her inşaatçı mimarlıktan tiksinmiştir diye tahmin ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yordis -- 25 Eylül 2009; 23:55:12 >

508 Mesaj
26 Eylül 2009; 0:07:36 

Arkadaşım bu işi okumayana sormayacaksın. İnşaat mühendisliğiyle mimarlık arasında dağlar kadar fark var bi kere... İnşaat mühendisliği daha çok fiziğe, tekniğe dayanır; mimarlıkta ise yaratıcılık ön planda. Yani iyi bir sayısal öğrencisiysen inşaat seç, eğer elim ve BEYNİM aynı zamanda güzel sanatlara da yatkın dersen mimarlık.

İki meslek de birbirinden faydalanır, mimar projeyi çizer, mühendis statik hesabı yapar, şu kolonun daha kalın olması gerekir der, mimar ona göre değişiklikler yapar.

İnşaat mühendisliği okuyup üstüne mimarlık yüksek lisansı diye bir şey yok!
Ayrıca mimar projeyi çizip bırakmıyor, şantiye mimarları var tek tek ölçü alıyor... Biz de yaptık hocalarla. Hatta 2 stajımız var biri büro, diğeri şantiye.
MİMARLIK SEÇECEKSEN UYKUSUZ GECELER SENİ BEKLİYOR! İnşaat müh ise nispeten daha kolay.

İki mesleği de hakkını vererek yaparsanız paranın .... anladınız.
Ben yaratıcılığıma güvendiğim için mimarlık seçtim sen de yeteneklerin ne doğrultudaysa o mesleği seç.

Umarım aydınlatabilmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GebereJackson -- 26 Eylül 2009; 0:09:54 >

Uzaklaştırılmış
26 Eylül 2009; 0:11:31 

quote:

Orijinalden alıntı: ottocu

Eskide kaldı o düşünce şimdi öyle yapta tutunamassin
bu arada mimarlar mühendislere karsilaastiklarinda kötü davranıyor bunuda bil

2682 Mesaj
26 Eylül 2009; 0:28:56 

quote:

Orijinalden alıntı: TRaMbLeN

olaya daha somut ve ortadan yaklaşmak isterdim ama polemik yaratayım
mimarlık rocks bakınız profilim

0 Mesaj
3 Şubat 2010; 0:41:17 

ben 2009 össden 362.875 puan alarak odtü mimarlık tercih ettim.
siz de bilirsinz ki inşaat müh puanı daha düşüktür ve bu yüzden 2sinden birini tercih edebilirdim. bu yzden söyleyeceklerimde daha gerçekçi olduğuma inanabilrsinz.. çünkü ben de zamanında çok araştırdım kendi hayatım için..

lise hayatım boyunca 'mimar' unvanına sahip olabilme ateşiyle yanıp tutuşmamın yanı sıra çok da araştırdım..
akrabalarımın çoğu inşaat şirketmzde,, mimarından inşaat mühendisine makine mühendsinden içmimarına kadar görev almaktalar,, şirketin başında ise amcam ve babam yüksek mimarlar olarak yer almakta..

bu şirkette ve bu şirketn olayları içinde büyüdüm dyebilirim,, dolayısıyla biliyorum ki bir inşaat mühendisinin yaptığını bir mimar kolaylıkla yapabiliyor, hele ki yüksek lisansını inş müh üzerine almşsa.. ancak bir mimarın yaptığını inşaat mühendisi üzernde yüksek lisans yapmış olmasına rağmen yapamıyor, çok süper olmadıktan sonra.. Benm kuzenlerm buna bir örnek.,

dahası, bir mimarın imzası olmadan hiçbir bina yapılamaz, tbi sorumluluk mimarın üzerine kalacağından çoğu mimar da inşaat mühendisinin hazırladığı projeleri kolay kolay imzalamaz.. bir projeden mimarın kazancı daha fazladır,, ayrıca bir mimarın iş bulması çok daha kolay..

daha dün tanık oldum, izmir polis moral eğitim merkezinde en üst katta lokanta vardır, orda kasanın başında inşaat mühendsliği bitirmş ve orda olduğuna şükretmekte bir amca vardır (: ve ben daha hiç tanık olmadım mimar olup da başka bir iş yapan,,

aile dostumuz polisokulunda öğretim görevlisi. bilirsiniz oraya üniversite bitirmiş ama polis olmak isteyen insanlar gider.. her bölümden iş bulamayıp gidenler varmış.. fizik öğretmenliği bitrmşler, kimya biyoloji bölümleri, peyzaj mimarları,, iş bulamayınca oradalar.. bizim alanımzla alakalı olduğundan konu inşaat mühendislerinin de olduğundan çıkmıştı.. malesef iş bulma olanakları çok zayıf, çünkü iş alanları çok dar malesef :/ ama iyi bir üniversiteden mezun olduğunuzda elbette böyle bir sorunla karşılaşmazsınız ve kendinizi geliştirmeniz de çok önemli... ayrıca mimarlık için özel üniversitelerin de çok güzel ve ileri boyutta ders vediklerini biliyorum.. bir devlet üniversitesnden daha faydalı olablir.. aklınızda bulunsun... ayrıca mimarlık istiyorsanız üniversitenzde büyük şehirleri tercih etmenizi öneririm, istanbul ankara izmir gbi.. çünkü eğitim boyunca çok önemli(;

mimarlık sanattır tutku gerektirir zeka ve yetenek gerektirir, inşaat mühendsliği daha matematkseldir.. ben tüm örnekleri gözönünde bulundurarak mimarlık tercih ettim.. umarım size de bnm fikirlerim yardımcı olur..

AA üstelik mimarlar araba tasarımı da yaparlar mobilya tasarımı içn de iş imkanı bulurlar hatta lunaparklardaki araçların tasarımını bile yaparlar,, otoyolların düzenlenmesini de yaparlar.. ancak inşaat mühendsleri sadece bina inşaatında iş bulablrler (;

1524 Mesaj
3 Şubat 2010; 13:01:59 

Sayın ''realistikwhite'' tam olarak anlatırmısınız inşaat mühendisi ile mimarın farkını ve de mimarlıkta ne gibi dersler alınır? Hangisinde matematik daha ağırdır?

Saygılar

1 Mesaj
16 Ekim 2010; 19:20:55 

realistikwhite
demiş çok araştırdım filanda fıstık ta odtüde zart da zurt da... neyse olay şu paşam ilk olarak ders bakımından inşaat mühendisliği daha zordur. Mimarlıktakiler sabah akşam çizerde çizer başka da bişi yapmaz çok az matematik ve fizik görürler. İnşaat mühendisi sadece ev yapmaz. Yol, baraj, köprü, tünel aklına gelebilcek harikulade herşeyi yapar. 5 metrelik bir köprüyü mimar g.tünü sıkarak yapar ama İnşaat Mühendisi Boğaziçi Köprüsü, G.Washington köprüsünü yapar. Mimar 10 katlı yapar, İnşaat Mühendisi Çelik Konstrüksiyon kullanır BURJ DUBAI'yi diker. Bir mimar inşaat doktorası yapsa, İnşaat ordinarisi yapsa da Burj Dubai'yi dikemez ancak Öss ile yeniden bir inşaat müh. kazanıp bitirirse yapabilir. Fizik ve Matematik; estetik ve mimarinin kaynağıdır. Düşüncesiyle çalışan inşaat mühendisleri insan ötesi yapıları yaparlar...

i5 2500k, q8300, pentium D, t7300, pentium 4, pentium III, pentium II kullanıcısı (2 si ofiste diğerleri evde)

Uzaklaştırılmış
16 Ekim 2010; 19:35:17 

inşaat mühendisinin yaptığını mimar da yapar demişlerya

siz o tasarım aşkınızla mühendisin kontrolünde 5 ayda biten binayı 3 yılda bitiremez, üzerine ekonomi ve dayanıklılıktan da sınıfta kalırsınız

bir vatandaş da "biz de statik görüyoruz" demiş, onu malzeme mühendisleri de görüyor statik çerez bir derstir.
yani mimarları küçümsemek değildir bu, sadece mühendisin işine sulanmaları saçma, 4 sene o kadar sayısal dersi boşuna görüyor o zaman inşaat mühendisleri.
zaten inşaat mühendislerinin çoğundan duyduğum "mimara he de" sözü oluyor

tamam işin esprisi bir yana, mimarlık ile inşaat mühendisliği aynı değildir.

görsel konuları hesaba dökmekte ve hesabı iyi yapmakta yetenekli olanlar mühendis, yaratıcı olanlar mimar olmalı denebilir özetle.

923 Mesaj
16 Ekim 2010; 19:40:10 

quote:

Orijinalden alıntı: fernsehn

Ben mimarlık okuyorum. Program çok farklıdır. İnşaat mühendisleri tasarım dersi almaz ama biz statik dersi falan aldık. İnşaat okuyup üstüne mimarlıktan yüksek lisans ya da doktora büyük ihtimal yapılmaz ama bizim mimar olup inşaat mühendisliğinden yüksek lisans ve doktora yapmış hocalarımız var.

Bir de, yapı mimarın denetimindedir. Telif hakları yasasına göre, o bina onun eseri olarak geçer. Her türlü karar en son mimarın önüne gelir.

Proje üzerinde telif hakları yasası yazıyor da yapı mimarın eseri değildir...Şantiyeye kontrol etmeye gelen mimar sadece mimari projeyi kontrol etti. Duvar kalınlıkları merdiven yükseklikleri vs vs... Yani mimarın gelipte donatı kontrolü yaptığını duymadım ben.

Eğitim olarak kabul ediyorum her inşaat müh okuyan mimarlık okuyamaz... Aynısı tabiki mühendislik içinde geçerli... Maket yaparken elini kolunu doğrayan arkadaşlarım var...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pretender -- 16 Ekim 2010; 19:42:40 >

1269 Mesaj
16 Ekim 2010; 19:45:27 

inşaat mühendisliği eğitimini herkes alması gerekir. Bir kere bakış açın değişiyor. Öyle uykusuz kaldım maket yaptım proje ödevi yaptım la da kazanılmaz o.

923 Mesaj
16 Ekim 2010; 19:47:21 

quote:

Orijinalden alıntı: realistikwhite

siz de bilirsinz ki inşaat müh puanı daha düşüktür ve bu yüzden 2sinden birini tercih edebilirdim. bu yzden söyleyeceklerimde daha gerçekçi olduğuma inanabilrsinz.. çünkü ben de zamanında çok araştırdım kendi hayatım için..

lise hayatım boyunca 'mimar' unvanına sahip olabilme ateşiyle yanıp tutuşmamın yanı sıra çok da araştırdım..
akrabalarımın çoğu inşaat şirketmzde,, mimarından inşaat mühendisine makine mühendsinden içmimarına kadar görev almaktalar,, şirketin başında ise amcam ve babam yüksek mimarlar olarak yer almakta..

bu şirkette ve bu şirketn olayları içinde büyüdüm dyebilirim,, dolayısıyla biliyorum ki bir inşaat mühendisinin yaptığını bir mimar kolaylıkla yapabiliyor, hele ki yüksek lisansını inş müh üzerine almşsa.. ancak bir mimarın yaptığını inşaat mühendisi üzernde yüksek lisans yapmış olmasına rağmen yapamıyor, çok süper olmadıktan sonra.. Benm kuzenlerm buna bir örnek.,

dahası, bir mimarın imzası olmadan hiçbir bina yapılamaz, tbi sorumluluk mimarın üzerine kalacağından çoğu mimar da inşaat mühendisinin hazırladığı projeleri kolay kolay imzalamaz.. bir projeden mimarın kazancı daha fazladır,, ayrıca bir mimarın iş bulması çok daha kolay..

daha dün tanık oldum, izmir polis moral eğitim merkezinde en üst katta lokanta vardır, orda kasanın başında inşaat mühendsliği bitirmş ve orda olduğuna şükretmekte bir amca vardır (: ve ben daha hiç tanık olmadım mimar olup da başka bir iş yapan,,

aile dostumuz polisokulunda öğretim görevlisi. bilirsiniz oraya üniversite bitirmiş ama polis olmak isteyen insanlar gider.. her bölümden iş bulamayıp gidenler varmış.. fizik öğretmenliği bitrmşler, kimya biyoloji bölümleri, peyzaj mimarları,, iş bulamayınca oradalar.. bizim alanımzla alakalı olduğundan konu inşaat mühendislerinin de olduğundan çıkmıştı.. malesef iş bulma olanakları çok zayıf, çünkü iş alanları çok dar malesef :/ ama iyi bir üniversiteden mezun olduğunuzda elbette böyle bir sorunla karşılaşmazsınız ve kendinizi geliştirmeniz de çok önemli... ayrıca mimarlık için özel üniversitelerin de çok güzel ve ileri boyutta ders vediklerini biliyorum.. bir devlet üniversitesnden daha faydalı olablir.. aklınızda bulunsun... ayrıca mimarlık istiyorsanız üniversitenzde büyük şehirleri tercih etmenizi öneririm, istanbul ankara izmir gbi.. çünkü eğitim boyunca çok önemli(;

mimarlık sanattır tutku gerektirir zeka ve yetenek gerektirir, inşaat mühendsliği daha matematkseldir.. ben tüm örnekleri gözönünde bulundurarak mimarlık tercih ettim.. umarım size de bnm fikirlerim yardımcı olur..

AA üstelik mimarlar araba tasarımı da yaparlar mobilya tasarımı içn de iş imkanı bulurlar hatta lunaparklardaki araçların tasarımını bile yaparlar,, otoyolların düzenlenmesini de yaparlar.. ancak inşaat mühendsleri sadece bina inşaatında iş bulablrler (;

Okuldaki hocalar mazoşist mi... Zemin Mekaniği Karayolu Su yapıları Demiryolu vs vs dersleri verecez diye bi taraflarını yırtıyorlar...

923 Mesaj
16 Ekim 2010; 19:53:25 

Birde sana bişey diyim mi... Mimarlık hocalarının ayakları yere basmıyor bence. Çoğu kafayı yemiş sanıyorum ben...Yaptıkları proje kağıt üstünde 3d olarak bilgisayarda çok güzel görünebilir belki... Ama fizik kurallarının sülalesi seven mimarlar olduğunu duydum...:D

Uzaklaştırılmış
16 Ekim 2010; 19:54:28 

quote:

teşekkürler.. ayrıca tüm yorum yazanlara teşekkürler..

benim için daha erken 10. sınıfım ama ikisi arasında gidip geliyorum ben de..

923 Mesaj
16 Ekim 2010; 19:59:53 

Realistikwhite adlı üyenin yazdığı kendi görüşüdür ama resmen mimarlık şovuna dönmüş... Son cümleyi sakın dikkate alma arkadaşım... İnşaatın alanı sadece bina işlerinden ibaret değildir...

Uzaklaştırılmış
16 Ekim 2010; 20:03:01 

quote:

saçmalamışsın,ne mimarlar ne de inşaat müh.leri senin geniş çevrenden(!) yola çıkarak yaptığın tahminlerden(sallamalardan) ibaret değil..

5477 Mesaj
16 Ekim 2010; 20:04:15 

Böyle herkesten tavsiye almaktansa, işin içinde olan, okuyan yada mezun olmuş kişilerden bilgi almak lazım.
Sadece şunu biliyorum mimarlığın eğitimi inşaat müh. e göre daha bir zor...

inşaat mühendisi sadece bina yapar demiş

1055 Mesaj
16 Ekim 2010; 20:05:59 

Uçak Mühendisi ol Ayrıca inşaat okuyupta mimarlık üzerine yüksek lisans veya doktora yapılabilir biri yapılamaz demiş yukarıda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Duygusuz İfade -- 16 Ekim 2010; 20:09:15 >

Millete efendilik yoktur; hizmet etme vardır. Bu millete hizmet eden, onun efendisi olur.

Uzaklaştırılmış
16 Ekim 2010; 20:14:34 

quote:

Orijinalden alıntı: Pretender

Realistikwhite adlı üyenin yazdığı kendi görüşüdür ama resmen mimarlık şovuna dönmüş... Son cümleyi sakın dikkate alma arkadaşım... İnşaatın alanı sadece bina işlerinden ibaret değildir...

ihsan, arkadaş sağolsun yöneleceğim alanı düşünmek derdinden kurtuldum, sadece bina yapacağımışız

mimar-mühendis tartışması gereksiz uzuyor.
ama şu var ki, kağıt üzerinde hak mimarda görünüyor olabilir. ama işi yapan kim? inşaat mühendisi.
o hesaplamaları vs her şeyi yapmak bir kenara, mimarlar "ekonomi", "güvenli" kavramlarından önce "estetik" kavramını düşünüyor.

ekonomik ve güvenli bir bina yapmanın yolu inşaat mühendisi ve yapı mühendisliği yönetimini iyi kavramaktan geçiyor. bunun için inşaat mühendisi, geri kalan her şey için master card derim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hashus1099 -- 16 Ekim 2010; 20:15:57 >

492 Mesaj
16 Ekim 2010; 20:20:13 

GebereJackson,hashus ve öbür arkadaşlar bilgiler için sağolun.

641 Mesaj
16 Ekim 2010; 20:33:29 

İnşaat müh. alanı sadece bina işi değil. Beton elemanları fabrikalarında, tünel inşaatları, altyapı, çelik yapılar v.b çalışabilirler. Makine mühendisinide sadece sunu yapıyor diye adlandırmak yanlıs diğer mühendislikleride. Birçok alan var sanayide...

aziz-i kavim, aziz-i millet, aziz-i vakit idik, a'da zelil kıldı bizi...

5 Mesaj
19 Ekim 2010; 10:48:20 

Bence Mimarlık. Okul süresi boyunca kız sorunu da çekmezsin:)

Şaka bir yana inşaat mühendisi olup karda kışta amelelere laf anlatmaya çalışmaktansa sıcacık ofisinde güzel güzel çizim yaparsın..

mimari görselleştirme mimari animasyon 3d animasyon Photoshop Dersleri İyi siteler

3 Mesaj
23 Ekim 2010; 18:42:20 

arkadaşlar ben mimarlıkta okumaktayım 1 sınıfım henüz...
bende geçen sene yazmadan önce araştırdım bu forumdaki ve diğer forumdaki yanlış yorumlar yüzünden şimdi çokta memnun olmadıgım bi yerdeyim zaman neler gösterir o ayrı bir mesele
şimdi konumuza gelelim
mimar kpss puanı 55-60 tan başlar inşşat mühendisisnin 70
mimar binayı tasarlar klon nerden geçecek nasıl olacak inşaat mühendisi ise temeli nasıl olacak ne kadar yüke dayanır dayanması için gereken klon boyutu ne kadardır fln filan kısacası olayın hesaplama işlerini yapar
mimarlar araba koltuk tasarımı falan pek çok alanda iş bulabilir ama inşaat mühendisi malum sadece inşaat mühendisleri sadece inşşat yapımınıda ve inşaat malzemeleri satışında yer alır(ki mimarda satış şirketinde görev alabilir)
mimarlar bir şeyi tasarladıkları için işleri daha agırdır çünkü işi ne zaman bitireceği nasıl bitirecegi belli olmaz ilham geldimi yapar ama inşşat mühendisi yeteri kadar zaman ayırdığında bitiremeyeceği iş olmaz çünkü sonuçta bina ne kadar yük kaldırabilir klon nasıl olacak fln yeteri kadar zaman ayırmayla işi rahatlıkla bitirir
mimar sanatçıdır inşşat mühendisi işe bilim insanıdır
mimar tasarım ağırlıklı çalışır mühendis ise hesap ağırlıklı çalışır
ikiside şantiye şefi olabilir o zaman ikisi arasındaki farklar yüzde 70 kapanır mimarın şantiye şefliği yapması saçma olmaz mı diyeceksiniz ama hem tasarlayıp hem başında durursanız mükemmele yaklaşırsınız
üniversiteyi okamaya gelirsek :
mimarlıgı okumak çok çok daha zordur çünkü ders saaatiniz daha çok olacak uygulamalı dersler(yani hocanın anlattığını kagıda uygulamanız gereken dersler) daha fazla olacak biritirince elle hiç bir şey çizmeyecek olsanızda temel tasarım derslerinde çıplak elle farklı ve düzgün şeyler çizmeniz gerekecek
inşaat mühendisliğinde ise tamamen metematik ve fiziksel hesaplamalar olacak
çalışmaya başladıgınızda ise mimar aoutocad üzerinden çizimleri tasarımı yapar inşaat mühendisini elektrik mühendisine makine mühendisine gösterir onlarda ona işte yok klon büyüsün yok kablolar burdan geçecegi için bu duvar başka yerde olsun yok boruların geçişi için duvardan bu kadar uzakta olmalı bu klon falan der

bir bina yapılınca telif hakları gereğince o binayı yapan olarak mimarı anılır inşaat mühendisi anılmaz
bu yüzdendirki dikkat ederseninz binalara ünlü mimarın eseri derler...

bana kalırsa ben mutlaka mimar olacam gece 2-3 kadar çalışırım tasarım yaparım ertesi gün hoca emeğime hiçe sayıp yaptıgımın üstüne çizik atsa bile ben yılmam yine tasarlarım diyenler mimarlıgı okumalı
geri kalanlarsa inşşat okumalı

sonuç olarak:
yeteneginiz neyse ona göre tercih yapın çünkü tasarlama yetenegi olmayan bir mimarlık ögrencisi kendine işkence eder gibi olur aynı şekilde hesaplamaktan türev integralli kullanmayı sevmeyen bi inşaat mühendisi derste anlatılanları(mat-3 mat-4) ögrenemeyip elinde sonunda sınıfta kalacaktır
tercih yapmadan önce mutlaka oranın ögrencileriyle sanal yada birebir görüşmeye çalışın(facebooktan ekleyip görüşebilirsiniz en basit olarak)

benden bu kadar yazdıklarımı dikkatli okumanız dileğimle...

king_for_you

229 Mesaj
25 Kasım 2010; 16:34:41 

quote:

Çok saol bende 11.sınıfım itü mimarlık düşünüyorum.Sence odtü mü itü mü?Ben itüyü daha seviyorum.Sizce.
Bende çok araştırıyordum mimarlığı gerçekten çok yardımcı oldunuz.

DH Gözlüklüleri

23 Mesaj
10 Ekim 2011; 17:40:25 

Daha 1. sınıfta okuyan bir mimarlık öğrencisi kendi mesleğini tanımadan inşaat mühendisliği hakkında yorum yapmış.sadece matematik sadece fizik sadece bina falan denilmiş.
Sizin o dediğiniz bölümler de bile başlı başına insanı çıldırtacak kadar hesap kitap vardır.Bunu söyleyen nasıl bir matematik fizik geçmişi var sorgulamak lazım.Ben bir inşaat mühendisi olarak çoğu mimardan çok daha iyi tasarım yapabildiğimi iddia edebilirim.
Arkadaşın birisi lunaparktan yoldan köprüden bahsetmiş.O dediklerin mühendislik koludur.En ufağından bindiğin dönme dolap o çelik yapı hesabını senmi yapıyorsun.
2 meslek dalıda farklı alanlardır.Bir inşaat mühendisi özel sektörde ve devlette mimara oranla daha fazla çalışma sahası vardır.Bir büroda bir şantiyede 1 mimar yeterli gelirken 2 3 mühendise ihtiyaç vardır.Çünkü..
İnşaat mühendisliği meslek alanları; yürüdüğün yollar içtiğin sular barındığın binalar üzerinden geçtiğin köprüler evine giren suyun elektiriğin barajları HES yapıları,bindiğin gondolun çelik yapısı, evde kullandığın atık suyun içme suyunun iletimi taşınımı enerji hesaplarıyla ulaşması,oturduğun binanın zemin mekaniği,drenajı, arabayla üzerinden geçerken sadece asfalt sandığın bir sürü hesap gerektiren karayolları mühendisliği, her türlü ayakta durması istenen ahşap,kagir betonarme çelik yığma vs. yapısal statik hesabı,Stadyumlar...Marmaray projesi yeter sadece aradaki farka
Bir 1500 metre köprü veya gökdeleni mimarın sadece hayalinde görür.
İNŞAAT MÜHENDİSİ MİMARIN O HAYAL ETTİKLERİNİ GERÇEK HAYATA UYARLAYANDIR.AYAKTA DURMADIKTAN SONRA 1500 METRE GÖKDELEN KAĞITTA BİR ÇİZİMDEN İBARETTİR.

CİVİL ENGİNEER =İNŞAAT MÜHENDİSİ YANİ MEDENİYET MÜHENDİSİDİR.

MİMAR GÖZE HİTAP EDEN MÜHENDİS YÜREĞE İNENDİR.
Saygılarımızla.....
İnşaat Mühendisleri

2963 Mesaj
14 Kasım 2011; 20:56:02 

Buralar karışmış yahu Şaka bir yana,aynı ikilemdeyken insaat muh. seçtim.şu an en ufak bir problemim yok.teknik resim dersini aldıktan sonra anladım ki ben zaten mimarlığı kıvıramazmışım.

1 Mesaj
2 Ocak 2012; 3:32:10 

tüm yazıları okudum gerçekten de canım sıkıldı.bi süreden beri cevap yazmıyodum şimdi bunaldım gerçekten öss ye girecek arkadaşlara yardımcı olmak isterim.
öss li genç mantığı puanı yüksek olsun tam tamına gideyim "ziyan olmasın puanımdır".kardeş pazardan domates almıyoruz şu mantık önce gidecek.şuna da kıl oluyorum yok efendim mimarlık estetikmiş,estetik ressamlarda beyler mimarlık dediğiniz düz çizgiden ibaret ben de teknik resim aldım autocad nedir biliriz,elle çizmeyi de biliriz.ayrıca inşaat müh okuyoz ama teknik resim öyle bela bi ders değil üni ortamının b.kunu çıkarıp derse çalışmassan derslere gitmez çizimleri yapmassan kalırsın tabi.öyle inekte değilim inşaat mat 50 bazıları 56 filan ama teknik resim 83.zor değildir öyle beceri filan t cetveli gönyeyle çalışıyon zaten senden elle kaptır,alet kullanmadan proje çiz diyen yok.zaten iş estetik olsa autocad miş şuymuş buymuş kar etmez.bi de şu var yok efendi solitwork müş yok sap 2000 miş 3d max mış cart CURT hepsinin mantığı aynı aşşa yukarı. programlar ve amaçları farklı olabilir ama bizler yeni çağın çocuklarıyız hemen kaparız zaten .

şuna da kıl oluyorum bizim hocalar mimarlara kıl mimarlar inşaatçılara falan filan ayıp ya.belgeseldeki kurtlar gibi aynı eti paylaştıklarından gözlerindeki hırs bence birbirlerine saldırmalarına neden oluyo.yav herkes işini yapsın kardeşim mimarsın çiz işte ameleliği müh çeker mantığı yok.haa doğrudur çizim,bina mimarın eseridir ama çizim dediğin ne yani internette proje dolu etrafınıza bakın aşşa yukarı bütün evler aynı kimi kandırıyolar anlamıyorum.türkiye burası baba sana harikalar yarat diyen yok atarlar önüne 5 milyar. 3 oda bi salon der parası olan adam. o adam dikdörtgen çiz 5 e böl anlamaz ki o estetik filan istemiyo yatacak geniş bi yer istiyo nerde yaşıyoz.iyi mimarlar da var ama onlar böyle şeylere girmez okulu da sadece yeryüzündeki binalara şekil vermek,kendi kişiliğini var edebilmekten geçer.nadir insanlar ama bi b.ok bilmeyen lafı şudur " binayı ben çizdim ustabaşları çalıştı oldu".

bu komplex deki insanlardan uzağım abi ben insanı severim.egoları oldu mu nefret ediyorum.eniştem mimar madem aileden örnek verecez öyle ama şunu söyliyim mimar yemen de dubai de cezayir de böyle arap zenginlerinin olduğu yerlerde çalışamaz.oturur evinde proje çizer. eğer, cesaretliyseniz inşaatçı olun.ama mimarın puanı yüksek diye para kazanmıyo.ayrıca mimar bi sefer diyelim 5 milyar alır inşaat müh o yapı neyse baraj mı artık köprümü binamı o bitene kadar 6ay 7 ay mimarın proje parasını 5 e katlar.mimar 5 milyarı alır yatırır bankaya 2 ay sonra aç kalır.iş eğer müh. liği batırmaksa alın size karşı tezler.size gelin inşaat mühendisi olun demiyorum ama bilin işi.ayrıca yurt dışında para çok beyler.yemen de müh 5 milyar alıyo rusya da 10 milyar alıyo.para biriktirin mütahitliğe girin derim.eniştem proje müdürü olcaz diye bi yerimiz yırttık filan diyo olamamış adam zaten herkes olamaz bazıları olacak türkiye bura gerçekçi olalım.nah olursunuz kolay değil o iş.milletin ağız kokusunu çekmek zor.işte asıl mesele şu, mütaitliğe yönelme imkanı mühendislikte.mühendis yurt dışına gider 2 senede aylık 5-6 milyardan atar köşeye 200 300 milyarı gelir türkiye ye paranın bi yerinede koyar eğer bakış açınız buysa.ben derim ki akıllı namuslu hak yemeyen insalar olun oraya buraya saçma sapan imza atıp hapislerde çürümeyin.paranızı kazanın ama unutmayın kazanırken kazandırın da.etrafınızdaki herkes kazansın sonra bi pok başı olamassınız daireniz küçülür.van daki olaylar kafanıza bir gün dank eder öteki dünyada, orda burda yıkılan camilerin minaresi biyerinize girer.diycem şu eğer paraysa hayat okuyun mütahit olun. para okumakta puan toplamakda değil.parayı çevirmesini bilmekten geçer .mimar ya da müh. sonu mütahitliğe gider.saygılar ....

631 Mesaj
2 Ocak 2012; 3:41:37 

Siz Siz olun bu devirde pilot olun paranız varsa. Pişman olmassınız

Rahat bir köle mi olmak istiyorsun, özgür bir insan mı?

3788 Mesaj
2 Ocak 2012; 3:46:28 

İnşaat okuyorum.
Hocalar çoğu kez açıklıyorlar.
İkiside birbirini tamamlayan meslekler.
Ama mimarligin daha zor oldugunu biliyorum.
Çizime yetenegin ve istegin olmali yoksa kafayi yedirir bitene kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Haykıran Bıngıldak -- 2 Ocak 2012; 3:50:32 >

Psn : Myhtic
No problem.Everything's fine

2634 Mesaj
2 Ocak 2012; 4:12:50 

quote:

aile dostumuz polisokulunda öğretim görevlisi. bilirsiniz oraya üniversite bitirmiş ama polis olmak isteyen insanlar gider.. her bölümden iş bulamayıp gidenler varmış.. fizik öğretmenliği bitrmşler, kimya biyoloji bölümleri, peyzaj mimarları,, iş bulamayınca oradalar.. bizim alanımzla alakalı olduğundan konu inşaat mühendislerinin de olduğundan çıkmıştı.. malesef iş bulma olanakları çok zayıf, çünkü iş alanları çok dar malesef :/ ama iyi bir üniversiteden mezun olduğunuzda elbette böyle bir sorunla karşılaşmazsınız ve kendinizi geliştirmeniz de çok önemli... ayrıca mimarlık için özel üniversitelerin de çok güzel ve ileri boyutta ders vediklerini biliyorum.. bir devlet üniversitesnden daha faydalı olabl ir.. aklınızda bulunsun... ayrıca mimarlık istiyorsanız üniversitenzde büyük şehirleri tercih etmenizi öneririm, istanbul ankara izmir gbi.. çünkü eğitim boyunca çok önemli(;

"Mühendisin yaptığı işi mimarda yapar " . Ulan ne güldüm ya tamam kardeşim hayal gücünüz geniş ama bu kadar da abartmayın . Mimara bak sen nasılda gaza gelmiş , mühendisin yaptığı hesabı yapacağını idda ediyor .

Ek olarak : 3e kuralı vardır bilmem duydunuzmu emniyet ekonomi estetik . Dikkat ederseniz estetik en son gelir , mimarın yapacağı ( yapabilirse ) binadaki sıralama anca estetik ekonomi emniyet şeklinde olur ki bu bina çok can yakar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cgh0gy- -- 2 Ocak 2012; 4:22:38 >

Üniversiteyi 5 yılda bitiren 1 sene , 4 yılda bitiren 4 sene kaybetmiştir .

256 Mesaj
2 Ocak 2012; 8:06:42 

yurtdisindaki turk firmalarda calisacagim diyorsan insaat yaz, yoksa turkiyede kalirim bir is bulurum diyorsan sakin yazma, cok mezunu var, - makinede dusunebilirsin her yerde talep goren bir bolum.

Universite ve Bolum Tavsiyeleri Icin Danisabilirsiniz.Makine Muhendisi olarak, ozellikle muhendislik bolumleri hakkinda sormak istediklerinizi cevaplamaya hazirim.Ozel mesaj atin.

362 Mesaj
2 Ocak 2012; 19:37:39 

quote:

...bir inşaat mühendisinin yaptığını bir mimar kolaylıkla yapabiliyor...

İnşaat mühendisinin yaptığını mimar hem de "kolaylıkla" yaparmış! Hayale bak...
Bu mimarların hayal gücü, dedikleri kadar varmış