Xenon Mercek ve Kitler hakkında herşey bu konuda
917 Cevap117278 Görüntüleme16 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

419 Mesaj
6 Temmuz 2008; 21:25:41 

Xenon sistemleri, xenon mercekler. Xenon kitlerin takılı olduğu karşıdan geleni rahatsız eden araçlara mercek modifiyesi ve xenon hakkında aklınıza takılan bütün soruları bu konuda sorabilirsiniz. Elimden geldiğince bütün sorularınıza cevap vermeye çalışıcam. Web sayfamdaki bilgilendirici yazılarıda parça parça bu konuya taşıyorum.
Herkese aydınlık geceler.

> Xenon sistemi nedir? <

Xenon sistemini çok teknik detaya girmeden anlatıcak olursak. Halojen ampullere göre daha az enerji harcayarak daha çok ışık veren bir sistem olarak düşünebiliriz. Normal halojen ampuller 55 watt enerji tüketirken, xenon ampulu 35 watt enerji ile 2 kat daha fazla ışık verebilir. Ömürleride halojen ampullerden çok daha uzundur.

Xenon ampullerini normal halojen ampuller gibi direk olarak aracın 12 volt u ile çalıştıramayız. Xenon ampullerinin çalışması için gerekli olan voltajı balast isimli parça düzenler. Bu yüzden xenon ampulü ve balastı ile beraber xenon sistemi veya kiti olarak geçer.

Balastlar aracın 12 volt unu xenon ampulun çalışması için gerekli olan 85 volt seviyesine çıkarır. Farklı jenerasyonlarda balast tipleri mevcuttur fakat temelde hepsinin görevi aynıdır.
0

> Ampul tipleri nelerdir? <

Halojen ampullerin H1, H4, H7 ,H11 HB3 gibi genelde H harfi ile başlayan soket tipleri mevcuttur.

Xenon ampulleri ise sadece D2S soketlidir. Dünyadaki orjinal xenon ampullerinin tamamı D2S sokete sahiptir.

Peki H7, H1 xenon kit diye satılanlar nedir? Normalde halojen ampul kullanan (örneğin H7) bir far veya merceğe doğal olarak D2S Xenon ampulu takılamaz. Bu sorunu gidermek için üreticiler soketi H7 halojen ampule benzeyen ama üstünde xenon ampulu bulunan ampuller üretmektedir. Yani özetle H7, H1 xenon ampulleri soketleri halojene uyarlanmış xenon ampulleridir.
0
0
0

> Mercekler ne işe yarar <

Temelde mercekler Halojen ve Xenon olarak ikiye ayrılır. Halojenler kendi arasında H1, H7, H11 soket tiplerine sahiptir. Xenon mercekler ise yukarıda belirttiğimiz gibi sadece D2S girişe sahiptir. Fakat onlarda kendi arasında Normal xenon ve Bi-xenon olarak ikiye ayrılır. Merceklerin amacı ampulden çıkan ışığın tamamını toplayarak sadece yola vermektir. Normal farlar karşıdan gelen sürücülerin gözünü alabilirken, mercekler belirli bir seviyeden yukarıya hiç ışık göndermedikleri için hem göz almaz hemde yukarı kaçan ışığıda yola yansıtarak daha etkili aydınlatma sağlar.

Aşağıdaki iki resimde aynı araca aittir. İlk resim xenon kit direk takılı iken çekilmiştir. İkinci resim ise mercek modifiyesi yapıldıktan sonra. Aradaki fark açıkça görülmektedir.
0

> Bi-xenon mercek nedir <

Yukarıdada anlattığımız ve resimlerdede gördüğünüz gibi merceklerin içerisinde bu kesilme çizgisini yaratan bir perde bulunur. Bu perde normalde sabittir. Fakat Bi-xenon merceklerde solenoid adını verdiğimiz bir parça bu perdeyi aşağıya çekebilir. Ve tabiki bu perde aşağı doğru inince yoldaki ışığın kesilme çizgiside direk yukarı kalkar ışık tam karşıya vurur. Yani mercek uzun haline geçmiş olur. Özetle Bi-xenon merceklerle hem uzun hem kısa far ışığı sadece tek ampulle elde edilmiş olur.

Kısa ve uzunda perdenin hareketi
0

Kısa ve uzunda duvardaki ışık deseni. Perdenin hareketi sayesinde ışık tam karşıya vuruyor.
0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xenon Mercek -- 29 Eylül 2009; 22:42:39 >

www.xenonmercek.com

419 Mesaj
6 Temmuz 2008; 23:02:23 

HALK ARASINDA TAMAMEN YANLIŞ OLARAK BİLİNEN BAZI BİLGİLERİN DOĞRULARI

Xenon farlar güçlüdür normalden daha fazla enerji harcar o yüzden aracınızın elektrik tesisatı zarar görebilir veya xenon takarsanız akünüzü yada alternatörünüzü daha güçlüsü ile değiştirmeniz gerekir gibi söylentiler tamamen yanlıştır. Aksine xenon sistemi daha az enerji tüketir. Akü ömrünü uzatır ve alternatöre daha az yük bindirir, bu sayede çok azda olsa yakış miktarını azaltır.

Mercek modifiyesi yaparsanız yükseklik ayarı kaybolur bilgiside yanlıştır. Normalde far yüksekliği ayarlandıkça içerideki parlak reflektör kısım hareket eder. Mercek modifiyesindede mercek bu bölüme takıldığı için yükseklik ayarlandıkça mercek yukarı aşağı hareket eder yükseklik ayarı eskisi gibi çalışmayı sürdürür.

Bi-xenon farlarda uzun için ikinci bir xenon ampulu daha olması gerekir. Bu bilgide tamamen yanlıştır. Bixenon farda yukarıda anlatıldığı gibi ışığın karşıya vurmasını ikinci bir ampul değil perdenin hareketi sağlar.

55 watt lık xenonlar daha güçlü ve parlaktır. Bu olay tamamen bir aldatmacadan ibarettir. Aslında bu xenon kitler 55watt enerji tüketerek araca hata verdirmemeyi amaçlamaktadır. Xenon ampulu gene 35 watt gücünde standart şekilde yanar. 55 watt xenon ampulu diye birşey yoktur.

Xenon ampulunun K değeri ne kadar yüksekse o kadar iyi aydınlatır. Bu konuda çoğu kişi tarafından yanlış bilinmektedir. K değeri ışığın rengini, Lümen ise ışığın şiddetini belirler. Xenon ampulunun K değeri ne kadar artarsa ışığın gücüde o kadar düşer. Osram Philips GE gibi markaların tamamının orjinal xenon ampulleri 4300K dır. Aydınlatma seviyesi en yüksek ampullerde onlardır. K değeri dahada yükseldikçe ışığın rengi değişir daha güzel görünebilir fakat ışık şiddeti azalıcaktır. Yaklaşık değerler aşağıdaki tabloda görülebilir.

4300K = 3200 lümen
6000K = 2800 lümen
8000K = 2300 lümen
10000K = 1800 lümen

Aşağıdaki tablo Kelvin değeleri ile renk hakkında bilgi vermektedir.

-1

1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xenon Mercek -- 6 Temmuz 2008; 23:03:45 >

www.xenonmercek.com

2212 Mesaj
7 Temmuz 2008; 1:01:39 

çok açıklayıcı konu..eline sağlık.

Fikrin kadar varsın!

1356 Mesaj
7 Temmuz 2008; 17:46:53 

forumda bilgi dağınıklığı olan bir konuydu. eline sağlık.

419 Mesaj
9 Temmuz 2008; 19:13:37 

ben teşekkür ederim. forumda sürekli tartışılan ve yanlış bilgilerin dolu olduğu bir konu xenon konusu. fakat bu bölüm çok fazla rabet görmediği için sanırım kimse soru sormuyor :)

www.xenonmercek.com

7511 Mesaj
10 Temmuz 2008; 3:56:17 

Yeni Toyota Auris aldım, bildiğiniz gibi bunlarda opsiyonel olarak Xenon fark mevcut ancak bayide ve İstanbul'da benim istediğim konfg. olmadığından birkaç ay beklememek için xenon suz almak zorunda kaldım.

Aldığım şubede Xenon far 350 ytl ye takılıyor ancak takılan farı inceledim, sadece kısaya takmışlar, uzunlarda yok, sordum böyleymiş bunlarda, showroomdaki satıcı dahi tavsiye etmedi.

Şimdi sorum şu ben Auris'e xenon far takabilir miyim? Fabrika çıkışındaki kadar olmasada en azından ona yakın bir kalite almalıyım, kısa-uzun mutlaka olmalı yani orjinal görünüm olucak. Bu doğrultuda eğer böyle bi imkan varsa ben hangi xenon fardan almalıyım, fiyatları nelerdir? Kaç K lık ve lümenlik olmalı? Bilginiz varsa iletirseniz sevinirim?

Live: AirjordanTR .. Psn: sky__walker .. Steam: airjodan_tr .. Origin: airjordantr
... Apple Iphone 5s 32gb Gold / Canon 550D / Canon 28-135mm IS USM / Citroen C3 1.4 HDI Exclusive White ...
... HTPC ... - Intel Core i5 3570K @ 4.3ghz / Gigabyte GA-Z77N Wifi Mini ITX / 8gb Corsair Veng. Dddr3 / Memorex Max 240gb Ssd / Seagate Barracuda 2tb Sata 3 / Seagate Backup Plus 4tb Usb 3.0 / Silverstone Sugo SG05BB - 450w 80+ / Panasonic Bluray Okuyucu ...
Sony KDL-55HX850 55" 3D Full HD / Sony Mdr-HW700DS 3D 9.1 True HD Wireless Headphone / Sony Playstation 4 500gb
Intel Core i7 3770k @ 4.5ghz / Asus P8Z77-V Deluxe / 16GB G.Skill Sniper/ Sapphire HD7970 Dual-X Crossfire / Lg BH10LS38 Blu-Ray Writer / Cooler Master Haf X / Corsair H100 / Creative T20 & X-fi Titanium
/ Crucial M4 512gb Ssd / 4 x Seagate Barracuda 2tb Sata3 / Samsung S27A950DS 27" 3D / Corsair Tx850 80+ Psu

1284 Mesaj
10 Temmuz 2008; 9:31:31 

çok güzel bilgiler, çok teşekkür ederim, xenon ile ilgili bir problemim var, 2001 model mitsubishi carisma sahibiyim, aracı 2.el aldım ve aldığımda üzerinde xenon kiti vardı (sonradan taktırılmış), sorunum xenon farları açtığım zaman radyo hışırtı yapmaya başlıyor, kaset çalarken herhangi bir sorun yok, servis bu sorunu çözemedi, sizce sorun balast dediğiniz ve sanayide xenon beyni diye tabir edilen parçada olabilir mi, teypte sorun yok çünkü serviste sıfır başka teyp takıldı problem onda da aynen devam ediyor, saygılarımla...

2256 Mesaj
10 Temmuz 2008; 10:33:33 

slm ben aracımı aldıgımda xenon far uygulaması yapılmıştı mercekli far
park ampüllerinde mtec yazıyor.

şimdi bu xenon farımın kaç kelvin oldugunu nasıl anlarım

4300K
6000K
8000K
10000K

New Astra Edition

triger

1738 Mesaj
10 Temmuz 2008; 11:58:18 

Birşey dikkatimi çekti, sanırım ben yanlış anladım.
Şimdi benim halojen farlarım mercekli. Ben xenon kit taktırsam, bu mercekler bir işe yaramayacak mı? xenon için ayrı bir mercek mi olması gerekiyor?
Bir de xenon taktırdığımda, şu an yapabildiğim gibi farı kendim ayarlayabilecek miyim? Yoksa far ayarı düğmem iptal mi olacak?
Saygılar,

Matematikçi, karanlık bir odada, orada olmayan siyah bir kediyi arayan kör bir insana benzer.

419 Mesaj
10 Temmuz 2008; 12:57:21 

quote:

Orjinalden alıntı: sky__walker

Yeni Toyota Auris aldım, bildiğiniz gibi bunlarda opsiyonel olarak Xenon fark mevcut ancak bayide ve İstanbul'da benim istediğim konfg. olmadığından birkaç ay beklememek için xenon suz almak zorunda kaldım.

Aldığım şubede Xenon far 350 ytl ye takılıyor ancak takılan farı inceledim, sadece kısaya takmışlar, uzunlarda yok, sordum böyleymiş bunlarda, showroomdaki satıcı dahi tavsiye etmedi.

Şimdi sorum şu ben Auris'e xenon far takabilir miyim? Fabrika çıkışındaki kadar olmasada en azından ona yakın bir kalite almalıyım, kısa-uzun mutlaka olmalı yani orjinal görünüm olucak. Bu doğrultuda eğer böyle bi imkan varsa ben hangi xenon fardan almalıyım, fiyatları nelerdir? Kaç K lık ve lümenlik olmalı? Bilginiz varsa iletirseniz sevinirim?

aracın orjinal farlarında hem uzun hem kısa xenon ise demekki aracın orjinali bixenon mercek kullanıyor demektir. sizinde bu aydınlatmayı elde etmek için bixenon mercek takıp buna uygun olan d2s xenon kiti almanız gerekir. bixenon mercekler 90ytl çift. d2s xenon kitte Mtec 2 yıl garantili 500 ytl dir.
bu modifiyeyi yaptığınız zaman fabrika çıkışına yakın değil tam olarak aynısını elde etmiş olursunuz. tek eksiğiniz far yıkaması olabilir o kadar :)

www.xenonmercek.com

419 Mesaj
10 Temmuz 2008; 13:02:17 

quote:

Orjinalden alıntı: toggy06

çok güzel bilgiler, çok teşekkür ederim, xenon ile ilgili bir problemim var, 2001 model mitsubishi carisma sahibiyim, aracı 2.el aldım ve aldığımda üzerinde xenon kiti vardı (sonradan taktırılmış), sorunum xenon farları açtığım zaman radyo hışırtı yapmaya başlıyor, kaset çalarken herhangi bir sorun yok, servis bu sorunu çözemedi, sizce sorun balast dediğiniz ve sanayide xenon beyni diye tabir edilen parçada olabilir mi, teypte sorun yok çünkü serviste sıfır başka teyp takıldı problem onda da aynen devam ediyor, saygılarımla...

evet bahsettiğiniz sorun tam olarak balast yüzünden. malesef kalitesiz balastlar butür problemlere sebep olabilir. hatta kendinizi şanslı bile hissedebilirsiniz. abs beyni bozulan veya kaç sefer silecek motoru değiştiren insanlar var. balastlar yüksek elektromanyetik alan oluşturduğu için gerçekten kaliteli olmaları gerekiyor. Şuna an inanın web sayfama sürekli çin den mail geliyor. bazı markalar xenon kitlerini bana göndermek istiyor ama kabul etmiyorum. sadece orjinal Mtec satıyorum bu tür sorunları engellemek için.

www.xenonmercek.com

419 Mesaj
10 Temmuz 2008; 13:05:15 

quote:

Orjinalden alıntı: triger

slm ben aracımı aldıgımda xenon far uygulaması yapılmıştı mercekli far
park ampüllerinde mtec yazıyor.

şimdi bu xenon farımın kaç kelvin oldugunu nasıl anlarım

4300K
6000K
8000K
10000K

merhabalar
K değeri ampulleri üzerinde yazabilr. eğer çin malı olanlardansa 4300K olmasına imkan yok. en az 6000 dir. imzanızdaki ufak megane resmi sanki bana 8000K mış gibi görünüyor.

www.xenonmercek.com

419 Mesaj
10 Temmuz 2008; 13:11:01 

quote:

Orjinalden alıntı: Pis@gor

Birşey dikkatimi çekti, sanırım ben yanlış anladım.
Şimdi benim halojen farlarım mercekli. Ben xenon kit taktırsam, bu mercekler bir işe yaramayacak mı? xenon için ayrı bir mercek mi olması gerekiyor?
Bir de xenon taktırdığımda, şu an yapabildiğim gibi farı kendim ayarlayabilecek miyim? Yoksa far ayarı düğmem iptal mi olacak?
Saygılar,

hayır xenon için ayrı bir merceğe gerek yok. siz aslında şanslı kullanıcılardan birisiniz çünkü sizin aracınızda zaten mercek modifiyesi yapılmış gibi orjinalden merceği mevcut. Sadece xenon kit alıp taktığınız takdirde aracınızın orjinalden xenonlu halindeki aydınlatmanın aynısını elde ediceksiniz. far yükseklik ayarı hiçbir koşulda iptal olmaz. eskisi gibi çalışmaya devam eder.
aracınıza ampul tipine uygun xenon kit almanız yeterli. H7 veya H1 Mtec xenon kit fiyatı kdv dahil 350ytldir. 2 sene garantili.

yukarıdaki mesajlardada yazdığım gibi çin malı kitlerden uzak durun onlarda garantili diye düşünmeyin araçta çok çeşitli sorunlar çıkarabiliyor.

www.xenonmercek.com

1738 Mesaj
10 Temmuz 2008; 13:12:35 

Teşekkür ediyorum, şu an istanbul dışındayım, gelince yanınıza uğrayabilirim. Takılması ne kadar sürer?

Matematikçi, karanlık bir odada, orada olmayan siyah bir kediyi arayan kör bir insana benzer.

419 Mesaj
10 Temmuz 2008; 15:19:01 

20 - 30 dakika

www.xenonmercek.com

1284 Mesaj
10 Temmuz 2008; 15:45:40 

peki sadece balast değiştirme yapılabiliyor mu yoksa set komple mi değişiyor, bir de sanırım istanbul'dasınız, ankara'da bu değişim işi için yönlendirebileceğiniz bir yer var mı?

quote:

Orjinalden alıntı: Xenon Mercek

evet bahsettiğiniz sorun tam olarak balast yüzünden. malesef kalitesiz balastlar butür problemlere sebep olabilir. hatta kendinizi şanslı bile hissedebilirsiniz. abs beyni bozulan veya kaç sefer silecek motoru değiştiren insanlar var. balastlar yüksek elektromanyetik alan oluşturduğu için gerçekten kaliteli olmaları gerekiyor. Şuna an inanın web sayfama sürekli çin den mail geliyor. bazı markalar xenon kitlerini bana göndermek istiyor ama kabul etmiyorum. sadece orjinal Mtec satıyorum bu tür sorunları engellemek için.

2457 Mesaj
10 Temmuz 2008; 17:15:39 

TABİKİ ÇİN MALINDAN UZAK DURMAK LAZIM.
ANCAK ÇOKÇEŞİTLİ SORUNLAR ÇIKARTIR DEDİĞİNİZ DURUM EN FAZLA ELEKTRİKSEL ARIZA GÜNDEME GELİR.
ÜRÜN ZATEN ÇİN MALI OLDUĞU İÇİN ÖMRÜ KISA OLUR O KADAR.??*

DİMİ???

quote:

hayır xenon için ayrı bir merceğe gerek yok. siz aslında şanslı kullanıcılardan birisiniz çünkü sizin aracınızda zaten mercek modifiyesi yapılmış gibi orjinalden merceği mevcut. Sadece xenon kit alıp taktığınız takdirde aracınızın orjinalden xenonlu halindeki aydınlatmanın aynısını elde ediceksiniz. far yükseklik ayarı hiçbir koşulda iptal olmaz. eskisi gibi çalışmaya devam eder.
aracınıza ampul tipine uygun xenon kit almanız yeterli. H7 veya H1 Mtec xenon kit fiyatı kdv dahil 350ytldir. 2 sene garantili.

yukarıdaki mesajlardada yazdığım gibi çin malı kitlerden uzak durun onlarda garantili diye düşünmeyin araçta çok çeşitli sorunlar çıkarabiliyor.

@ HONDA CiviC 2008 Premium Gümüş
@ Canon PowerShot S5 IS
@ HP PAVILION DV5-1240ET Notebook
@ AirTies RT-211 ADSL Modem
@ LOGITEC Z5500
@ AKVARİST GXDXH:120X50X80 CM
@ Samsung Galaxy S4

419 Mesaj
10 Temmuz 2008; 17:18:32 

quote:

Orjinalden alıntı: toggy06

peki sadece balast değiştirme yapılabiliyor mu yoksa set komple mi değişiyor, bir de sanırım istanbul'dasınız, ankara'da bu değişim işi için yönlendirebileceğiniz bir yer var mı?

sadece balast değişilebilir fakat markaların soketleride farklı oluyor sizin ampuller başka marka balastlarına uymayabilir.
size tavsiyem kit olarak 2 sene garantili tertemiz almanızdır çünkü 2 adet balast parasın kitten çok farklı olmaz. en azından elinizdeki eski kitide ucuza falan satabilirsiniz. yada sis farlarına takarsınız. hemde ampullerinizde yenilenmiş olur.
ankarada bildiğim bir yer yok malesef. fakat kit olarak alırsanız bütün soketleriyle hazır olduğu için 20 dakkada takılabilir hiçbir kablo falan kesmeden. sanayide bütün elektrikçiler takabilir. hatta siz bile takabilirsiniz.

www.xenonmercek.com

2256 Mesaj
11 Temmuz 2008; 10:30:06 

önceki cevabınız için teşekkürler
örnek teşkil etmesi için bir kaç resim vereyim bu resimlerden kaç kelvin oldugu yada aydınlatmanın derecesi anlaşılırmı ?

0

0

local://upfiles/456159/4EDB43CDF64246C7BA92454C76B17946.jpg

local://upfiles/456159/8E59AD891FA24FD0BA375099D2316A15.jpg

Ekteki dosya (2)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi triger -- 11 Temmuz 2008; 10:40:11 >

New Astra Edition

triger

2256 Mesaj
11 Temmuz 2008; 10:34:33 

2.resimler

0

farlar ilk önce patlayarak açılıyor.
ışıgın üst kısmı yakın bir duvarda morumsu yanıyor ama gece aydınlatmasından çok memnunum

0

local://upfiles/456159/A61C0669B2164EE8B0898C5C9F7CF3DB.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi triger -- 11 Temmuz 2008; 10:38:03 >

New Astra Edition

triger

419 Mesaj
11 Temmuz 2008; 11:40:57 

ışığın rengi ve şiddeti foto makinesi çekimine göre çok değişiyor ama başta mor olup geçiyorsa va aydınlatma güzelse 6000K gibi geliyor bana. zaten 8000 bu kadar aydınlatmaz.

www.xenonmercek.com

271 Mesaj
11 Temmuz 2008; 16:06:00 

Sayın abim.benim aracımdaki xenon ampuller çok beyaz yanıyor.Ben biraz daha mavi yanmasını istiyorum.
Ampulleri değiştirsem daha mı az aydınlatır?

İnsanı Sevgi Yaşatır;Dayak Adam Eder...

// Avuç İçi İle Direksiyon Çevirenler Kulübü \\

2256 Mesaj
11 Temmuz 2008; 16:15:55 

çok sagolun ustam
quote:

ışığın rengi ve şiddeti foto makinesi çekimine göre çok değişiyor ama başta mor olup geçiyorsa va aydınlatma güzelse 6000K gibi geliyor bana. zaten 8000 bu kadar aydınlatmaz.

New Astra Edition

triger

419 Mesaj
11 Temmuz 2008; 20:17:16 

quote:

Orjinalden alıntı: turgay307

Sayın abim.benim aracımdaki xenon ampuller çok beyaz yanıyor.Ben biraz daha mavi yanmasını istiyorum.
Ampulleri değiştirsem daha mı az aydınlatır?

Evet 2. mesajımdaki resimdede görebiliceğiniz gibi mavi renk için 10000K ampul kullamanız gerekir fakat bu değerdeki ampuller halojen ampul aydınlatmasına ancak yetişebilirsiniz. aydınlatma oldukça düşer yani.

www.xenonmercek.com

8710 Mesaj
12 Temmuz 2008; 0:15:12 

ustam yaris icin xenon alicam

farlar h4

cin mali icin olanlara bile 300 ytl fiyat cektiler

çin mali yerine asağidaki ürün daha mantiklimi sizce sonucta bilinen bir marka

http://www.hepsiburada....411&productid=otm011736

ayrica 6000 bu modelde beyaz mi mavi mi isik verir

2013 Fiesta 1.5 titanium x

419 Mesaj
12 Temmuz 2008; 0:24:17 

çin malı olanlara 300 ytl fiyat çekmeleri normaldir çünkü h4 xenon kitlerin sistemi biraz farklı. uzunları yakınca ampuller ileri geri hareket falan eder. ben sitemde sadece Mtec marka satıyorum 2 yıl balast ve ampul garantili. H4 kitin fiyatı 499 ytl. cyclone markası dediğiniz gibi bildik bir markadır ama o da sonuçta çin malıdır. tercih sizin eğer 499ytl olanı kesinlikle alamam diyorsanız cyclone kullanılabilir. ürün açıklamalarındaki iso ve tse belgeleri cümleleri sizin yanıltmasın dikkat ederseniz bu belgeler ürünler için değil sadece servisleri için geçerlidir. çin malı kitlerin abs beynini bozmaktan silecek motorunu yakmasına kadar türlü türlü akıl almaz arızalarını gördüm. bu sebeple yukarıdaki mesajımdada dediğim gibi hiçbir çin malı kiti sitemde satmıyorum.
saygılar

www.xenonmercek.com

512 Mesaj
12 Temmuz 2008; 1:00:26 

2001 nissan pathfinder cip e uygun bi xenon muvcutmu ve fiyatlrı ne aşamada bu konuda bilgi verirsen

lpg elektronigi Bizden SORULUR .........
www.3k-lpg.com

419 Mesaj
12 Temmuz 2008; 10:49:30 

quote:

Orjinalden alıntı: biza

2001 nissan pathfinder cip e uygun bi xenon muvcutmu ve fiyatlrı ne aşamada bu konuda bilgi verirsen

merhabalar
aracınızın ampul tipi nedir?
H7 h1 mtec xenon kitler 350ytl kdv dahil

www.xenonmercek.com

4676 Mesaj
12 Temmuz 2008; 12:59:03 

Merhaba @Xenon Mercek

bende aracıma xenon kit taktırmak istiyorum..
Ancak farlarda mercek yok...Araç FİAT STİLO..kısalar H7 ampül
Mercekler birlikte bir uygulama ne kadara çıkar ?
texon markası hakkındaki görüşleriniz nelerdir ?
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

iki tip insan korkutur beni..birincisi aç insan, durduramazsın..ikincisi cahil insan,anlatamazsın
Kör cehalet çirkefleştirir insanları...Suskunluğum asaletimdendir.Her lafa verilecek bir cevabım var. Lakin, bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye !!!
2011 Fiat Bravo Sport Style 120+ Hp Dualogic M-Jet Skydome-Asist Kit-Bianco Pastello

419 Mesaj
12 Temmuz 2008; 14:17:20 

quote:

Orjinalden alıntı: gendarme

Merhaba @Xenon Mercek

bende aracıma xenon kit taktırmak istiyorum..
Ancak farlarda mercek yok...Araç FİAT STİLO..kısalar H7 ampül
Mercekler birlikte bir uygulama ne kadara çıkar ?
texon markası hakkındaki görüşleriniz nelerdir ?
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

merhabalar
texon markasıda çin malı kitlerden biridir. cyclone veya monza gibi.
en uygun fiyatlı mercekler H7 ler. Valeo H7 mercek 50ytl. ona uygun Mtec H7 xenon kitin fiyatıda 350ytl kdv dahil. yani toplamda 400ytl ye orjinal xenonlu mercekli araçlardaki aydınlatmaya sahip olursunuz.
fakat şu anda bir dükkan ayarlayabilmiş değilim. yoğunluktan sadece internetten satışa ve park yerinde :) normal xenon kit montajına yetişebiliyorum. yani mercek modifiyesi şimdilik yapamıyorum. Fakat sitede en ince ayrıntısına ölçülerine kadar bahsettim elinden az iş gelen herkes bu işi halledebilir.

www.xenonmercek.com

419 Mesaj
12 Temmuz 2008; 14:22:16 

quote:

Orjinalden alıntı: emrehanci

TABİKİ ÇİN MALINDAN UZAK DURMAK LAZIM.
ANCAK ÇOKÇEŞİTLİ SORUNLAR ÇIKARTIR DEDİĞİNİZ DURUM EN FAZLA ELEKTRİKSEL ARIZA GÜNDEME GELİR.
ÜRÜN ZATEN ÇİN MALI OLDUĞU İÇİN ÖMRÜ KISA OLUR O KADAR.??*

DİMİ???

tabiki arızalar elektriksel oluyor fakat problemi bulmak veya maliyeti çok can sıkılı olabiliyor. örneğin 2 sefer yanan silecek motorunu değiştiren Audi A3 veya gene sürekli ABS ışığı yakıp abs nin (ki düşünün ne kadar önemli bir parça olduğunu) doğru çalışmamasını sağlayan peugeot 206 lar gördüm. yani bunlar sakın demekki 206 veya audi de oluyor diye düşünülmesin. sadece örnek veriyorum. her araçta aklınıza gelmeyen başka sorunlar çıkarabilir. çünkü balastlar çok güçlü elektromanyetik alan yayıyor. yani araçtaki parçaları bağlı kablolar yada tesisat vasıtasıyla bozmuyor tamamen yaydığı manyetik alan sebebiyle. bu yüzden her şey beklenebilir. mesela bu konudamıydı bilemiyorum forumda bir arkadaş farlar açıkken sürekli hoparlörlerden hışırtı geldiğiniz söylemişti. işte bu da bir etkileme yoludur.

www.xenonmercek.com

512 Mesaj
12 Temmuz 2008; 19:13:41 

tam olarak bilmiyorum ama h4 galiba

quote:

merhabalar
aracınızın ampul tipi nedir?
H7 h1 mtec xenon kitler 350ytl kdv dahil

lpg elektronigi Bizden SORULUR .........
www.3k-lpg.com

419 Mesaj
12 Temmuz 2008; 21:47:24 

quote:

Orjinalden alıntı: biza

tam olarak bilmiyorum ama h4 galiba

Mtec 2 yıl garantili H4 xenon kitin fiyatı kdv dahil 499ytl dir.

www.xenonmercek.com

213 Mesaj
13 Temmuz 2008; 16:03:08 

2008 model astra 1.3 enjoy sedan aracım var. Farları merceksiz. hangi xenon mercek ve kit almalıyım ne kadar maliyeti olur? acaba ayrıca merceklerinde kaliteli kalitesizleri var mı bu konuda da bilgi verirmisiniz slm...

419 Mesaj
13 Temmuz 2008; 17:48:06 

Merhabalar
Mercek olarak sadece orjinal farların içinde söküm yapıyorum. O yüzden elimde Valeo Bosch Hella ve Honda dışında markada mercek olmuyor. Bu mercekler zaten kalitelerini kanıtlamış markalar.
En uygun fiyat olarak H7 öneririm.
Valeo veya Hella H7 mercekler 50ytl çift.
Mtec 2 yıl garantili H7 kitte 350ytl kdv dahil.
Yani toplamda 400ytl ye aracınızın fabrika çıkışındaki sanıyorum cosmo modelindeki xenon donanımının aynısına sahip olursunuz.

www.xenonmercek.com

1253 Mesaj
13 Temmuz 2008; 18:09:33 

vw golf V aracımız var.Fabrika çıkışı xenon 3 bin ytl tutuyor.Çıkma mercekli xenonlar nerden ne kadara bulunur.
Ve bu mercekli xenonların pahalı olduğu için çalındığını duydum.Direk farı söküp gidiyorlarmış Bu doğrumu ?

419 Mesaj
14 Temmuz 2008; 0:56:41 

quote:

Orjinalden alıntı: M@rvellous

vw golf V aracımız var.Fabrika çıkışı xenon 3 bin ytl tutuyor.Çıkma mercekli xenonlar nerden ne kadara bulunur.
Ve bu mercekli xenonların pahalı olduğu için çalındığını duydum.Direk farı söküp gidiyorlarmış Bu doğrumu ?

merhabalar
sitede bütün linklere ulaşabilirsiniz. Golf ün orjinal xenonlu mercekli farı bixenondur. Bende modifiyeyi bixenon yapmanızı öneririm. bixenon merceklerin çift fiyatı 95ytldir. Ve bu merceklere uygun D2S Mtec xenon kitin fiyarıda 500ytl dir. yani toplamda 595 ytl ye orjinaldeki o bahsettiğiniz 3 milyarlık olayın birebir aynısını elde etmiş olursunuz.

bugüne kadar farların çalındığı hakkında birşey duymadım fakat imkansız olduğunu düşnüyorum çünkü farların tamamı motor kaputu açılıp en az 4 vida ve bunlar harici ön ızgara sökülmeden yerinden çıkarılamazki bazı araçlarda tampon bile sökülmek zorunda kalabiliyor farı sökmek için.

www.xenonmercek.com

9209 Mesaj
16 Temmuz 2008; 0:32:31 

merhaba Ahmet bey
sizden daha önce hella bi xenon mercek kapağı almıştım hatırlarsanız.
ayrıca sitenizdeki modifiyeler kısmındaki 307 de bana ait.

öncelikle fikirlerinizi almak isterim.

ayrıca ledli stoplar için ilgilenirmisiniz?
ben stoplarımı da ledli yapmak istiyorum.
ama piyasadaki ürünleri beğenmiyorum

307 CC deki gibi görüntü elde etmeye çalışacağım.
ne tarz led kullanmamı tavsiye edersiniz?

419 Mesaj
16 Temmuz 2008; 17:13:29 

Merhabalar
evet hatırlıyorum.

bu işin için en iyilerinden biri değil direk olarak en iyi denebilicek led tipi superflux led. zaten bende sadece onlardan satıyorum.
montajı kolay. yapısı itibariyle ısınma sorunu olmayan. ve açısıda stop modifiyesine çok uygun bir led. önce pertinaksı farınızın içine oturacağı şekle getireceksiniz. sonra pertinaks üzerine istediğiniz şekilde ledleri monte ediceksiniz. devre için gerekli bilgiyi benim aracın led modifiyesinde bulabilirsiniz.
gereken malzemelerin tamamıda sitemde mevcut. sigorta soket regülatör ledler vb.

www.xenonmercek.com

218 Mesaj
20 Temmuz 2008; 17:27:02 

xenon mercek :
bende skoda octavıa a5 kasa arac var. buna xenon uygulaması yaptırmak ıstıyorum.ancak merceklı olması ve ikisininde xenon olması lazım.yani bi xenon.bunu yapmanın yolu varmı.bana hangı markaları tavsıye edersınız?kaca patlar?
cevaplar için teşekkler

octavia a5 elegance 2005 mpı

419 Mesaj
20 Temmuz 2008; 22:02:55 

merhabalar
bixenon olmasını istiyorsanız. bixenon mercek almanız yeterli.
bixenon merceğin fiyatı 95ytl. ve buna uygun bir d2s xenon kiti alıcaksınız.
2 yıl garantili mtec D2S xenon kitin fiyatıda 500ytl. yani toplamda 595ytl ye gelir.

www.xenonmercek.com

218 Mesaj
21 Temmuz 2008; 23:30:14 

quote:

merhabalar
bixenon olmasını istiyorsanız. bixenon mercek almanız yeterli.
bixenon merceğin fiyatı 95ytl. ve buna uygun bir d2s xenon kiti alıcaksınız.
2 yıl garantili mtec D2S xenon kitin fiyatıda 500ytl. yani toplamda 595ytl ye gelir.

teşşkurederım.cevabınız ıcın.
ilk fırsat ı buldugum zaman bu işe gireceğim.tekrar sizinle görüşürüm.

octavia a5 elegance 2005 mpı

2059 Mesaj
26 Temmuz 2008; 17:25:53 

merhabalar...

98 model Doğan SLX 1. i.e aracıma xenon taktırmayı düşünüyorum...

şu an üzerinde kendi orjinal farları var.yani uzunuda kısasıda tek ampülden.sanırım H-4 oluyor.

bu farlara mercek takılmadan xenon taktırsam randıman alabilirmiyim?

yoksa mercek olması şart mı?

mercek takılması şart ise... bu orjinal farlarına takılır mı?

yoksa şu yan sanayi içi çift ampüllü şeffaf camlı tofaş içi üretilen ve bir çok modifiyeli şahin doğanda bulunan farlardan alıp onun içine mi mercek uygulaması yapmak lazım?

kendi orjinal farının içine takabileceğim,uygun fiyatlı ve çok da dandik olmayan bir xenon markası tavsiye edebilirmisiniz?

kelvin değeri kaç olmalı?

farları halleddik diyelim.sis lambalarına da xenon takmak gerekli mi?farlar xenon,sislerde şu beyaz yanan ampüllerden olsa görüntüyü bozar mı far ve sis birlikte kullanıldığında?görüntü bozukluğundan iki kasdım var.

1- arabanın içinden baktığımızda öümüze vuran ışığın görüntüsü,rengi,aydınlatması vs. . .

2-aracımıza dışardan bakıldığında oluşan görüntü.yani karşıdan bakıldığında farların regi ile sislerin rengi arasında renk tonu bakımından çok bir fark olur mu göresellik bakımından?

bana olduğu gibi, tüm tofaş kuş serisi grubuna faydalı olacak açıklamalı bir cevap yazabilirmisiniz?

bahsettiğim orjinal far ve yan sanayi modifiye farını aşağıya ekledim.

yorumlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum.

saygılar...

0

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dainesee -- 26 Temmuz 2008; 17:26:26 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

419 Mesaj
26 Temmuz 2008; 21:39:01 

merhabalar
öncelikle aracınız üzerindeki parabolic camlı farlarınıza randıman alıcak herhangi bir uygulama yapma şansınız malesef yok. h4 xenon kit taksanız performansı pek iyi olmuyor. mercekte camı şeffaf olmadığı için takılamaz.

yapılabilicek en ekonomik ve en iyi çözüm alt resimde gösterdiğiniz şeffaf camlı fardan alıp o farın kısa bölümüne h7 mercek takabilirsiniz. ve bu merceğe uygun h7 xenon kit aldığınız zaman. orjinalden mercekli xenonlu araçlardaki aydınlatmanın aynısına sahip olursunuz. bu tip farların içini açmakta kolay oluyor. şekil itibariylede mercek takmak çok kolay olur rahatça halledersiniz.
Sisler içinse renk farkı xenon kullanmadığınız taktirde kesinlikle olucaktır. en güzeli sislerede xenon takıp aynı rengi ve özellikle aydınlatma şiddetini elde etmektir. çünkü rengi yakalamak için kullanıcağınız mavi camlı ampuller aydınlatmayı resmen yok ediyor. K olarakta kesinlikle 6000K öneririm. 6000 den yukarı değelerin halojen ampulden farklı bir aydınlatması yok.
Fiyatlara gelirsek. Valeo marka H7 merceğin çifti 50ytl. Ve buna uygun 2 yıl garantili Mtec H7 6000K xenon kitin fiyatı kdv dahil 350ytl. Xenon kit pahalı gelebilir daha ucuza var diye düşünebilirsiniz fakat ucuz çin malı xenon kitler garantili olsa dahi insanı çok uğraştırabiliyor. hem araçlarda teknik sorunlar çıkarabiliyor hemde sık sık bozulup sürekli garantiden ampul balast beklemekle uğraşıyorsunuz. Benim bu şekildeki tavsiyelerimi dinlemeyip ucuz çin malı xenon kit alan bi kaç müşretim geçen hafta aradılar "ya tatile çıkmıştım ampul patladı bunu burda değiştircek yer yok kaldım tek farla" deyip xenon kit siparişi verdiler. Siteye sürekli çin den mail geliyor. bana sürekli xenon kitlerini satmam için teklif gönderiyorlar ve xenon kit başına 40$ gib komik rakamlarla satıyorlar. düşünün bu kiti 40$ dan alsamda 100ytl ye satsam kimbilir günde kaç kişi alır ama dediğim gibi bir elektronik mühendisi olarak çin malı xenon kitlerden kesinlikle uzak durulmasından yanayım bu yüzdende satışını yapmıyor.

www.xenonmercek.com

201 Mesaj
27 Temmuz 2008; 23:07:26 

Bu açıklayıcı ve değerli bilgileriniz için çok teşekkur ederim.

Ben citroen C4'e böyle bir uygulama yapılabiliyormu diye merak ettim. Daha once boyle bir çalışmanız oldumu acaba? Eğer olduysa bizimle paylaşabilirmisiniz?

Teşekkurler şimdiden.

419 Mesaj
28 Temmuz 2008; 0:37:40 

merhabalar
C4 için bir uygulamam olmadı. Zaten bu aralar işlerin yoğunluğundan montaj yapamıyorum. Sadece internetten satışa yetişebiliyorum. Detaylı bilgileri sitede bulabilirsiniz. Daha önce konuyu tartıştığınız başlığıda okudum. Orjinale 3800 ytl vermek yerine orjinaldekinin işlev olarak birebir aynısını bu şekilde elde edebilirsiniz. sadece görüntüsü biraz farklı olur. Hella Bixenon merceklerin çifti 95ytl. Ve buna uygun 2 yıl garantili Mtec D2S kitin fiyatıda 500ytl kdv dahildir. Yani toplamda 600 ytl ye 3800 ytl lik fardaki işlevin aynısını elde edersiniz.

Birde şöyle bir ayrıntı var. Bu merceği farınıza taktığınız zaman yükseklik ayarınız gene eskisi gibi çalışmaya devam eder. Fakat bu 3800 ytl lik farları alırsanız yükseklik ayarını kullanamazsınız. Çünkü orjinalden mercekli xenonlu farlarda yükseklik motoru olarak Step motor kullanılır ve bu motorları kontrol eden bir beyin ve hatta ön ve arka akslarda sensörler vardır. Sizin aracınızda bu donanım olmadığı için bu farlar takılınca motorlar çalışmaz ve yükseklik ayarıda kullanılmaz. Mercekli bir farda yükseklik ayarı olmadan kullanılmaz çünkü arkaya 2 kişi oturdumu bütün ışık karşıdan gelenleri gözüne vurur. Zaten bu yüzden orjinalden mercekli farlarda ayar stepmotorlar sayesinde otomatiktir.

www.xenonmercek.com

380 Mesaj
28 Temmuz 2008; 9:07:21 

çok güzel bir konu acmışsın bende birkac gün önce monza 6000k xenon taktırdım ama karar vermeden önce çok düsündüm 6000k ve 8000k arasında gidip geldim ama sonunda 6000k ya karar verdim 8000k daha havalı ama 6000k ile gece daha raahat yol alacagım kesin sanıyorum

419 Mesaj
28 Temmuz 2008; 16:22:42 

quote:

Orjinalden alıntı: dogus_83

çok güzel bir konu acmışsın bende birkac gün önce monza 6000k xenon taktırdım ama karar vermeden önce çok düsündüm 6000k ve 8000k arasında gidip geldim ama sonunda 6000k ya karar verdim 8000k daha havalı ama 6000k ile gece daha raahat yol alacagım kesin sanıyorum

iyi bir karar vermişiniz. bu işin aslında orjinali 4300K dır. osram philips GE hangi marka olursa olsun orjinalden sadece 4300K ampullu xenon üretir. en parlak ideal renk budur ama biraz sarımsı göründüğü doğrudur bu yüzden 6000K da kullanılabilir. Daha yukarısını kesinlikle tavsiye etmem.

www.xenonmercek.com

380 Mesaj
28 Temmuz 2008; 17:14:11 

evet zaten hele 8000 k dan sonrası resmen gece klübü ışıkları gibi oluyo:)

201 Mesaj
28 Temmuz 2008; 19:04:31 

Bilgilendirici cevabın için çok teşekkür ederim.
Bana o kadar parayı vermek mantıklı gelmiyor zaten. Sarırım kısa zaman sonra sizinle irtibata geçeceğim. Sizin engin bilgi ve tecrubelerinizden yararlanmam lazım.

Peki montajdan sonra aracın görünümü nasıl olacak? Yani sitenizde açıkladığınız gibi mevcut varın içerisine mi müdahele yapılacak yoksa farklı bir yapımı olacak. Mesela C4 formunda bir araç vardı. Hatta sen de mesaj yazmıştın oraya. En üsteki bordo renkli arabanın farları çok güzel görunuyor. Beki o tuning tarzı fara mercekli var uygulaması yapabilirmiyiz.

Şimdiden açıklamaların için sağ ol.

419 Mesaj
29 Temmuz 2008; 1:55:36 

mevcut farınız içinde kısa ampulunün olduğu yere merceğin oturacağı kadar bir delik açıp önden mercek oturtulacak yapılıcak iş bu kadar. bundan sonrası tamamen sizin zevkinize kalmış. o araçtaki gibi mesela merceğin etrafına ve uzun far bölümünün önüne angel halka koyarak bu görünümü elde edebilirsiniz. farın içini tamamen siyaha boyayabilirsiniz. sinyal veya park için uzun led çubuklarından koyabilirsiniz. tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış bir durum yani.

www.xenonmercek.com

24 Mesaj
13 Ağustos 2008; 12:26:31 

Merhaba

Aracım Citroen Grand C4 Picasso

Amacım arabama zarar vermeden, trafikteki diğer araçları rahatsız etmeden ve bütün kurallara uyarak xenon kullanmak.

Aradıklarım:

1. Bixenon mercek
2. 4300 K ampul
3. Far yıkama sistemi
4. Ve bütün bunları ekonomik olarak gerçekleştirmek

ne önerirsiniz?

özellikle far yıkama konusunda tavsiye ve tekliflere ihtiyacım var.

iyi günler

76 Mesaj
22 Ağustos 2008; 11:08:34 

iyi günler kolay gelsin öncelikle....

bende 2000 honda civic 1.6 İES var sedan kasalar bende xenon far taktırmayı düşünüyorum ama kısalara sadece karşıdakinin gözünü almicak şekilde, sakıncası varmı sadece kısalara takmanın? nekadara mal olur şöyle orta halli bişey ve hangisini tavisye edersiniz?

şimdiden saolun...

rts

419 Mesaj
24 Ağustos 2008; 14:15:23 

merhabalar
xenon kit olarak ben sadece mtec satıyorum. fiyatı 350ytl kdv dahil 2 yıl garantili. diğer çin malı kitler ucuz ama çok kalitesiz o yüzden kesinlikle onların satışını yapmıyorum.
sadece kısalara takmanın sakıncası olurmu demişiniz fakat xenon zaten sadece kısalara takılır. uzun farlara xenon takılmaz. uzunlarda xenon elde etmek için bixenon mercek kullanılır bu bambaşka bir olaydır sitede açıklamaları bulabilirsiniz.
direk olarak xenon kiti takmak karşıdan gelenleri rahatsız edicektir tabiki ama geceleri çok araba kullanmıyorsanız veya mercek modifiyesi yapma şansınız yoksa takabilirsiniz tabiki.

www.xenonmercek.com

181 Mesaj
10 Eylül 2008; 15:30:23 

iyi gunler 2007 model ford fiesta aracım war, xenon uygulaması yapıcam ama bazı sitelerde sadece xenon almam yeterli , bazılarında mercek + xenon , bazılarında angel eye + xenon gordum. Kafam karıstı h4 bi xenon kit alsam yeterli deilmi tesekkkurler...

COMINGSOON

419 Mesaj
10 Eylül 2008; 18:30:59 

merhabalar
cevabınızı özelden yanıtladım.

Mtec 2 yıl birebir değişim garantili H4 xenon kitin fiyatı kdv dahil 500ytl dir

www.xenonmercek.com

2190 Mesaj
10 Eylül 2008; 22:11:36