Şimdi Ara

Xenon Mercek ve Kitler hakkında herşey bu konuda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
956
Cevap
13
Favori
206.135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Xenon sistemleri, xenon mercekler. Xenon kitlerin takılı olduğu karşıdan geleni rahatsız eden araçlara mercek modifiyesi ve xenon hakkında aklınıza takılan bütün soruları bu konuda sorabilirsiniz. Elimden geldiğince bütün sorularınıza cevap vermeye çalışıcam. Web sayfamdaki bilgilendirici yazılarıda parça parça bu konuya taşıyorum.
    Herkese aydınlık geceler.

> Xenon sistemi nedir? <

Xenon sistemini çok teknik detaya girmeden anlatıcak olursak. Halojen ampullere göre daha az enerji harcayarak daha çok ışık veren bir sistem olarak düşünebiliriz. Normal halojen ampuller 55 watt enerji tüketirken, xenon ampulu 35 watt enerji ile 2 kat daha fazla ışık verebilir. Ömürleride halojen ampullerden çok daha uzundur.

Xenon ampullerini normal halojen ampuller gibi direk olarak aracın 12 volt u ile çalıştıramayız. Xenon ampullerinin çalışması için gerekli olan voltajı balast isimli parça düzenler. Bu yüzden xenon ampulü ve balastı ile beraber xenon sistemi veya kiti olarak geçer.

Balastlar aracın 12 volt unu xenon ampulun çalışması için gerekli olan 85 volt seviyesine çıkarır. Farklı jenerasyonlarda balast tipleri mevcuttur fakat temelde hepsinin görevi aynıdır.

> Ampul tipleri nelerdir? <

Halojen ampullerin H1, H4, H7 ,H11 HB3 gibi genelde H harfi ile başlayan soket tipleri mevcuttur.

Xenon ampulleri ise sadece D2S soketlidir. Dünyadaki orjinal xenon ampullerinin tamamı D2S sokete sahiptir.

Peki H7, H1 xenon kit diye satılanlar nedir? Normalde halojen ampul kullanan (örneğin H7) bir far veya merceğe doğal olarak D2S Xenon ampulu takılamaz. Bu sorunu gidermek için üreticiler soketi H7 halojen ampule benzeyen ama üstünde xenon ampulu bulunan ampuller üretmektedir. Yani özetle H7, H1 xenon ampulleri soketleri halojene uyarlanmış xenon ampulleridir.

> Mercekler ne işe yarar <

Temelde mercekler Halojen ve Xenon olarak ikiye ayrılır. Halojenler kendi arasında H1, H7, H11 soket tiplerine sahiptir. Xenon mercekler ise yukarıda belirttiğimiz gibi sadece D2S girişe sahiptir. Fakat onlarda kendi arasında Normal xenon ve Bi-xenon olarak ikiye ayrılır. Merceklerin amacı ampulden çıkan ışığın tamamını toplayarak sadece yola vermektir. Normal farlar karşıdan gelen sürücülerin gözünü alabilirken, mercekler belirli bir seviyeden yukarıya hiç ışık göndermedikleri için hem göz almaz hemde yukarı kaçan ışığıda yola yansıtarak daha etkili aydınlatma sağlar.

Aşağıdaki iki resimde aynı araca aittir. İlk resim xenon kit direk takılı iken çekilmiştir. İkinci resim ise mercek modifiyesi yapıldıktan sonra. Aradaki fark açıkça görülmektedir.

> Bi-xenon mercek nedir <

Yukarıdada anlattığımız ve resimlerdede gördüğünüz gibi merceklerin içerisinde bu kesilme çizgisini yaratan bir perde bulunur. Bu perde normalde sabittir. Fakat Bi-xenon merceklerde solenoid adını verdiğimiz bir parça bu perdeyi aşağıya çekebilir. Ve tabiki bu perde aşağı doğru inince yoldaki ışığın kesilme çizgiside direk yukarı kalkar ışık tam karşıya vurur. Yani mercek uzun haline geçmiş olur. Özetle Bi-xenon merceklerle hem uzun hem kısa far ışığı sadece tek ampulle elde edilmiş olur.

Kısa ve uzunda perdenin hareketi
    [simage]
    [/simage]

Kısa ve uzunda duvardaki ışık deseni. Perdenin hareketi sayesinde ışık tam karşıya vuruyor.
    [simage]
    [/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xenon Mercek -- 29 Eylül 2009; 22:42:39 >

• ustam yaris icin xenon alicam

farlar h4

cin mali icin olanlara bile 300 ytl fiyat cektiler

çin mali yerine asağidaki ürün daha mantiklimi sizce sonucta bilinen bir marka

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=261411&productid=otm011736

ayrica 6000 bu modelde beyaz mi mavi mi isik verir
  • Arkadaşlar hepinizin bildiği gibi standart park ampullerin sarı görüntüsünü kimse beğenmez. özellikle xenon farların yanında bazı far tiplerinde çok kötü görünebiliyor. elime geçen beyaz ledleri göstermek istiyorum.

Çok kaliteli 1 yıl garantili ledli park ampulleri. Detaylı resimler aşağıdadır. Ledler resimlerdede görebiliceğiniz gibi geniş açılı oldukları için far içersindeki aydınlatma yüksek olmaktadır.
    w5w dipsiz tipindekilerin fiyatı 15ytdir. Takım fiyatıdır.
    C5W tipindekilerin adet fiyatı 10ytldir.

Havale için özelden ulaşabilirsiniz. Veya ilan linkleri;
    W5W Beyaz
    W5W Mavi
    C5W Beyaz

C5W

• merhabalar
    öncelikle aracınız hayırlı olsun.

normalde xenon kit ile muayenede bir sorun olmuyor fakat yeni muayene istansyonları (henüz her ilde TUV e geçilmiş değil) bırakın xenon kiti, sis farınızın yüksekliğinde az bir bozukluk bile olsa araç muayeneden geçemiyor.
    fakat söküp takmak kolay bir iş. mtec balastlarda balastların birer çerçevesi bulunuyor. motor kaputunu içine bu çerçeveleri sabitliyorsunuz. balastlarda tırnaklı şekilde bu çerçevelere kolay bir hareketle takılıp çıkıyor. kablolarıda zaten hazır soketli olduğu için söküp takmak çok kolay.

aracınız h7 merceksiz fara sahip. dediğiniz gibi direk olarak h7 xenon kit takmak mümkün fakat mercek olmadığı için karşıdan gelenleri rahatsız edicektir. aracınız sıfır alınırken xenon paketi ile alınırsa mercekli xenonlu farları oluyor. bu farların boyutu şekli sizin farlarınızla aynı. yani bu farlardan alabilmeniz lazım.
    tampondaki uyuşmazlık dediğiniz olay makyajlı megane kasa farları için geçerli diye biliyorum. makyajda farın şekil biraz değişmişti.

eğer bu mercekli farlardan alıcak olursanız mercekler xenon mercek olduğu için almanız gereken xenon kit D2S olmalı.
    Malesef güncel dolar kuru yüzünden şimdilik xenon kit fiyatları yüksek.
    Mtec D2S 2 yıl garantili xenon kitin fiyatı kdv dahil 550ytl.

eğer mercek montajı yapmak isterseniz. h7 valeo merceklerin takımı 50ytl ve
    Mtec H7 xenon kitin fiyatı ise 400 ytl.

xenon kit takılınca sadece ampul değişimi oluyor. bu yüzden başka hiçbir işlem yok. far yüksekliğide tabiki eskisi gibi çalışmaya devam ediyor.
    park ampulu için kesinlikle satıştaki ledli park ürünlerini tavsiye ederim. bugüne kadar 1 tane bozulan olmadı. renkleri ve aydınlatmasıda harika.
    sisler için eğer xenon kit takmıyorsanız beyaz ampul önermem çünkü beyaz ampul herzaman performansta kayba neden olur. heleki sis far için bu daha belirgin olur. sisli havada önünüzü görmez hale gelirsiniz.

xenon kitleri taksitle satabiliyorum fakat vade farkı biniyor malesef.
    özelden ulaşabilirsiniz.

http://www.gittigidiyor.com/main/urun.php?id=12807935

• quote:

Orjinalden alıntı: Alfredo

Merhaba,

Clio III kullanıyorum ve çoğunlukla geceleri geziyorum. Xenon far taktırmak istiyorum bana maliyeti ne olur? Sis farım yok sadece normal far.

Bence önce şunu bir okumanızda fayda var:

http://forum.donanimhaber.com/m_28439863/mpage_1/key_//tm.htm#28441029
  • quote:

Orjinalden alıntı: catalyst

quote:

Orjinalden alıntı: Alfredo

Merhaba,

Clio III kullanıyorum ve çoğunlukla geceleri geziyorum. Xenon far taktırmak istiyorum bana maliyeti ne olur? Sis farım yok sadece normal far.

Bence önce şunu bir okumanızda fayda var:

http://forum.donanimhaber.com/m_28439863/mpage_1/key_//tm.htm#28441029

Burada merceksizleri kastediyorum arkadaşlar orasını eksik yazmışım. Xenon mercek'ten özür diliyorum yanlış anlaşılma için.

• arkadaşlar bu kit nasıl bir maldır sizce alınırmı yani ford transi ime bundan takmayı düşünüyorumda mal nasıl maldır acaba

ürün bundan arkadaşlar

http://urun.gittigidiyor.com/Germany-HID-Xenon-Far-Kiti-H4-8000K-Elmas-Mavi_W0QQidZZ15136912

bunun 6000k sini düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prıvacy -- 13 Ocak 2009; 20:16:39 >

• quote:

Orjinalden alıntı: prıvacy

arkadaşlar bu kit nasıl bir maldır sizce alınırmı yani ford transi ime bundan takmayı düşünüyorumda mal nasıl maldır acaba

ürün bundan arkadaşlar

http://urun.gittigidiyor.com/Germany-HID-Xenon-Far-Kiti-H4-8000K-Elmas-Mavi_W0QQidZZ15136912

bunun 6000k sini düşünüyorum

Arkadaşım ürün güzel, ama ne olur merceksiz olarak kullanma, mercek modifiyesi yap veya yaptır. Ford transite merceksiz xenon kullanınca inan karşıdakini öldürüyor. Karşıdaki yolu göremiyor. Araç zaten yüksekde, birde bu olunca resmen karşıdaki sürücülere katilam yapmış olursun... Abartmıyorum, yaptıkdan sonra akşam geri çekil bi bak, gözünü mahvediyor...

Günahdır, kul hakkına girer, sana aynı şey yapılsa kızarsın, belki kötü sözler söylersin o andaki kızgınlıkla...

Bana böyle bir araç denk geldi, sanada denk gelirse anlarsın.... İnan kırmızıda falan dursa idim inip söyleyecektim çok rahatsız oldum diye...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• buda benim aracım.
    bi xenon mercek modifiyesi.
    http://www.geceucusu.com/mods/xenon/33/

daha sonrada ikinci mercek takıldı.
    park ve sis farı için.
  • sonperde:

Mesajınıza site üzerinden attığınız maildan cevap vermiştim.

uurcnparla:
    sitede mercek ve modifiyesi ile ilgili bütün bilgileri mercek olçülerini bulabilirsiniz.
    www.xenonmercek.com
  • Sevgili xenon mercekten aldığım hella bixenon merceklerle yaptığım corolla 2006 far modifiyesidir.
    http://img200.imageshack.us/gal.php?g=a000.jpg
  • Xenon kitlerin aküden veya aracın far soketinden beslenmesi konusu yıllardır tartışılan ve hiçbir şekilde sonuca ulaşamayan bir konu.

aküden beslenmesini savunanların açıklaması şöyle:
    xenon kit normalde halojen ampulden daha az tüketim değerine sahiptir fakat ilk açılışta daha fazla yük çeker bu sebeple aküden beslemeliyiz şeklinde oluyor.

Bende bu durumda şu soruları soruyorum:
    Şu an araçlarımızda halojen ampul soketine gelen kablolar zaten aracın mevcut far rölesi ve sigorta kutusundan geçmiyormu?
    Ve bu sigortanın amacı ters bir durumda ve aşırı yükte atarak sistemi korumak değilmidir?
    Eğer xenon kit ilk açılışta fazla yük çekiyorsa ve sistem için zararlıysa zaten araç sigortası atmazmı?

bu soruları sorduğumda cevap alamıyorum :)

Ve kesinlikle ama kesinlikle standart olarak araç üzerinde bulunan far rölesi ve sigortadan geçerek fara kadar getirilmiş kabloyu kullanmak dururken. Motor kaputu içinde aküden fara fardan röleyi ordan xenon kite birsürü ekstra kablo koymak hiç mantıklı değildir. zaten röleli ve sigortalı olan sistemi ekstradan tekrar röle ve sigorta eklemek riski daha çok artırır.

Bu sebeple ben hermzana direk far soketinden xenon kitlerin beslenmesini savunuyor müşterilerime hep o şekilde yaptırıyorum ve bugüne kadar 1 tane sorun yaşayana rastlamadım.
    Birde şöyle bir durum var. Emin olun eğer aküden beslemek gerçekten gerekli olsa zaten xenon kitler far soketine takılcak şekilde hazır değil içlerin kablo röle sigorta tesisatlarıyla gelirdi.

Hata konusu ise tamamen şans olayı şu anda. Xenon ampuller 35 watt buna balastın ısınırken harcadığı 5 watt ıda eklersek toplamda 40 watt tüketim olur. Eskiden halojen ampulunuz 55watt tüketirdi. Bu sebeple xenona geçtiğinizde araç tek tarafta 15 watt daha az tüketim yapar. Bu sebeple bazı araçlar ampulu patlak zannederler. Bu kontrol değeri her araçta farklı olduğu için kesin olarak şu araçlar hata vermez deme şansımız yoktur.
    örneğin geçen hafta A3 sahibi bir müşterime xenon kit sattım ve kendisi arıza vermediğini bildirdi.

Sun Part xenon kitlerin linklerini aşağıda bulabilirsiniz. bu kitleri satmaya başlayı 1 seneden fazla oldu. İlk başta bir kaç kitte çıkan sorunlar hariç kullanmaya başladıktan sonra garantiden ürün değişimine gelen tek bir müşteri olmadı. Baştan problemli çıkanlarıda hemen değiştirdik zaten. Belli bir seriden dolayı oluşan bir sorundu ve çözüldü.
    saygılar diliyorum.

http://www.gittigidiyor.com/php/urun.php?id=18632312

http://www.gittigidiyor.com/php/urun.php?id=19233045

• quote:

Orijinalden alıntı: evetben

2006 corola hb sol aracıma xenon
    kit taktırmak istiyorum xenon mercek kardesş tavsiyen nedir?
    h7 tip far kullanıyor sanırım toyota da valeo dan cok parca kullanıyor xenon kıtlerı nasıl
    su mercek meselesını tam cozemedım bızım aracta mercek durumu nedır bılg verırsen senden almak ısterım

orjinalde xenon farlı araçlar bildiğiniz gibi mercekli fara sahiptir. merceksiz olarak xenon kit direk fara takıldığında karşıdan gelenleri gözünü almaktadır. Bu sebeple mercek olmayan farlara mercek montajı yapıp öyle kullanmayı tavsiye ediyoruz. Detaylı tüm bilgileri sitemden ulaşabilirsiniz. aklınıza takılanları buradan sorarsınız.
    www.xenonmercek.com

• @Xenon Mercek,

http://forum.donanimhaber.com/m_34810989/mpage_1/key_//tm.htm#34813244 ,

Konuyu açtım ve buraya yönlendirildim, Linkteki Elantra araca sahibim, Sisler ve Kısa'lar olmak üzere iki adet Xenon kit taktırdım, Fakat Mercek olmadığı için en yüksek tabelayı bile aydınlatıyor araç, bu durumdan çok rahatsızım, araca mercek uygulanabilirmi, uygulama için gereken aparatları sizmi temin ediyorsunuz, fiyat nedir ? Bilgilendirirseniz sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fsevci

Merhaba Ahmet Bey. Ben Afyonda ikamet eden kendi halinde bi öğretmenim. 2004 model megan 2 hb araca sahibim ve farlarının h7 olduğunu söylediler. Uzun araştırmalardan sonra merceksiz xenon takmanın yanlış olduğu kanaatine vardım. Şimdi baktığım kitler uygun fiyatta ama ne kadar performans verecek emin değilim. Mtec markayı öneriyorsunuz. bi tuning sitesinde mtec yazıyor fakat logo intec gibi duruyor bu marka çakma olabilir mi. Ayrıca h 7 merceklerde 50 lira mtec kitlerde internette 150-160 civarı. sadece kısalar için heralde. Şimdi bana ne tavsiye edersiniz. Uzun kısa mercekli kit mi yoksa sadece kısa mercekli kit mi. İkisinin de fiyatını belirtirseniz emnun olacağım. Bir de ledli far kaşı düşünüyorum piyasada farın dışına yapıştırılanla mevcut ne kadar sağlıklı olur. Çok teşekkür ederim

merhabalar
    mtec kitlerin çok pahalı olmasından dolayı artık satışını yapmıyorum. belirtiğiniz fiyatın çok üzerinde şu an benim alış fiyatım bile bu sebeple o kit hakkında yorum yapamıyorum.
    Ben sadece sun part markasını satıyorum şu anda. yaklaşık 2 senedir böyle. allaha şükür problemsiz düzgün bir şekilde gidiyor. kendi aracımda 2 seneden uzun süredir kullanıyorum zaten bende çok memnunum.
    h7 kitin fiyatı 150 tl dir. merceklerde dediğiniz gibi 50 tl dir. led kaş olarakta elimde osram led kullanan şerit ledler mevcut. gittigidiyor dükkanımda görebilirsiniz. istediğiniz boyda satın alabilirsiniz keserek gönderiyorum.

uzun bölümünde xenon kullanma şansınız yok. sadece kısa bölümüne h7 mercek ve h7 xenon kiti ile olması gereken orjinaldeki aydınlatmayı yakalamış olursunuz.

http://dukkanlar.gittigidiyor.com/Mercek_Dunyasi/

• Aracıma takılan far yan sanayi değil orjinal, polieliptik denilen Fiat Marea'lar için üretilmiş ancak Bravo ve Brava'larda da sorunsuz kullanılabilen, "mercekli" fardır. Hem far hem de ampul servis tarafından takıldı, çıkma veya yan sanayi parça kullanılmadı. Aracımın aydınlatmasında hiçbir problem yok.http://en.wikipedia.org/wiki/File:Low_beam_light_pattern_for_right-hand_traffic.svg sayfasında görülen aydınlatmaya oldukça benzer bir aydınlatmaya sahibim. Hatta far yükseklik ayarı en üstte değil, bir kademe altta iken bu görüşe sahibim (yani dilediğim an daha uzak mesafelere yönlendirebilirim, ama bu karşıdan gelenleri rahatsız edeceği için bu seviyede kullanıyorum). Biraz daha açmam gerekirse, 20-30 metre civarı bulunduğum şeridin sol tarafı, 50-60 metre ortası ve sanırım 100m civarı sağ taraf aydınlanmakta. Önceki yazdıklarım sanırım tam anlaşılamadı. Bir örnekle açmaya çalışayım:

Her akşam dönerken kullandığım yol, sokak aydınlatması bulunmadığı için tamen karanlık olan ve bölünmüş bir yol. Karşı şeritten araçlar gelirken uzun yakamadığım için, refuj içerisindeki bitkilerin arasından çıkabilecek bir köpeği görme imkanım 30-20 metre'ye kadar düşüyor (doğal olarak). Zenon farın yarattığı çok parlak ışığa alışan gözler ve merceğin çok keskin karanlık-aydınlık ayrımı, far çizgisinin ötesinde (20-30m sol taraf) tamamen kör olmamı sağlıyor. Oysa daha önce kullandığım normal farlar (zenon olmayan ve merceksiz) ile çok daha az bir ışık olmasına karşın, sol refujda olan biten hakkında daha çok şeyi farkedebiliyordum.

Uzun lafın kısası, zenon ve mercekli far sistemleri ile otomobil üreten firmalar, herhalde bu boş yere sürüşe, yola duyarlı sistemlerle birlikte vermiyorlar bu sistemleri.

• arkadaslar ARABAMDA AŞAĞİDAKİ sonar marka angel far var acaba mercek var mi dir bu farda xenon taktirsam karşidan gelen aracin gözünü alir mi

http://www.hepsiburada.com/sonar-peugeot-206-angel-eye-far-1999-2009-siyah/productDetails.aspx?categoryid=260268&productid=otso11106081010
  • eğer xenon kitiniz h7 ise valeo h7 mercek en uygun tercih olur.
    linkte ürünleri görebilirsiniz.

http://dukkanlar.gittigidiyor.com/Mercek_Dunyasi/Mercekler/
  • Arkadaslar Astrada bi-xenonlara alistiktan sonra Halojenler beni kesmedi ve Legacy ye Xenon far takmaya karar verdim. Mercekli farlar var o yuzden guzel olacagini dusunuyorum fakat soyle bir sorun var. Farlarin icinde halojenler tablelari iyi aydinlatsin diye ufak bir bosluk birakilmis. Yani duvara dogru farlari yakinca duz cizginin ustunde iki tane kucuk kare cikiyor. Bu karelerden gecen isik karsidakileri rahatsiz eder mi? Yabanci forumlarda Xenon takinca kapatilmasi tavsiye edilmis fakat bunun icin farin icini acmak lazim ve ben istemiyorum.

Almayi dusundugum kit bu. Bu markayi duydunuz mu? Iyi olmadigini biliyorum ama cok mu kotudur acaba? Bozulursa atarim diyorum en kotusu.
    http://www.ddmtuning.com/index.php?p=product&id=102&parent=85

Bir de Astradaki Xenonlardan cok memnundum sanirim 4300k ve tam beyaz gorunuyordu. Simdi fotograflara bakiyorum 4300k diye satilan xenonlarda haifif bir sarilik var. O yuzden acaba 5000k mi alsam diyorum. Bu arada kesinlikle mavi olsun istemiyorum. 5000k da mavilik olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hemican -- 25 Şubat 2010; 11:17:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: efecan06

quote:

Orijinalden alıntı: O.B.K

quote:

Orijinalden alıntı: efecan06

hımm peki abi garanti dışı kalırsa garanti bitene kadar bişey yapamıcaz çok teşekkür ederim abi bilgin için allah razı olsun...

Şimdilik orjinal halojenleri biraz dene. Eğer aydınlatmadan memnun kalmazsan yeni çıkan bosch plus90'ı denersin. Ampul olduğundan garantide sıkıntı da olmaz.

Kazasız sürüşler...

yardımınız için teşekkürler

Bir süre bakamadım konuya birsürü mesaj gelmiş :)

Astra farının mercekli halojeni yoktur. mercek varsa xenondur. xenon yoksa reflektör fardır.

xenon kit montajı ilede garanti dışı kalır malesef. yani bunu problem etmeyen serviste var. hatta xenon kit satmak için kendi xenon kiti takarsa garantiyi bozmayan ama 100tl lik ürünü 500tl ye takan servislerde var.

Şimdi hangisi olduğunu belirtmiyorum istanbulda çok ünlü bir opel bayinin. arkadaşımın yeni aldığı 1.3 astra aracına faturasına xenon paketi şeklinde 600tl lik ekleme yaparak.
    çakma kiti çakma şekilde taktığını biliyorum.
    kendiside mercek nedir bilmediği için aracı xenonlu aldım diye sevinerek gelmişti. Ama araçta ne mercek var ne otomatik yükseklik nede far yıkama.

her neyse garantiyi problem etmek istemiyorsanız tavsiyem Osram NBR ampul kullanın. biraz daha iyi bir aydınlatma alırsınız.

ampul tipiniz h7 dir.

http://urun.gittigidiyor.com/Osram-Nightbreaker-H7-Ampul-CIFT-Fiyati_W0QQidZZ25363846

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.