- x
Tırnağımı çektirdim :(
74 Cevap15211 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2694 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:30:16 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Sizin başınıza hiç geldimi böyle şey Hemen hemen 2 ay önce tırnağımı yanlış
kesmemden dolayı tırnak etin içine kaçmış. Ha şimdi geçer diye diye ayakkabı giyemez oldum.
Yanlışlıkla annem ayağıma bastı , gözümden yaş geldi 2 haftadır sandalet giyiyorum.Dün Pc'den randevu aldım.Yarın doktora gitçem.Arkadaşımında böyle olmuştu, onun parmağına 7 tane iğne vurup uyuşturmuşlar
Çok korkuyorum çok canım yanarmı acaba ?

Aranızda varmı böyle bir şey yaşayan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi |_ÖmeR_| -- 7 Temmuz 2008; 12:32:15 >

"357.Dönem (Kasım 2014) Kısa Dönem - Yedek Subay Adayları"
_

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Temmuz 2008; 18:32:14 

zevkini çıkart boş ver

2621 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:32:22 

aynı sorun bende var. sakın tırnağını cektirme yeni bi yöntem çıktı sadece batan kesmi çekiyorlar ve bi kimyasal madde damlatıyorlar o bölgede bidaha tırnak çıkmıyor.fenol tedavisi mi neydi. ben o yöntemle tedavi olacağım ama önce oradaki iltihabın kurumasını bekliyorlar. tırnağını sakın çektirme iyice araştır derim ben

1869 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:33:15 

aynı sorun ßende de vardı çektiler tırnağımı doktora gitmedim 2 ay ayağım kötü oldu sonra gittim çektiler tırnağımı Takma kafana fazla ßşi olmuyo

Not:: İki ayak ßaşparmağı çektiler ßenim

Geçmiş olsun!!

792 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:34:00 

bende de tırnak batması var.
çektiğin acıları biliyorum ama ben çektirmedim kendim hallettim
şu an pek bi sorun yok.
ama çekerken de bi sorun olmaz diye biliyorum annem çektirmişti daha onun zamanında bile fazla acımıyormuş
şimdilerde hissetmezsin heralde.
etin çok yumuşaksa doktor dikiş atabilir bi daha batmaması için.
bilgim dahilinde olanlar bunlar.

2694 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:35:36 

quote:

Orjinalden alıntı: My_MoRuK

aynı sorun bende var. sakın tırnağını cektirme yeni bi yöntem çıktı sadece batan kesmi çekiyorlar ve bi kimyasal madde damlatıyorlar o bölgede bidaha tırnak çıkmıyor.fenol tedavisi mi neydi. ben o yöntemle tedavi olacağım ama önce oradaki iltihabın kurumasını bekliyorlar. tırnağını sakın çektirme iyice araştır derim ben

Gerçekten artık dayanamıyorum haftalardır bekliyorum.Belki dışarı doğru uzar diye ama nafile.Yalınayak gezmekten bıktım.Futbol oynayamıyorum hatta basketbol. O baş parmağıma basıldımı beyaz bir mikropla kan çıkıyor ve 2-3 dakika şiddetli bir şekilde sızlıyor

_

2621 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:36:11 

TIRNAK BATMASI

Tırnak batması toplumda yaygın bir problemdir. Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar,gebelik, ergenlikte hızlı büyüme evresinde tırnağın parmağa göre fazla gelişmesi , tırnak altındaki kemik yapıda gelişen bazı oluşumlar tırnak batmasının başlıca sebepleridir. Aşırı terleme tırnağın yumuşayarak tırnak yan duvarına gömülerek batık tırnak ( gömülü tırnak ) tırnaklarda şekil bozukluðu ile sonuçlanabilir. Yine yanlış tırnak kesimi de tırnak batması ( gömük tırnak ) ile sonuçlanabilir.

Tırnak batmasında erken evrede (Evre I) tırnağın yan kenarı boyunca ağrı hissedilir. Daha sonra ağrıya kızarıklık (Evre II) eþlik eder. Üçüncü evrede şişlik artarak granülasyon dokusu geliştirir. Ve nihayet dördüncü everede tırnak kıvrımı enfekte olarak sulantılı bir görünüm kazanır. Erken evrede konservatif önlemler yeterli olabilirse de tırnak batmasının ileri evreleri mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Son yıllarda özellikle ayak tırnak batması hastalarının giderek artan miktarda pedikür salonları ve ayak sağlığı merkezlerinde tedaviye çalışıldığını görmekteyiz. Ancak tırnak batması kesinlikle bir tıbbi problemdir ve hekimlerce tedavisi gerekir. Zira tırnak batması yoluyla oluşan enfeksiyon ayak dolaşım bozukluğu olan kişilerde ve şeker hastalarında gangrene kadar giden rahatssızlıklara yol açabilir.

Doğru tedavi yöntemi sadece tırnak batması gözlenen tırnağın tümüyle çekimi değildir. Çekilen tırnak hastanın ağrı şikayetlerini bir süre ortadan kaldırır. Ancak 6-12 ay sonra tırnak uzayıp eski boyutlarına ulaştığında tekrar batma başlayacaktır. Doğru tırnak batması tedavisi tırnağı daraltan ya da tırnak yatağını genişleten yöntemlerle yapılır.

Biz merkezimizde batık tırnak üzerinde batan kısmını aldıktan sonra tırnak üreten ve tırnak matrixi adı verilen bölgeyi fenol adlı bir kimyasal maddeyle daraltıyoruz. Dikiş atılmadan yapılan bu tırnak batması tedavisinde bu yöntemin en önemli avantajı işlem sonrası ağrının hemen hiç görülmemesi yanında ,lazer ve cerrahi tedavilerden sonra sık gözlenen tırnak batması nüks riskinin çok düşük olmasıdır. Fenolizasyon adı verilen bu yöntem tırnak batmasında tüm dünyada en geçerli yöntem olarak kabul görmektedir. Hasta ertesi gün işine dönebilir. Yaklaşık 3 haftada tam bir iyileşme sağlanır.

NEDEN FENOLIZASYON ILE TIRNAK BATMASI TEDAVISI

Fenol ile uygulanan tırnak batması tedavisinin avantajlarını özetleyecek olursak:

1-Oldukça kısa süren bir müdehaledir. 15 dakika kadar sürer

2-Işlem sonrasında ağrı hissi hemen hemen olmaz

3-Uygulama sonrası enfeksiyon riski çok düşüktür. Çünkü kullanılan fenol maddesi aynı zamanda güçlü bir antiseptiktir.

4-Tırnak batması nüks riski %5'den azdır.

Tüm bu avantajlar fenolizasyon tekniğiyle yapılan tırnak batması tedavisini diğer yöntemlere göre üstün kılmaktadır.

ABD Michiganda yapılmış 2005 te yayınlanmış 69 çocuk hasta üzerinde yapılmış bir çalışmada ( J Pediatr Surg. 2005 Jan;40(1):290-2.) basit eksizyon tekniğiyle, fenolizasyon yöntemi karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada uzun dönem takibi sonrasında basit eksizyon yapılan grupta nüks oranı %45 olurken fenolizasyon uygulanan grupta nüks oranı %4 olarak değerlendirilmiştir.

Bir başka çalışmada ( Arch Emerg Med. 1986 Dec;3(4):243-6) iki yıl süreye toplam 631 hastada toplam toplam 1013 tırnak batmasına fenolizasyon uygulanmış ve takip sonrası nüks oranı %2,96 gibi çok düşük oranda saptanmıştır.

kaynak : mddermatoloji.com

edit : arkadaşım şu anda aynı acıları bende çekiyorum parmağım aşırı derecede şiş ancak tırnak çektirip daha cok rahatsız olacağına daha modern bi yöntem var yani işkence etme kendine

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi My_MoRuK -- 6 Temmuz 2008; 18:36:39 >

4182 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:36:45 

O tırnak batması, içe dönmesi çok zevkli bir durumdur biyere deydiğinde yada biri bastığında gözünden yaş gelerek canının yanması ağzından salya gelmesi hepsi o kadar tatmin ederki insanı... Tadını çıkart.

Kim ki, kendinden bir canavar yaratır,o zaman insan olmanın acısından kurtulur.

Uzaklaştırılmış
6 Temmuz 2008; 18:37:53 

quote:

Orjinalden alıntı: |_ÖmeR_|

Gerçekten artık dayanamıyorum haftalardır bekliyorum.Belki dışarı doğru uzar diye ama nafile.Yalınayak gezmekten bıktım.Futbol oynayamıyorum hatta basketbol. O baş parmağıma basıldımı beyaz bir mikropla kan çıkıyor ve 2-3 dakika şiddetli bir şekilde sızlıyor

nasıl ya tırnak içeri doğrumu uzuyo biraz daha beklesen ayanın altından çıkarmı

2694 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:39:20 

Yana doğru uzuyor @midye_tava şişti zaten sol taraf

_

792 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:39:44 

quote:

Orjinalden alıntı: midye_tava

nasıl ya tırnak içeri doğrumu uzuyo biraz daha beklesen ayanın altından çıkarmı

o kadar dayanamıyorsun zaten çok fazla ağrı sızı yapıyo kanıyo çok kötü ayakkabı giyemiyosun.

570 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:42:41 

quote:

Orjinalden alıntı: PeterPetrelli

O tırnak batması, içe dönmesi çok zevkli bir durumdur biyere deydiğinde yada biri bastığında gözünden yaş gelerek canının yanması ağzından salya gelmesi hepsi o kadar tatmin ederki insanı... Tadını çıkart.

Mazoşist misin?

Death Note ● Bleach ●Code Geass ● Naruto ● Fullmetal Alchemist ● Soul Eater ● Fairy Tail ● Ao no Exorcist ● Hellsing ● Dragon Ball ● Claymore ● Devil May Cry ● Beelzebub ● Sekirei

2621 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:42:46 

evet cok acı veriyo ağlıyosun falan balon gibi şiş oluyo sinir dolu bi durum ama artık çoğu yerde tırnak çektirme gibi eski bir yöntem kullanılmıyor bunun tedavisinde.

3699 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:44:40 

quote:

Harbi diyorum bu olayı bende çok seviyorum .
Ve bilerek sürterim biryerlere

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol..."
Mustafa Kemal ATATÜRK

Uzaklaştırılmış
6 Temmuz 2008; 18:45:18 

tirnak batması

bende belirtiler ve hafif agrı vardi

tirnagımı hiç kesmedim ve uzadı

sonrasında uzayan tırnaklar et arasına pamuk yerlestirdim 2 tarafınada

2 gün sonra ne agrı ne sızı

4788 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:46:27 

quote:

Mazo

INTEL Core i5-4670k 4.6GHz | CORSAIR H110 | ASUS Maximus VII Ranger | CORSAIR Vengeance Pro 8GB 2133MHz | SAMSUNG 840 EVO 250GB | SAPPHIRE R9 280X Toxic | CORSAIR CX750M | CORSAIR Obsidian 750D

2694 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:47:04 

quote:

evet cok acı veriyo ağlıyosun falan balon gibi şiş oluyo sinir dolu bi durum ama artık çoğu yerde tırnak çektirme gibi eski bir yöntem kullanılmıyor bunun tedavisinde.

İlk başlarda sağlık ocağına gitmiştim.Bana hap ve damla verdi damla (kahverengi görünümünde) onları kullandım ama faydasını görmedim.Artık bu son çare

_

2542 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:47:05 

Bi şey olmaz.2 defa çektirdim ben.Arkana yaslan keyfine bak.Katır kutur kesme sesleri geliyor ama hiç birşey hissetmiyorsun.

Ben mesela yan tarafımda ayak altından nasırını aldıran adamın feryatları yüzünden kendimi daha kötü hissetmiştim.

Ancak tırnağını çektikleri zaman, hele ki yarısını kesip bırakınca tekrarlaması işten bile değil.Ben bu yüzden kendim bayağı bir uğraşıp(tırnak makası, tendürdiyot vs kullanarak) 3. kez tırnak çekilmesinden kurtuldum ve şu anda tırnağım çok iyi durumda.

1250 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:47:55 

akrabam ameliyat oldu kısa ve kolay bir işlem endişelenme

Never Forget,Never Forgive

2621 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:48:59 

dostum yazık edecen ha. tırnağını cektirmesine ragmen sorunu cözülemeyen birsürü tanıdıgım var.

7604 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:49:13 

Tırnak keserken el tırnaklarını hilal biçimde kestiğimiz gibi ayak tırnaklarını kesmemeliyiz. Ayak tırnakları düz keserseniz tırnak batması düşük bir ihtimal

2414 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:49:23 

[font="Tahoma"]Geçmiş Olsun [/font]

Hayattayken yaşayalım...

2694 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:49:36 

Peki kestikten sonra ne olcak ? Ya aynı yere doğru tekrar uzarsa ?

Herhalde onun için ilaç felan verirler

_

570 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:50:20 

quote:

Orjinalden alıntı: HaYaLeTR

akrabam ameliyat oldu kısa ve kolay bir işlem endişelenme

Genel anestezi mi yaptılar.Görende beyin ameliyatı oldu sancak.

Death Note ● Bleach ●Code Geass ● Naruto ● Fullmetal Alchemist ● Soul Eater ● Fairy Tail ● Ao no Exorcist ● Hellsing ● Dragon Ball ● Claymore ● Devil May Cry ● Beelzebub ● Sekirei

2621 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:51:00 

fenol tedavisinde öyle, oraya dogru uzamaması sağlanıyor ama normal batma da bilmiyorum.
reklam yapıyor gibi hissettim kendimi ama senin iyiliğini düşünüyorum be dostum

2694 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:55:57 

quote:

fenol tedavisinde öyle, oraya dogru uzamaması sağlanıyor ama normal batma da bilmiyorum.
reklam yapıyor gibi hissettim kendimi ama senin iyiliğini düşünüyorum be dostum

Farkındayım dostum teşekkür ederim.Ama Bu saatten sonra oraya uzamasını önleselerde bişey olmaz.Çünkü uzamış uzayacağı kadar.Fenol tedavisini ilk batmaya başladığında yapmak gerekiyordu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi |_ÖmeR_| -- 6 Temmuz 2008; 18:56:00 >

_

Uzaklaştırılmış
6 Temmuz 2008; 18:56:18 

arkadaşım çok çok geçmiş olsun delikanlı adam sadece cenabı hak'dan korkak bunu daima unutma..!!

2621 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:57:44 

ya dostum bşi olmaz ben bikere doktora gittim onda da dediki iltihap var iltihap olduğu sürece orayı uyuşturamayız antibiyotik verdi ilaçlar bitince müsait oldugun bi zaman gel dedi şimdi gitsem alıcaklar biticek öle uzun bi aşaması yokki

69 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:57:56 

quote:

Orjinalden alıntı: Erwin

Bi şey olmaz.2 defa çektirdim ben.Arkana yaslan keyfine bak.Katır kutur kesme sesleri geliyor ama hiç birşey hissetmiyorsun.

Ben mesela yan tarafımda ayak altından nasırını aldıran adamın feryatları yüzünden kendimi daha kötü hissetmiştim.

Ancak tırnağını çektikleri zaman, hele ki yarısını kesip bırakınca tekrarlaması işten bile değil.Ben bu yüzden kendim bayağı bir uğraşıp(tırnak makası, tendürdiyot vs kullanarak) 3. kez tırnak çekilmesinden kurtuldum ve şu anda tırnağım çok iyi durumda.

bende 2 kez tırnağımı çektirdim .. 1. şişli etfal hastanesinde berbat bi operasyondu 4 iğne ve tırnağın tamamı normal oda koşullarında çekildi (ameliyathanede değil). 2. özel bi hastanede 2 iğne ile tırnağın yalnızca batan tarafı kesildi.. böylece iyileşme süresi azalıyo hemde daha az eziyeti oluyo .. nerde ameliyat olduğun çok önemli buna dikkat et.. 1. de küçüktüm bişey anlamadım ama 2.de (2yıl önce) ameliyata girerken tirtir titriyodum ama doktorlar çok rahatlardı bende rahatladım onları öyle görünce hiçde panik yapıcak bişey yokmuş cidden yalnızca ilk iğnede dişini sıkıcan o kadar onun haricinde hiç problem yok korkmaya gerek yok yani Arkadaşın dediği gibi sesler biraz fena

Geçmiş olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cmdnz -- 6 Temmuz 2008; 18:58:26 >

Her şekilli denyonun bi kaç manyak arkadaşı var
Ve bu arkadaşlar sıkabilirler arkadaşına
O yüzden çok takılma şekilli denyolara
Çünkü kavga benzemez ps’deki combolara

2694 Mesaj
6 Temmuz 2008; 18:58:21 

quote:

Orjinalden alıntı: CeNgİzHaN.

arkadaşım çok çok geçmiş olsun delikanlı adam sadece cenabı hak'dan korkak bunu daima unutma..!!

Tabiki en büyük korkumuz Allah, ama böyle şeylerde oluyor arasıra.Şu iğne denen veledi hiç sevmem

_

145 Mesaj
6 Temmuz 2008; 19:00:49 

quote:

+111

Bu sorunu benim kadar çekmiş biri daha tanımıyorum.Tam 4 kere çektirdim yeminle.Orta son sınıftan lise son sınıfa hatta mezun olduktan 2 sene sonra.Arkadaşım kesinlikle özel bir hastaneye gitmelisin.Ben ilk çektirdiklerim haydar pasada olmuştu.Doktor resmen bağırta bağırta çekmişti.Öncelikle çok dayanıklı olmalısın derim.Ayağına en az 4 iğne yapıyorlar.Eğer tırnakların yan tarafı henüz dokusuz ise tırnağını çektirme derim.Çok acıyacaktır emin olabilirsin.Mutlaka senin kontrol etmen lazım eğer tırnağının altını yarısını görecek şekilde kaldırabiliryorsan ve şişme varsa işte çekilme vakti gelmiştir.Aklına takılan herhangi
bir soru varsa bana ulaşabilirsin.Elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım

Çok geçmiş olsun.

| |Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine | |

387 Mesaj
6 Temmuz 2008; 19:02:59 

Acımaz korkma o kadar, benim sağ ayağıma küçük tüp düşmüşdü ayak başparmağım çıktı tabiki tırnakda da sorun vardı kendim soktum tırnağımı çok acımıştı ve kanı zor durdurdum. Ben evde yapıyorsam bu işlemi sen hastahanede rahatlık ile yaparsın ağrı kesici iğne felan bişey olmaz.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

145 Mesaj
6 Temmuz 2008; 19:05:02 

quote:

Orjinalden alıntı: Lu£

Mazoşist misin?

Arkadaşa katılmamak elde değil.Mazoşist misin ?

609 Mesaj
6 Temmuz 2008; 19:06:15 

quote:

Sizin başınıza hiç geldimi böyle şey Hemen hemen 2 ay önce tırnağımı yanlış
kesmemden dolayı tırnak etin içine kaçmış. Ha şimdi geçer diye diye ayakkabı giyemez oldum.
Yanlışlıkla annem ayağıma bastı , gözümden yaş geldi 2 haftadır sandalet giyiyorum.Dün Pc'den randevu aldım.Yarın doktora gitçem.Arkadaşımında böyle olmuştu, onun parmağına 7 tane iğne vurup uyuşturmuşlar
Çok korkuyorum çok canım yanarmı acaba ?

Aranızda varmı böyle bir şey yaşayan

arkadaş bende ayak baş parmağımı çektirmiştim 4 iğne vurdular uyuşma geçtikten sonra acıyor doğrusu feci şekilde yanıyor bende öyle oldu ama ilk gün oluyor 1-2 günde bişey in kalmıyor merak etme emin ol çekmeden önceki acısıyla duracağına çektirdikten sonraki acıya dayan daha ii yeni tırnak çıkıyor..nede olsa

Bıraksan Ağaç Gölge Yapacaktı, Şimdi Tarifi İmkansız Meyveler Verdi.

563 Mesaj
6 Temmuz 2008; 19:07:00 

Hacu benim sol ayakta vardı berbat birşey
ama ben çektirmedim
doktor tırnağı kesme dedi ama uzarken cok acı cekecen dedi berbat oluyo uzarken.
doktor gerekli gördüyse çektir korkulacak birşey yok .

2201 Mesaj
6 Temmuz 2008; 19:09:55 

Çok acımaz inşallah

2012 Volkswagen Passat 1.4 TSI 155 HP (Chip) 240 NM Comfortline Şeker Beyazı
Samsung Galaxy Note 2 16 GB 4.1.2 JB
Samsung Galaxy SIII Mini 8 GB 4.1.1 JB

145 Mesaj
6 Temmuz 2008; 19:11:23 

quote:

Orjinalden alıntı: uzil

bir resim gördüm gerçek mi

buyrun link.resmi direk koymuyorum.ona göre...kötü bir resim.

http://666kb.com/i/axdf989md78tnrsmh.jpg

Benim tırnakların her ikiside böyleydi.İnsanı hayattan bezdiriyor vallahi.

69 Mesaj
6 Temmuz 2008; 19:13:34 

quote:

Orjinalden alıntı: _PoSEİDoN_

arkadaş bende ayak baş parmağımı çektirmiştim 4 iğne vurdular uyuşma geçtikten sonra acıyor doğrusu feci şekilde yanıyor bende öyle oldu ama ilk gün oluyor 1-2 günde bişey in kalmıyor merak etme emin ol çekmeden önceki acısıyla duracağına çektirdikten sonraki acıya dayan daha ii yeni tırnak çıkıyor..nede olsa

haklı iğne etkisini kaybedince çok yanıyo sadece 1 gece .. daha sonra ayağa kalkınca yanmaya başlıyo sonra o da geçiyo

Her şekilli denyonun bi kaç manyak arkadaşı var
Ve bu arkadaşlar sıkabilirler arkadaşına
O yüzden çok takılma şekilli denyolara
Çünkü kavga benzemez ps’deki combolara

867 Mesaj
6 Temmuz 2008; 19:22:50 

Aynı sorundan bende müzdarip'im
Yarın hastaneye gidip Fenol tedavisini sorayım

2694 Mesaj
6 Temmuz 2008; 19:36:53 

Yarın akşam bu konuyu up'layım bakalım neler yazmak nasip olcak

_

2682 Mesaj
6 Temmuz 2008; 19:39:28 

Ben tırnak batmasından ameliyat olmuştum. Bir doktor tırnağımı çekmek istedi ama, üniversite hastanesindeki doktor ameliyatla tırnağı etin içinden almak istedi. Tırnak çekilirse, aynı olayın tekrarlama ihtimali yüksek olurmuş. Yaklaşık 3-4 yıl oldu, bir problemim olmadı çok şükür. Lokal anestezi ile yapmışlardı, 3-4 iğne yaptılar parmağıma başta, sonra birşey batırdılar, ben çığlık atınca bir iğne daha yaptılar. Sonra birşey hissetmedim, kırt kurt kestiler, diktiler 15 dk falan sürmüştü, acımadı haliyle ama iğnelerin etkisi geçince bir ağrı saplandı anlatamam... Fakat sabahına geçti. Geçmiş olsun.

366 Mesaj
6 Temmuz 2008; 19:40:18 

benim bi arkadaşım birkaçkez olmuştu ameliyat şimdi normale döndü sanırsam...ama kızcağız çok acı çekmişti biliyorum

Beni,seni düşünürken senin beni düşünüp düşünmediğin düşüncesi düşündürüyor...

GalataSaray

2621 Mesaj
6 Temmuz 2008; 19:41:31 

quote:

Yarın akşam bu konuyu up'layım bakalım neler yazmak nasip olcak

dostum sen kendin kaşınıyorsun, bak diyorum çektirme tırnağını

2286 Mesaj
6 Temmuz 2008; 19:43:49 

4 gün önce ameliyat oldum şu anda iki tırnağımda sargıda
tırnağımı çekeceklerini söylediler ikiside kötüydü yara felan olmuştu neyse ameliyata gittim iğneyle uyuşturdular 15 dk sonra bitti ama tırnağın tamamını çekmemişler ilk pansumanda gördüm bunu tırnağın battığı yerlere operasyon uygulanmış doktor bişey dedi ismine ama hatırlamıom
sonradan tekrar olur mu dedim belli olmaz dedi tırnak bakımına dikkat et dedi
ikinci kez pansumana gittim bu seferde başka biri vardı o da eğer biraz daha kök tarafa doğru inmeleri gerekirmiş felan dedi tekrar olabilir dedi
şu an ikiside iyi
bu arada operasyon sırasında pek acı hissetmiyorsun
şimdiden geçmiş olsun

2694 Mesaj
7 Temmuz 2008; 12:21:09 

Hastaneden şimdi geldim.Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra müdahale odasına aldılar.Heyecandan kalbim güp güp nasıl hızlı atyor Bana iğne vurcam kıpırdama dedi.İlkini vurdu.İkinciyi vurdu.Yok böyle bir acı.Hadi koluma dötüme felan vursa acımazda baş parmağı mahvetti iğneler Bi de demezmi sana kıyak yapalım 3. iğneyide buralım hiç acımasın Yok abi sağol bu kadar yeterli dedim.Ama ben bunları derken o vurmuş Hiç hissetmedim 3. iğneyi.Ben tabi iş bitti şimdi nasıl olsa hiç acımaz diye sevinirken tırnağın alıtına demiri sokup bir ganırttırdı ben of of çekmeye başladım.Tırnağın altından sola doğru yürütmeye başladı Ama iğneler yetersiz kalmış galiba çok acıdı Sünnet olurken bile bu kadar acı hissetmemişyim valla Sonra bezlerle felan doladı parmağımı Bu seferde sandalet ayağıma girmiyor Sonrada verdiğim ilaçları kullan her gün pansuman yaptır, ayağının altına yastık koy öyle yat dedi Ama hemşire çok süper bişeydi esmer bir bomba

Şu anda sandalyede nasıl oturduğumu tahmin edemezsiniz

_

Uzaklaştırılmış
37 gün cezanın,
6 gün 15 sa. 29 dk. kadarı kaldı.
7 Temmuz 2008; 12:26:00 

quote:

Mazoşist misin?

4215 Mesaj
7 Temmuz 2008; 12:26:21 

Geçmiş olsun

Uzaklaştırılmış
37 gün cezanın,
6 gün 15 sa. 29 dk. kadarı kaldı.
7 Temmuz 2008; 12:29:15 

quote:

Hastaneden şimdi geldim.Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra müdahale odasına aldılar.Heyecandan kalbim güp güp nasıl hızlı atyor Bana iğne vurcam kıpırdama dedi.İlkini vurdu.İkinciyi vurdu.Yok böyle bir acı.Hadi koluma dötüme felan vursa acımazda baş parmağı mahvetti iğneler Bi de demezmi sana kıyak yapalım 3. iğneyide buralım hiç acımasın Yok abi sağol bu kadar yeterli dedim.Ama ben bunları derken o vurmuş Hiç hissetmedim 3. iğneyi.Ben tabi iş bitti şimdi nasıl olsa hiç acımaz diye sevinirken tırnağın alıtına demiri sokup bir ganırttırdı ben of of çekmeye başladım.Tırnağın altından sola doğru yürütmeye başladı Ama iğneler yetersiz kalmış galiba çok acıdı Sünnet olurken bile bu kadar acı hissetmemişyim valla Sonra bezlerle felan doladı parmağımı Bu seferde sandalet ayağıma girmiyor Sonrada verdiğim ilaçları kullan her gün pansuman yaptır, ayağının altına yastık koy öyle yat dedi Ama hemşire çok süper bişeydi esmer bir bomba

Şu anda sandalyede nasıl oturduğumu tahmin edemezsiniz

SS isterüz

2694 Mesaj
7 Temmuz 2008; 12:30:29 

Cep telefonu varda Usb kablosu yok dostum

_

10038 Mesaj
7 Temmuz 2008; 12:33:14 

═══════════════════════════
Sebepleri ve Tedavisi
═══════════════════════════

Tırnak batması pek çok insanda görülen, kişinin yürümesini, iş görmesini engelleyecek derecede rahatsızlık ve ağrı verebilen bir patolojidir. Tırnak batması tüm ayak parmaklarında olabilmekle beraber genellikle başparmakta oluşur. Tırnak büyürken bir veya iki taraftan derinin içine doğru batma eğilimi gösterir, bu esnada oluşan enflamasyon sonucu tırnak kenarındaki doku da tırnağın üzerine doğru ilerler.

Tırnaklar normalde tırnak kökünde, deri altında bulunan germinal matriks denen kısımda oluşturulur, tırnak yatağı dediğimiz parmağın üst kısmında ileriye doğru büyürler. Uzamış tırnaklar mümkün olduğunca düz olarak kesilmelidirler.

Bazen tırnak uç kısımları yan taraflardan deriye batar ve bir yabancı cisim gibi reaksiyon başlatırlar.,bazen ise tırnak yalnızca köşelerde değil,tümüyle tırnak yatağına batık hale gelebilir. Her iki durumda da ilk bulgular ağrı ve şişmedir. Batma bölgesinde kanama olabilir veya enfeksiyon gelişip iltihap gelebilir. Tedavi edilmediğinde ise iltihabın kemiğe ilerlemesi (osteomyelit) ve sistemik enfeksiyonlar oluşabilir. Ayakkabı giymek ve yürümek çok zor olabilir.

Tırnak Batmasının Sebepleri

Tırnak batması birçok sebepten oluşabilir, en sık neden yanlış tırnak kesimidir, tırnağı çok derin kesmek, tırnak uçlarını içeriye doğru çok kıvrık kesmek en sık yapılan yanlışlardır; bu durumda yeniden büyüyen tırnak batarak büyüyecektir.

Diğer tırnak batma sebepleri ise:

• Tırnağın dış kısım yerine direkt içeriye büyümesi
  • Çok dar veya sivri burunlu ayakkabı giymek
  • Tırnağın kalınlaşması
  • Parmağa veya direkt olarak tırnağa oluşan travmalar (çarpma, üzerine ağırlık düşmesi gibi)
  • Mantar enfeksiyonları
  • Şişmanlık
  • Aşırı ayak terlemesi
  • Bazı doğumsal anomaliler
  • Hipertiroidizm, şeker hastalığı, akromegali, romatoid artrit, gut gibi bazı başka hastalıklar
  • Yatalak hastalarda yorgan, battaniye gibi örtülerin çok sıkı sarılması gibi sebeplerdir.

Sayılan bu sebeplerden pek çoğundan sakınılarak tırnak batmasının önüne geçilebilir.

Tırnak Batmasının Semptomları

En sık görülen semptomlar aşırı ağrı, enfeksiyon, şişme, kızarıklık, bazen iltihap gelmesidir. Tanı normalde sadece muayene ile konur. Bazı özel durumlarda iltihabın kemiğe kadar ilerlediğinden şüphe ediliyorsa röntgen filmi gerekebilir. Aşırı iltihap varlığında uygun antibiyotik seçimi için yara kültürü almak gerekebilir.

Tırnak Batmasını Tedavisi

0

Kanama, iltihap olan, şişme yapmış bir tırnak batmasının mutlaka bir doktora gösterilmesi gerekir. Tırnak batması olan kişiler çoğunlukla doktora gitmekte gecikir ve daha ilerlemiş, ağrılı bir halde doktora başvururlar. Tırnak batması ilk oluştuğunda bunu kendi kendine tedavi etmeye çalışma sonucu giderek artan ağrı yanında, tırnak çekimini gerektirecek düzeyde batmanın ilerlemesi ve enfeksiyon oluşması, özellikle dolaşım bozukluğu, damar sertliği ve şeker hastalığı olanlarda enfeksiyon ilerleyerek kemik iltihabı, kangren, parmağın ve hatta ayağın kesilmesine yol açabilecek komplikasyonlar oluşabilir.

Cerrahi müdahale gerektirmeyen tırnak batması tedavisinde:

• Tırnağın sıcak tuzlu su banyosuyla yumuşatılması
  • Ufak bir gazlı bez parçasının antibiyotikli kremle birlikte batık kısmın altına yerleştirilmesi
  • Ayakkabı giymekten kaçınılarak, sandalet veya açık terlikle tırnak üzerine olan baskının azaltılması
  • Fazla enfeksiyon varsa antibiyotik kullanılması
  • Ayak temizlik ve bakımı gibi yöntemler uygulanır.

Doktor hastaya steril bir gazlı bez parçasına antibiyotik kremle birlikte yerleştirmeyi ve bunun ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiğini hastaya öğretecektir. Erken başvuran vakalarda cerrahi dışı tedavi yeterli olmaktadır. Tırnakların düz olarak kesilmesi, köşelerinin içe kıvrık olmaması önemlidir. Tırnak batması tedavisindeki ana ilke tırnağın bir kez batmadan parmak boyunu geçecek şekilde uzamasının sağlanmasıdır, bunun için tırnak kenarıyla parmak arasındaki doğal oluğun oluşturulması ve tırnağın düzgün büyümesi için "yol verilmesi" önemlidir.

Tırnak Batmasının Cerrahi Tedavisi

Aşırı tırnak batması, doku ilerlemesi ve enfeksiyon varlığında tedavi için cerrahi müdahale gerekecektir. Cerrahi tedavi yöntemi tırnak batması derece ve şekline göre kişiden kişiye değişiklik gösterir. Tırnak batmasında batan tarafta parsiyel çekim, yani tırnağın bir kısmının çekilmesi veya tüm tırnağın çekilmesi gerekebilir. Tırnağın çekilmesi yanında ilerlemiş dokunun da alınması, tırnak yatağının revizyonu çok önemlidir. Çok dönük tırnaklarda tırnağın yapıldığı germinal matriksin kenar kısımları bazı ilaçlarla, koterle veya lazerle tahrip edilerek o kısımlardan tırnağın yeniden büyümesi engellenebilir. Çok ileri vakalarda tüm germinal matriks tahrip edilerek tırnak tümüyle iptal edilebilir.

Tırnak ablasyonu

Tırnak çekilmesi lokal anesteziyle acısız ve ağrısız olarak yapılan bir işlemdir. Hastalar işlem sonucu yürüyerek evlerine gidebilirler. Tırnak çekiminden çok daha önemli olan nokta yeni büyüyen tırnağın bakımı ve normal büyümesinin sağlanmasıdır. Bu nedenle yeniden normal tırnak oluşana kadar doktor takibi önemlidir. Eğer tırnak batması yanında mantar hastalığı da varsa bu da mutlaka tedavi edilmelidir. Yanlış ayakkabı seçimi varsa bu da doktor tavsiyesine göre düzeltilmelidir.

Tırnak Batmasından Nasıl Korunabiliriz?

Tırnak batmasından korunmanın ilk yolu doğru tırnak kesimi yapmaktır. Ayak tırnakları düz olarak kesilmelidir, köşelerde çok hafif kıvrım yapılmalıdır. Tırnak köşelerini deriye çok yakın kesmekten kaçınmalıdır. Doğru ayakkabı giymek de çok önemlidir. Çok dar veya geniş ayakkabılar, her ikisi de tırnak batmasına yol açabilir. Taban düşüklüğü varsa tabanlık kullanarak ayak dinamiğinin düzeltilmesi gereklidir.

Tırnakta mantar, kalınlaşma, deformasyon saptanırsa hemen doktora başvurulmalıdır. Aşırı ayak terlemesi tedavi edilmelidir.

Tüm bu tedbirlere rağmen tırnak batması olursa fazla vakit geçirip olay ilerlemeden doktora başvurmak, erken tanı ve tedaviyle cerrahi müdahale yapılmaksızın batmanın düzeltilmesini sağlayabileceği için çok önemlidir.

0

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.
H. Nihal ATSIZ, Atsız Mecmua, 15 Nisan 1932, Sayı: 12

O sebeple Ata'na saygıda kusur etme sakın!
Atatürk'e göre Atatürk - Rahatsız olma!

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||

Uzaklaştırılmış
7 Temmuz 2008; 12:36:13 

quote:

Peki kestikten sonra ne olcak ? Ya aynı yere doğru tekrar uzarsa ?

Herhalde onun için ilaç felan verirler

tekrarlama ihtimali %5 den az yazıyordu.

415 Mesaj
7 Temmuz 2008; 12:43:28 

bende de tırnak batması vardı çok acı yanlışlıkla bir yere vurduğumda yada birisi üzerine bastığında canım çok yanıyordu çektireceksn felan dediler bende çektirmedim uzun bir süre ayak tırnağımı uzattım yavaş yavaş eti delip kenardan dışarı çıktı yan tarafa doğru uzamış yeri keserek düzelttiö bir dahada ayak tırnağımı hiç kısa kesmedim

2694 Mesaj
7 Temmuz 2008; 12:51:23 

quote:

Orjinalden alıntı: EskiyeNi

bende de tırnak batması vardı çok acı yanlışlıkla bir yere vurduğumda yada birisi üzerine bastığında canım çok yanıyordu çektireceksn felan dediler bende çektirmedim uzun bir süre ayak tırnağımı uzattım yavaş yavaş eti delip kenardan dışarı çıktı yan tarafa doğru uzamış yeri keserek düzelttiö bir dahada ayak tırnağımı hiç kısa kesmedim

_

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
2 gün 15 sa. 32 dk. kadarı kaldı.
7 Temmuz 2008; 13:00:08 

Konuyu okurken birisi sanki içimi gıdıklıyor, damarlarımdan kan çekiyor gibi oluyorum.

Çok geçmiş olsun dostum.

Benim de sol ayağım baş parmağında ölü tırnak var. Mantar ama çok ilerledi. Zamanında ihmal ettik, daha doğrusu mantar olduğunu anlayamadık. Tırnağın altı boş, eti gitmiş. Ancak sıcak suyun altında uzun süre bekletince tırnak makasıyla kesilebiliyor, o da öyle çok değil.

1805 Mesaj
7 Temmuz 2008; 13:03:41 

Olay en fazla 2 ay öncedir...

Benim de tırnağım batmıştı.Sağlık ocağına gittim.Doktor bi takım ilaçlar verdi iltihabı kurusun diye.Kuruduktan sonra tırnağı çekceklerini söyledi ayriyetten.
Ben 4 - 5 gün ilaçları kullandım(düzenli olarak ilaç kullanma alışkanlığım yok,hemen bıkarım.)Sabrımı yenemedim artık.Tırnak makasını,kolanyayı aldım , etini ayırdım ,tırnak makası ile batan kısmı kestim.(Eti ayırma olayı çok zordu )

Şu anda elimle ayak baş parmağıma bastırdım hiçbir sorun yok.

Not : Anlatma yönüm zayıf oluğundan anlamamış olabilisiniz.

5657 Mesaj
7 Temmuz 2008; 13:25:09 

Belki söylediklerim rahatsız edebilir ama ben müthiş bir haz alıyorum toplamda 6 kere tırnak batması operasyonu oldum çektirmiyorum tırnağı çektirince tırnağın yapısı bozuluyor. Dr. çok samimi arkadaşım kendisinden rica ediyorum batan yeri 2-3 iğne vurarak uyuşturuyor arından eti açıyor ve batan yeri çıkartıyor 3-4 gün sonra yara kapanıyor ve 6-7 ay idare ediyor kalıcı olarak yapılan varmış oda lazer ile hücreleri yakıyormuş ve iyileşmesi 2 ay kadar sürüyormuş ben onu yaptırmam diğeri daha zevkli

Dünya üzerindeki canlıların, DNA zincirinde sadece dört Nükleotit bulunur. Her canlı varlık, bu dört temel yapı taşlarının değişik kombinasyonlarıyla yaratılmıştır. Bizim gen zincirimizde ise; Boşluklar vardır. Bunlar beşinci ve altıncı DNA Nükleotidir. Şu an gen aktarımını tamamladık, yeni bir tür yaratmayı başardık, Bu tür insan ile uzaylı melezidir,

2694 Mesaj
7 Temmuz 2008; 14:07:56 

quote:

Orjinalden alıntı: Caner_GnC

Olay en fazla 2 ay öncedir...

Benim de tırnağım batmıştı.Sağlık ocağına gittim.Doktor bi takım ilaçlar verdi iltihabı kurusun diye.Kuruduktan sonra tırnağı çekceklerini söyledi ayriyetten.
Ben 4 - 5 gün ilaçları kullandım(düzenli olarak ilaç kullanma alışkanlığım yok,hemen bıkarım.)Sabrımı yenemedim artık.Tırnak makasını,kolanyayı aldım , etini ayırdım ,tırnak makası ile batan kısmı kestim.(Eti ayırma olayı çok zordu )

Şu anda elimle ayak baş parmağıma bastırdım hiçbir sorun yok.

Not : Anlatma yönüm zayıf oluğundan anlamamış olabilisiniz.

Evet işte aynısı banada dedi al bunları kullan iltihap kurusun çektirirsin diye.Ama bende senin gibi 1-1 buçuk hafta kullandım sonra bişey olmayınca her akşam tırnak makası pamuk ve kolonya ile operasyon yaptım. Ama artık dayanamaz duruma geldim ve bugün çektirdim inşallah geçer

_

230 Mesaj
7 Temmuz 2008; 14:21:32