Şimdi Ara

Tırnağımı çektirdim :(

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
0
Favori
48.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sizin başınıza hiç geldimi böyle şey Hemen hemen 2 ay önce tırnağımı yanlış
    kesmemden dolayı tırnak etin içine kaçmış. Ha şimdi geçer diye diye ayakkabı giyemez oldum.
    Yanlışlıkla annem ayağıma bastı , gözümden yaş geldi 2 haftadır sandalet giyiyorum.Dün Pc'den randevu aldım.Yarın doktora gitçem.Arkadaşımında böyle olmuştu, onun parmağına 7 tane iğne vurup uyuşturmuşlar
    Çok korkuyorum çok canım yanarmı acaba ?

Aranızda varmı böyle bir şey yaşayan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi |_ÖmeR_| -- 7 Temmuz 2008; 12:32:15 >

• zevkini çıkart boş ver
  • aynı sorun bende var. sakın tırnağını cektirme yeni bi yöntem çıktı sadece batan kesmi çekiyorlar ve bi kimyasal madde damlatıyorlar o bölgede bidaha tırnak çıkmıyor.fenol tedavisi mi neydi. ben o yöntemle tedavi olacağım ama önce oradaki iltihabın kurumasını bekliyorlar. tırnağını sakın çektirme iyice araştır derim ben
  • aynı sorun ßende de vardı çektiler tırnağımı doktora gitmedim 2 ay ayağım kötü oldu sonra gittim çektiler tırnağımı Takma kafana fazla ßşi olmuyo

Not:: İki ayak ßaşparmağı çektiler ßenim

Geçmiş olsun!!
  • bende de tırnak batması var.
    çektiğin acıları biliyorum ama ben çektirmedim kendim hallettim
    şu an pek bi sorun yok.
    ama çekerken de bi sorun olmaz diye biliyorum annem çektirmişti daha onun zamanında bile fazla acımıyormuş
    şimdilerde hissetmezsin heralde.
    etin çok yumuşaksa doktor dikiş atabilir bi daha batmaması için.
    bilgim dahilinde olanlar bunlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: My_MoRuK

aynı sorun bende var. sakın tırnağını cektirme yeni bi yöntem çıktı sadece batan kesmi çekiyorlar ve bi kimyasal madde damlatıyorlar o bölgede bidaha tırnak çıkmıyor.fenol tedavisi mi neydi. ben o yöntemle tedavi olacağım ama önce oradaki iltihabın kurumasını bekliyorlar. tırnağını sakın çektirme iyice araştır derim ben

Gerçekten artık dayanamıyorum haftalardır bekliyorum.Belki dışarı doğru uzar diye ama nafile.Yalınayak gezmekten bıktım.Futbol oynayamıyorum hatta basketbol. O baş parmağıma basıldımı beyaz bir mikropla kan çıkıyor ve 2-3 dakika şiddetli bir şekilde sızlıyor
  • TIRNAK BATMASI

Tırnak batması toplumda yaygın bir problemdir. Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar,gebelik, ergenlikte hızlı büyüme evresinde tırnağın parmağa göre fazla gelişmesi , tırnak altındaki kemik yapıda gelişen bazı oluşumlar tırnak batmasının başlıca sebepleridir. Aşırı terleme tırnağın yumuşayarak tırnak yan duvarına gömülerek batık tırnak ( gömülü tırnak ) tırnaklarda şekil bozukluðu ile sonuçlanabilir. Yine yanlış tırnak kesimi de tırnak batması ( gömük tırnak ) ile sonuçlanabilir.

Tırnak batmasında erken evrede (Evre I) tırnağın yan kenarı boyunca ağrı hissedilir. Daha sonra ağrıya kızarıklık (Evre II) eþlik eder. Üçüncü evrede şişlik artarak granülasyon dokusu geliştirir. Ve nihayet dördüncü everede tırnak kıvrımı enfekte olarak sulantılı bir görünüm kazanır. Erken evrede konservatif önlemler yeterli olabilirse de tırnak batmasının ileri evreleri mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Son yıllarda özellikle ayak tırnak batması hastalarının giderek artan miktarda pedikür salonları ve ayak sağlığı merkezlerinde tedaviye çalışıldığını görmekteyiz. Ancak tırnak batması kesinlikle bir tıbbi problemdir ve hekimlerce tedavisi gerekir. Zira tırnak batması yoluyla oluşan enfeksiyon ayak dolaşım bozukluğu olan kişilerde ve şeker hastalarında gangrene kadar giden rahatssızlıklara yol açabilir.

Doğru tedavi yöntemi sadece tırnak batması gözlenen tırnağın tümüyle çekimi değildir. Çekilen tırnak hastanın ağrı şikayetlerini bir süre ortadan kaldırır. Ancak 6-12 ay sonra tırnak uzayıp eski boyutlarına ulaştığında tekrar batma başlayacaktır. Doğru tırnak batması tedavisi tırnağı daraltan ya da tırnak yatağını genişleten yöntemlerle yapılır.

Biz merkezimizde batık tırnak üzerinde batan kısmını aldıktan sonra tırnak üreten ve tırnak matrixi adı verilen bölgeyi fenol adlı bir kimyasal maddeyle daraltıyoruz. Dikiş atılmadan yapılan bu tırnak batması tedavisinde bu yöntemin en önemli avantajı işlem sonrası ağrının hemen hiç görülmemesi yanında ,lazer ve cerrahi tedavilerden sonra sık gözlenen tırnak batması nüks riskinin çok düşük olmasıdır. Fenolizasyon adı verilen bu yöntem tırnak batmasında tüm dünyada en geçerli yöntem olarak kabul görmektedir. Hasta ertesi gün işine dönebilir. Yaklaşık 3 haftada tam bir iyileşme sağlanır.

NEDEN FENOLIZASYON ILE TIRNAK BATMASI TEDAVISI

Fenol ile uygulanan tırnak batması tedavisinin avantajlarını özetleyecek olursak:

1-Oldukça kısa süren bir müdehaledir. 15 dakika kadar sürer

2-Işlem sonrasında ağrı hissi hemen hemen olmaz

3-Uygulama sonrası enfeksiyon riski çok düşüktür. Çünkü kullanılan fenol maddesi aynı zamanda güçlü bir antiseptiktir.

4-Tırnak batması nüks riski %5'den azdır.

Tüm bu avantajlar fenolizasyon tekniğiyle yapılan tırnak batması tedavisini diğer yöntemlere göre üstün kılmaktadır.

ABD Michiganda yapılmış 2005 te yayınlanmış 69 çocuk hasta üzerinde yapılmış bir çalışmada ( J Pediatr Surg. 2005 Jan;40(1):290-2.) basit eksizyon tekniğiyle, fenolizasyon yöntemi karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada uzun dönem takibi sonrasında basit eksizyon yapılan grupta nüks oranı %45 olurken fenolizasyon uygulanan grupta nüks oranı %4 olarak değerlendirilmiştir.

Bir başka çalışmada ( Arch Emerg Med. 1986 Dec;3(4):243-6) iki yıl süreye toplam 631 hastada toplam toplam 1013 tırnak batmasına fenolizasyon uygulanmış ve takip sonrası nüks oranı %2,96 gibi çok düşük oranda saptanmıştır.

kaynak : mddermatoloji.com

edit : arkadaşım şu anda aynı acıları bende çekiyorum parmağım aşırı derecede şiş ancak tırnak çektirip daha cok rahatsız olacağına daha modern bi yöntem var yani işkence etme kendine

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VicMerth -- 6 Temmuz 2008; 18:36:39 >

• O tırnak batması, içe dönmesi çok zevkli bir durumdur biyere deydiğinde yada biri bastığında gözünden yaş gelerek canının yanması ağzından salya gelmesi hepsi o kadar tatmin ederki insanı... Tadını çıkart.
  • quote:

Orjinalden alıntı: |_ÖmeR_|

quote:

aynı sorun bende var. sakın tırnağını cektirme yeni bi yöntem çıktı sadece batan kesmi çekiyorlar ve bi kimyasal madde damlatıyorlar o bölgede bidaha tırnak çıkmıyor.fenol tedavisi mi neydi. ben o yöntemle tedavi olacağım ama önce oradaki iltihabın kurumasını bekliyorlar. tırnağını sakın çektirme iyice araştır derim ben

Gerçekten artık dayanamıyorum haftalardır bekliyorum.Belki dışarı doğru uzar diye ama nafile.Yalınayak gezmekten bıktım.Futbol oynayamıyorum hatta basketbol. O baş parmağıma basıldımı beyaz bir mikropla kan çıkıyor ve 2-3 dakika şiddetli bir şekilde sızlıyor

nasıl ya tırnak içeri doğrumu uzuyo biraz daha beklesen ayanın altından çıkarmı

• Yana doğru uzuyor @midye_tava şişti zaten sol taraf
  • quote:

Orjinalden alıntı: midye_tava

quote:

Orjinalden alıntı: |_ÖmeR_|

quote:

nasıl ya tırnak içeri doğrumu uzuyo biraz daha beklesen ayanın altından çıkarmı

o kadar dayanamıyorsun zaten çok fazla ağrı sızı yapıyo kanıyo çok kötü ayakkabı giyemiyosun.

• quote:

Orjinalden alıntı: PeterPetrelli

O tırnak batması, içe dönmesi çok zevkli bir durumdur biyere deydiğinde yada biri bastığında gözünden yaş gelerek canının yanması ağzından salya gelmesi hepsi o kadar tatmin ederki insanı... Tadını çıkart.

Mazoşist misin?
  • evet cok acı veriyo ağlıyosun falan balon gibi şiş oluyo sinir dolu bi durum ama artık çoğu yerde tırnak çektirme gibi eski bir yöntem kullanılmıyor bunun tedavisinde.
  • quote:

O tırnak batması, içe dönmesi çok zevkli bir durumdur biyere deydiğinde yada biri bastığında gözünden yaş gelerek canının yanması ağzından salya gelmesi hepsi o kadar tatmin ederki insanı... Tadını çıkart.

Harbi diyorum bu olayı bende çok seviyorum .
    Ve bilerek sürterim biryerlere
  • tirnak batması

bende belirtiler ve hafif agrı vardi

tirnagımı hiç kesmedim ve uzadı

sonrasında uzayan tırnaklar et arasına pamuk yerlestirdim 2 tarafınada

2 gün sonra ne agrı ne sızı
  • quote:

Mazo
  • quote:

evet cok acı veriyo ağlıyosun falan balon gibi şiş oluyo sinir dolu bi durum ama artık çoğu yerde tırnak çektirme gibi eski bir yöntem kullanılmıyor bunun tedavisinde.

İlk başlarda sağlık ocağına gitmiştim.Bana hap ve damla verdi damla (kahverengi görünümünde) onları kullandım ama faydasını görmedim.Artık bu son çare
  • Bi şey olmaz.2 defa çektirdim ben.Arkana yaslan keyfine bak.Katır kutur kesme sesleri geliyor ama hiç birşey hissetmiyorsun.

Ben mesela yan tarafımda ayak altından nasırını aldıran adamın feryatları yüzünden kendimi daha kötü hissetmiştim.

Ancak tırnağını çektikleri zaman, hele ki yarısını kesip bırakınca tekrarlaması işten bile değil.Ben bu yüzden kendim bayağı bir uğraşıp(tırnak makası, tendürdiyot vs kullanarak) 3. kez tırnak çekilmesinden kurtuldum ve şu anda tırnağım çok iyi durumda.
  • akrabam ameliyat oldu kısa ve kolay bir işlem endişelenme
  • dostum yazık edecen ha. tırnağını cektirmesine ragmen sorunu cözülemeyen birsürü tanıdıgım var.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.