askeri lise mülakatı
74 Cevap85050 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

10 Mesaj
6 Temmuz 2008; 13:26:14 

Merhaba
Bu sene ilköğretim okulumu bitirerek ALS ve OKS sınavlarına girdim ALSde KKK olarak tercih yaptım vede 16 Temmuzda mülakatlara gireceğim
Eğer bu mülakatı geçen senelerde girmiş arkadaşlar veya abilerimiz bulunmakta ise lütfen cevaplamalarını istiyorum
Bazı yerlerden öğrendiğim üzere saçma ve hiç akla gelmicek sorular soruluyormuş konuşma yeteneğin heyecanın ve psikolojin ölçülüyormuş doğru mu?
Kendini anlatman isteniyormuş birde 6 zarf içlerinde farklı sorularla birlikte önüne koyuluyormuş birini seçip içindeki soruyu cevaplamanı istiyorlarmış bunlarda doğruluk payları nedir ve benim bilmediğim eksik yönler nelerdir lütfen bunları cevaplar mısınız?

4583 Mesaj
6 Temmuz 2008; 14:39:45 

Kuleli Askeri Lisesini kazanıp mulakatlara girmiştim.
Mulakatlarıda başarıyla geçtim çok şükür. Ancak boyum dolayısıyla Jet pilotu olamayacağım, ancak helikopter pilotu olabileceğimi söyledi komutanlar. "Bunu bilerek kaydını yapalım" dediler. Çocukluk hayalim olan şey Jet pilotluğuydu, o yüzden yaptırmadım kaydımı. (Boyum o zaman tam üst sınırdaydı. 1.83'müydü neydi..?)

Bana mulakatta önce kendimi tanıtmamı söylediler. Ailemi, okuduğum okulları falan anlattım. Ellerinde ailemle çekilmiş bir fotoğrafım vardı. Nerede çekildiğini, oraları sevip sevmediğimi sordular. Kemerde çekilmişti fotoğraf ve "kemer çok güzel bir yer değilmi?" falan diye günlük konuşmalar oldu genelde. Birde "Sence arkandaki duvar ne renk olabilir?" diye sordular. Bende "sizin arkanızdakiyle aynı renk olma ihtimali yüksek" diye cevaplamıştım.
Aynı gruptaki 1-2 arkadaşımıza "şimdi camdan içeri bir savaş uçağı girse naparsın?" diye sormuşlar. bende o soruya hazırlanmıştım hatta sırada. Ama bana sormadılar. Ayrıca bu soruya bir arkadaş "Katlayıp cebime koyarım" diye cevap vermişti, o şimdi subay..

Bizim grubun mulakatları 5 gün falan sürmüştü. 3-4 gece orada kaldık yani. Çok keyifliydi. Sağlık kontrolü falan yapılıyor. Onun dışında simulasyonlarla el yeteneğiniz ve refleksleriniz ölçülüyor. Basit sorular soruluyor bu esnada. Kulaklıktaki seslere tepki vermeniz isteniyor falan...

Genel olarak çok iyi bir deneyimdi benim için.

Şunuda unutma, ailen ve çevreniz çok önemli. Çağdaş ve Atatürkçü kişileri alıyorlar orduya. Okula kabul edilsen bile evinize 1-2 kere kontrole gelecekler. Annenin gelen erkek misafirlerle el sıkışıp sıkışmadığını bile not ediyorlar. Kaldıki zaten böyle dinci bir ailen yada çevren varsa hiç boşuna uğraşma. (Dindar değil, dinci..) Yada geçmişte bu tarz aktivitelerde aktif olarak bulunduysan falan.. Illaki bir şekilde öğreniyorlar. Kaçış yok yani. Sonuçta sizler Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'in bekçileri olacaksınız. Onun dışında ailede sabıka olayıda önemli. Sabıkalı kimse olmamalı bildiğim kadarıyla...

Yani bayağ bir eleme turundan geçeceksin. Okula başladıktan sonrada bu tür KÖTÜ durumlarla ilişiğin tespit edilirse okuldan atılabilirsin. Aman dikkat.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burak Murat -- 6 Temmuz 2008; 14:40:22 >

önce seni yok sayarlar
sonra sana gülerler
ardından savaşırlar seninle
ve sonunda sen kazanırsın.

1191 Mesaj
10 Temmuz 2008; 0:46:52 

Okumak istiyorsun iyi güzel ama hedefine varamassan, yani pilot olmassan, ozaman hayal kırıklıgına ugrama ihtimalin yüksek. Zaten arkadaşlar belirtmiş pilot olan cok az bir nevi ihtiyacı karşılıyor onlar da haklılar tabii. Eğer kişiliğin askeri disipline uymaya meyilli değilse aklından çıkar ayrıca.

Mülakatlarda göz temasın, vücut hareketlerin ve ses tonunun konuşmanla tutarlı olmasına dikkat et. Sorulara cevap vermeden önce kısa süreli düşün ve acele cevaplar verme. Farklı olayım orjinal cevaplar vereyim diye kendini hiç zorlama, mülakatta karşında olacak insanlar bir nevi insan sarrafı bunu unutma

Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı, sahip olduğu, sahip olduğunu sandığı.
A. Karr

Vizyon500k

881 Mesaj
16 Temmuz 2008; 1:43:41 

Ben havayı kazanmıştım zamanında, aslında hayallerimden biriydi de pilot olmak ama denemedim şansımı. Kesinliği yok çünkü, harp okuluna gidip de pilot olamasaydım tam bi çöküntü olurdu benim için.

Mülakata gelince giren arkadaşlardan aktarabileceğim, insanlarla direkt (yüz yüze) iletişimi kurabilme yeteneğinin çok fazla olması gerekiyor. Çekinmeyeceksin, sordukları sorulara kem küm demiceksin. Kötü alışkanlığın olmamalı (varsa bile bırakmalısın), ailen tutucu olmamalı...

En önemlileri bunlar

1128 Mesaj
16 Temmuz 2008; 3:32:24 

mülakatı geçersin sonra okul daki çalışman gereken ders ile normal hayatta rahatlıkla profesör olursun

Kılıçla herşeyi yaparsın ama üstüne oturamazsın
Talleyrand

181 Mesaj
17 Temmuz 2008; 9:33:23 

ben askerligi afganistanda yaptim orada KAIA askeri havaalani vardi ve kucuk bir bolugumuz de oradaydi 2 adet skorski helikopteri vardi ve bunun icin yetkili yaklasik 10 sb.astsb. bulunuyordu. hepsi hava harp okulundan mezun olmasina ragmen sadece 2 si pilottu..ancak bence ne olursa olsun hava harp okulunu bitirdigin taktirde bir sekilde yerle alakani keseceksin.. devamli ucacaksin.. bana kalirsa bi c-130 da herhangi bir gorevde olmak bile harika bir duygu..

• PSN: Onurchik

•  
    0 Mesaj
    6 Aralık 2008; 20:18:41 

ben 2 yıl boyunca KÖRFEZ dershanesine gittim. acaba lise sonrası askeri okullarda problem yasarmıyım. askeri okullara girmeyi düşünüyorum cwplarınız için simdiden tskkrler.

0 Mesaj
    9 Haziran 2009; 13:56:21 

ya arkadaşlar bende askeri liseyi kazandım ve bu yıl mulakatlara giricem ama henüz hangi gün mulakata gireceğimi bilmiyorum

844 Mesaj
    9 Haziran 2009; 17:42:11 

Mülakatta kesinlikle titrememeye calıs , goz kontagını kaybetme , siyası sorulara cevap verme , Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerine calıs , Türkiye'nin komşularına çalış..

Ha bir de espri yapmıştı bana bır albay.Dalganın boyu arttırırsak nolur diyee.Ben denizdeki dalga anlamıstım ilk.Ama odadan cıktıktan sonra muhabbetı kastetmıs adam..

Ayrıca Mülakattan çıktıktan sonra seni üst kata cıkartıp bekletiyorlar baya.Ona göre yani.Zıkkımlanacak birşeyler al yoksa rahat duramassın

Ha Bir de Kuleliye Gelebileceğin Kadar erken gel.Benim şansıma belediye otobüsünden bir indik Şehrazatın deniz kenarındaki ofisinin onunde durmaz mıyız Ne Alaka lan

Sımdılık bu kadar sormak ıstedıgın soru olursa cekınme gecen sene gırmıstım ben de.

FLED

844 Mesaj
    9 Haziran 2009; 17:53:41 

ha bir de yanına bolca para al tamam mı..Fiziksel Testin yapıldıgı yerde stand kuruyorlar 300 kuruşa dankek satıyorlardı

Bir de yazılı mulakat var.sevdigin ve izledigin kanalları soruyor.Sakın Samanyolu Kanal7 vs yazma.Benim gibi yaz bak;

Show TV
    ATv
    Kanal D

Binbir gece [ ]
    Avrupa Yakası
    Emret Komutanım

FLED

3298 Mesaj
    9 Haziran 2009; 17:57:05 

Ben 8 ya da 9 sene önce girmiştim askeri lise mülakatına. Çok iyi hatırlıyorum. Güzel bir deneyimdi.
    İçeri bir giriyorsun, belki de er olarak ömrü hayatında göremiyeceğin kadar çok omzunda yıldız olan adamlar karşında oturmuşlar.
    Ama hiç beklediğin gibi olmuyor, öncelikle heyecanını almaya çalışıyorlar, adını vs soruyorlar. Biraz sohbet ediyorlar.
    Benim soyadım Saydam. Bir subay soyadımı duyunca, "öyleyse hava da saydam" demişti. Tabi devamında da soru olarak "camdan bakınca ne görüyorsun?" geldi.
    Tabi ben de hava görüyorum oksijen, azot vs dedim.
    Sonra bir tane zarf çektirdiler. Sanırım "Atatürk'ün halk konusunda yaptığı inkılapları" soruyordu.
    Kılık kıyafet, yeni ölçüler vs hepsini saydım. Birisini bilemedin dediler ve ipucu vermeye başladılar.
    Sonra ipuçlarından harf inkılabı olduğunu anladım. Sonra da çıktım. Çıkarken ellerine özellikle dikkat ettim ve bir subayın geçti damgasını eline aldığını gördüm.
    Böyleye rahatlamış bir şekilde dışarı çıktım. Biraz daha bekledikten sonra da saat akşam üstü 6 gibi bırakmışlardı.
    Sabah 6 da girdiğimizi hesaba katarsak 12 saatim orda geçmişti. Güzel bir anıydı bence.

61 Mesaj
    9 Haziran 2009; 18:03:32 

Ben asker çocuğuyum ve geçen sene kkk'yi yazıp kazanmıştım.Hayatımda em çok ama en çok istediğim şey subay olmaktı babam gibi , 15 sene o ortamda yetişmişim kendimi başka bir yerde düşünemiyordum.O zamana kadar hiçbir şeyi Askeri lisede okumak kadar istememiştim fakat tiroid(graves) hastası olduğumdan alınmadım.Mülakata bile gitmedim babam Gata'yı aradı onlarda giremez dediler , spora engel teşkil ediyormuş rahatsızlığım ve giremedim.Hatırlıyorumda ne kadar üzülmüştüm yazım resmen zehir olmuştu.Halen aklıma geldikçe duygulanıyorum hatta gözümden yaşlar boşalıyor ama ne yaparsın olacağı yokmuş.Umarım sen mülakatıda geçer ve girersin okula

352 Mesaj
    9 Haziran 2009; 18:29:22 

arkadaşlar ya ben de kazandım bu sene ancak yaptığım stres sebebiyle vs. vitilogo hastası oldum.Geçici bir hastalık olduğundan dolayı girememe gibi bir sorun olur mu ?

256 Mesaj
    9 Haziran 2009; 18:30:26 

quote:

Orjinalden alıntı: NovariX

Mulakatlarıda başarıyla geçtim çok şükür. Ancak boyum dolayısıyla Jet pilotu olamayacağım, ancak helikopter pilotu olabileceğimi söyledi komutanlar. "Bunu bilerek kaydını yapalım" dediler. Çocukluk hayalim olan şey Jet pilotluğuydu, o yüzden yaptırmadım kaydımı. (Boyum o zaman tam üst sınırdaydı. 1.83'müydü neydi..?)

Bana mulakatta önce kendimi tanıtmamı söylediler. Ailemi, okuduğum okulları falan anlattım. Ellerinde ailemle çekilmiş bir fotoğrafım vardı. Nerede çekildiğini, oraları sevip sevmediğimi sordular. Kemerde çekilmişti fotoğraf ve "kemer çok güzel bir yer değilmi?" falan diye günlük konuşmalar oldu genelde. Birde "Sence arkandaki duvar ne renk olabilir?" diye sordular. Bende "sizin arkanızdakiyle aynı renk olma ihtimali yüksek" diye cevaplamıştım.
    Aynı gruptaki 1-2 arkadaşımıza "şimdi camdan içeri bir savaş uçağı girse naparsın?" diye sormuşlar. bende o soruya hazırlanmıştım hatta sırada. Ama bana sormadılar. Ayrıca bu soruya bir arkadaş "Katlayıp cebime koyarım" diye cevap vermişti, o şimdi subay..

Bizim grubun mulakatları 5 gün falan sürmüştü. 3-4 gece orada kaldık yani. Çok keyifliydi. Sağlık kontrolü falan yapılıyor. Onun dışında simulasyonlarla el yeteneğiniz ve refleksleriniz ölçülüyor. Basit sorular soruluyor bu esnada. Kulaklıktaki seslere tepki vermeniz isteniyor falan...

Şunuda unutma, ailen ve çevreniz çok önemli. Çağdaş ve Atatürkçü kişileri alıyorlar orduya. Okula kabul edilsen bile evinize 1-2 kere kontrole gelecekler. Annenin gelen erkek misafirlerle el sıkışıp sıkışmadığını bile not ediyorlar. Kaldıki zaten böyle dinci bir ailen yada çevren varsa hiç boşuna uğraşma. (Dindar değil, dinci..) Yada geçmişte bu tarz aktivitelerde aktif olarak bulunduysan falan.. Illaki bir şekilde öğreniyorlar. Kaçış yok yani. Sonuçta sizler Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'in bekçileri olacaksınız. Onun dışında ailede sabıka olayıda önemli. Sabıkalı kimse olmamalı bildiğim kadarıyla...

Yani bayağ bir eleme turundan geçeceksin. Okula başladıktan sonrada bu tür KÖTÜ durumlarla ilişiğin tespit edilirse okuldan atılabilirsin. Aman dikkat.

Bu derece ince eleyip sık dokumaları çok hoşuma gidiyor.En azından askeriye bu şekilde karanlıktan korunmuş oluyor.

741 Mesaj
    9 Haziran 2009; 20:21:01 

Yalnız girdikten sonra hayatınızda çalışmadığınız kadar çalışmaya hazır olun. Okulu bitirdikten sonra da eğer geleceği parlak bir subay olmak istiyorsanız Kurmay olmalısınız. Onu olana kadar da 2 üniversite bitirmiş gibi çalışmış olursunuz. Harp Akademileri'ne girmesi ayrı bir olay çıkması ayrı bir olay. Abartmıyorum.

Pilot olanlar için farklı tabi. Jet pilotu olduktan sonra önün yine açık. En kötü ihtimalle özel bir havayolu şirketinde pilot olarak devam edersiniz hayatınıza emekli olduktan sonra.

Kısacası girdikten sonra hedeflerinizi iyi belirlemek gerekiyor.

Ayrıca yabancı diliniz olsun kesinlikle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F_o_X -- 9 Haziran 2009; 20:26:42 >

Uzaklaştırılmış
    Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    9 Haziran 2009; 21:04:07 

geçen sene gittim ve sporda elendim ekşideki kuleli askeri lisesi için yazdığım entrymi giriyorum çaylak yazar olduğum için başak türlü okuyamassınız bu entry i kıymetimi bilin

quote:

askeri liseler mülakatı için 21/07/2008 tarihinde girdiğim ve kendi yüzümden elenip ağlayarak çıktığım süper askeri lise size anlatayım ve yeni girecek arkadaşlar tecrübe öğrensin.
    not 2008 taban puanları ast-bando :66 kara 68 hava 81 deniz 83 oks yada sbs ile bağdaştırmaya çalışmayın

21 temmuz 08 den bi önceki gün babamla istanbuldaydık
    önce bi bakalım kuleliye dedik ve gittik çok kuyruk vardı.bize yarın sabah 5:30 da gelin önden yer kapın dediler bizde ok dedik. .lise anadolu tarafında ve orda bir otel aradık şimde şöle anlatayım burası bir kıyı şeridi ve (semtleri tam bilmiyorum haritadan bakın)
    kuleli sağda kalıyorsa onun sağında beykoz var.önce beykoza gittik gezdik sonra kulelinin solunda kalan ilk semte gittik ve yaklaşık 1 aydır herkesin istanbula kuleli için geldiğini öğrendik.burda aradığımız oteller erkeklerin metresleri atıp yada tek gecelik .rospu buluk kaydıkları yada dönmelerin kaldığı otellermiş.o yüzden bir soldaki semte gittik.orasıda haydarpaşa garının(filmlerde trenden elinde bavulla inip seni yenecem istanbul denen merdivenli yer)olduğu yerdi.yalnız biz otel bulcaz diye liseden bayaa uzaklaştık ve dolmuşlar saat kaçta başlıyo diye baktık o saate dolmuş yoktu bizde napalım taksiyle geliriz dedik.
    otelde yattık çok sinek vardı.tvnin de rengi kaçıktı ben düzelttim.gece heyacandan uyuyamadım.sabah gittik liseye veliler kendi arasında bir sıra yapmış o sıraya göre girdik.ben velilerin yaptığı sırada 130larda içeri girerkenki sırada 142 numaraydım.kaynak yapanlar yüzünden.

içeri girdim önce içerde oturdum poğaça yedim.sonra "numarası 100-150 arası olanlar nizamiyeye diye bi anons geldi.gittim nizamiyeye sıraya dizdiler .elimdeki dosya onların istedği sırada olcakmış.bide başa bi kağıt koyduk.oraya işaret attı subaylar evraklar tamamı diye .sonra bi spor salonunda oturduk.çıkdık bilgisayara adımızı yazdırdık.dosyamızı bi masaya verip.ordaki atatürk spor salonunun dış merdiveninde 50 kişi oturduk.sonra bi er geldi.ismi okunanlar sıraya dedi.ve 30 kişiyi dizdi.vsadece astsubaylık kazanları ayırdı ayırdı galiba.ve bize siz 4.grupsunuz benden ayrılamayın dedi.sırayla yürüdük önce müzik ritm tekrara girdik orda subay piyano çalıyodu.önce orda dişinize bakıyolar(ses dişlere deyerek ağzıdan çıktığı için) fırçalamadan girmeyin.ve bize çaldığı şeyi laylarayla diye okumazı istiyodu yada kalemle vuruyodu piyanoya bizede aynını yaptırıyodu.bi kişi 85 aldı çoğu kişi ben dahil 55 aldı.yarıya yakın bunu geçmedi ama kara için zaten gerekli değildi.sonra tuvalete gittik tuvalette hela yazıyodu.ve diş nası fırçalanır.lüzümsuzsa kapat işeretlerini bolca görüyosunuz.sonra sağlığa gittik.sadece boxer kalcak şekilde soyunduk.boyumuz ölçüldü ve bi kağıt verildi onda bütün doktarların sağlam yazıp mühür atması gerekliydi.burda sağlam yazısınıda geçti bölümüne yazmaları gerek bi arkadaşımın yanlış yere yazdılar itiraz etmekle uğraştı.ama elenmedi.sonra göz ve dişe giriyosunuz bi tane renk körü kitabından okutuyolar sonra gözünüze ışık tutup bakıyolar sonra da dişlerinize bundan sonra ortopedi.buraya grup şeklinde giriyosunuz sıraya geçiyosunuz.bi doktor bakıyo.sonra bi odada vücudunuzu dinliyolar nefes alıp verişinizi.bide nörolojide paravan var oraya geçiyosunuz.doktor indir kilodu kaldır başını diyo kendi başınızı değil tabi ufaklığın başı.bunuda geçtinizmi tamamdır.ön sağlığı geçtiniz demektir. .sonra tekrar geç sıraya isimler okunsun v.s..bi sınava giryosunuz burda sizin hangi partiyi tuttuğunuza bakıyolar galiba.çünkü sorularda hep eve hangi gazete alınır hangi kurslara dershanelere gittiniz.hangi tv kalanı .nasıl birisiniz gibi sorulara maruz kalıyosunuz.sonra iki büyük resim arasında oturup baya bekliyosunuzordan yine sıraya geçip spora gidiyosunuz önce 160 cm atlama var bunu herkes geçiyo
    sonra mekik buda kolay çünkü ayaklarızdan tutuluyo ve bacaklar açık oluyo kapalı olsa zor tabi ama kalçanmızı fln kaydırmayın bi çocuk 36 yaptı komutan 28 saydı yada 27 öle bişe işte. bunuda herkes geçiyo.sonra 7 metre basket topu fırlatma bunuda herkes geçti ama ben geçemedi .dizinizin üstüne çömelip atıyosunuz ve attıktan sonra elleriniz yere değmicek.sonra koşu ki bu en zoru bi çocuk 77 yaptı bi kaç bişi 77-85 arası yaptı normalde 85 baraj diğer herkes 85 üstüydü.ben bunu yapamayınca itiraz ettim topu yine atamadım koşuyuda yarıda bıraktım imzamı atıp çantamı alıp evraklarımı geri kaldım yine sıraya girip ağlaya ağlaya çıktım.siz çalışın ve o sporları yapmadan istanbula gitmeyin.yapın ve kazanın.

bide mülaktlarda neler soruluyo diye sorular var onlarıda size aktariim.(duyduklarım sadece ben zaten mülakata girmedim)
    içeri girdin kaç adım attın
    ilk ve son 5 cumhurbaşkanı
    arkandaki duvarın rengi (cevap olarak sizin arkanızdakiyle aynı olma ihtimali çok büyüktür komutanım diyin
    yada içeri girince bakın arkaya ama komutana yüz çevrilmez benim bildiğim yada bilmediğim.

diyelim mülakatıda geçtiniz son kabul aşaması var o nedir tam bilmiom
    ertesi gün askeri araçla sizi hastaneye götürüyolar.galiba o gün orda yatıyosunuz.emin değilim
    diyelim elendiniz üzülmeyin hırs yapın ve öss say-2 de %5 barajına girin bidaha deneyin ben öle yapıcam

edit %5 barajı değilde 2007 yılında 222 ile dho almış .o civarda alın hadi bakkalım...

Uzaklaştırılmış
    9 Haziran 2009; 21:10:48 

quote:

Orjinalden alıntı: shanxmc

geçen sene gittim ve sporda elendim ekşideki kuleli askeri lisesi için yazdığım entrymi giriyorum çaylak yazar olduğum için başak türlü okuyamassınız bu entry i kıymetimi bilin

quote:

askeri liseler mülakatı için 21/07/2008 tarihinde girdiğim ve kendi yüzümden elenip ağlayarak çıktığım süper askeri lise size anlatayım ve yeni girecek arkadaşlar tecrübe öğrensin.
    not 2008 taban puanları ast-bando :66 kara 68 hava 81 deniz 83 oks yada sbs ile bağdaştırmaya çalışmayın

21 temmuz 08 den bi önceki gün babamla istanbuldaydık
    önce bi bakalım kuleliye dedik ve gittik çok kuyruk vardı.bize yarın sabah 5:30 da gelin önden yer kapın dediler bizde ok dedik. .lise anadolu tarafında ve orda bir otel aradık şimde şöle anlatayım burası bir kıyı şeridi ve (semtleri tam bilmiyorum haritadan bakın)
    kuleli sağda kalıyorsa onun sağında beykoz var.önce beykoza gittik gezdik sonra kulelinin solunda kalan ilk semte gittik ve yaklaşık 1 aydır herkesin istanbula kuleli için geldiğini öğrendik.burda aradığımız oteller erkeklerin metresleri atıp yada tek gecelik .rospu buluk kaydıkları yada dönmelerin kaldığı otellermiş.o yüzden bir soldaki semte gittik.orasıda haydarpaşa garının(filmlerde trenden elinde bavulla inip seni yenecem istanbul denen merdivenli yer)olduğu yerdi.yalnız biz otel bulcaz diye liseden bayaa uzaklaştık ve dolmuşlar saat kaçta başlıyo diye baktık o saate dolmuş yoktu bizde napalım taksiyle geliriz dedik.
    otelde yattık çok sinek vardı.tvnin de rengi kaçıktı ben düzelttim.gece heyacandan uyuyamadım.sabah gittik liseye veliler kendi arasında bir sıra yapmış o sıraya göre girdik.ben velilerin yaptığı sırada 130larda içeri girerkenki sırada 142 numaraydım.kaynak yapanlar yüzünden.

içeri girdim önce içerde oturdum poğaça yedim.sonra "numarası 100-150 arası olanlar nizamiyeye diye bi anons geldi.gittim nizamiyeye sıraya dizdiler .elimdeki dosya onların istedği sırada olcakmış.bide başa bi kağıt koyduk.oraya işaret attı subaylar evraklar tamamı diye .sonra bi spor salonunda oturduk.çıkdık bilgisayara adımızı yazdırdık.dosyamızı bi masaya verip.ordaki atatürk spor salonunun dış merdiveninde 50 kişi oturduk.sonra bi er geldi.ismi okunanlar sıraya dedi.ve 30 kişiyi dizdi.vsadece astsubaylık kazanları ayırdı ayırdı galiba.ve bize siz 4.grupsunuz benden ayrılamayın dedi.sırayla yürüdük önce müzik ritm tekrara girdik orda subay piyano çalıyodu.önce orda dişinize bakıyolar(ses dişlere deyerek ağzıdan çıktığı için) fırçalamadan girmeyin.ve bize çaldığı şeyi laylarayla diye okumazı istiyodu yada kalemle vuruyodu piyanoya bizede aynını yaptırıyodu.bi kişi 85 aldı çoğu kişi ben dahil 55 aldı.yarıya yakın bunu geçmedi ama kara için zaten gerekli değildi.sonra tuvalete gittik tuvalette hela yazıyodu.ve diş nası fırçalanır.lüzümsuzsa kapat işeretlerini bolca görüyosunuz.sonra sağlığa gittik.sadece boxer kalcak şekilde soyunduk.boyumuz ölçüldü ve bi kağıt verildi onda bütün doktarların sağlam yazıp mühür atması gerekliydi.burda sağlam yazısınıda geçti bölümüne yazmaları gerek bi arkadaşımın yanlış yere yazdılar itiraz etmekle uğraştı.ama elenmedi.sonra göz ve dişe giriyosunuz bi tane renk körü kitabından okutuyolar sonra gözünüze ışık tutup bakıyolar sonra da dişlerinize bundan sonra ortopedi.buraya grup şeklinde giriyosunuz sıraya geçiyosunuz.bi doktor bakıyo.sonra bi odada vücudunuzu dinliyolar nefes alıp verişinizi.bide nörolojide paravan var oraya geçiyosunuz.doktor indir kilodu kaldır başını diyo kendi başınızı değil tabi ufaklığın başı.bunuda geçtinizmi tamamdır.ön sağlığı geçtiniz demektir. .sonra tekrar geç sıraya isimler okunsun v.s..bi sınava giryosunuz burda sizin hangi partiyi tuttuğunuza bakıyolar galiba.çünkü sorularda hep eve hangi gazete alınır hangi kurslara dershanelere gittiniz.hangi tv kalanı .nasıl birisiniz gibi sorulara maruz kalıyosunuz.sonra iki büyük resim arasında oturup baya bekliyosunuzordan yine sıraya geçip spora gidiyosunuz önce 160 cm atlama var bunu herkes geçiyo
    sonra mekik buda kolay çünkü ayaklarızdan tutuluyo ve bacaklar açık oluyo kapalı olsa zor tabi ama kalçanmızı fln kaydırmayın bi çocuk 36 yaptı komutan 28 saydı yada 27 öle bişe işte. bunuda herkes geçiyo.sonra 7 metre basket topu fırlatma bunuda herkes geçti ama ben geçemedi .dizinizin üstüne çömelip atıyosunuz ve attıktan sonra elleriniz yere değmicek.sonra koşu ki bu en zoru bi çocuk 77 yaptı bi kaç bişi 77-85 arası yaptı normalde 85 baraj diğer herkes 85 üstüydü.ben bunu yapamayınca itiraz ettim topu yine atamadım koşuyuda yarıda bıraktım imzamı atıp çantamı alıp evraklarımı geri kaldım yine sıraya girip ağlaya ağlaya çıktım.siz çalışın ve o sporları yapmadan istanbula gitmeyin.yapın ve kazanın.

bide mülaktlarda neler soruluyo diye sorular var onlarıda size aktariim.(duyduklarım sadece ben zaten mülakata girmedim)
    içeri girdin kaç adım attın
    ilk ve son 5 cumhurbaşkanı
    arkandaki duvarın rengi (cevap olarak sizin arkanızdakiyle aynı olma ihtimali çok büyüktür komutanım diyin
    yada içeri girince bakın arkaya ama komutana yüz çevrilmez benim bildiğim yada bilmediğim.

diyelim mülakatıda geçtiniz son kabul aşaması var o nedir tam bilmiom
    ertesi gün askeri araçla sizi hastaneye götürüyolar.galiba o gün orda yatıyosunuz.emin değilim
    diyelim elendiniz üzülmeyin hırs yapın ve öss say-2 de %5 barajına girin bidaha deneyin ben öle yapıcam

edit %5 barajı değilde 2007 yılında 222 ile dho almış .o civarda alın hadi bakkalım...

Edit+Not MİX = lisedense harpden girmeyi deneyin iyiki kazanamamışım mis gibi lise hayatım var 14 yaşında sağlıklı düşünemez hemen girersiniz genç yaşta hayatınızı rezil edersiniz elbette çok gurur verici bi meslek ama ben deniz istiyodum mesela sınavda 72 aldım deniz olmadı tabi 4 yıl çok daha fazla çalışın örneğin koşuda sizden 85 saniyede koşmanızı alt sınır olarak istiyorlar üst sınırda 60 saniye (harp için) 60 ve altı saniyede koşun mülakatta sıkıntı çekmeyi mülakatı bırak 4 yıl okurken daha rahat okuyun Ayrıca geçen sene benim arkadaşımın grubunda ALS Türkiye 1. varmış ayağında düz taban çıkmış ve sporları yapamamış yinede geçirmişler normalde aslar (derece yapanlar) aynı grupta oluyormuş ama 1. kişi arkadaşımın grubuna yetişebilmiş.yani ÖSS de iyi derece yapın ve spordada 4 yıl çalışın daha rahat girin daha rahat okuyun ama şimdiden bi deneyin kazanabilirseniz zaten intibak ile yapıp yapamayacağınız meydana çıkar.....

781 Mesaj
    9 Haziran 2009; 21:26:56 

...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kutx -- 9 Mayıs 2013; 19:34:05 >

Uzaklaştırılmış
    14 Haziran 2009; 20:08:10 

Bnde havayı kazandım bakalım

495 Mesaj
    1 Temmuz 2009; 1:05:41 

Selam arkadaşlar. Benim kuzen 81 puan aldı. Deniz istiyor. Kazanma şansı nedir sizce? Beden eğitiminde hepsini yapıyor. sadece koşuda 95 sn falan koşuyor. >fikirlerinizi alayım...?

Once you go Mac, you never go back!
    Apple MacBook Pro 15.4" - Intel Core i7 - 2.8Ghz - 8GB DDR3 - 500GB Hdd - Hi-Res Anti-Glare

Apple iPhone5 16GB

3084 Mesaj
    1 Temmuz 2009; 1:36:27 

Dişde çürük olması durumunda ne yapılıyor?

HP PAVILION DV6-1125et KULLANANLAR KULÜBÜ
    CPU:T6600 2.20ghz 2Mb |RAM:3gb DDR2 |HDD:320gb Seagate 5400rpm 8mb | İntel Wifi Link 5100 Ağ Bağlantısı a/g/n ve Realtek ethernet kartı | ATI GDDR3 1GB HD4650 Ekran kartı | 5/1 Kart okuyucu | Parmak izi okuyucu | HP Web Kamerası | 3 USB, 1 e-sata, 1 HDMI ve 1 VGA bağlantısı | 15,6" 16:9 Ekran | Çift katman destekli LightScrible özellikli DVD+/-R | 6 Hücreli Lityum İyon pil | HP mobil uzaktan kumandası |

132 Mesaj
    2 Temmuz 2009; 17:22:22 

ewet ben dolgu yaptırcam mülakatlara 5 gün sonra gidiyorum arkadaşlar çeşke hava olsa ne güzel olur koşuyu fln çok iii yapıorum koşuyu 70de fln yapıyorum koşuyu stadda denedim baya iii sadece dişe dolgu gerekiosa yaptırcam bi bilginiz varsa söyleyin ltf
    bide mesela şu tarihte izlediğin dizilere fln neler yazayım okuduğun gazatelere fln yardımlarınız için şimdiden tşklr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umut6566 -- 2 Temmuz 2009; 17:24:59 >

0 Mesaj
    10 Mart 2010; 18:37:36 

arkadaşlar ben askeri liseye girmek istiyorum dersanede genelde 380-430-350-400 falan alıyorum 8e gidiyorum. Şimdi sorularımı sorayım;
    1. sizce sınavı başarabilirmiyim? (kara-hava-gülhane tıp istiyorum)
    2. burnumda at-kenik var sanıyoduk burnumdan pek iyi nefes alamıyodum büyüdükçe azaldı ama yinede normal insanlardan farklıydı tabi doktora gittik hiçbirşeyin yok dedi tıpla ilgli birşeyler söyledi önemli değil dedi sizce bu yüzden elenebilirmiyim?
    3. cinsel organdaki kılları kesmek zorunlu mu?
    4. deneme sınavları uzun olduğu için yakına çok uzun süre bakıyorum ve daha sonra uzağı görmekte güçlük çekiyorum ama 10-15 dk sora geçiyor sizce bu yüzden elenebilirmiyim?

şimdiden tşkler...

4358 Mesaj
    11 Mart 2010; 3:17:45 

askeri liselerden gata'ya geçiş yok. gata istiyorsan dışarıdan gireceksiniz.
    sınavı başarma işini ben bilemem. atletik olarak iyiysen ve her türlü baskıya dayanabilirsen girebilir, subay olabilirsin.
    baskı demişken, malum kıta hayatı. 3000 rakımlı tepede karakolda bir avuç insanla aylar geçirme gibi zorlu şartlara alıştırma dönemi de dahil.

temizlik yapın.

cinsel organa bakmak, tek testislilik ve üç testisliliğin teşhisi ve varikosel tespiti için. öteki durumu bilemiyorum.

"Mesele inkılap uğruna ölmekte değil, ölmeden idealimizi gerçekleştirmektedir." Mustafa Kemal Atatürk
    İnşaat&Deprem Mühendisi - Galatasaray, Anadolu Efes, Utah Jazz taraftarı - Star Trek İzleyicisi

Buffon-Bilic-Lundekvam-Maldini-Ljungberg-Zidane-Gerrard-Giggs-Le Tissier-Suker-Bergkamp // J.Stockton-K.Bryant-S.Battier-K.Malone-T.Duncan

277 Mesaj
    11 Mart 2010; 11:44:54 

arkadaşlar şu 60 sn 80sn. nedir?yani kaç metreyi koşacaksın bu saniyede. spor konusunda daha detaylı yazabilen varmı acaba?birde hava ve deniz için kaç net. kara için kaç net yapmak gerekiyor.

4358 Mesaj
    11 Mart 2010; 12:03:18 

valla eskiden lise sınavı için 400 metre 85 saniye idi.
    1 barfiks,
    dakikada 20 mekik olabilir tam hatırlamıyorum.
    bir de durarak atlama, 160 santim olabilir onu da hatırlayamıyorum.

koşuyu yapmak zorunlu, kalan 3'ünden 2'sini en az yapmak zorundaydın.

değişiklik yapmış olabilirler.

"Mesele inkılap uğruna ölmekte değil, ölmeden idealimizi gerçekleştirmektedir." Mustafa Kemal Atatürk
    İnşaat&Deprem Mühendisi - Galatasaray, Anadolu Efes, Utah Jazz taraftarı - Star Trek İzleyicisi

Buffon-Bilic-Lundekvam-Maldini-Ljungberg-Zidane-Gerrard-Giggs-Le Tissier-Suker-Bergkamp // J.Stockton-K.Bryant-S.Battier-K.Malone-T.Duncan

540 Mesaj
    11 Mart 2010; 23:04:36 

zamanında ben de girip kazanmıştım askeri lise sınavını, yedekta kaldık ama neyse. mülakatta adam benle ingilizce konuşmuştu.

27 Mesaj
    12 Mart 2010; 16:41:10 

sağlık durumuna mesela gözlerinin bozuk olup olmamasına bakmaları(örnekler çoğaltılabilir) ama milletin dini inancına siyasi görüşüne bakmaları beni kızdırıyor

0 Mesaj
    8 Mayıs 2010; 23:49:37 

Arkadaşlar Bende girdim 2 mayısta 75 netim 84 puanım var hava istiyorum ve babam subay acaba mülakatta çıkan sorulardan bilgisi olan arkadaşlar varmı ?
    Şimdiden Teşekkürler....

205 Mesaj
    9 Mayıs 2010; 0:21:50 

mülakatta teferruatlı sorular sormuyorlar.
    ben mülakata girdiğimde kendimi tanıtmamı istediler sonra da neden askeri liseye girmek istediğimi sordular olay bundan ibaret abartmaya gerek yok.
    spora gelince:
    400m yi 85 snde koşmanız gerekiyor.
    basketbol topunu dizleriniz üzerinde 7,5m ydi heralde o mesafede atlamanız gerekiyor.
    durduğunuz yerden 160 cm atlamanız gerekiyor.
    3 sene oldu gireli değişmiş de olabilir.

mülakatı geçtiniz diyelim hava harp okuluna götürüyorlar yeşilköyde
    orada bir dizi sağlık kontrolünden geçiyorsunuz. hava istiyenler ayrı olarak psikomotor simülasyon testine giriyor.
    sağlıktan zaten milletin yüzde 75i gözden eleniyor ben de gözden elenmiştim
    doktora neden diye sordum adam da : 45 yaşında yakın gözlüğü kullanman gerekecek dedi siz olsanız ne derdiniz merak ediyorum

iyiki de elendim çok mutluyum.
    diyelim girdiniz askeri liseye ve beğenmediniz çıkış için belli bir ücret vermeniz gerekiyor her sene için 17 bin lira civarı
    yani kararınız kesin değilse girmeyin

sağlık kontrolüne girenleri kötü bir son bekliyor.
    herkes kontrolden geçtikten sonra 5-6 doktordan oluşan bir heyetin karşısına geçiyor 25 kişi
    donu indirip domalıyorsunuz abartmıyorum, girenler bilir.

There are two kinds of people in the world, my friend. Those with loaded guns and those who dig. You dig.

0 Mesaj
    9 Mayıs 2010; 1:17:32 

Arkadasım daha yasın kuçük bence ben askerı lıse ve harp okulu okumama rağmen hayatım boyunca askerı lıseye karsı çıktım ama ben karşı çıktıkça sanki bana inat askerı lıseyı 5 sene yaptılar oncelıkle bır lıse hayatın olmayacak (bu ıyı mı kotumu bılmıyorum cunku benım olmadı) sonra unı de olmayacak butun bunların yanında aklının alamayacağı kadar problemlemle karsılasacaksın aynı zamanda haksıızlık sandığın tutumlarla hepsıne rağmen çok ıyi arkadaşların olacak ... Ama butun bunların yanında askerı lıse bıtıp harp okuluna başladığında sıfır olduğunu anlayacaksın çunku askerı lıse okumadan oss ıle harp okuluna gırmıs öğrencılerden tek farkın sana daha az tolerans gostermelerı olacaktır. Benım zamanımda şoyle bır soyleyiş vardı o okula gıren pişman girmeyen bin pişman diye ama benım sana tavsıyem 4 sene daha bekle pişman olursan bir 4 sene daha bekle yıne pişman olursan askere gıt ortamı gor çok beğenirsen sozleşmelı subay ol ve sonra kadroya geçersin ( yanlış hatırlamıyorsam 2000 yılında başlayan sözleşmelı subay sıstemınden kadroya gecememiş yada ilişiği kesılen hıç bır subay olmamıstır,ayrıca hiç bir fark yoktur tek fark benım gıbı harp okulu askerı lıse okuyan kişiler tarafından ilk zamanlar ön yargıya maruz kalırsın ama delıkanlı bırı ısen çok geçmeden anlasılır ve hiç bir farkın kalmaz.)
    Yok abı ben gırıcem dıyorsan oncelıkle ufak çaplı hazırla kendını mulakatlara (spor bakımından) daha sonra kafanı hıçbırseye takma sozlu mulakat sadece gırmemesı gereken adayları(ıstıhbarat sorunu olanlar ) elemek içindir zaten yukardada arkadaşların tecrube ettiği gibi gereksız soru ve muhabbetler olmaktadır.
    Körfez dershanesi meselesıne gelınce de bu yapılmaması gereken en buyuk hatadır mulakatlardan gectiğinizde okula gırdığinizde eğer bu ve benzerı dershanelere gıtmıs ısenız yıldızlarınızı takana kadar subay olma hayalı kurmayınız.4 sene okudum arkadaş aanlamadılar demeyınız 6 sene oldu anlasalarda benım ırtıcacı olmadığımı anladılar demeyınız 8 sene oldu artık sınıfım bellı demeyınız 9 sene oldu artık bıtıyor demeyınız okul bıttı demeyınız çunku 29 AĞUSTOS gunu 160000 e yakın bır fatura ıle hayal kırıklığına uğrarsınız.
    Bunun dışında askerı okula gırdım oss stresı olmayacak ders çalışmama gerek yok yatarak gecerım de yanlış bır dusuncedır.Ve bunu 1. sınıf olduğunuzda anlıcaksınız.
    Bunların dısında bışı merak eden varsa sorabılır.BU arada bende kho son sınıftan kendı ısteği ile ayrılmıs bırısıyım.

674 Mesaj
    9 Mayıs 2010; 1:19:13 

Bazı kişiler "arkandaki duvar ne renk" gibi sorular sorduklarını yada önüne zarflar vererek o zarflardaki soruları cevaplandırmanız gerektiğini söylemiş. Yok böyle birşey. Mülakatlarda sizinle resmen sohbet ediyorlar. "hangi otelde kalıyorsunuz" "nerde yapıyorsunuz anlatır mısınız" "burayı neden seçtiniz" bana sorulan bunlardı. Heyecanlanmadan atlattım mulakati fakat 15 kişilik grubun yarısı elenmişti. Uzun boy sınırı sözde.. Kalıplı ve uzunsanız bu size avantaj olarak bile döner. Kulelide ilk gün bir binbaşı millet belgelerini verirken resmen beni kenara çekip özel ilgilenmişti. Babamı filan çağırıp konuşmuştu. Kendisi de çok uzundu komik konuşmalar filan olmuştu aramızda. Boyum uzundu, o yüzden. Ölçen asker üzüle üzüle not aldı fakat hiçbir sorun olmadı bununla ilgili. Bir şey daha var. Bedeninize güveniyorsanız gidin. Kan verirken bayılan arkadaşım olmuştu, mekik çekemeyenler sürüyleydi.. Yapabildiğinizin en iyisini yapmanız lazım. Yoksa ne kadar kötü geçerse testler sıralamanız o kadar düşer. Ayrıca hava harp okulunda 5 saat filan donla dolaşarak geçiyor. Bir odaya girip indiriyorsunuz doktorun karşısında. Hazırlıklı gidin sürpriz olmasın. Gözümüze damlatilan damlayı hiç unutmuyorum. Güneşe çıkamamıştık saatlerce. En küçük ışık gözü acıtıyordu.. Bu arada sağlık sorunlarını benim gibi ilk kez ogrenenler çoktu. 2 arkadaşım renk körü olduğunu öğrendi gözlerimin önünde renk körü testindeki numarayı okuyamadılar. Dişten elenen çok oldu. Ben de üfürüm olduğumu orda öğrendim. Bu sebepten elendim. Hacettepeye, akdeniz üniversitesine gittim aynı yaz. Ordaki doktorlar göremediler bile bir tanesi hariç. Gerçekten ince eleyip sık dokuyorlar. Hayatınızın en güzel anılarınızı yaşayacaksınız. Herkese başarılar şimdiden. :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

35 Mesaj
    9 Mayıs 2010; 2:17:16 

bende 2005 de girmiştim ne günlerdi yaa .Bana mülakatta halifelik ne zaman kaldırıldı? demişlerdi bilemedim. Peki saltanat ne zaman kaldırıldı? dediler. Yine bilmiyorum dedim.Sonra peki Cumhuriyet ne zaman kuruldu? 23 Nisan 1920 değil mi dedi? . Hayır efendim 29 Ekim 1923 dedim.Baya moralimi bozmuşlardı Çıktıktan sonra pek umutlu değildim ama mülakatı geçmiştim sağlık falan hepsini geçtim ama yedekte kalmıştım ama şimdi iyiki yedekte kalmışım diyorum.Çünkü o zamanlar küçüktüm ve çok istiyodum subay olmayı o üniformayı o saygınlığı falan.Ama sonradan düşününce subaylığın bana uygun olmadığını anladım.Giren arkadaşlarımdan bazıları ayrıldı ve yüklü miktarda tazminat ödediler-ödüyorlar.Bu yüzden mülakata giricek arkadaşlar iyi düşünsün çünkü dönüşü biraz zor oluyor.

Uzaklaştırılmış
    9 Mayıs 2010; 3:01:12 

Ben bu sene maltepe askeri lisesinden ayrıldım 7 ay kadar kaldım orda ayrılmamın bazı sebepleri oldu pm atarsan açıklarım pmden mülakata geliyim

mülakatları kazanmak için sakin ol orda senin özgüvenini ve konuşabilme yeteneğini ölçüyorlar, bir arkadaşa sadece fıkra anlattırıp geçirmişlerdi bende de neden istiyorsun burayı neden isteyelim seni gibi sorular sordular ve dikkatle ilgili bi kaç sorular sordular mülakatım baya uzun sürdü, halbuki 2 dk sürenler de vardı benim tavsiyem sakin ol kendine güven konuşmadaki sorunların varsa düzelt , mimiklerini ve ellerini kullan, dikkatli ol ve koşuda başlar başlamaz depar atma yeter zaten çok zor değil sağlıkta problemin yoksa kazanırsın ama kazandıktan sonra niye geldim ben buraya dememek için iyice düşünmelisin.

4358 Mesaj
    9 Mayıs 2010; 3:04:44 

quote:

Orijinalden alıntı: :P

Ben bu sene maltepe askeri lisesinden ayrıldım 7 ay kadar kaldım orda ayrılmamın bazı sebepleri oldu pm atarsan açıklarım pmden mülakata geliyim

mülakatları kazanmak için sakin ol orda senin özgüvenini ve konuşabilme yeteneğini ölçüyorlar, bir arkadaşa sadece fıkra anlattırıp geçirmişlerdi bende de neden istiyorsun burayı neden isteyelim seni gibi sorular sordular ve dikkatle ilgili bi kaç sorular sordular mülakatım baya uzun sürdü, halbuki 2 dk sürenler de vardı benim tavsiyem sakin ol kendine güven konuşmadaki sorunların varsa düzelt , mimiklerini ve ellerini kullan, dikkatli ol ve koşuda başlar başlamaz depar atma yeter zaten çok zor değil sağlıkta problemin yoksa kazanırsın ama kazandıktan sonra niye geldim ben buraya dememek için iyice düşünmelisin.

içeride yaşadıkklarının içeride kalması uygun değil mi?

Uzaklaştırılmış
    9 Mayıs 2010; 4:40:10 

quote:

Orijinalden alıntı: hashus1099

quote:

içeride yaşadıkklarının içeride kalması uygun değil mi?

gerçekten çok büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorsun ve bazı insanların gerçekten kalamayacağı bir ortam keşke ben girmeden önce birisi beni uyarsaydı
    ben 1 senemi ve 11.000 tl kadar para kaybettim orası yüzünden, en az arkadaş kadar bende hevesliydim ben uyarayım arkadaş ona göre düşünsün istedim korkma istihbari bilgi vericek halim yok :P

4358 Mesaj
    9 Mayıs 2010; 4:46:10 

zaten öyle bir bilgi verdiğin öğrenilirse başına gelecekleri benim kadar öğrenmişsindir
    ben 4 yılımı harcadım, sen yine 1 yılını harcamışsın.
    şunu unutma, uyarıda bulunmak vardır, bir de konuşmak vardır.
    içeride olan çoğu olayı dışarı taşımak hoş olmaz. şunu da unutma, askerlikten soğutmak yasalarca suç kabul ediliyor.
    iyi kötü yanları anlatmak tabi ki görevindir, ama bunu kötülemeye vardırmamanı umarım.

Uzaklaştırılmış
    9 Mayıs 2010; 4:55:17 

quote:

zaten öyle bir bilgi verdiğin öğrenilirse başına gelecekleri benim kadar öğrenmişsindir
    ben 4 yılımı harcadım, sen yine 1 yılını harcamışsın.
    şunu unutma, uyarıda bulunmak vardır, bir de konuşmak vardır.
    içeride olan çoğu olayı dışarı taşımak hoş olmaz. şunu da unutma, askerlikten soğutmak yasalarca suç kabul ediliyor.
    iyi kötü yanları anlatmak tabi ki görevindir, ama bunu kötülemeye vardırmamanı umarım.

hiç bi şekilde kötüleme yapmıycam sadece seçenekleri sunucam askerlikten soğuma gibi bi düşüncem yok, eğer olursa yedek subaylık düşüncem bile var bi ihtimal ayrıca sen sanırım liseyi okumuş yada üniversiteyi(h.o.)nu okumuş olarak sayılacaksın bense hazırlığı olan bir lise bulamadığım için 1 sene okumamış olarak sayılıyorum çok sert çıkıştın, yani ben sadece bana "oraya girdin hayatını kurtardın" diyenlerin tam olarak bilmediğini söylicektim ama iyi yanlarını da söylicektim.

4358 Mesaj
    9 Mayıs 2010; 17:12:04 

sert çıkışmadım, sadece tavsiye verdim.

askeri okuldan herhangi bir sebeple ayrılanlar yedek subay olamıyor diye biliyorum

0 Mesaj
    9 Mayıs 2010; 18:36:56 

sınav aşırı kazık hazırlanmak istemiş ama bazı sorular aşrı kolay

Uzaklaştırılmış
    9 Mayıs 2010; 23:56:30 

yedek subaylığı tam bilmiyorum fakat harb okuluna girme hakkımın olduğunu biliyorum (fakat mülakatlarda sorun çıkartıyorlarmış)

4358 Mesaj
    10 Mayıs 2010; 0:40:11 

harp okuluna girme hakkın olmayabilir iyi araştır.
    askeri okullardan ayrılanların rütbeli asker olamıyor olması lazım.

Uzaklaştırılmış
    10 Mayıs 2010; 2:07:29 

yasal olarak hakkım var eminim fakat mülakatlarda baya sorun çıkartıyorlarmış

0 Mesaj
    10 Mayıs 2010; 17:23:03 

:p abi coskun_emmi@example.com eklermısın msnne SANA SORCAK ONEMLI SORULARIM VAR

0 Mesaj
    14 Mayıs 2010; 1:43:06 

herhangi bir askeri okuldan ayrılan personel iç hizmet kanunu gereği bir daha aynı okula yada bır başka askeri okula girme talebınde bıle bulunamamayı kabul ederler

Uzaklaştırılmış
    14 Mayıs 2010; 23:23:52 

quote:

Orijinalden alıntı: otano

herhangi bir askeri okuldan ayrılan personel iç hizmet kanunu gereği bir daha aynı okula yada bır başka askeri okula girme talebınde bıle bulunamamayı kabul ederler

eğer atılsaydım olmayacaktı hakkım kendi isteğimle ayrıldım, eskiden sizin dediğiniz gibi olabilir eğer son 2-3 ay içinde değişmediyse yasalar hakkım var

4358 Mesaj
    15 Mayıs 2010; 0:27:55 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: otano

eğer atılsaydım olmayacaktı hakkım kendi isteğimle ayrıldım, eskiden sizin dediğiniz gibi olabilir eğer son 2-3 ay içinde değişmediyse yasalar hakkım var

atılmakla alakası yok, herhangi bir nedenle ayrılmak yeterlidir.

Uzaklaştırılmış
    17 Mayıs 2010; 0:51:11 

okula ilk geldiğimde bir yarbaya sormuştum ondan iyi bilecek değilsin!

4358 Mesaj
    17 Mayıs 2010; 14:15:54 

genç dostum, bana atarlı konuşma hiç. senin şimdi geçtiğin yollardan biz yıllar önce geçtik. 4 yıl kaldım, neyin ne olduğunu gayet iyi bilirim.

harp okullarının aday seçme koşullarına bir bak istersen,

quote:

2.Askeri okullardan herhangi bir nedenden dolayı ayrılmamış veya çıkarılmamış; sivil okullardan ise çıkarılmamış olmak,

biz, ayrıldığımızda bizi neyin beklediğini gayet iyi biliyoruz.

evet, o yarbay hiç TSK'den ayrılmadığı için, ayrılınca ne durumda olunduğunu ondan iyi bilirim.

Uzaklaştırılmış
    18 Mayıs 2010; 16:41:26 

quote:

genç dostum, bana atarlı konuşma hiç. senin şimdi geçtiğin yollardan biz yıllar önce geçtik. 4 yıl kaldım, neyin ne olduğunu gayet iyi bilirim.

harp okullarının aday seçme koşullarına bir bak istersen,

quote:

2.Askeri okullardan herhangi bir nedenden dolayı ayrılmamış veya çıkarılmamış; sivil okullardan ise çıkarılmamış olmak,

biz, ayrıldığımızda bizi neyin beklediğini gayet iyi biliyoruz.

evet, o yarbay hiç TSK'den ayrılmadığı için, ayrılınca ne durumda olunduğunu ondan iyi bilirim.

ATARlı konuşmamın sebebi bu konuyu büyütmen.
    sert çıktığım için özür dilerim fakat bu kadar büyütmeye değecek bi konu değil bence yeniden girip girememek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :P -- 18 Mayıs 2010; 16:43:55 >

4358 Mesaj
    19 Mayıs 2010; 17:57:12 

kardeşim, benim isteğim geleceğinle ilgili elinde olacakları bilmen.
    konu senin geleceğin, en ufak bir şeyi bile doğru bilmen çok önemlidir. oranın havasını 1 hafta da olsun almış herkes benim öz kardeşimdir, yararına olacak şeyler söylemek boynumun borcudur.

0 Mesaj
    18 Haziran 2010; 11:45:33 

Arkadaşlar nezaman mülakat olacak, ben KKK kazandım. bana hıç bir kagıt gelmedı :(

3143 Mesaj
    18 Haziran 2010; 14:06:47 

Ben mülakata gireli baya uzun zaman oluyor. Bana "arkandaki duvar ne renk" gibi sorular sormadılar. "Ailende sabıkalı olan birisi var" mı demişlerdi. Havacılık için girdiğim mülakat öncesinde neden havacı olmak istediğimi anlatmam gereken bir kompozisyon yazdırmışlardı.

Hatırladıklarım bunlar.

Encinaar

205 Mesaj
    27 Ağustos 2010; 17:49:25 

quote:

Orijinalden alıntı: efsanevialp
    donunu filan indiriyormuşsun hemen indirip bi önden göz atar kaldıra bilirsinmi derler peki bu gerçekmi

Adam göreceğini görmüş kaldırsan ne olacak
    Ayrıca adamlar yarım saat incelemeyecekler sağını solunu meraklısı değiller yani

There are two kinds of people in the world, my friend. Those with loaded guns and those who dig. You dig.

752 Mesaj
    27 Ağustos 2010; 20:55:38 

Ben lise mülakatlarına zamanında gitmemiştim. Nedenini şimdi hatırlayamıyorum. Lisede 4 yıl boyunca keşke girseydim dedim hep içimde kaldı. Hak kazandıysanız ve bu mesleği seviyorsanız mutlaka girin mülakatlara. Bu sene KHO mülakatlarına gittim. Bize askeri lise için sınavın zor, mülakatların kolay olduğunu söylemişlerdi orada o yüzden mülakatları çok fazla takmayın derim. KHO için ise tam tersi geçerli sınav kolay, mülakatları geçmek zor.

Size sorulacak soruları doğru cevaplayabilmenizin hiç bir önemi yok. Önemli olan konuşmanız, kendinizi ifade edebilmeniz. Eğer görevli komutanlara kendinizi kabul ettirebilirseniz gerisi gelir. Çok rahat olmayın ama çok da heyecan yapmayın konuşurken.

1578 Mesaj
    27 Ağustos 2010; 21:32:49 

quote:

Orijinalden alıntı: Shadow_catcher

quote:

Orjinalden alıntı: NovariX

Bu derece ince eleyip sık dokumaları çok hoşuma gidiyor.En azından askeriye bu şekilde karanlıktan korunmuş oluyor.

Katılıyorum hocam. Yakın akrabalar vs kontrol ettiklerini biliyorum. Daha önce hapise girdi ise almıyorlar sanırım. Askeriye disiplin isteyen, kutsal bir konum zaten.

Bir öğretmenim anlatmıştı, askeri okuldan bir çocuk ayrılmış sanırım, kendilerine dava açmıllar evlerini satmak zorunda kalmışlar galiba. Öyle bir kural olması lazım. O kadar eğitim vs şeyler veriliyor sonuçta.

0 Mesaj
    13 Haziran 2011; 15:14:47 

Arkadaşlar ben bu sene bando astsubay hazırlama okulunu kazandım . Sizlere sorum şu : Bando okulu olduğu için sporlarda tolerans gösterirler mi ? çünkü bandocunun sporla pek işi oLmaz

14 Mesaj
    30 Eylül 2011; 16:23:28 

lütfen biri cevap versin benim için çok önemli apandisit ameliyatı izi askeri lise okumama engel mi ?