Şimdi Ara

## AMD'nin 35 Watt'lık Çift Çekirdekli İşlemcisi Intel'e Meydan Okuyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
3.226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD'nin 35 Watt'lık Çift Çekirdekli İşlemcisi Intel'e Meydan Okuyor ##

AMD her ne kadar performans ve üretim teknolojisi anlamında ezeli rakibi Intel'in önüne geçebilmiş olmasa da firma mevcut şartlar ile rekabet etmeye devam ediyor. AMD'nin EE yani Energy Efficient serisi dahilinde hazırladığı çift çekirdekli ve 2x512KB L2 bellekli Athlon64 X2 3800+ EE SFF işlemcisi 35 watt'lık ısıl güç tasarımı ile merak uyandırmayı başarıyor. 2GHz'de görev yapan çift çekirdekli işlemci karşısında Intel'in aynı TDP seviyesinde kullanıma sunabildiği işlemcilerin ise Celeron 4x0 serisi dahilinde hazırladığı tek çekirdekli modeller olduğu belirtilirken Intel'in masaüstü için hazırladığı çift çekirdekli işlemcilerin 65 watt'lık ısıl güç tüketimine sahip olduğu vurgulanıyor. 90nm üretim teknolojisi ile geliştirilen Athlon64 X2 3800+ EE SFF, 33 Avro'luk yurt dışı satış fiyatıyla da ilgi çekecek gibi görünüyor. 780G yonga setiyle HTPC yani çoklu ortam bilgisayarları için düşük güç tüketen, sessiz ve güçlü bir ikili olması beklenen kombinasyon ofis kullanıcılarının ve maliyet odaklı masaüstü bilgisayar toplama çabasındaki kullanıcıların da dikkatini çekebilir.

İlgili link;
    http://geizhals.at/eu/a348367.html
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• bu iyi bir haber 90nm ile 35w gerçekten ilginç birde 2x1024kb l2 cache'li olursa tadından yenmez
    denim ama "Windsor-512" Revision F2 miş bu olayı dahada ilginç yaptı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VenomS -- 3 Temmuz 2008; 14:46:25 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: VenomS

bu iyi bir haber 90nm ile 35w gerçekten ilginç birde 2x1024kb l2 cache'li olursa tadından yenmez

L2 bellek boyutu 2x 512Kb
  • Hali hazırda 65nm ile üretim yapabilirken neden 90 nm kullanılmış anlayamadım
  • 90 nm ile bunları nasıl basarıyor helal olsun amd ye

bu işlemci cok guzel clock olur rahat 3.4 gorur
  • tam bi ofis işlemcisi hem performans hem enerji tasarrufluğu hem de fiyat uygunluğu daha ne olsunki
  • 90nm de böle bişi üretebiliolar!!!! neden 65nm de deil merak ettim::::: brisbane mimarisile mi alakalı acaba???
  • quote:

Orjinalden alıntı: tolgacem

90 nm ile bunları nasıl basarıyor helal olsun amd ye

walla bu işlemciyi 2ay öncesine kadar kullanıyordum. eyw düşük tdp'sinden dolayı ısınmıyor olabilir fakat hiç de adam akıllı overclock olmuyordu. en azından benimkisi öyleydi
  • AMD 'nin çeşitli fabrikaları var. Ve bu fabrikalar belli üretim teknolojilerine adapte edilmiş durumda. Ve değişiklikler hem maliyet hem zaman gerektiriyor.

AMD 'nin şu anda maddi açıdan sıkıntılı olduğunu düşünürsek mevcut 90 nm fabrikasında muhtemelen geliştiridi. tabi çeşitli iyileştirmeler yapmak süreti ile 35 watta düşürülmüş güç tüketimi.

Gayet iyi bir sonuç. Fiyatı da uygun. Öyle çok yerde kullanılabilir ki,

Şahsen aklıma gelen ilk uygulamalar :
    yerel network server , ( dosya deposu gibi )

Mikrotik ( network yönetimi, trafik izleme, yönelendirme, firewall ) son derece makul bir ücret olduğunu düşünürsek.
    Aynı işlemi swich ile yapılırsa 500 - 1000$ arası bir ücret ödenmek zorunda kalınır.

geçmiş oyunları oynamak isteyenlere yedek bilgisayar ( örneğin benim gibi nba live 99 hastaları için :) )

download pc,

...

Harika bir şey.

İşlemci fiyatı 50$ olur ama 40$ a kadar gerileyecek + anakrt 40$ + ram 20$ ( 1 GB ) + hdd ( Kapasitesine göre 50$ ) 250GB +kasa 25$ =185$ 'a sıfır bilgisayar. Daha iyisi can sağlığı.

Artı bu pc her tür uygulamayı çalıştırmakta kesinlikle sorun yaşamaz.

• Overclock olmaz ama 90 nm ile 35W biraz ilginç geldi.
    65nm ile daha ucuza üretmezler mi?
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uzaktan Kumandan -- 3 Temmuz 2008; 16:33:34 >
  • Ofis bilgisayarlari icinde guzel olur. ama amd nin bu islemciyi oncelikli olarak media bilgisayarlar icin yaptigini dusunuyorum. daha once cikardigi 780 serisi anakartlarda buna isaret ediyor. bu islemci ile 780 anakart hd tvler icin cok iyi bir ikili oluyor.

performansi hd video izlemek tv yayinlarini kaydetmek bazende internette sorf yapmak icin fazlasiyla yeterli. sessizligi, dusuk guc tuketimi ve fiyati ile bu is icin bicilmis kaftan. blueray playerlarin fiyatini dusununce. blueray player yerine bundan bi tane almak cok daha akillica olur. bence isini bilen hd tv sahiplerinin almasi gereken bir sey.
  • FX57 arkadasim...
    bu haberin tarihine simdi bakiyorum 3 temmuz...

35wattlik EE SSF islemcisi cikali 2 sene oldu yahu..
    ayiptir... 2 senedir ariyorum bulamiyorum bu islemciden... 30 tane mi ne geldi Turkiye'ye... satmiyorlar artik...
    gozunuzu seveyim boyle eski muhabbetleri acipta umutlandirmayin milleti... bu islemci artik uretilmiyor... ben bu islemcinin varligindan 1 sene sonra 3 ekimde yazdim yazida gosterdim. ..

ahanda blog linkimde..

http://forum.donanimhaber.com/blog_tm.asp?m=18089932&cat=495&mem=193014

bu islemci 8 Ağustos 2006'da lanse edildi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 3 Temmuz 2008; 16:03:48 >

• AMD çok tuhaf bir firma 90 nm ile bu işlemciyi yapıp resmen şov yapmış ama anlıyana. 4850 ile biraz toparlanıp işlemci kısmına finasal kaynak sağlayacak. 45 nm işlemci üretimi ile coşacak gibi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mene

quote:

Orjinalden alıntı: tolgacem

90 nm ile bunları nasıl basarıyor helal olsun amd ye

walla bu işlemciyi 2ay öncesine kadar kullanıyordum. eyw düşük tdp'sinden dolayı ısınmıyor olabilir fakat hiç de adam akıllı overclock olmuyordu. en azından benimkisi öyleydi

Bu işlemci zaten oc yapılıcak işlemci değilki hocam :) üstelik 90nm birde
  • intelin tekelliği yüzünden tekel düşünüyoruz demekki 35w ile 90 nm ilede performans alınıyormuş
  • quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

FX57 arkadasim...

ayiptir... 2 senedir ariyorum bulamiyorum bu islemciden... 30 tane mi ne geldi Turkiye'ye... satmiyorlar artik...
    gozunuzu seveyim boyle eski muhabbetleri acipta umutlandirmayin milleti... bu islemci artik uretilmiyor... ben bu islemcinin varligindan 1 sene sonra 3 ekimde yazdim yazida gosterdim. ..

ahanda blog linkimde..

Haber olsunda ne olursa olsun diye mi düşünülüyor acaba

Fudzilla da çıkan haberler anında bizim forumda mübarek. DH yerine fudzilla ve expreview sitelerine girer olduk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Feel.The.Heart -- 3 Temmuz 2008; 16:42:36 >

• HeLaL AMD'ye ama neden 90 nm
  • o zaman 90 nm olmasının sebebide budur heralde Towarscke tebrik ve teşekkür
    quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

FX57 arkadasim...

ahanda blog linkimde..

• Bence işlemci üretmesine gerek yok, sektörü meşgul ediyo, hem boşa para harcıyo işlemci için..
    Alsın varını yoğunu ekran kartına yatırsın, hem Fiyat olarak yarışır, hem performans olarak, Bu firma iki ayrı dalda oynamayı beceremiyor, AMD eco yapıyor, ATI istesede istemesede Zirveye ortak olmak istiyor..
    Her ne kadar F/P ortaya çıkarsada..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.