Şimdi Ara

## XpertVision Radeon HD 4850 ve HD 4870 Modellerini Duyurdu ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
2.711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## XpertVision Radeon HD 4850 ve HD 4870 Modellerini Duyurdu ##

## XpertVision Radeon HD 4850 ve HD 4870 Modellerini Duyurdu ##

AMD-ATi'nin fiyat/performans başarısı ile segmentlerinde liderliğe oynamayı hedefleyen Radeon HD 4800 serisine yönelik olarak yeni model haberleri gelmeye devame diyor. XpertVision, Radeon HD 4850 ve HD 4870 modellerini duyurdu. Firmanın her iki ekran kartı da AMD-ATi'nin belirlediği referans tasarımı baz alıyor ve standart saat hızlarıyla geliyor. Firmanın her iki modeli de soğutucuları üzerinde kullanılan çıkartmalar ile rakip modellerden ayrılıyorlar. 55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan RV770 gpu'sunu baz alan ekran kartlarından HD 4870, 256-bit bellek veri yoluna ve 512MB GDDR5 belleğe sahip. 800x paralel işlem birimine sahip olan ayrıca 1.2TeraFLOP'luk hesaplama gücü ile ilgi gören Radeon HD 4870'in grafik işlemcisi 750MHz'de, bellekleri ise 3.6GHz'de görev yapıyor. DirectX 10.1 destekli olan ve çift slot soğutucu ile gelen kart yüksek tanımlı videolar için donanımsal hızlandırma da yapabiliyor. XpertVision'un Radeon HD 4850 modeli de 256-bit bellek veri yolu ile geliyor ve üst model olan HD 4870'den farklı olarak GDDR5 bellek yerine 512MB GDDR3 bellek kullanıyor. 625MHz gpu ve 1986MHz bellek saat hızlarına sahip olan kart üzerinde HD 4870'de olduğu gibi 800x paralel işlem birimi yer alıyor. DirectX 10.1 ve PCIe 2.0 desteği sunan kart 1TeraFLOP'luk işlem gücüne sahip. HD 4870 ile benzer şekilde Crossfire X teknolojisi çerçevesinde çoklu ekran kartı kullanımına olanak tanıyan ve yüksek tanımlı videolar için donanımsal hızlandırma sunabilen XpertVision HD 4850 tek slot soğutucuya sahip. AMD-ATi'nin referans çizgisine sadık kalınarak hazırlanan her iki ekran kartının da fiyatı hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor.

• Xpertvision muhtemelen fiyatı uygun tutacaktır. Palit in alt markası diye biliyorum. Kalite de fena olmasa gerek. Alınabilir kartlar olur muhtemelen.
  • oyun yazan firmalar nvidia kartlara verdiği kod desteğini ATi kartlara tanısalar gtx280 denen kartın hd4850'den daha düşük prf. verdiğini hep beraber görürdük. örnek call of juarez. bu oyunda standart 4850 o/c'li gtx280 le başa baş geliyo. crysis gibi oyunlarda ATi mimarisine destek verse tüm detaylar full açıldığında 30-40 fps akış hızıyla bu oyunlar 200$ lık kartlarla rahat rahat oynanabilirdi.
  • bakalım fiyatlar nasıl olacak bu kart biraz daha düşük olabilir
  • quote:

Orjinalden alıntı: tokatli6061

oyun yazan firmalar nvidia kartlara verdiği kod desteğini ATi kartlara tanısalar gtx280 denen kartın hd4850'den daha düşük prf. verdiğini hep beraber görürdük. örnek call of juarez. bu oyunda standart 4850 o/c'li gtx280 le başa baş geliyo. crysis gibi oyunlarda ATi mimarisine destek verse tüm detaylar full açıldığında 30-40 fps akış hızıyla bu oyunlar 200$ lık kartlarla rahat rahat oynanabilirdi.

aynen öyle ancak bunlar birinin işine gelmezdi ? :)
  • 48xx modellerini umarım çok fazla üretici satar.hatta bu modelleri satmak için yeni firmalarda girebilir ati pazarına.Bizde çok daha ucuza alırız fena mı olur?
  • Pazar genişLiyor. GenişLesinde FiyatLarda düşsün artık tak etti aLcam bi tane 4870
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bulut_Taciri

Xpertvision muhtemelen fiyatı uygun tutacaktır. Palit in alt markası diye biliyorum. Kalite de fena olmasa gerek. Alınabilir kartlar olur muhtemelen.

• 4870 testlerini görmek istiyoruz dh da :)

cfli mfli videolu süslü felan
  • quote:

oyun yazan firmalar nvidia kartlara verdiği kod desteğini ATi kartlara tanısalar gtx280 denen kartın hd4850'den daha düşük prf. verdiğini hep beraber görürdük. örnek call of juarez. bu oyunda standart 4850 o/c'li gtx280 le başa baş geliyo. crysis gibi oyunlarda ATi mimarisine destek verse tüm detaylar full açıldığında 30-40 fps akış hızıyla bu oyunlar 200$ lık kartlarla rahat rahat oynanabilirdi.

Kardeş maalesef durum bu değil. ATI nin ekran kartlarında Paralel işlem üniteleri GPU ile aynı hızda çalışıyor. (600-800 MHz arasıu), oysa Nvidia ekran kartlarında GPU nun hızının yaklaşık 3 katı hızda çalışıyor paralel işlemciler. (1600-1700 MHz arası) Nvidia'nın işlemci tasarımı daha iyi bu sonuçtanda belli.

Maalesef bende ATI bu tasarım problemini 4000 serisi kartlarında düzeltir diye umuyordum ama beceremedi yine çekirdek ile paralel işlem ünitelerini ayıramadı. Yinede bende yakında 4000 serisinden bir kart alacağım fiyat nedeniyle, ama parasının hesabını tutmasına gerek olmayanlar Yeni Nvidia'lardan alabilir.

• yine standart soğutu ya off artık güzel soğutuculu modeller çıksa da alsak oc yapsak biran önce sabırsızlanıyorum artık
  • hep referans tasarım şu HİS IQ sabırsızlıkla bekliyorum walla
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bigteacher

quote:

Kardeş maalesef durum bu değil. ATI nin ekran kartlarında Paralel işlem üniteleri GPU ile aynı hızda çalışıyor. (600-800 MHz arasıu), oysa Nvidia ekran kartlarında GPU nun hızının yaklaşık 3 katı hızda çalışıyor paralel işlemciler. (1600-1700 MHz arası) Nvidia'nın işlemci tasarımı daha iyi bu sonuçtanda belli.

Maalesef bende ATI bu tasarım problemini 4000 serisi kartlarında düzeltir diye umuyordum ama beceremedi yine çekirdek ile paralel işlem ünitelerini ayıramadı. Yinede bende yakında 4000 serisinden bir kart alacağım fiyat nedeniyle, ama parasının hesabını tutmasına gerek olmayanlar Yeni Nvidia'lardan alabilir.

ona kamışsa ati 16 rop kullanıyor ama aa da dağıtıyor nvidiayı ati her zaman farklı mimariye sahip olmuştur burada önemli olan oyunların atiye düzgün destek vermesi yapanlarda görüyoruz nasıl hızlandığını örneğin assasin creed dx10.1 e destek verdi yüzde 25 performans artışı oldu ama sonra ne oldu ?

• Ne bu yaaaa böyle ?

Hangisi iyi kart üretiyorsa, onun yanına giden dönekimsi markalardan bıktık yahu ! Sapphire, HIS, MSI ve Gigabyte haricindekiler fosss... Bu kadar basit işte. "ATi iyi kart üretmiş, ondan ben de üretirim, belki 1-2 kuruş da ben kazanırım" demek ayıp oluyor ama...
  • 9600GT imden son derece memnun olmasam kesinlikle tercihim 4850 olur...
    sapphire-his dışında marka seçeneklerim xpert vision yada gecube olur

kartın tek slot soutucusunu beeeendim
  • quote:

Orjinalden alıntı: tokatli6061

Sonuna kadar haklısın dostum Eğer öyle olmasaydı bazı Nvidia cı arkadaşların hallerini düşünemiyorum. Nedense, AMD ATI'yi satın aldıktan sonra oluştu bu kod durumları. Sanki biraz İntel kokuyo

• quote:

ona kamışsa ati 16 rop kullanıyor ama aa da dağıtıyor nvidiayı ati her zaman farklı mimariye sahip olmuştur burada önemli olan oyunların atiye düzgün destek vermesi yapanlarda görüyoruz nasıl hızlandığını örneğin assasin creed dx10.1 e destek verdi yüzde 25 performans artışı oldu ama sonra ne oldu ?

Evet ATI her zaman farklı mimariye sahip ama bu mimariye göre Nvidia'nın mimarisi daha iyi. Bunu sonuçlardan görebilirsiniz. ATI nin yaptığı mimari değişiklikler hep sonuç getirmeyen değişiklikler oluyor. Oysa Nvidia'nın yaptığı değişiklikler her zaman sonuç veriyor. ATI AA da nasıl dağıtıyor, benim böyle bir şeyden haberim yok, benim bildiğim kadarıyla AA, AF, çözünürlük gibi değerler açıldıkça Nvidia ile ATI arasındaki fark büyüyor. ATI iyice geri kalıyor. (ATI 3000 - Nvidia 8000 serisinden bahsediyorum)

Yanlış anlama ben şu anda ATI 2600XT ekran kartı kullanıyorum. Ama Nvidia ekran kartlarının daha hızlı (daha başarılı) olduğunu kabul etmek lazım.

Xbitlabs'ın yaptığı test 4850'de AA açılınca hızda keskin bir düşüş oluyor.

/>

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elektroterm -- 2 Temmuz 2008; 19:54:25 >

• Ben ilk defa XpertVision'un bir ati kartını görüyorum
  • quote:

quote:

Ancak unutma ki ATİ de düşük hızda çalışan 800 tane, Nvidia da yüksek hızda çalışan 150 civarı shader ünitesi var. Hızı 2-3 kaç fazla ama Shader sayısı da 5-6 kat az. Ve ATi de ki 800 shader 5 li gruplar halinde. Eğer adam akıllı bir optimizasyon yapılırsa oyunlarda ve bu beş paralel ünite aynı anda devreye girerse, ortada gtx serisi kalmaz

• quote:

quote:

Evet ATI her zaman farklı mimariye sahip ama bu mimariye göre Nvidia'nın mimarisi daha iyi. Bunu sonuçlardan görebilirsiniz. ATI nin yaptığı mimari değişiklikler hep sonuç getirmeyen değişiklikler oluyor. Oysa Nvidia'nın yaptığı değişiklikler her zaman sonuç veriyor. ATI AA da nasıl dağıtıyor, benim böyle bir şeyden haberim yok, benim bildiğim kadarıyla AA, AF, çözünürlük gibi değerler açıldıkça Nvidia ile ATI arasındaki fark büyüyor. ATI iyice geri kalıyor. (ATI 3000 - Nvidia 8000 serisinden bahsediyorum)

Yanlış anlama ben şu anda ATI 2600XT ekran kartı kullanıyorum. Ama Nvidia ekran kartlarının daha hızlı (daha başarılı) olduğunu kabul etmek lazım.

Yeni 4000 serisi kartların test sonuçlarını incele istersen.

AA ve AF arasında ki farkların kim tarafına ve ne kadar açıldığını gör.

ATI 4000 serisi ile çok büyük bir başarım gerçekleştirmiş ve özellikle AA ve AF performansları çok artmıştır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.