Şimdi Ara

AMD'den yeni işlemciler; Phenom X4 9950 Black Edition, 9350e ve 9150e

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
3.735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD üç yeni Phenom X4 işlemcisini kullanıma sunmaya hazırlanıyor.Yılın son çeyreği içerisinde 45nm üretim teknolojisine sahip ilk işlemcilerini endüstrinin beğenisine sunmayı hedefleyen AMD, yüksek performans segmentine yönelik olarak hazırlanan ve firmanın 65nm üretim süreci dahilinde duyuracağı en hızlı işlemcisi olması beklenen Phenom 9950 Black Edition modeline ek olarak düşük güç tüketimleriyle dikkat çekmeleri beklenen Phenom X4 9350e ve Phenom X4 9150e modelleri raflardaki yerlerini almaya hazırlanıyorlar.

65nm üretim teknolojisi ile yüksek saat hızlarına ulaşabilme konusunda sıkıntı yaşadığı ve bu sebeple Phenom FX projesini gelecek yıla bıraktığı geçtiğimiz günlerde gündeme gelen AMD'nin en hızlı Phenom X4 işlemcisi 9950 Black Edition olacak. Sahip olduğu BE uzantısı ile çarpan kilidinin açık olduğunu işaret eden yeni modelin saat hızı 2.6GHz olarak belirlenmiş durumda. 65nm üretim teknolojisi ile hazırlanan işlemci frekans değerinin yanı sıra ısıl güç tasarımıyla da dikkat çekiyor zira işlemcinin TDP seviyesi 140 watt.

Phenom 9950 BE modeliyle yüksek performans meraklılarına hitap etmeyi hedefleyen AMD, elektriğe zammın tartışıldığı şu günlerde hem dört çekirdekli hemde düşük güç tüketimine sahip işlemci kullanmak isteyen müşterilerine yönelik olaraksa Phenom X4 9150e ve 9350e modellerini hazırladı. Sırasıyla 1.8GHz ve 2GHz'de görev yapan işlemcilerin ısıl güç tasarımları 65 watt olarak belirlenmiş. 65nm üretim teknolojisine sahip, dört çekirdekli işlemciler için her ne kadar saat hızları bir miktar düşük olsa da 65 watt değeri oldukça önemli.

AMD'nin hazırladığı üç yeni işlemci karakteristik bazı farklılıklar haricinde genel olarak aynı özellikleri paylaşıyorlar. TLB sorunundan arındırılan B3 revizyonu üzerine inşa edilen yeni modeller, firmanın K10 kod adlı mikroişlemci mimarisini kullanıyorlar. 2MB seviye 2 ve çekirdekler arası ortak kullanıma açık olan 2MB büyüklüğündeki L3 bellek ile donatılan işlemciler doğal dört çekirdekli tasarıma sahipler. Soket AM2+ formundaki yeni modeller HyperTransport 3 teknolojisini destekliyor ve yaklaşık 450 milyon transistör içeriyorlar.

AMD'nin Dresden, Almanya'daki Fab36 tesislerinde hazırlanan Phenom X4 ailesinin yeni üyeleri yine modeline göre 33.1 GB/sn (9950 BE), 31,5GB/sn (9350e), 29.9GB/sn (9150e) bant genişliği sunuyorlar ve DDR-2 1066MHz bellek desteği sağlayan entegre bellek kontrolcüsüyle geliyorlar. Belirttiğimiz gibi genel anlamda ortak pek çok detaya sahip olan işlemciler arasındaki temel farklılıklar ise Phenom 9950 BE modelinin çarpan kilidinin açık olarak gelmesiyle saat hızları ve TDP seviyeleri gösterilebilir.

AMD'nin üç yeni işlemcisinden ikisi Phenom X4 9950 Black Edition ve Phenom X4 9350e

790GX ve 790FX yonga setlerinde kullanılacak SB750 köprüsü ile hız aşırtma konusunda önemli bir adım atması beklenen ve mevcut yonga seti çözümlerine göre daha ciddi overclock potansiyeli sağlayabileceği konuşulan AMD'nin Phenom 9950 BE işlemcisi sunacağı hız aşırtma performansı ile dikkat çekebilir. Her ne kadar 140 watt'lık TDP seviyesi işlemcinin önünde aşılması gereken ciddi bir engel gibi görünüyor olsa da Hot Hardware ekibi Phenom 9950 BE modeli bu açıdan da masaya yatırarak yapabildiklerine ışık tutmaya çalıştı.

Agena çekirdeğini kullanan ve DR-B3 revizyonuyla gelen 2.6GHz (13 x 200MHz) hızındaki Phenom 9950 Black Edition modeli Gigabyte'ın 790FX yonga setli anakartı üzerinde denendi. Çarpan kilidi açık olarak gelen işlemcinin çalışma gerilimi 1.45v'ye çıkartılarak 3.1GHz'de stabil olarak çalıştırılabildi. Yani işlemci saat hızı 500MHz'e arttırılmış oldu. Hot Hardware'nin belirttiğine göre daha yüksek saat hızları da olası fakat site yapılan çalışmalar da daha yüksek saat hızları için %100 stabiliteyi yakalayamadığını ifade ediyor.

AMD'nin standart soğutucusu ile yapılan ilk denemelerde Phenom 9950 BE, 3.1GHz'de tutarlı bir şekilde çalıştırılabildi. Tabi hız aşırtma noktasında farklı soğutma ve kullanıma sunulacak SB750 köprülü yeni anakartlar ile muhtemelen çok daha yüksek saat hızları da gündeme gelebilir. 3.1GHz'de alınan testlere paralel olarak çekirdek sıcaklıkları takip edilen Phenom 9950 Black Edition modelinin sıcaklığı AMD'nin OverDrive yazılımına 58-60 derece olarak yansırken 60 derecenin üzerine çıkmadığı da belirtiliyor.

Çarpan kilidi açık olan Phenom X4 9950 BE, Gigabyte 790FX üzerinde 3.1GHz'e çıkartıldı.

Çarpan kilidi açık olarak gelen dolayısıyla öncelikli olarak hız aşırtma tutkunları ve yüksek performans meraklılarına kapsamı içerisine alan Phenom 9950 BE modeline ek olarak düşük güç tüketimine sahip olan Phenom 9350e modelinin hız aşırtma potansiyeli de masaya yatırıldı. Yapılan çalışmalarda standart saat hızı 2.0GHz olan Phenom 9350e modeli yaklaşık 770MHz'lik artış ile 2.77GHz'e ulaşmayı başardı. Tabi belirttiğimiz gibi farklı soğutma, anakart ve HT-bellek-bios ayarları ile daha yüksek saat hızlarına ulaşılabilmesi de söz konusu olabilir.

Peki yeni işlemcilerin genel performansları nasıl? Phenom X4 9950 BE ve 9350e modellerini test etme fırsatı yakalayan Hot Hardware sitesine göre AMD'nin kullanıma suncağı ve "en hızlı Phenom işlemcisi" sıfatını taşıyacak olan Phenom X4 9950 BE, yine Black Edition serisi dahilinde hazırlanan ve 2.5GHz'lik saat hızı ile yeni modelden sadece 100MHz daha yavaş çalışan Phenom 9850 BE modelinin %4 önünde yer alıyor. Intel işlemciler ile mukayese edildiğinde ise Phenom 9950 BE testine göre (örneğin F.E.A.R) zaman zaman öne geçiyor olsa da genel değerlendirmede Core 2 Quad 6600'ün rakibi olabiliyor.

Phenom X4 9350e modelini konumlandırabilmek ise kısmen daha zor. Düşük güç tüketimi hedef alınarak hazırlanan ve bu sebeple saat hızı firmanın pazarda satılmakta olan dört çekirdekli Phenom X4 modellerine göre daha düşük olan Phenom 9350e, daha yüksek saat hızına sahip olan üç çekirdekli Phenom X3 8750 modelinin önüne geçmeyi başarabiliyor olsa da işlemci özellikle saat hızından ötürü performans anlamında çok fazla rekabetçi olamıyor. Tabi AMD'nin 9350e ve 9150e işlemcileri için farklı planları olduğunu da belirtelim.

Hot Hardware'nin testlerinde uygulamasına göre Phenom X4 9950 BE'nin genel performans olarak Core 2 Quad 6600'e denk olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz sene Kasım ayı içerisinde Phenom işlemciler, 7 serisi yonga seti ailesi ve Radeon HD 3800 serisi grafik kartlarından oluşan Spider platformunu lanse eden AMD, yeni platformu ile kullanıcılara uygun maliyetle, harcadıkları paranın hakkını veren ve ideal performansı sunan komple platform çözümleri sunacağını dile getirmişti. Phenom X4 9150e ve 9350e işlemcileri de bu hedef çerçevesinde özellikle 780G ve yakında duyurulacak 790GX yonga setleriyle HTPC'ler başta olmak bazı diğer kullanım alanlarında firmanın önemli kozları olacaklar.

Güç tüketim değerlerine baktığımızda ise beklenildiği gibi AMD'nin Phenom X4 9950 BE işlemcisi başı çekmekte. 2GB Bellek, GeForce 8800GTX ve Windows Vista'lı sistem üzerinde yapılan değerlendirmede yük altında 347, bekleme durumunda ise 232 watt'lık güç tüketim seviyesiyle (komple sistem) Phenom 9950 BE işlemcili sistem en fazla güç tüketen yarışmacı oluyor. Karşılaştırmada en düşük değer ise saat hızı daha yüksek olmasına karşı 45nm üretim teknolojisini kullanan Core 2 Extreme QX9650 oluyor ve sistemde değerler 206/144 watt'a kadar düşüyor.

Radeon HD 4800 serisi grafik kartlarıyla pazarda fırtına gibi esen AMD'nin mevcut üretim teknolojisi ile işlemci arenasında yapabilecekleri malesef sınırlı. Tabi bu noktada bardağın dolu tarafını da görmekte yarar var. 235$'lık yurt dışı etiket fiyatı ile kullanıma sunulan Phenom X4 9950BE modeli performansı ve fiyatı ile firmadan beklenen atılımı gerçekleştiremiyor olsa da muhtemelen 790FX+SB750 yonga seti paketinin de etkisi ile rekabet anlamında pozisyonunu biraz daha güçlendirebileceği düşünülüyor.

Isıl güç tasarımı 140 watt olan 65nm Phenom X4 9950 işlemcili sistem testin en fazla güç tüketen sistemi oldu.

Phenom 9950 BE modeliyle performans segmentinde yazı içerisinde de belirttiğimiz gibi 45nm öncesi muhtemelen son modelini kullanıma sunmuş olacak AMD, Phenom 9150e ve 9350e işlemcileriyle çok daha iddialı olacak gibi. Zira 780G ve kısa süre içerisinde gelmesi beklenen 790GX yonga setleri IGP tabanlı grafik performansları düşük güç tüketimli Phenom X4 9x50e işlemcileriyle buluşarak firmanın HTPC ve SFF pazarındaki güçlü pozisyonunu bir adım daha ileriye taşıyacak görünüyor.

Son olarak fiyatlardan bahsetmekte yarar var. Phenom X4 9950 BE modeli Phenom 9850 BE modeli ile aynı fiyat seviyesinden yani 235$'lık yurt dışı etiket fiyatı üzerinden kullanıma sunulacak. Gelen bilgilere göre Phenom 9950 BE modelinin kullanıma sunulmasına paralel olarak 7 Temmuz itibariyle Phenom X4 9850 BE modelinin fiyatı da 205$'a gerileyecek. 65 watt'lık ısıl güç tasarımına sahip olan Phenom X3 9150e ve Phenom X3 9350e modellerinin yurt dışı satış fiyatları ise sırasıyla 175$ ve 195$ olacak.

Detaylı inceleme için; http://www.hothardware.com/Articles/AMD_Phenom_X4_9350e_and_9950_BE_Debut/?page=1

Sayfanın Linki : http://www.hothardware.com/Articles/AMD_Phenom_X4_9350e_and_9950_BE_Debut/?page=1

• Haberi ben daha önce yapmıştım, konu kilitlensin lütfen. Hep bizim mi konularımız kilitlenecek. (tabiiki sadece şaka)
  • quote:

Orjinalden alıntı: CoolnQuiet

Haberi ben daha önce yapmıştım, konu kilitlensin lütfen. Hep bizim mi konularımız kilitlenecek. (tabiiki sadece şaka)

• bizim işlemcinin pabucu dama atıldı şimdiden
  • en sevindiğim nokta 9850 nin fiyatının düşücek olması bu bence çok daha iyi bir haber zaten 6600 le kıyaslanacak olursa o fiyat biraz yüksek kalıyodu bu bence işlemciyi daha alınabilir yapacak
  • bende amd almak isterim ama bu durumda hiçte mantıklı gözükmüyor, q6600 65 nM 90 Watt iken 9950 BE 65 nM 140 Watt hemde daha pahalı e performansları da aynı imiş şimdi gelde al...
  • amd ye bak q6600 ne kadar zaman önce çıktı ancak şimdi o performansa yetişebildi hemde 140w çarpanı açık overclock iyi olur ama 140W baya engel olacak bu işlemciye of amd of nerde eski duron pentium zamanlar özledim be
  • bir zamanlar intel amd nin hızına yetişemiyordu şimdi amd geriden gidiyor ama amd yine öne gececektir sonra yine intel bu işler böyle allah ikisinide eksik etmesin yoksa vay halimize
  • AMD işlemçi konusunda daha çalışması lazım ama performans istemeyenlere ucuz amd alınabilir
  • ayrica Power consumption konusunda QX9650 islemcisinin dogru degeri vermedigine inaniyorum.. ya hata var ya hile... 4 cekirdekli 3ghz islemcinin, 2 cekirdekli ayni frekanstaki turevinden ve 4 cekirdekli q6600'den daha az watt tuketimi oldugu kesinlikle dogru olamaz...

QX9650 130watt TDP'ye sahip
    Q6600 daha dusuk TDP degerine sahip ama burda daha fazla enerji tukettigini gostermisler..
    hele 65wattlik e6850 bile cok daha fazla watt tuketmis testte.... ben bunlara inanmiyorum... kusura bakmayin ama...

PCMark Vantage degerlerini karsilastirirsaniz AMD islemcilerinin Intel'den sadece GHZ'i kadar dusuk degerlere ulastigini goruyorsunuz...
    bu arada 3ghz olan QX9650 Vatan bilgisayarda 1.175 dolar gibi bir fiyata satilmakta... Phenom X4 9950 ise ne kadar fiyatla geldigine dikkati cekiyor...

PCMARK Vantage daha guncel bir benchmark olarak kabul gosdugunden ve yapilan testlerde hangi konuda iyi oldugu gosterildiginden, benim biraz daha ilgimi cekti.. gordugunuz gibi ,Phenomlar gayet iyi sonuclara ulasmislar...

ayrica Aritmetik test programlarinin; kayar nokta islemcilerinde daha iyi sonuclar vermeyecegi kadar, kayar nokta testlerinin de aritmetik islemcilerde guzel sonuclar vermeyecegini hatirlatmak gerek... bu mantikla bakildiginda kayar nokta islemcileri icin ram hizinin onemi var... gorunen o ki; Intel tarafinda kullanilan anakartta kullanilan ramler DDr3... nitekim kesinlikle platform degerlendirmesi soz konusu olmamis.. yani sistemi kendi kafalarina gore yapmislar... 790FX anakartta Nvidia islemcisine sahip ekran karti kullanmak gibi... bir cogu bu dedigimin bir degisiklik yaratmayacagini soyleyecektir ama denenseydi kotu olmazdi...

sonucen test ogelerinden her biri olan Intel ve AMD, yapilan farkli sistemlerde farkli sonuclar elde edecektir... bu sebeple 3 boyutlu grafikleri konu alan islemci ve ekran karti testleri; sabit kabul etmiyor... ama aralik kabul edebilir.. x degeri ila y degeri arasinda denmesi iyi olurdu...

saygilarimla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 1 Temmuz 2008; 15:47:17 >

• Haberin son paragrafında hata mı var, "Phenom X3 9150e ve Phenom X3 9350e modellerinin yurt dışı satış fiyatları ise sırasıyla 175$ ve 195$ olacak." yazılmış, bu 9xxx serisindeki işlemciler x3 olarak mı geldiler yoksa x4 lerde, haberde yanlış mı yazıldı.
  • 140W çeken bir işlemciyi oc yaptığımızda bu değeri daha da aşacaktır.. daha az güç tüketen ve aynı performansı veren bir işlemci tercihi daha akıllıca olacaktır.. mesela Q6600 gibi... AMD işlemciler için 45nm üretim sürecini beklemek gerek...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Batuist

140W çeken bir işlemciyi oc yaptığımızda bu değeri daha da aşacaktır.. daha az güç tüketen ve aynı performansı veren bir işlemci tercihi daha akıllıca olacaktır.. mesela Q6600 gibi... AMD işlemciler için 45nm üretim sürecini beklemek gerek...

dediiin doru arkadaşım 45nm yi beklemek şart... hi-k nın üretime entegre edilmesi şart ve hatta bunlarla da yetinmeyebilip x2 4xxxe modelleri gibi güç tüketiminde iiileştirmeler yapılmış modellerin standart üretim haline gelmesi bile gerekebilir
  • 45nm ile Intel ile yarışabilecek konuma gelecek inşlh.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

ayrica Power consumption konusunda QX9650 islemcisinin dogru degeri vermedigine inaniyorum.. ya hata var ya hile... 4 cekirdekli 3ghz islemcinin, 2 cekirdekli ayni frekanstaki turevinden ve 4 cekirdekli q6600'den daha az watt tuketimi oldugu kesinlikle dogru olamaz...

Q6600 daha dusuk TDP degerine sahip ama burda daha fazla enerji tukettigini gostermisler..
    hele 65wattlik e6850 bile cok daha fazla watt tuketmis testte.... ben bunlara inanmiyorum... kusura bakmayin ama...

Bence bir yanlışlık yok.

• 140 watt işlemci ile işim olmaz. tam yüktede, idle'da da öküz gibi enerji çekiyor. 2008 yılında elektriğe %44 zam geldi bu memlekette.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yc#1

quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

ayrica Power consumption konusunda QX9650 islemcisinin dogru degeri vermedigine inaniyorum.. ya hata var ya hile... 4 cekirdekli 3ghz islemcinin, 2 cekirdekli ayni frekanstaki turevinden ve 4 cekirdekli q6600'den daha az watt tuketimi oldugu kesinlikle dogru olamaz...

Bence bir yanlışlık yok.

ok grafigi gordum fakat siz de dikkatli bakin..

• Artik bu saatten sonra Fussion i beklemek lazim derim ben !
    Birden Nvidia anakart yapiyordu noldu cikti mi o ben mi kacirdim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yimmasabi -- 5 Temmuz 2008; 14:22:55 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.