Şimdi Ara

## ATi Radeon HD 4850 ve 2.93GHz'de Çalışan Nehalem Aynı Sistemde ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
3.024
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi Radeon HD 4850 ve 2.93GHz'de Çalışan Nehalem Aynı Sistemde ##

Ekran kartı arenasında son günlerin popüler ismi Radeon HD 4850 ile Intel'in yılın son çeyreğine yönelik olarak hazırladığı, 2.93GHz'de görev yapan ve 45nm üretim teknolojisine sahip dört çekirdekli Nehalem işlemcisi aynı sistem üzerinde buluştu. Bilindiği üzere 55nm RV770 Pro gpu'sunu kullana Radeon HD 4850, 625MHz gpu ve 1986MHz bellek saat hızlarıyla geliyor. 256-bit bellek veri yolu, 512MB GDDR3 bellek ve 800x shader birimine sahip olan Radeon HD 4850 199$'lık fiyat segmentinde liderliğine gözüne kestirmiş durumda. Öte yandan Intel'in 2.93GHz'de çalışan ve Nehalem kod adlı mikroişlemci mimarisini baz alan mühendislik örneği işlemcisi Bloomfield işlemci aileisnin 2.2GHz'lik modelden sonra ik numaralı oyuncusu durumunda. LGA1366 formunda olan işlemci entegre bellek kontrolcüsüne, SSE 4.2 desteğine ve FSB yerine QPI adı verilen yeni nesil veri yolu teknolojisine sahip. Nvidia'nın önde gelen ortaklarından biri olan ve artık ATi tabanlı ekran kartları da üretmeye başlayan Gainward'ın referans tasarımlı HD 4850 modeliyle 2.93GHz'de çalışan Nehalem işlemcisi Foxconn'un X58 yonga setini kullanan Renaissance kod adlı anakartı üzerinde buluştular ve ilk test sonuçları yayınlandı.

Bu arada Gainward Radeon HD 4850'nin referans değerlere sahip olduğunu, X58 yonga setli anakart ve işlemcinin ise henüz mühendislik örneği aşamasında olduğunu hatırlatalım.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• haber icin tessekurler
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mad_Wolf

haber icin tessekurler

Teşekkür etmek için FX57'nin PM'ne mesaj atabilirsiniz.
    Forum teşekkür etme kirliliğiyle karşı karşıya.
  • İşlemcinin 3dmark 06 cpu puanı, 3.6 GHz hızında çalışan Q6600'den 100 puan düşük sadece. Ayrıca Nehalem mimarisindeki ilk oyuncu, 2.66 GHz hızında çalışıyor, 2.2 GHz hızında değil. 2.93 Ghz hızındaki Bloomfield'in fiyatının 530 dolar olacağınıda belirtseydiniz.
  • 2006 test sonuçlarına bakınca çok uçuk bir puan değil (tabi mühendislik örneğini dikkate almak gerek bu konuda)
  • quote:

Orjinalden alıntı: menem

2006 test sonuçlarına bakınca çok uçuk bir puan değil (tabi mühendislik örneğini dikkate almak gerek bu konuda)

CPU puanı oldukça uçuk bir Puan... Bir Q6600 ün 5180 puan alabilmesi için 3,5-Ghz civarında çalışması gerek.

Bu demektirki Aynı saat hızlarında araki performans farkı %18 civarında.

Düşündümde pekde bi nanesi yokmuş bu nehalemin o zaman. Çünki zaten Penrynler aynı saat hızında %10-15 daha performanslı idi Conroelerden...
  • Şimdi sormazlar mı OC oluyor mu diye
  • quote:

Orjinalden alıntı: CoolnQuiet

İşlemcinin 3dmark 06 cpu puanı, 3.6 GHz hızında çalışan Q6600'den 100 puan düşük sadece. Ayrıca Nehalem mimarisindeki ilk oyuncu, 2.66 GHz hızında çalışıyor, 2.2 GHz hızında değil. 2.93 Ghz hızındaki Bloomfield'in fiyatının 530 dolar olacağınıda belirtseydiniz.

Merhaba,

Nehalem mimarisinin detaylarına forumda arama yaparak, Bloomfield işlemci ailesi dahilinde kullanıma sunulacak ilk modellere ise;

http://forum.donanimhaber.com/m_23977236/tm.htm

adresinden ulaşabilirsiniz.

İyi forumlar dilerim.

• Orada da benim dediğimi diyor zaten. ?!

quote:

Orijinalden alıntı : fx57

Temel bazı özellikleriyle son derece benzer olan yeni işlemciler arasında fark yaratan detaylar da bulunuyor. Henüz pazara hangi isim (belki Core 3) altında girecekleri kesinleşmeyen Bloomfield işlemcileri 3.2GHz, 2.93GHz ve 2.66GHz'lik saat hızlarına sahip olacaklar. 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan işlemcilerin diğer ortak özellikleri de şu şekilde olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoolnQuiet -- 1 Temmuz 2008; 9:47:47 >
  • guzel intel bellek kontrolcusunu içe alarak guzel bir iş yaptı

zaten aritmatik işlem unitesi cok guclu kayar noktalardada guclendirme yapılmıstır yeni mimaride memory bandwich de arttırıldı bide dual channel ram devride kapandı

guzel olucak gibi duruyor ama fiyatlar pahalı.
    insallah c2d uretimi durmaz elimizde patlamaz anakartlar
    ,
    ekleme:ss deki anakartın tipide gzlmiş

guney sogutucusu entegreye benzio 555 gbi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tolgacem -- 1 Temmuz 2008; 9:51:47 >
  • bu donanım dünyası böyle işte hergün yeni bişi çıkıo walla fx hocam bu hıza nasıl ayak uyduruyosun anlamıyorum
  • bunlardan intel'den alıştığınız yüksek overclockları beklemeyin derim.
  • Sadece AMD ekran Kartlarının deilllll AMD çipsetlerinin de core2 ve üzeri işlemcilere ihtiyacı var gerçek gücünü göstermek için.....

Şahsen ::::::::::Side portlu 780G çipsetinin Q6600 veya E8400 le birlikte çalıştııını görmek isterim
  • Haber için teşekkürler
  • eeeee nehalem fos mu çıktı yani o cpu skorunu aşşağı yukarı bende alıyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: PeGaSuS@01

eeeee nehalem fos mu çıktı yani o cpu skorunu aşşağı yukarı bende alıyorum

dikat ettiysen satt hızları aynı deil nahalem overcloksuz
  • quote:

Orjinalden alıntı: PeGaSuS@01

eeeee nehalem fos mu çıktı yani o cpu skorunu aşşağı yukarı bende alıyorum

entegre bellek kontrolcüsü ve qpi veriyolu standardı dio intel amd gibi fiyasko firması değil(sadece işlemciler konusunda söylüyorum(pohenomlar)).ayağını denk almıştır
    bu arada haber için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2F5323DB8 -- 1 Temmuz 2008; 10:26:50 >
  • o kadar işlemci puanına rağmen düşük 3dmark skoru var 4850nin.sm3 puanı bile düsük gibi.bu kart nasıl oluyorda 8800gtyi geçiyor?
  • quote:

o kadar işlemci puanına rağmen düşük 3dmark skoru var 4850nin.sm3 puanı bile düsük gibi.bu kart nasıl oluyorda 8800gtyi geçiyor?
    kardeş hakikatten güzel soru ben de bişey anlamadım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: old_glory

quote:

o kadar işlemci puanına rağmen düşük 3dmark skoru var 4850nin.sm3 puanı bile düsük gibi.bu kart nasıl oluyorda 8800gtyi geçiyor?
    kardeş hakikatten güzel soru ben de bişey anlamadım.

Emin ol Nvidia mühendisleri harıl harıl bunu araştırıyordur...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.