Şimdi Ara

ATi'nin çift grafik işlemcili yeni modeli R700 için geri sayım başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
2.708
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Resmi duyurusu geçtiğimiz hafta Çarşamba günü gerçekleştirilen Radeon HD 4800 serisi yankı uyandırmaya devam ediyor. 199$ seviyesinden kullanıma sunulan Radeon HD 4850 modeli sunduğu performans ile orta segmentte liderliğe oynarken, endüstrinin GDDR5 bellek kullanan ilk grafik çözümü olarak tanımlanan Radeon HD 4870 modeli de 299$ seviyesinde rakip Nvidia'nın çok daha pahalı olan GeForce GTX 200 serisi karşısında etkin bir rol üstlenecek. Yeni nesil ekran kartları ile son derece iddialı olan AMD-ATi'nin ezeli rakibi Nvidia'ya karşı şapkadan çıkaracağı bir yeni sürprizi daha olacak. Gelen yeni bilgilere göre firmanın R700 kod adını taşıyan çift grafik işlemcili yeni ekran kartını beklenenden daha önce kullanıma sunulabilir.

AMD-ATi geçtiğimiz senenin sonuna doğru grafik işlemci geliştirme programında önemli bir değişiklik yapmıştı. Firma performans segmenti için yüksek maliyetli ve düşük üretim verimliliğine sahip büyük gpu'lar hazırlamak yerine orta segmentte maliyeti de göz önünde bulundurarak liderliğe oynayacak grafik işlemciler geliştirmeye, yüksek performans segmentine yönelik olaraksa tek pcb üzerinde çift grafik işlemcisi barındıran modeller hazırlamaya karar vermiş ve operasyon programına dahil etmişti.Geçtiğimiz Ocak ayında kullanıma sunulan Radeon HD 3870 X2 modeli firmanın bu yönde attığı ilk somut adımdı. RV670 gpu'sunun yaşadığı sorunlardan ötürü Radeon HD 3870 X2 belki firmanın beklentilerini tam anlamıyla karşılayamadı ama fiyatı ile ses getirmeyi başardı.

AMD-ATi, R700 kod adlı Radeon HD 4870 X2 modeliyle (isim konusunda firma farklı bir adım da atabilir) modeliyle rakip Nvidia'dan altın kemeri geri almaya çalışacak. Ağustos ayı içerisinde kullanıma sunulması beklenen R700, Tayvan ekran kartı endüstrisinden gelen haberlere göre beklenenden daha kısa süre içerisinde, muhtemelen Temmuz ayının sonuna doğru kullanıma sunulabilir. 55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve Radeon HD 4870 modeline güç veren RV770XT gpu'sunun çiftine sahip olacak R700'de Spartan kod adlı ve B509 numaralı Siyah renkli baskılı devre tasarımı kullanılacak. PCB ile birlikte AMD-ATi'nin uzun süredir takip ettiği Kırmızı renkli baskılı devre alışkanlığı da en azından R700 ile birlikte değişecek gibi görünüyor.

AMD-ATi cephesinden R700'ün olması muhtemel saat hızlarına yönelik resmi bir açıklama yapılmış olmasa da firmanın yayınladığı yeni ekran görüntüsü en azından mühendislik örneklerinin sahip olduğu frekans değerleri hakkında bizlere ipucu verdi. Zira ortaya çıkan ekran görüntüsüne göre R700, HD 4870 ile aynı yani 750MHz gpu ve 3600MHz bellek saat hızlarına sahip. Tabi belirttiğimiz gibi hacimli üretime girecek kartın hızları konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmış olmasa da 780MHz/3920MHz (gpu/bellek) rakamları da telaffuz edilmiyor değil. 2x 256-bit bellek veri yoluna ve 2x 800 paralel işlem birimine sahip olacak çift slot tasarımlı R700 üzerinde Radeon HD 3870 X2 modelinden farklı olarak PCIe 2.0 desteği sunabilen yeni nesil PLX köprü yongası kullanılacak.

55nm üretim teknolojisi ile hazırlanan DirectX 10.1 destekli RV770 gpu'sunu çifti R700'e güç verecek.

2 TeraFLOP'un üzerindeki yüksek hesaplama gücü ile dikkatleri üzerine çekmesi beklenen R700, Crossfire X teknolojisi çerçevesinde Quad Crossfire kurulumuna da olanak tanıyacak. Bu arada AMD-ATi, Phenom 9950 işlemcisi ile desteklenen bir sistem üzerinde R700 Crossfire'ın performansı hakkında da ipuçları verdi. Firmanın ekran görüntüsüne göre R700 Crossfire, 3DMark Vantage'ın Extreme profil ayarında 12515 puan alabiliyor. AMD-ATi'ye göre R700, rakip Nvidia'nın an itibariyle amiral gemisi olan GeForce GTX 280 geri plana itebilecek. 15-24 Temmuz tarihleri arasında iç testleri bitirmeyi planlayan firma cephesinde Ağustos ayının 3.haftası ile birlikte partner firmalar özelleştirilmiş R700 modellerini kullanıma sunabilecekleri belirtiliyor.

R700, Crossfire modunda da oldukça iddialı.

Çift grafik işlemcili ekran kartlarının en önemli sorunlarından biri olan gpu'ların ölçeklendirilebilmesiyle ilgili olarak ta yeni gelişmeler var. Ortaya atılan bazı iddialara göre çift grafik işlemcili R700, Radeon HD 4870'in iki tanesinin oluşturacağı Crossfire kurulumundan %15'e varan oranda daha hızlı olacak. Yazı içerisinde de belirttiğimiz gibi AMD-ATi şu an için R700'e yönelik olarak spesifik bir lansman tarihi yada saat hızlarını açıklamış değil. Fakat özellikle Tayvan merkezli kaynaklar R700 için Temmuz sonunu işaret etmeye başladılar bile. Önümüzdeki günlerde piyasaya sürülecek özelleştirilmiş HD 4850 ve HD 4870 modellerini takiben R700'ü de endüstrinin beğenisine sunacak AMD-ATi karşısında Nvidia'nın nasıl bir adım atacağı ise merak konusu.

Sayfanın Linki : http://hkepc.com/?id=1410&fs=c1n

• Haber için teşekkürler Kral geliyor..
  • her pc aldığımda böle oluyor..9800gtx aldım artık takozz
  • yeni lider geliyor... gtx 280 800 doların üzerinde satış fiyatı var.. bakalım nasıl satacak o fiyata o kartı ... nvidianın birazcık eli yansın bakalım.. atinin teknoloji fiyat ve performansı şu an için en iyi tercih gibi görünüyor...

güzel haber.. 48xx serisi içinde erken gelebilir denilmişti vede öyle oldu eminim buda aynı şekilde olacak.. ati iyi çalışıyor...
  • quote:

Orjinalden alıntı: blacksnake03

her pc aldığımda böle oluyor..9800gtx aldım artık takozz

2 haftayada 4xxx ler takoz olucak kafani yorma
  • nvidia oyun firmalarına sponsor oluyor oyunda iyi performans veriyor ama ati sponsor olmadan ati 4850 cf ile gtx280 i geçebiliyor bu bence başarıdır 4870 x2 yi merak ettim ismi değişik olsun bence
  • vayy vayy vayy sıra nvidia amcada bakalım gelişimler nasıl olacak

haber için tşk fx
  • quote:

Orjinalden alıntı: Murdoc_21

quote:

nasıl olcak o iş
  • yanlız pcb siyah ati noluyor sanaaaaaaaa
  • Haberler harika. Yalnız aklıma geldide böyle bir canavardan iki tanesini CF yapılsa sonuçlar nice olur acaba.
  • quote:

Orjinalden alıntı: gencomurat

Haberler harika. Yalnız aklıma geldide böyle bir canavardan iki tanesini CF yapılsa sonuçlar nice olur acaba.

Son resimde Quad-crossfire var, Vantage testi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: saidakkas

quote:

Haberler harika. Yalnız aklıma geldide böyle bir canavardan iki tanesini CF yapılsa sonuçlar nice olur acaba.

yok daha neler tek 4870x2 y le alınmış skor o
  • 2009'a kadar Alemin kralı olacak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: *AMD_ATHLON*

quote:

quote:

Hayır. 2 adet 4870x2 ile alınmış skor.
  • Nvdia nın tabutuna son çiviyi çakmak istiyorlar.Fiyatı ne olur acaba?
  • $500 civari
  • quote:

Orjinalden alıntı: annihilator

quote:

Orjinalden alıntı: *AMD_ATHLON*

quote:

quote:

Hayır. 2 adet 4870x2 ile alınmış skor.

valla göremedim 2 tane 4870x2 olduğunu

• Crossfire: Enabled 4 GPUs yaziyor.
  • Zaten R700 CrossfireX de 4 GPU olduğunu anlatıyor, R700 , X2 demek.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Murdoc_21

quote:

Yavaş takoz olsun.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.