Şimdi Ara

## Intel'in Çift Çekirdekli E5200 İşlemcisi Yolda ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
2.790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel'in Çift Çekirdekli E5200 İşlemcisi Yolda ##

AMD çift çekirdekli Phenom işlemcileri için 45nm üretim sürecine geçiş planları yapadursun Intel önümüzdeki günlerde şu an satılmakta olan çift çekirdekli Pentium E2000 serisinin yerini alacak olan E5000 serisi yeni işlemci ailesini duyuracak. Firmanın 45nm üretim teknolojisiyle hazırlayacağı E5000 serisi dahilinde kullanıma sunacağı ilk model E5200 olacak. LGA775 formundaki işlemci 800MHz FSB ile geliyor ve 2.5GHz'de çalışıyor. 2MB seviye 2 belleği ve 65 watt'lık ısıl güç tasarımı olan E5200, FSB hızının yanı sıra yeni üretim teknolojisinin de katkısıyla ciddi hız aşırtma potansiyeline sahip olabilir. Intel'in muhtemelen 100 Avro altında 65nm E2000 serisinin hemen üzerine konumlandıracağı konuşulan E5200 modelinin önümüzdeki günlerde kullanıma sunulması beklenirken fiyatı hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• tebrikler intel.

İntel her zaman ki büyüklüğünü gösteriyor nvidia da büyüklüğünü gösterirdi ama şaşırdım doğrusu 4800 serisine karşı gtx 260-280 birşey yapamayacak gibi tabi nvidia acilen fiyat indirimine gitmezse. (Şaika )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qqqickkkk -- 30 Haziran 2008; 17:10:41 >
  • yuh ne demek yani şimdi bu işlemci 13 çarpanı ile mi gelecek anladığım kadarıyla intel p4 lerdeki gibi nehalem de çarpanları çoğaltacak, buna bu işlemcilerde antraman yapıyor.
  • bu saatten(nehalem öncesi) sonra boyle bır işlemci pekte mantıklı değil
  • quote:

Orjinalden alıntı: alibotan

bu saatten(nehalem öncesi) sonra boyle bır işlemci pekte mantıklı değil

nehalem çıkmadan bunu söylemek pek mümkün olmasa gerek neden mi diyeceksin nehalem ilk başta pahallı olacaktır aslında ilk başta deil şuanda mevcutlardan her zaman daha pahallı olacaktır bence anakartların yapısı değişecek kullanılan komponentler değişecek işlemciler dahada pahallaşacak intel çıkarttığı son seriler ile q8000 e8000 e5000 q9000 bunlarla 2 yıl daha idare edecektir orta ve alt segmentde.
  • Çarpan 12,5 oluyor. FSB'yi 333 yaptınız mı, işlemci hızı neredeyse 4.2 GHz. oluyor. E5000 serisi O/C anlamında bomba olur patlar gibi geliyor. Bakalım neler olacak. Bununla birlikte güç tüketimi anlamında daha iyi olabilirdi çünkü AMD 4850e ile gayet güzel bir iş yaptı, gerçi E5200, ortalama performansta daha iyidir muhtemelen ama P/W anlamında muhtemelen 4850e yi geçemeyecektir.

Ekleme-1: Fiyatı 84 dolar olacak. Kaynak:http://xtreview.com/addcomment-id-5543-view-Intel-Q8200-and-E5200-price.html

Ekleme-2: Çıkış tarihi olarakta 3. çeyrek gösteriliyor yani TEM-AGU-EYL dönemi içerisinde herhangi bir gün olabilir, umarım Eylülün ortası olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoolnQuiet -- 30 Haziran 2008; 17:51:08 >

• nasıl yav bu E5200 12.5 çarpanlamı gelecek şimdi
  • yeniş işlemcim bu olacak
  • e2xxx serisinin dvmı niteliinde ve tercih sebebi olması için cache i 2mb ye çıkartılmış ayrıca 45nm!!!!!

bu işlemci e2xxx serisinin oc yeteneiiine sahip olursa orta-giriş seviyesinde rakipsiz olur
  • Intel boş durmuyor herkesi avutmanın yolunu bulmuş çünkü rakibi olan AMD hayal dünyasında halen...
  • quote:

Orjinalden alıntı: alisan06

quote:

Orjinalden alıntı: alibotan

bu saatten(nehalem öncesi) sonra boyle bır işlemci pekte mantıklı değil

nehalem çıkmadan bunu söylemek pek mümkün olmasa gerek neden mi diyeceksin nehalem ilk başta pahallı olacaktır aslında ilk başta deil şuanda mevcutlardan her zaman daha pahallı olacaktır bence anakartların yapısı değişecek kullanılan komponentler değişecek işlemciler dahada pahallaşacak intel çıkarttığı son seriler ile q8000 e8000 e5000 q9000 bunlarla 2 yıl daha idare edecektir orta ve alt segmentde.

nehalem cıktıgında E8xxx serisinin fiyatı baya aşağı inecektirr hemde cok... o yüzden bu işleciyi satın almak pekte akıl karı değil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alibotan -- 30 Haziran 2008; 17:36:23 >

• Ne zaman geleceği belli mi?
  • e2000 serisi celeron olur e4000 seriside kalkar bana öyle geliyor yannız şu 800 mhz olayından vaz geçse artık iyi olacak çarpanları yükseltip duruyolar oc potansiyeli çokta iyi olmayabilir e4000 serisi gibi fsbwall olursa kötü
  • Kaliteli bir soğutucu ile gerilim vermeden 3600 yaparsa çok iyi olur. Güç tüketimi ve ısı fazla artmadan günlük rahat kullanılabilir.

Yeni sistemimi şöyle düşünüyorum.

biostar p43
    e5200
    4gb xms2
    hd 4850
    xp x64
    22" lcd
    310as (8mb) belki raid 0 (anakart ??)
  • demekki dandirik işlemciyle idare edecez
  • Haftaya e2180 kullanan sistem toplayacakken gelen habere bak. Ama o işlemciyi bekleyecek sabrım kalmadı. Asus P5Q-PRO destekleyecek olursa ileride değiştiririm. Bu revizyon muhabbeti yüzünden c2d kullanamıyorum. Kesin yine aynı şey olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: darel-x

Haftaya e2180 kullanan sistem toplayacakken gelen habere bak. Ama o işlemciyi bekleyecek sabrım kalmadı. Asus P5Q-PRO destekleyecek olursa ileride değiştiririm. Bu revizyon muhabbeti yüzünden c2d kullanamıyorum. Kesin yine aynı şey olur.

alacağın anakartın cpu destek sayfasına bak..eğere orada 45nm lik E8400,E7200,Q9300(örnek) gibi işlemcileri destekliyorsa E5200 üde destekler..öte yandan bekleme konusu sana kalmış ama bende olsam beklemezdim..3ghz seviyesi kullanılacak 2180 zaten uzun zaman işini görür...yinede distribütörü arayıp E5200 ün ne zaman geleceğini sorabilir buna göre haraket edebilirsin

• temmuz sonuna vatana gelirse alabilirim
    haber için teşekkürler
  • @CoolnQuiet eğer fiyatı 84 doLar oLursa, 45nm bide, O.C de oLursa tadından yenmez
  • Her zaman (veya 4eva') Intel & nVidia & Asus üçlüsünü kullanırım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.