Şimdi Ara

Brenner p8 r5 frimware update acill yardım [ÇÖZÜLDÜ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
0
Favori
14.646
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar şu meşur pic programlayıcıdan bede yaptım Brenner p8 r5 Bootloader i 18f2550 ye yükledim devreye takıp pc ye taktım devreyi uyarı verdi donanım bulundu die sürücüyü usburn klasöründen driver klasöründen yükleyip usburn ü çalıştırdım bi pencere çıktı update firmvare gibi bişi yazdı ona tıkladım bana frimware seçmemi söedi aynı lkasörden onu da seçip tamam dedim usburn kapandı b daha açılmadı klasörden usburn yeniden tıkladım açılışta uyarı verdi error997 die ok dedim küçük kutu içinde bi tane sprut device bulundu dedi programlayıcı bulunamadı dedi devrede led ler yanıo ama bi türlü frimware i yükleyemedim açaba bilenler adım adım anlatabilirlermi şimdiden çok teşekkürler ha bi de yazı biraz uzun oldu kusura bakmayın yazım hatalarını da mazur görün sabahın 5 inde bu devreyle uraştııma ben de inanamıyorum naaparsınız elektronik aşkı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chex -- 20 Haziran 2009; 23:46:31 >

• 18f2550 yi baştan programlayarak firmware update yapmadan tekrar deneyebilirsiniz belki.
  • pic i iki defa farklı bootloader lar la programladım ikisinde de aynı sorunu yaptı bi de frimware ı direk pice yüklemeyi denedim sonuç aynı oldu şu anda programlayıcıyı pc ye takıp us burn ü çalıştırdığımda update frimvare gene çıkıo tıklayınca yine yukarda yazdığım gibi devam edio sizce sorun ne olabilir us burnü ilk çalıştırdğımda update butonuna tıklamadan önce üst kısımda bi kaç buton daha var acaba bu configuration ayarlarıyla igili olabilirmi yardımlarınızı bekliorum teşekkürler
  • frimvare i seçip upload dediim de çok kisa bi süre içinde mavi bi şerit 4/1 ine kadar doluo sonra usburn kapanıo acaba sorun ne olabbilir bu dvreyi çalıştıranlar varsa lütfen cevap yazabilirlermi yardımlarınızı bekliorum iyi çalışmalar
  • PIC'e sadece bootloader değil de FW+Bootloader olan dosyaları atmayı dener misin (80kb civarı olan HEX'ler..)
  • Yardımlar için teşekkürler arkadaşlar srunu çözdüm nedeni ise kristal miş 20 mhz lik kristal yerine 20.09 küsürlü bi kristal takmışım onu söküp yerine 4 mhz lik kristal taktım ve 4 mh lik bootloader i pic e yükledim sorun çözüldü en ksa zamanda 20 mhlik bi krista alıp deiştiricem hıza baya bi etkisi var devreyi resetlediğinizde farkediyosunuz ledlerin yanma hızı cok deişio ama bu haliylede fena sayılmaz jdm programlayıcıdan iyidir gerçekten çok güzel bi devre herkese tavsiye ederim bi sorum olucak pic e direk frimware i yüklemek mi daha iyi yoksa bootloader i yükleyip update etmekmi daha iyi bana kalısa pek bi fark yok ama ben önce bootloaderi yükleyip sonra update ettim hiç bi sorun da yok saygılar
  • Fark yok. Nasıl kolayınıza gelirse.
    Güle güle kullanın.
  • evet arkadaşlar en sonunda 20 mhz lik kristali taktım fakat ilk seferde devre çalışmadı bilgisayar bile tanımadı bende kristal bozuk olabilir diye yeni bi tane taktım fakat gene çalışmadı daha sonra iki kristalinde arzalı olamayacağı şüphesi aklıma takıldı pici söküp 20 mhz lik bootloader i yükledim ve update ettim sorun çözüldü şu anda devre çok güzel ve hızlı çalışıo aslında yazma hıznında pek de bir fark yok yinede yüksek frekanslı kristal daha iyi ayrıca devre daha güzel görünsün diye altına plexi glass kestirdim 7,5*10 cm plexy glass la plaket arasınada ince sünger kesip yerleştirdim şu anda devre görünüm olarak müthiş bide sorum olcak devreyi ilk çalıştırdığımda üzerindeki vpp (yeşil led) yanıyodu aradan yaklaşık bir hafta geçti led artık yanmıyo us burn den test için vpp,vdd sinyallerini etkin yaptığımda ledlerin ikiside yanıo yaniledler sağlam sizce sorun ne olabilir kalibrasyon yapmadım ondan olabilirmi eğer ondansa nasıl yapcam bu kalbrasyonu yardımlar için şimdiden teşekkürler yazı yine biraz uzun oldu kusura bakmayın artık

• Yeşil led yalnızca Vpp üretilirken yanar (programlama gerilimi, ~13V). Başka zamanlarda zaten yanmaması gerekir.
    Mavi de bildiğiniz gibi ilk takış esnasında kısa bir süre yanar. (Keza yeşil de, ilk taktığınızda önce mavi, sonra yeşil yanar ve sönerler)
  • devre üzerinde bi tane yeşil (usb soketin yanında olan )bi tanede sarı led var ben cihazı lk yaptığım zmanlarda yeşil olan led yanıyodu artık yanmıyo test işçin vdd sinyalini aktif ettiğide yanıyo sarı ledle lgili herhangi bir sorun yok programlama yapılırken yanıyo saten kafama takılan önceden kendiliğğinden yanan ledin şimdi neden yanmaması cihazı usb ye taktığımda ikiside sırayla yanıyo bikaç bilgisayarda denedim sonuç aynı yardımlar için teşekkürler
  • bu devrenin pcb sini kağıda 1/1 ölçülerinde lazer printerden nasıl aktarabilirim?
  • bu konuda geniş bi yazı yazdım fakat yazıyı brenner için hazırladığım pakete göre yazdım istersen paketi msn den gönderebilirim msn: mehmet-as@windowslive.com
    işte yazı

Adım adım Brenner Yapımı MUTLAKA OKUYUN.txt

1)Öncelikle yapılacak brenner secilir (ben brenner p8 r5 i yaptım)

2)Daha sonra eagle programı zipten masa üstüne çıkarılır

3)seçilen brenner klasörünün içindeki zip dosyası açılır ve içindeki "brd" uzantılı dosya masa üstüne çıkarılır.

4)Dosyaya çift tıklanılarak açılır ve açmak için uygun bir program seçilmesi istenir gözat butonundan masa üstüne çıkardığımız eagle nin bin klasörü içinden eagle.exe seçilir ve tama a tıklanır.

5)açılan uygulamada karşımıza brenner ın pcb çizimi gelecektir bunu yazıcıdan çıkartmak için sol taraftaki menüden display simgesine tıklanır ve görünür katman seçimleri içerisinde sadece bottom,pad,via ve dimension seceneği aktif edilir diğerleri devre dışı bıraklır ok düğmesine tıklanır ve menü kapanır.

6)çizim alanında sadece yollar ve pedler kalmıştır plaket üzerindeki boş alanları doldurmak için yine sol taraftaki meniden ratsnest butonuna tıklanır ve plaketteki boş alanların dolduğu görülür çizim yazdırmaya hazırdır sol üst köşeden save (kaydet) butonuna tıklanır ve yazdırma işlemine geçilir.

7)yazdırma için sol üstte file menüsünden print seçeneği seçilir ve ok butonuna tıklanır lazer yazıcıdan çıkan çizim plakete basılmaya hazırdır.

8)çıktı çizimden biraz daha büyük bir plaket üzerine bantlanarak kuru bir bez arasında yaklaşık 1 dakika kadar bastırılarak ütülenir.

9)ütüleme işlemi sonunda plaket fazla hareket ettirilmeden üzerindeki kağıtla birlikte su dolu bir kabın içine atılır bir kaç dakika bekledikten sonra (kağıdın cinsne bağlı olarak tamen ıslanıp koyulaşıncaya kadar) sudan çıkarılıp bantlar sökülerek üzerindeki kağıt yavaşça kaldırılır kalan kağıt artıkları parmakla veya yumuşak bir süngerle fazla bastırılmadan hafifçe yuvarlak hazeketlerle temizlenir.

10)temizleme işleminde süngere dökülen bir miktar tuzruhunun faydası olacaktır baskı tamamen siyahlaşıncaya kadar (hiç artık kağıt kalmayıncaya kadar) temizlenir ve 3/1 oranında hazırlanmış tuzruhu peridrol karışımına atılır kap hafifçe sallanarak çözme işlemi hızlandırılır.

11)işlem sonunda plaket üzerinde kalan toner artıkları selülozik tiner veyabulaşık teli ile sökületek plaket temizlenir elde edilen plaket üzerindeki pedler ve vialar 0,8 mm çapındaki bir matkapla delinir çapaklar temizlenir ve plaketin fazla kenarları maket bıçağı ve cetvel yardımıyla çizilerek kesilir

12)Hazır olan plaetin üzerine yerleşim planı ve şemaya bakılarak elemanlar yerleştirilir ve lehimlenir pic18f2550 için soket kullanıması gerekmektedir

13)işlem sonunda devremiz görüm olarak hazırdır ve pic e bootloader in yüklemnesi gerekmektedir bunu için elinde bulunalar jdm programlayıcı ve winpic800 ü kullanabilirler jdm programlayıcısı olamayanlar klasörde art 2003 programlayıcıyı yapabilirler çizimi bana ait olan programlayıcı express pcb ile açımaktadır program klasör içinde mevcuttur

14) az önceki yöntemlerle yazdırılıp devre haline getirilen çizim kullanıma hazırdır winpic800 çalıştırılr ve ayarlardan art2003 programlayıcı seçilr 18f2550 programlayıcıya takılır ve bootloader seçilerek pice yazılır işlem sonunda pic sökülerek brenner a takılır

15) brenner in üzerindeki küçük jumper ile iki pin kısadever edilerek usb ye takılır devre üzerindeki iki adet led in yandığı gözlenir klasör içindeki usburn çalıştırılarak update ilemine geçilir karşımıza çıkan ekrandan update frimware butonuna tıklanır ve yüklenecek frimware klasör içinden seçilri ben en son versyon olan fw11 i kullanıyorum

16)update işlemi bitince devre üzerindeki jumper sökülerek reset butonuna tıklanır usburn açılır ve ortadaki beyaz kutu içinde programlayıcının versiyon ve model bilgileri görünür

17)pic in 1. bacağı her zaman zif soketin kapama koluna yakın olacak şekilde takılır identyty pic in rogrammer butonuna tıklanır ve takılan picin modeli ekranda belirin not: takılan pic kaç bacaklıysa orta alttaki seçnek kısmına işaretlenmelidir hemen yan tarfından pic in gurubuda seçilerek yaazma işlemine geçilir

18)yazdırılmak istenilen hex dosyası 2. sıradaki browse hex file butonuna tıklanılarak seçilir altta kırmızı yazıyla write hex file to pic yazısı aktif olacak tır ona tıklanır ve ve yazma işlemi başlatılır kısa bir süre içşindee yama işlemi tamalanacaktır herhangi bir sorun yoksa sağ altta ok simgesi belirecektir

19) programlayıcınız doğru bir şekilde çalışıyosa hayırlı olsun yok çalışmıyo ise onu öyle kabul etmeyi deneyin kimbilir belki ilerde bu kötü alışkanlığından kurtulabiliR :D

20)herhangi biryerde kafanızda soru işaretleri kalırsa hiç çekinmeden bana yazabilirsiniz unutmayın bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp işte mail im: mehmet-as@windowslive.com birdahaki uygulamada görüşmek üzere hoşcakalın

MEHMET AS 03/07/2008

• şu benim led problemine hala yorum yazılmamış programlayıcıda sorun yok mükemmel çalışıo ama o led aklıma takıldı bikere gece rüyalarıma giriyo yaw
  • Arkadaşlar PIC16F2550 nin içine atılacak hex dosyası hangisi acaba? Zahmet olmazsa buraya bi yollar mısınız? Bi de bu hex dosyasını PIC e yükjlerken herhangi bir konfigrasyon ayarı falan yapılıyo mu? Bende ki kristal 20 Mz lik...yardımlarınızı bekliyorum..teşekkürler....
  • eğer jdm programlayıcın varsa işlem basit yoksa art 2003 programlaycıyı yapabilirsin fakat tavsiyem jdm dir piyasada hazırını 10 ytl civarında bulabilirsin para vermek istemessen internette bircok jdm programlayıcı çizimi mevcut ben yazıya elinde jdm programlayıcı olduğunu varsayarak başılyorum
    öncelikle aşşağıdaki adresten usburn ü indir
    http://www.sprut.de/electronic/soft/usburn/usburn.htm#download
    sonra yine aşşağdaki adresten winpic 800 ü indir
    http://www.ddrservice.net/download/Software/programmators/winpic800.zip.html
    winpic800ü pc ye kur pc yi yeniden başlat (pc=personal computer=kişisel bilgisayar )
    usburn adlı zip dosyasını masa üstünde zipten çıkar winwinpic800 ü çalıştır winpic in dilini türkçe yapmak için en üstteki seceneklerin en sodan bir öncekini aç içinde turkish yazısını görceksin onu tıkla program türkçe olacaktır sonra programlayıcı agıtı seçmek için ayarlar bölümünden donanım seçeneğini aç ordan JDM Programmer i seç düzeni uygula de ana penceredeki sağ üst taraftaki yerden picin serisini sec örn:18fxx
    hemen altından picin tam numarasını seç 18f2550 sonra oku butonuna tıkla picin sıfır yani hiç kullanılmamışsa ilk okumada ekrandaki tüm satırlar 0000 olacaktır pici dilme butonuna tıkla ve pici tekrar okut bu sefer tüm satırların FFFF olduğunu göreceksin bu durum gerçekleşmiyosa ayarlar>donanım>jdm programmer>com2 yi seçip tekrar deneyiniz yine sorun varsa jdm programlayıcınıın pc tarafından görülmüyo demektir driver ile ilgili sorun olabilir ayrıca jdm programlayıcıların hiç biri laptoplarda çalışmaz kesinlikle denemeyin mutlaka desktop pc ye ihtiyacınız var
    hiç bi sorun yok program pici tanıyo ve okuyo sa soldaki aç butonuna tıklanır ve masa üstüne çıkardığımız usburn klasörünün içinde bulunan bootloader klasörünün içindeki 20 mhz lik bootloader seçilir
    seçilen hex dosyası ekranda belirdikten sonra pic programlayıcıya takılı iken tümünü programla utonuna tıklanır programın pice yazma işlemi tamalanır bu esnada winpic800 üzerinden herhangi bi seçenek işaretlemeye gerek yoktur program seçimleri kendisi yapacaktır yazma işleminden sonra pic programlayıcıdan sokülüp brennerin üzerine takılır brennerin üzerindeki jumper takılı iken devre usb ye takılır ve masa üstüne açtığımız zip dosyasının içindenki usburn.exe dosyası çalştırılır karşımıza gelen ekranda kocccaman bir update frimware butonu belirecektir ona tıklkanır ve frimware seçmemiz istenir
    yine masa üstündeki usburn klasörünin içinde bulunan b8 frimware klasörünün içinen frimware 11 .hex dosyası seçilir brenner da herhangi bir sorun yoksa 20-30 sn içinde update işlemi tamalanacaktır işlem bitip mesaj kutusu yeşile döndükten sonra devre üzerindeki jumper çıkarılır ve reset butonuna tıklanır program yeniden başlar yine mesaj kutusnda brennerin versyonu ve diğer bilgiler görünecektir hiç bir hata yok ve prgramlayıcınız çalışıyosa hayırlı olsun çalşmıyo is yukardaki yazıyı gözden geçirin faydası olacaktır başarılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chex -- 12 Temmuz 2008; 1:12:45 >

• elimde jdm programlayıcı yok...acaba bana bi tane güvendiğiniz jdm programlayıcı devresi yollayabilir misiniz...ilk önce onu yapıyım sonra da branner ı hallediyim...yollarsanız açıklayıcı olursa devre çok memnun olurum..teşekkürler yardımlarınız için....
  • Araştırdım ama jdm programlayıcılar PIC18F2550 yi programıyolar ki?
  • şu anki kullandığım brennerin üzerindeki pic i jdm programlayıcıyla programlayıp usburn le update ettim sorunsuz çalışıyo ic prog kullanıyosan 18f2550 yi programlayamassın üstte linkini yolladığım winpic800 ü ndir ve jdm le programı yazdır nasıl yapcağını üstte anlattım bende ilk başta programlamayacığını düşünüyodum fakat denedim ve gördüm sonuç güzel bazı ufak ayarları yaptıktan sonra jdm programlayıcı 18f2550 yi programlayabiliyor işte bu devreyi yapabilirsin
    http://rapid-share.com/files/28167516/jdm_programmer.rar
    bu devrenin 18f2550 yi programlayabileceğini tahmin ediyorum ben programlama yaparken deniz elektroniğin hazır olarak satılan jdm programlayıcısını kullandım sana da tavsiyemdir
    bu devreyi yapmaya karar verirsen devrede zif zoket kullanmana gerek yok sıradan 40 pinli soketlerden kullan ve brenner için aldığın zif soketi jdm in üzerindeki sokete tak ve öyle programla iişin bitincede zif soketi jdm den söküp brenner a lehimle böylece 2. bir zif soket masrafından da kurtulursun
    not: rapid-sahre deki çizgiyi kaldırın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chex -- 13 Temmuz 2008; 1:34:12 >

• teşekkürler...bu jdm işine yarar diyosun yani..gerçi pek maliyetli bişey değilmiş..umarım programlar 18F2550 yi...araştırdığımda jdm lerin pic listesinde 18F2550 nin adını görememiştim..umarım dediğin gibi olur yoksa brenner devresi kurduğumla kalacak bende ucuza mallettim diye seviniyodum :D uzadıkça uzuyo...yardımların için çoook teşekkürler..bi sıkıntım olursa gene yardımını isterim ona göre ;)...tekrar teşekkürler...
  • istersen jdm programlayıcıyı yapmadan da jdm programlayıcıların 18f2550 yi programlayıp programlamadıklarını öğrenebilirsin bunu için üstteki linkten win pici indir ayarlar>donanım dan jdm programlayıcıy seç tamam de ana ekranda pic serisi olarak 18f seç alttaki kutudan 18f2550 görünüyosa programlıyo demektir ben bu şekilde denedim gerçekrten de programladı bence denemeye değer uğraşmak istemiyorum dersen kargo masrafı karşılığında pic i programlayıp sana gönderebilirim istanbulda oturuyosan msnden haberleşelim msn : mehmet-as@windowslive.com
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.