Şimdi Ara

Uzmanına bir vergi-noter-devir sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
2.045
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Malum vergi dönemi geldi. Sorum şu; 30 Haziran Pazartesi günü temiz kağıdı aldığımda ikinci taksit vergi tahakkuk etmemiş olacağı için vergiyi ödemeden alabileceğimi düşünüyorum, alabilmeliyim. Alacağım temiz kağıdının da bir geçerlilik süresi olacak, sanırım 10 gün.

Bu durumda, 30 Haziran'da ikinci taksit vergiyi ödemeden temiz kağıdını aldığım aracımın noter satışını 1 ya da 2 Temmuz'da vermek istersem, bu temiz kağıdı ile yani ikinci taksit vergisini ödemeden verebiliyor olmam gerekir, doğru mudur? Bu duruma engel teşkil edebilecek herhangi bir bilgi var mıdır?

Teşekkür ederim..

• Satabilirsiniz fakat etik olmaz. Araç satmada kural şudur Ocak 1 ve Temmuz 1 dediği andan itibaren aracın dönem vergisi satıcıya aittir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kontrolet

Merhaba,

Malum vergi dönemi geldi. Sorum şu; 30 Haziran Pazartesi günü temiz kağıdı aldığımda ikinci taksit vergi tahakkuk etmemiş olacağı için vergiyi ödemeden alabileceğimi düşünüyorum, alabilmeliyim. Alacağım temiz kağıdının da bir geçerlilik süresi olacak, sanırım 10 gün.

Bu durumda, 30 Haziran'da ikinci taksit vergiyi ödemeden temiz kağıdını aldığım aracımın noter satışını 1 ya da 2 Temmuz'da vermek istersem, bu temiz kağıdı ile yani ikinci taksit vergisini ödemeden verebiliyor olmam gerekir, doğru mudur? Bu duruma engel teşkil edebilecek herhangi bir bilgi var mıdır?

Teşekkür ederim..

Aracı birincii dönem aldığınız temiz kağıdı ile satamazsınız.

Alacağınız temiz kağıdının üstündeki tarih dönem sonuna aittir. yani 30 hazirana. 1 temmuzdan itibaren geçersiz olur.

1 temmuzda vergi ödenerek alınan bir temiz kağıdı ise yıl sonuna kadar tarihlidir. Yani yıl sonuna kadar yenisinin alınmasına gerek yoktur.

Yani 30 haziranda alacağınız temiz kağıdı 1 temmuzda geçersiz olur. Çünkü yeni döneme girilmiştir. Yeni vergi tahakkuk etmiştir. Yeni dönemle birlikte dönem vergisini ödemeden satış yapamazsınız.

Kolay gelsin.

• quote:

Orjinalden alıntı: ecar limon

Satabilirsiniz fakat etik olmaz. Araç satmada kural şudur Ocak 1 ve Temmuz 1 dediği andan itibaren aracın dönem vergisi satıcıya aittir.

Alıcının da bilgisi dahilinde olacaktı tabi ancak sn. OBK konuya açıklık getirmiş ve olamayacağını söylemiş.
  • quote:

Orjinalden alıntı: O.B.K

quote:

Merhaba,

Teşekkür ederim..

Aracı birincii dönem aldığınız temiz kağıdı ile satamazsınız.

Alacağınız temiz kağıdının üstündeki tarih dönem sonuna aittir. yani 30 hazirana. 1 temmuzdan itibaren geçersiz olur.

1 temmuzda vergi ödenerek alınan bir temiz kağıdı ise yıl sonuna kadar tarihlidir. Yani yıl sonuna kadar yenisinin alınmasına gerek yoktur.

Yani 30 haziranda alacağınız temiz kağıdı 1 temmuzda geçersiz olur. Çünkü yeni döneme girilmiştir. Yeni vergi tahakkuk etmiştir. Yeni dönemle birlikte dönem vergisini ödemeden satış yapamazsınız.

Kolay gelsin.

Teşekkür ederim bilgilendirme için. Kesin bilgi mi acaba bu, tahmin ettiğim gibi düz mantığa aykırı bir durum var yani?

• zaten temmuz ayında aracı alırken temmuz vergisini yatırmadan alacak adam da bulman zor olur yani
  • quote:

Orjinalden alıntı: yuci

zaten temmuz ayında aracı alırken temmuz vergisini yatırmadan alacak adam da bulman zor olur yani

Sevgili kardeşim, bir özel durum var ki böyle bir soru soruyoruz herhalde değil mi?
  • Konuyu uzatmaya ve bulandırmaya gerek yok, yukarıda gayet tatmin edici bir cevap zaten var. Bunun doğruluğunu teyit eden ya da aksini iddia eden olursa cevap bekliyorum. Bunun dışındaki mesajlarla şişirilecek bir konu değil, özel ve kişiye özel bir durum.

Son kez soruyorum, yukarıdaki sn. O.B.K'nın açıklaması kesin olarak doğru mudur? (Bana öyle geliyor ancak son bir teyit lütfen).
  • evet O.B.K.nin cevaplari kesinlikle dogrudur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ^Biotech^

evet O.B.K.nin cevaplari kesinlikle dogrudur.

Teşekkür ederim, her ikinize de.
  • Ben mesela bu hafta bir araç sahibiyle anlaştım ve 100 ytl de kapora verdim.Para işlerimi halletmem lazım ve satış işlemi önümüzdeki haftaya belki de ondan sonraki haftaya da sarkabilir.Daha parasını vermedim araba hala sahibinde duruyor.Peki şimdi bu durumda yapılması gereken nedir? Temmuz vergisini ben mi yatıracam sahibi mi? Doğrusu nedir burada?
  • quote:

Son kez soruyorum, yukarıdaki sn. O.B.K'nın açıklaması kesin olarak doğru mudur? (Bana öyle geliyor ancak son bir teyit lütfen).

Hocam eğer 30 haziran'da alacağınız mtv borcu yoktur kağıdının üzerinde geçerlilik süresi olarak temmuz tarihi varsa satışta sorun çıkmaz. Sonuçta noter o kağıdın üzerindeki geçerlilik süresine bakar. Ancak 30 haziranda alacağınız mtv borcu yoktur kağıdının üzerinde muhtemelen geçerlilik süresi olarak yine 30 haziran yazar. Sanmıyorum ki ileri bir tarihe kadar geçerli bir borcu yoktur kağıdı versinler. Ama olur da alabilirseniz satış da o kağıt üzerinde belirtilen tarihe kadar yapılabilir.

Kolay gelsin...
  • quote:

Orjinalden alıntı: historiyst_45

Ben mesela bu hafta bir araç sahibiyle anlaştım ve 100 ytl de kapora verdim.Para işlerimi halletmem lazım ve satış işlemi önümüzdeki haftaya belki de ondan sonraki haftaya da sarkabilir.Daha parasını vermedim araba hala sahibinde duruyor.Peki şimdi bu durumda yapılması gereken nedir? Temmuz vergisini ben mi yatıracam sahibi mi? Doğrusu nedir burada?

Noter satışta borcu yoktur kağıdının üstündeki son geçerlilik tarihine bakar. Araç sahibi yeni dönem borcunu ödemeden 1 temmuzdan itibaren satış yapamaz.

Artık vergiyi siz mi ödersiniz o mu öder o sizin anlaşmanıza kalmış. Sonuçta o vergi döneminde aracı siz kullanacağınız için bence sizin ödemeniz daha etik olur. Ancak yasal mecburiyet aracın eski sahibinin ödemesi yönündedir.

Kolay gelsin...

• O.B.K haklı bende 1 ay önce anlaşmıştım Allah kısmet ederse bu hafta içi alacağım ve vergisini ben ödeyeceğim
  • Çok teşekkür ederim ...
  • etik olarak vergiyi karşı tarafın ödemesi gerekse de aracın satış tarihi geçerlidir...kanunen ikinci dönem de size ait olur...aranızda anlaşın kardeş payı yapmaya çalışın derim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evolution100 -- 30 Haziran 2008; 3:14:15 >
  • 30 Haziran'da alınan temiz kağıdı sadece 30 Haziran için geçerli oluyormuş, bilginize.
  • benim vergiyi 1 temmuzda karşı taraf ödedi helal olsun dedim 600 ytl hoş adam zengin orası ayrı. Bu arada ben aracı üstüme aldım satışı yaptık parayı bir gün sonra verdim güven önemli tabi
  • Alınan temiz kağıdının ister satış için olsun ister muayene için olsun 1 hafta geçerlidir tabiki istisnası aşağıda belirttiğim üzere vergide dönemsellik ilkesidir.

Yani 1 Temmuz.da aldığınız temiz kağıdıyla vergi bakımından ikinci altı aylık sürenin sonu olan 31 Aralık günü satış yapamazsınız. Zaten mantıklı olan da budur. Bunun yanında arkadaşların da belirttiği gibi vergide dönemsellik ilkesi gereği 30 Haziran.da alınan temiz kağıdıyla Temmuz ayı içerisinde ne muayene yapılabilir ne de noter satışı yapılabilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.