Şimdi Ara

## Sony PlayStation 3'ün Grafik İşlemcisi 65nm Üretim Sürecine Dahil Oluyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
0
Favori
7.537
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Sony PlayStation 3'ün Grafik İşlemcisi 65nm Üretim Sürecine Dahil Oluyor ##

Sony Computer Entertainment tepe yöneticisi Kaz Hira'nın doğrulamasına göre firmanın yeni nesil oyun konsolu PlayStation 3'ün Nvidia tarafından hazırlanan RSX kod adlı grafik işlemcisi Sonbahar ile birlikte 65nm üretim teknolojisi ile üretilecek. Bilindiği üzere nanometrik küçülme sağlayan yeni üretim teknolojileri firmalara maliyet avantajı getirirken güç tüketimi ve ısı gibi çok önemli iki konuda da avantaj sağlayabiliyor. PS3'e güç veren Cell işlemcilerinin geçtiğimiz tatil döneminden bu yana 65nm üretim teknolojisi ile hazırlandığı biliniyor. 90nm üretim teknolojisini kullanan RSX GPU'sunun da 65nm üretim sürecine geçmesiyle birlikte verimli olması beklenen PS3'ün fiyatlarında indirim olup olmayacağını ise zaman gösterecek.

• Sony'nin Mart ayından bu yana sattığı her PS3'ten kar etmeye başladığını düşünürsek bir indirim yapmaları beklenebilir. Tabi esas indirim 45 nm üretim teknolojisine sahip olacak Slim PS3'le gelecektir.
  • Sony bu işini bilir
  • Güzel bir haebr İlerde Bide İndirim haberi geldimi o zamn süper olucak
  • Fiyat biraz olsun ucuzlar artık.
  • asıl şu X360 lar 65 nm ye geçsinde millet biraz olsun rahat etsin, PS3 te bunun tek avantajı belki fiyatta biraz azalma olur yada kocaman PS3 kasası yerine eskisi gibi PS3 slim modeli çıkar
  • quote:

Orjinalden alıntı: power512

asıl şu X360 lar 65 nm ye geçsinde millet biraz olsun rahat etsin, PS3 te bunun tek avantajı belki fiyatta biraz azalma olur yada kocaman PS3 kasası yerine eskisi gibi PS3 slim modeli çıkar

hala çıkmadımı ya demekki hala kırmızı var
  • 7800GTX in üstüne Reality Synthesizer RSX falan yazmıyorlar mı? Deli oluyorum. Şu konsol dünyası acayip.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sdurust

7800GTX in üstüne Reality Synthesizer RSX falan yazmıyorlar mı? Deli oluyorum. Şu konsol dünyası acayip.

• quote:

Orjinalden alıntı: Witch-king-05

quote:

7800GTX in üstüne Reality Synthesizer RSX falan yazmıyorlar mı? Deli oluyorum. Şu konsol dünyası acayip.

7800gtx islemci ile paralel olarak calisabiliyor mu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: anil92

quote:

Orjinalden alıntı: Witch-king-05

quote:

7800gtx islemci ile paralel olarak calisabiliyor mu?

Bilgisayarda bu grafikte oyun oynatamayacağı kesinde..herşey optimizede bitiyor aslında o kadar pahalı kartlara gerek yok sömürme taktiği işte

• hele şukür
  • Yaw arkadaşlar ps2 deki gpunun adı neydi.Daha çok emotion engine yani cpusu konuşuluyordu.Ama ona rağmen o zaman için deli gibi grafikleri vardı.Örnek olarak god of warı verebiliriz.Ama ne hikmetse bu ps3 de gpu daha çok konuşuluyor.Ps3 piyasaya çıkmadan önce en büyük iddası gpu değildiki.Üstünde en çok durulan ps3ün kalbi anlamına gelen cell işlemcisiydi.Asıl gücü burda yatıyor.Yani sanki sony şöyle demiş biz öyle bir gpu yapacağız ki adınıda rsx koyacağız ve etrafda ona meydan okuyacak bir gpu olmayacak mı demiş.Tam tersi sony nin meydan okuduğu parçası cell işlemcisidir.Lütfen multi oyunlar için oyun yapımcılarına kolaylık sağlamak için yapılmış rsxi ps3 ün en büyük kozuymuş gibi ön plana çıkarmayın.Ps3 ün en büyük kozu cell işlemcisidir.Rsx değildir.
  • anladıım kadarıyla arkadaş 7800gtx gpu suyla "Reality Synthesizer RSX " aynı şey demek istiyor!!!!

ondan öte şalteri indiriiiiim:::::::::::::700ytl ye bi ps3 aliiim 200ytl ye de bi GTA+ aliiiim diorum acaba bu iş fiyata yansır mı ve o zamana kadar deeerli bi korsan ps3 ü çiple kırar mı die düşünüorum??
  • quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

anladıım kadarıyla arkadaş 7800gtx gpu suyla "Reality Synthesizer RSX " aynı şey demek istiyor!!!!

ondan öte şalteri indiriiiiim:::::::::::::700ytl ye bi ps3 aliiim 200ytl ye de bi GTA+ aliiiim diorum acaba bu iş fiyata yansır mı ve o zamana kadar deeerli bi korsan ps3 ü çiple kırar mı die düşünüorum??

Evet aynen öyle RSX 24 Pixel 8 vertex shadera sahip 550 MHZ hızında bir grafik kartı kullanır. İşlemcisi saat hızı standart 7800gtx(450) den biraz hızlıdır çünki 7800gtx in 110 nm üretim süreci 90nm olarak değişmiştir. Ama bu hız artışına rağmen 7800gtx de ki ROP sayısı 16 iken RSX de 8, ve 7800gtx in bellek bant genişliği 256 bit iken RSX 128 bittir. Yani normal 7800GTX
    2den de biraz daha kötüdür bu RSX.

Ama konsollarda optimizasyonun iyi olması, konsollarda oyunların istisna 1-2 oyun hariç 1280X720 gibi bilgisayar için çok düşük sayılabilecek bir çözünürlükte çalıştırılması ve performansı düşürebilecek ufak tefek bazı artıların çıkarılması, AA işleminin PS3 oyunların çoğunda olmaması sayesinde rahatça oyunları çalıştırır. Hatta bazı oyunları çalıştıramaz Frame düşmesi olur. Durumu sadece PC lere özel sanmayın konsollarda da bir çok oyunda bazı yerlerde takılmalar olur. PS3 te PES2008 denediyseniz eğer Replaylarda FPS nin 15 lere kadar düştüğünü gözlemleyebilirsiniz.

Xbox360 ise Xenos adlı bir çip kullanır. Nispeten daha yeni teknolojili bir ekran kartıdır. 48 Unified Shader a sahiptir. Atinin Hd 3000 serisi ekran kartının mimarisine benzer. Ama oda günümüz PC ekran kartlarıdan teknoloji olarak geridir. Ama PS3 ile ortak çıkan oyunlarda genellikle daha iyi performans vermektedir. genelde AA kullanımı PS3 e göre daha başarılıdır ve Frame Düşmeleri daha az görülür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naga Sadow -- 28 Haziran 2008; 0:30:28 >

• ya şimdi bu çıkarsa ps3 e indirim gelirmi?ona göre ps3 almayı biraz erteleyebilirim.
    bir sorum daha var şimdi bu 65nm falan ne demek oluyor arkadaşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi genle yüklü gemi -- 28 Haziran 2008; 0:38:54 >
  • Bende şunu söylüyorum.7800 asla 200 bin poligonlu 16 aracı aynı karede 1080p 60 fps de gösteremezdi.Önceden sorduğum gibi tekrar soruyorum.Bu 9-8 çekirdekli Cell işlemcisi babamızın hayrına mı koyuldu bu konsolun içine.O da koyardı xbox gibi 3 çekirdekli pc mimarisi özellikli bir cpu olurdu biterdi.
    Soru açık ve net
    Cell işlemcisi ne için koyuldu bu konsolun içine?...
  • 65nm 'ye geçeceğin ATI tabanlı 0.55 nm üretim teknolojisine geçse idi çok daha iyi olurdu.

Kişisel yorumum tabi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: SONY_55

Bende şunu söylüyorum.7800 asla 200 bin poligonlu 16 aracı aynı karede 1080p 60 fps de gösteremezdi.Önceden sorduğum gibi tekrar soruyorum.Bu 9-8 çekirdekli Cell işlemcisi babamızın hayrına mı koyuldu bu konsolun içine.O da koyardı xbox gibi 3 çekirdekli pc mimarisi özellikli bir cpu olurdu biterdi.
    Soru açık ve net
    Cell işlemcisi ne için koyuldu bu konsolun içine?...

Her zaman yazarım GT5 o kadar güzel grafikli bir oyun değildir. Süper araba modellemeleri var zaten güzel kısmı o. Ama bir tane efekt yok oyunda.Toz veya duman göremiyorsun oyunda ama az toz çıktığında da rezil görünüyor ve oyunu yavaşlatıyor. Işıklandırma bence iyi değil. Motion Blurda hiç kullanılmamış.

Hızlanma hissi falan yok, odun gibi bir oyun olmuş. Zaten Oyun siteleri de grafik anlamında çokda yüksek puan vermediler. Sitemizde yapılan video incelemelerde de bunu görürsünüz.

200.000 poligon nasıl ölçülmüş onu çok merak ettim. Ayrıca diğer oyunlar kaç poligonda bu o kadar yüksek bunları bir açıklayın.

Bu arada 1080P çözünürlüğü gerçekten vermiyor sende söylüyordun bunu.

Şimdi siz Replaylardan alınmış hiç tırtık görünmeyen resimleri alır getirirsiniz koyarsınız. Oyunda aynen böyle diye iddia edersiniz.

Not: GT5 söylediklerime rağmen yine de PC deki bütün yarış oyunlarından kaliteli bir grafiğe sahiptir. Ama bu oyunu yapan programcıların becerisi. Bir Crysis kadar güzel göründüğünü söylemeyin. Bence GEOW bile çok daha kaliteli kaplamalara sahip.

Not: KPSS ye gireceğim yarın arkadaşlar bu arada. Dualarınızı esirgemeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naga Sadow -- 28 Haziran 2008; 0:52:32 >

• quote:

Orjinalden alıntı: pes4 hamachi

quote:

Orjinalden alıntı: power512

asıl şu X360 lar 65 nm ye geçsinde millet biraz olsun rahat etsin, PS3 te bunun tek avantajı belki fiyatta biraz azalma olur yada kocaman PS3 kasası yerine eskisi gibi PS3 slim modeli çıkar

hala çıkmadımı ya demekki hala kırmızı var

Folcon borttan 3k gören yokki arkadaşım Kırmızı bitti ya da şimdilik bitti.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.