Şimdi Ara

İktisat mı İşletme mi Kamu yönetimi mi???

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
1
Favori
91.861
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki

İktisat mı İşletme mi Kamu yönetimi mi???

(En Son Oy Tarihi: 4.10.2021)
Giriş
  • Arkadaşlar bu konu var mı ya da buna eşdeğer bir başlık açıldı mı araştırmadım ama gerçekten önemli bi konu oldugun düşünüyorum. Fikirlerinizi bekliyorum. Sizce hangisi daha iyi bi geleceğe sahip, zorlukları güzel yanları yorumlarınızı bekliyorum.. en azından kısa da olsa görüş belirtirseniz verdiğiniz oyun yanında çok daha iyi olur..

teşekkür ederim. konu varsa özür diliyorum, forumda yeniyim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrtylcn -- 27 Haziran 2008; 18:22:32 >

• en kısa sürede üniyi bitirmek istiyorsan kamu yok ben biraz takilim ünide dersen diğer 2 seçenekten birini tercih edebilirsin
  • şahsen kamuyu tercih ederim
  • iyi bir üniverstedeyse(adı olan) işletme olabilir iktisatta tabiiki aslınd hepsi birbirine yakın bölümler
  • insanın kafasını karıştıran da bu kadar birbirine yakın olmaları.. Matematiğim iyidir. İktisat yakın geliyo ama yine de bi sorayım dedimm..
  • quote:

Orjinalden alıntı: gokhansar

en kısa sürede üniyi bitirmek istiyorsan kamu yok ben biraz takilim ünide dersen diğer 2 seçenekten birini tercih edebilirsin

bu bölümler arasında en kolayı kamudur en zoruda iktisat.ben ne yaptım gittim ortasını buldum işletme seçtim
  • İktisatta göreceğin en ileri matematik türev birazda integraldir.Çok iyi bir matematiğe gerek yok.İktisat daha çok soyut düşünce üzerinedir,farzedelim ki demeye alış :p

İlerde devlette işe girmek istiyorsan iktisatı seç,işletmeden uzak dur.

Özel istiyorsan işletme-iktisat fark yok gibi.

Kamu hakkında fikrim yok.
  • Devlette çalışmak istiyorsan Maliye veya iktisat tercih etmelisin. Kpss sınavında başarılı olanlar genellikle maliye ve iktisat öğrencileri oluyor. İktisata gidersen özel sektörde de iş bulabilirsin. Bankaların sınavlarına girip veznede işe başlayabilirsin. İşletme ise sözel ağırlıklı bölüm olması lazım. İktisat kadar sayısal yoktur. Zaten iktisatta da fazla sayısal yok. Daha 1. sınıftayım ama öyle tahmin ediyorum . Ama işletme veya iktisat bölümlerinin ingilizcelerini okuyabilirsen özel sektörde daha avantajlı olursun diyebilirim.
  • özel bi şirket tabiiki tercihim.. dil de öğrenicem ayrıca iktisat sanki daha iyi gibi geliyo ne bileyim yardım istedim işte.. :)
  • uluslararası ilişkiler, aynı fakülte..
  • uliyi tek gecerım
  • iktisat bir bilim dalıdır, işletme ise iktisatın alt dalıdır ama daha sözel bir bölüm olduğunu söyleyebilirim... Kamu yönetimi bambaşka bir şey zaten kamuyu yönetiyorsun işte :P . Bana sorarsan iktisat oku sonra işletme yüksek lisansı yap ama, iktisat biraz matematik ister...
  • Kolay olsun diyosan işletme işe yarasın diyosan kamu yönetimi
  • hiçbiri
  • Bir iktisat mezunu olarak şunu açıkça diyebilirim ki , bu 3 bölüm içinden üniversitede bilim yapıldığını sadece iktisat bölümünde okuyarak hissedebilirsiniz.
  • iktisat

isletme kamu
  • ya benim bitirdiğim 4 yıllık iktisat/işletme/kamu ile aöf iktisat/işletme/kamu aynı kefedeymiş.. ama bu haksızlıkk..
  • bir kamu yönetimi mezunu olarak iktisat tercih ederim..

bir işletmecinin yaptığı her işi rahatlıkla yapabilirler.. onların gördüğü çoğu dersi görürler.. ama bir işletmecinin sayısal yönü zayıf kalır.. gerek iktisat gerekse de istatistik.. bunlarda zayıftırlar.. kamu yönetimi mezunu çoğunuı görür ama yüzeyseldir.. hukuk yönü çok iyidir ama bir hukukçu kadar değildir..

bu nedenle yukarıda yazılanları göz önüne aldığımızda iktisat iyi bir tercih olabilir ve üniversite tercihi istersen İstanbul Üniversitesi...
  • quote:

Orjinalden alıntı: mrtylcn

ya benim bitirdiğim 4 yıllık iktisat/işletme/kamu ile aöf iktisat/işletme/kamu aynı kefedeymiş.. ama bu haksızlıkk..

nesi haksızlık ya. hatta aöfdekilerin işi daha zor.

ayrıca işletme/kamu/iktisat mezunları ile ilgili yapılan sınavlarda da (mesala kpss alan bilgisi) aynı şartlarda giriyorsunuz. o zaman haksızlık omuyor mu aöflülere.
  • arkadaşlar bende aöf adaleti bitirdim. 4 yıllığa geçeceğim ve kamu düşünüyordum ama yazılanları okuyunca kafam karıştı. iktisatın bana getirecekleri nelerdir? aynı zamanda ben memurum. iktisat mezunu olunca hakimlik/maliye vb gibi kurumların açtığı sınavlara başvurabilir miyim?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.