Şimdi Ara

## AMD'nin Phenom 9950 İşlemcisi Listelere Girmeye Başladı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
2.888
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD'nin Phenom 9950 İşlemcisi Listelere Girmeye Başladı ##

AMD'nin 65nm üretim teknolojisi ile hazırlayacağı performans odaklı son işlemci olması beklenen Phenom 9950 listelere girmeye başladı. Yılın son çeyreği ile birlikte 45nm üretim teknolojisine geçiş yapmayı planlayan AMD'nin yeni işlemcisi 2.6GHz'de görev yapıyor. Doğal dört çekirdekli tasarıma sahip olan ve soket AM2+ formunda olan işlemci 2MB seviye 2 ve 2MB çekirdekler arası ortak kullanıma açık seviye 3 belleğe sahip. 140 watt'lık ısıl güç tasarımına sahip olan işlemci Avrupa fiyat listelerine 199 Avro'luk etiket fiyat üzerinden girmeye başladı. Bu arada fiyat bazlı karşılaştırma yapmak gerekirse Intel'in 45nm üretim teknolojisi ile hazırladığı 2.5GHz'lik Core 2 Quad 9300 işlemcisinin de 186 Avro'luk yurt dışı satış fiyatı üzerinden kullanıcılar ile buluştuğunu da belirtelim. Son bir not olarak Phenom 9950 işlemcisini almayı planlayan kullanıcıların anakartlarını 140 watt TDP desteği sunup sunmadığı noktasında kontrol etmelerinde fayda var. Zira bilindiği üzere özellikle 780G yonga setli anakartların bir kısmı 95 watt üstü AMD işlemciler ile çalışma konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Amd gerçekten baya atak yapmaya başladı. Hadi bakalım neler olucak.
  • 140 wattlık işlemci ile ancak tost yapılır.
  • bide watt ımı düşünecez. İşimizi görsünde ne çekerse çeksin.
  • amd nin acilen mimari değiştirmesi gerekiyor yetersiz cacheler bide 200avroluk fiyatıyla bi yere gelemez
  • Konu hortlamıs diyesim geliyor ama yeni haber, fiyat,performans,verimlilik pek yakışmıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ogi

amd nin acilen mimari değiştirmesi gerekiyor yetersiz cacheler bide 200avroluk fiyatıyla bi yere gelemez

amd nin cacheleri yetersiz degil bu mimari de yeni k8 sandin galiba ama fiyatlari c2d lerden yuksek budur problem.tabi kavrulan phenomlar da var 45nm sart bunu demek istedin galiba.
  • amd 55 nm ile ati gpusu üretebiliyor , 55nm işlemci üretsinler hemde fiyatları düşürsünler.

1 milyara yakın transistör taşıyan 4850 gpunun maliyeti + ramleri ile ekran akrtları 200 dolar civarına satılıyor. Madem ki durum bundan ibaret adamlar 55nm 8 çekirdekli 1 milyara yakaın bir trsansistöre sahip cpu üretsinler, piyasaya düşük fiyattan sürsünler. bak o zaman intel işlemci fiyatlarını ne kadar dibe iniyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MrPerFormance

bide watt ımı düşünecez. İşimizi görsünde ne çekerse çeksin.

quote:

Orjinalden alıntı: murdocklawless

140 wattlık işlemci ile ancak tost yapılır.

ilk once ikinize de saygilarimi sunuyorum... 125wattlik 6400+ islemci kullaniyorum... 25/30 derecelik bir odada bilgisayarim bosta 26 derece; loadda 56 derece.. normal sartlarda Black Edition olmayan AMD islemcilerinden 6400+ ozel bakir petekli sogutucu ile geliyor. ve fani normal sogutucunun fanindan daha fazla rpm degerine ulasiyor...

6400+ 125wattlik bir islemci olmasina ramen CoolnQuite modda 20watt cekiyor... carpan 5 ile 1ghz olarak calisan islemci kendi voltajini 1,0 volt olarak ayarliyor ve bu sebeple 20 watt cekiyor... kendi denemelerimle islemciyi rekor olarak 0,55voltta ve 1ghz'de calistirabiliyorum. buda rekor da 6watt'a tekabul eder. bu rekor denemesi suresince calismakta olan sogutucu ile islemci 18 derece gibi muthis soguk bir dereceye ulasti..

tecrubelerim isiginda sunu soyliyebilirm.. Intel islemcileri de 65wattlik TDP ve bazi yuksek frekansli 4 cekirdeklerde 95-89 gibi TDP watt tasarimlarina sahipler.. ve bunlar genelde overclock edildiklerinde 120-130 gibi watt tuketimlerine ulasiyorlar... Speedstep kapali ise.. acik ise onlarda benzer derecelerde az watt cekebiliyorlar...

burda dikkati cekmek istedigim husus sudur... bir islemcini watt TDP tasarimi, o islemcinin harcadigi watt'i gostermez. watt cekim degerinin gormek icin bosta ve yukte veya yapilacaksa overclcoklu olarak test ederek farkli degerler almak gerekir...

bu gercekleri goz onunde bulundurarak yazacaginiz mesajlari gormekten mutlu olurum.

bu arada tost makinalari 700 ile 2000watt arasinda surekli olarak elektrik tuketimi yaparlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 27 Haziran 2008; 15:42:36 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

quote:

quote:

ilk once ikinize de saygilarimi sunuyorum... 125wattlik 6400+ islemci kullaniyorum... 25/30 derecelik bir odada bilgisayarim bosta 26 derece; loadda 56 derece.. normal sartlarda Black Edition olmayan AMD islemcilerinden 6400+ ozel bakir petekli sogutucu ile geliyor. ve fani normal sogutucunun fanindan daha fazla rpm degerine ulasiyor...

6400+ 125wattlik bir islemci olmasina ramen CoolnQuite modda 20watt cekiyor... carpan 5 ile 1ghz olarak calisan islemci kendi voltajini 1,0 volt olarak ayarliyor ve bu sebeple 20 watt cekiyor... kendi denemelerimle islemciyi rekor olarak 0,55voltta ve 1ghz'de calistirabiliyorum. buda rekor da 6watt'a tekabul eder. bu rekor denemesi suresince calismakta olan sogutucu ile islemci 18 derece gibi muthis soguk bir dereceye ulasti..

tecrubelerim isiginda sunu soyliyebilirm.. Intel islemcileri de 65wattlik TDP ve bazi yuksek frekansli 4 cekirdeklerde 95-89 gibi TDP watt tasarimlarina sahipler.. ve bunlar genelde overclock edildiklerinde 120-130 gibi watt tuketimlerine ulasiyorlar... Speedstep kapali ise.. acik ise onlarda benzer derecelerde az watt cekebiliyorlar...

burda dikkati cekmek istedigim husus sudur... bir islemcini watt TDP tasarimi, o islemcinin harcadigi watt'i gostermez. watt cekim degerinin gormek icin bosta ve yukte veya yapilacaksa overclcoklu olarak test ederek farkli degerler almak gerekir...

bu gercekleri goz onunde bulundurarak yazacaginiz mesajlari gormekten mutlu olurum.

bu arada tost makinalari 700 ile 2000watt arasinda surekli olarak elektrik tuketimi yaparlar..

iyide hiç intel işlemçilerde anakart 140 w TDP uyarısı yok bunu ben dikkate almanı isterim!!! birde niye amd yi bu şekilde savunuyorsun ki!!! bu söylediklerini bizde biliyoruz

• Hadi HayırLı oLsun 140 watt
  • quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

quote:

quote:

140 watt çeken bir işlemci 65 watt çekene göre çok daha fazla ısınacaktır, bu kaçınılmaz gerçektir. bu bağlamda 140 watt çekeni soğutmak için ekstra soğutma maliyetleri ortaya çıkacaktır. birde 140 eksi 65 eşittir 75 watt gibi bir gerçek varki elektrik 2008 yılında %44 zamlandıktan sonra aradaki 75 watt ı bir düşünmek lazım derim. artı günümüzde neredeyse bütün elektronik dünyası enerji tasarrufuna dikkat ederken 140 watt'lık işlemci başlı başına saçmalıktır.

birde şu hesabı yapalım istersen, bilgisayarını günde 8 saat kullanıyorsun diyelim, hoş 24 saat açık bırakanda var ama biz 8 saat diyelim, bir mesai saati olarak düşünelim sekiz saati yani. günde 8 saatten 75 watt eder günde 600 watt fazladan, ayda eder 18000 watt, yani 18 kilowatt, o da eder yılda 216 kilowatt fazladan elektrik harcaması. aynı işi yaparken yılda 216 kilowatt fazla elektrik harcamak bana pek mantıklı gelmiyor. ha demişsinki bunlar en üst değerler, evet doğru ancak 140 watt'lık işlemci standby'da da 65 ten çok daha fazla elektrik çekecektir. yine aynı kapıya çıkmış oluyoruz yani.

• yarın itibariyle %21 zam olayının üstüne güzel bi gelişme TR'deki AMD ciler için.... mantııına uyduran ,gücü yeten alsın
  • bence çarpan kilidi açıkolan 9850 daha mantıklı geliyor 2.5ghz ve 125 watt tdp üstelik o/c potansiyeli yüksek
  • 9950 nin 140 watt lık tdp si yüksek gelenler için Intel'in Nahalem'i 130Watt Tpd ile geliyor. Bunun nedeni de dahili bellek kontrolcüsünün işlemci içerisinde olmasıdır.
    Sürekli işlemci o gücü çekmiyor. Loadda çektiği güç o seviyede oluyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

iyide hiç intel işlemçilerde anakart 140 w TDP uyarısı yok bunu ben dikkate almanı isterim!!! birde niye amd yi bu şekilde savunuyorsun ki!!! bu söylediklerini bizde biliyoruz

peki abi bu nedir?

quote:

peki bu niye abi...alttaki ve senin yazdigin mesajin da altindaki?

quote:

Orjinalden alıntı: HoBo

Hadi HayırLı oLsun 140 watt

daha da asagiya iniyoruz..

arkadas cevap olarak soyle baslamis..."140 watt çeken bir işlemci " islemci 140watt cekebilir.. ama cekmeyede bilir... bu sadece isil tasarim...stabil olarak surekli 140watt olarak calisacak diye bir kaidenin olmadigini soylemeye calisiyorum... hatta bilgi olsun diye diyorum ki Intel'de 65watt yaziyor.. ama daha azini veya fazlasini cekebiliyor...

insanlar su isil tasarim muhabbetini 140watt diye dik goruslu bir bicimde sinirlandiriyorlar ya ben bunu anlamiyorum ve duzeltmeye calisiyorum..

soylemeyi unuttugum bir nokta var.. bu islemciyi 1.0voltla calistirabiliyorsun ve o zaman isil tasarimi 97watt oluyor.. hatta AMD'nin sayfasinda 1.0volt verilebilecegine yonelik bilgide var..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 27 Haziran 2008; 17:27:45 >

• Amd ha gayret becerecen bu işi caba la az daha çok kıyak işlemci üretecen
  • Yine tdp ile çekilen gücü aynı sananlar toplanmış. Towarscke hariç.

Arkadaşlar tdp ile çekilen güç aynı değildir. Tdp işlemcinin çevreye yaydığı ısıl güçtür.

Bu tdp değerlerinden sonra amd de kesin bir üretim sorunu var diyorum. Umarım 45lik ler de bu sorun olmaz. Ama tahminim(bu yönde haberde çıktı) amd yi 45lik lerde kurtarmayacak. Çünkü l3 ü 6mb yapacaklar. Yine tdp yüksek olacak. High k ile belki bu durum düzelebilir. O da 1 sene daha demek.
  • Bu işlemcinin içinde hafıza kontrol birimi dahil. Intelde salt CPU olarak çalışan birim AMD de kuzey köprüsünün görevlerinide yerine getiriyor.

Önemli olan işlemcinin harcadığı güç değil sistemin bütününün tam yük altında harcadığı güç ve sonucunda çıkan iş miktarıdır. Performans odaklı AMD ve Intel destekli anakartları incelediğimizde Intel destekli anakart üzerinde çok büyük ve ağır bakır soğutucular kullanılır ve bu dezavantaj süslenmiş ve parlatılmış metal ile gizlenir. AMD tarafında ise hafif ve küçük aliminyum veya bakır soğutucular yeterli olabilmektedir ve bu soğutucular hiçte gösterişli değildir.

Bu açıdan bakıldığında kimin sisteminin tost makinesi (yada elektrik sobası veya kalorifer peteği) olduğu ortadadır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ogi

amd nin acilen mimari değiştirmesi gerekiyor yetersiz cacheler bide 200avroluk fiyatıyla bi yere gelemez

AMD köşedeki bakkal, evet, süper marketlerden vs. akıl bekliyor. Bak bakalım AMD'nin neden tampon belleklre ihtiyacı yokmuş ? Ve bak bakalım, neden bilmeden konuşmamak gerekiyormuş.

## AMD'nin Phenom 9950 İşlemcisi Listelere Girmeye Başladı ##

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.