Şimdi Ara

## Nvidia'nın PhysX Teknolojisi Radeon HD 3870'de de Çalışıyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
0
Favori
9.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Nvidia'nın PhysX Teknolojisi Radeon HD 3870'de de Çalışıyor ##

Nvidia'nın AGEIA'yı satın alarak sahip olduğu PhsyX teknolojisi ATi'nin Radeon HD 3800 serisiyle de çalışabiliyor. NGOHQ.com sitesinden Eran Badit'in hazırladığı yeni araç ile PhysX teknolojisini Radeon HD 3800 serisinde de aktifleştirmeyi başardı. Nvidia'nın CUDA SDK ve PhysX SDK yani yazılım geliştirme kitleri üzerinde çalışma yapan ve PhysX desteğini ATi ekran kartlarında aktifleştirmenin zor olmadığını belirten Eran Badit, PhsyX teknolojisini ATi Radeon HD 3870 ile çalıştırabilecek yeni bir araç geliştirdi. Farklı ekran kartları ile testlere devam edeceği bildirilen Eran Badit'in ATi ekran kartları için PhysX teknolojisini kullandıracak aracı bu hafta içerisinde yayınlaması bekleniyor. Ayrıca benzer durumun Radeon HD 4800 serisi ile sağlanabileceği de belirtiliyor. Yapılan denemelerde PhysX desteği aktifleştirilen Radeon HD 3870 modelinin 3DMark Vantage'dan P4262 (PhsyX desteği olmadan P3800) skorunu elde ettiği ayrıca yapılan testte cpu puanın da 22,606 olarak sonuca yansıdığı belirtiliyor. Bilindiği üzere bağımsız olarak geliştirilen PhysX teknolojisi Nvidia'nın AGEIA'yı satın alması ile birlikte Nvidia çatısı altına girmişti. Bakalım Nvidia'nın bu konudaki tutumu nasıl olacak bekleyip göreceğiz.

Daha büyük ekran görüntüsü için;
    http://www.ngohq.com/images/physxonradeon.jpg
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• hd3870 var bende ve evet çalışıyor diye biliyorum.. iyi haber.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi powermoon -- 26 Haziran 2008; 20:11:11 >
  • Ben buna gülerim işte

Süper bir haber ya
  • Sonradan teknoloji böyle oluyor heralde.
  • Çok güzel haber

• yaşasın artık 4870 almak için daha çok nedenim var haber için saol fx
  • Yapma bea şimdi nvidiacılar neyle avunacak.
  • Nvidianın Cuda ile çalışan bütün uygulamaları Ati de çalışabilecek mi acaba?

valla böyleyse Nvidia bir araba alıp neden aldı PhysX'i.

Aha şu olay netleşsin HD 4870 alıyorum. PhysX falan hikaye. Bu kadar akılsız bir firmanın kartını kullanamam

8800gt ile bir süre daha devam kararım vardı. En azından şu fizik olayı netleşene kadar. Artık bu duruma da gerek kalmadı. Parasına göre en kaliteli kart kesinlikle Hd4870 oldu. HD 4870 e hoşgeldin diyelim bakalım farklı fan kullanan modeller gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naga Sadow -- 26 Haziran 2008; 20:13:03 >

• Nvidia bunu belirtmişti zaten. Hatta herkese açık, kullansınlar demişti. Cuda ile shaderlar cpu gibi çalışacak şekilde programlanabiliyor. Bu da unified shader yapısına sahip tüm kartlarda çalışıyor. Ati de eklesin bence sürücülerine. Oyunlarda daha çok desteklensin ve fizik detaylar artsın.
  • 35.5 kat fark yaratıyormuş phsyx destekli haritalarda...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkerinanç

35.5 kat fark yaratıyormuş phsyx destekli haritalarda...

UT3 ün bir haritasında evet 3 kattan fazla fark atıyor. Artık ATI içinde işe yaratacak sevinebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naga Sadow -- 26 Haziran 2008; 20:14:21 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: sdurust

quote:

UT3 ün bir haritasında evet 3 kattan fazla fark atıyor. Artık ATI içinde işe yaratacak sevinebilirsin.

nerede hani hala göremedim ben o 3 kat farkı bir kiş gösteremedi...
  • quote:

quote:

quote:

Neden biri sana göstersin ki. Bir otorite falan mısın? Bir teknolojiyi sana onaylatmak falan mı lazım? Anlayamadım da...

• quote:

Nvidianın Cuda ile çalışan bütün uygulamaları Ati de çalışabilecek mi acaba?

valla böyleyse Nvidia bir araba alıp neden aldı PhysX'i.

Aha şu olay netleşsin HD 4870 alıyorum. PhysX falan hikaye. Bu kadar akılsız bir firmanın kartını kullanamam

8800gt ile bir süre daha devam kararım vardı. En azından şu fizik olayı netleşene kadar. Artık bu duruma da gerek kalmadı. Parasına göre en kaliteli kart kesinlikle Hd4870 oldu. HD 4870 e hoşgeldin diyelim bakalım farklı fan kullanan modeller gelsin.

Bence yine de acele etme. Bu physx olayını kesinlikle yeni donanım satmak için kullanacaklardır. Yani öyle detaylar koyacaklar ki bu günkü hiçbir kart altından kalkamayacak. Yeni modeller hemen piyasaya tabi. Şimdilik emekleme döneminde bu teknoloji. Nvidia bunu satın aldı ve kullanımına izin veriyor. Çünkü donanım kadar yazılımla da hakim olmanın önemini biliyor piyasada. İyice yaygınlaşması sahip olduğu teknolojinin standart hale gelmesini sağlar. Hatırlarsan ilk 3d linux sürücüleriyle nvidia sayesinde tanıştık. Meraklılar bu open platformlara.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Neden biri sana göstersin ki. Bir otorite falan mısın? Bir teknolojiyi sana onaylatmak falan mı lazım? Anlayamadım da...

neyse gene bir yere varamayacağız.
    bende 35.5 kat fark yaratıyormuş dedim bana niye inanmıyorsunuzki?

• @ULYSES
    Sana aynen katılıyorum.Şuan öyle bir durum varki PhysX yakında ortalığı kavuracak.Ekran kartılarını da vuracak tabi.
  • yavas kavursun dibi tutar.amd intel ms havok yani varken bu tutmaz.
  • Nvidia kaç tokat yiyecek daha bakalım hep beraber göreceğiz
  • Yaw bekleyemeyeceğim HD 4870 çekiyor.

Yaw aslında herşeyimi ayarlamıştım. Dedim GTX 260 alacam. Çıktı piyasaya ama ben pek mutlu olmadım ne yalan söyleyeyim. O anda ATI mantıklı geldi ama bu PhysX olayını çok önemsiyorum.

Ben zaten PhysX olayını çok eskiden beri takip ediyorum. Forumda bu konu hakkında bilgi veren başlıklarımda bulunabilir.

Şimdi bir dönem HAvok ortalığı kasıp kavurdu. Ati+Nvidia ile ortaklaşa çalıştı. Ama bir dönem geçti oyun firmaları tarafından ciddi eleştiriler aldı. E3 2005 yanılmıyorsam.

O ara NovedeX adıyla bir Api parladı. Bu aPi PhysX Apisi idi ama o zaman donanım yoktu daha. Sadece uygun donanımlara uyarlıyordu.

Mesela şimdi NovedeX'in ( Yani Nvidia nın) PS3 le anlaşması var ve PS3 ün resmi Fizik motoru. Ayrıca Xboxla da ciddi anlaşmaları var. Sonra UT3 gibi bir motorla anlaşarak en az 50 kaliteli oyunun resmi Fizik motoru oldu.

Yani PhysX çok büyük bir marka. Ha bu arada büyük ihtimal Havokun elide armut toplamadı. Intel ile bir süre gözden kayboldu fakat hala Force Unleashed gibi süper oyunlara fizik desteği sağlıyor. Budas Intelin elinde Havokun ciddi bir güç kazandığını gösteriyor.

Bu fizik işlemleri ile ilgili APIler oyun anlamında çok şeyi değiştirip çok katkı yapacak. Ama kazanan veya kaybeden 2-3 seneden önce belli olmaz gibi. ( Zaten Fizik motorlarının oyun içinde ki etkinliklerinin zirve yapması da büyük ihtimal o kadar sürer)

Ben Atinin kısa bir süre içinde Havokun yanı sıra Ageia ile de anlaşacağına inanıyorum zaten. Baksana kartları şimdiden çalıştırıyor bile.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.