Şimdi Ara

Universal Imaging Utility adlı muhteşem program

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.387
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • BU program kısaca çok sayıda ve farklı bilgisayarları tek bir image dosyasından kurmaya yarıyor. Herhangi bir donanım uyumsuzluğu olmadan rahatça farklıda olsa tüm bilgisayarlar için aynı imajı kullanabilyorsunuz. Denedim tek kelimeyle kusursuz çalışıyor. Tek sorun bu programı çok pahalı oluşu..
    Elimde 3. versiyonu var ve XP SP3ü desteklemiyor. Şu an 3.7 sürümü ortada ama dediğim gibi çok pahalı.

Aynı işi yapacak başka bir bildiğiniz program varmı?

• Bilen duyan yokmu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: lightscribe

Bilen duyan yokmu?

"duyan" var da ben henuz kullanmadigimdan/denemedigimden kendimi "bilen" hissetmeyip bisi yazmamistim.
    kullandigin "Universal Imaging Utility" yi indirebilecegim bir link varsa (tabi trial olmayan) pm den gonderirsen sevinirim, xpsp2 de olsa dener incelerim.

bu program dışında 2 program+1yöntem daha var, hepsini altalta yazarsak:
    -Symantec Restore Anywhere
    -Acronis Universal Restore
    -Universal Imaging Utility
    -birde elle kendin yapmak var ama onuda henuz ben tam anlamış degilim

Henuz hicbirini denemedigimden bisi diyemiyorum, umarim yardimci olabilmisimdir, kolay gelsin.

• quote:

Orjinalden alıntı: Lancelot_Real

quote:

Orjinalden alıntı: lightscribe

Bilen duyan yokmu?

"duyan" var da ben henuz kullanmadigimdan/denemedigimden kendimi "bilen" hissetmeyip bisi yazmamistim.
    kullandigin "Universal Imaging Utility" yi indirebilecegim bir link varsa (tabi trial olmayan) pm den gonderirsen sevinirim, xpsp2 de olsa dener incelerim.

bu program dışında 2 program+1yöntem daha var, hepsini altalta yazarsak:
    -Symantec Restore Anywhere
    -Acronis Universal Restore
    -birde elle kendin yapmak var ama onuda henuz ben tam anlamış degilim

Henuz hicbirini denemedigimden bisi diyemiyorum, umarim yardimci olabilmisimdir, kolay gelsin.

Dostum ya sen harikasın. Ben 1 tane alternatif peşindeyken 3 tane verdin çok teşekür ederim. Derhal onları incelemeye alıyorum. UIU'nun 3. versiyonunu utorrentten indirdim miniovadan. Zaten orda bir tane var ve çalışıyor!

• Maalesef dostum bu programları inceledim ve aynı işi yapmıyorlar. En yakın Acronis idi o da SIDyi aynen koruyor!
  • Ayni isi yapmalari lazim, lakin yanilgin şu olabilir, hem symantec hem acronis ana ürüne eklenen yan ürünle bu ozellige kavusuyorlar.

sid dert degil, NewSID.exe var onun icin,
    http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897418.aspx
    kullanimi cok kolaydir
    Eger geriye tek derdin sid kaldi ise sorunun artik cozuldu demektir.

neticeyi buraya yazarsin

• musadilek:

.pdf de yazilanlar:

bu konuyu acan lightscribe arkadasin yazdigi "Universal Imaging Utility" programi var, program zaten kendisi sysprep kullaniyor, fazladan hal ve amd/intel sorunlarinida cozuyor ve "mass storage" sürücülerini kendisi yüklüyor. UIU ile hazirlanmis bir ghost imajini disk sürücü problemi olmadigi sürece heryerde kullanabilirsin. (UIU yu denemedim, ama epey sey okudum). Anladigim kadari ile pdf de yazan sitede uiu kulanilmamis, sadece sysprep + "mass storage" sürücüleri kullanilmis.

Orda anlatilan ve dagitilan sysprep yontemi ile hazirlanmis bir xp, o dosyalari indirmene kesinlikle gerek yok, kendinde yaparsin. google da "sysprep nasil kullanilir" gibi arama yaptiginda cogunlukla ghost ile birlikte kullanim yontemleri goreceksin. (gecenlerde konustugumuzdan bende yeni kurcaladim bu konuyu)

sysprep in bilinen 2 kusuru var, hal ve amd/intel. ikiside bir WinPE kullanilarak kolaylikla asilabiliyor. Mesela vmware deki xp ni kendi bilgisayarina almak icin su islemleri takip et:
    -kendi bilgisayarinda ve vmwaredeki xp de
    HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\Root\ACPI_HAL\0000\HardwareID
    anahtarlarin ayni ise hal sorunu yok
    -amd/intel sorunun zaten olamaz.
    -kendi bilgisayarina xp kurarken ahci (sata2 denen) sürücü gerekmiyorsa sürücü sorunun da yok.
    eger bu 3 konuda sorunun yoksa, vmware deki xp de sysprep i MS in sitesinden indirip nette bulacagin aciklamalari da okuyarak ghost imajini alirsin. sonra kendi bilgisayarinda calismasi gerekir.

Bunu ordaki sitede yazildigi gibi genellestirmek icin yukarda yazdiklarima ek olarak windowsa fazladan "mass storage" sürücü paketi ekleniyor, bu sayede sata2 vs sorunlari asilmaya calisiliyor. Ayrica hal ve amd/intel sorunlarini asmak icinde eklemeler yapilabiliyor ama ordaki dagitimda amd/intel sorunun asmak icin bir manuel yontem yazilmis (dogru bir yontem), ama hal duzeltmesinden bahsedilmemis, makinasi agir calisanin sorunuda bu olsa gerek (belki hal icin de otomatik taniyan bisi konmus oladabilir).

bu imajlarda en onemli olay eklenen sürücüler, zaten "mass storage" sürücü paketi ekleniyor (20mb gibi idi sanirim) ayrica ethernet, seskarti, bagzi video kartlari icinde sürücülerin eklendigini okudum, tabi cogaltma yapilacak yere gore uygun ek sürücüler ayarlanip konabilir. (hereseyi koymanin anlamsizligi ortada zaten)

boyle birseye ihtiyacim olmadiginda simdilik erteledigim birsey. imza sayfama konu ile ilgili bulduklarimi ekledim, burayada yazayim:

quote:

Bir imaji farkli donanimli bilgisayarda kullanmak icin yontemler:
    ***internet cafe gibi ayni donanima sahip bilgisayarlar icinBirden fazla bilgisayara windows u ghost ile kurmak hakkinda yazisini bakin.
    -Ghost Solution Suite veya Symantec Backup Exec Recovery Server Edition (Symantec Restore Anywhere)
    -Acronis True Image with Universal Restore Plugin (Workstation yada Server)
    -Sysprep (hal sorunu var lakin kucuk bir arastirma ile kolaylikla giderilebiliyor)
    -Birde kendin yapmak var, merak edenler verdigim linklerden faydalanabilir:
    (On bir tavsiye olarak WinPE lerden birini kullanmayi ve WinPE kullanarak diskteki Windows un registry sine girmeyi (or: erd commander reg ile) bilmelisiniz)
    -x-http://www.msfn.org/board/Change-the-HAL-and-add-mass-storage-driv-t78535.html
    -x-http://support.microsoft.com/kb/299340/en-us
    -x-http://thesystemadministrator.com/the_system_administrator/articles/windows_xp_cloning_or_universal_system_installation
    -x- OfflineSysPrep
    http://www.911cd.net/forums//index.php?s=97d899ae9c749c2c7f26a43b0edd002a&showtopic=19397
    -x- peimg (aik den) kullanarak surucu ekleme:
    Galapo Feb 5 2008, 10:59 AMhttp://www.911cd.net/forums//index.php?showtopic=19397&st=440&p=141825&#entry141825
    Galapo Mar 17 2008, 12:14 AMhttp://www.911cd.net/forums//index.php?showtopic=19397&st=560&p=144098&#entry144098
    -x- TeraByte OS Deployment Tool Suite (Freeware)
    http://www.terabyteunlimited.com/tbosdt.htm

not: vista hakkinda rastlayip okuduklarimdan anladigim, vista da sysprep de amd/intel ve hal sorunlari yok. Ayrica vista kurulumu zaten imajdan yukleme sekilinde düzenlenmis, konuya hakim olmadigimdan vista hakkinda baska bisi diyemiyorum.

Ghost11 v5 cdime aciklama dokumanlarima ek olarak sysprep ile hazirlanmamis bir ghost imajini (yada herhangibir imaji) her bilgisayarda nasil calistirabilirim diye epey bir sey okudum, bulduklarim tam calisir hale getiremedigimden ve ihtiyac duymadigimdan ilerde ihtiyac duyarsam konu hakkinda iyi bir fikir elde etmis oldum, umarim sanada fikir verebilmisimdir.

• Lancelot_Real;

Açıklama için teşekkürler.

Evet gönderdiğim pdf deki konuda Ghost + Sysprep+... kullanılarak İntel+Amd işlemcili farklı donanıma ve farklı boyutlu Hdd-partitonlara sahip PC lerde sorunsuz çalışan bir windows imajı hazırlanmış.

Tatil sebebi ile internetten uzak kalacagım.Ama ileride uygun bir vakitte bu konuya el atmayı düşünüyorum...
  • o imajda amd/intel icin otomatik bir prosedur yok,
    imaj intel de hazirlanmis, eger amd ye ghost imaji konursa winpe kullanarak aciklamada yazilmis dosyalarin ismi degistirilecek. (bir yöntem bu)

ben bu konu ile daha fazla ilgilenmeyecegim, tatilden sonra derlersen haberim olsun, epey birsey ogrendim, katkida bulunmaya calisirim.

ek not: "BartePE yapılan degişiklikler.PNG" de acdsee yi goremedim, resimler bartpe de acdsee ile iliskilendirilmis durumda, irfani koysanda acdsee yi silme. digerlerinden mesajini aldim , baska seyler de ekledikce haber verirsen sevinirim.

Tatil iyidir, doğa hava, net yok, tlf yok. vsvsvs, darisi yakinda benimde basima.
    iyi tatiller.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.