Şimdi Ara

ATi rakibi Nvidia'ya hız aşırtılmış Radeon HD 4850 modelleriyle yanıt verecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
3.615
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD-ATi uzun süredir merakla beklenen yeni nesil Radeon HD 4800 serisinin resmi duyurusunu yarın gerçekleştirmeyi planlarken Radeon HD 4850 modeli geçtiğimiz hafta itibariyle kullanıma sunulmuştu. Dahili olduğu fiyat segmentine yeni bir soluk getiren ve performansıyla ilgiyi üzerine çekmeyi başaran Radeon HD 4850 modeline karşı Nvidia da sessiz kalmamıştı. Firma 55nm üretim teknolojisine sahip G92b gpu'sunu kullanan ve standart GeForce 9800GTX modelline göre daha yüksek saat hızlarıyla gelecek GeForce 9800GTX+ modelini Temmuz ayı içerisinde 229$'lık fiyat üzerinden kullanıma sunacağını duyurmuş ayrıca GeForce 9800GTX modelinin fiyatını da 199$'a çektiğini açıklamıştı.

Nvidia'nın resmi açıklamalarına göre GeForce 9800GTX+ rakip AMD-ATi'nin Radeon HD 4850 modelinden ortalama %22 daha hızlı olacak. Peki AMD-ATi yaşanan bu gelişmeler karşısında sessiz mi kalacak? Radeon HD 4850 modeliyle GeForce 8800GT'nin geri planda kalmasına, GeForce 9800GTX'nin de kısa süre içerisinde 100$ ucuzlamasına neden olan AMD-ATi bir yandan endüstrinin GDDR5 bellek kullanan ilk grafik çözümü olarak tanımlanan Radeon HD 4870 modelini kullanıma sunmaya hazırlanırken öte yandan Nvidia'nın GeForce 9800GTX+ hamlesine karşı elindeki kozları masanın üzerine koymaya hazırlanıyor. Peki AMD-ATi'nin GeForce 9800GTX+'a karşı atacağı öncelikli adım ne olacak ?

Geçtiğimiz sene Kasım ayından bu yana grafik işlemcilerinde 55nm fabrikasyon sürecini kullanmakta olan AMD-ATi'nin üretim maliyetleri açısından rakibi Nvidia'ya karşı hatırı sayılır bir avantaja sahip olduğu biliniyor. Her ne kadar Nvidia, GeForce 9800GTX+ modeli ile 55nm sürecine dahil olmaya başlasada firmanın yeni üretim teknolojisine yönelik olarak emekleme aşamasından olgunlaşma sürecine geçmesi ve ürünlerinde yaygın bir şekilde kullanmasının bir miktar zaman alabileceği konuşuluyor. Rakip cephede AMD-ATi ise HD 3000 serisinin tamamında ve HD 4800 serisi modellerinde nanometrik anlamda hacimli üretime yönelik en güncel teknolojiyi kullandığı için maliyet ve 55nm deneyimi açısından rakip Nvidia'dan bir adım ileride olduğu biliniyor.

Elbette yaşanacak olası "indirim meydan savaşlarında" her iki firma da başta üretim maliyetleri olmak üzere sahip oldukları avantajları kullanmatan geri kalmayacaklardır. Bu noktada Nvidia'nın hamlesini beklemekte olan AMD-ATi, GeForce 9800GTX+'a bir nevi "Radeon HD 4850+" diyebileceğimiz fabrika çıkışı arttırılmış saat hızlarına ve özelleştirilmiş soğutuculara sahip olan farklı özelliklerle donatılan ikinci dalga HD 4850 modelleri ile yanıt vermeyi planlıyor. Gelen bilgilere göre AMD-ATi, partnerlerine uyguladığı overclock yani hız aşırtma ile ilgili tüm yasak ve kısıtlamaları kaldırmış. Tabi tahmin edebileceğiniz üzere partner firmalar da özelleştirilmiş modeller üzerindeki çalışmalarına hız vermiş durumdalar.

Bir ATi yetkilisinden alınan bilgilere göre Radeon HD 4850 "Overclock" modellerinde gpu hızı 50MHz civarında, bellek hızları ise 5-6 GB/sn artış elde edilecek şekilde artış gösterecek. Tabi bahsi geçen rakamlar muhtemelen ortalama değer olarak kalabilir zira daha önceki serilerde de gördüğümüz üzere agresif hızlara sahip, tek veya çift slot geliştirilmiş soğutma çözümleriyle desteklenen kartlar da üreticiler tarafından kullanıma sunulacaktır. Radeon HD 4850 modelinin yanı sıra üreticiler Radeon HD 4870 modelinin de özelleştirilmiş modellerini hazırlayacaklar. AMD'nin Malaga, İspanya'da gerçekleştirdiği HD 4800 serisi ile ilgili sunumlarda firma GDDR5'in avantajları sayesinde ciddi saat hızlarına sahip HD 4870 modellerinin iş ortakları tarafından hazırlanabileceğini açıklamaktan da geri kalmadı.

Özellikle orta segmentte rekabet kızışacak gibi görünüyor. Temmuz ayı ile birlikte Nvidia tarafında GeForce 9800GTX+ modelinin, AMD-ATi cephesinde ise Radeon HD 4850'nin fabrika çıkışı arttırılmış saat hızlarına sahip varyasyonlarının kullanıma sunulacak olması muhtemelen yeni fiyat indirimlerin de beraberinde getirecek gibi görünüyor. AMD-ATi yılın ikinci yarısının başlangıcı olan yaz aylarında HD 4850 modelinin yarattığı rüzgarı iyi değerlendirebilecek mi veya yılın ilk yarısını özellikle G92 gpu'sunun elde ettiği başarı ile domine eden Nvidia bu çizgisini koruyabilecek mi türündeki soruların yanıtları için önümüzdeki ayı beklememiz gerekecek.

Sayfanın Linki : http://www.tgdaily.com/content/view/38077/135/

• Vay be bu 4850 yaman kart çıktı valla
  • ati 4850 kozunu çok iyi kullanıyor, helal walla. aman rekabet kızışsın da oyuncular faydalansın
  • Madem öyle gel böyle hesabı. HD 4800 serisi çok esnek bir forma sahip sanırım. Ati bu seriden çokekmek yiyecek gibi..
  • helal olsun özlediğimiz Ati bu işte!
  • suhdhusuhaduhas ATi hll harbiden nvidia 4850 satıslarını onlemek icin ne yapcanı sasırdı daha 55 nm ye yavas ve iddialı modellerle girmektense direk 9800gtx+ gibi sacma bi olay yaptı onunu kesmek icin 4850 nin :D

YAW BİDE ALICIALR BİLİNCLİ OLSA SU ULKEMİZDE SONRA DUNYADA COK SEY DEGISECEK VE NVIDIA ADAM GIBI FIYATA II KART SATACAK AMA NERDEE ADAMLaR PERF.BELLI GORDUK İNCELEMEDE KARTI TMM GUSEL KOTU DEİL TABİKİ AMA 850 YTL ye satmak RESMEN KITLEMEK YANE :d
  • Bu arada 9800GTX+ in HD4850 den %22 hızlı olduğu iddiasına baya güldüm.

Nvidia bütün oyunları 1280x1024 no AA-AF de oynuyor herhalde.
  • ati filmnin son serisi ATİ RETURN
  • ya bu adamaların evet bi bildikleri vardır da niye kartları sınırlarına dayayıpta cıkartmıyolar.kartın potansiyeli neyse sonunu kadar cıkartıp yollasınlar.bir sürü kartla ugrasmak zorunda kalmazlar en azından.
  • hedef 4870 gerisini sildim
  • 55nm için 700Mhz zaten komik bir rakam.
    Ben HD2900XT gibi bir kartı, 80nm olmasına rağmen su soğutma ile 900-950Mhz arasında kullananlar gördüm.
    Eğer herhangi bir bios veya voltaj engeli olmazsa bu 4850 lerin güle oynaya 900Mhz görmesi gerekmez mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fettah34 -- 24 Haziran 2008; 22:50:33 >
  • ATI 4850 ile çift okey çekmiş gibi resmen, nereye lazımsa oraya kaydırıyor,
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fettah34

55nm için 700Mhz zaten komik bir rakam.
    Ben HD2900XT gibi bir kartı, 80nm olmasına rağmen su soğutma ile 900-950Mhz arasında kullananlar gördüm.
    Eğer herhangi bir bios veya voltaj engeli olmazsa bu 4850 lerin güle oynaya 900Mhz görmesi gerekmez mi?

Voltaj verilse kart rahat giderde voltaj olayını ciddiye almış olabilirler. Yani programla fln oynayamayabiliriz belki. Şuandaki GPU voltajı 1.05v. Çok az yani.

O zaman Gigabyte gibi voltaj ayar chipi ile gelecek HD4850 leri beklemek gerekir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Soultrap

quote:

Orjinalden alıntı: Fettah34

55nm için 700Mhz zaten komik bir rakam.

Voltaj verilse kart rahat giderde voltaj olayını ciddiye almış olabilirler. Yani programla fln oynayamayabiliriz belki. Şuandaki GPU voltajı 1.05v. Çok az yani.

O zaman Gigabyte gibi voltaj ayar chipi ile gelecek HD4850 leri beklemek gerekir.

Hocam valla ben bu sefer His den ciddi bir Iceq bekliyorum. Gerekli voltaj ayarı yapılmış. Standart 800mhz GPu hızında olan O.C ile rahat 900Mhz yi geçen bir model.

Böyle bir iceq satış rekorları kırmazsa hiç bir şey bilmiyorum.

• sogutmayı da aşırtsalar da ii olurdu 9800gtx+ nın karşısında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jnrgndz_798 -- 24 Haziran 2008; 23:05:13 >
  • Ati bu seride oldukça esnek çözümler sunucak.Bu haberden de anlaşıldıği gibi hiç bir alanda feragat etmeden kıyasıya rekabet.Tabi bu da bizlere yarıyor Performanssa performans fiyatsa fiyat yaşasın rekabet.Ayağının tozu ile bizlere bunu sunan 48xx serisi için teşekkürler Ati

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vipracing -- 24 Haziran 2008; 23:05:14 >
  • quote:

Nvidia'nın resmi açıklamalarına göre GeForce 9800GTX+ rakip AMD-ATi'nin Radeon HD 4850 modelinden ortalama %22 daha hızlı olacak.

yani gtx260 a denk bir kart olacak.
    ne yapıyorsun sen nvidia söylediklerini kulakların duyuyormu...
  • birde dh incelese şu 4800 serisini zotac 8800 alcaktım 4800 kafamı karıstırdı 4870 almaya karar vermistim simdide 9800gtx+ ucuz fiyata cıkcakmıss coğuu oyunda nvdiayıı destekliyorr kafam karıstı acıkcası hangisini alsamm off
  • quote:

Orjinalden alıntı: by_rappe

birde dh incelese şu 4800 serisini zotac 8800 alcaktım 4800 kafamı karıstırdı 4870 almaya karar vermistim simdide 9800gtx+ ucuz fiyata cıkcakmıss coğuu oyunda nvdiayıı destekliyorr kafam karıstı acıkcası hangisini alsamm off

Video incelememiz tamamlandı. Sadece videonun yayına verilmesiyle ilgili bazı ufak teknik detaylar (işleme, upload vs.) yapılıyor. Muhtemelen 00:00'dan sonra HD 4850 videomuz yayına girecektir. Tabi bu konuda son sözü yayın yönetmeniz Speed-Step söyleyecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 24 Haziran 2008; 23:15:01 >
  • nvidia bu sefer koseye sıkıstı galıba
    sırada 4870 ın dalgalarından kurtulmak ıcın harekete gecmelı
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.