- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Uydular çıplak gözle görünürmü geceleri TURKSAT-VB......
71 Cevap15375 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

228 Mesaj
24 Haziran 2008; 11:43:42 

Arkadaşlar gece saat 21:00 gibi yıldızdan parlak bir cisim örneğin kuzeyden gineye doğru belirli bir hızda hareket ediyo.sonra 1veya 2 saat sonra ne gözüküyor.

bu ne oluyo arkadaşlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İSKORPİT-X -- 24 Haziran 2008; 12:06:48 >

Ne Mutlu Türküm Diyene

342 Mesaj
24 Haziran 2008; 11:49:35 

buzdolabı kadar bir cihazı o kadar kilometre uzaklıktan nasıl görmeyi planlıyorsun?
sen yoldaki trafik tabelasını zor görüyorsun,

gercekyol
Maranatha
Başardıklarınızı yitirmemek ve ödülünüzü eksiksiz almak için kendinize dikkat edin.
Love2Sing4Him

1429 Mesaj
24 Haziran 2008; 11:50:08 

avrupa uzay istasyonu geceleri kuzeye bakarsanız çıplak gözle görülebiliyor.

"Türk milleti tab'en demokrattır"M.Kemal Atatürk, TBMM gizli celse zabıtları, devre: ı, içtima ı, tarih: 22.1.1921.i, 31, c: 3. sayfa 334... "komünizmin memleket için, milletimiz için, dinimiz için, kabul edilmez olduğunu anlatmak, yani kamuoyunu aydınlatmak en yararlı çare görülmüştür" M.Kemal Atatürk, Mustafa Kemal sosyalist değil, fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Mustafa Kemal soygunculara karşı bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultan�ı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum Vladimir İlyiç Lenin, Sana Türkmüsün, Kürtmüsün, Ermenimisin, Lazmısın diye sormuyorum. Ekmek yediğin Vatanını seviyor musun diye soruyorum? Başkalarını düzeltmek istiyorsanız önce kendinizi düzeltiniz. Hz.Ömer, X-Fire Call of Duty 2 Gamers Adana25+ http://aresturk.blogcu.com

228 Mesaj
24 Haziran 2008; 11:52:07 

quote:

Orjinalden alıntı: Triquetra

buzdolabı kadar bir cihazı o kadar kilometre uzaklıktan nasıl görmeyi planlıyorsun?

arkadaşalrla tartıştık.bazıları uçak dedi.baktık uçak gibi yanan sönen lambaları yoktu.

diğer arkadaşım bunun turksat uydusu olduğunu söyledi.
bende şaşırdım.acaba o ne

ufo desek hızlı sağa sola hareket eder.
ama bu kuzeyden güneye belirli bir hızda ilerliyo

Ne Mutlu Türküm Diyene

228 Mesaj
24 Haziran 2008; 11:55:25 

0

Ne Mutlu Türküm Diyene

3567 Mesaj
24 Haziran 2008; 11:55:27 

quote:

Orjinalden alıntı: ares_turk

avrupa uzay istasyonu geceleri kuzeye bakarsanız çıplak gözle görülebiliyor.

Doğru. Bu gördüğün şey %80...

Göktaşı olabilir diyeceğim ama hergün düzenli görüyorsan kesin uydudur...

2250 Mesaj
24 Haziran 2008; 12:01:03 

hyr uydu gözükebiliyor ...hatta yıldızdan parlak ve göz kırpmıyorsa yani ışık hafifleyip parıldamıyor gibi ise göz kırpmıyorsa o uydudur...el salla...

228 Mesaj
24 Haziran 2008; 12:05:14 

ß@TÚ

borealatis

HELAL OLSUN SİZE DEMEK SİZDE GÖRDÜNÜZ.

Bu ışık parlamıyor yalnız yıldızdan çok parlak ama uydu olduğuda %100.

Ne Mutlu Türküm Diyene

7670 Mesaj
24 Haziran 2008; 12:07:36 

quote:

Orjinalden alıntı: borealatis

hyr uydu gözükebiliyor ...hatta yıldızdan parlak ve göz kırpmıyorsa yani ışık hafifleyip parıldamıyor gibi ise göz kırpmıyorsa o uydudur...el salla...

benim bildiğim göz kırpmayanlara gezegen denir, uydu değil

2250 Mesaj
24 Haziran 2008; 12:08:23 

quote:

Orjinalden alıntı: İSKORPİT-X

ß@TÚ

borealatis

HELAL OLSUN SİZE DEMEK SİZDE GÖRDÜNÜZ.

Bu ışık parlamıyor yalnız yıldızdan çok parlak ama uydu olduğuda %100.

gördük de bunda şaşıralacak birşey yok:) normal bişi...herkes görebiliyor:)dediğim gibi göz kırpmıyorsa ışık uydudur..bazı insnaların gözü algılamayabilir tabi bunu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi borealatis -- 24 Haziran 2008; 12:10:55 >

3639 Mesaj
24 Haziran 2008; 12:09:17 

Kimin dediği doğru ?

Göz kırpan ne şimdi xD

BeşiktAŞK

314 Mesaj
24 Haziran 2008; 12:12:12 

bi suru uydu varmis uzaydan bakinca saturun gibi gozukuyormus dunya uydularin coklugundan ama sanmiyorum yeryuzunden gormek pek mantikli degil

• PSN: Onurchik

• 4502 Mesaj
    24 Haziran 2008; 12:12:30 

Ben de görüyorum sürekli Hatta benim arkadaşlarım da önce uçak olduğunu iddia etti

"Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir..."
    "Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır."
    "Devrimin amacını kavramış olanlar sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır."
    "Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir."

1597 Mesaj
    24 Haziran 2008; 12:14:12 

Ankara merkezden görülürmü uydu?Eğer görülürse ne tarafa bakmam gerekir?
    Bu yazdığım mesaja lütfen geyik olarak cvp vermeyiniz...

Su sesi,Para sesi,Fan sesi

3591 Mesaj
    24 Haziran 2008; 12:14:54 

Bir ileri bir geri gidip duruyorsa kesin Türksat uydusudur o.

1178 Mesaj
    24 Haziran 2008; 12:14:56 

Görünür hocam, sabit bi hızda noktasal bir ışık hareket ediyorsa uydudur.

314 Mesaj
    24 Haziran 2008; 12:15:25 

boyle bisey

1

Ekteki dosya (1)

• PSN: Onurchik

•  
    2250 Mesaj
    24 Haziran 2008; 12:17:25 

Uluslararası Uzay İstasyonu, yörüngede dolanan en büyük uydu. İstasyon, çıplak gözle gözlenebiliyor.

Alacakaranlığın bitiminden bir saat sonrasına değin yapabileceğimiz bir gözlem, yapay uydu gözlemleridir. Dünya'mızın yörüngesinde dolanan cisimlerin sayısı oldukça çoktur. Bunların yaklaşık 8000'i yeryüzünden radarla görülebilmektedir. Bunun yanında, çıplak gözle bile görebileceğimiz uydular vardır. Bu uyduları gözlemek için doğru zamanı seçmek önemlidir. Ayrıca, bakacağınız yeri de bilmelisiniz. Yapay uydu gözlemleri için en uygun zaman, alacakaranlığın sonlarından, yaklaşık bir saat sonrasına değin olan dönemdir. Çünkü, çok alçak yörüngelerde dolanan bu cisimleri görebilmemiz için onların güneş ışığını yansıtması gerekir. Bir süre sonra, Dünya'nın gölgesi uyduların üzerine düşeceğinden, gözlenmeleri olanaksızlaşır. Yapay uydular için bakmamız gereken yerse, gökyüzünün Güneş'e yakın yarısıdır.

Görebileceğimiz uydular, yakınlıklarından dolayı çoğunlukla keşif (ya da casus!) uydularıdır. Bu uydular, genellikle kutuplardan geçen bir yörüngede dolanırlar. Yani, onları kuzey-güney ya da güney-kuzey doğrultusunda ilerleyen, 3-4 kadir parlaklıkta noktalar olarak görebilirsiniz. Eğer, herhangi bir yıldızdan çok daha parlak, hareketli bir cisim görürseniz, onun İridium haberleşme uydularından biri olduğuna emin olabilirsiniz. Ayrıca, Uluslararası Uzay İstasyonu da belli dönemlerde oldukça parlak görünebiliyor. İstasyonun ve yüzlerce uydunun yörüngesi, yörüngedeki konumu ve ne zaman nereden gözlenebilecekleriyle ilgili ayrıntılı bilgiye http://liftoff.msfc.nasa.gov adresinden ulaşabilirsiniz.

140 Mesaj
    24 Haziran 2008; 12:17:27 

quote:

arkadaşalrla tartıştık.bazıları uçak dedi.baktık uçak gibi yanan sönen lambaları yoktu.

Ufo Gören Masum Köylü Koçum Benim

T.C Tarih Kulübü

1597 Mesaj
    24 Haziran 2008; 12:17:48 

quote:

Ne buzdolabı ya.
    Normal bi arabadan büyük olmuyormu uydular.(Kanatları açıkken)

Su sesi,Para sesi,Fan sesi

943 Mesaj
    24 Haziran 2008; 12:30:54 

bende uydununun bu uzaklıktan görünemeyeceği kanıtındayım ama tam olarak bilmiyorum bilen biri cvp verse çok iyi olur aslında

Biz de bilirdik sevgiliye ekran kartı almasını lakin elektirikler gitti verdik psu parasını

4201 Mesaj
    24 Haziran 2008; 12:35:39 

uydu gozukurmu bılmıyorum ama meteorolojı balonları oluyor bılıyorum gecelerı gozukuyor onlardan bırısıdır bence

EU-WEST Jungler Carry

9437 Mesaj
    9 Ocak 2009; 17:13:26 

quote:

0

hepimizin bildiği gibi dünya yuvarlaktır.
    bu sebeple yükseklere çıkıldıkça görüş alanı artar.

verdiğin grafiğe göre güney afrikadan rusyaya , fransadan çine kadar olan bölümü sadece bir uydunun kapsayabilmesi için o uydunun yerden yüzlerce km yukarıda olması gerekir.
    belki de binlerce km.

o kadar mesafeden otobüs boyundaki uyduyu nasıl görebiliriz?

o parlak şeyi bende görüyorum ve de ne olduğuınu çözmeye çalışıyoruz.
    o parlak şey çoğu zaman dünya ile güneş arasında kalıyor.
    peki bize bakan tarafı neden karanlık değil?

bildiğim kadarı ile venüs gezegeni çıplak gözle görülüyor.
    ben venüs olduğunu düşünüyorum ama emin değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi individual -- 9 Ocak 2009; 17:23:59 >

894 Mesaj
    9 Ocak 2009; 17:18:49 

Arkadaşım o dediğin şeylerden ben de görüyorum. Arkadaşlarıma soruyorum uçak diyorlar. Hatta senin gördüğün şeyin yıldızlardan bir farkı yok değilmi. Sanki bir yıldız durmadan ilerliyormuş gibi??

518 Mesaj
    9 Ocak 2009; 17:24:36 

arkadaşlar bir kere uydular hareket etmezler yani türkiyenin üstünde çok çok az kaymalarla bizimle beraber dönerler kuzeyden güneye yada başka yöne hareket ediyorsa türksat uydusu olmadığı kesindir ama askeri uydumuz günde 2 kere türkiye üzerinden geçiyor ve görüntü alma açısında biraz alçaktan geçiyorsa belki gördüğünüz o uydudur ama tv yayını yapan veri taşıyan uydular kesinlikle sabitler 42. derecede...

9437 Mesaj
    9 Ocak 2009; 17:24:59 

ayrıca uydunun yeri sabit değil mi?
    eğer sabitse o ışığın hareket etmemesi lazım

894 Mesaj
    9 Ocak 2009; 17:29:23 

Lütfen bunu hiç görmemiş olanlar öyle birşey olmaz diye iddia etmesinler. Çoğu kişi aynı şeyden bahsediyo belli ki. Demek ki ortada birşey var. Görünen cisim yıldızlardan farksız hatta biraz daha fazla parlak ve uçak gibi dümdüz ilerliyor. Arkadaş bunu 1-2 saatte bir görüğünü söylemiş. Ben bizim burdaki bir köyde 15 dakikada bir görüyorum. Kuzenimle bunları çok uzun süre gözledik.

350 Mesaj
    9 Ocak 2009; 17:47:23 

bende gorulebiliyor diye biliyorum.birkac kere bu tarz cisimler gormustum.bu arada saturn jupiter mars gibi gezegenler yilin belli zamanlarinda ciplak gozle gorulebiliyor

LoL

Uzaklaştırılmış
    Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    9 Ocak 2009; 17:50:12 

quote:

1684 Mesaj
    9 Ocak 2009; 17:52:08 

quote:

KATILIM ZAMANI; 1 Eylül 2006

Uzaklaştırılmış
    9 Ocak 2009; 17:55:59 

quote:

Arkadaşlar gece saat 21:00 gibi yıldızdan parlak bir cisim örneğin kuzeyden gineye doğru belirli bir hızda hareket ediyo.sonra 1veya 2 saat sonra ne gözüküyor.

bu ne oluyo arkadaşlar.

Senin şarjın bitmiş. Şarj ışığı o.

322 Mesaj
    9 Ocak 2009; 17:57:11 

hocam 2 aydir uydu projesinde calisiyorum gerci bizimki kucuk 10x10 ama mumkunati yok yani gorunmesinin belki yildiz gibi parlar en buyugu, celestia die bi program var ucretsiz indir onunla ugras cok zevkli ama ben kan kustum kendisine tam 1 haftadir uzerine ek yapip bizim uyduyu yorungesine koymaya calisiyorum beynimi yedi, merakliysana ama indir kurcala faydali bir program

bu arada @individual hocam tum uydular hareket eder zaten gokte kalmalarini saglayan da hareket etmeleridir yoksa havada asili kalamazlar, dunya etrafindaki hizlari merkezkac kuvveti olusturur o da dunyanin yer cekimi kuvvetini dengeler o sekilde havada asili kalirlar, ama diger gok cisimlerine gore havadaki acilsal hizi dusuktur cunku dunyaya yakin olurlar gezegenlere ve aya gore, dolayisiyla sen onlari gozunle gorsen bile hareketlerini algilamazsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferostyle -- 9 Ocak 2009; 19:58:31 >

8843 Mesaj
    9 Ocak 2009; 17:58:30 

Arkadaşlar eskiden ben de inanmıyordum ama National Geographic'te bir program var, gökyüzünde uyduları izliyorlar. Gerçekten çıplak gözle görülebiliyor uydular. Hatta kendi şehrinizden ne zaman, nereye doğru uydu geçeceğini gösteren siteler var. Mesela http://www.heavens-above.com/ üye oluyorsunuz. Şehrinizi falan yazınca, ne zaman hangi saatte nereye bakmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

256 Mesaj
    9 Ocak 2009; 18:06:03 

Buzdolabı kadar cihaz mı?
    Sizin evdeki buzdolabı 93m'ye 73m herhalde Yüksekliğide 27m'dir.
    Ağırlığıda 230kg'dir
    0

Ne adamlar var valla kopuyorum ya.

9398 Mesaj
    9 Ocak 2009; 18:07:21 

benım bildigim uydular baya bi yukarda yanliz ışık yanıyormu bu cisimlerde bilmiyorum tabii belki güneş ışınlarindan parliyordur diycemde dünya dan görünen bi cisim zaten karanliktadir. yanı güneş ışınlarini almasi için baya uzakta olmasi gerekir.

kaldi ki eger bi uydu hareket ediyorsa o da olmaz. yanı uydu hareket etmesi demek yayınlarin gitmesi demektir. uydular sabit bildigim kadariyla motorlu canaklari olanlar bilir uydular kuşaği vardir yay şeklinde dizilirler dünyanın çevresinde.

bence sizin gördügünüz ya meterolojinin hava raporu için kullandigi uçaktir veya zeplin tarzi bişeydir.

Lenovo IdeaPad Y510P / Logitech Z5500 / Buffalo LinkStation 1 TB

2722 Mesaj
    9 Ocak 2009; 18:08:05 

uydular gözükebiliyor çıplak gözle.zaten ufo gödüm diye gezenlerin %90ı uydu görüyor:)

bundan 5-6 sene önce bende birkaç arkadaşımla yazlıkta aynı gün aynı saate aynı yerden geçen ışıklı bir cisim tesbit etmiştik.ilk başta göktaşıdır dedim ama arka arkaya birkaç gün geçince şüphelendim.komşumuzda aynı şeyi görmüş.sonra araştırdımki bunlar askeri uydularmış:)

350 Mesaj
    9 Ocak 2009; 18:13:29 

quote:

Orjinalden alıntı: Shadow_catcher

Ağırlığıda 230kg'dir
    0

LoL

1975 Mesaj
    9 Ocak 2009; 18:14:56 

National Geographic Channelde ki bir programda uyduların geçiş güzergahlarını veren internet sitelerinden takip edildiğinde çıplak gözle görülebileceklerini anlatmıştı.

2592 Mesaj
    9 Ocak 2009; 18:15:40 

Şuan dediğin yıldız görünüyor. Aşırı parlak.

Uzaklaştırılmış
    9 Ocak 2009; 18:23:02 

quote:

Ağırlığıda 230kg'dir
    0

birader o bahsettiğin uluslararası uzay üssüdür. arkadaşın buzdolabından kastettiği türksat gibi iletişim uyduları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi micro_max -- 9 Ocak 2009; 18:20:49 >

754 Mesaj
    9 Ocak 2009; 18:56:04 

quote:

Orjinalden alıntı: McCarty

benım bildigim uydular baya bi yukarda yanliz ışık yanıyormu bu cisimlerde bilmiyorum tabii belki güneş ışınlarindan parliyordur diycemde dünya dan görünen bi cisim zaten karanliktadir. yanı güneş ışınlarini almasi için baya uzakta olmasi gerekir.

kaldi ki eger bi uydu hareket ediyorsa o da olmaz. yanı uydu hareket etmesi demek yayınlarin gitmesi demektir. uydular sabit bildigim kadariyla motorlu canaklari olanlar bilir uydular kuşaği vardir yay şeklinde dizilirler dünyanın çevresinde.

bence sizin gördügünüz ya meterolojinin hava raporu için kullandigi uçaktir veya zeplin tarzi bişeydir.

güzel yorum, güldüm biraz helal et.

Bende görüyorum bazı zamanlar, parlayarak ve hareket ederek ortaya çıkıyorlar, sonra devam ede ede parlaklığı azalarak kayboluyorlar.
    Bence de uydu bunlar. Uydular sabit ama Dünya kendi etrafında dönüyor, tabi dünya ile aynı hızda dönecek değildir... bu da bi fikir

Hayat değişiyor bizim için bugünden sonra 12.06.2013

1241 Mesaj
    9 Ocak 2009; 18:58:04 

quote:

Ağırlığıda 230kg'dir
    0

Bu gösterdiğin uzay istasyonu olmasın sakın.

289 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    gslord
    9 Ocak 2009; 19:02:38 

THE FOLLOWING ISS SIGHTINGS ARE POSSIBLE FROM WED JAN 07 TO MON JAN 19
    SATELLITE LOCAL DURATION MAX ELEV APPROACH DEPARTURE
    DATE/TIME (MIN) (DEG) (DEG-DIR) (DEG-DIR)

ISS Thu Jan 08/06:14 AM 2 15 15 above SW 11 above SSW
    ISS Thu Jan 15/07:25 PM < 1 10 10 above SW 10 above SW
    ISS Fri Jan 16/06:19 PM 2 19 11 above S 19 above SE
    ISS Sat Jan 17/06:46 PM 2 54 13 above SW 54 above SSW
    ISS Sun Jan 18/05:39 PM 4 24 11 above S 12 above E
    ISS Sun Jan 18/07:15 PM < 1 21 21 above W 21 above W
    Burda ne yazıyor tercüme eder misiniz?

2445 Mesaj
    9 Ocak 2009; 19:03:10 

quote:

Ağırlığıda 230kg'dir
    0

Bende Birazdan Yazmamışlardır diyip bunu gösterecektim. Neyse sana nasipmiş Buzdolabı kadar ha?

Gözüm,aklım,fikrim var deme; hepsini öldür..
    Sana göl gibi gelen,O çöl diyorsa; çöldür..

590 Mesaj
    9 Ocak 2009; 19:05:19 

quote:

Orjinalden alıntı: pieceofmoon

güzel yorum, güldüm biraz helal et.

Bende görüyorum bazı zamanlar, parlayarak ve hareket ederek ortaya çıkıyorlar, sonra devam ede ede parlaklığı azalarak kayboluyorlar.
    Bence de uydu bunlar. Uydular sabit ama Dünya kendi etrafında dönüyor, tabi dünya ile aynı hızda dönecek değildir... bu da bi fikir

kesınlıkle aynı hızda donmesı gerek yoksa uydudan tv ızlıyemezdık devamlı canagı ayarlamak zorunda kalırdık

2133 Mesaj
    9 Ocak 2009; 19:44:15 

peki uydular bizi görüyor mu?

754 Mesaj
    9 Ocak 2009; 19:48:02 

Öffff öyle bi görüyolarki, WC'de bile macro resmini çekip sana gönderebilirler...

Hayat değişiyor bizim için bugünden sonra 12.06.2013

0 Mesaj
    5 Temmuz 2009; 17:05:28 

quote:

Orjinalden alıntı: Thoughtless

KARDEŞ ARAŞTIRMA YAPMADAN MİLLETE GÜLME. TÜRKSAT 3A'NIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ AŞAĞIDADIR.

Boyut ............................... .........2.8 m x 2.3 m x 1.8 m
    Kanat Açıklıgı………………………………....30 m.

136 Mesaj
    5 Temmuz 2009; 17:11:11 

benmi körüm yoksa sizin gözler radarmı anlamıom ki

974 Mesaj
    5 Temmuz 2009; 17:15:56 

quote:

Ağırlığıda 230kg'dir
    0

uluslar arası uzay üssü bu :S

anlaşılan sen hiç hayatında uydu görmemişsin bide adamla dalga geçiyosun

Samsung Galaxy SIII
    Pentax K30 + 18-135mm WR

262 Mesaj
    5 Temmuz 2009; 17:18:49 

türksat horbird vs. gibi tv izlediğimiz uydular hiza olarak ekvator üzerinde 35-40 bin metre gibi bir yükseltidedirler. bunları çıpla gözle görmek mümkün değildir. ekvatordaki bir evde çanak anten kuzeye ya da güne dönük değildir, doğu ya da batı istikametine dönüktür, uydu tam tepedeyse anten direk yukarı bakar. sizin gördüğünüz istihbarat uydusu veya başka bir amaçlı uydu olabilir.

431 Mesaj
    5 Temmuz 2009; 17:20:05 

dolap kadar mı?
    milstar uydusu 4,500 kg

61 Mesaj
    5 Temmuz 2009; 17:21:07 

Uslu bir çocuk olursan şirinleri bile görebilirsin.

Uzaklaştırılmış
    5 Temmuz 2009; 17:28:13 

quote:

Orjinalden alıntı: Winterspring

Uslu bir çocuk olursan şirinleri bile görebilirsin.

Kop.gif

1490 Mesaj
    5 Temmuz 2009; 17:50:13 

<