- x
Rehinli arac nasıl alınır?
55 Cevap16647 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

440 Mesaj
24 Haziran 2008; 9:23:18 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Arkadaslar tanımadıgım birinden alacagımız arac rehinli ise prosedurler nasıl olmalı. Parayı hangi asamada vermeliyiz? Ornegin satan kisinin rehini kaldıracak nakit parası yoksa sattıktan yani parayı bizden alıp bu borcu kapatacak ise nasıl bir yol izlenmeli? En kısa surede hangi yol izlenerek bu aracı ustume alabilirim. Aıcı ve satıcı aynı şehirde. Tesekkurler.

My Anime List

205 Mesaj
24 Haziran 2008; 9:29:06 

ben kendi rehinli aracımı sattım prosüdür şöyle oldu

alıcıyula önce bankaya gittik alıcı banka borcunu kapatarak borcu yoktur yazısını aldık onu notere onaylattıktan sonra trafik bürosuna giderek rehin kalktıgına ve satış yapılabilecegine dair yazı aldık bu yazıyla birlikte tekrar notere giderek satış yapıldı.

ama burda iyi niyet cok önemli satıcı üçkagıtcı ise siz parayı yatırdıktan sonra satmıyorum derse ya adamı öldüreceksiniz yada arkanıza bakıp gidersiniz.

son nezaman acaba

440 Mesaj
24 Haziran 2008; 9:55:03 

İşte ona bir çzüm bulmak lazım acıkcası nasıl olacak bende bilemiyorum. Sonucta internetten buldugum ilanla alınacak bir araba. Baska cozum yolu yokmudur riske girmeden almanın?

My Anime List

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
24 Haziran 2008; 10:41:45 

İlk aşamada araç nereden rehinli ise oraya gidiyorsun.Parayı yatırıyorsun onlar sana bir yazı veriyor,o yazı ile notere gidip işlemleri hallediyorsun.Ordan da yeni ruhsat işi için karakola gidiyorsun.

Bu işlemler hemen hemen 1 gün sürüyor bu arada.

Dediğim gibi para ilk aşamada aracı alacak kişi tarafından yatırılıyor

Başka bir yolu yok diye biliyorum burada kişilerin birbirine güvenmesi lazım açıkçası ben galeriden almıştım adam da toprağım çıkmıştı sorun yaşamadım allaha şükür ki ilk gün borcu falan yatırdık noterden işlemi hallettik günlerden cuma idi ben taaa pazartesi üzerime aldım aracı Hani ard niyetli biri olsa yandın.Ama borcu kapattığım gün arabayı kapımın önüne koydum.

440 Mesaj
24 Haziran 2008; 10:45:58 

Herkes oyle sanslı olsa keske. Valla ben su anda dusunemiyorum ben borcu kapattıktan sonra adamın bana donup " Eywallah kardes bende nasıl kapatırım diye dusunuyodum" diyip arabayıda alıp basıp gitmesini. Ortada belgede yok cok fena. Nasıl yapıcaz bende bilmiyorum simdilik arastiriyorum avukat arkadaslara sorcam nasıl yaparız diye.

My Anime List

Uzaklaştırılmış
24 Haziran 2008; 10:54:11 

quote:

Orjinalden alıntı: orichimaru

Herkes oyle sanslı olsa keske. Valla ben su anda dusunemiyorum ben borcu kapattıktan sonra adamın bana donup " Eywallah kardes bende nasıl kapatırım diye dusunuyodum" diyip arabayıda alıp basıp gitmesini. Ortada belgede yok cok fena. Nasıl yapıcaz bende bilmiyorum simdilik arastiriyorum avukat arkadaslara sorcam nasıl yaparız diye.

Rahat ol bankaya parayı senin adına yatır ve makbuza aracın plaka numarası ile neden yatırıldığını bilgi olarak eklet sorasını düşünme için rahat olsun sorun yaşamazsın

440 Mesaj
24 Haziran 2008; 12:47:23 

Hayırlısı bakalım bir işe girişcez ama sonu hayırlı olsun.

My Anime List

4115 Mesaj
24 Haziran 2008; 13:16:09 

bende rehinli araçları satın almadaki zorluk nedeniyle hiç bakmaya yanaşmıyorum

Uzaklaştırılmış
24 Haziran 2008; 13:18:39 

quote:

Orjinalden alıntı: yuci

bende rehinli araçları satın almadaki zorluk nedeniyle hiç bakmaya yanaşmıyorum

Ya zorluk değil aslında 1 günün biraz stresli geçiyor o kadar

4115 Mesaj
24 Haziran 2008; 13:21:19 

güven meselesi olayını zorluk olarak görüyorum

Uzaklaştırılmış
24 Haziran 2008; 13:23:43 

quote:

güven meselesi olayını zorluk olarak görüyorum

Orda biraz da size kalmış yanlış anlamayın ama biraz çakal olmak zorundasınız

440 Mesaj
24 Haziran 2008; 13:25:30 

Satın alırken çakal olmak biraz zor acıkcası. Sonucta siz birinin borcunu kapatacaksiniz ama ayni kisi size aracı vermeyebilir. Sonucta kapanacak bir borc var ve onu sizin paranız kapatacak. 1-0 yenik cikiosunuz maca benim gorusum bu.

My Anime List

Uzaklaştırılmış
24 Haziran 2008; 13:29:16 

quote:

Satın alırken çakal olmak biraz zor acıkcası. Sonucta siz birinin borcunu kapatacaksiniz ama ayni kisi size aracı vermeyebilir. Sonucta kapanacak bir borc var ve onu sizin paranız kapatacak. 1-0 yenik cikiosunuz maca benim gorusum bu.

Düz mantık olarak düşünürsen öyle ama ödeme esnasında makbuze neler yazdıracağını sana yukarıda belirttim bunları yaparsan hiç bir şey olmaz o yüzden beraberesin Yani prosodürü bilmeden iş yapmak her zaman insanı zarara ugratır araştırır ve yola öle başlarsan ve kendinden emin olursan kayıpsız atlatırsın her şeyi.Ki günümüzde yeni araçların %50den fazlası keredili araçlar ve rehinli

4115 Mesaj
24 Haziran 2008; 13:35:14 

bende şöyle düşünüyorum,
piyasada bir sürü rehinsiz araç alma şansım varken niye
kendimi riske atayım

Uzaklaştırılmış
24 Haziran 2008; 13:36:41 

quote:

bende şöyle düşünüyorum,
piyasada bir sürü rehinsiz araç alma şansım varken niye
kendimi riske atayım

Çok net bir cevap vereyim.

Rehinli aracı satan kişilerin %25i kredi borçlarını ödeyemeyen kişilerdir ve araçları daha ucuza alırsın Herhalde daha net bir açıklama olmazdı

4115 Mesaj
24 Haziran 2008; 14:00:42 

evet bir miktar daha ucuz oldukları kesinlikle doğru,

Uzaklaştırılmış
24 Haziran 2008; 14:03:34 

quote:

evet bir miktar daha ucuz oldukları kesinlikle doğru,

O biraz denilen ucuzluğun gerçek TL cinsinden meblası 1000-1500 ytl olunca tadından yenmiyor be

440 Mesaj
24 Haziran 2008; 20:54:35 

Arkadaslar peki rehini kaldırma isleminde notere artı para odenecekmi? Yani bu rehini kaldırma isindede bol bol para harcicakmiyiz?

My Anime List

Uzaklaştırılmış
24 Haziran 2008; 20:55:27 

quote:

Arkadaslar peki rehini kaldırma isleminde notere artı para odenecekmi? Yani bu rehini kaldırma isindede bol bol para harcicakmiyiz?

50 ytl mi 20 ytl mi ne vermiştim ben kardeş be yalan olmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heLLWeapon -- 24 Haziran 2008; 21:01:58 >

Uzaklaştırılmış
24 Haziran 2008; 21:01:49 

Yani normal işlem ücreti neyse onu vermiştim.

440 Mesaj
24 Haziran 2008; 21:20:36 

Notere bankanın verdigi borcu yoktur yazısını onaylatıp emniyete gidip rehini kaldırma faslı cok mu tutar? Hani ondan sonraki ustume alma noter isi 250-300 tutar da. Ondan oncesindede ucret var mı?

My Anime List

Uzaklaştırılmış
24 Haziran 2008; 21:22:03 

quote:

Notere bankanın verdigi borcu yoktur yazısını onaylatıp emniyete gidip rehini kaldırma faslı cok mu tutar? Hani ondan sonraki ustume alma noter isi 250-300 tutar da. Ondan oncesindede ucret var mı?

Yok notere sadece işlem parasını ödüyosun sorada gidip yeni ruhsat ve devir işlemlerini yapıyorsun.Oda dediğin meblalarda işte.

440 Mesaj
24 Haziran 2008; 21:25:18 

Anladım. Bilgiler icin cok tesekkurler. Bakalım cok ortada kaldım. Risk cok buyuk o yuzden karar veremedim bi turlu. Olmadi avukat bi arkadasla gitcez her turlu sozlesmeyi fln hazırlatacak en kotu durumda bile mahkemede kazanacak sekilde. Offf offf buyuk dert valla rehinli arac almayı dusunmek.

My Anime List

Uzaklaştırılmış
24 Haziran 2008; 21:26:35 

quote:

Anladım. Bilgiler icin cok tesekkurler. Bakalım cok ortada kaldım. Risk cok buyuk o yuzden karar veremedim bi turlu. Olmadi avukat bi arkadasla gitcez her turlu sozlesmeyi fln hazırlatacak en kotu durumda bile mahkemede kazanacak sekilde. Offf offf buyuk dert valla rehinli arac almayı dusunmek.

Dediğin mantıklı o kadar stres yapacaksan al bi avukat çabuk hallerdersin yada sağlam bir polis tanıdık

440 Mesaj
24 Haziran 2008; 21:44:50 

Hehe onuda cok dusundumde bulamadım polis tanıdık. Hadi mafya fln tanıdık olsada olur da

My Anime List

Uzaklaştırılmış
24 Haziran 2008; 21:48:28 

quote:

Hehe onuda cok dusundumde bulamadım polis tanıdık. Hadi mafya fln tanıdık olsada olur da

hahahah o biraz tehlikeli olur ama bi yandan da iyi araç bedavaya bile gelebilir

1380 Mesaj
24 Haziran 2008; 22:27:58 

Ben aldım rehinli araba bi dahada almam o işin stresi adama yeter bir arkadaş demiş makbuza not düşersin diye her düşdüğün harf başına para alıyo bankalar 150-200 ytl verdiğimi biliyorum 3-5 kelime için kendimi güvene almak için ve satan kişi sanki vermek zorundaymışım gibi ortadan kırışalım dedi yüzsüzülüğe bak!parayı yatırmıştım yatırmasaydım kesinlikle almazdım arabayı...

Ne imzası

2167 Mesaj
25 Haziran 2008; 0:28:33 

quote:

Avukat değil de bodyguard bir arkadaşın varsa onunla gitmen daha iyi olur.

Ben bu tür bir işlem yapmadım ama mantığım şöyle diyor;

Satıcını ile beraber kredi hesabının olduğu bankaya gidin. O bankada (yoksa) kendi adınıza bir vadesiz mevduat hesabı açtırın ve kredi borcu kadar parayı o hesaba yatırın. Daha sonra kendi hesabınızdan satıcının kredi hesabına havale yapın ve açıklama kısmında aracın plakasını falan da belirterek paranın gönderiliş amacını detaylı olarak yazın. Bu işlem olası bir hukuki anlaşmazlıkta çok güzel delil olur bence. Hesap açtırma işlemini zamandan kazanmak için önceden yapabilirsiniz.

Borcu kapatıp bankadan "borç yoktur" yazısı alacak, daha sonra da o yazıyla birlikte notere giderek rehin kaldırma yazısını (bu isim bu evraka mı yoksa emniyetin verdiğine mi aitti ona emin değilim ama önemli olan ismi değil cismi) düzenleteceksiniz. Ben bu işlemleri geçen sene yaptırdım ve bankaya 50 YTL, notere de 40 YTL gibi bir ödeme yaptım. Bu arada bu masrafların hepsi satıcıya aittir. Daha sonra beraber emniyete gidip notere düzenlettiğiniz yazı ile rehini kaldırtacaksınız. Bu işlemlerden önce satıcının maliyeye borcu olmadığına dair yazıyı almış olduğunu varsayarak tekrar birlikte notere giderek satışı gerçekleştireceksiniz.

Banka ve noter işlemlerinin ne kadar süreceği yoğunluğa bağlı. Emniyet ise daha uzun sürebilir. Ben K.Çekmece'ye öğleden önce noter evrakını vermiştim ve bana öğleden sonra 4'te gel demişlerdi. Yani sabah erkenden de başlasanız bu işlemlerin bir günde bitmesi zor görünüyor. Yani siz her halukarda adamın borcunu kapatıp aracı üzerinize almadan önce bir gece geçireceksiniz. Bu yüzden adamla baştan konuşun ve banka borcunu öder ödemez aracın sizin elinize geçmesi yönünde anlaşın. Hem böyle olunca bankaya parayı ödedikten sonra siz aracı alır gidersiniz, o da notere ve emniyete tek başına koşturur. Zaten aracı üzerinize alamayacak olduktan sonra akşama kadar adamla gezmenin size sağlayacağı bir fayda yok.

Rehinli araç almak genellikle fiyat açısından avantajlı ancak riskli bir iş. Kolay gelsin, ne diyeyim...

2012 Citroén C4 Exclusive MCP + Cam tavan

440 Mesaj
25 Haziran 2008; 2:16:37 

Bakalım adama yarın bankaya olan borcu kadar 1 aylık ihtiyac kredisi cekip kapatsın aradaki faiz farkını ben odiim diye bir teklifte bulunacam. Noterde bu arabanın satısını su tarihe kadar ustume alacagim diye satis sozlesmeside yapılır, sadece bir aylık faiz borcu kadar fazla para ile risk "0" a indirilir. Tabiki en onemlisi bunu adamların kabul etmesi veya bankanın arkadaslara kredi vermesi. Du bakalım :)

My Anime List

4115 Mesaj
25 Haziran 2008; 8:48:51 

quote:

Bakalım adama yarın bankaya olan borcu kadar 1 aylık ihtiyac kredisi cekip kapatsın aradaki faiz farkını ben odiim diye bir teklifte bulunacam. Noterde bu arabanın satısını su tarihe kadar ustume alacagim diye satis sozlesmeside yapılır, sadece bir aylık faiz borcu kadar fazla para ile risk "0" a indirilir. Tabiki en onemlisi bunu adamların kabul etmesi veya bankanın arkadaslara kredi vermesi. Du bakalım :)

peki kredi borcu olan birisi tüketici kredisi alabilirmi,
bence zor gibi.

2167 Mesaj
25 Haziran 2008; 9:30:45 

quote:

peki kredi borcu olan birisi tüketici kredisi alabilirmi,
bence zor gibi.

Kredi almanın zorluğu da bir tarafa 1 ay vadeli ihtiyaç kredisi verileceğini pek sanmıyorum çünkü kredi başvuruları değerlendirilirken başvuru sahibinin gelir durumunun aylık taksitleri karşılayabilirliği de göz önüne alınıyor. Herhalde 12 ay vadeli falan alınır ve erken kapatılır.

Alınacak kredi miktarına göre değişmekle birlikte böyle bir kredinin faiz ve masrafı da bence az değil. Krediyi aldığınız gün tekrar kapatsanız dahi bir aylık faiz+fon+vergi bedelini kesecekler ki bu da toplam kredi tutarının %2,2'si gibi olur. İhtiyaç kredisi için dosya masrafı isteyen de var istemeyen de ama istenmese bile %2,2 az değil; 10.000 YTL için 220 YTL faiz demek bu.

Bence kendinizi bu kadar kasmayın. Kredi borcuna karşılık parayı alıp arkasından eyvallah diyecek adam noterde de parayı alıp satışı imzalamadan eyvallah diyebilir. Sonuçta bu işlerde risk var. Bence siz yine de danışacak avukat falan varsa danışıp ona göre kendinizi yasal olarak garanti altına almaya çalışın ama bankaya vereceğiniz faiz falan hep gereksiz paralar.

2012 Citroén C4 Exclusive MCP + Cam tavan

Uzaklaştırılmış
25 Haziran 2008; 10:09:04 

quote:

Orjinalden alıntı: aadrty

Ben aldım rehinli araba bi dahada almam o işin stresi adama yeter bir arkadaş demiş makbuza not düşersin diye her düşdüğün harf başına para alıyo bankalar 150-200 ytl verdiğimi biliyorum 3-5 kelime için kendimi güvene almak için ve satan kişi sanki vermek zorundaymışım gibi ortadan kırışalım dedi yüzsüzülüğe bak!parayı yatırmıştım yatırmasaydım kesinlikle almazdım arabayı...

İnsan stresi kendisi yaratır hocam bu işlerde ayağın yere sağlam basacak korkmucaksın kimse kolay para kazanmıyor çöpe atacaksın demiyorum zaten.

1380 Mesaj
25 Haziran 2008; 12:32:20 

Kİmseden korkmam tırsmamda ben polisim,kimlerim nelerin dolandırıcılıklarına şahit oluyorum hergün şaşarsın sonuçta hiç tanımadığın bir vatandaşın hesabına 30bin ytl'yi yatırıyorsun adamların hukuk bilgisi bırak beni seni avukattan hakimden fazla nerde ne açık var nerden tuttururuz hepsini biliyor ha şöyle yapılabilir bankaya gidilir ortak imzalı bir hesap açılır yani bir kişinin imzası olmadan para çekilemez sonra araba alınır satılır güven esası sen kaynaklı olduğu için atarsın imzayı adam alır parasını.

Ne imzası

Uzaklaştırılmış
25 Haziran 2008; 13:41:39 

quote:

Kİmseden korkmam tırsmamda ben polisim,kimlerim nelerin dolandırıcılıklarına şahit oluyorum hergün şaşarsın sonuçta hiç tanımadığın bir vatandaşın hesabına 30bin ytl'yi yatırıyorsun adamların hukuk bilgisi bırak beni seni avukattan hakimden fazla nerde ne açık var nerden tuttururuz hepsini biliyor ha şöyle yapılabilir bankaya gidilir ortak imzalı bir hesap açılır yani bir kişinin imzası olmadan para çekilemez sonra araba alınır satılır güven esası sen kaynaklı olduğu için atarsın imzayı adam alır parasını.

Polissen stres yapıcak bir şey yok kendine güveniyorsan.Benim babamda polis ondan sorun olmadı

Eğer çok tanıdığın çevrende genişse polis olmanada gerek yok

440 Mesaj
25 Haziran 2008; 19:23:28 

quote:

Orasını bende dusundum ama arabanın kredisi kapatılmadan satısı alınamıyor. Yoksa dediginiz cok mantıklı. Hem sizde ankara daymıssınız hemde polismissiniz gelin soyle uniformanızla alalım arabayı...Saka yaptım tabiiki yanlıs anlamayın:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orichimaru -- 25 Haziran 2008; 19:26:11 >

My Anime List

440 Mesaj
26 Haziran 2008; 0:08:33 

Ozellikle ankara lı arkadaslara bir sorum var. Rehinli bir aracin rehinini kaldırıp noterde ustume almam sabah erken baslanırsa 1 gune sigarmi yoksa buyuk bir ihtimal 2. gunede sarkar mı?

My Anime List

440 Mesaj
26 Haziran 2008; 16:56:16 

Arkadaslar bilgiler icin hepinize tesekkurler. Ancak riski alamicagim icin araci alamadım. Artık rehinsiz bir tane beklicem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orichimaru -- 26 Haziran 2008; 16:57:25 >

My Anime List

Uzaklaştırılmış
26 Haziran 2008; 17:27:02 

quote:

Arkadaslar bilgiler icin hepinize tesekkurler. Ancak riski alamicagim icin araci alamadım. Artık rehinsiz bir tane beklicem.

Gerçekten üzüldüm üstadım hayırlısı olsun.

440 Mesaj
26 Haziran 2008; 17:35:14 

Bende cok uzuldum aslında bir yandan seytan durterken firsat ayagina gelmis diye bir yandanda en kotu seneryoda gidecek olanda buyuk para. Boyle bir durum icin garanti bir yol olmaması cok yanlıs alında cunku piyasadaki yeni arabaların %80 i rehinli. Hem alıcıyı hem satıcıyı koruyacak bir durumun olmaması uzucu.

My Anime List

Uzaklaştırılmış
26 Haziran 2008; 18:22:19 

quote:

Bende cok uzuldum aslında bir yandan seytan durterken firsat ayagina gelmis diye bir yandanda en kotu seneryoda gidecek olanda buyuk para. Boyle bir durum icin garanti bir yol olmaması cok yanlıs alında cunku piyasadaki yeni arabaların %80 i rehinli. Hem alıcıyı hem satıcıyı koruyacak bir durumun olmaması uzucu.

Sorması atıp aracın markası modeli neydi acaba?

440 Mesaj
26 Haziran 2008; 18:25:16 

Arac 2007 model peugeot 207 gt. Aradigim tum ozellikler acikcasi bu aracta. Baska bi aracta dusunmuyorum aslında. Bakalım uygun bir tane daha beklicez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orichimaru -- 26 Haziran 2008; 18:26:16 >

My Anime List

Uzaklaştırılmış
26 Haziran 2008; 19:18:44 

quote:

Arac 2007 model peugeot 207 gt. Aradigim tum ozellikler acikcasi bu aracta. Baska bi aracta dusunmuyorum aslında. Bakalım uygun bir tane daha beklicez.

Walla çok beğendiğim bir araç inşallah hayırlısı ile bulursun bir tane daha

440 Mesaj
26 Haziran 2008; 19:41:21 

Bakalım hayırlısı gerci belli olmaz ters bi zamanıma gelir hic dusunmeden alırım. Avukat bir arkadas almadan once oturaklı herseyi kapsayan bir satıs sozlesmesi ve senet alırsan risk i minimum a indirirsin dedi. Onunla bir bulusup detayları konuscaz. Bakalım mantıklı gelirse girisebilirimde bu ise. Tam sizofren yaptı bu is beni hehe :) Bi oyle bi boyle.

My Anime List

Uzaklaştırılmış
26 Haziran 2008; 19:48:49 

quote:

Bakalım hayırlısı gerci belli olmaz ters bi zamanıma gelir hic dusunmeden alırım. Avukat bir arkadas almadan once oturaklı herseyi kapsayan bir satıs sozlesmesi ve senet alırsan risk i minimum a indirirsin dedi. Onunla bir bulusup detayları konuscaz. Bakalım mantıklı gelirse girisebilirimde bu ise. Tam sizofren yaptı bu is beni hehe :) Bi oyle bi boyle.

Sorma üstadım araç almak kadar zor bir şey yok biliyorum aynen bende senin dediğin gibi şizofren olmuştum alıcakken evde huzur bozuldu ya

440 Mesaj
26 Haziran 2008; 20:29:19 

Aynen hocam evde huzur bozuldu. Birde senet is yapmadigim icin bilmem ama bu senet ne ise yarar. Ustune hicbirsey olmayan bir insan senet verebilir mi? Birde soyle bir durum var. Noterde sozlesme yaptık gittik borcunu kapattık arabanın. Sonucta adam benimle oldugu surece arabayı baskasına devredemez. Eger cayarsa hemen emniyete veya nereye basvurulcaksa arabaya haciz konur ve en kotu senaryoda arabayı hacizle alırım veya banka satar adamın bana borcu olan senet kadarını bana verir. Bilemiyorum bu durumda nasıl isliyor senet olayı.

My Anime List

Uzaklaştırılmış
26 Haziran 2008; 20:50:24 

quote:

Aynen hocam evde huzur bozuldu. Birde senet is yapmadigim icin bilmem ama bu senet ne ise yarar. Ustune hicbirsey olmayan bir insan senet verebilir mi? Birde soyle bir durum var. Noterde sozlesme yaptık gittik borcunu kapattık arabanın. Sonucta adam benimle oldugu surece arabayı baskasına devredemez. Eger cayarsa hemen emniyete veya nereye basvurulcaksa arabaya haciz konur ve en kotu senaryoda arabayı hacizle alırım veya banka satar adamın bana borcu olan senet kadarını bana verir. Bilemiyorum bu durumda nasıl isliyor senet olayı.

Ben senet sepet işinden hiç anlamam:(

535 Mesaj
29 Haziran 2008; 19:34:48 

Sevgili orichimaru,

Bu ayın başında sevgili heLLWeapon’a benzer bir olayı ben yaşadım. Banka kredisi ile aldığım daha önceki aracımı satmaya karar verdim. Sahibinden.com’a ilan verdim. İlanda da aracın üstünde krediden dolayı rehin konulduğunu ancak alıcıya satmadan önce krediyi kapatacağımı belirttim. Bir çok arayan oldu. Bir hafta içinde istediğime yakın bir fiyata satıp, imzamdaki belirttiğim aracı aldım.

Prosedür şöyle işledi.
1. Öncelikle güven olayı oluştu. Telefondaki alıcı adaylarını ikna etmem gerekti.
2. Gerçek alıcı olduğuna inandığım kişi aracı beğendi, el sıkıştık.
3. Kredi aldığım bankadan vadesinden önce kalan borcumu ödeyip, rehin kaldırma (feyk) yazısını aldım.
4. Feyk yazısını Trafik müşavirine verdim, kendisi emniyetten rehinin kaldırıldığına ve satışta her hangi bir sorun olmayacağına dair yazıyı aldı.
5. Vergi dairesinden temiz kağıdı (vergi borcu olmadığını belirtir yazı) aldım.
6. Kişi bana güvendiğinden onun da güvendiği şahitlerin huzurunda ve güven duyulan bir iş ortamında imza karşılığında tutarı üçüncü şahsa (kendisi hanımım oluyor) teslim etti.
7. Alıcı ile birlikte notere gidip devir ve satış işlemini gerçekleştirdik.
8. Paranın teslim edildiği üçüncü şahsa gidildi aracın anahtarları ve diğer belgeler alıcıya, para bana verildi.
Yukarıda özetini anlattığım işlemler çok sistemli bir organizasyon ile iki gün içinde sonuçlandı. Yukarıda belirttiğim gibi ortada bir güven olayı olmasaydı alım- satış işlemi biraz güç olabilirdi. Ancak siz siz olun, sadece rehinli araçlar değil, ikinci el tüm araç alımlarında araç sahibi kişi ya kurumu iyi araştırın, aracı güven duyacağınız bir servise gösterin. Alacağınız araç şimdiden hayırlı olsun…

Sağlıcakla kalın.

5861 Mesaj
29 Haziran 2008; 20:39:03 

valla bende alacağım araç rehinli borçsuz kağıdını almışlar ama rehni kaldırmamışlar vekaletle onu gönderecekler. Yalnız galeri de araç o kıllandırıyo beni sürekli parayı sen ver senet yaparız aracıda sana veririm diyor ancak ben yanaşmadım hele ilk gün bana sen 30 bin ytlyi gönder bankadan araç devri için yazdır dekonta alırsın arabayı dedi :S Yuh dedim haliyle araçta rehin var(kredi kapanmış ama trafikten kaldırılmamış), sahibi yurt dışında, galeride sahibinin kuzenine para verip almış aracı ben dedim neye güvenip 30 bin ytl para vereyim adamda güvenmiyosan kaporonu iade edeyim alma dedi bende ii o zaman gönder dedim sonra aradı sahibi geliyo haftaya dedi parayı sokakta bulmuyoruz senet,çek alsak bile onların devrini alana kadar çile çekeriz arabanın satışını alır parasını veririm en güvenlisi...

1823 Mesaj
29 Haziran 2008; 23:14:03 

Bence bankaların bu işe bir çözüm bulmaları lazım. Krediye onca faizi koymasını biliyor.

SONY W-110 - SONY DCR-HC 37E Huawei IDEOS X5 (U8800)

2135 Mesaj
30 Haziran 2008; 0:30:59 

Temiz bir gece operasyonuyla rehineyi kurtarabilrsin

Dahili Bileşenler: Intel Core i7 4770K || Cooler Master Nepton 280L || MSI Z87 MPOWER MAX || G.Skill RipJaws 2x4GB DDR3 1866Mhz || Sapphire R9 280X TOXIC 3GB DDR5 || Samsung 840 EVO 250GB || Seagate 1TB Barracuda || Corsair AX760i 760W || Creative Sound Blaster Z || Pioneer DVR-S21FXV DVD-RW ||3x Cooler Master JetFlo 120mm ||3x Corsair AF140 LED
Harici Bileşenler: Corsair Obsidian 750D || Asus 23" VX239H IPS LED || Logitech G710+ || Logitech G602 || Edifier C2XD 53W RMS Optik || Asus RT-AC68U 1900Mbps || NetMASTER CBW-383Z4 || Creative EVO ZX || Lexmark MS510DN Mono Laser

3279 Mesaj
11 Temmuz 2011; 20:11:55 

?

xepfkli...

3220 Mesaj
17 Eylül 2011; 19:16:18 

konuyu canlandırayım

DH FOSİL GRUBU:2001-2005 ÜYELERİ
Ford Focus HB 1.6 TDCI Collection
GENÇLERBİRLİĞİ

1676 Mesaj
5 Ağustos 2012; 0:19:10 

Konuyu diriltmek olacak ama benzer durumda bende bir araç almayı düşünüyorum;
-Araç koç finans sistem kredisi ile alınmış,direk bir banka şubesi değil.Ama yapıkredi ile beraber çalışıyorlar.Bu yüzden temiz kağıdı için 1 gün beklemek gerekiyormuş.
-Alıcı esnaf başka bir ilde,plaka sorgulamada zaten rehinli olduğu yazıyor satıcı yaklaşık 40k borç kaldığını belirtiyor borcu alıcı yani ben ödeyeceğim ama nasıl eft mi yapmalı,elden mi vermeli noter huzurunda mı vermeli?En azından satıcıyı bağlayacak bir anlaşma yapabilir miyim?
Aracın üzerinde başka bir borç veya haciz olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Sizce direk tüm parayı verip aracın anahtarlarını almak mı gerekir yoksa borç tutarı verilip kalan noter satışında mı verilir?
Borç kaldırma da vereceğim para için satıcı ile notere gidip bir sözleşme yapmak gerekir mi?
Sonra satıcı ve borcu yoktur kağıdı ile trafike ve oradan da notere mi gidilir?
Araç başka ilde kendi nüfüsumun bulunduğu trafik bürosuna gidip aracın satış kağıtları ile mi işlem yapmam gerekir?

Bu şekilde alım-satım yapan arkadaşlardan yardımcı olmalarını rica ediyorum

Dünya karşılaştığınız fırtınalarla değil,gemiyi limana getirip getiremediğinizle ilgilenir

Emniyet kemeri hayat kurtarır...

1324 Mesaj
5 Ağustos 2012; 1:01:27 

Alıcı güvenecek başka çare yok. Banka parayı sigortalamaz. parasını alır çekilir. tanıdıktan asker veya polisten alınabilir.

Arabam yok kafam rahat..

4 Mesaj
21 Ağustos 2012; 15:24:02 

aranıza yeni katılan biri olarak hemen soru sormak istedim..
bir araba buldum ve almak istiyorum ancak araba banka rehinli.
bankadaki borcun tamamını kapatmak istemiyorum taksitlerini üstlenmek istiyorum.
bunun için ne yapabiliriz?? bir yerde okudum banka muafakat mı ne veriyormuş.
bu belgeyi alırsak noter devir işlemi yaparmı???

1 Mesaj
23 Mayıs 2014; 22:18:25 

ben 2.el taşıt kredisi ile araç alcam alcagım araba da rehinli nası alabılırmıyım ben aracı ?

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

1.125