- x
Oto Buzdolabı Tavsiyesi
99 Cevap22854 Görüntüleme6 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

235 Mesaj
23 Haziran 2008; 23:32:22 

Kullanan arkadaşlar tavsiye edebileceğiniz hangi marka/modeller var..paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden Herkese teşekkürler

Saygılarımla,

2008 VOLKSWAGEN PASSAT 1.4 TSI 122 HP Comfortline Derin Siyah

3868 Mesaj
24 Haziran 2008; 11:34:02 

Sinbo ve baska degisik markalar var. bazilari dik bazilari da koltuk arasina konabilen kolcakli veya kolcaksiz ama yine yatay modeller mevcut.

bizde dik olandan var, acikcasi iyi guzel, ama sedan arabada biraz sorun oluyor koymak icin. yatay olanlar daha iyi sigdirilabilir (onlarinda farkli boyutlari var).

bizimkinin hem sogutma hemde isitma ozelligi mevcut.

fakat mutlaka iceceklerin onceden sogutulmus olmasi gerekiyor, yoksa sogutmuyor, soguk tutmaya yariyor.

elektrik icin bir tane cikisiniz varsa, aracta tel. vs sarj edecekseniz de cikartmak gerekiyor. acikcasi ben cok kullanmiyorum bu nedenlerden dolayi.

80 Mesaj
12 Temmuz 2008; 14:11:08 

gerçek soğutma istiyorsan kompresörlü buzdolabı alman lazım. Gerisi hikaye.

7077 Mesaj
12 Temmuz 2008; 15:35:45 

dolap yerine yalıtımlı kutulardan temin edip içini marketlerde satılan buz keseleri ile doldurup kullanabilirsiniz.
araç aküsü ile soğutma verimli olmuyor.
yukarıda arkadaşın dediği gibi soğuk tutmaya çalışıyor.

FIRE (Fully Integrated Robotized Engine)

2890 Mesaj
14 Temmuz 2008; 2:28:44 

peltier li dolaplar uzun sürede 10 derece düşürüp soğuk ısısını korumaya çalışıyor
dondurmak istiyosan kompressörlü gaz soutmayı sseçmelisin o da 1000 ytl den başlıyor

DijiTal AŞK-ı MeMnu...

235 Mesaj
16 Temmuz 2008; 22:44:11 

Cevap yazan arkadaşlar'a çok teşekkür ederim..

Peki Bu ürüne ne dersiniz yorumlarınızı alabilirmiyim?

http://www.hepsiburada....&productid=otkalbdv212f

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi losing -- 16 Temmuz 2008; 22:44:42 >

2008 VOLKSWAGEN PASSAT 1.4 TSI 122 HP Comfortline Derin Siyah

2890 Mesaj
17 Temmuz 2008; 1:25:56 

oda aynı peltieri biraz daha büyük ama aynı
bu adresteki kompressörlüden bak gerçek soğutma bu
http://www.hepsiburada....831&productId=otm650004

yada ezetilin 5 derecede tutan peltierli buzdolapları güzel

DijiTal AŞK-ı MeMnu...

3868 Mesaj
18 Temmuz 2008; 14:18:44 

bim'de 35 ytl'ye satiyorlar bu hafta. ondan al bence fiyat/performans olarak oldukca iyi

385 Mesaj
18 Temmuz 2008; 15:05:32 

quote:

Orjinalden alıntı: ^Biotech^

bim'de 35 ytl'ye satiyorlar bu hafta. ondan al bence fiyat/performans olarak oldukca iyi

hiç tavsiye etmem geçensene bu zamanlarda gene verdiler bu 24 ltrelik dolaptan bende aldım araç giderken sorun değil ama durunca 15-30 dakika içinde aküyü bitiriyor hiç kullanışlı değil aracın içi çok sıcak oluyor makina serinletemiyor haliyle

4387 Mesaj
18 Temmuz 2008; 19:02:23 

quote:

Orjinalden alıntı: mehmet328

peltier li dolaplar uzun sürede 10 derece düşürüp soğuk ısısını korumaya çalışıyor
dondurmak istiyosan kompressörlü gaz soutmayı sseçmelisin o da 1000 ytl den başlıyor

ARKADAŞA KATILIYORUM KOMPRESÖRLÜ DOLAP EN İYİSİ

Makina Mühendisi
Elektrik-Elektronik Mühendisi

3868 Mesaj
18 Temmuz 2008; 20:25:20 

quote:

Orjinalden alıntı: erkannhl

hiç tavsiye etmem geçensene bu zamanlarda gene verdiler bu 24 ltrelik dolaptan bende aldım araç giderken sorun değil ama durunca 15-30 dakika içinde aküyü bitiriyor hiç kullanışlı değil aracın içi çok sıcak oluyor makina serinletemiyor haliyle

bu o urune has bir ozellik degil, ayni urun gurubunda olan tum urunler icin gecerli. sogutma islemi en cok elektrik tuketen bir is. aracin akusunun bitmesi cok normal.

3868 Mesaj
18 Temmuz 2008; 20:28:55 

quote:

Orjinalden alıntı: alpernbugra

ARKADAŞA KATILIYORUM KOMPRESÖRLÜ DOLAP EN İYİSİ

binek arabaya kompresorlu dolap mi takacaksiniz?

2890 Mesaj
18 Temmuz 2008; 23:50:02 

quote:

Orjinalden alıntı: ^Biotech^

binek arabaya kompresorlu dolap mi takacaksiniz?

evt kompressörlü dolap ama küçük olanından

örnek bu adresten çeşitlerine bakabilirsiniz

http://www.magaza24.com...1617&products_id=102333

DijiTal AŞK-ı MeMnu...

3868 Mesaj
19 Temmuz 2008; 13:27:24 

guzel ve ise yarar bir urun, ancak mesela benim aracim megane II, onu alsam taktiracak yer dusunemiyorum arac icinde. bagada olsada bir anlami yok bence.

80 Mesaj
28 Ağustos 2008; 8:38:47 

Bagajda dursun nolacakki? Param olsa da alıp bagajıma koysam. Ama aşırı pahalı lanet olsun..

3460 Mesaj
28 Ağustos 2008; 9:47:52 

Arkadaşlar hiç soğutucu ile uğraşmayın zaten üzerlerinde de yazar bunların ortam ısının 15 derece altına kadar falan soğutma kapasiteleri var yani 40 derece arabnın içi olsa 25 derece yapacak bu mu soğutma, bende bir tane 32 litrelik thermos marka izolasyonlu kutu var içine 2.5 litrelik kola şişesini dondurup koyuyorum, saklayacağım şeyleride soğutuyorum, çok sık açıp kapamazsanız 12 saate kadar 5-10 derece civarında tutabiliyor hiç olmasza aküye ne oldu düşüncesi olmuyor.

2007 S Max 2.0 TDCİ Titanium
2004 Yaris 1.0 Terra MMT

403 Mesaj
22 Mayıs 2013; 17:08:16 

Konuyu hortlatayım :) Var mı güncel önerisi olan 12-25 lt arası çok pahalı olmayan 12 saat civarı donmuş ürünleri muhafaza etme yöntemi ,başka önerilerde olabilir strofor motorlu motorsuz vs.

402 Mesaj
23 Mayıs 2013; 22:41:03 

Cok aradim bende kompresorsuz dolaplar en fazla ortam sicakliginin 30 derece altina inebiliyor, yazin o sicaklarda tum gun araclarda direksiyon sallamak zor enazindan hararetimizi alir diyerekten gittim cikma bi kompresorlu otobus buzdolabi aldim sogutma super kompresorsuz hb sitesinde uygun fiyatli cok var ezetil marka oneriliyor genelde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

nikon d7000_18-105

3108 Mesaj
24 Mayıs 2013; 7:21:47 

Bu aletleri kol dayama yerine mi takıyoruz?

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Mayıs 2013; 17:22:34 

fiyat önemli diyorsanız bu ürünü önerebilirim
http://www.reyonburada....imli-oto-buzdolabi.aspx

ama fiyat önemsiz kaliteli birşey olsun diyorsanız bu linkteki tüm ürünleri inceleyin derim
http://www.reyonburada....tegori/sogutucular.aspx

403 Mesaj
26 Mayıs 2013; 0:37:23 

100 liraya bir tane 24 lt buldum bakalım

8 Mesaj
27 Mayıs 2013; 11:58:09 

Zamanında baya araştırma yapmıştım en pahalısından en ucuzuna kadar ancak fiyat düştükçe, cihazın araç elektrik grubuna daha fazla zarar verdiği ortaya çıktı. Sadece kompresörlü soğutucusunu aldığım Waeco markalı ürünü size tavsiye edebilirim. Ancak fiyat bakımından satandartların biraz üzerinde gelebilir size. Neyse toparlayacak olursak araçlarda (mobil kullanımlar için) soğutma problemini bir kaç yoldan çözebilmek mümkün.

1. Kompresörlü Buzdolabı
Mobil kullanıma uygun boyut ve enerji ile satılan kompresörlü buzdolapları ile soğutma problemi ortadan kaldırılabilir. Bu dolaplar 12 veya 24 Volt enerji ile çalışır ve iyi kalitedekiler kontak açık değilse ve akünün enerjisi belli bir seviyeye düşerse kendini otomatik olarak kapatır.

2. Kompresörlü Soğutucu
Çeşitli boyutlarda (koltuk arası, bagaj vs.) satılmaktadır. Kompresörlü buzdolaplarından genelde daha ucuz ve daha kompakt oluyorlar. Kendi kullandığım Coolfreeze cdf 25 i bu bağlamda önerebilirim. Merak eden arkadaşlar için linkini buraya yazıyorum arkadaşlar

3. Soğutma alanları
Kişinin araçta belirlediği alana izolasyonlu bir kabin yapılıyor ve bu kabin buz ile değil yine bir kompresör ünitesi ile soğutuyor. Yani sizin istediğiniz buyutlarda buzdolabı yapılıyor anlayacağınız.

4. Kompresörsüz (termoelektrikli) soğutucular
Ortam sıcaklığının belli bir derece altına kadar ısıtma ve soğutma yapılıyor bu cihazlarla. Isıtma konusunu anlamış olmama rağmen bu cihazların soğutma olaylarına pek anlam veremedim.

Ekstra birşeyler öğrenirsem yine buradan paylaşırım :)

403 Mesaj
27 Mayıs 2013; 16:33:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Kalipto_

Zamanında baya araştırma yapmıştım en pahalısından en ucuzuna kadar ancak fiyat düştükçe, cihazın araç elektrik grubuna daha fazla zarar verdiği ortaya çıktı. Sadece kompresörlü soğutucusunu aldığım Waeco markalı ürünü size tavsiye edebilirim. Ancak fiyat bakımından satandartların biraz üzerinde gelebilir size. Neyse toparlayacak olursak araçlarda (mobil kullanımlar için) soğutma problemini bir kaç yoldan çözebilmek mümkün.

1. Kompresörlü Buzdolabı
Mobil kullanıma uygun boyut ve enerji ile satılan kompresörlü buzdolapları ile soğutma problemi ortadan kaldırılabilir. Bu dolaplar 12 veya 24 Volt enerji ile çalışır ve iyi kalitedekiler kontak açık değilse ve akünün enerjisi belli bir seviyeye düşerse kendini otomatik olarak kapatır.

2. Kompresörlü Soğutucu
Çeşitli boyutlarda (koltuk arası, bagaj vs.) satılmaktadır. Kompresörlü buzdolaplarından genelde daha ucuz ve daha kompakt oluyorlar. Kendi kullandığım Coolfreeze cdf 25 i bu bağlamda önerebilirim. Merak eden arkadaşlar için linkini buraya yazıyorum arkadaşlar

3. Soğutma alanları
Kişinin araçta belirlediği alana izolasyonlu bir kabin yapılıyor ve bu kabin buz ile değil yine bir kompresör ünitesi ile soğutuyor. Yani sizin istediğiniz buyutlarda buzdolabı yapılıyor anlayacağınız.

4. Kompresörsüz (termoelektrikli) soğutucular
Ortam sıcaklığının belli bir derece altına kadar ısıtma ve soğutma yapılıyor bu cihazlarla. Isıtma konusunu anlamış olmama rağmen bu cihazların soğutma olaylarına pek anlam veremedim.

Ekstra birşeyler öğrenirsem yine buradan paylaşırım :)

Güzel açıklama peki hocam Şu balıkçıların kullandığı köpük kutulardan alsam içine buz yada o buz keselerinden koysam şoklanmış dondurulmuş et ,yoğurt vs gibi şeyleri bozulmadan memleket ten getirebilir miyim ? ilk defa uzun yola çıkacağım 5-6 yıllık şöförüm ama :) 10-15 saat arası sürer yol.Yada motorsuz şu 50 tl lik dolaplardan mı alsam.Çünkü motorlular biraz ufak zaten benim amacım bir şeyi soğutup buz gibi yapmak değil soğumuş , donmuş şeyleri bozulmadan eve kadar getirmek , siz ne önerirsiniz.150 - 200 tl verip alsam hem getireceklerim sığmaz hemde bir işe yaramaz diye korkuyorum az para değil.Siz ne önerirsiniz ?

8 Mesaj
28 Mayıs 2013; 9:41:24 

Ortam sıcaklığına da bağlı ama benim düşüncem bozulmayacağı yönünde. Ancak normal buz mu yoksa kuru buz mu, ona karar veremiyorum

403 Mesaj
28 Mayıs 2013; 13:47:24 

quote:

Ortam sıcaklığına da bağlı ama benim düşüncem bozulmayacağı yönünde. Ancak normal buz mu yoksa kuru buz mu, ona karar veremiyorum

Bilmem hangisi daha iyiysi buz keselerinden alacağım galiba

3102 Mesaj
28 Mayıs 2013; 15:29:13 

- Kompresörlü mini bozdolabı binek araca olmaz; cihaz çalışırken sıcak hava üretiyor, pahalı, küçük iç mekana sahip binek otomobilde sıkıntı. Makul seviyede soğutma başlayana kadar gideceğiniz yere varırsınız. Günlerce uzun yol yapan tır, karavan ve teknelerde çözüm olur.

- Çakmaklığa takılan soğutucular; evde otomobil çakmaklığı ile eşdeğer akım sağlayan adaptöre takınca 2-3 gün sonra hafiften buzlanma bile oluşturdu. Fakat otomobilde ilk 5-6 saat randıman alamassınız, yine aracın içine fan ile sıcak hava üfler, saklama hacmi çok kısıtlı ve işlevsizdir. Kapak bir açıldımı iş neredeyse başa dönüyor. (bir çok modelini deneyip, randıman alamadım)

Coleman buzluk tavsiye ederim. İçine marketlerde satılan buz akülerinden bir kaç tane atın, ufak 1-2 pet şişeye su koyup evde dondurun. Yolculuk öncesi bunlar ve soğuk tutmak istediğiniz diğer yiyecek-içeceği dolaba koyun. Kapağı açmanız gerektiğinde çok beklemeden kapatın, güneşte bırakmayın. Yazın ortasında cuma öğlen çıktığım kampta, pazar sabahı bile pet şişedeki suyun bir kısmı buzdu. Fiş, elektrik vs hiç bir derdi yok. Kesinlikle en pratik ve sağlam çözüm bu. Handikapı; yaklaşık 48 saat ve üzeri yolculuklarda ihtiyacı karşılayamaz.

3460 Mesaj
28 Mayıs 2013; 15:38:26 

bir çok buzdolabı elektrik kesintisinde donmuş yiyecekleri 12-18 saat güvenle saklayabileceğini beyan ediyor bu açıdan bakılınca donmuş bir yiyeceği 10-15 saatlik yoldan getirmek ne derece güvenli tartımalı bir konu çünkü donmuş yiyecek bir miktar dahi çözünde tekrar dondurulduğunda sağlık açısından sıkınta yaşatma riski var

403 Mesaj
28 Mayıs 2013; 16:17:22 

quote:

Orijinalden alıntı: günerkanat

- Kompresörlü mini bozdolabı binek araca olmaz; cihaz çalışırken sıcak hava üretiyor, pahalı, küçük iç mekana sahip binek otomobilde sıkıntı. Makul seviyede soğutma başlayana kadar gideceğiniz yere varırsınız. Günlerce uzun yol yapan tır, karavan ve teknelerde çözüm olur.

- Çakmaklığa takılan soğutucular; evde otomobil çakmaklığı ile eşdeğer akım sağlayan adaptöre takınca 2-3 gün sonra hafiften buzlanma bile oluşturdu. Fakat otomobilde ilk 5-6 saat randıman alamassınız, yine aracın içine fan ile sıcak hava üfler, saklama hacmi çok kısıtlı ve işlevsizdir. Kapak bir açıldımı iş neredeyse başa dönüyor. (bir çok modelini deneyip, randıman alamadım)

Coleman buzluk tavsiye ederim. İçine marketlerde satılan buz akülerinden bir kaç tane atın, ufak 1-2 pet şişeye su koyup evde dondurun. Yolculuk öncesi bunlar ve soğuk tutmak istediğiniz diğer yiyecek-içeceği dolaba koyun. Kapağı açmanız gerektiğinde çok beklemeden kapatın, güneşte bırakmayın. Yazın ortasında cuma öğlen çıktığım kampta, pazar sabahı bile pet şişedeki suyun bir kısmı buzdu. Fiş, elektrik vs hiç bir derdi yok. Kesinlikle en pratik ve sağlam çözüm bu. Handikapı; yaklaşık 48 saat ve üzeri yolculuklarda ihtiyacı karşılayamaz.

Peki hocam köpük kutulardan alıp dediğiniz buz lardan koysam 13 saat dayanır mı ? Sağlık açısından zararlı diyenler var ,et ve benzeri ürünleri dondursam kutu ile sonra getirsem zarar lı mı acaba ?

3102 Mesaj
28 Mayıs 2013; 16:37:15 

quote:

Orijinalden alıntı: abidig

Peki hocam köpük kutulardan alıp dediğiniz buz lardan koysam 13 saat dayanır mı ? Sağlık açısından zararlı diyenler var ,et ve benzeri ürünleri dondursam kutu ile sonra getirsem zarar lı mı acaba ?

Köpük kutu içerisinde yeterli buz aküsü olur ve kutular yeterli izolasyonu sağlayacak derecede kalın, kapakta tam kapalı şekilde olursa hiç bir şey olmaz.(Güneşin ortasında bırakmayın). Bir arkadaşım İstanbul'da satılan etten memnun olmadığı için zırf damak zevkine, uzun zamandır doğudaki memleketinden bu şekilde et sipariş ediyor. Dondurulmuş gıda oda sıcaklığına kadar çözülür, yeniden dondurulursa problem olabilir. Fakat sizin donduracağınız et yolculuk esnasında yüksek sıcaklarda kalmaz ve bahsettiğiniz şekilde muhafaza edilirse 13 saatte bir şey olmaz, zaten çözülmez bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi günerkanat -- 28 Mayıs 2013; 16:38:12 >

403 Mesaj
28 Mayıs 2013; 17:02:35 

quote:

Köpük kutu içerisinde yeterli buz aküsü olur ve kutular yeterli izolasyonu sağlayacak derecede kalın, kapakta tam kapalı şekilde olursa hiç bir şey olmaz.(Güneşin ortasında bırakmayın). Bir arkadaşım İstanbul'da satılan etten memnun olmadığı için zırf damak zevkine, uzun zamandır doğudaki memleketinden bu şekilde et sipariş ediyor. Dondurulmuş gıda oda sıcaklığına kadar çözülür, yeniden dondurulursa problem olabilir. Fakat sizin donduracağınız et yolculuk esnasında yüksek sıcaklarda kalmaz ve bahsettiğiniz şekilde muhafaza edilirse 13 saatte bir şey olmaz, zaten çözülmez bile.

http://www.bim.com.tr/a...nik_cantasi/aktuel.aspx

http://urun.gittigidiyo...ucretsiz-kargo-86089190

http://urun.gittigidiyo...buyuk-boy-20lt-86302385

http://urun.gittigidiyo...k-tutucutermos-86306790

bunlardan birini alsam içine donmuş et vs koysam 15 saat civarı buz keseleri de koysam bozulmadan getirip dolaba tekrar atabilir miyim. Çakmaklık dolaplar hem pahalı hem küçük hemde randımanlı değil , peki olursa siz hangisini önerirsiniz ?

403 Mesaj
28 Mayıs 2013; 17:04:07 

quote:

http://www.bim.com.tr/a...nik_cantasi/aktuel.aspx

http://urun.gittigidiyo...ucretsiz-kargo-86089190

http://urun.gittigidiyo...buyuk-boy-20lt-86302385

http://urun.gittigidiyo...k-tutucutermos-86306790

bunlardan birini alsam içine donmuş et vs koysam 15 saat civarı buz keseleri de koysam bozulmadan getirip dolaba tekrar atabilir miyim. Çakmaklık dolaplar hem pahalı hem küçük hemde randımanlı değil , peki olursa siz hangisini önerirsiniz ?

Mesajınızı yeni gördüm .Pardon .Tamam o zaman köpük kutu ve buz keseleri alıyorum.Teşekkür ederim. Genelde çakmaklık olanlar ya işe yaramaz yada çoooook pahalı dediğiniz gibi bir deneyeceğim.

3102 Mesaj
28 Mayıs 2013; 18:14:07 

quote:

Mesajınızı yeni gördüm .Pardon .Tamam o zaman köpük kutu ve buz keseleri alıyorum.Teşekkür ederim. Genelde çakmaklık olanlar ya işe yaramaz yada çoooook pahalı dediğiniz gibi bir deneyeceğim.

Linkini verdiğiniz ürünlerin hiçbirini tavsiye etmem. Özellikle katlanır olan en zayıfı. Bir kere kaliteli bir şey alın, ömür boyu kullanırsınız. Coleman on numaradır, eğer çok pahalı gelirse igloo'ya bakın. Plastik, ne fark eder demeyin, cidden fark ediyor. Tek kullanım arıyorsanız köpük kutu ile idare edin.

Kalıcı çözüm, bunu tavsiye ederim , (linki temsili verdim, aynı ürünü daha hesaplı bulabilirsiniz. Ankara'da Amerikan Pasajı zemin katta satan yerler var.)

https://www.hilalav.com...ult.asp?git=9&urun=5784

Not; bendeki de bu, tanıtımında 5 gün diyor, bu kadar süre zor fakat aynı ürünün 2-2,5 gün çok güzel soğuğu muhafaza ettiğine bizzat şahidim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi günerkanat -- 28 Mayıs 2013; 18:17:50 >

403 Mesaj
29 Mayıs 2013; 14:42:05 

teşekkürler

8 Mesaj
30 Mayıs 2013; 10:46:09 

quote:

Size katıldığım noktalar az olmakla beraber genel olarak katılmıyorum.

-Kompresörlü mini bozdolabı binek araca olmaz
bahsi geçen buzdolabı/soğutucu türleri literatürde "Araç Buzdolabı" olarak geçmektedir. Yani koskoca, otomobiller, kamyonlar vs.. için soğutucu ve buzdolapları üreticileri çok büyük bir hata ve teknolojik problem içerisindeler ohalde. Binek araç dahil piknikte bile kullanılan ve ona göre dizayn edilmiş cihazlar vardır ve kullanılmaktadır.

-cihaz çalışırken sıcak hava üretiyor
Evet cihazlar sıcak hava üretiyor ancak kaliteli cihazlarda bu durum hiç de problem değil. Yazın ortasında araç içerisinde kullanılan buzdolabından dolayı kabin daha fazla ısınmaz. Eğer ısınıyorsa, kış aylarında bu cihazlarla hem soğutma hemde ısıtma yapılabilir demek.

-pahalı
Göreceli ve alım gücüne bağlı olarak değişsede kendi açımdan değerlendirdiğimde evet pahalı

-küçük iç mekana sahip binek otomobilde sıkıntı
Eğer ihtiyaç hali varsa ki sayın abidig gibi farklı amaçlar için ihtiyaç olabiliyor, aracın bir köşesine veya bagajda bulundurulabilir. Ayrıca binek araçta yer sıkıntısı olur diyorsunuz ancak buzluk öneriyorsunuz ki buzluğunda bir hacmi ve kapladığı bir yer olduğu düşünülürse o da sıkıntı (maaliyet açısından söylemiyorum).

-Makul seviyede soğutma başlayana kadar gideceğiniz yere varırsınız
Bu biraz hangi tür soğutucu kullandığınıza ve gidecek mesafeye bağlı olarak değişir. Önceki mesajımda belirttiğim cihazı kullanıyorum ve 30 dk içerisinde 2-4 derece ve daha fazla sürede ise -18 dereceye kadar iniyor.

- Çakmaklığa takılan soğutucular; evde otomobil çakmaklığı ile eşdeğer akım sağlayan adaptöre takınca 2-3 gün sonra hafiften buzlanma bile oluşturdu
Araçtan alınan 12 Volt ile çalışan bir cihaz yine bir konvertör yardımıyla 12 Volt olarak araç dışında çalıştırılıyor ve cihazın çalışma ve davranışlarında bir problem görülüyorsa, konvertör veya cihazın elektriksel problemi veya konvertör ile cihaz arasında uyuşmazlık var demektir.

-otomobilde ilk 5-6 saat randıman alamassınız, yine aracın içine fan ile sıcak hava üfler
Az evvelde belirttiğim gibi (tamamen kişisel bir deneyim) 30-35 dk da performans alıyorum.

-saklama hacmi çok kısıtlı ve işlevsizdir
Kullanılacak saklama hacmi, kullanılabilecek alanla biraz orantılıdır ancak 10 litre ile 110 Litre arasında değişen araç soğutucuları, 280 litreye kadar da 12 Voltluk buzdolapları bulunmakta ve oldukça işlevseldirler.

-Kapak bir açıldımı iş neredeyse başa dönüyor
Kullanılan cihaz kalitesine göre değişir. Kompresörlü bir cihaz ise bu sorun yaşanmaz. Eğer yaşansaydı evdeki buzdolapları için de aynı durum söz konusu olurdu.

Saygılarımla

3102 Mesaj
30 Mayıs 2013; 11:15:49 

quote:

280 litreye kadar da 12 Voltluk buzdolapları bulunmakta ve oldukça işlevseldirler. Kullanılan cihaz kalitesine göre değişir. Kompresörlü bir cihaz ise bu sorun yaşanmaz. Eğer yaşansaydı evdeki buzdolapları için de aynı durum söz konusu olurdu.

Saygılarımla

Sayın kalipto ;

280 litre dediğiniz ve kompresörlü araç buzdolapları konusunda haklısınız; çalışır-iş görür. Ağır vasıtalarda 24 volt besleme ile gayet güzel çalışıyor. İyi markalarda 1000 euro ya yaklaşan fiyatlarda satılmakta. Sorun şu ki; bunu binek otomobilin neresine koyacağız ? (bagajın neredeyse tamamını alıyor) Belirttiğim gibi tır, tekne, karavan için ideal olabilir.

80-100 lira fiyat bandında olan 12 volt beslemeli olanların ise envai markasını denedim; emin olun 5 kuruşluk randıman alamadım. İsteyen deneme yanılma yoluyla tecrübe edebilir. Zaten bunlarında içine azami 8 tane teneke kutu kola giriyor. (soğutma yaptığını söylemek cidden zor) Çalışma mantıklarıda çok basit. Konulan ürün zaten soğuksa açıkta kalmasından daha iyi muhafaza ediyor. Bu işide içine buz aküsü konmuş marketlerde 8-10 liraya satılan termal torbalarla görebilirsiniz. Çakmaklığa, kabloya gerek yok.

Piknik-kamp-plaj gibi ortamlarda sadece 1-2 gün kalınacaksa yada yolculuk azami bu kadar sürecekse kaliteli ve içinde buz aküleri bulunan iyi marka bir buzluğu hiç bir şeye değişmem. Araca ve elektriğede bağlı değilsiniz; dolabı sapından tutup istediğiniz yerede götürebiliyorsunuz. Fakat günlerce-aylarca yol yapan tır yada karavanda kompresörlü dolap elzem olabilir. Saygılar

1354 Mesaj
30 Mayıs 2013; 11:25:15 

quote:

Konuyu hortlatayım :) Var mı güncel önerisi olan 12-25 lt arası çok pahalı olmayan 12 saat civarı donmuş ürünleri muhafaza etme yöntemi ,başka önerilerde olabilir strofor motorlu motorsuz vs.

0

Bu ürün bana mantıklı geliyor.

Hem 12 hemde 220 volt ile çalışıyor.

Fiyatıda 100-200 arası değişiyor.

Artık 3 kişiyiz. Bir ben , bir keyfim ve birde keyfimin kahyası...

403 Mesaj
30 Mayıs 2013; 13:43:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Ebu Computer

0

Bu ürün bana mantıklı geliyor.

Hem 12 hemde 220 volt ile çalışıyor.

Fiyatıda 100-200 arası değişiyor.

Hangi model hocam ?

403 Mesaj
30 Mayıs 2013; 13:47:29 

quote:

Hangi model hocam ?

Pardon resim gözükmedi başta :)

403 Mesaj
30 Mayıs 2013; 13:48:40 

quote:

Size katıldığım noktalar az olmakla beraber genel olarak katılmıyorum.

-Kompresörlü mini bozdolabı binek araca olmaz
bahsi geçen buzdolabı/soğutucu türleri literatürde "Araç Buzdolabı" olarak geçmektedir. Yani koskoca, otomobiller, kamyonlar vs.. için soğutucu ve buzdolapları üreticileri çok büyük bir hata ve teknolojik problem içerisindeler ohalde. Binek araç dahil piknikte bile kullanılan ve ona göre dizayn edilmiş cihazlar vardır ve kullanılmaktadır.

-cihaz çalışırken sıcak hava üretiyor
Evet cihazlar sıcak hava üretiyor ancak kaliteli cihazlarda bu durum hiç de problem değil. Yazın ortasında araç içerisinde kullanılan buzdolabından dolayı kabin daha fazla ısınmaz. Eğer ısınıyorsa, kış aylarında bu cihazlarla hem soğutma hemde ısıtma yapılabilir demek.

-pahalı
Göreceli ve alım gücüne bağlı olarak değişsede kendi açımdan değerlendirdiğimde evet pahalı

-küçük iç mekana sahip binek otomobilde sıkıntı
Eğer ihtiyaç hali varsa ki sayın abidig gibi farklı amaçlar için ihtiyaç olabiliyor, aracın bir köşesine veya bagajda bulundurulabilir. Ayrıca binek araçta yer sıkıntısı olur diyorsunuz ancak buzluk öneriyorsunuz ki buzluğunda bir hacmi ve kapladığı bir yer olduğu düşünülürse o da sıkıntı (maaliyet açısından söylemiyorum).

-Makul seviyede soğutma başlayana kadar gideceğiniz yere varırsınız
Bu biraz hangi tür soğutucu kullandığınıza ve gidecek mesafeye bağlı olarak değişir. Önceki mesajımda belirttiğim cihazı kullanıyorum ve 30 dk içerisinde 2-4 derece ve daha fazla sürede ise -18 dereceye kadar iniyor.

- Çakmaklığa takılan soğutucular; evde otomobil çakmaklığı ile eşdeğer akım sağlayan adaptöre takınca 2-3 gün sonra hafiften buzlanma bile oluşturdu
Araçtan alınan 12 Volt ile çalışan bir cihaz yine bir konvertör yardımıyla 12 Volt olarak araç dışında çalıştırılıyor ve cihazın çalışma ve davranışlarında bir problem görülüyorsa, konvertör veya cihazın elektriksel problemi veya konvertör ile cihaz arasında uyuşmazlık var demektir.

-otomobilde ilk 5-6 saat randıman alamassınız, yine aracın içine fan ile sıcak hava üfler
Az evvelde belirttiğim gibi (tamamen kişisel bir deneyim) 30-35 dk da performans alıyorum.

-saklama hacmi çok kısıtlı ve işlevsizdir
Kullanılacak saklama hacmi, kullanılabilecek alanla biraz orantılıdır ancak 10 litre ile 110 Litre arasında değişen araç soğutucuları, 280 litreye kadar da 12 Voltluk buzdolapları bulunmakta ve oldukça işlevseldirler.

-Kapak bir açıldımı iş neredeyse başa dönüyor
Kullanılan cihaz kalitesine göre değişir. Kompresörlü bir cihaz ise bu sorun yaşanmaz. Eğer yaşansaydı evdeki buzdolapları için de aynı durum söz konusu olurdu.

Saygılarımla

Sizin dedikleriniz doğru ancak günerkanat hocama da katılıyorum farklı açılardan değerlendirme olmuş sanki ama yinede ikinizin fikride doğru

3157 Mesaj
30 Mayıs 2013; 13:58:34 

benim aracımın bagajı 275 lt. 280 lt lik buzdolabını bedava verseler bile kullananama.
hepsiburadadan 24 lt lik soğutucu çanta almıştım.
içine yiyecek ve içeceğimi souk çekilde koyuyuorum.
bir kaç tane de buz aküsü ile 5-6 saat fazlasıya işimi görüyor.
daha da uzun görür.
tavsiye ederim.
http://www.hepsiburada....f%26fh_refview%3dlister
buna benzer bir ürün.

İstisnaları saymazsak ülkemde kimse işini doğru dürüst yapmıyor. Etrafınıza bakın, mutlaka göreceksiniz. Kendimizden başlayarak DÜZELTELİM!
suç işleyenleri affetmek, insanları suç işlemeye teşvik eder ve suç işlemeyenlere haksızlık yapılmış olur. DEVLETİMİZİN, SUÇU VE SUÇLUYU AFFETMESİNE KARŞIYIM.

3107 Mesaj
30 Mayıs 2013; 14:29:23 

Yani eğer çok büyük bir ihtiyacın yoksa bence hiç bulaşma derim. Zira bizim gibi alıp içine tek bir su dahi koymamak var.

If you think adventure is dangerous, try routine. It's lethal. - Paulo Coelho

1354 Mesaj
30 Mayıs 2013; 16:11:11 

Çadır için kampa gittiğimde kiraladığım buzdolabı için günlük 7.5 ödeyeceğim.

10 gün kalsam 75 TL yapar.

Bunun yerine uygun hesaplı mini oto buzdolabı alsam, sadece biraz et ve kahvaltılıkları muhafaza etse yeter.

Bu işe uygun bir mini buzdolabı arıyorum.

Çadırda piknikte yolculukta kullanabilsem yeter.

Hem çakmaktan hemde şebeke elektriği kullanabilmesi tercih sebebim.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
30 Mayıs 2013; 16:12:25 

quote:

Çadır için kampa gittiğimde kiraladığım buzdolabı için günlük 7.5 ödeyeceğim.

10 gün kalsam 75 TL yapar.

Bunun yerine uygun hesaplı mini oto buzdolabı alsam, sadece biraz et ve kahvaltılıkları muhafaza etse yeter.

Bu işe uygun bir mini buzdolabı arıyorum.

Çadırda piknikte yolculukta kullanabilsem yeter.

Hem çakmaktan hemde şebeke elektriği kullanabilmesi tercih sebebim.

Merhaba bu ürün tavsiye edebilirim
http://www.reyonburada....imli-oto-buzdolabi.aspx

403 Mesaj
30 Mayıs 2013; 21:43:55 

Valla anladığım en iyisi hiç almamak

1354 Mesaj
31 Mayıs 2013; 11:01:04 

http://www.denizdukkani.com/buzluk---sogutucu/k579

Üstteki linkte epey bir çeşit var...

Bu arada waeco hangi ülkenin ürünüdür bilen varmı ?

3108 Mesaj
31 Mayıs 2013; 13:01:04 

Peltierli ürünler pek bir işe yaramıyor

4180 Mesaj
31 Mayıs 2013; 14:41:15 

Yazları Antalya - İstanbul yapan biri olarak Bildiğiniz soğutucu alıp alta, yanlara ve en üste yine satılan buz kalıplarından koyuyorum. 3 kere 1er saatlik mola vermeme, her molada içini açmama rağmen buzluktan çıkanlar erimemiş oluyor. Diğer ürünlere para vermenize pek de gerek yok.

0

0

Edit: Tek önemli olan 19LT yetecekse 24LTlik alın boşlukları buz kalıplarıyla kapatın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RaptorFX -- 31 Mayıs 2013; 14:42:04 >

Megane II HB Faz I
1.5 dCi Authentique

Continental Premium Contact 5 Lastik | Mutlu Akü | Bosch Filtreler | Castrol Edge Turbo Diesel Yağ | Shell V-Power Nitro+ Diesel Yakıt

5615 Mesaj
7 Haziran 2013; 10:55:39 

http://www.sahibinden.c...zdolabi-115500280/detay

Bu ürün nasıl arkadaşlar iş görürmü metroda sıfırının fiyatı 149 tl,

Dünya üzerindeki canlıların, DNA zincirinde sadece dört Nükleotit bulunur. Her canlı varlık, bu dört temel yapı taşlarının değişik kombinasyonlarıyla yaratılmıştır. Bizim gen zincirimizde ise; Boşluklar vardır. Bunlar beşinci ve altıncı DNA Nükleotidir. Şu an gen aktarımını tamamladık, yeni bir tür yaratmayı başardık, Bu tür insan ile uzaylı melezidir,

1354 Mesaj
7 Haziran 2013; 12:23:54 

quote:

Orijinalden alıntı: Robinson_Crusoe

http://www.sahibinden.c...zdolabi-115500280/detay

Bu ürün nasıl arkadaşlar iş görürmü metroda sıfırının fiyatı 149 tl,

Kullanan bir kaç tanıdığım var, oldukça memnunlar.

Bilgi için teşekkürler, Metro markete uğrayıp incelemek lazım.

5615 Mesaj
7 Haziran 2013; 12:33:11 

quote:

Kullanan bir kaç tanıdığım var, oldukça memnunlar.

Bilgi için teşekkürler, Metro markete uğrayıp incelemek lazım.

Üstat ılık bir suyu ya da ne bileyim kolayı soğutur mu acaba senden ricam arkadaşlarına bu soruyu sorsan,

Dünya üzerindeki canlıların, DNA zincirinde sadece dört Nükleotit bulunur. Her canlı varlık, bu dört temel yapı taşlarının değişik kombinasyonlarıyla yaratılmıştır. Bizim gen zincirimizde ise; Boşluklar vardır. Bunlar beşinci ve altıncı DNA Nükleotidir. Şu an gen aktarımını tamamladık, yeni bir tür yaratmayı başardık, Bu tür insan ile uzaylı melezidir,

403 Mesaj
7 Haziran 2013; 13:49:34 

quote:

Orijinalden alıntı: RaptorFX

Yazları Antalya - İstanbul yapan biri olarak Bildiğiniz soğutucu alıp alta, yanlara ve en üste yine satılan buz kalıplarından koyuyorum. 3 kere 1er saatlik mola vermeme, her molada içini açmama rağmen buzluktan çıkanlar erimemiş oluyor. Diğer ürünlere para vermenize pek de gerek yok.

0

0

Edit: Tek önemli olan 19LT yetecekse 24LTlik alın boşlukları buz kalıplarıyla kapatın.

Bu dolabı nereden , kaça bulabiliriz acil lazım böyle bir şey carrefour da 50 tl ye var ama izolasyonu nasıldır bilmiyorum.Ben soğuğu muhafaza etme amaçlı buz kalıpları ile destelemeyi düşünüyorum sizin gibi

4180 Mesaj
7 Haziran 2013; 13:55:43 

quote:

Bu dolabı nereden , kaça bulabiliriz acil lazım böyle bir şey carrefour da 50 tl ye var ama izolasyonu nasıldır bilmiyorum.Ben soğuğu muhafaza etme amaçlı buz kalıpları ile destelemeyi düşünüyorum sizin gibi

Bendekinin aynısını karfurdan indirim döneminde 35e mi ne görmüştüm. Benim kullandığım aile yadigarı ama o 35liklerle aynıydı. Buz kalıpları da babamın şeker ilaçlarıyla birlikte gelenlerden.

Ayrıca soğuksu için önünde çeşmesi olan aynı tip soğutucuları öneririm. İçine iki adet 1.5lt şişede dondurulmuş buz atın 12saat buz gibi su için.

Megane II HB Faz I
1.5 dCi Authentique

Continental Premium Contact 5 Lastik | Mutlu Akü | Bosch Filtreler | Castrol Edge Turbo Diesel Yağ | Shell V-Power Nitro+ Diesel Yakıt

1354 Mesaj
7 Haziran 2013; 15:10:14 

quote:

Orijinalden alıntı: Robinson_Crusoe

Üstat ılık bir suyu ya da ne bileyim kolayı soğutur mu acaba senden ricam arkadaşlarına bu soruyu sorsan,

http://www.avmarketi.co...i-Oto-Buzdolabi-12-Volt

Bu sitede 109 küsür. Alttaki sitede ise 219 küsür lira.

http://www.dtmmerkezi.c...31-H-43-cm_88755.html#0

Aralarında özellik olarak fark varmıdır yoksa tamamen aynı ürünmüdür bilmiyorum.

Soğutma meselesine gelince çok fazla soğutma performansları yok ama ortam sıcaklığının 15-20 derece altına kadar düşüyorlar.

Yani dışarda hava ısısı 28 derece ise bu alet ısıyı 8 dereceye kadar düşürüyor.

Buda yeterli olur sanırım.

Diğer yandan termos niyetinede kullanılabilir.

Taşıma kulpu bir nevi kilitleme mekanizması görevi görüp üstteki kapağı iyice sıkıştırıyor, bu sayede termos olarakda kullanılsa sorun olmaz.

395 Mesaj
7 Haziran 2013; 16:48:38 

quote:

aynen bende bu yöntemi kullanmak istiyorum ama bu dolaplardan bulamadım. internette var mı ?

Lütfen evinizde yediğiniz tavuk,balık,kırmızı et gibi gıdaların artıklarını bir poşette apartmanın çöp konteynerinin içine değil YANINA ağzı açık bir şekilde bırakın. Bırakın ki kediler, köpekler kolaylıkla doysunlar. Çöp konteynerinin içine attığınızda özellikle köpekler bıraktığınız artığı alamıyorlar ya da alırken sakatlanabiliyorlar. Eziyet değil merhamet edelim !

403 Mesaj
7 Haziran 2013; 23:55:26